Haagsche Courant-Wereld-Atlas Haagsche Courant van Woensdag 4 Juni 1941 BERICHT. van en De strijd van de overheid tegen de prijsopdrijvers en oorlogswinst- makers BINNENLAND STADSNIEUWS DE AFLEVERINGEN 17 EN 18 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld DONDERDAG 5 JUNI A.S., van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor Wagenstraat 3537, tegen betaling van 0.20 en overlegging van den BON, welke zal worden afgedrukt in ons nummer van HEDEN op pagina 2 van het 3e blad. Verzoeke dringend met gepast geld te betalen. geen van i. Binnenkort: Verbod tot weigering van den verkoop - koppelverkoopen meer - bestrijding den sluikhandel „VOEDING IN DEZEN TIJD” en er Het Persoonsbewijs i Duizenden Nederlanders vonden werk bij Het Nationaal-Socialistisch Motorkorps in België Noord-Frankrijk FELLE BRAND IN LOOSDU1NSCHE WASSCHERIJ DERDE BLAD, PAGINA 1 Daad van Winterhulp Gedeelte van fabriek geheel uitgebrand Het verharen van vischwater Eerst na 1 Januari 1942 verplicht Leerzame en nuttige tentoonstelling in de toonzaal Gasbedrijf een V I niet bekend is; gister- is de eigenaar nog in ver- nog t-1 De wereldgeschiedenis zou een geheel ideren loop hebben genomen als Cleo- itra een anderen neus had gehad. Men bedoelt daarmee te zeggen, dat het wei- dg zin heeft om na te gaan wat er ge- lu-urd zou zijn, als dit of dat anders vas geweest. Om dezelfde reden be hoeven we ons niet bezig te houden met de vraag: Hoe sterk zou het economi sche leven niet ontwricht zijn gewor den, a 1 s ongeveer een half jaar geleden de Dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, die de prijzen moet vaststellen van alle mogelijke producten, niet was ingelicht. Wèl is het nuttig, dat wij constateeren, dat dank zij de rigoureuze maatregelen van den Prijzencommissaris voorkomen is, dat de prijzen als in een wervel om hoog gegaan zijn, met al de catastro- phale gevolgen voor den consument in de eerste plaats en den producent in de tweede plaats. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 17 en 18 Wereld atlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe ver melden „Wereldatlas”. Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. wel, dan maakte men er worst van, of iets, dat heette worst te zijn. De prijs van gebakjes in verschillende winkels is met 50 pCt en meer in prijs gestegen. Er is hier waarschijnlijk sprake van prijsopdrijving. Maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat de Dienst van den Gemachtigde voor ae prijzen op het oogenblik wel belangrijker dingen te doen heeft dan de prijzen van gebakjes te con- troleeren. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er vandaag of morgen niet ingegre pen wordt. Maar eerst komen de produc ten aan de beurt, die belangrijk zijn voor de voedselvoorziening van ons volk. In verband met den Engelschen luchtaan val op Nederland in den nacht van 2 op 3 Juni, heeft de directeur-generaal der stich ting Winterhulp Nederland, na zich in de morgenuren van de situatie op de hoogte te hebben gesteld, ƒ5000 ter beschikking gesteld als eerste hulpverleening, ter ver- deeling onder de getroffen gezinnen. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 188 baden genomen en in het Zuiderparkbad 1800 baden. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 57 en in het Zui derparkbad 64 graden. NUTSSPAARBAMC Gedurende de maand Mei 1941 werd bij de Nutsspaarbank Riviervischmarkt 5 en haar bijkantoren totaal ingelegd ƒ2.508.130.25, totaal uitbetaald ƒ2.027 529,84 meer ingelegd ƒ480.600.41, terwijl 702 nieuwe spaarrekeningen werden geopend. Op ultimo Mei 1941 bedroeg het tegoed der inleggers 32.056 495 65, het aantal spaarrekeningen 107.517, het bedrag aan effecten in bewaring 2.429.011. N.S.K.K.-mannen onderscheiden Hier op het stafkwartier kent men zijn mannetjes precies. Van eiken rijder wordt een kaart bijgehouden met zijn prestaties, zijn vorderingen en zijn ambities. De blik, dien wij hier achter de schermen kunnen slaan, overtuigt ons trouwens reeds aan stonds van het ongekend grootsche van deze organisatie. Bij al deze cijfers en statistische curven, die een beeld geven van het waarlijk fantastische prestatiever mogen van dit corps, dat zijn sporen in dezen oorlog heeft verdiend en waarvan niet voor niets 32 manschappen, officie ren en onderofficieren het kruis voor oor- logsverdienste kregen nog gezwegen van de velen, die reeds het Ijzeren kruis dragen blijkt, dat de menschen hier menschen zijn gebleven en geen nummers of machines. Dat blijkt evenzeer op de groote Brusselsche N.S.K.K.