Roosevelt’s problemen I I No. 17893. De toestand.in het Nabije Oosten blijft gespannen- Donderdag 5 Juni. I marine en een de vrijheid Zeventig dooden bij onlusten te Bagdad Aanzienlijke oorlogsbuit op Kreta VERDUISTEREN i A I V 5 I 5 g van 9.56 uur n.m. tot 5.20 uur v.m. 1941. Distributie van vleesch en vleeschwaren Het bezoek van Winant Frankrijk op alles voorbereid President zou hopen op „Duitsch incident” Voorbereiding van het corporatieve beroepen stelsel in Frankrijk De verliezen der Britsche koopvaardij De Diplo over der zee man ENGELAND Engeland levert Thailand die Nachtdienst dokters: 5 Duitsch luchtwapen in den afgeloopen nacht weer actief boven Engeland FRANKRIJK Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 ITALIË Standrecht afgekondigd ZWEDEN Redevoering van maarschalk Pétain Chineezen verloren 100.000 in Sjansi De onteigening van particulier bezit De betrekkingen tusschen Japan en Amerika Britsche en Grieksche verliezen op 5000 geraamd De Amerikaansche steunpunten Het olievraagstuk in de Vereenigde Staten Weer verscheidene koopvaarders getorpedeerd De spanning tusschen Engeland en Frankrijk HAAGSCHE COURANT PRIJS OER ADVERTENT1MN: PRUS DEZER COURANT: het De Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar Reuter van bevoegde Londensche zijde verneemt, heeft Engeland met Thailand een overeenkomst gesloten over de leve ring van olie. Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. vjb.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 V I 5 plunder huizen Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid hebben bekend gemaakt, dat de Duitsche luchtstrijdkrachten in den afge- PETAIN ONTVANGT AMERIKAAN- 8CHEN AMBASSADEUR Maarschalk Pétain heeft gistermiddag in het bijzijn van admiraal Darlan den Amerikaanscben ambassadeur te Vichy, Leahy, ontvangen. De Britsche aanvallen op Berlijn Het O. N. B. verneemt van bevoegde zijde: Tijdens de laatste aanvallen van af zonderlijke Britsche vliegtuigen op Berlijn werden ondanks den lichten nacht weer een ziekenhuis en verscheidene woonhui zen getroffen. De Britten nemen nu niet meer de moeite de stelselmatigheid van deze aanvallen op burgers te camouiflee- ren, want de Britsche commentator Sefton Dclmer verklaarde Dinsdag: ,JDe tijd is definitief voorbij, dat wij, Engelschen, uit zuiver menschlievende overwegingen niet overgingen tot het hombardeeren van doe len, omdat daardoor burgers zouden kun nen omkomen”. VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST De Britsche berichtendienst meldt, dat een verkeersvliegtuig, dat dienst deed tus- schen de Scilly eilanden en Penzance in Cornwallis, met 6 inzittenden wordt ver mist. De opsporingspogingen hebben geen resultaat gehad. HET MIJNONGELUK IN CUMBERLAND De Britsche berichtendienst meldt, dat bij het ongeluk in de William Pittmijn in het Cumberland-district, 10 arbeiders om het leven zijn gekomen. Acht hunner zijn omgekomen op een plaats onder den bodem der zee, op 2J mijl van de kust. De oorzaak van de ramp is onbekend. EVACUATIE-MAATREGELEN De Londensche berichtendienst deelt mede, dat volgens gegevens van het minis terie van gezondheid 1.315.000 vrouwen en kinderen geëvacueerd zijn uit de in ge vaar verkeerende gebieden en dat een on geveer even groot aantal zich vrijwillig naar andere, minder in gevaar zijnde ge bieden heeft begeven. Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlef. Btj vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Onderscheid tusschen de met „één rant soen vleeaoh” of „een rantsoen vleesch* waron" gemerkte bonnen en de desbetreffende bonnen van de vleeschkaart De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij ves tigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat de met „één rantsoen vleesch’ gemerkte bonnen, welke onbeperkt geldig zijn, recht geven op het koopen van één héél rantsoen vleesch (honderd gram, been inbegrepen) of één héél rantsoen vleeschwaren, dns op een hoeveelheid, welke twéémaal zoo groot is als kan worden gekocht tegen afgifte van een ge- nummerden bon van de vleeschkaart Evenzoo geeft met „één rantsoen vleeschwaren" gemerkte bon recht op het koopen van een héél rantsoen vleesch waren, dus op een hoeveelheid, welke twéémaal zoo groot is als kan worden ge kocht tegen afgifte van de voor vleesch waren bestemde genummerde bonnen van de vleeschkaart, die slechts op een half rantsoen vleeschwaren recht geven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 HET BEZOEK VAN BARDO8SY De Hongaarsche ministerpresident. Bardossy, heeft gisteravond te half zes in gezelschap van den Hongaarschen ge zant bij het Quirinaal een bezoek ge bracht aan het ministerie van buiten- landsche zaken, waar hij een zeer har telijk onderhoud had met graaf Ciano. Vervolgens begaf hij zich met Ciano naar het Palazzo Venezia. De bevolking juichte hem op zijn tocht door de stad hartelijk toe. gelsche vliegtuigen is aang< verschenen 4 Engelsche bi t-v_ wierpen op de petroleuminstallaties de Shell. Een ta„k „«d bestuursgebouwen geraakten in brand. Vier personen zijn om het leven geko men. De Engelschen hebben ook vlug- De „Popolo d'Italia” verneemt uit Beiroet, dat het te Bagdad tot ern stige straatgevechten tusschen 4 Irakeezen en Britsche soldaten is gekomen. De Engelschen maakten tenslotte van hun machinegeweren gebruik, waarbij 70 menschen om het leven kwamen. loopen nacht groote en uitgebreide activi teit boven Engeland ontplooid hebben. Er werden bommen geworpen in de Midlands en het Zuidoosten, voorts ook in het Noordwesten, Oosten en het gebied van Londen. Er werd eenige schade aange richt. leen zal verdedigen, wordt in Engelsche regeeringskringen waardeloos genoemd. Men beschouwt haar niet slechts als een formule, waarachter de regeering van Vichy een Duitsch-Fransche samenwer king ook in dit opzicht tracht te verber gen, temeer, daar Duitschland reeds hulp heeft toegezegd. RAZZIA OP COMMUNISTISCHE CENTRA In het geheele land, met inbegrip van Stockholm, is gisteren door de politie een razzia ondernomen op communistische centra. In de lokalen van het blad ..Ny dag” werden 2 arrestaties verricht. Bo vendien werd een aantal documenten en propagandamateriaal in beslag genomen. De politie heeft de redenen voor deze actie niet bekend gemaakt, aldus United Press» Maarschalk Pétain heeft gisterochtend in Vichy de openingszitting bijgewoond van het comité voor de beroepsorganisa tie, dat de opdracht beeft het corpora tieve beroepenstelsel in Frankrijk voor te bereiden. In een rede qualificeerde Pétain de invoering van een nieuw statuut voor de organisatie van den arbeid als een der belangrijkste bijdragen tot het herstel van Frankrijk, die tezamen met de her vorming van het gemeentelijk bestuur en de nieuwe bestuursindeeling ven Frank rijk in provincies de nationale revolutie zal voltooien. „Als in Frankrijk een nieuwe sociale orde ingevoerd wordt, zoo vervolgde de maarschalk, ..dan gaat het vooral om ter zijdestelling van den geest, die zich heeft geuit in den polrbeken en socialen klas senstrijd en Frankrijk heeft verdeeld en uitgehold. De coalities van arbeiders en ondernemers zijn het resultaat geweest van een zwakken staat, die niet in staat was een rechtvtiardige verhouding tus schen arbeider en ondernemer tot stand te brengen. In de toekomst zal de staat zorgen, dat het ontstaan van dergelijke coalities onmogelijk wordt gemaakt.” Een streven naar meer eenheid Maarschalk Pétain heeft, naar de bla den melden, voor een binnenkort ver schijnende verzameling van uitspraken van Fransche krijgsgevangenen, een voor woord geschreven, waarin hij o.a. zegt Wij willen datgene, waarvan