president De volmachten van Roosevelt De toestand in het Nabije Oosten spitst zich toe r. -1 I I Woensdag 4 Juni. Berlijn verwacht daar een groot- scheepsche actie tegen Engeland I I B I I 1941. No. 17892. en tot 5.21 uur vjn. van en Na den strijd op Kreta op Een wetsvoorstel, hetwelk hem het recht geeft particulieren eigendom te onteigenen De Engelsche druk Thailand EX-KEIZER WILHELM OVERLEDEN Het onderhoud tusschen Hitler en Mussolini Winant bij Huil Roosevelt VERDUISTEREN van 9.55 uur n.m,4 I s i Aanwezigheid Duitsche troepen in Syrië tegengesproken F RUS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: De Engelsche scheepsverliezen Thailand Duitsche luchtactie boven Engeland generaal-veldmaar- i Brauchitsch Nachtdienst dokters: No. 394920 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Engelsch-Amerikaansche conferentie in Singapore verwacht de grens van en Malakka Botsingen aan Maatregelen ter bestrijding van onrechtmatige prijsopdrijving Ambteljjke bekendmaking Het doel van zijn reis Dagorder van schalk von Cyprus wordt in groote haast versterkt De Dardanellen Nieuwe regeering in Irak Uitgebreide debatten in het Congres verwacht In Londen verwacht men een offen sief tegen Egypte ten officieele toelichting COURANT HAAGSCHE te minister in Voor ’■-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", .Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarbp het wrlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. k^. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn .prijzen Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. in Fransch Noord- 'eygand, ontvangen Duitsche militaire kringen hechten groote beteekenis aan de verovering van het eiland Tusschen 10 u. n.m. en 7 v.m.: Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 K.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Van 1—5 regels ƒ1,75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. poet 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het D. N. B. meldt: De voormalige keizer van Duitschland, Wilhelm n, is hedenochtend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. De diplomatieke correspondent van *de „Daily Sketch” meldt, dat binnenkort mo gelijk in Singapore een belangrijke defen- sieconferentie zal worden gehouden door vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ter bespreking van een Engelsch-Amerikaansche samen werking in het Verre Oosten, aldus het D.N.B, Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens een bericht van „Tokio Asahi Sjimboen” uit Bangkok zijn het grensgebied van Thai land en Britsch-Malakka den laatsten tijd aan beide zijden de troepen versterkt. Door het uitdagende optreden van de Brit ten zijn er reeds eenige malen botsingen aan de grens voorgevallen. Steeds weer probeerden de Engelschen over de grens te komen en bij de conflicten met de Thai- landsche grenswacht gaven zij steeds weer als oorzaak op. dat de grenslijn onduide lijk is. Zoo wérd de Engelsche druk op Thailand sterker. Aan den anderen kant hebben de Engelschen 0e methoden van hun economische politiek jegens Thailand volkomen gewijzigd. In tegenstelling tot de laatste maanden, waarin zij op Bangkok den sterksten eco- nomischen en financieelen druk uitoefen den, om Thailand aan hun zijde te dwin gen, probeerden zij het thans met de me thode der economische steunverleening. Op het oogenblik vertoeft de Thailandsche minister Nibira op uitnoodiging van de Britsche overheid in Singapore, om onder - handelingen te voeren over de levering van petroleum, welke Thailand dringend noodig heeft. Nibira heeft bovendien reeds een onderhoud gehad met den opperbevel hebber der Britten in het Verre Oosten, generaal Pophem. De Engelschen hadden als tegenprestatie voor de levering van pe troleum voorgesteld, die producten af te nemen, welke thans door Japan worden gekocht. Deze onderhandelingen tusschen Thailand en de Engelschen, zoo betoogt het blad, verdienen de grootste aandacht van Japansche zijde. Indische