Voor den Amateur-tuinder DE MOOISTE EN AARDIGSTE BABY VictoriaWater jé DAMRUBRIEK. g m 8 8 SPORT UIT DE OMSTREKEN 8 8 8 3 1 8 B 8 1 1 I 0 8 8 8^88 8 9 8 8 8 I 8 8 I 8 8 8 S .8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 W w i I 8 8 I t 8 8 8 8 s w '9 H 8 8 J 8 I 8 8 I 8 1 8 8 8 8 na 8 P 8 r w 8 1 I 8 HET LEVEN S I I p I 8 W 9 B p e WWW 9 8 w w r n w r 18 VELE MEDAILLES EN GELDPRIJZEN Deelname GRATIS van morgen TOEGEZONDE1N BOEKEN 1 NIEUWE UITGAVEN 2( ONDERWIJS EN KERK WERKT GUNSTIG OP MAAG EN NIEREN ALLE bijzonderheden in WEDSTRIJDEN VAN „HOLLANDIA” OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant W~iF~W 9' 9 ■—ML. HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Juni 1941 3e bl. pag. 2 BABY WEDSTRIJD van Weekblad HET LEVEN I n RECLAMES. c 4 16 2.' •J< het Ned T o o n e e 1 z a 1 B9 M’ 16 23, 29, 33, 35, 39—43 en 49 (10 4. wit’s verzwakten korten vleugel. 6 6 16 >6 26 35 36 45 46 47 49 60 46 49 en 6 1 4 6 16 1 26 35 3( 15 46 50 4$> ROEIEN ia. Vraagstuk no. 692. J. M. Kiersch. Oplossing vraagstuk no. 686. Zwart: 8—10, 14. 19, 20 en 24—27 (10 ach.). Wit: ach.). Oplossing vraagstuk no. 685. Zwart: 3, 4, 9—12. 17, 21, 28, 35, 39 en dam op 48 (11 sch. en 1 dam). 1. 2. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Zwart: 19x28 24x44 44x33 33x42 26x37 37x48 48x30 Zwart: 16—21? 18—22 12x21 24—29 19x30 23—28 13—19 9x49 WATERINGEN Gisteren is het Wateringsche Zwembed weer voor het publiek openge steld. Al direct waren er zwemlustigen. Van heden af zal het uitreiken van schoenen- en bandenbons te Waterin. gen tijdelijk stop worden gezet. Binnen kort zal weer bekend worden gemaakt, wanneer nieuwe aanvragen kunnen wor den ingediend. 47 19 19 teren grond 50 cm. De tomaat stelt nog al zware eischen aan den grond neemt veel fosforzuur en kali. Is de grond niet al te rijk hieraan, dan kunnen we af en toe wat super- en wat patentkali (van elk een eetlepel) in een emmer water oplossen en de planten daarvan wat geven. In een drogen zomer moeten we toch van tijd tot tijd gieten, daar anders de vruchten wel spoedig rij pen, maar klein van stuk blijven. Omdat de zomer bij ons zoo kort duurt, Vraagstuk no. 691. W. Heijdra. 2 8 4 Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is als toegevoegd inspec teur, bevoegd tot het opleggen van tucht rechtelijke straffen en maatregelen in eer sten aanleg, toegevoegd aan den inspec teur voor de prijsbeheersching te ’s-Her- togenbosch: mr. J. Peters, wonende te Til burg. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie: is aan W. F O. van der Drift eervol ontslag verleend als commissaris van po litie te Kampen; is aan J H. G. van den Berg eervol ontslag verleend als commissaris van po litie te Sneek en als commissaris van Rijkspolitie; is aan P. J. E. Snippe, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Rotterdam. Voorwedstrljden voor achten Hedenmorgen is, bij Smolenaarsbrug te Alphen aan den Rijn, een aanvang ge maakt met de jaarlijksche roeiwedstrijden van „Hollandia”. De belangstelling was zeer gering. Verwerkt werden twee heats van het hoofdnummer de oude acht. ïn de eerste heat won Laga in 6 mln. 29.6 sec. Dat is 2 sec. beneden het baan record. Vanmorgen hadden de ploegen echter den wind mee. Tweede was Njord op één lengte. In de tweede, heat won Nereus in 6 min. 43.2 sec. Tweede werd Triton op 3 leng ten. Morgen komen in de finale Laga, Nereus en Njord. Alle correspöndentle, deze rubriek betref fende te richten aan: Oamredactie „Haag sohe Courant", Wagenstraat 37. Oplos singen worden ingewacht ulterlljk 1* dagen na publicatie der vraagstukken DELFT Woensdagavond is de verga- dering van de Vereeniging voor Kinderge- zondheidskolonies te Delft gehouden. Van de 175 kinderen, die in 1940 gekeurd wer den, zijn er 116 uitgezonden met 4378 ver- pleegdagen. De inkomsten bedroegen f 5654, waarvan ƒ5376 aan de onmiddel- ïijke uitzendingen werd besteed. Van de gemeente Delft ontving de vereeniging voor elk Delftsch kind een subsidie van 35 cent per verpleegdag, terwijl voor het kleerenfonds bovendien 5 cent per ver- plcegdag werd ontvangen. EXAMENS Universiteit te Leiden. Candidaatsexamen rechtswetenschap de heeren J. C. Somer, den Haag, H. Perey, Leiden; doctoraal examen geneeskunde de heer P. Niks, Rijswijk (Z.