onze beste zonen in hun gevangenschap droomen, tot werkelijkheid maken. Wij willen een ster ken staat, die zichzelf weet af te bakenen, door het recht van het geweten te eer biedigen en in zijn taak voor de toekomst de geestelijke waarden en de natuurlijke maatschappelijke vormen te betrekken, n.l. den huiselijken aard en de werk plaats. Wij willen vrijheden, die onze gezinnen versterken door hervormingen in het onderwijs en in de wetgeving der nakomelingschap, en die onzen arbeid versterken door de corporatieve organi satie. Wij willen eigen nationale wetten, die ons losmaken van de heerschappij der politicasters en van het geld. Wij willen een geestelijke en moreele hervorming, die tegenover de zorgelooze lichtvaardig heid den zin voor inspanning, tegenover het gevaar der traagheid de waardigheid van den arbeid, tegenover de eigengereid heid van de jeugd haar opvoeding in hoop en vertrouwen en tegenover het be smettelijke egoïsme den voorrang van het vaderland plaatst. Wij willen de Fransche eenheid op territoriaal, sociaal, historisch en geestelijk gebied. De Fransche krijgs gevangenen door hun ongeluk gelouterd, willen de Fransche eenheid en in afwach ting van hun terugkeer en hun medewer king aan dit werk, zal Frankrijk de betee- kenis van dit voorbeeld inzien. Volgens een mededeeling van bet Japansche hoofdkwartier hebben de Ja- pansche strijdkrachten in het Zuidelijke deel van de provincie Sjansi, in de pe riode van 7 Mei tot 4 Juni, waarin de grootste veldslag sinds het uitbreken van de JapanschChineesche vijandelijkheden is gevoerd, in totaal 554 manschappen en officieren verloren. De Chineesche troepen, ter sterkte van ongeveer 200.000 man, onder leiding van Tsjang Kai Sjek. hebben ongeveer 100.000 man verloren. Hiervan werden er onge veer 50.000 gedood, 25.000 gevangen ge nomen en 25.000 gewond. De oorlogsbuit bestaat uit ongeveer 250 stukken geschut, 470 lichte en zware machinegeweren. 11.000 lichte wapens en 600.000 lichte en zware patronen voor mitrailleurs. Nu de slagvelden op Kreta opgeruimd en de gevallen tegenstanders zijn begra ven, kan het aantal Engelsche en Griek- sche gesneuvelden op ongeveer 5000 ge schat worden. Het aantal gewonden is nog niet vastgesteld. In dit cijfer zijn niet de verliezen begrepen, welke den Britschen strijdkrachten op den terug tocht over zee zjjn toegebracht. Het staat vast, dat die verliezen, tengevolge van de voortdurende aanvallen op tal rijke transportschepen, een veelvoud van de verliezen op Kreta bedragen, meldt het D.N.B. Overal op Kreta bieden de wegen, waarlangs de Engelschen zijn terugge trokken, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt meegedeeld, een beeld van wanorderlijke vlucht en geven zoo een indruk, hoe de Britten door de Duit sche stuka’s aangevallen en door Duit sche valscherm- en bergjagers uit hun stellingen verdreven werden. Eetgerei, kleedingstukken, aanteekenboekjes en brieven lagen in wanorde rondom en in een greppel langs den weg lagen de uit gebrande overblijfselen van auto’s. On overzienbaar is de buit aan oorlogsma teriaal. uitrustingsvoorwerpen, benzine en levensmiddelenvoorraden. Hier en daar vielen geheele colonnes Engelsche auto’s den Duitschen troepen in handen. Ook een groot aantal automatische wa pens met geweldige voorraden munitie werd buitgemaakt. Volgens een voorloopige inspectie be staat de buit ifit 20 pantserwagens, 50 stukken geschut aanzienlijke hoeveelhe den munitie en talrijke auto’s. Onder de buitgemaakte kanonnen bevonden zich 2 batterijen kustgeschut van zwaar kali ber. Bovendien zijn verscheidene groote opslagplaatsen met kleeding en levens middelen, welke de Britsche troepen op geven, heeft Knox dit programma gron dig gedesavoueerd. Hij is ook de eerste geweest, die openlijk verklaarde, dat men zich om regelen