HAAGStHE COUKANI De nieuwe inkomstenbelasting Veranderingen den Haagschen Dierentuin Zaterdag 31 Mei 1941. STADSNIEUWS in DE HAAGSCHE DUIN- WATERLEIDING VASTE BESPELER STADSSCHOUWBURG DERDE BLAD CARILLON HAAGSCHE TOREN TENTOONSTELLING „VOEDING IN DEZEN TIJD” De watertoren In den Dierentuin in den Haag is een nieuw buitenverblijf met hok ingericht voor- kameelen, den zebu, ireiten en nog andere dieren, hetgeen een verfraaiing van den tuin beteekent (Polygoon) Voorstel om een nieuwe driejarige periode met „Het Residentie Tooneel” in te gaan DE EXPLOITATIEPLANNEN VAN SEINPOST UITREIKING BRANDSTOFFEN KAARTEN u No. 17890 Het zooeven K Hardheidsclausule onderneming of het ling water te verkrijgen. De gemeen- lad heeft in principe het voorstel Een voorbeeld van samenwerking tusschen natuur en mensch (Vervolg van het eerste blad) (Foto Duinwaterleiding) Op welk tijdstip ontstaat Inkomen verschuldigde belasting rekenbaar te maken. Afschrijving op huizen Verheugend nieuws voor huiseigenaren is, dat voortaan bij het bepalen van het inkomen zal worden afgeschreven op hui- zenbezit, ook al exploiteert de belasting plichtige dit bezit niet in de uitoefening van een bedrijf. De watertoren Velen denken, dat al het water eerst in den watertoren gepompt wordt en van daaruit in de leidingen. De water toren is noodig om te voldoen aan een plotseling stijgende vraag. Zij vormt dus voor dit geval een reserve-reser voir. Ook wanneer het G.E.B. door een stoornis niet meer in staat is stroom te leveren, waardoor de machines van de speculatiewinsten De aandacht verdient voorts het belast worden van speculatiewinsten, welke bui ten bedrijf zijn behaald. Hieronder vallen winsten, welke behaald zijn bij een ver koop binnen betrekkelijk korten tijd na den aankoop of bij een verkoop, die vóór den aankoop is geschied (termijnzaken). Onder betrekkelijk korten tijd moet hier bij worden verstaan een termijn van twee jaar voor gebouwen en gronden en een termijn van een jaar voor andere goede ren, voor effecten of voor vreemd geld. Koop en verkoop van binnenlandsche obli gaties op binnenlandsche beurzen blijft buiten aanmerking. Ook in verband met deze bepaling ver dient het aanbeveling, dat de belasting plichtige allen aan- en verkoopnota's van effecten eenige jaren bewaart. wèl verminderd worden. Immers dan kan de bepaling in werking komen, welke toestaat, rekening te houden met buiten gewone lasten, welke op den belasting plichtige drukken. Deze regeling sluit aan bij die van de loonbelasting. De oude regeling, waarbij uitkeeringen wegens on derhoudsverplichtingen steeds konden worden afgetrokken, kon niet worden be stendigd. Zij zou voor de loonbelasting consequenties gehad hebben, waaruit groote administratieve bezwaren zouden zijn voortgevloeid. Onder de werking van de oude inkom stenbelasting werden door ouders nog al eens periodieke uitkeeringen toegekend aan studeerende meerderjarige kinderen. Meestal werd daartoe een notarieele akte opgemaakt. In de toekomst zal deze manu. pulatie geen zin meer hebben, want, wat men ook doet, de uitkeering al niet af trekbaar zijn. Hier staat tegenover dat, in tegenstelling tot vroeger, voor meer derjarige studeerende kinderen kinder, aftrek wordt verleend, tenminste zoolang de kinderen nog geen 25 jaar zijn. Verrekening van dividend belasting over 1941 Wat de verrekening van dividendbe lasting betreft, is voor 1941 een bijzon dere voorziening getroffen, omdat in dit jaar nog veel binnenlandsche dividen den zijn uitgekeerd zonder inhouding van dividendbelasting. Artikel 1, lid 2, van het invoeringsbesluit verplicht de inspecteurs der belastingen tot het vor deren van bewijs, dat inderdaad inhou ding heeft plaats gevonden, alvorens verrekening toe te staan. Ook zonder dit uitdrukkelijk voorschrift zouden zij tot het vorderen van dit bewijs bevoegd zijn, doch het besluit heeft het noodig geacht hen er toe te verplichten. Zoodra de