-H.); artsexamen le gedeelte de dames E. v. Konijnenburg, Oegstgeest en J. Boeree, Aardenhout en de heeren P/ Crezee, Rotterdam, A. A. 8. Asjes, den Haag en R. Horst, Leiden; be vorderd tot arts de heeren J. J. Spieren burg, Overschie; G. J. Idema, den Haag; P. A. Noorlander, Zwammerdam; C. H. W. Leeksma, den Haag, H. Dekema, den Haag Vereeniging Huiszorg In het wijkgebouw van het „Groene Kruis te ’s-Gravenzande hield de vereeni ging Huiszorg haar jaarvergadering. Het financieel verslag gaf aan inkom sten 866.14 en uitgaven van f 708.60, al- zoo een batig slot van 157.54. In het ledental kwam een kleine daling en dit bedraagt nu 285. In verband met de verduistering werd het spreekuur des middags gehouden. Van nu af Is dit wee’ Vrijdagsavonds van 88.30 uur. Op 3 Nov. a.s. zal de afdeeling 20 jaar bestaan. In het bestuur was aftredend mevr, van Rijn-van Gendt, dile bij acclamatie werd herkozen. Het vaderland van de tomaat is Mexico, ïn ons land duurt het warme jaargetijde te kort, om de tomaat van af het zaaien tot het oogsten buiten te kweeken. Willen we tomaten in onzen tuin kweeken, dan beginnen we met plantjes, die onder glas zijn gezaaid en opgekweekt en voldoende afgehard zijn vóór ze buiten worden ge plant. De kweeker moet er den laatsten tijd speciaal rekening mee hebben gehou den, dat de planten voor den vollen grond bestemd zijn. Het liefst beginnen we met potplantendie hebben een flinke wor- telkluit en lijden het minst van het ver planten. We trachten de potkluit heel te houden. Hebben de planten enkele dagen te lang in de potten gestaan en zijn de wortels langs de binnenzijde van den pot gegroeid, zóó dat de aardkluit als een netwerk omhullen, dan maken we die buitenste wortels voorzichtig los, sprei den ze wat uitmaken het pootgat vol doende groot en zorgen dat de wortels zoo verspreid mogelijk in den grond ko men te zitten. Natuurlijk maken we de kluit flink nat voor we de plant uit den pot nemen. We nemen de plant er uit, door den pot ondersteboven te houden, de bovenkant van den pot rust in de lin kerhand, het tomatenplantje hangt met het stengeltje tusschen een paar vingers door. Nu kloppen we zacht met de rech terhand op den potbodem en het heele zaakje komt los te zitten. We kunnen den pot er zoo aftillen. Lang niet alle tomaten-variëteiten zijn voor deh vollen grond geschikt. De „Deensche Export", de „Vahle Leader” en de „Radio” kunnen tamelijk goed te gen wat ruwe weersomstandigheden. Na tuurlijk is ook bij deze variëteiten de op brengst op den kouden grond belangrijk minder dan in het warenhuis. Maar daar staat tegenover, dat de vruchten, buiten geteeld, smakelijker zijn dan die uit de kas. PlanttijdWe wachten gerust tot be gin Junj. Afstand tusschen de regels 75 cm.op de rij, op zwaren grond 40 cm., op lich- Binnenkort zullen weer eenige boeken verschijnen, welke van belang zijn voor de kennis der Friesche en Saksische ge westen van ons land. Dr. Joh. Theunisz bereidt een „korte geschiedenis van ons Saksenland” voor, welk werkje de ge schiedenis van Oostelijk Nederland zal behandelen, bezien van dit gebied zeil uit. Hierbij is gebroken met de werkwijze welke de geschiedenis van Nederland louter „centraal” behandelt. Prof. dr. J. M. N. Kapteyn schreef on der den titel „Friesland-Friezenland” den tekst voor een groot plaatwerk over het Friesche gebied lang de Noordzeekust in Nederland en Duitschland. Tevens zal van de hand van ir. W. F. van Heemskerck-Dueker en P. Felix on der den titel „Wat aarde bewaarde” een plaatwerk in het licht gegeven worden over de vondsten van slèraden en ge bruiksvoorwerpen der verschillende stam men, 'welke ons land bewoond hebben. Bij de platen wordt een toelichtende tekst gevoegd, welke een inzicht geeft in de beschaving onzer vroegste voorouders. „Daggelders” van J. W. Ooms. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag. Saan Blonk is een eenvoudige boeren arbeider, die met hard werken zijn dag geld verdient. Maar hij en zijn vrouw Aagt hebben hoogere aspiraties. Zij willen graag zelf boer en boerin worden op een eigen doening. Van dezen strijd voor materieele welvaart heeft de schrij ver een spannend verhaal geschreven, waarbij hij tevens gelegenheid heeft te wijzen op den zielstoestand van de hoofdpersonen. God wordt namelijk ver geten door den hardwerkenden Saan en zijn pronkzieke, kijfachtige vrouw. Ver schillende omstandigheden In hun leven leiden tot het. voorgestelde doel. Saan en Aagt worden rijk in goed, maar arm in God. Tot tenslotte het echtpaar, geleerd door de ervaring, dat men alles slechts heeft te aanvaarden als gaven en zege ningen Gods in dit leven, zich bekeert van de dwalingen zijns weegs en Jezus als Verlosser aanvaardt. Het is een treffend, eenvoudig verhaal van het boerenleven in de Alblasser- waard, waarbij de schrijver zich mees tentijds uitdrukt In de daar gangbare streektaal. Het geslacht Trigland door Kathinka Lannoy N.V. Noord- Hollandsche Uitgeversmij., Am sterdam» De titel zou wellicht doen verwachten, dat men te doen krijgt met een histori- schen roman over een oud, adellijk ge slacht. Dat is echter niet het geval; het is de geschiedenis van slechts drie gene raties van een Friesche familie, welke zich in het Westen heeft gevestigd. Door noes ten arbeid is de eerste Trigland tot maat- schappelijken welstand gekomen, maar in zijn omgeving heeft hij zich gevreesd en gehaat gemaakt door zijn stug, onbuig zaam karakter. Dezelfde eigenschappen, welke Trigland van zijn medemenschen heeft vervreemd, vindt men ook terug in het nageslacht. Dank zij de vrouw, die een der nazaten zich heeft uitverkoren en vooral dank zij haar Godsvruchtige zuster, gaan hem lang zamerhand de oogen open voor de fouten, welke hij tegenover de wereld en zijn me demenschen, zelfs tegenover zijn .eigen kinderen, heeft begaan. Het wordt echter een lange voorstelling met zichzelf, aleer hij zijn ziel ontvankelijk heeft kunnen ma- een lange worsteling met zichzelf, aleer hij de woorden van zijn schoonzuster: „Wij moeten iets terug doen voor de liefde óns betoond; men kent het geloof uit Zijne werken", heeft leeren verstaan. Hoewel hier en daar, ongewild, wat aan de oppervlakte blijvend, is het een boeien de roman geworden, welke ongetwijfeld in breeden kring zeer groote waardeering zal ondervinden. In het bestuur van de afdee- ling Delft van de Chr. Vereeniging voor E.H.B.O. werd gekozen de heer S. Dek ker; herkozen werden mej. C. Heijne de I Bak en de heer P A. de Roo. Ter gelegenheid van het 40-j a- rig bestaan der tooneelvereeniging „Ge noegen Kunst en Vriendschap” zal op Za terdag 14 Juni a.s. in Stads Doelen te Delft een opvoering worden gegeven van ..Krates”, tragedie uit het leven van een (trooper. Door Zwart: 2-4, 6—14, 16 18, 19, 23, 24 en 26 (18 sch.). Wit: 25, 27, 28, 32—39, 42, 43 en 45—49 (18 sch.). Wij gaan voort met de reeks standen uit de verzameling van den nationalen kam pioen, onzen stadgenoot J. M. Bom. In bovenstaande stelling speelt Wit den zwakken zet 4944. Zwart meent nu als volgt voordeel te behalen: Wit: (49—44?) 27x16 28 x 17 16x27 33x24 35x24 32x23 24x13 doch wit zet voort met: 9. 38—32 10. „Ris ontdekt zichzelf" door Co Kars. Uitg. Mij. „De Kern”, alhier. Co Kars, de jonge schrijfster, die met haar vlot geschreven boeken in zeer kor ten tijd tallooze vriendinnen onder de oudere meisjes heeft verworven, zal ook met dit laatste werk veel succes hebbn. Hoofdpersoontje van dit verhaal is Ris Buytendorp, die bij twee tantes inwoont en haar huishoudentje bestiert. Zij bewo nen in een kleine provinciestad een aar dig huisje, „Ruimzicht” geheeten. Doch hoe mooi en aardig het ook lijkt, toch schenkt het haar niet de bevrediging, die haar energie behoeft Hoe die energie ten slotte toch bevredigd wordt verklappen wij niet. Ook zou het ondoenlijk zijn, de tallooze wederwaardigheden en avonturen van dezen vlotten „meisjesroman” in het kort weer te geven. De illustraties zijn vaj Alfred Mazure. „Na jaren wachten”, door Emi- lie Loring. Uitg. Mij. J. Phi lip Kruseman, alhier. Het nieuwe boek van deze alom bekende schrijfster verplaatst ons in het hartje van