van het volkenrecht niet behoeft te bekommeren, indien er belan gen der Amerikaanse!.e politiek in het ge ding zijn. Knox' standpunt, aldus vervolgt de JJiplo”, is zeer spoedig door de Ame rika ansche politiek uitdrukkelijk beves tigd. Hetzelfde schijnt het geval te zijn met het beginsel van de vrijheid der zee. Eerst onder druk, daarna vrijwillig heeft Amerika zich geschikt naar de Engelsche stelling, dat een werkelijke vrijheid der zee niet mag bestaan. Knox kon dan ook volkomen officieel aanspraak maken op de beheersching der zeeën.door zijn land en Engeland. Hij behoeft alleen niet te verwachten, dat die aanspraak door de rest van de wereld ook maar in geringste mate erkend wordt. Winant heetf, naar „Associated Press" van bevoegde zijde In Washington ver neemt, een volledig rapport over de En gelsche oorlogservaringen voor de Ame rikaansche regeering meegebracht. In zijn rapport zouden, aldus het D.N.B., De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” houdt zich bezig met de stemmen, die den laatsten tijd in Engeland en de Vereenigde Staten zijn opgegaan voor een herstel van de „vrijheid der zee”. Het blad schrijft, dat deze stemmen zich er wel voor hoeden de ware beteekenis van dit begrip scherp te omlijnen. Men zoekt in de eerste plaats een voorwendsel om de onbeperkte Amerikaansche wapen- leveranties ook naar Engeland te kunnen brengen. Men heeft ijverig vermeden de ware beteekenis van de vrijheid der zee, een te allen tijde vrij verkeer ter zee voor alle handeldrijvende volken, aan te róe- ren. Uit den mond van den Amerikaan- schen minister van marine, Knox, heeft men zoojuist kunnen vernemen, dat de vrijheid der zee ook geenszins het doel is van degenen, die thans in de Vereenigde Sta ten den scepter zwaaien. Op een vergade ring van den bond van scheepsbouwers heeft Knox namelijk verklaard, dat het zaak is. de „beheersching der zeeën door Engeland en de Vereenigde Staten” te verzekeren. Terwijl anderen, zooals Hopkins, als oorlogsdoel der democratieën nog steeds de handelsvrijheid voor alle volkeren aen- In tegenstelling tot de verwachtingen schijnt er in het Congres geen sterke tegenstand tegen het door het departe ment van oorlog ingediende voorstel den president dictatoriale volmachten te ver- leenen met betrekking tot de onteige ning van particulier bezit te bestaan, aldus United Press. De eerste teekenen van oppositie waren echter voldoende om de genegenheid van de regeering een compromis te sluiten tot uiting te bren gen. De president zelf zeide, dat het doel van dit voorstel uitsluitend is de bewa- peningsindustrie op te voeren. Terwijl de leden van het Congres in het onzekere zijn over de draagwijdte van de gevraagde machtsvergrooting van den president is de oppositie in de open bare meening nog niet in de verwachte afmetingen tot uiting gekomen. Roose velt heeft tijdens de laatste persconfe rentie getracht een dergelijke ontwikke ling tegen te gaan, daar hij opnieuw verklaarde dat het de bedoeling van dit voorstel is de uitvoering van bewape- ningsopdrachten te verzekeren. Zoo wa ren bijv, bij de jongste arbeidsconflicten beide partijen halsstarrig en daarom ver antwoordelijk voor de moeilijkheden. De nieuwe volmachten zouden gebruikt kun nen worden om vertragingen te voorko men, daar de regeering sommige bedrij ven in eigen beheer zou kunnen ovèr- nemen. niet alletn militaire, doch ook kwesties van het bedrijfsleven, de voeding en de stemming onder het volk worden behan deld. Nadat hij een tweede bespreking met staatssecretaris Cordell Hull had ge voerd heeft Winant tegenover journalis ten verklaard, dat Engeland geen nei ging vertoonde voor vedesonderhandè- lingen. Hij sprak de geruchten, volgens welke hij vredesvoorstellen zou hebben meegebracht, met den meesten nadruk tegen, aldus S.P.T. Huil heeft tegenover persvertegenwoor digers laten doorschemeren, dat Winant in zijn rapport over Engeland de situatie ernstig noemt. Toen men Huil vroeg, of Winant den eisch van Churchill, om in trede der Vereenigde Staten in den oor log had meegebracht, antwoordde hij ont kennend. De besprekingen van Winant met Roosevelt, welke gisteren zouden plaats vinden, moesten worden verdaagd, daar Winant gedwongen was onmiddellijk naar New York af te reizen. De reden van dit plotselinge vertrek werd niet be kend gemaakt Een S-O.S.