nieuwe dividendbelasting in werking zal zijn getreden, zullen de genieters van binnenlandsche dividenden bij de uitbetaling nota’s ontvangen, waarop de inhouding van dividendbealsting is ver meld. Deze nota’s moeten zij zorgvul dig bewaren. Speelt nieuwe melodieën De stadsbeiaardier, Joh. de Zwaan, heeft gisteren de speeltrommel van het carillon van den Sint Jacobstoren van nieuwe composities voorzien. Op het heele uur staat thans „O wie lieb- lich ist der Anblick” uit het oratorium „die Jahreszeiten” van Jos. Haydn. Op het halve uur een compositie van Cath van Rennes, terwijl op de kwartieren, zooals gewoonlijk, korte improvisaties zijn aan gebracht Levensverzekering Interesten, welke geacht worden begre pen te zijn in uitkeeringen, door levens verzekeringsmaatschappijen gedaan, zul len voortaan belastbaar zijn, doch alleen voor zoover deze Interesten geacht wor den te zijn gekweekt na 1 Januari 1941. Deze regeling heeft uitsluitend betrekking op uitkeeringen, welke ingevolge kapi- taalverzekeringen worden gedaan. Het be zigen van de levensverzekering als belas- tingvluchtheuvel wordt hierdoor voorko men. Wegens betaalde levensverzekering- premiën mag voortaan niets worden af getrokken. Voor lijfrentepremiën is het anders. Lijfrenten zullen n.l. in de toe komst, evenals in het verleden, ten volle belast worden. Daarom zijn betaalde pre- miën voor het verkrijgen van lijfrenten (koopsommen daaronder begrepen) bin nen zekere grenzen aftrekbaar gesteld. Deze grenzen hangen af van de grootte van het gezin en zijn vrij ruim gesteld (bijv, voor gehuwden met 1, 2 of 3 kin deren 1500 per jaar). De niet in loon dienst zijnde belastingplichtige, of de loontrekker die geen pensioenvoorultzich- ten heeft, en die daarom door een lijf renteverzekering zichzelf en zijn weduwe en weezen wil ,,pensionneeren”, zal voor taan niet meer achterstaan bij den belas tingplichtige, die in dienstbetrekking is en uitzicht op pensioen heeft Liquidatie van open of beslo ten naamlooze vennootschap pen. Hetgeen aandeelhouders bij liquidatie van een besloten of van een andere naam looze vennootschap ontvangen boven het gestorte kapitaal wordt tot het inkomen gerekend (art 36 lid 2 van het besluit). Tot dusver was dit trouwens in beginsel ook het geval, doch het was van weinig beteekenis als gevolg van het zooge naamde bronnen-fictiestelsel. Het is te voorzien, dat de bepaling over de liqui- datie-uitkeeringen van naamlooze ven nootschappen niet zal worden toegepast, dan wel op milde wijze zal worden toe gepast, indien de naamlooze vennootschap liquideert binnen een nader vast te stel len termijn. Bepalingen ter bevordering van liqui datie van naamlooze vennootschappen, welker bedrijf ook in andere rechtsvorm kan worden voortgezet, zijn n.l. in voor bereiding. Tot het inkomen rekent het besluit al datgene wat le. opbrengst arbeid, of 2e. opbrengst is van vermogen, of 3e. behoort tot de inkomsten in den vorm van periodieke uitkeering, of 4e. behoort tot de inkomsten uit speculatie. waterleiding niet meer kunnen werken, wordt de watertoren ingeschakeld. Bo vendien doet zij des nachts ook eenige uren dienst. Het waterverbruik is dan zoo gering, dat de pompmachines stil gezet worden, zoodat de stad voorzien wordt van water uit den watertoren. De geschiedenis van de Haagsche duinwaterleiding gaat terug tot 1863, toen een concessie werd verleend. Eenige jaren later werd het bedrijf een gemeentelijke instelling. In 1874 besloeg het terrein van de waterwinning rond 400 h.a., het waterverbruik bedroeg 460.000 kubieke meter. In 1925 werd Meyendel, de Kijfhoek en de Bierlap bij het gebied der waterleiding betrokken. Het buizennet, dat bij de stichting van het bedrijf een lengte had van rond 50 k.m., is uitgebreid tot een lengte van 350 k.m. Uitkeeringen tusschen ouders en kinderen Aftrek wegens onderhoudsuitkeeringen aan ouders of aan kinderen is voortaan niet meer toegestaan. Omgekeerd