BAAGSCBE COURANT L Dinsdag 3 Juni 1941. STADSNIEUWS noodig Welken distributiebon heeft men BINNENLAND Voor den puzzelaar Landbouwgrond in Joodsch bezit De Avondschool 34 31 PEULVRUCHTEN „DE KOMEDIANTEN” IN SCALA 21 April t/m 15 Juni 24 26 32 66 76 67 77 35 Een crematorium in Zwolle 24 21 8 De Conrad’s premie nitgereikt 18 17 18 17 19 16* 17 K 7* 14 10 DE HEER HOEJENBOS NEEMT AFSCHEID 33* 52 03* 04 97 51 27 25 De heer Snoeck Henkemans neemt afscheid van den heer Hoejenbos (Polygoon) De provincie Limburg 41* 87* rv v van Doctor Pluizer ERNST VAN T HOFF’S BAND IN HET PIERPAVIUOEN Epi Ysbeen en de geldzorgen In dit verhaaltje stond iets ver meld, dat onmogelijk op waarheid kan berusten. Immers, heer Ys been haalde op Maandag ten ge rieve van zijn echtgenote en der- zelver naaimachine 80.van zijn spaarbankboekje. En twee dagen later terwille van neef Jozef uit Wateringen opnieuw 80. - VIERDE BLAD Moet vóór 2 September in andere handen overgaan Aanbod van crisisproducten aan het buitenland is verboden sbr - 3 Eg, De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid ARTIKELEN BON BONKAART ALGEMEEN 13 Mei t/m 8 Juni 1 kilogram SUIKER oeeeeeeeeeeoeeee«eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 500 gram ©1 Mei Vm 22 Juni) 31 April t/m 15 Juni 350 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 31 April t/m 15 Juni 250 gram IS Mei Vm 15 Juni KAAS aataoeeeeeee«eeeoe*eoee»eeeeeee EIEREN 1 t/m 29 Juni AARDAPPELKAART k.g. AARDAPPELEN BROODKAART 100 gram 70 gram BLOEMKAART 19 Mei t/m 15 Juni BOTERKAART BOTER 250 gram VETKAART BOTER (met ƒ0.15 reductie) 250 gram MELKKAART 1% liter MELK 83. VLEESCHKAART Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 50 gram 31 Mei Vm 7 Juni SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN-EN KATTENBROOD 1 Vm 31 Mei 1 Vm 30 Juni PETROLEUMZEGEL8 Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B- looo gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. Ën nu het nieuwe werk. Dr. PLUIZER 100 gram 250 gram No. 17801 De laatste provincie van ons land. We hebben nu een elf-provinciëntoer gemaakt door ons vaderland en zul len de volgende week beginnen met de aardrijkskundige vragen eens bui tenlands te plaatsen. Maar heden dan de provincie Lim burg. Een provincie, die nu, in omze tijd van stookproblemen en kolendistri butie, weer meer dan anders onze belangstelling waard is. THEE of KOFFIESURROGAAT 100 gram op één bon 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram 40 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 200 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 35 gram 50 gram als boven 2 t/m 8 Juni (31 Mei t/m 8 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 36 Mei t/m 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (34 Mei t/m 14 Juni) 23 Vm 30 Mei (23 t/m 4 Juni) RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. KALFS- of 50 gram 1 tube; 1 pot 26 Mei t/m 22 Juni (voor bloem slechts geldig t/m 31 Mei) 10 8 5 4 k.g. TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel ot Brood of half rantsoen Gebak :iü' tijd van uw aan- SLA-OLIE of raapolie of boter 25 Mei t/m 7 Juni (24 Mel t/m II Juni) (voor bloem slechts geldig Vm 31 Mei) SCHEERZEEP Of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder) Voorstel van B. en W. B. en W. van Zwolle stellen den ge meenteraad voor een gedeelte van de be graafplaats „Kranenburg", groot 37800 Mr. M. W. Scheltema overleden. Na een kort ziekbed is in het R.K. zie kenhuis te Groningen In den ouderdom van 55 jaar overleden mr. M. W. Schel tema. griffier van de Provinciale Staten van Groningen. 19 Mei t/m 1 Juni ,(17 Mei Vm 4 Juni). 