Amerika, temidden van de intriges der regeeringskringen. Er is een uitvinding gedaan, die Amerika zal beschermen en al dadelijk zijn er kapers op de kust, die Se nator Teele de geheime teekeningen trachten te ontfutselen. Middelpunt van dit alles is de bekoor lijke Faith Jarvis, die loyaal voor haar land werkt, even verward raakt in de lis ten en lagen van de tegenpartij, maar alle moeilijkheden te boven komt en de toekomst moedig en blijde tegemoet ziet, tezamen met Duke Tremaine, den scherp, zinnigen uitvinder. Een boeiend en vlot geschreven verhaal, dat vertaald werd door C. Dumoulin- Goedkoop. „Wij werkende meisjes", door Margit Norga Uitg. Mij. L. J. Veen N.V., Amsterdam. Ruth Lange is een levenslustig jong meisje, sprankelend van humor, die zich ondanks allerlei tegenslagen een weg door het leven baant en tenislo<tte het ge luk vindt, dat zij eerst moedwillig heeft verworpen. Door loslippigheid verspilt zij haar positie in een zaak, vestigt zich e.. speelt het klaar haar brood te ver dienen Maar zij verlangd meer van het leven dan alledaagschen kanrtoorarbeid en door haar levensvreugde komt zij met menschen en conventies in conflict. Toch speelt Ruth het klaar en verovert ten slotte het geluk, dat voor haar is weg gelegd. Een mooie roman voor jonge menschen, vol humor en levensvreugde, welke uit ’t Noorsch werd vertaald door M. J. Mo lanusStamperius. „Toen de zon opkwam", door Helen Topping Miller. Uitg. Mij. J. Philip Kruse man, alhier. Josephine Bentley Crane, een talent vol jong meisje uit Texas, gaat naar New York om te studeeren aan de schilder academie en trouwt met Walter Barteau, één van de leeraren aan deze academie. Weldra blijkt, dat deze Walter niet de geschikte echtgenoot is voor Josephine en het pad van haar huwelijk gaat dan ook niet over rozen. Na zeer veel teleurstel ling en beproevingen zien wij haar echter teruggaan naar haar geliefd Texas en naar Loike Dinger, haar jeugdvriend. Dan komt eindelijk voor Jo B. Crane de zon op. De vertaling is van Joanne Jansen. komen op den kouden grond niet alle vruchttrossen tot rijpheid. De bloemtros sen (dus later ook de trossen tomaten) ontwikkelen zich In de oksels der zij- scheuten de eerste bloemtrossen vertoo- nen zich in de onderste okselsgeleidelijk aan zien we ook in de hooger liggende oksels de bloemen zich ontwikkelen. We laten de onderste 3 a 4 trossen tot ont wikkeling komen. (Bij de Radio” maar 3 trossen). Boven die 4e tros kunnen we de plant intoppen. Wellicht is het beter de plant wat hooger te laten groeien, ter wijl we dan in het bovengedeelte van den stengel alle bloemen wegsnijden. De bla deren laten we staan. Immers de blade ren helpen mee om voedsel te bereiden, dat ook naar de lager hangende trossen wordt gevoerd. In elke plant toch hebben we twee, aan elkaar tegenovergestelde sapstroomingen. Het voedsel dat de wor tels uit den grond opnemen, stijgt naar hooger liggende plantendeelenen het voedsel dat in de bladcellen wordt ge vormd, daalt van de bladeren naar lager zich bevindende plantendeelen. Bij elke tomatenplant plaatsen we een steunsel tonkingstok, boonenstok of ge wone lat, waaraan we den hoofdstengel vastbinden met bindtouw of raffia. Een slag om den stok, de raffia-einden krui sen tusschen stok en stengelaan de te genovergestelde zijde van den stengel een rechten knoop leggen en wel zoo, dat de stengel niet tegen den stok en niet in de lus bekneld zit. De 4e tros zit op onge veer 1 meter hoogte; de stok moet boven den grond dus 125 a 150 cm. lang zijn. Alle zich ontwikkelende zijstengels (die ven) moeten vroegtijdig verwijderd wor den. We kweeken de plant op een sten gel. Op den kouden grond wordt de to maat vaak aangetast door de phytoph- tora infestans (de bekende aardappel ziekte). Ter bestrijding kunnen we ze bespuiten met hetzelfde middel, dat we bij aardappelen aanwenden en waarover we binnenkort iets hopen te vertellen. We trachten bij den kweeker jonge planten te koopen. Kleine planten zijn vaak „achteraankomertjes”. Die nemen we in geen geval. Zijn de planten al aar dig flink van stuk, dan de onderste zij stengels en bladeren voorzichtig