troepen te Birma aangekomen. Naar uit Rangoon wordt gemeld zijn In dische troepen in Birma aangekomen. De grensversterkingen van Birma, die tegen Thailand zijn gericht, worden naar in het bericht nog wordt gezegd, verder uitge breid. kasteel te Doom gewoond, waar hij heden is overleden. Tijdens den wereldoorlog stond dé vroegere keizer in het middelpunt der vijandelijke propaganda, welke vooral op de bewering steunde, dat Wilhelm II de schuld droeg aan den oorlog. Daar tegenover hebben de inmiddels door de toenmaals oorlogvoerende mogendheden gepubliceerde documenten aangetoond, dat het het .streven der regeering van keizer Wilhelm geweest is, de botsing met Engeland en met de andere vroe gere geallieerden te vermijden. Wil helm II zelf werd door het uitbreken van den oorlog verrast tijdens een reis naar het Noorden. Aan deze necrologie van het D. N. B/ voegen wij nog toe, dat de Nederland- sche regeering, toen na den oorlog de geallieerden de uitlevering van den ex- keizer eischten, dit geweigerd heeft, zich beroepend op het asylrecht. pen zijn superioriteit heeft bewezen, be slissend voor den afloop van den oorlog te noemen. Intusschen houdt men er terdege re kening mede, dat Engeland zijn positie in Irak en Lybië niet zonder slag of stoot zal prijsgeven. Noorsch schip getorpedeerd Volgens een uit New Yorksche scheep- vaartkringen ontvangen inlichting Is het Noorsche tankschip „Beaulieu” <6114 toni getorpedeerd en gezonken. Het schip voer onder Britsche contröle. Ter aanvulling van het Duitsche Weer- machtbericht verneemt het D.N.B. het volgende Sinds Februari zijn de verliezen van de Britsche koopvaardijvloot nog geen en kele maal beneden de 700.000 bruto regis terton gebleven. Schakelt men de record- maand April met meer dan een millioen vernietigde tonnage uit, dan ligt het ge middelde bij omstreeks 730.000 bruto re gisterton per maand. Dit verliescijfer is bovendien eigenlijk progressief, want de Engelsche tonnage slinkt van maand tot maand. S.P.T. meldt uit Berlijn: Er bestaan geen onneembare eilanden meer, heeft, zooals bekend. Rijksmaarschalk Göring in zijn dagorder aan het luchtwapen gezegd. Deze woorden geven een aan duiding van de beteekenis, die in ver antwoordelijke militaire kringen te Ber lijn aan de verovering van Kreta wordt gehecht. Wat Kreta zelf betreft is de blijdschap over de overwinning groot. In verant woordelijke kringen overschat men deze echter geenszins. Typisch wordt deze gedachtengang tot uiting gebracht in een artikel in de „Frankfurter Ztg.’’. Het blad constateert, dat niemand in Duitschland zich tot een onbezonrfcn onderschatting van den tegenstander zal laten verleiden. De strijd in de wateren om Kreta is van historische beteekenis, maar toch aarzelt men hier deze ge vechten, waarin het Duitache iuchtwa- Een conflict in Syrië onvermijde lijk geacht Ofschoon van Duitsche en Fransche zijde dus reeds uitdrukkelijk is ver klaard, dat over de aanwezigheid van Duitsche troepen in Syrië, tot op dit oogenblik niets bekend is, worden zoo wel van Fransche als van Engelsche zijde voorbereidingen getroffen, die op den duur een conflict in Syrië onver mijdelijk maken. De propaganda, die over en weer wordt gevoerd en de nood zakelijkheid, die men in Engelsche krin gen aanvoert om zich tegen een Duit- schen aanval op het Naburige Oosten te verdedigen, maken van een conflict in dit gebied van het naburige Oosten in de naaste toekomst een mogelijkheid, waarmede in Berlijnsche politieke krin gen rekening wordt gehouden. ,,Een Engelsche actie tegen Syrië is een Fran sche aangelegenheid”, verklaarde de officieele woordvoerder in de Wilhelm- strasse. De Engelsche berichtendienst meldt, dat er in den afgeloopen nacht eenige vijandelijke luchtactie boven Groot-Brit tannië is geweest. Daarbij zijn op een reeks van gebieden bommen neergeko men. De luchtactie bleef in hoofdzaak beperkt tot de Oostelijke helft van Enge land. In den loop van gisteren zijn door het Duitsche lucntwapen, naar