2 t/m 22 Juni Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III VI Op voederkaart voor katten 26 Mei Vm 22 Juni (24 Mei Vm 22 Juni) 19 Mei Vm 1 Juni (17 Mei t/m 15 Juni) 2 Vm 15 Juni (31 Mei t/m 29 Junll 26 Mel t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 2 t/m 8 Juni (31 Mei Vm 8 Juni) Distributle-periode russchen haakjes is de kooptljO vermeld of puddingpoe- puddingsauspoeder met bekoring uitgaat Het repertoire is van een verscheiden heid, dat ieders smaak, waarlijk niet al leen die van de jazzminnende jeugd, oor- streelende muziek zal hooren. Aldus een orkest, dat de verwende Scheveningsche zomeroadgasten zal weten te veroveren. een «1 op één bon SLA-OLIE of raapolie of boter of margarine Mr. Scheltema werd 8 September 1885 te Amsterdam geboren Hij bezocht het gymnasium in den Haag en studeerde te Leiden, waar hij in 1908 cum laude promo veerde. Bij Statenbesluit van 18 December 1928 werd hij benoemd tot griffier der Staten van Groningen en trad op 1 Febr. 1929 (n functie. Voordien was hij admini strateur ter provinciale griffie van Noord Holland. Naast zijn griffierschap vervulde de heer Scheltema vele betrekkingen in het openbare leven en verrichtte vele werkzaamheden ten behoeve van de pro vinciale electriciteitsvoorzleningen, de stichting Deileroord, de N.V. Waterleiding Mij Groningen, de streekplan van Gro ningen en Noordelijk Drente en de ver- eeniging opbouwwerk in de provincie Groningen. Langdurig had de overledene zitting in de commissie voor waterstaats wetgeving Mr. Scheltema was officier in de orde van Oranie Nassau De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt HORIZONTAAL: 2 Kachel, 8 Aalbes, 11 Kino, 14 Edelen. 17 Masker, 20 Alt, 21 P.P22 Ordale, 25 Of. 26 Aanwas, 29 De, 30 N.T., 31 Ivoor, 34 Suez, 35 Se. 36 O.a., 37 Atap. 38 St, 39 Er. 40 Rede. 41 Li. 42 Rg, 43 Loge, 44 Porie. 46 E K., 47 Rij. 48 Eerste. 50 Me. 51 Israël, 53 Pi, 54 Ede, 56 Midden, 58 Geland, 61 Ergo, 63 Misere, 66 Gering. VERTICAAL: 1 Dok, 2 Klos, 3 Haard. 4 E.a., 5 LL„ 6 Ase, 7 Pont, 9 Beven, 10 E.d., 12 Impresario, 13 Nap, 15 Lasso, 16 El, 18 Koorzanger, 19 Erf, 23 Aanspreker, 24 Lat, 27 Wisselgeld, 28 Ave, 32 Ooster ling, 33 Rat, 39 Elp, 42 Rie, 45 Regel, 46 Ets, 49 Sinds, 50 Mei, 52 Amper, 53 Per, 54 Egel, 55 De, 57 Deeg, 59 Ami, 60 Ni, 62 Oom. 64 Eg. 65 Re Opdrijving van de huren van bootenhuizen Als gevolg van de verordening, die be paalt, dat alle pleiziervaartuigen uit de kuststrook moeten worden verwijderd, zijn er vele booten overgebracht naar plassen en meeren, die dieper in het land liggen. Vanzelfsprekend kan hierdoor plaatselijk tekort ontstaan aan behoorlijk uitgeruste ligplaatsen en bootenhuizen. Dit heeft o.m. in Reeuwijk een aantal lieden aan. leiding gegeven om voor de huur van buitenhuizen buitensporig hooge prijzen te vragen. In sommige gevallen vroeg men voor een ligplaats, welke normaal 35 kost, 200 gulden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er met nadruk de aandacht op, dat der- gelijke prijsverhoogingen strafbaar zijn. Men mag niet meer vragen of betalen dan de prijs, die op of voor 9 Mei 1940 gebruikelijk was. Tegen overtredingen zal zetr streng worden opgetreden. Mocht iemand bemerken, dat hem in een dergelijk geval teveel wordt gevraagd, dan kan hij zich tot de plaatselijke politie wenden of tot den inspecteur voor de prijsbeheersching in het betreffende ge. bied. MAÏZENA of griesmeel of Mfo of aardappelmeel der of 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.