-rijschool, waar wij in de gelegenheid werden gesteld het dagelijksche onderricht bij te wonen. Het is niet voldoende, als een man ach ter het stuur kan zitten, zijn wagen weet te besturen en de verkeersteekens van Ne derland, België en Frankrijk zoo ongeveer kent. Neen, hij krijgt op deze school ook inzicht in de kunst van het autorijden, begrip van zijn motor, kennis van het ver keer. En tenslotte wordt een belangrijk punt, dat ten onzent lange jaren zoo zeer is verwaarloosd ook zijn karakter ge vormd, zoodat hij inderdaad in staat is, zijn verantwoordelijken post te bekleeden in het kader van deze gigantische organi. satie, die alle weermachttransport voor haar rekening neemt. Het is prettig om bij deze lessen te zien, hoe het onverwoest bare enthousiasme van de leeraren wordt overgeplant op de leerlingen, die zelfs bij moeilijke onderwerpen, als het principe van de explosiemotor, van hun onver flauwde belangstelling blijk geven. Geen taalmoeilijkheden ,,De Nederlanders zijn geestdriftig en vasthoudend bij hun opleiding en hun werk”, zoo vertelde ons een der Duitsche instructeurs, „In het algemeen hebben zij wel pretenties, maar zij toonen ook den wil om te slagen en er is slechts een zéér Vuurgloed tot in verren omtrek zichtbaar Vannacht omstreeks half 3, is brand uitgebroken in de wasscherij van de fir ma Boek aan den Haagweg 107 te Loos- duinen. Een in de nabijheid gevestigde uitkijk post van den luchtbeschermingsdienst nam op dat tijdstip in den linkervleugel van de wasscherij een vuurgloed waar. Inmiddels had ook de zoon van den pro curatiehouder van het bedrijf, die vlak naast de wasscherij woont, onraad be merkt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die met groot materiaal ter plaatse verscheen. Aanwezig waren de motorspuiten van de bureaux Archi- medesstraat, v. d. Vennestraat, de hulp- brandweer van de Gaslaan, de ladder wagen en later, toen de brand een groo- teren omvang aannam, de motorspuit van het bureau Prinsestraat. Het vuur bleek door onbekende oor zaak te zijn uitgebroken in de droogka- mer. Door het feit, dat het betrokken pand met een oppervlakte- van 13 bij 50 meter, vrijwel geheel uit hout is opge trokken, baanden de vlammen zich over al een uitweg en sloegen tenslotte door het dak. Te ongeveer half 4 stond de geheele vleugel van de wasscherij in lichterlaaie en de groote vuurgloed was tot in verren omtrek zichtbaar. Het ketelhuis kon door krachtdadig optreden van de brandweer lieden grootendeels gespaard blijven. De inventaris, w.o. tal van kleinere machines en waschgoed gingen verloren; het aan den voorkant gelegen woonhuis kon behouden worden. Met niet minder dan 9 stralen werd de strijd tegen het vuur aangebonden en na ruim anderhalf uur blusschen kon men zeggen, den brand onder de knie te heb ben. Het bluschwater werd grootendeels opgepompt uit de Loosduinschevaart; een der stralen werd over den ladder wagen geleid. De nablussching nam ge- ruimen tijd in beslag en eerst om half 7 kon de laatste spuit inrukken. De aangerichte schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Daar de rechtervleugel van het complex niet van het vuur en bluschwater te lij den heeft gehad, kan het bedrijf in be perkten omvang voortgang vinden. Door de brandweer werd een gedeelte van de muren van den uitgebranden vleugel omver gehaald. De Justitieele dienst der politie stelde een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak in, waarvan het resultaat nog avond om half 8 het betrokken fabrieksgedeelte geweest en had op de gebruikelijke wijze de deu ren gesloten. DE WERVING VOOR DE POLITIE In aansluiting op de, ingevolge bevelen der Duitsche overheid, door haar uitge geven bekendmaking inzake de werving voor de politie (opgenomen in de avond bladen van 28 Mei j.L> deelt de wnd inspecteur-generaal der Ned. politie na der mede, dat het aanbeveling verdient indien de sollicitanten bij het door hen in te vullen afstammingsformulier, te vens de mogelijk in hun bezit zijnde af schriften overleggen van de geboorte akten en doopbewijzen van henzelf, hun ouders en grootouders, alsmede van de huwelijksakte hunner ouders; van de ge huwde adspirant-officieren overeenkom stige bescheiden ook van hun echtgenoote. Heerlijke visch (Polygoon) Beroepsvisschers zullen in de toekomst voorgaan