aan het DN, B. wordt gemeld, voor den oorlog be langrijke doelen in een industrieplaats in Zuid-Engeland en haveninstallaties aan de Zuidkust met goed gevolg aan gevallen. In den vorigen nacht zijn be halve de reeds vermelde doelen ook nog eenige belangrijke fabrieksinstallaties in het gebied om Birmingham met goed gevolg aangevallen. Branden konden worden waargenomen. Het aantal in den afgeloopen nacht neergeschoten vliegtui gen is met nog één. dus in totaal tot 4 gestegen, meldt het D.N.B. sche vlooteenheden gebonden waren, in geslaagd zouden zijn niet onbelangrijke troepen- en materieel-transporten naar Noord-Afrika te brengen. Het feit, dat generaal Weygand op het oogenblik te Vichy rapport uitbrengt, wordt eveneens met de mogelijkheid van grootere Duitsche operaties in Noord-Afrika in verband gebracht, of schoon sommigen van meening zijn, dat Weygand's bezoek aan Pétain in de eer ste plaats betrekking heeft op de defen sie van Syrië. United Press verneemt, dat generaal de Gaulle zijn hoofdkwartier naar Haifa heeft verlegd. De olievoorraden In Turkije naar het binnenland Naar verluidt, zullen de buitenlandsche oliemaatschappijen, die haar voorraden tot dusver aan den Bosporus en de Golf van Ismit hadden opgeslagen, deze voor raden naar Konya in het binnenland van Anatolië verplaatsen. De laatste Duitsche keizer, Wil helm II, wiens overlijden zoojuist ge meld is, is op 27 Januari 1859 als oudste zoon van den toenmaligen prins Wil helm en prinses Victoria van Groot- Brittannië, dochter van koningin Vic toria van Engeland, geboren. Volgens een oud gebruik, trad hij in 1869 met den rang van luitenant toe tot het eer ste garderegiment te voet. In 1874 werd hij leerling aan het gymnasium te Kas sei en van 1877 tot 1879 wijdde hij zich aan de universiteit te Bonn aan de stu die van de rechts- en staatsweten schappen. Tot 1882 diende de toen malige prins Wilhelm bij het eerste garderegiment te voet, het laatst als kapitein en leider eener compagnie. Op 27 Februari 1881 trad hij in het huwelijk met prinses Augusta Victoria van Sleeswijk - Holstein - Sonderburg- Augustenburg. Op den negenden Maart 1888 stierf zijn grootvader, Wilhelm I. Diens opvolger op den troon wordt de ernstig zieke kroonprins, die den troon besteeg als keizer Friedrich III, de vader van den tateren keizer Wil helm II. Doch reeds na honderd dagen bezweek de vader aan een emstigen kanker en op 15 Juni 1888 besteeg kroonprins Wilhelm als Wilhelm II den troon. Verscheidene kanseliers hebben elkaar tijdens de regeering vgn Wilhelm II na het aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890 opgevolgd. De volgende staats lieden hebben het kanselierschap van het Duitsche rijk bekleed: van 1890 tot 1894 generaal Caprivi, van 1894 tot 1900 vorst Hohenlohe, van 1900 tot 1909 vorst Bülow, van 1909 tot 1917 Bethmann- Hollweg, in 1917 Michaelis en graaf Hertling en in 1918 prins Max von Ba den. In de dagen der Duitsche ineen storting begaf keizer Wilhelm II zich op 10 November 1918 naar Nederland, waar in het aldaar gelegen Amerongen op 28 November 1918 de formaliteiten van zijn troonsafstand vervuld werden. Na den dood van de keizerin in 1921 trad Wilhelm II een jaar later in het huwelijk met prinses Hermine von Schönach-Karolath. Sinds zijn vertrek uit Duitschland heeft Wilhelm II op het aan een Neder- landsche adellijke familie behoorend De Fransche hooge commissaris De „National Defence Board” heeft gisteren, aldus S.P.T.een reeks van maatregelen uitgevaardigd, ter bestrij ding van onrechtmatige prijsopdrijving in de bewapenings-industrie en ter voor koming van een te snelle prijsstijging tengevolge van de bewapeningsconjunc- tuur. Voor dit doel wordt een speciale controle-afdeeling gesticht, wier taak daarin zal bestaan, sft-eng toezicht te houden op de prijsbeweging der voor naamste grondstoffen voor de oorlogs industrie en op dé vrachttarieven van de spoorweg- en scheepvaartmaatschap pijen. De regeerings-commissaris van de „National