-meelvlok ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel sen van Weenen en bruischend de liede ren van de poesta. Geraffineerd knap zijn de solopartijen, welke de grootste charme aan dit orkest verleenen. De di rigent ia een pianist van formaat en naast hem scharen zich in een rij de strijkers en blazers^ wier spel een muzikaal ge nieten is. Twee medewerkers noemen we voor uitzonderlijke prestaties den be roemden trombonist Bruyère uit Ray Ven- tura’s band en de microfoonzangeres, van wier donkere, begaafde stem een eigen ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta •••••••«•••••••••a of Zachte Zeep of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Sinds Zondag ia Scheveningen, dat ei ken dag verder ontwaakt uit den winter slaap en ook dit seizoen zijn internatio nale reputatie als badplaats en vermaak- centrum op elk terrein gestand wil doen, een bijzondere attractie rijker. In het Pa viljoen op het Wandelhoofd speelt n.l. eiken middag en avond de band van Ernst van ’t Hoff, welke juist is teruggekeerd van een succesrijke buitenlandsche tour nee. Het voortreffelijke orkest, bestaande uit 15 personen, doet niet onder voor het beste, dat in dit genre te beluisteren valt. Strak van rhythme is de jazzmuziek, van fluweelen klank zijn de onsterfelijke wal- Scholingscursus voor dierenartsen Aan den in het begin van Juni op de Reichstierarzteburg Hohèneck te houden scholingscursus van de Reichstierarzte- kammer zal ook een aantal Nederlandsche dierenartsen deelnemen. Op den cursus zullen verschillende vragen, welke op het beroep van dierenarts betrekking hebben, grondig worden besproken. O.a. zal Ober- regierungsrat dr. Pschorr bij den Rijks- commissaris in de bezette Nederlandsche gebieden een aantal voordrachten houden over „Die Veterinërgesetzgebung des Deutschen Reiches” Naast de voordrachten staan ook nog bezichtigingen van bezienswaardige in richtingen op het programma. 29 Mei t/m 4«Junl 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 2 t/m 8 Juni (31 Mei Vm 8 Juni) 4 Vm 8 Juni Doch ik begin: 1. Wie Limburg zegt, denkt kolen mijnen. Dus eerst eens iets over die kolen mijnen. a. Waar liggen die precies? b. Hoeveel kolenmijnen bezitten wij? c. Wat is de grootste mijn? 2. Ergens in Limburg treffen we een fraai kasteel aan, dat jarenlang verwaarloosd is geworden, doch dat nu weer gerestaureerd en in zijn harmonische schoonheid en soliditeit te bezichtigen is. Een kasteel met een zestigtal zalen, vertrekken, keukens, zolders, kel- ders, enz. Een kasteel, waarin eens Voltaire als gast vertoefde. 3. In Limburg ligt een bekend plaatsje, waar men ondergronds een getrouwe nabootsing heeft gemaakt van de Catacomben van Rome. Die orignele Catacomben werden door de eerste Christenen aangelegd in de nabijheid van Rome om hun doden te begraven. Welke plaats bedoel ik? 4. Heb je wel eens een bezoek ge bracht aan een echte Limburgse boerenhoeve? Een imposant geval, zo’n Lim burgse boerenhoeve. Een grote ingangspoort, vaak met een torentje, en dan in de vorm van een rechthoek de stallen, schu ren, woonvertrekken, enz. En wat vindt men altijd In het midden van die binnenhof? 5. Er ligt in Zuid-Limburg, In de mijnstreek, een stad, die omstreeks het jaar 1900 nog maar een inwo nertal had van 6000 Nu, dus slechts veertig jaar later, is deze bevolking bijna vertienvoudigd. Welke plaats bedoel Ik? Tot Donderdagavond! vierkanten meter, voor den prijs van 11.750 te verkoopen aan de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding ten be hoeve van de stichting van een crema torium en een columbarium en den aan leg van een urnentuin. Aan ir. Ch. H. J. Driessen Donderdag jl. had op de te Rotterdam gehouden algemeene vergadering, door 500 leden van het Instituut van Ingenieurs bezocht met het doel het gebouw en de installaties van de nieuwe Beurs en van den Dierentuin „Blijdorp” aldaar te be zichtigen. tevens de