-sein van Engeland? De „New York World Telegram” is van meening, dat ambassadeur Winant buitengewoon ernstige berichten heeft meegebracht, welke bijna op een uiterste crisis zouden wijzen, aldus meldt het D.N.B. Er is reden om aan te nemen, dat Churchill aan Roosevelt heeft mede gedeeld, dat Engeland alleen niet eens tot het volgend jaar stand kan houden. Winant brengt het S.O.S.-sein van Enge land over. Vele neutrale waarnemers zijn van meening. dat zonder een gewapende Amerikaansche hulp Engeland tot een of anderen vorm van een vrede door on- derhandelingen zou kunnen worden ge bracht Roosevelt is in een moeilijke po sitie, want de Vereenigde Staten zijn nog minder voor den oorlog voorbereid dan Engeland en Frankrijk dit waren. De Amerikaansche vloot is weliswaar voor een oorlog op één oceaan gereed, maar niet voor een oorlog op twee oceanen. Naar de meening van de „Hotsji Sjimboen” is het voor Japan van door slaggevende beteekenis, een duidelijke beslissing over de betrekkingen tot de Vereenigde Staten te nemen, aldus be richt het D.N.B. Het blad wijst erop, dat de Vereenigde Staten, zoodra zij zich sterk genoeg gevoelen, wel geen oogenblik zullen aarzelen, Japan aan te vallen. Voor Japan is het echter een vi tale vraag, of het dan pas een gewa pend conflict zal beginnen. De Amerikaansche en Engelsche hulp aan Tsjoengking wordt door zelfzuchtige belangen van beide landen voorgeschre ven en dienovereenkomstig door derge lijke belangen afgebakend, schrijft het Japansche blad „Tairikoe Sjimpo”. De Vereenigde Staten spelen een gevaarlijk spel door te probeeren de Japansche plannen te dwarsboomen. Voorts pro beeren zij een handelsovereenkomst tus schen Japan en Nederlandsch-Indië te verijdelen, om Japan geen voorsprong in de expansie naar het Zuiden te geven. X i I i Volgens een D.N.B.bericht uit Vichy zou de rust te Bagdad hersteld zijn. In Fransche kringen heeft men den indruk, dat de gebeurtenissen in Irak den En gelschen niet veel sympathie hebben bezorgd. Volgens alle berichten, waar over men te’Vichy beschikt, blijft de Irakeesche bevolking een uiterst gere serveerde houding tegenover de Engel schen aannemen. Reuter meldt, dat te Bagdad standrecht is afgekondigd. De burgemeester van Bagdad heeft zich, naar S.P.T. meldt, in een toe spraak tot de bevolking gericht en de volgende besluiten afgekondigd: van 7 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens geldt voor de steden Bagdad, Kazmieh en Karradeh een uitgaansverbod. Geduren de dezen tijd mag niemand zich op straat bevinden. In Bagdad en de voor steden mogen geen wapens worden ge dragen. Tegen overtreding van dit ver bod zal zeer streng worden opgetreden. Tenslotte maakt de burgemeester be kend, dat alle voorwerpen, die bij de J—ing der afgeloopen weken uit de zijn ontvremd, binnen 48 uur moeten worden ingeleverd. soeoka meent het blad, dat Japan naar de wapens zal grijpen, indien de Ver eenigde Staten en Engeland zouden pro beeren tegen deze Japansche expansie naar het Zuiden te kuipen. De Amerikaansche scheepvaart in den Stillen Oceaan Japansche politieke- en scheepvaart- kringen volgen met de grootste belang stelling de maatregelen van de Ameri kaansche regeering met betrekking tot de scheepvaart in den Stillen Oceaan, aldys het D.N.B. Volgens te