Defence Board” heeft voorts maximum-prijzen vastgesteld voor nik- kelschroot en nikkelhoudende materia len, in verband met het feit, dat de han del hierin de laatste dagen woekerwin sten heeft gemaakt. In bevoegde Duitsche kringen te Ber lijn, zoo meldt United Press, toont men buitengewone reserve over de bespre kingen op den Brenner tusschen Hitler en Mussolini. Men weigert in deze krin gen bijzonderheden te geven over de be sproken onderwerpen en beperkt zich tot de verklaringdat steeds als groote gebeurtenissen zijn voorgevallen of steeds als men stond aan den vooravond van groote gebeurtenissen, het gebruikelijk is, dat de Führer en de Duce elkaar ont moeten, waarbij een gemeenschappelijk politiek onderzoek van het verleden en een discussie over de toekomstplannen plaats vindt De inhoud der laatste be sprekingen was veelzijdig. Dé geheele situatie werd besproken en de vooruit zichten in den gemeenschappelijken strijd tegen Engeland werden onderzocht. Nieuw-Zeelanders leden groote verliezen De Nieuw-Zeelandsche premier Fra ser, heeft volgens een bericht uit Wel lington gemeld, dat de verliezen van de Nieuw-Zeelandsche troepen op Kreta zeer zwaar zijn. Aangekondigd is, dat komende week het Nieuw-Zeelandsche parlement wordt bijeengeroepen voor het vernemen van bijzonderheden oven deze gevechten. Ook in Australië heb ben deze diepen indruk gemaakt, zoodat de Australische premier gisteren ver klaarde: „Het gevaar is groot, doch wij moeten het vastberaden tegemoet tre den". 's-GRAVENHAGE. 4 Juni Op grond van de verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied nr. 201941 wordt bepaald: Aan de joden in den zin van par. 4 der Verordening van den Rijkscommissaris nr. 1891940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee., strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen. b. Het betreden van publieke plantsoe. nen en lokalen, evenals het huren van ka mers in publieke logeergelegenheden (ho. tels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paarderermen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dezen maat. regel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van bei de gestraft, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een hoogere straf is be. paald. Deze regeling treedt heden in werking. I I De Amerikaansche ambassadeur Londen, Winant, heeft gisteren een be zoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken, Huil, en vervolgens aan president Roosevelt. Na zijn conferentie met Winant heeft Roosevelt een bespreking gevoerd met den leider van de bewapeningscontróle Knudsen, die ook de contröle heeft over de leveranties aan Engeland. Later riep Roosevelt admiraal King, den bevelheb ber van den Atlantischen patrouilledienst bij zich King was juist van een in spectiereis, welke hij in gezelschap van den minister van financiën Morgenthau had gemaakt, teruggekeerd. President Roosevelt heeft, naar het D.N.B. seint, in de persconferentie alle vragen over het doel van de besprekin gen met Winant van de ‘hand gewezen. Hij beperkte zich tot de mededeeling, dat deze besprekingen heden zullen wor den voortgezet. Spoedig ingrijpen noodzakelijk Het A.N.P. meldt, met betrekking tot het doel van Winants bezoek, dat hij Roosevelt ervan wil overtuigen, dat de tijd dringt. Deze mededeeling doet de Washing- tonsche correspondent van de „New York Herald Tribune”) die in zeer nauw contact staat met regeeringskringen. Het is de opvatting van den ambassa deur, dat een verdere vertraging van doeltreffende acties van den kant der Vereenigde Staten een situatie moet doen ontstaan, waarbij ieder ingrijpen ter verhindering van de Britsche ineen storting te laat zal komen, aldus de correspondent, die dit motiveert, met aan te duidén, dat een verdere instand houding van het Britsche moreel, gezien de aan de bevolking opgelegde oorlogs- offers en de ontzenuwende reeks van Britsche tegenslagen alleen dan kan worden verwacht, wanneer een gegron de hoop bestaat op een 