plechtige uitreiking van de Conrad’s premie plaats, in den vorm van een gouden medaille, aan ir. Oi H J Driessen, hoofdingenieur, chef van den dienst van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen. De Conrad’s premie, ingesteld in 1870. wordt iedere vijf jaar uitgereikt aan het instituutslid. dat in die periode de beste verhandeling in een der werken van het instituut heeft geleverd, of de nuttigste vinding in. het vak van den ingenieur heeft medegedeeld. De uitreiking van het eere-metaal ge schiedde door den president van het In stituut dr ir J- A. Ringers, aan wien zelf in’1926 de Conrad’s premie werd toe gekend. Dr Ringers verbond aan de plechtig heid een eeresaluut aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen die in de zoo moeilijke tijden van het opkomend motor- wegverkeer bezuiniging na bezuiniging moest invoeren en aan ir. Driessen ver zocht de oplossing te vinden voor het construeeren van een economisch verant woorden bovenbouw, die het mogelijk zou maken zwaardere treinen met grootere snelheid te doen loopen. Het mag voorts gezegd worden, dat hulde toekomt aan de spoorwegdirectie, die onverdroten voort ging nieuwe verkeersmiddelen te bouwen en ondanks allen drang naar beneden een schitterende organisatie In stand hield. De directie zorgde er voor, dat geen enkel vitaal punt onderbemand werd. Zij bleef steeds waakzaam, dat het personeel door de beste mannen werd aangevuld. Het resultaat is belichaamd in hetgeen door het bedrijf alle dagen sinds den oorlogstijd wordt gegeven. Dat was dus 160.binnen drie dagen tijd. En dat nu is niet mogelijk. Want in ieder Rijkspostspaarbank- boekje staat nadrukkelijk het vol gende vermeld: „Terugbetalingen rechtstreeks ge schieden per quitantie, volgens model, enz. enz. en in zeven da gen (mag) aan den zelfden inleg ger slechts een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 100.— worden uitbetaald.” En het is dus niet mogelijk ge weest, dat aan heer Ysbeen bin nen 3 dagen zomaar twee keer een bedrag van ƒ80.— Is uitbetaald geworden. Heb je dat ook ontdekt? BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 1 RANTSOEN „gebak". Dit ia: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein kerstgebak BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel *140 gram of 2 rantsoenen „gebak" Zie boven Huldiging door het personeel van Maatschappelijk Hulpbetoon De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer L. Hoejenbos heeft Zaterdag jl. in Pulchri Studio als zooda nig afscheid genomen van zijn personeel en van zijn vele vrienden en bekenden. De opvolger van den heer Hoejenbos, de heer W. C. A. Riem Vis, voerde eerst het woord. Hij verwelkomde de talrijke aanwezigen en richtte zich toen tot den scheidenden directeur. Bij uw binnenkomen zult u wel terug gedacht hebben aan den stelling in 1919 met 24 man personeel, aldus de heer Riem Vis Het zou teveel tijd vergen om alles te vermelden, wat onder uw bestuur is tot standgekomen; twee nieuwe verzorgings huizen werden ingesteld. Met de crisis nam de omvang van den dienst toe. Vooral het laatste jaar van uw dienst heeft veel van u gevergd. Nu werken ruim 650 ambtenaren aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Het steun bedrag liep van 1919 (ƒ2.25) op tot ƒ8—ƒ12 in 1940 Aan ambtenarij in het werk had u een hekel. Liefde voor de armen stond bij u op den voorgrond en dat eischte u ook van uw personeel. Dit is wel de beste getuigenis, die we van u kunnen geven bij uw afscheid. Om de herinnering aan u in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon te be waren, zal dienen een door Chris Lebeau geschilderd portret, dat aan het gemeen tebestuur zal worden aangeboden