zullen deze uitkeeringen niet worden beschouwd als inkomen van degenen, die ze ontvangen. Is de uitkee ring betrekkelijk hoog, dan zal de door den uitkeerder Liquidatiewinst Indien iemand bij het liquideeren of hei overdragen van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep winst maakt, is daarvan de eerste vijfduizend gulden belastingvrij. Of hij liquidatie, winst maakt, wordt beoordeeld aan de hand van de balans, welke hij zou heb- Aangenomen eenmaal dat een bepaalde verrijking, die een belastingplichtige on dervindt tot het inkomen behoort dan kan nog de vraag gesteld wordenop welk oogenblik wordt dat inkomen ge noten? Men kan n.l. zeggen, dat iemand in komen geniet zoodra hij rijker is gewor den, ook al kan hij zijn verrijking nog niet omzetten in geld. Maar men kan ook het standpunt innemen, dat er eerst dan sprake is van inkomen, wanneer het ver worvene in geld beschikbaar komt. Het eerste van deze twee standpunten houdt meer rekening met de -draagkracht het andere let meer op de mogelijkheid die moet bestaan, om de inkomstenbelas ting in geld te betalen. Het laatste verdient in het bijzonder de voorkeur wanneer de belasting hoog is. De nieuwe inkomsten belasting heeft dit standpunt dan ook tot regel verheven. De practische beteekenis hiervan kan worden aangetoond door het wijzen op de thans in de Vereenigde Sta ten van Amerika en elders geblokkeerde dividenden. Deze zullen, al naar gelang van de positie in individueele gevallen, worden belast als Inkomen van het jaar, waarin zij ginds rentegevend worden b.v. door boeking op een rentegevende rekening-courant of waarin zij ter be schikking komen van een gemachtigde, die daaruit betalingen en aankoopen kan doen. Doen deze gevallen zich geen van beide voor, dan zullen deze dividenden pas wor den beschouwd als inkomen van het jaar, waarin het geblokkeerd zijn van het divi dend op andere wijze een einde neemt. Het besluit bevat enkele uitzonderingen op den regel dat het inkomen eerst wordt genoten wanneer het in geld beschikbaar komt. (Het rentegevend worden wordt in het algemeen met beschikbaar komen gelijkgesteld). Bij het bepalen van de winst van een bedrijf of van een vrij beroep worden n.l. geldvorderingen, welke nog niet op- eischbaar zijn, toch in aanmerking geko men. Dividenden in den vorm van aan- deelen worden met andere dividenden geijkgesteld. Datgene wat voor werkne mers wordt gestort in een werknemers- spaarfonds wordt geacht, door hen te zijn genoten, ook al kunnen zij er nog niet aa.i komen. Bij dit alles wordt de lijn doorgetrok ken, welke ook in de oude inkomsten-be- lasting was te vinden. Een uit 1937 datee- rende overgangsbepaling ten aanzien van de werknemersspaarfondsen is echter verdwenen. Dit vloeit trouwens reeds voort uit de regeling welke dienaangaan de bij de loonbelasting was getroffen. Winst van bedrijf of vrij beroep Het besluit maakt met zoovele woorden onderscheid tusschen winst uit landbouw bedrijf en winst uit niet agrarisch bedrijf (in het Duitsch: „Gewerbebetrieb”). Deze onderscheiding is voor de inkomstenbelas ting eigenlijk niet van belang. Zij kan slechts verklaard worden in verband met de mogelijkheid van een nieuwe zakelijke belasting op het bedrijf, waarbij de be drijfswinst één der grondslagen zal zijn. De landbouw zal waarschijnlijk buiten deze belasting vallen. De winst van alle bedrijven en van alle zelfstandig uitgeoefende beroepen wordt overigens beheerscht door dezelfde bepa lingen. Ook bij een beroep als dat van den arts en dat van den advocaat en bij het ambt van notaris spreekt het besluit van „winst”. In de gevallen, waarin de winst uit een volledige boekhouding kan worden bepaald, zijn de balansen het uitgangs punt voor de winstberekening. In de overige gevallen wordt uit den omzet de brutowinst afgeleid, en vervolgens uit de brutowinst de nettowinst. In de wijze, waarop deze laatste manier van winst be palen is