Tokio ontvangen berichten zijn, behalve de reeds gemelde 5 sche pen van de Amerikaansche President Line, nog 7 Amerikaansche schepen, welke totdusver het verkeer onderhiel den tusschen Amerika en Japan, door Washington uit het scheepvaartverkeer op den Stillen Oceaan genomen. Men gelooft, dat deze maatregel geno men is met het oog op de dringend ver- eischte scheepsruimte vooral in den At- lantischen Oceaan en voor het scheep vaartverkeer met Zuid-Amerika. Ander zijds is men van meening, dat de Ame rikaansche regeering haar waardevolle schepen met het oog op een eventueele verergering van de Amerikaansch Japansche betrekkingen uit het gebied van den Stillen Oceaan wil verwijderen. Het Huis van Afgevaardigden te Wash ington heeft gisteren, aldus S.P.T. 2 wet ten aangenomen ter uitbreiding van vlootsteunpunten in den Atlantischen Oceaan. Volgens deze beide wetten wordt een bedrag van 80 millioen dollar uitge trokken tot oprichting van steunpunten voor kleine schepen en opleidingsdepots voor de Amerikaansche vloot en het luchtwapen. In kringen, welke in nauw contact staan met het Congres, wordt gezegd, dat aan het einde van dit jaar de Ame rikaansche luchtmacht in staat zal zijn van haar landsteunpunten uit controle uit te oefenen, niet alleen over Noord- doch ook over Zuid-Atnerika. Naar „United Press” meldt, heeft men bekend gemaakt, dat het Ameri kaansche leger in de laatste maanden een groot aantal gevechtsvliegtuigen van eerste kwaliteit heeft ontvangen. Het juiste aantal wordt geheim gehou den. De toekomstige luchtvloot wordt sterk genoeg geacht om iederen aanval op het Westelijk halfrond, ondernomen door met vliegtuigmoederschepen aan gevoerde of op eigen kracht van Europa of Afrika overstekende vliegtuigen, met succes te bestrijden. De steeds welingelichte commentaar- schrijv»rs Alsop en Kintner constateeren in de „Washington Post", dat Roosevelt voor twee problemen staat, aldus meldt het D.N.B. In de eerste plaats beseft hij volkomen hij heeft dat onlangs ook openlijk tot zijn naaste medewerkers ge zegd dat Duitschland zonder Ameri kaansche interventie niet overwonnen kan worden. Dat deze interventie zeer spoedig moet komen, wordt hem met aandrang voorgehouden door zijn mede werkers, door de Britsche regeering en nu ook door zijn ambassadeur te Lon den, Winant In de tweede plaats voelt Roosevelt dat het Amerikaansche volk nog niet eendrachtig voorstander van deelneming aan den oorlog is en dat hij zijn beloften, afgelegd gedurende de verkiezingscampagne, niet kan verlooche nen. Bovendien mag hij geen onmiddel lijke oorlogsdaad ondernemen zonder overleg met het parlement Volgens Roosevelt’s meening, aldus Alsop en Kintner, is een „Duitsch inci dent” de eenige uitweg uit dit dilemma. Hij hoopt nu door den patrouilledienst der Amerikaansche vloot Duitschland tot het eerste schot te kunnen tarten. hun vlucht niet meer konden vernieti gen, onbeschadigd in Duitsche handen gevallen. Australische kruiser getroffen Volgens een Reuterbericht uit Sydney heeft de Australische minister van ma rine, Hughes, medegedeeld, dat de Australische kruiser „Perth" bij de ge vechten om Kreta door een bom is ge troffen. Vier opvarenden zjjn om het leven gekomen, 3 gewond. Britsche schepen gebombardeerd Drie Britsche schepen zijn op weg naar Alexandrië door een Duitsch ge vechtsvliegtuig ingehaald, meldt het D.N.B. Ondanks den hevigen afweer wist het Duitsche vliegtuig door voltref fers het achterschip van een vrachtboot in brand te werpen. Twee andere tref fers voltooiden het vernietigingswerk. De vrachtboot bleef brandend liggen, terwijl de beide andere schepen zig-zag varend ontkwamen. Minister Ickes, dien Roosevelt kortelings heeft benoemd tot leider van de petro- leumvoorziening, heeft in deze kwaliteit zijn eerste officieele verklaring