Het departement van Landbouw en Visscherij heeft aan de gemeentebestu ren en de polderbesturen een circulaire gericht, inzake het verhuren van visch- water. In deze circulaire staat o.m. het volgende vermeld: Zooals bekend is de situatie in de zoetwatervisscherij, ten gevolge van de lage vischprijzen in de vorige jaren en van de groote visch- sterfte, welke vooral in den winter 19391940 in vele ondiepe wateren is voorgekomen, in het algemeen uiter mate ongunstig. Hoewel zoowel de sport als het beroep belang hebben bij goed vischwater, is het alleen de beroeps- visscher, die op het Abater zijn arbeids terrein vindt, daar zijn dagelijksch brood moet zoeken en wat onder de huidige omstandigheden zeker van be lang is actief deelneemt aan de voed selvoorziening van zijn medeburgers. Voor den sportvisscher beteekent goed i, vischwater een bron van genoegen en een recreatieoord, dat aangename ver- poozing biedt. Beide categorieën stre ven naar het verwerven van vischrech- ten. Bij de eerstgenoemde categorie klemt daarbij de vraag naar arbeid en brood, bij de tweede de vraag naar genot na den arbeid. De sportvisschers en hun organisaties namen daarbij de financieel meest om zich wagen”. De N.S.K.K.-rijschool-Brussel laat zijn leerlingen niet eerder los, voor zij in het bezit van het ongelooflijk moeilijk te ver werven Duitsche rijbewijs zijn. En de man nen zelf stellen er ook een eer in, dit be wijs van meesterschap te bezitten. En thans rijden deze meesterlijke, Ne- der'andsche chauffeurs dan ook op alle wegen, zoowel in de landen van West- Europa, als in den Balkan en in Polen. Over hetgeen zij zien en beleven op hun tochten door België en Noord-Frankrijk zullen wij het een en ander vertellen in een volgend artikel. In dit halve jaar is door den Gemach tigde voor de prijzen, mr. H. C. Schok ker en zijn medewerkers, die zich niet alleen bevinden in zijn bureau aan den Bezuidenhoutscheweg, maar ook op alle departementen en in schier alle plaatsen van Nederland (opsporingsdiensten, poli tie e.a.) zeer veel werk verricht, zoodat het geheele veld der prijzen welhaast met een net van voorschriften en rege lingen overdekt is. Met dit net, hoewel lang niet op alle plaatsen even dicht en even sterk, zoodat het nog steeds moge lijk is dat prijsovertreders hun slag slaan, is het tenslotte mogelijk geworden ongelukken in den zin van ongecontro leerde prijsstijgingen te voorkomen. Men moet dit leggen van het net dan ook be schouwen als een eersten, hevigen, ge- drganiseerden aanval op het leger van de "prijsopdrijvers. De tweede aanval zal weldra beginnen. Lettende op hetgeen reeds geschied is, mag men er op trouwen dat deze tweede aanval doeltreffender zal zijn dan de eerste. Er is dus thans een kleine pauze ingetre den. Van deze pauze heeft mr. H. C. Schokker ,de Gemachtigde voor de Prij zen, gebruik gemaakt om in een pers conferentie uiteen te zetten wat reeds gèdaan is en wat er in den eerslkomen- „den tijd gedaan zal worden. De Gemachtigde en zijn medewerkers beschouwen zich min of meer als vrij gestelden van een leger van 8 millioen ongeorganiseerde consumenten, die zon der overheidsingrijpen overgeleverd zou den zijn aan ontwrichte markten, waar bij zij voor de bevrediging van hun be hoeften nauwelijks meer het noodige zouden kunnen bemachtigen. Dit kon na tuurlijk niet geduld worden. De Staatscourant van gisteren bevat een uitvoeringsbesluit Persoonsbewijzen III van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. In het eerste uitvoeringsbesluit was bepaald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. Nieuwe maatregelen In het belang van den consument In de komende periode zal men in de eerste plaats trachten den kantigen in druk. dien het geheel der prijsmaatrege len ou nog biedt, weg te nemen. Met het oog hierop zijn verschillende maatrege len in voorbereiding. Zij zijn er vooral op gericht den consument en den bonafideh kleinhandelaar te beschermen Een be langrijke stap in die riehting was reeds gezet met het Prijsaanduidingsbesluit.dat op 24 Mei j.l. in werking is getreden. Op dezen weg voortgaande is een regeling voorbereid, die eenige nog vrij gebruike lijke vormen van ontduiking der voor schriften verbiedt Er zijn groote groepen van menschen. die al hun geld moeten besteden aan de voorziening van de eerste levensbehoef ten. Deze groepen dreigen In het gedrang te komen, indien niet voorkomen wordt dat de prijzen