geregeld, sluit het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 nauw aan bij de wetgeving en de rechtspraak, welke voor de oude inkomstenbelasting golden. Aan gezien beide methoden balansvergelij king en omzet tot hetzelfde resultaat moeten voeren, bevat het besluit hier slechts naar den uiterlijken vorm iets nieuws. Wat het wezen der zaak betreft, is er eigenlijk geen verandering Een speciale regeling bevat het besluit met betrekking tot boekjaren, welke niet met het kalenderjaar (belastingjaar) samen vallen Het zou te ver voeren, deze rege ling hier geheel uiteen te zetten. Het be langrijkste is, dat de winst over het ka lenderjaar, wat het bedrag betreft, gelijk is aan de winst van het boekjaar, dat in het kalenderjaar eindigt, mits in den loop van het kalenderjaar twee boekjaren van twaalf maanden elkander opvolgen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen den winkelbediende K., die ten nadeele van zijn patroon 25 had verduisterd. In zijn vergadering van 14 Februari 1938 heeft de Raad zich vereenigd met het voorstel van B. en W. om met de N.V. „Het Residentie-Tooneel" met ingang van 1 Sep tember 1938, voor den tijd van drie jaren, een overeenkomst te sluiten, waarbij het Residentietoonel werd aangewezen als vaste bespeler van den Schouwburg. Op den grondslag van dit besluit is een rege ling tot stand gekomen, welke dit jaar af loopt. De vaste bespeler is gedurende het nu bijna afgeloopen tijdvak de overeenkomst op behoorlijke wijze nagekomen de sa menstelling van het gezelschap, het reper toire en het geldelijk beheer waren bevre digend en de samenwerking tusschen par tijen liet niets te wenschen ovre. Op grond van deze ervaring en de thans door het Re sidentie-Tooneel gedane toezeggingen ver trouwen B. en W. dat deze bespeler ook gedurende de komende drie jaren in alle opzichten aan zijn verplichtingen zal vol doen. Er bestaat dan ook naar het oordeel van B. en W. reden, om met het Residen tie-Tooneel een nieuwe driejarige periode in te gaan. Daar de gestelde voorwaarden noch het tijdvak van drie jaren tot bezwa ren hebben geleid, is er geen reden om In inhoud of duur van de overeenkomst wijzi ging te brengen. Het Residentie-Tooneel heeft zich bereid verklaard op de bestaan de voorwaarden een nieuwe overeenkomst voor drie jaren aan te gaan. Alleen zal het aantal speelbeurten, gelijk vroeger, weer op 5 per week worden gebracht: thans bedraagt dit aantal 4. Onder deze omstandigheden bestond er geen aanlei ding uit te zien naar andere gegadigden: ook eigener beweging heeft zich niemand als zoodanig aangemeld. Wat betreft de subsidieering van den vasten bespeler, zijn B. en W. van meening dat het subsidie van 42.000 (f37 500, 3 x 1500 voor de opvoering van stuk ken van bijzondere kunstwaarde) ongewij zigd dient te blijven. De Raad nam in zijn vergadering van 13 December 1940 reeds een besluit in dien geest door de aanvaarding van het voor stel van B. en W. inzake de verdeeling van den post „Kunstsubsidies”. De reorganisatieplannen op tooneelgebied Aangezien, blijkens door B. en W. van den secretaris-generaal ontvangen mede- deelingen, bij het departement van Volks voorlichting en Kunsten reorganisatieplan nen op tooneelgebied aanhangig zijn, is bet noodig, in de met den vasten bespeler te sluiten overeenkomst een bepaling op te nemen, dat in geval één of meer bepalin gen daarvan of de overeenkomst zelve on- vereenlgbaar zullen (zal) blijken te zijn met in de toekomst uit te vaardigen wette lijke voorschriften, deze bepalingen of zoo noodig de geheele overeenkomst zullen Besloten naamlooze vennoot schappen Iets nieuws is ook het belasten van de winst, welke door bepaalde houders van aandeelen in beslaten vennootschappen wordt behaald bij verkoop van hun aan deelen of van een deel ervan. Bedoelde houders zijn die, welke al leen, of tezamen met hun verwanten, in den loop van de laatste vijf jaren voor meer dan 1 gedeelte van