'spoedig, actief ingrijpen van Amerika. Alleen een onmiddellijk, beslissend in grijpen van den kant der Vereenigde Staten met meer dan alleen oorlogsleve- ranties kan een verandering bewerk stelligen. Controle op de benzine- en olievoorraden Naar in welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, zal waar schijnlijk binnenkort een federale instan tie in het leven worden geroepen, belast met de controle op de benzine- en olie voorraden voor de Amerikaansche markt. Het ligt in de bedoeling, alle petroleum-verkoop-organisaties. voor zoover deze voor het verkeer in de Ver eenigde Staten zelf leveren, onder staats controle te stellen. De petroleummaatschappijen zullen voorts worden verplicht iedere prijsver- hooging te motiveeren, door de desbe treffende regeeringsambtenaren inzage van de boeken te geven. De opperbevelhebber van het Duit sche leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, heeft aan de op Kreta in den strijd geworpen troepen van het leger de volgende dagorder uitgevaar digd: „Soldaten. Kreta is' hecht in Duitsche handen. Gij, bergjagers, pioniers en strijders der andere wapens hebt teza men met de kameraden van het lucht wapen dit belangrijke steunpunt van den vijand in den kortsten tijd veroverd. Bij ongewoon moeilijk terrein- en weers omstandigheden hebben in zware ge vechten en onder de grootste inspannin gen uw strijdkrachten, dapperheid en superioriteit wederom in de hoogste mate haar waarde getoond. Ik zeg u dank en weet, dat gij verder uw plicht zult doen, overal, waarheen het bevel van den Führer u zendt. De Fransche hooge commissaris in Syrië, generaal Dentz, heeft in een offi cieel communiqué de bewering tegenge sproken, dat de Duitschers tot de bezet ting van Syrië overgaan en dat de Fran sche regimenten aldaar geleidelijk door Duitsche regimenten worden vervangen. Geen enkele plek van het gebied van Syrië of van den Libanon, zoo wordt van Fransche zijde verklaard, is door Duit sche troepen bezet, aldus het D.N.B. Ondanks deze tegenspraak, welke reeds Maandagavond door radio Levan- te 'werd verspreid, beweerde de New Yörksche omroep gisteravond opnieuw, dat afdeelingen gemotoriseerde Duit sche infanterie sinds den 31n Mei aan wezig waren, waarbij zij de haven van Lattaquieh hadden bezet. Deze afdee lingen zouden met vrachtauto’s en pant serwagens zijn uitgerust. De bevolking van Lattaquieh, zoo wordt in dit ver band in het communiqué opgemerkt, weet nauwkeurig, dat nimmer een lan ding van Duitsche troepen in deze haven heeft plaats gehad, want men zou de ge motoriseerde eenheden toch moeilijk hebben kunnen verstoppen. Voorts noemt het communiqué van generaal Dentz het Engelsche radiobericht, als zou het Fransche hospitaalschip „Caba- da", dat de vorige week uit Marseille naar Beiroet is gkomen met de op dracht de zieke soldaten van het Le- vantleger te evacueeren, 500 Duitschers aan boord gehad hebben, die zich in Syrië en den Libanon genesteld zou den hebben, een groote leugen. Deze tendentieuse berichten, zoo merkt het Fransche communiqué op. zijn afkom stig van de campagne, welke de Engel sche pers op het oogenblik heeft ont ketend. Zij hebben ten doel de beweer de bezetting van de Duitschers in Syrië als een voorwendsel te gebruiken om een Britschen aanval te rechtvaardigen. S.P.T. meldt uit Berlijn: Een even- tueele opmarsch van de Engelschen te gen Syrië, den toestand in Irak en de ontmoeting van Adolf Hitler en Musso lini op den Brenner waren gisteren de onderwerpen van het gesprek. Uit Cy prus zijn berichten binnengekomen, vol gens welke de Britsche autoriteiten koortsachtig aan de versterking van het eiland werken. Grieksche mannen mel den zich op verzoek der autoriteiten voor het leger aan. Vele Engelschen, wier tegenwoordigheid niet noodzakelijk is, zijn geëvacueerd. Alles wijst erop, dat de Engelschen hier een herhaling van de actie tegen Kreta verwachten, ofschoon de moeilijkheden van een aan val wegens den grooteren afstand veel zwaarder zouden