afgelegd. Hij deelde mede, dat in de Vereenigde Sta ten olie-schaarschte te verwachten is. Zoo wel de industrie als de particulieren moe ten derhalve medewerken om den toestand te verlichten en uiterst zuinig te zijn. Het Amerikaansche petroleuminstituut heeft Ickes voorgesteld 5 olieleidingen aan te leggen, welke uit de oliegebieden in de Zuid- en Zuidwest-staten naar New York en Philadelphia zullen loopen. Men verwacht, dat met de constructie van deze olieleidingen, waarvan de kosten op 130 au vrc aatuwu qcwii. a millioen dollar geschat worden, binnen- Verwezend naar de verklaring win Mat-* kort begonnen zal worden. Generaal Weygand, die, zooals ge meld, aan den Dinsdag gehouden minis terraad heeft deelgenomen, heeft een uitvoerig verslag uitgebracht over den toestand in Afrika. In het bijzonder, zoo verklaart men in Fransche politieke kringen, zou hij tijdens zijn onderhoud met maarschalk Pétain en admiraal Darlan geraadpleegd zijn over den toe stand in Syrië. Van Fransche zijde, zoo wordt verklaard, bereidt men zich wat Syrië betreft, op alle eventualiteiten voor, nu de Engelschen hun luchtaan vallen op Syrische steden en vliegvel den onverstoorbaar voortzetten en bo vendien in een berichtencampagne over Syrië klaarblijkelijk een voorwendsel toeken om een eventueele operatie te gen Syrië te ondernemen. Frankrijk is niet slechts m woord en geschrift, maar ook door handelingen in zijn koloniale rijk bedreigd. Deze op vatting uitte men gisteren te Berlijn onder verwijzing naar de kabmetszit- ting, die Dinsdag te Vichy is gehouden, zoo meldt het D.N.B. In dit verband her innerde men van Duitsche zijde aan de luchtbombardementen, welke Frankrijk steeds heeft moeten doorstaan, zooals eerst onlangs te Sfax. Op een vraag van buitenlands^e jour nalisten werd gisteren in de Wrinelm- strasse verklaard, dat de bijzondere ge machtigde voor Noord-Afrika waar schijnlijk voldoende onderwerpen voor besprekingen te Vichy had, vroegere anti-Fransche handelingen van Engeland komen nog de aanvallen woord en geschrift, waarmee landen Frankrijk heeft bestookt en blijft be stoken. Bovendien zijn van zekere zijae begeerige blikken op Dakar geworpen. Het bombardement van Beiroet Het Fransche persbureau „Ofi” beves tigt, dat Beiroet gisterochtend door Ln- gelsche vliegtuigen is aangevallen. Er verschenen 4 Engelsche bommenwer pers boven de stad, die tal van bommen wierpen op de petroleuminstallaties van de Shell. Een tank werd vernield. Eenige bestuursgebouwen geraakten in brand. Vier personen zijn om het leven geko men. De Engelschen hebben ook vlug schriften laten vallen. Burgerbevolking van Cyprus wordt geëvacueerd Cyprus wordt intensief voorbereid voor de verdediging tegen een aanval en mitsdien is de helft van de bevolking der steden op Cyprus reeds naar het vasteland overgebracht. Er zijn slechts zeer weinig Engelsche vrouwen op het eiland gebleven slechts de zusters van het Roode Kruis zijn nog aanwezig, al dus „United Press". Men gelooft, dat een Duitsche aanval op Cyprus moeilijker zal zijn dan de verovering van Kreta, daar de Engel sche luchtmacht de vliegvelden van Egypte en Palestina als dicL i; ken. In de afgeloopen week heeft het Duitsche mijnenvegers aan gevallen Duitsche mijnenvegers werden Dinsdag in Het Kanaal door Britsche vliegtuigen aangevallen. Door handig manoeuvreeren en krachtig afweervuur konden de vaar tuigen dezen aanval zonder verliezen met succes beantwoorden en 2 Britsche ge vechtsvliegtuigen neerschieten Britsch vliegkampschip uit Gibraltar vertrokken Gisteravond is een Engelsch vliegkamp schip uit Gibraltar vertrokken in de richting van den Atlantischen Oceaan. In Gibraltar is gisteravond luchtalarm ge maakt. dat ongeveer een uur duurde. De bevolking begaf zich in de schuilkel ders, doch er verscheen geen vliegtuig in de