het nominaal gestorte kapitaal aandeelhouder zijn ge weest. Als verwanten gelden daarbij uit sluitend de echtgenoote, de bloed- en aanverwanten in rechte linie, en de broers, zusters, zwagers en schoonzus ters van den belastingplichtige. i ONDER DE DUINEN BEVINDT ZICH EEN WATERZAK VAN 125 METER DIEPTE Het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 bevat een bepaling, volgens welke de Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën bevoegd is voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tege moet te komen aan onbillijkheden van overwegenden aard, welke zich bij de uit voering van het besluit mochten voordoen. Een dergelijke bepaling kwam tot dusver in de inkomstenbelastingwetgeving niet voor. Men moet hier echter niet de con clusie uit trekken, dat de belastingplich tige slechts de pen behoeft op te nemen om al datgene wat hij onbillijk acht, ter zijde gesteld te krijgen. Geen aanslagen voor groote groe* pen van loontrekkenden. Personen, die minder dan /4000 loon genieten en voor niet meer dan 200 an dere inkomsten hebben, zullen in den regel niet worden aangeslagen. Een uit drukkelijk verrekening van ingehouden loonbelasting blijft dan achterwege. Dat dit een groot administratieve vereenvou diging beteekent, behoeft geen betoog. Enkele nadere bijzonderheden over de overgangsregeling. Tegelijk met hét Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 is in het Verordenin genblad afgekondigd een besluit, dat den naam draagt van Invoeringsbesluit In komstenbelasting 1941. Het regelt drie onderwerpen. In de eerste plaats bevat het bepalingen over het berekenen van het zuiver inkomen en van de belasting voor het jaar 1941 en ten deele ook voor 1942. In de tweede plaats bevat het bij zonderheden over de wijze, waarop voor 1941 voorloopige aanslagen zullen tot stand komen. In de derde plaats regelt het de reeds hierboven ter sprake ge brachte wijze van verrekenen van de laatste ontheffing op de oude inkom stenbelasting. Wat het eerste onderwerp aangaat valt op te merken, dat de nieu we inkomstenbelasting voor het eerst zal worden geheven over het inkomen van het kalenderjaar (belastingjaar) 1941 en dat de oude inkomstenbelasting in theorie al het inkomen belast heeft dat tot en met 31 December 1940 is ge noten. In theorie: want bij het bepalen van dit inkomen moest, volgens de oude wet, worden uitgegaan van een heele reeks onderstellingen. Het werkelijke in komen,, dat in ’t jaar 1940 is genoten, zou eigenlijk nimmer tot maatstaf voor de belastingheffing strekken, indien het in voeringsbesluit hierin niet op een bij zondere wijze voorzag. Kennelijk heeft dit besluit het niet billijk geacht, dat de personen, die in 1940 aanzienlijke be drijfswinsten hebben gemaakt over deze winsten in werkelijkheid nimmer belas ting zouden betalen. Uitgaande van het feit, dat de belastingplichtigen hun in komen over 1940 toch moeten aangeven in verband met het vaststellen van voor loopige aanslagen voor 1940, heeft men kunnen bepalen, dat zekere bestanddee- len van het inkomen van 1940 worden overgeheveld naar het jaar 1941, indien zij aanmerkelijk meer bedroegen dan in 1941. De eerste 1000 van het verschil wordt niet overgeheveld. De overheve ling vindt uitsluitend plaats ten behoeve van den definitieven aanslag over 1941. Bij den voorloopigen aanslag voor 1941 wordt het inkomen van 1940, op de ge wone wijze berekend, als uitgangspunt genomen. De overheveling, zooals deze in het invoeringsbesluit is neergelegd, kan wel eens tot onbillijkheden leiden, vooral indien het jaar 1941 buitenge woon slecht voor den belastingplichtige is. Voor deze gevallen zal nog een na dere regeling worden getroffen. Bij de overheveling worden alle inkomsten uit eigen onderneming en uit arbeid in aanmerking genomen. Echter wordt loon (in den ruimsten zin) buiten be schouwing gelaten, voor zoover het niet tantième is. Het loon wordt echter ten volle bij de