verwij deren en flink diep potendesnoods het onderste stengeldeel schuin of bijna ho rizontaal in de aarde leggen en een paar maal overvloedig gieten. Voor zomer-andijvie geldtneem geen planten die lang op het zaaibed hebbeft staan kwijnen. Wacht liever enkele da gen tot een kweeker, die wat later ge zaaid heeft, zijn planten kan leveren. Burgerlijke Stand Delft. Bevallen: G. E. van Overbeek, geb. Bakker, z. - M. C. Hectors, geb. van Rijn, d. Overleden: P. Damsteeg, man van Th. J. E. v. d. Kraaij, 53 j. - G. Leeflang, man van J. M. van Seuren, 69 j. - G. J. J. Meijer, man van J. M. van Hal. 68 j. - A. de Rooij, wed van C, Garos. 79 j. - P. M. J. Elfferich, man van G. B. M. San ders, 64 j. Delft. Bevallen: J. H. Ruijgrok geb. Staak, d. - C. Maas geb. Arnold, z. - M. Recoert geb Unkelbach, z. - K. Middel koop geb Steijger, d. - K. van Starren burg geb. Hendriks, d. - N. A. v. d. Bor den geb. Weerheim, d. J. J. Groen geb. Verweij, d. - M. P. v. d. Bos geb. Steij. ger, d. - A. v. d. Wel geb. Teuchner, d. - J. H. C. van Oosten geb. Klok, d. - L. A. van Eijk geb. van Seuren, z. Overleden: A. van Dijk, geh. met J. Scharloo, 59 j. - S. J. van Buijtene, 9 m. W, Boender, geh. met J. M. Riethof, 52 j. - D. van der Hoogt geh. met P. L. v. d. Helm, 57 j. - M. G. Houtzager, geh. met G. Moet, 83 j. - N. C. Oostrom, geh. met M. J. van Geene, 62 j. Delft. Ondertrouwd: B. J. Allebas en W. A. J. Hagman - D. J. van Arum en J. C. Poot - C. Bosch en H. Elzenaar - A. v. d. Berg en J. Snel - M. H. van den Bout en E. Swets - M. H. Bruis en C. M. Timmer mans - M. Butterman en C. M. Schim mel - J. P. van Drongelen en E. H. van den Bos - A. H. van Dijk en A. M. Der- wort - G. W. van Dijk en L. Spee - C. van Eek en F. Eyk - J. J. Haak en A. S. Ja- cobsz - J. C. Kluiters en M. G. Krapels A. H. van der Sman en M. Nadorp - J. C. Pronk en M. van der Knaap - P. van der Ven en J M Suyker - A. J. van Wis sen en J. M. Stolte. Bevallen: J. H. B. Lebret geb. Polder z. - J. Bakkers geb. Ackermann d. - A. de Bruin gebr. Hoogendoorn z. - A. Th. Ver- ouden geb. de Vreede, d. - J. M. G. Kers bergen geb. v. d. Wijngaard, z. - H. W. van Bilsen geb. Zijllemans z. - J. Verbaan, geb. v. d. Bergh, z. Overleden: J. A. van Beek 2 m. - F. Bommelé, man van L. M. de Krijger, 68 j. 's-Gravenzande. Ondertrouwd: W. van Dijk en C. M. Kuijvenhoven. Getrouwd: A. de Bruin en N. W. F. van Geest - W. de Liefde en J. la Graauw. Overleden: M. C. Breugem, echtg. van P. J. Boon, 63 j. Leidschendam. Getrouwd: N. J. de Jong en W. Th. Hooijmans. - J. C. v. d. Salm en M. H. Stijnman. - C. J. v. Swie- ten en C. A. Onderwater. Bevallen: P. C. Jansen geb. Sormani. d. - A. P. Sman geb. den Boer, d. - M. H. J. Wortel geb. Hekman, z. - M. C. Haket geb. de Vreede, z. A. M. Brecht geb. Campfens, z. - M. C. C. Hooijmans geb. Verhage, z. - G. C. Oudshoorn geb. Moer kerk, z. - J. A. Hilgersom geb. Stein, z.-d. Overleden: A. van Dalen, echtg. van J. van Veldhuijsen, 77 j. - A. M. van Dijk, echtg. van G. Oltshoorn, 73 j. Leidschendam. Ondertrouwd: J. Las- sche en J. W. v. Niel. Getrouwd: P. C. Blokland en C. J. Scheenaard. - T. W. J. Mooijweer en H. C. Meester. - A. G. Roeling en M. A V. d. Meer. Bevallen: F. v. Leeuwen, geb. v. Dijk, d. Overleden: H. G. Smits, echtg. van M- M. v. Veen, 74 j. - W. den Hollander, wed. v. J. v. Rijn, 84 j. Naaldwijk Bevallen: E. H. Hofland, geb. van Tongeren, d. - C. J. M. Burger, geb. van Vliet, z. - A. C. Lobert geb. Otto, d. - L. J. v. d. Gaag. geb. Groenheide, d. Bevallen: F. M. v. Dop geb. Nieuwenhui zen d., - N. P. Bouwhuis geb. Wijnberger, Z. - J J. de Bruyn geb. Kortekaas, z. - E- v. d. Meer geb. van Beukel d. Monster. Bevallen: J. M G. v. d. Voort geb v. d. Klugt, d. - M. A. Rebers, geb. Rijnbeek, z - W. R. Astrcgo geb de Jong, d. - E. C. de Brabander geb. Droog, d. - D. v. Dijk geb. Timmers z. - W. van Spronsen, geb. Peeman, d. Overleden: P. v. d. Meer, vr. van W« Tetenburg, 54 j. S-GRAVENZANDE Chr. Geref. Gemeente 2S Jaar Woensdagavond had in de Chr. Geref. kerk te 's-Gravenzande een herdenkings dienst plaats in verband met het feit, dat het 25 jaar geleden was, dat de Chr. Geref. Kerk in deze gemeente tot open baring werkzaam was. Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 77 7 en het lezen van het 77ste hoofdstuk uit het boek der Psalmen. Ds. Velema sprak hierna naar aanlei ding van 1 Samuël 712. Polder Het Noordland In de zaal van den heer Stolze te 's-Gra- venzande hielden de stemgerechtigde inge landen van den polder Het Noordland een ledenvergadering onder voorzitterschap van dijkgraaf Adr. van Staalduinen. De rekening 1940 werd vastgesteld op inkomsten van 3086.32 en uitgaven van 2794.16, batig slot 292.16. De begrooting 1941 sloot op een bedrag van 2980,54. inhoudende een post onvoor zien van 53.15. Na eenige bespreking werden de rekeningen vastgesteld. De omslag voor 1941 werd bepaald op 12.00 evenals het vorig jaar. De periodiek aftredende dijkgraaf A. v. Staalduinen jr., en de heemraad G. van Rijn werden herkozen. Op een vraag van den heer Jac. Sonne- veld deelde de voorzitter mede, dat de polder Nieuwland naast den molen een motor zal plaatsen als hulpuitmaling om overtollig water en in gevallen, dat de mo len het niet bij kan houden of defect is, te kunnen verwerken. KORTE VLEUGEL COMBINATIE Wit: 41— 37 33x31 43—39 42— 38 37x48 48—42 40—34 35:2 Goede oplossingen ontvingen wij van: H. G. Delfgaauw (685 en 686), J. F. Krie ger te Loosduinen (685) en H. L. Pluim jr. te Loosduinen (686) (no. 685 was fout) Wit: 8, 15, 19, 23, 24, 29, 30, 32, 34, 43, <5, 47 en 50 (13 sch.). Wit: 45—40 50—45 45—40 19—13 47—41 23— 19 24— 20 20x9 15x4 4x25 25x18 Zwart: 4, 6, 8, 10, 13—15, 18, 19, 22, 26 en 35 (12 sch.). Wit: 11 27. 31—34, 37, 39, 41, 43, 46 en 49 (12 sch.). Zwart: 35x44 (of 28 x 37) 28x37 (of 35 x 44) 44x35 9x 18 37x46 46x14 35x33 4x2 39x30 48x39 Dinsdagavond a.s. in Stads Doelen te Delft een opvoering worden gegeven van het stuk „De weg is beter dan de herberg” van Dick Ouwendijck. De vereeniging „Kunst en Vriendschap" te Delft zal Zaterdag- en Zondagavond a.s. om half acht in Stads Doelen een opvoering geven van „Een huis vol herrie". WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen, des morgens van 912 uur; een broche, een dameshoed, een alpiiM, een gewicht, een zilverbon, een bankbft jet, een fietstasch met inhoud, twee por. temonnaies met inhoud, twee heerenfiet. sen, een damesmantel, een paar gummi kinderlaarsjes, twee ceintuurs, een vul- pen in étui, diverse handschoenen, een sportjasje, een riem van een jas, een pad- vindersriem, een bood schappen ta sch, een enveloppe met inhoud, een rugzak. Voort» drie honden. Een 3-wielige transportfiets, bestuurd door W. uit den Haag, werd op den hoek Stoep laanAcacialaan te Was senaar aangereden door een auto, waar bij genoemde W. ernstig aan zijn linker hand werd gewond. Dr. Hubbeling ver leende hem de eerste hulp, waarna hij per taxi naar huis is gebracht De gezusters P. uit Katwijk, die niet in het bezit waren van een iden titeitsbewijs, werden te Wassenaar be keurd. Ten nad eele van O. te Wasse- naar werd uit e$n schuur aan den Papen weg diens rijwiel ontvreemd. Door de tooneelvereeniging „Multatuli" zullen op 14 en 15 Juni a.s. in „Ons Huis" te Delft drie een-acters worden opgevoerd, welke zijn geschreven door den Delvenaar Jan v. d. Engel. 46 47 4» Zwart: 2, 4, 7—9, 12, 14, 16, 20, 24 en 26 (11 sch.). Wit: 11, 18, 23, 31—35, 40, 44 en 47 (11 sch.). Flaton, H. Drost en mej. Milly Wolda. Et werd hartelijk gelachen en een wel. verdiend applaus viel den spelers ten deel. Crematie J. Hulshoff In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Hulshoff, oud. directeur van Stahlwerke in Duitschland, op 66-jarigen leeftijd te Voorburg over, leden. Met de familieleden waren eenige vrienden meegekomen. Er werd niet ge. sproken. De organist speelde eenige preludiums en bij het dalen van de kist, het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven, Namens de familie heeft de heer Hers voor de belangstelling bedankt. In de afgeloopen week heeft de politie te Voorburg 21 processen-ver- baal opgemaakt tegen bewoners, die hun woningen niet voldoende hadden ver- duisterd. Door de politie fs proces, verbaal opgemaakt tegen een 26-jarigen inwoner