onrechtmatig de hoogte in gaan Mr Schokker wees er op. dat tot de prijsovertreders velen behooren die nog niet de draagkracht van hun ver- krachtige positie in en hadden daardoor de gelegenheid vischwater aan zich te trekken, waardoor dan een of meer be roepsvisschers niet langer gelegenheid hadden hun bedrijf te blijven uitoefenen, dan wel zich mbesten beperken tot een enkelen tak van visscherijbedrijf. Het ligt in de bedoeling op dit ter rein voorzieningen te treffen, ten einde te bereiken, dat bij het ver huren van vischwater dit in de eer ste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers of organisaties van beroepsvisschers, en slechts wan neer geen beroepsvisschers als ge gadigde optreden, sportvisschers in aanmerking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die te grooter zou zijn, indien aan den tot stand te brengen regel terugwerkende kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling verdienen bij de uitgifte van vischwater reeds thans deze richt lijnen te volgen voorzoover althans de beroepsvisschers genegen zijn redelijke huurprijzen te betalen, welke niet hoo- ger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. keerde handelingen vermogen te over zien. Aangezien de overheid de leiding heeft genomen op het terrein der prij zen beschouwt, zij het zich als een plicht den ondernemer wegwijs te maken in den stroom van besluiten en maatregelen, hem te leiden, onderricht te geven en zoo mogelijk tegemoet te komen en de strekking van de maatregelen duide lijk te maken. Verbod van weigering tot verkoop Er zijn vrij veel producenten en hande laren, die, de goeden niet te na gespro ken, weigeren bepaalde artikelen te ver- koopen of die voorraden achterhouden, omdat zij meenen daarmee door prijsstij ging in de toekomst op meer lucratieve wijze handel te drijven dan nu. Dit ach ten wij zeer ongewenscht en onder de huidige omstandigheden in geen geval toelaatbaar. De goederen, die er zijn, zul len in den handel moeten worden ge bracht waar er behoefte aan is, tegen de prijzen die er voor gelden. Geen koppelverkoopen meer Een tweede maatregel, welke op dit gebied is voorbereid, is het verbod van gekoppelde verkoopen. Wel haast ieder heeft op het oogenblik al eens ondervon den, dat hij, wanneer hij bijv, een blik melkpoeder wilde koopen, dit slechts kon doen indien hij zich ook een artikel aan schafte dat hem allerminst zinde. Men begrijpt, dat dergelijke gebruiken niet geduld kunnen worden. Vandaar, dat ook de koppelverkoopen strafbaar worden ge steld. De melkprijzen Het vraagstuk van de melkprijzen (dus ook van de taptemelk) is thans in studie genomen, aangezien zich groote. plaatse lijke verschillen blijken voor te doen, die niet toelaatbaar zijn. Het ligt in de bedoe ling om voor de taptemelk een prijs vast te stellen, die lager is dan de tegenwoordige. Men wees er ons voorts op, dat het fout is, dat er melkslijters zijn met een zeer geringen omzet, want deze menschen kun nen alleen dan een behoorlijk weekloon verdienen, als zij de prijs van de melk met enkele centen verhoogen. Op een vraag hoe het te verklaren is, dat appels den laatsten tijd aanzienlijk in prijs zijn gestegen 1.25 en meer per 500 gram) antwoordde mr. Schokker, dat deze sterke stijging van den prijs niet gerecht vaardigd is. Er zal in de naaste toekomst dan ook met kracht hiertegen worden op getreden en het is te verwachten, dat de handelaren, die zich aan deze prijsopdrij ving schuldig maken, flinke boeten zullen krijgen, wanneer zij den prijs niet uit eigener beweging tot den normalen terug brengen. Mr. Schokker wees er op, dat de Dienst in de afgeloopen periode er voornamelijk naar heeft moeten streven de ergste mis standen uit; te roeien Dit gaat echter niet zoo eenvoudig als men veelal denkt. Er behoort groote deskundigheid toe, aange zien het terrein der prijzen vol voetangels en klemmen zit. Als voorbeeld werd aan gehaald de vleeschprtjzen. Voor iedere soort vleesch zijn maximumprijzen vast gesteld. Wat bleek nu Verschillende sla gers wisten van een koe veel meer bief stuk te maken dan er naar menschelijke berekening aanzit Was de worstprijs hoo- ger dan de prijs van bepaald vleesch, □oon, verzorging en stemming zijn goed Een speciale verslaggever van de Ver- eenigde Persbureaux, heeft op uitnoodi- ging van het „National-Sozialistische Kraftfahrer Korps” (N.S.K.K.), het Neder- landsche departement van Volksvoorlich ting en Kunsten en het „Nationaal-Socia- listische Motor Korps” (N.S.M.K.) der N.S.B een reis gemaakt door België en het bezette gebied van Frankrijk. Zooals bekend is, zijn er duizenden leden van het N.S.M.K. werkzaam bij het N.S.K.K. De V.P.B.