vergelijking medegeteld, in dien dit meetellen in het voordeel van den belastingplichtige is. Het invoeringsbesluit bevat voorts nog een bepaling, welke er toe strekt on verrekende verliezen, welke bij besten diging van de oude inkomstenbelasting verrekenbaar zouden zijn geweest, ook voor de nieuwe inkomstenbelasting ver- noodig de geheele overeenkomst (zal) vervallen. In verband met de onzekere tijdsomstan digheden achten B. en W. het tenslotte bil lijk, dat beide partijen het recht zullen hebben zieh aan het einde van elk speeljaar van de overeenkomst los te maken, mits zij vóór 1 Maart van het dan loopende speeljaar hiervan aan de wederpartij mededeeling doen. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, te besluiten om B. en W. te machtigen met de N.V. ..Het Residentie-Tooneel’’ een overeenkomst te sluiten, volgens welke dit gezelschap met ingang van 1 September 1941, opnieuw voor den tijd van drie jaren wordt aange- wezen als vaste bespeler van den Stads schouwburg. GOUDEN ECHTPAAR Den derden Juni a s. hoopt het echt paar G. Bal en I. Bal, wonende Vis- schershof 17 te Scheveningen, zijn 50- jarige echtvereeniging te vieren. Gisteren heeft de directeur van Sein post, de heer G. M. Th. Gielisse, de exploitatieplannen voor het komende sei zoen bekend gemaakt. Aanvankelijk zou dit gelijkertijd geschieden met die der Maatschappij Zeebad Scheveningen, doch het tijdstip moest verschoven worden, omdat men nog niet gereed gekomen was met de inwendige restauratie van het restaurant Hiermede is men gisteren ge reedgekomen. Onder de artistieke leiding van architect Alexcenko heeft het inte rieur een grondige wijziging ondergaan en door smaakvolle inrichting en kleurige verlichting aan intimiteit en aantrekke lijkheid gewonnen. Een zeer bijzonder ventilatiesysteem draagt zorg voor het wegtrekken van den rook, zonder dat tocht optreedt In de vroegere bestaande leege ruimte achter het podium zijn bui tengewoon gezellige zitjes ingericht. Het geheel, vooral ook door de Neon-Ameye- verlichting, doet fleurig aan. Er zal naar gestreefd worden, aldus de heer Gielisse, dat Seinpost haar karakter als vermaakcentrum zal handhaven. Zoo ligt het in de bedoeling, afwisselend, naast filmvoorstellingen, ook Duitsche en Hollandsche tooneelopvoeringen te geven in de groote zaal. Onderhandelingen met enkele gezelschappen zijn reeds gaande. Het bekende trio Malescu zal voor de ko mende weken voor muzikale opluistering in het verbouwde restaurant zorgen. Inkomensbegrip De vraag, wat eigenlijk inkomen is, heeft het besluit uit den aard der zaak moeten beantwoorden. Evenals vroeger worden erfenissen, legaten, loterijprijzen, door amateur- sportbeoefenaars gewonnen prijzen en an dere baten van dien aard niet tot het inkomen gerekend. De Wet op de Inkom stenbelasting 1914 ging er van uit, dat tot het inkomen slechts behoorde datgene, wat opbrengst is van een bron van inkomen. Anders gezegd, datgene, wat op een be paald oogenblik genoten werd, moest een oorzaak hebben die langer bestond dan dat eene oogenblik. De nieuwe regeling heeft deze opvatting niet geheel verlaten. Wel huldigt zij een ruimer standpunt, doordat zij ook bepaalde baten uit specu latie tot het inkomen rekent In het alge meen kan men echter zeggen, dat de ge dachte, geen inkomen zonder bron niet is verlaten, al speelt geen rol meer, hoe lang en op welken datum de bron bestond. Het groote verschil met vroeger is verder, dat het meestal niet meer van belang is, of men in een gegeven geval te maken heeft met slechts één bron van inkomen (b.v. één bedrijf) dan wel met een aantal ver schillende bronnen (b.v. twee afzonderlijke bedrijven). belast naar Het heffingspercentage minder dan 15 en BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve ningen werden gisteren 208 baden geno men en in het zwembad Zuiderpark 96. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 56 graden en in het Zuiderparkbad 59 graden. BIJ GYMNASTIEKOEFENINGEN GEVALLEN Een 17-jarige leerling uit Wassenaar van de H.B.S. aan den Nieuwe Duinweg kwam gisterochtend bij oefeningen aan de bok in het gymnastieklokaal van die school, te vallen en liep een lichte her senschudding op. Hij werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. AANRIJDING OP DEN IIAAGWEG Gistermiddag had op den Haagweg bij de Thorbeckelaan een aanrijding plaats tusschen den 63-jarigen wielrij der A. M. van de Mient en een auto. De aanrijding ontstond door het geen voorpang verleenen door den wielrijder. De geneeskundige dienst bracht M., die een hersenschudding had bekomen, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over. Speciaal tarief bedoelde speciale tarief wordt nog in enkele andere gevallen toe gepast. Dit zijn alle gevallen, waarin in komen genoten wordt, dat weliswaar in eens los komt, doch eigenlijk in een reeks van jaren is verdiend. ben opgemaakt, indien hij het bedrijf of beroep had voortgezet. De liquidatiewinst boven vijfduizend gulden wordt, indien de belastingplich tige hierom verzoekt, belast naar een speciaal tarief, bedraagj daarbij niet niet meer dan 37 J. Op Dinsdag 3 Juni vindt de uitreiking van brandstoffenkaarten plaats aan de volgende naamgroepen van 8—11 uur: Len t/m einde L en Ma t/m Mildenberg van 1114 uur Milder t/m einde M. N en Oa t/m Ootvan 1417 uur Ooy t/m einde O, P, Q en Ra t/m Ran. De duinen leveren Den Haag de mil- lioenen kubieke meters water, die noo dig zijn om de ruim vijfhonderdduizend Hagenaars in het leven en schoon te houden. Het is een wonderlijk iets. Voor al als men des zomers een uurtje door het rulle zand der duinen loopt en het gevoel heeft een tong van leer te heb ben is men geneigd te zeggen: Hoe is het mogelijk, dat hier zooveel water zit en dat men het er uit krijgt? De oplos sing is ook hier eenvoudiger dan men zou denken. Onder de zandlaag zit een zak, die op sommige plaatsen 125 meter diep is en die gevuld is met heerlijk zoet water. Deze zak, die een groote uit gestrektheid heeft is het waterreservoir van den Haag. De directeur van de Duinwaterleiding, ir. W. J. Harders, heeft dezer dagen den gemeenteraads leden een indruk gegevén van zijn be drijf. Aan de excursie ging een uiteen zetting vooraf over het ontstaan van dezen zak en over de wijze waarop men het water in de leidingen van de stad krijgt. Wij ontleenen aan deze uiteen zetting het volgende: Een 3000 4000 jaar geleden bestonden de duinen nog niet, de zee voerde in deze streken let terlijk en figuurlijk den boventoon. Langzamerhand kwam de bodem van de zee echter naar boven, zoodat hier in de plaats van water land kwam. Op dit land viel het regenwater, jaar in jaar uit, eeuw in, eeuw uit. Het water drong in den grond door en drukte het zoute water weg. Op deze wijze ont stond de reusachtige waterzak, waarvan wij zooeven spraken. Men moet natuur lijk niet denken, dat hier sprake is van een ondergrondsch meer. De zak is ge vuld met aarde, die echter geheel van water is verzadigd. Een modderige mas sa dus. Het is duidelijk, dat het bedrijf niet afhankelijk is van den regenval van dit oogenblik. Het eenige nadeel, dat men van een lange droogteperiode in den zomer heeft, is het vergroote water verbruik, doordat tal van nienschen hun tuintjes dan moeten besproeien. Een nadeel, dat natuurlijk tevens een geldelijk voordeel beteekent. Aan den anderen kant moet men ook weer niet denken, dat deze zak onuitputtelijk is. Een roekeloos uitbuiten van het water zou op den duur leiden tot verzouting, hetgeen tot uiting zou komen in de stij ging van het chlootghalte. Daarom heeft men eenige jaren geleden uitge zien naar een andere mogelijkheid om leidingwater te verkrijgen. De gemeen teraad heeft in principe het voorstel aangenomen om een waterwinning aan te leggen bij de Lek. In de daartoe Uit gewerkte plannen heeft men er op ge rekend, dat de nieuwe leidingen onge veer 