lucht Onzekerheid over het lot van 6000 Australische soldaten De Australische minister van oorlog, Spencer, heeft volgens „Associated Press”, medegedeeld, dat sedert den terugtocht van de Australische troepen op Kreta niets bekend is over de ver blijfplaats van meer dan 6000 Australiërs en Nieuw-Zeelanders. De zuiveringsactie Bij de zuiveringsactie zijn nog ruim 2000 Britten gevangen genomen. Daar mede stijgt het tot dusver gemelde to tale aantal van 8000 op ruim 10.00 Brit sche gevangenen. Lagerhuisdebat over den terugtocht Naar de parlementaire redacteur van Reuter meldt zal het Lagerhuis in zijn volgende vergadering een debat over den Britschen terugtocht op Kreta houden. Churchill en Attlee zullen daaraan deel nemen, meldt het D.N.B. De redacteur meldt verder, dat de terug tocht verschillende stroomingen in de Brit sche openbare meening heeft doen ont staan. Sommigen willen een verkleind oorlogskabinet en de onvoorwaardelijke verwijdering van alle ambtenaren, die ge toond hebben niet volkomen „up to date” te zijn. Ongetwijfeld zal bij het debat ver langd worden, dat het regeeringsapparaat en het productiesysteem vereenvoudigd worden Vooral zal men aandringen op invoering van den dienstplicht, mobilisa tie der industrie en het ondergeschikt ma ken van alle andere aangelegenheden aan de belangen van de oorlogsproductie. Men zal den invoer van materiaal en nog eens materiaal van overzee eischen, zelfs al zou daardoor de aanvoer van levensmiddelen belemmerd worden. Er zullen voorts voor, stellen gedaan worden voor een strengere rantsoeneering en een energieke campagne voor de productie van levensmiddelen in het eigen land. In aansluiting op het Duitsche Weer- machtbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat de verliezen van de Britsche vloot in Mei die van April nog over treffen Door de Duitsche Weermacht zijn in Mei tot zinken gebrachtEen Britsche slagkruiser, 7 kruisers, 11 torpedojagers, 7 motortorpedobooten, 3 hulpkruisers, 4 duikbooten en 6 patrouille- en wacht schepen. Door de Italiaansche Weermacht zijn tot zinken gebracht5 kruisers, 2 daikbooten en een torpedojager. Door de Duitsche en de Italiaansche Weermacht zijn in Mei 2 slagschepen, 2 vliegkampschepen en een groot aantal kruisers, torpedojagers en andere lichte oorlogsschepen beschadigd. Newyorksche scheepvaartkringen ma ken volgens „Associated Press” bekend, dat 8 Britsche vrachtschepen met een tonnage van ruim 50.000 brt. zijn getor pedeerd. Tot zinken gebracht werden do. Britsche schepen „San Felix" (13.035 brt.), „Rothermere” (5356 brt.), het tank schip „Security” (7000 brt.) en het vrachtschip „Darlington Court” (4974 brt.) De „Darlington Court” was op weg van New York naar Engeland. Bovendien wordt het tot zinken brengen gemeld van het vrachtschip „Ramilis” (4553 brt.), „Star Cross” (4662 brt.) en „Silveryew" (6373 brt.) op Cyprus moeilijker zal zijn dan de sche luchtmacht de vliegvelden ;ypte en Palestina als betrekkelijk :htbij gelegen steunpunten kan gebrul- i loeien van de alarmsirenes aangetoond, dat vjjandelijke vliegtuigen verschil- lende malen boven het eiland versche nen, waarbij de bevolking rustig bleef. Cyprus bezit een eigen verdedigings- leger. Bovendien is er nog een Cyprisch regiment, dat aan den strijd in Oost- en Noord-Afrika en Griekenland heeft deelgenomen. Volgens een „Ofi”-bericht uit Cyprus, rijn gisteren Australische troepen ter versterking van het garnizoen aange komen. S.P.T. seint uit Londen: In verband met de groeiende spanning tusschen Enge land en Frankrijk werd vannacht te Londen o.m. verklaard: „Engeland be houdt zich het recht voor den vijand aan te vallen waar het hem vindt” De ver klaring van de regeering van Vichy, dat Frankrijk zgq koloniale bezittingen al-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1