en ge plaatst in de bestuurskamer van het gebouw. De handteekeningen van allen, die aan dit geschenk hebben bijgedragen, zijn in een album, ontworpen door Chris Lebeau, vereenigd en dit werd den heer Hoejenbos door den heer Riem Vis aan geboden. Daarna werd het schilderij onthuld en aan de Gemeente overgedragen. Wethouder Buurman zeide, dat hij hoopte, dat het personeel van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon in den- zelfden geest zou voortgaan, als de heer Hoejenbos dezen dienst heeft geleid. Dat juist de heer Hoejenbos tot directeur van den dienst indertijd is benoemd, heeft hij te danken aan zijn hart voor de zaak. Hij is gebleken te zijn: de juiste man op de juiste plaats. Uw arbeid is door allen in hooge mate gewaardeerd, ook door B. en W. (door de uitreiking van de gouden medaille van de Gemeente). Wij wenschen u nog vele jaren in goede gezondheid en tevens, dat u nog vele jaren als adviseur aan den dienst zult verbonden mogen blijven. Uw oude kamer in het gebouw zal daartoe voor u gereserveerd blijven. Namens B. en W. zeide spr. gaarne bereid te zijn het schilderij te aanvaar den en te doen plaatsen in de bestuurs kamer van het gebouw van den dienst. De heer Hoejenbos zeide in zijn ant woord o.a.: mijn idealen omtrent Maat schappelijk Hulpbetoon zijn altijd onge wijzigd gebleven. Spr. dankte voor alles, dat het perso neel in die 20 jaar voor hem gedaan heeft Ook van gemeentezijde heeft spr. de grootst mogelijke medewerking gehad. Dankbaar is spr. ook voor het vertrou wen. dat in den Haag leeft in Maatschap- Het afzetten van generator-gasmotoren Het telkens stil zetten van den motor van een wagen met gasgenerator, waar van de aard van den dienst herhaaldelijk kort stoppen meebrengt levert vanwege de eigenaardigheden van het generator- bedrijf veelal bedrijfstechnische moeilijk heden op. In verband daarmede zal de politie ir Zwitserland tot nader order geen bekeuringen meer maken tegen chauffeurs van gasgeneratorwagens, die tijdens een dergelijk kort oponthoud den wagen met draaienden motor onbe heerd laten staan. Aangezien dit laatste ook in Nederland is verboden en ten aanzien van sommige generatorwagens dezelfde situatie zich hier voordoek heeft de KNAC den secre- taris-generaal van Waterstaat verzocht den bestuurders van motorrijtuigen met gasgenerator ontheffing te verleenen van de desbetreffende bepalingen in het Mo tor- en Rijwielreglement Verordening no. 102, welke Zaterdag verscheen en „de aangifte en de behande ling van landbouwgronden in Joodsche handen" regelt, verplicht lederen Jood en iedere Joodsche onderneming, welke op eenigerlei wijze met landbouwgrond van doen hebben, om zich tot en met den 30en Juni bij het desbetreffende pachtbureau san te melden. Zijn sinds 9 Mei 1940 land, bouwgronden in andere handen overge gaan, dan moet tot en met 31 Juli 1941 dienaangaande een goedkeuring zijn aan gevraagd Deze goedkeuring kan gewei gerd worden. Landbouwgrondbezit, waar bij Joden of Joodsche ondernemers eige naars zijn, moet tot en met 1 September 1M1 bij notarleele acte in andere han den zijn overgegaan. De koopacten moe ten ter goedkeuring aan het centraal bu reau voor de goedkeuring bij het depar tement van Landbouw en Visscherlj wor den voorgelegd. Ter voorloopige keuring zijn de pachtbureaux aangewezen. De instantie ter goedkeuring kan in den wijdsten omvang voorwaarden en ver plichtingen beslissend vaststellen Belang, rijke bijzondere gevallen van zoodanige verplichtingen worden separaat in de ver- ordening ongesomd. De verordening is een verdere zelfstan dige stap tot verwijdering van de Joden uit het economische leven. Nieuw en be- teekenisvol is echter de