15 millioen kubieke meter kunnen vervoeren. Het waterverbruik van den Haag bedraagt thans per jaar ongeveer 13 millioen kubieke meter. Per jaar valt er een 70 cm. regen. De helft hiervan komt ten goede aan de Duinwaterlei ding, hetgeen neerkomt op een totale hoeveelheid van 7 millioen. Jaarlijks wordt dus ongeveer 5% millioen kubieke meter water aan den zak onttrokken. De behoefte aan water wordt steeds grooter door den snellen groei van onze stad en door de toenemende „waterbe- schaving’ (de stijging van het gebruik van water per hoofd door de bevolking). Het winningsgebied is 1400 ha, waar van 930 ha tot het rechtstreeksche’ werkgebied behoort. Een gedeelte bezit de gemeente in eigendom, terwijl ze de rest in erfpacht van het Rijk heeft. Er is een horizontale en verticale me thode van waterwinning. De horizontale geschiedt door draineerbuizen met open naden, welke door lagen grind en grof zand omgeven zijn. Het water sijpelt daardoor in de buis, welke het afvoert naar het pompstation. Bij de verticale waterwinning stijgt het water in geper foreerde buizen, welke rechtop in den grond gespoten of ‘geboord zijn, op, en wordt eveneens naar het pompstation gevoerd. Een agn het eind komvormig verbreed kanaal vormt de eerste etappe van het water op zijn weg naar den verbruiker. Uit deze kom wordt het wa ter, dat nog lang niet voor de consump tie geschikt is, naar de voorfilters ge pompt, zestien groote betonnen bakken, waar het door sproeiers fijn verdeeld in wordt gespoten. Hier worden de ijzer- deelen tot oxydatie gebracht. In de bak ken ziet men roestbruine vlokjes drij ven: dat is het ijzeroxyde. Uit de voorfilters zakt het door lagen zand en grind naar beneden, waarna het naar de groote betonnen vijvers vloeit, welke de wandelaar van den Pompsta- tionsweg af kan zien blinken in de zon. Ook daar is de bodem van zand en grind en wanneer het water deze filters gepasseerd is, komt het terecht in de reinwaterkelders, gereed voor het ge bruik. Uit <ie reinwaterkelders wordt het gestuwd naar de huizen der Hage naars. Uitgaande van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd Vanwege het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd zal op Donderdag 5, Vrijdag 6, Zaterdag 7 en Zondag 8 Juni in de toonzaal van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan de Groen markt 29 een tentoonstelling worden ge houden, gewijd aan „Voeding in dezen tijd’’. De directeur van het gasbedrijf heeft de toonzaal hiertoe welwillend voor het Rijksbureau voor de voedselvoorziening beschikbaar gesteld. Deze expositie verdient de belangstel ling van alle Haagsche huisvrouwen en van andere personen, die op het gebied van de bereiding van het voedsel werk zaam zijn. Zij kunnen er bekend worden met de elementen, waaruit de voeding in hoofdzaak wordt opgebouwd, en met de wijze, waarop van de beschikbare voedingsmiddelen een zoo goed moge- Ujke voeding kan worden bereid. Op de tentoonstelling wordt publiek voorgelicht ten aanzien van een verstandige keuze en een doelmatige bereiding van de spijzen. Tevens zal de expositie een beeld geven van de orga nisatie der levensmiddelenvoorziening en van de controle, welke daarbij wordt uitgeoefend. De tentoonstelling zal voor het publiek zijn geopend op aanstaanden Donderdag van 12 uur tot half 6 en *s avonds van 8 uur tot half 10. Vrijdag en Zaterdag (6 en 7 Juni) van 10 uur tot half zes en ’s avonds van 8 uur tot half tien en Zondag 8 Juni van 2 uur tot half zes. Op Vrijdag en Zaterdag zullen des morgens elf uur enkele kêukéntechni- sche films worden vertoond. Op de drie werkdagen, dat de tentoonstelling duurt, zullen des namiddags drie uur demon straties van enkele maaltijden worden gegeven. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherjj, dr. H. M. Hirschfeld, zal de expositie Don derdagmorgen met het uitspreken van een rede openen. is van

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9