dezer gemeente, die zich bij herhaling had schuldig gemaakt aan dief, stal van portemonnaies met Inhoud uit kleedingstukken uit een kleedtent op het sportterrein aan de van Tuyllstraat te Voorburg. Legende van den tijd, door An ton van Duinkerken. Uitg. N.V. Paul Brand’s Uitgevers bedrijf, Hilversum. Dit boek van Anton van Duinkerken is er een over het menschelijk geluk en beoogt den lezer zich op den inhoud daarvan te bezinnen en door het begrip daarvan een weg te wijzen dit deelachtig te worden Zijn wijsgeerige analyse van het leven en deszelfs doel heeft min of meer tot uitgangspunt de legende van den monnik von Heisterbach, die wist naar de natuur te luisteren en die, in gepeins verzonken over het probleem van de oneindigheid, plotseling in het bosch den nachtegaal hoorde slaan. In verrukking bleef hij staan luisteren. Hoe lang, wist hij niet meer. Toen het gezang ophield, vervolgde hij zijn weg, kwam in het klooster terug, waar niemand hem meer kende. De monnik was duizend jaar weg geweest en zooals de schrij ver het uitdrukt „de tijd was inge krompen terwijl hij luisterde. De tijd was ongemerkt voorbijgegaan met alles wat er in is.” Maar de monnik meende, dat hij nog geen uur geluisterd had De schrijver oordeelt dan, dat deze legende een hooger waarheidsgehalte bevat dan de gebeurende werkelijkheid. Dit vrome verhaal „suggereert niet slechts een on derscheid van duur en tijd, maar behelst bovendien, dat er gedurig tijd voorbij; gaat, als wij luisteren, en dat de tijd alle belang verliest voor wie den nachte gaal der vrome zielen hoort”. De monnik van Heisterbach zag wel degelijk al het verkeerde, dat er werkelijk in de wereld is, maar zijn begrip van den tijd had hem de betrekkelijkheid van alle dingen geleerd en hij wist ook. dat er niets nieuws onder de zon is. In dit licht nu beschouwt Anton van Duinkerken de problemen van het leven en geeft hij zijn gedachten over het jagen van den mensch naar natuurlijkheid, een utopie, welke alleen door de liefde kan worden bereiktover de normen van het gezins geluk het doel van het onderwijsde crisis van het intellecthet probleem van den moed en, tenslotte, over de waarheid van het leven, alleen te vinden in Hem, Die gezegd heeft„Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven”. Door de aan dezen schrijver eigen stijl en uitdrukkingswijze, welke mede aan een groot gevoel voor humor ontspruit, vergeet ook hij, die slechts ongaarne de paden der philosophic betreedt, dat hij zich eigenlijk verdiept in wat men noemt „zware lectuur” „Dat, wat blijft,” door dr. W. R. M Noordhoff, dr. H. B. Wiar- di Beekman, ds. F. Kleijn. Uitg H. D. Tjeenk Willink Zn N.V., Haarlem. Dit boekje dankt zijn ontstaan aan drie lezingen, die in Maart j.l. zijn gehouden voor de Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente te Haarlem. In de eerste, Christus getiteld, betoogt df. Noordhoff, dat drie waarden onmisbaar zijn voor onze Westersche cultuur, welke waarden hij samenvattend aanduldt met de na men van drie steden: Athene, symbool van de diepten der menschelijke wijs heid, het antieke Rome, zinnebeeld van staatkunde, rechtspraak, organisatiever mogen, en Jeruzalem, de stad van het heil Deze laatste waarde tot zijn onder werp van beschouwing makend, noemt hij het Evangelie, met de woorden van Paulus, een kracht Gods tot behoud: het blijvende, dat, wat ligt achter elke thep- logie en kerkleer. In het hoofdstuk „Geschiedenis als op dracht” geeft dr. Wiardi Beekman be schouwingen over de wording van Ne- derland’s nationaal bestaan. Hij betoogt daarbij, dat de Calvinistische en de Eras- miaansche strooming gezamenlijk de Re publiek groot gemaakt en het Nederland- sche volkskarakter hebben gevormd, waarvan de trekken zijn: verdraagzaam heid (het jdeaal van Willem van Oranje), verantwoordelijkheidsbesef, vrijheid van geest en staatkundige vrijheid, zin voor recht en rechtvaardigheid. Dit noemt schrijver de blijvende waarden uit de Nederlandsche geschiedenis, waarop wij fier mogen zijn. In het derde hoofdstuk. „De bevrijding in God”, kenschetst ds. Kleyn de houding van den geloovigen mensch in den