-verslaggever vertelt in onder staand artikel over de stemming onder deze landgenooten, hun werk en hun opleiding, in het kader der geweldige Duitsche oorlogsmachine, waar ondanks het feit, dat de organisatie tot in de puntjes is doorgevoerd, de mensch toch altijd mensch blijft en nooit een „num mer” wordt. Op een vroegen, stralenden Zondagmor gen riepen de klokken der tallooze kerken van Brussel de geloovigen op tot de Mis: de breede, blonde Vlamingen en de kleine donkere Walen. En terwijl onze auto moei zaam den weg zoekt langs de sterk hellen de straten van de Belgische hoofdstad, - ontdekken wij tusschen de kerkgangers, germg percentage ^afvallers”, behalve Duitsche, ook bekende Nederland- sche uniformen: zwart met helroode spie gels op de kragen. Den Brusselaars valt deze uniform al lang niet meer op in het stadsbeeld, zij zijn er reeds maanden aan gewend; deze stoere Hollandsche knapen zijn de mannen van het Nationaal-Socia- listische Motor Korps der W.A., die dienst doen bij het Duitsche „National-Socialis- tische Kraftfahrer Korps (N.S.K.K.) Transportbrigade Luftwaffe Belgien und Nordfrankreich” Door de week ontmoet men hen overal achter het stuur van hun vrachtauto’s in de N.S.K.K.-kolonnes, op de wegen van het blonde Vlaamsche land en tusschen de zachtglooiende, groenbe groeide heuvels van Noord-Frankrijk en Wallonië. „Het is fijn werk”, zoo vertelden zij ons dikwijls, als wij in de gelegenheid waren om bij een rustende kolonne langs den weg, of in een der keurig ingerichte logeergelegenheden een praatje met hen te maken en de groeten uit Nederland over te brengen „Het Is hard werken, maar we verdie nen goed en worden best verzorgd. Je voelt zoo echt, dat je hier in dienst iets meer bent dan alleen maar een nummer. Onze superieuren eischen in den dienst den geheelen mensch op, maar voor onze verzorging wordt alles opzij gezet, die moet en zal van de bovenste plank zijn”. Een verzorging, die eenig is in de krijgsgeschiedenis Dat dit inderdaad zoo is, daarvan kon den wij ons overtuigen tijdens ons bezoek aan een oude citadel in het Vlaamsche land, die feitelijk een soort van doorgangs huis is voor de mannen, omdat zij hier wachten tot de kolonne waar zij deel van uitmaken, samengesteld is. Als men deze heldere frissche slaapgelegenheden be zoekt, ae keurige keuken en de practische waschgelegenheden bekijkt alles onder de oude, helwit gekalkte gewelven van het fort en men hoort dan vertellen, hoe het er hier uitzag. voordat deze ver waarloosde fortificaties tot dit doel wer den ingericht, dan begrijpt men, dat er inderdaad geen moeite gespaard is om te zorgen, dat de duizenden Hollanders en Vlamingen, die hier geheel gelijkwaardig dienst doen samen met de Duitsche N.S. K.K.-mannen, een verzorging krijgen, die eenig is in de krijgsgeschiedenis. Het eten is ook wel eens minder goed geweest”, zoo vertelde ons er een, toen wij samen een sigaret rookten in het mol lige gras op de hooge wallen van de ci tadel, waar hij van zijn welverdiende rust genoot, „maar dat was in het begin, toen ze ons bijvoorbeeld op een gegeven mo ment 1500 man op ons dak stuurden, die ook aan de kost moesten komen. Tegen woordig kan dat niet meer: behalve de keuken staat er altijd een heele batterij keukenwagens klaar en we hebben dan nu ook geen klagen meer" In het land van den wijn Deze visie werd bevestigd door een ander, dien wij ontmoetten in de keuken van een N.S.K.K.-onderkomen een oude school in een der romantische dorpjes van Noord-Frankrijk. „Ik teeken er voor, als ik het mijn heele leven niet minder krijg, dan 600 gram brood per dag, tien sigaret ten en twee sigaren en voor middageten een menu met gebraden pekelvleesch, as perges gekookte aardappelen, vruchten- compóte, rijstpudding en vrij wijn, zooals vandaag”. „Alleen die wijn, daar hebben de meeste Hollanders nog niet voldoende waardee- ring voor”, merkte de N.S.K.K.-Trupp- führer, die ons bij dit bezoek rondleidde, lachend op. „Maar ja, alles moet geleerd worden en op den duur krijg je er in dit land van den wijn den smaak vanzelf wel voor” Op het stafkwartier van de brigade te Brussel weet men ons nog veel meer bij zonders te vertellen over de Hollanders, die als chauffeurs in de N.S.K.K.