weg, die bij het overdoen van landbouwgrondbezit, afkom stig uit Joodsche hand, wordt ingeslagen. Bij deze taak wordt voor de eerste maal In de practijk in groeten omvang die grondpolitiek en grondverdeeling toege past, welke haar eerste uitdrukking vond in de verordening over het verhandelen van landbouwgrond Het principe „boe renland in boerenhand” is n volle kracht t°t toepassing gebracht Daar het bij Joodsch landbouwgrondbezit meestal om verpachten grond zal gaan, moest verme den worden, dat de pachter onder de ont- joodsching zou te lijden hebben. Door de mogelijkheid het voldoen van den huur prijs uit te stellen en het vervallen van hypothecaire vorderingen een jaar uit te stellen wordt den ijverigen pachter de gelegenheid gegeven den grond zelf verwerven, ook als hij niet ka pitaalkrachtig ja. jn zoover de pach ter voor het zelf verwerven van den grond niet in aanmerking komt kan het centraal bureau voor de goed keuring bepalen, dat in het koopverdrag geheel of ten deele een andere persoon, eventueel ook de Staat, optreedt. Deze maatregelen vinden slechts éénmaal toe passing en vinden haar grond in de bij zonderheid van het geval. Zij laten ech ter zien, hoe een gezonde grondpolitiek moet worden doorgevoerd Hiertoe be hoort de mogelijkheid, een belangrijk deel van den koopprijs in den vorm van een crediet op langen termijn ter beschik king te stellen, zoodat ook de ijverige landman zonder kapitaal als kooper kan optreden. Verder is het noodzakelijk, dat de Staat in bijzondere gevallen invloed oefenen kan op de grootte van een te vervreemden bedrijf. Bij deze gewichtige werkzaamheden zijn ook de Nederland- sche instanties, met name de desbetrefi lende pachtbureaux ingeschakeld. Het blijkt noodig er nadrukkelijk aan te herinneren, dat het te koop aanbieden en verkoopen van crisisproducten, met bestennjning naar het buitenland, ver boden is. Reeds bij besluit van den secre- taris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij van 23 Septem ber 1940 is dit verbod uitgevaardigd. Maar het wordt herhaaldelijk overtreden. Nederlandsche handelaren namelijk doen, al dan niet door bemiddeling van buiten landsche vertegenwoordigers in Neder land, in dit verband offertes, hetzij aan de Duitsche Weermacht, hetzij aan ci viele instanties of particulieren in het buitenland. Dergelijke aanbiedingen. In strijd met het verbod, zijn in verschillende opzich ten schadelijk. Vooreerst doorkruisen zij de van overheidswege getroffen export- regelingen. Het kan niet worden toege. laten, dat behalve de nauwkeurig over eengekomen kwanta nog andere hoeveel heden worden uitgevoerd. Is een offerte eenmaal gedaan en geaccepteerd, dan Is het echter buitengewoon moeilijk een uit. voervergunnfng te weigeren. Het spreekt dus vanzelf, dat deze gang van zaken onze voedselvoorziening in gevaar brengt. Een ander bezwaar is, dat deze aan biedingen veelal irreëel zijn. Het blijkt n.l., dat offertes worden gedaan zonder dat men de goederen voorradig heeft. In geval op het aanbod wordt ingegaan, hoopt men de goederen alsnog wel te kunnen verkrijgen. Daar deze offertes bovendien dikwijls aan verscheidene In. stanties tegelijk worden gericht, wekken zij in het buitenland een geheel onjuisten indruk van de voedselpositie hier te lande Voorts worden door deze aanbie dingen de mogelijkheden van frauduleu- zen uitvoer vergroot. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat aan het gestelde verbod streng de hai wordt gehouden. Alleen de centrale crisis organisaties, welke voor den uit voer van de onderscheidene producten monopolies bezitten, kunnen ontheffing van het verbod verleenen. Zonder zooda nige ontheffing mag men dus geen offer tes doen, noch op aanbiedingen ingaan, wanneer men weet of kan vermoeden dat de artikelen voor het buitenland bestemd zijn. Dit geldt ook voor offertes of ver koopen aan hier te lande gevestigde ver tegenwoordigers van buitenlandsche af nemers. Op de naleving van het verbod zal met de grootste gestrengheid worden toege zien. De directeur-generaal van de voedsel voorziening heeft, met Instemming van de Duitsche autoriteiten, in dezen geest circulaires naar alle desbetreffende instanties doen uitgaan. pelijk Hulpbetoon, dank zij het perso neel, waarmede ik heb mogen samen werken. Het personeel heeft altijd zijn volle krachten ingezet voor net werk Zonder dit zou Maatschappelijk Hulpbetoon nooit zoo’n goeden naam hebben gekregen Den heer Riem Vis wenschte spr toe, dat hij dezelfde voldoening zal mogen hebben als spr zelf Spr deed een beroep op het personeel, om dit den heer Riem Vis mogelijk te maken. Tenslotte dankte de heer Hoejenbos den heer Chris Lebeau Ik heb een prachtig leven gehad op Maatschappelijk Hulpbetoon zoo besloot de heer Hoejenbos op geroerden toon. De heer Riem Vis bood tenslotte mevr. Hoejenbos een foto aan van het schil derij van Chris Lebeau. Na het officieele afscheid van het per soneel, werd een receptie gehouden, waarop vele hoofden en ambtenaren van Gemeentelijke diensten en tallooze vrien den en bekenden van den heer Hoejenbos afscheid van hem kwamen nemen. JOHAN KAART EN ADOLPHE ENGERS IN „EEN FIJN SPAN" „Een fijn span" (Hypolite prends Garde), dat „De Komedianten”, na hun jongste succes met ,,’n Rare Familie”, thans in Scala op de planken brengen, is een vroolijke, dwaze geschiedenis met allerzotste complicaties. De verwikkelingen beginnen doordat mevrouw Dupont tegenover haar man verzwijgt, dat zij een dochter heeft, die als danseres in een variété optreedt en zij worden dreigend, althans voor mijn heer Dupont (Johan Kaart), als deze met zijn vriend Buquet, naar Parijs vertrekt om de stad Avignon te vertegenwoordi gen op het congres van gevallen meisjes. Het ergste, wat de oude zondaars in de lichtstad uithalen, is dat Dupont een avontuurtje tracht te beleven met zijn onbekende stiefdochter. Dochterlief her kent evenwel stiefpapa en haar is de wrake voor zijn slippertje. Zij achtervolgt hem tot in Avignon toe, waar de ontknooping plaats vindt met den zedelijksapostel Dupont met een ijszak op het hoofd, zit tend op een kast, uitroepend, dat hij de Emir van Afghanistan is. Johan Kaart speelt den hypocritischen Dupont met alle schelmsheid en later de wanhoop voor de ontdekking, die de rol vereischt. Kostelijk is hij als de oude snoeper en beter nog als de geachte Dupont, die liegt en liegt, dat de stukken er af vlie gen om zijn naam te redden. Dat is Kaart op zijn best. Adolphe Engers is, vriend Buquet. de tweede van het span, Engers, met zijn uitgesproken talent voor het humoristische, maakt iets fijns van zijn rol dat den kunstenaar siert. Anny van Duyn heeft heel goede mo menten als de beurtelings coquette en aanhankelijke danseres Yvonne. De rol van Adeline is een kolfje naar hand van Gusta ChrispijnMulder; Joh. Valk maakt een creatie van den aftand- schen, doch nog amoureuzen graaf de Blécourt. Jan Teulings weet uitstekend maat te houden als James Harrison en is daardoor amusant. De overige bezetting, de dames Joh. BouwmeesterKlühn, Lydia de Jong, Sien de la Mar en Rita Veth, benevens de heeren Jan Hageboud en J. A. Kaart sr., dienen vermeld voor hun bijdrage in ’t algeheele succes. Zondag ging de première voor een uit verkocht Scala, dat het gezelschap ova tioneel heeft gehuldigd met applaus en bloemen. LWBS? f9 M

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13