storm dezer dagen o m. als volgt: er komt tot den mensch een woord van God en zijn leven zal daarop het antwoord moeten zijn; dit is zijn verantwoordelijkheid VOORBURG Feestavond temper Crescendo" Gisteren gaf de R.K. Mannenzangver- eeniging „Semper Crescendo" ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan in ’t Forum-theater een feestavond, waaraan medewerking werd verleend door het dameskoor „Cantare est bis Orare" en het „Gezellentooneel". Na een openings woord van den voorzitter, den heer Fla ton, werd onder leiding van den dirigent Frans Haring door het mannen- en dameskoor elk een tweetal liederen ge zongen en gezamenlijk „Zomernacht” deze liederen werden met een krachtig applaus beloond. Kapelaan Luiken, geestelijk adviseur, wenschte de vereeniging geluk met het 15-jarig jubileum. De voorzitter, die 12j jaar aan de vereeniging verbonden ontving een mand met bloemen. Hierna werd door het „Gezellentooneel” opgevoerd „Als stad en land elkaar ont moeten", een landelijke idylle in drie be drijven. De hoofdrollen werden op ver dienstelijke wijze vervuld door Mies van der Burg (moeder Vugs), Herman Fla ton (de heer Eveking) en Louise van Thuijl als zijn vrouw. Ook de overige rollen waren In goede handen bij de heeren J. 't Hart, G. Kokshoorn, A. LOOSDUINEN Jubileum-samenkomst Wijk- en Ziekenverpleging De Prot. Wijk- en Ziekenverpleging te Loosduinen hield gisteravond in verband met haar 20-jarig bestaan een herden- kingssamenkomst in zaal „Varia” aldaar. De voorzitter, de heer M. van der Gaag, gaf in zijn openingswoord een kort over zicht van de oprichting en het werk dezer vereeniging en bracht hulde aan de mannen, die den stoot tot oprichting gaven. Inzonderheid werd hulde gebracht aan den heer J. P. Smith, die van de op richting af penningmeester der vereeni ging is en onafgebroken in het bestuur heeft gezeten. Vervolgens werd door den heer J. v. Noort een film vertoond, waarin een dui delijk beeld werd gegeven van het veel omvattende werk der Wijk- en Zieken verpleging. De mondaccordeonvereeni- ging „Bravo” heeft op verdienstelijke wijze onder leiding van den heer Knor deze samenkomst opgeluisterd. In de pauze heeft de heer O. Niekerk, be schermheer van ..Bravo" in een hartelijke toespraak den gelukwensch van „Bravo” aan de jubileerende vereeniging overge bracht. De afdeeling Patrimonium te Loosduinen houdt hedenavond in het gebouw van de Bouwvakarbeiders een algemeene ledenvergadering. Gevonden voorwerp en Loos- duinen: een rozenkrans bij Derks, Frans Halsstraat 34; een autoped bij Kraan, Wal- nootstraat 17; een roode sjaal, bij van Vliet, Zuiderparklaan 266; een paar astra kan handschoenen, een br. lederen porte- monnaie inh. ƒ16 en eenige brood en bloembonnen aan het politiebureau alhier. MONSTER De heer J. Kuiper met pensioen De heer J. Kuiper, assistent der directe belastingen met standplaats 's-Graven- zande, heeft in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd af scheid genomen van zijn werk, In het tijdelijk te Monster onderge brachte belastingkantoor hebben supe rieuren en collega’s hartelijk afscheid ge nomen van dezen algemeen geachten ambtenaar. De heer Kuiper werd achtereenvolgens toegesproken door den inspecteur, den heer Hamstra-Pik, den ontvanger te Hoek van Holland, den heer Bosdorff, en den verificateur den heer Jobse. Deze huldiging ging gepaard met het aanbieden van een blijvend aandenken, terwijl mevr. Kuiper bloemen werden aange boden. Na afloop bleef men nog gerui- men tijd zeer gezellig bijeen RIJSWIJK Dinsdag 10 Juni, ’s avonds 8 uur, zal in de bovenzaal van Kuys Wit- senburg te Rijswijk de 4e uitvoering ge geven worden door piano- en solozang- leerlingen van mevr. Greta v. Wigcheren- Kieft. 49x38 42 x 33 en wint een stuk. Na wit 4944 kan zwart echter een an dere combinatie uitvoeren en wel: Wit: Zwart: (49—44?) 24-29! 33 x 24 19 x 30 3. 35x24 (gedw.) 1420 4. 25x5 11—17 5.28x 19 410 5x14 9x49 32—28 (de beste) 13x24 28—22 17 x 28 38—32 49 x 38 42x 13 8x 19 Hoewel deze slag zwart geen materieel voordeel geeft, heeft hij nu een aanval op

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10