-kolonnes door geheel Europa trekken. Hier kent men hun eigenaardigheden, in vergelij king met de andere nationaliteiten, die deze diensten verrichten: Duitschers en Vlamingen. En onze Hollanders komen er waarlijk niet slecht af, zij krijgen goed en verantwoordelijk werk en velen zijn als chauffeurs aan de brigade-officieren i, toegevoegd. Zooals gemeld, wordt morgen, Vrijdag, Zaterdag en Zondag vanwege het Rijks- bureau voor de Voedselvoorziening in de Toonzaal van het Gemeentelijk Gasbe drijf aan de Groenmarkt 29 een tentoon stelling gehouden „Voeding in dezen tijd”. Hedenmorgen hebben wij deze tentoon stelling bezichtigd, waarbij mej. Mesdag en de heerer Ronnerman en dr. den Har- tog een inleiding hebben gehouden. De heer J. Th. Ronnerman, hoofd van d- afdeeling Algemeene Zaken van het bureau Voedselvoorziening, heeft, bij ont stentenis van ir Dols, een korte inleiding gehouden waarin hij er op wees, dat op de tentoonstelling duidelijk blijkt, dat met eenvoudige middelen goede maal tijden bereid kunnen worden. Dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad, wees er op, dat de moderne in zichten in de voedingsleer zooveel moge lijk moeten worden toegepast, niet al leen wat betreft de kooktechniek, maar ook het inkoopen van voedingsmiddelen en het verwerken van ingrediënten. Wij stuiten daarbij op tal van moeilijkheden, aangezien voedingsgewoonten dikwijls diep ingeworteld zijn en er een zeker conservatisme op dit gebied heerscht. De tijd is echter rijp voor een ommekeer in de bereidingswijze en voor het invoeren van nieuwe methoden. Door juiste voor lichting kunnen de moeilijkheden worden teruggebracht. Dr. den Hartog wees in dit verband op de wenken en raadge vingen, welke de Voedingsraad en ver- eenigingen op voedingsgebied ter beschik king van het publiek stellen. De inrichting van de ten- toonstelling Mej E. Mesdag, directrice van een huishoudschool hier ter stede, zei hierna o.m.: De tentoonstelling „Voeding in dezen tijd” maakt aan de bezoekers in de eerste plaats de waarde duidelijk van de voornaamste voedingsmiddelen, waaruit de maaltijden nu worden samengesteld. Ten tweede leert het publiek er, hoe de voedingsmiddelen, bij doelmatige be reiding, aan de voeding ten goede komen en hoe zij, in het tegenovergestelde ge val, gedeeltelijk nutteloos verloren gaan. En ten derde worden de bezoekers ter expositie voorgelicht ten aanzien van de manier, waarop men van de beschikbare grondstoffen smakelijke maaltijden kan samenstellen, rekening houdende met de richtlijnen, door voedingsdeskundigen aan gegeven. De voornaamste plaatsen hierbij zijn ingeruimd voor het broodgraan, de aard appelen en de groenten. Wat het brood betreft, wordt inzon derheid de aandacht op de waarde van bruinbrood en roggebrood gevestigd. Tever - wordt het publiek gewezen op de producten, welke men onder de ge geven omstandigheden bij het brood kan gebruiken. Recepten van zulke voort brengselen worden verkrijgbaar gesteld. Een andere afdeeling vraagt aandacht voor de dranken, welke ter vervanging van koffie en thee in aanmerking komen Gewone koffie- en theesurrogaten spreken voor zichzelf, zoodat men er van heeft afgezien die te demonstreeren. Maar juist u melk, taptemelk en karne melk slechts in beperkte hoeveelheid ver krijgbaar zijn, is het van des te meer belang, dat men volledig ingelicht zij omtrent de waarde er van en omtrent de bereiding van smakelijke dranken uit deze grondstoffen. In dit verband wordt het publiek ook ten aanzien van vruchten sap en kruiden voorgelicht. Dan volgt de afdeeling, gewijd aan de voeding met aardappelen De bezoekers worden op de voordeelen van het koken in de schil attent gemaakt Niet minder dan een vijfde deel van het gewicht wordt daardoor gespaard. Een belangrijke plaats ter tentoonstel ling nemen de groenten in, waarvan, in den loop van het jaar, een groote ver scheidenheid voor de verbruikers be schikbaar is en welke op verschillende manieren kunnen worden toebereid. De bezoekers krijgen een denkbeeld van het nut van eer. veelvuldig gebruik van groenten met het oog op de hooge voe dingswaarde er van. Tevens kunnen de huisvrouwen leeren, hoe zij ze doel matig kunnen behandelen In een kleineren stand wordt men er opmerkzaam op gemaakt dat onder meer garnalen en mosselen het vleesch kun nen vervangen. Wanneer de voornaamste elementen, waaruit de maaltijden worden samenge