zijn. Ondertusschen nemen de geruchten over Syrië toe. Volgens een bericht uit Istaboel zouden Duitsche gemotori seerde eenheden in Syrische havens zjjn geland, doch generaal Dentz heeft een duidelijke verklaring over Syrië en de afwezigheid van Duitsche troepen aldaar afgelegd. De Fransche hooge commis saris heeft namelijk gezegd, dat de be richten uit Turksche en Engelsche bron volgens welke Syrië en de Libanon door Duitsche troepen zjjn bezet, uit de lucht djn gegrepen. Een officieele woordvoerder duidde »an. dat een gedachtenwisseling tus- «chen Duitschland en Frankrijk bij den teftnwoordigen stand der Duitsch-Fran- sche betrekkingen in geval van een Engelschen opmarsch niet tot de onmo gelijkheden behoorde. Men kan moeilijk over deze dingen in theorie spreken al dus deze woordvoerder. Practische ge vallen moeten hier de oplossing bren gen. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad herinnerde men in dit verband aan de ondubbelzinnige woorden van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pé- »in en zijn minister van buitenlandsche Mken, admiraal Darlan, dat Frankrijk “Jn grondgebied zal verdedigen, waar aan ook. Duitschland is uiteraard be- *e>d, zoo kon men te Berlijn vernemen, aen Franschen dit heiligste recht van CeTnTifn5tie toe te staan uit de uitlatingen der Duitsche avond bladen blijkt dat dc bewegingen van de Engelsche' vloot in het Oostelijk ge deelte van de Middellandsche Zee de aandacht van Duitsche militaire krin gen gevangen houdt. Waarschijnlijk brengen de komende dagen, nu een deel van de Duitsche luchtstrijdkrachten door het beëindigen van de actie op Kreta is vrijgekomen, aanvallen op de Britsche zeestrijdkrachten. Dit zou een inleiding kunnen zijn voor den grooten strijd tegen de Engelschen in het nabije Oosten. Het derde onderwerp der gesprekken van gisteren is de ontmoeting van Hitler en Mussolini op den Brenner. In offici eele kringen is men steeds zeer karig met commentaar en over den inhoud en de details der besprekingen kunnen geen mededeelingen worden gedaan Het verleden heeft echter geleerd, zoo Verklaart men van bevoegde zijde, dat deze twee staatslieden steeds een ont moeting hebben, wanneer belangrijke gebeurtenissen hun voltooiing hebben gevonden of voor de deur staan. Deze ontmoetingen zijn steeds van bijzonder belang voor de oorlogvoering geweest en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze thans uitzondering op den algemeenen regel zal maken. Omtrent de Dardanellen en den toe gangsweg van de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee, is te Berlijn noch in den zin van geografische, noch van territoriale wijzigingen iets bekend. Met deze verklaring werd gisteren in de Wil- helmstrasse geantwoord op een vraag van buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde werd hieraan toe gevoegd, dat men uitsluitend aan de be langhebbende volken overlaat, in hoe verre zij gevolgtrekkingen maken uit de nieuwe feiten, als gevolg van de gebeur tenissen op Kreta. Duitschland stelt slechts belang in de kwestie, welke po sitie Engeland inneemt. Naar „Ofi” uit Bagdad meldt, heeft Djemil Madfai in Irak een nieuwe re geering gevormd. Minister-president is Djemil Madfai, minister van buitenland sche zaken Ali Jaoedat, minister van binnenlandsche zaken Moestafa Omari. Reuter meldt, dat Djemil Madfai reeds lang v< or een vriendschappelijke samen werking met Engeland heeft gepleit. Het kabinet, aldus vervolgt Reuter, bestaat geheel uit de machtigste leiders, die En- gelsch gezind zijn. Te Berlijn gelooft men niet, dat met den wapenstilstand tusschen Engeland en de Engelsche satellieten van de nieuwe Iraksche regeering het verzet van de na tionale kringen in Irak tegen Engeland ten einde is. Deze opvatting huldigde men gisteren zeer algemeen in politieke kringen te Berlijn, waarbij men er voor al op wees, dat niet de nationale krach ten den wapenstilstand hebben gesloten. Nog geen rust in Bagdad Volgens berichten uit Beiroet hebben aldaar