steld, de aandacht hebben gevraagd, komt men bij zeven tafels met maal tijden voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen. Het spreekt vanzelf, dat deze maaltijden uit voedingsoogpunt goed kunnen worden genoemd en dat zij doelmatig en smakelijk bereid zijn. Menu’s en recepten zijn verkrijgbaar ge steld. Op de middagen, waarop de ten toonstelling is geopend, wordt in de de- monstratiezaal, boven de expositieruimte gelegen, de bereiding van twee menu’s gedemonstreerd. Er wordt op de tentoonstelling ook voor de wenschelijkheid van het zelf kweeken, al is het slechts alleen van wat tuinkruiden, aandacht gevraagd. De regeling van de voedselvoorziening van mensch en dier door de overheid wordt langs de wanden van de expositie in beeld gebracht Vervolgens wordt een overzichtelijk beeld gegeven van den opbouw van de overheidsvoorlichting op het gebied van de voeding. Uit een tentoongestelde statistiek blijkt, dat de belangstelling onder ons volk voor de voedingsleer zeer belangrijk ia toegenomen. Zoo bedraagt bijvoorbeeld het aantal deelneemsters aan kookcur sussen in de eerste drie maanden van 1941 reeds meer dan de helft van het aantal van het geheele vorige jaar Op de expositie is een vak gewijd aan de centrale keukens, dat een beeld geeft van de verspreiding er van over het geheele land. Deze Instellingen deelen dagelijks gezamenlijk eenige honderddui zenden porties uit. Nu een faciliteit is ingevoerd ten aanzien van den aard- appelbon, welke voor tweemaal acht dagen is komen te gelden, is Weder een stijging van het gebruik van de centrale keukens te bespeuren. De fundamenteele rechten van deze 8 millioen moeten worden verdedigd. Men zou echter het volk geen dienst hebben bewezen, indien het overheidsingrijpen er toe had geleid dat de producent niet meer in staat geweest zou zijn zijn be drijf in stand te houden. Ook voor de moeilijkheden voor den producent moet dus een goed begrip bestaan en beiden, consument en producent, moeten conces sies doen. Wij zijn immers, om een vrij eenvoudig beeld te gebruiken, rond een vetpot geschaard waarin heel wat minder .zit dan vroeger Elk zal daaruit echter het zijne moeten hebben. Daarom zal ook elk nu wat minder ontvangen, ook de consument, voor wien het leven zonder twijfel duurder is geworden. Het prijsniveau in de hand De gevaarlijke spanningen, die eenige maanden geleden nog in het samenstel der prijzen traden, zijn op het oogenblik grotendeels bedwongen. Men kan wel zeggen, dat men het prijsniveau in de h<*nd heeft gekregen. Dit is voor een niet gofing deel het gevolg van de wijze, Waarop de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen kon worden gecon strueerd door n.L de Prijsvorming en de Prijsbeheersching in één instantie tever- eenigen Op voorzichtige wijze werden prijsstijgingen toegelaten in absoluut xföodzakeli’ke gevallen. Er zijn aan den /rderen kant straffe maatstaven aange- 'T om ongemotiveerde prijsstijgingen te. gaan P,r^s*>eMersching is nu wel optoe- Kekpmen Sinds Februari werden 15.30 tuchtbeschikkingen gewezen met een bedrag aan boeten van ƒ640.000. 3lip snel de activiteit van de afdeeling P*ij<eheersching zich uitbreidde blijkt we .lal Februari onge- veer 6C tuchtbeschikkingen. in Maart 248 en in April 418 plaats vonden. Op 1 Mei bedroeg het totale aant.l der boeten 485.000. Dit feit geeft, technisch gezien, V nige voldoening, doch het ideaal dat d^'rtéer Schokker zich stelt, is pas bereikt indien zijn inspecteurs werkloos zijn ge worden omdat er geen overtredingen meer zijn. Zijn kracht kan niet liggen in de rol van wrekende gerechtigheid, maar in een soepele, opbouwende co-ordinatie van de belangen van consument en pro ducent. Daardoor zullen de goederen in onze volkshuishouding op rechtvaardige wijze kunnen worden verdeeld. „Levert het taalverschil veel moeilijk heden op?”, „Neen, zeer weinig. Er is steeds een Ne- derlandsche instructeur aanwezig bij de lessen en de jongens verstaan en begrijpen ons zeer spoedig”. „Als wij vragen, hoeveel man er Duitsch spreken”, zoo vertelde de gemoedelijke leider van de rijschool lachend „steken er van de vijftig maar drie hun hand om hoog, maar als je lij hel Duitsch vraagt, wie er vanavond vrij willen hebben, dan weten zij hun woordje best te doen”. Dicht bij de rijschool ligt een oude zand groeve en daar beleven wij een werkelijk indrukwekkend tafereel. Hier oefenen de mannen namelijk in tientallen vrachtauto’s op de hobbelige paden en de steile rulle hellingen, die dikwijls vijftien tot twintig meter hoog zijn. Het is ee nbeweging, een gebrul van automotoren en een wenden en keeren van de wagens, alsof het een reus achtig auto-circus was En wij hebben er dan ook menig meesterstaaltje van chauf feurskunst gezien van rijders, die pas se dert eenige weken achter het stuur zitten. „Altijd maar manoeuvreeren”, zoo ver. telt een der instructeurs, „dat is de eenige manier om het vak goed en door en door te leeren. Op eiken meter rijden zooveel mogelijk handgrepen en bewegingen, dat is de eenige methode voor een chauffeur één te gaan voelen met zijn De verbeurd verklaarde goederen De verbeurd verklaarde goederen wor den door de desbetreffende rijksbureaux verkocht. Indien het gaat om aan bederf onderhevige goederen, geschiedt dit on middellijk door de inspecteurs. De op brengst komt aan den Staat Tenslotte wees mr. Schokker nog op een belangrijke fout in de redeneering, van hen, die trachten prijsopdrijvingen te mo- tiveeren. Zij zeggen namelijk, dat zij den prijs verhoogd hebben, omdat zij er an ders geld op toe gelegd zouden hebben. Deze verontschuldiging wordt niet door de economische rechters aanvaard. Indien men meent, dat de verkoopsprijzen te laag zijn, dan moet men zich wenden tot de desbetreffende instanties. Indien prijs- verhooging uit materieele overwegingen is gerechtvaardigd, zullen zij zeker wor den toegestaan. Bestrijding van den sluikhandel Een tweede gebied, waaraan men in de volgende periode extra veel aan dacht zal besteden, is dat van den sluikhandel. De Gemachtigde voor de Prijzen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhandel in het groot. Deze gaat met groote winsten gepaard en is uiteraard a-sociaal en zelfs misdadig. Vooral zal hij ook aandacht besteden aan zeer eenvoudige overtredingen, als het koopen van een ei zonder bon voor een prijs, die wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieele prijs. De huisvrouw, die er haar eer in stelt onder alle omstandigheden haar gezin van het noodige te voorzien, zal er spoe dig toe geneigd zijn om haar hart ster ker te laten spreken dan haar verstand. Ik kan dit wellicht begrijpen, doch men moet inzien, dat één illegaal ei per week per persoon neerkomt op 8.000.000 sluik- handel-eieren per week over het geheele land. Ditzelfde geldt voor aardappelen en boonen en tal van andere eerste levensbehoeften, en het zijn dus juist deze eenvoudige vergrijpen, die den groothandel in verboden goed mogelijk maken. Daarom is ook de geringste over treding van de distributiebepalingen en prijsvoorschriften verwerpelijk en men heeft zich in de komende maanden tot taak gesteld, den onverbiddel ijken oorlog te voeren tegen den sluikhandel. Wij zullen net zoo lang vechten totdat wij gewonnen hebben, aangezien de sluikhandel uitsluitend uit overtredingen bestaat. De goederen worden aan den regelmatigen gang in de consumptie ont trokken. Het volume van de goederen in den sluikhandel is wel niet zoo overmatig groot, maar het bestaan ervan wordt als een sterke bedreiging gevoeld. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat de sluik handel een groote uitbreiding zou onder gaan, indien wij hem niet den kop in drukken. In antwoord op enkele vragen deelde mr. Schokker vervolgens mede, dat niet toege staan kan worden, dat zich groote wijzi gingen voordoen in de loonen en salaris sen Wel juichen wij het toe, dat van en kele sociaal achtergestelde groepen, de loo nen en salarissen naar behooren gecorri geerd worden. Aangaande de prijzen voor schoenrepa- raties werd medegedeeld, dat de schoen- herstellers ingedeeld zijn in vijftien klas sen, waarbij rekening is gehouden met de sociale omstandigheden, van de buurt, waarin zij werken. De regeling is voor de herstellers gunstig te noemen, aangezien tot voor kort velen gevaar liepen „doodge- concurreerd” te worden door groote zaken met machinale schoenherstellingen. Voor een sterke stijging in de prijzen van repa raties bestaat geen enkele reden, aangezien het leer niet noemenswaard in prijs ge stegen is. zelfs zijn voor enkele soorten nog prijsverlagingen ingetreden. Niet voor alle producten zal een verbod van koppelverkoop bestaan. Er zijn er na melijk enkele, die zich niet goed afzonder lijk laten verhandelen. Welke dit zijn zal natuurlijk nog nader bekend gemaakt wor den.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9