uit Bagdad aangekomen reizigers verklaard, dat de rust in de Iraksche hoofdstad nog niet is weergekeerd en dat de autoriteiten daarom den uitzonderings toestand handhaven. Voorts wordt mede gedeeld, dat zoowel de ongeregelde als de geregelde Iraksche troepen, die bij Bagdad geconcentreerd zijn, den wapen stilstand met Engeland van de hand wij zen. S.P.T. meldt uit Washington: Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft in een officieele nota aan het congres verzocht, de noodige stappen te nemen, teneinde een wetsvoorstel te doen aannemen, dat den president de bevoegdheid ver leent particuliere eigendommen van eiken aard, tegen een met de waar de overeenkomende vergoeding, het belang van den staat te ont eigenen. Dit voorstel wordt in congres"kringen zeer verschillend opgenomen. In het al gemeen beschouwt men een dergelijk voorstel als slechts in oorlogstijd ge rechtvaardigd. Bij talrijke senatoren heeft de stap van het Witte Huis eenige verwondering gewekt. Kringen, welke nauwe betrekkingen met de regeering onderhouden, meenen, dat deze machti ging wordt gevraagd om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. Roosevelt zou niet van plan zijn voorloopig van deze volmacht een noemenswaard ge bruik te maken. Men geeft echter toe, dat het voorstel, na aanneming door het congres een rechtsgrond voor het door den staat annexeeren van bedrijven, welke voor den oorlog van belang zijn, beteekent. ren van vliegtuigen, automobielen, vrachtwagens .allerhand soort gebou wen, bijv, pakhuizen. Ook spoorwegen, schepen en andere bezittingen zouden daardoor door den President gerequi- reerd kunnen worden. Van veel beteeke nis is in de opgeëischte volmachten het recht om de prijzen te bepalen voor de te onteigenen goederen. Reeds heeft zich een scherpe critiek tegen het plan voelbaar gemaakt en men voorziet uitgebreide debatten in het Con gres. Amerikaansche reederijen gaan Britsche routen bevaren De Federal Shipping Board heeft be kend gemaakt, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Amerikaan sche en Britsche reederijen, krachtens welke voortaan schepen van de Ver eenigde Staten de geregelde Britsche scheepvaartrouten tusschen de Vereenig de Staten en Canada eenerzijds en Australië en Nieuw-Zeeland anderzijds overnemen. Fransche ministerraad bijeen De Fransche regeering is gisteren twee keer voor een ministerraad bijeen gekomen. Admiraal Darlan, die gistermiddag van een kort verlof is teruggekeerd, heeft den op het oogenblik in Vichy ver- toevenden al*emeenen gedelegeerde der Fransche regeering Afrika, generaal W< voor een diepgaande bespreking. Kolonel Collet pleegt zelfmoord De „Messaggero” meldt uit Beiroet, dat de naar de Engelschen overgeloopen Fransche kolonel Collet in Palestina zelfmoord heeft gepleegd. In politieke kringen in de Britsche hoofdstad vraagt men zich af, waar tegen de volgende Duitsche militaire actie thans zal zijn gericht: Syrië, Egypte of Cyprus, aldus S.P.T. Uit het feit, dat de Duitsche activiteit in het gebied van Solloem de laatste dagen be langrijk is toegenomen, wordt door som migen geconcludeerd, dat het strijdtoo- neel zich voorloopig hoofdzakelijk naar Egypte zal verplaatsen. In dit verband wordt gewezen op geruchten, volgens welke de Duitschers er tijdens de ope raties op Kreta, waardoor groote Engel- De plaatsvervangende minister van oorlog, Patterson, doet, naar United Press meldt, in een verklarend schrijven uitkomen, dat een dergelijke wet het mogelijk zou maken materialen, welke voor de bewapening van belang zijn, met een minimum aan vertraging van personen te verkrijgen, die niet gaarne daarvan afstand doen. De wet zou ver der tot het stabiliseeren van prijzen bij dragen, eveneens het hamsteren verhin deren, evenals het maken van groote winsten. Deskundigen verklaren, dat het wetsvoorstel zoo verstrekkend geformu leerd is, dat de president o.a. daardoor over zou kunnen gaan tot het requiree-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1