Haagsche Courant van Vrijdag 6 Juni 1941 VIERDE BLAD, PAGINA 1. D O De Nederlandsche Arbeidsdienst A BINNENLAND STADSNIEUWS Tv» Eerst scholing van kader Verplichte deelneming eerst over geruimen tijd Duinen „st. - OVERDRACHT GRAFMONUMENT VAN DS. H. W. CREUTZBERG TENTOONSTELLING „VOEDING IN DEZEN TIJD” Beboesching in de omgeving van Lochem. De bodem wordt voor nieuwen aanplant gereed gemaakt (Schimmeipenningh) VEREEN. VOOR WATERLEIDINGS- BELANGEN IN NEDERLAND CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „PRO REGE” KW Plechtigheid op Oud Eik en Reeds den eersten dag zeer druk bezoek Zakenman en prijspolitiek BEGRAFENIS J. JANSSEN f De kaderopleiding A in Twee eere4eden benoemd ngbedrijf tÖ over: JUBILEUM K. VAN DER BERG GOUDEN ECHTPAAR V verplichte deelneming in den Arbeidsdienst zal geschieden. Met een en ander zal nog geruime tijd ongeveer een jaar gemoeid zijn. E commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, de heer J. N. Breu- nese, heeft meegedeeld, dat, zoolang de scholing van het vereischte kader en de inrichting van een voldoende aantal kampen, niet gereed zijn, geen Concert in het kerkgebouw ven de Vrijz. Hervormden aan de Beeklaan Beeklaan GEMEENTELIJKE LEEN* EN VOOR* SCHOTBANK Het monument Het grafmonument, ontworpen door den architect van de Kapel der Duinoordkerk, ir. H. V. Gerretsen, bestaat uit een gepo lijste zerk van Beiersch graniet, omgeven door Opdal flagstones en omzoomd door granieten blokken. Aan het hoofdeinde van de zerk bevindt zich een kruis van Java- teakhout met bronzen inscriptie. In de breede voegen der tegels zijn kleine plantjes aangebracht. ««3» •i'x t-. de overledene in zijn leven_heeft gedaan goedheid Christus, Woensdag 11 Juni a.s. hoopt het echt paar F Pik en Z. Pik-Plat, wonende Hobbemastraat 2 alhier, den dag te her denken. waarop het vóór 50 jaar In het huwelijk trad. Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap efi Cultuurbescherming zijn benoemd tot Rijksgevolmachtigden voor het sportwezen de heeren: K. J. J. Lotsy, te Dordrecht; H. A. Stuling te ’s-Graven- hage en J. de Valk te Amsterdam. bloemkool, 3159 k.g. to- bos peen, 277.810 k.g. at M- Gisteren herdacht de heer K. v. d Berg administratief ambtenaar B aan de Ge meentelijke Leen- en Voorschotbank den dag. dat hij vóór 25 Jaar aan de Bank werd verbonden. Hij werd met zijn vrouw in de directeurskamer ontvangen, waar hem door den directeur namens B. en W een eervolle vermelding met de daaraan verbonden gratificatie werd uitgereikt, waarna hem door het persöneel een schil derij werd aangeboden. Zijn vrouw ontving bloemen. RIE maanden geleden ving de Nederlandsche Arbeidsdienst zijn werkzaamheid in practi- schen vorm aan met den bouw van de eerste vier kampen. Sedert dat oogenblik heeft de ontwik keling van het voor Nederland nieuwe instituut, dat uit den Opbouwdienst voortkwam, snelle vorderingen gemaakt. Nu zijn er reeds 17 kampen gesticht, komende week volgen er nog zoodat er dan 24 gereed zullen zijn met een bezetting van 4000 vrijwilligers. Middelerwijl gaat de vorming van het kader van hoog tot laag gestaag voort opdat wanneer het eenmaal zoover zal zijn gekomen, dat de Arbeidsdienst alle jonge Nederlanders en Nederlandschen tusschen de 18 en 23 jaar oproept om gedurende een half jaar de gemeenschap te dienen, de opneming niet alleen kan geschieden, maar ook de leiders aan wezig zijn, om hun taak naar den eisch te verrichten. Een belangrijk moment heeft zich intusschen voorgedaan, waardoor het publiek, meer dan voorheen, bij het bestaan en het doel van den Arbeids dienst werd betrokken en wel de afkon diging van de verordening op den Arbeidsdienst Zij heeft eenige beroering in den lande gewekt en er is een zekere mate van ongerustheid ontstaan, welke echter voor een belangrijk deel voortkwam uit een onjuist lezen van d"? verordening. De commandant van den Opbouw dienst de heer J. N. Breunese, heeft het daarom noodig geoordeeld, de bevolking door middel van de pers nader in te lichten omtrent hetgeen haar op dit punt te wachten staat. Hij deed dit in een persconferentie, welke een dezer dagen in de Wittebrug alhier werd ge houden. De naaste toekomst Deze kampen zijn opengesteld voor vijf jaarlichtingen, voor alle jongens dus van 18 tot 23 jaar, dat is voor bijna 300.000 man. Het is dus volstrekt niet on mogelijk dat deze kampen voorloopig voldoenden toevoer van vrijwilligers krij gen. Zou dit echter niet het geval zijn, dan kan de secretaris-generaal gebruik maken van een tweede bevoegdheid, n.L om het vervuld hebben van een dienst tijd van een half jaar in de kampen als voorwaarde te stellen voor de toelating tot bepaalde werkzaamheden. Hij kan in overleg met zijn ambtge- nooten b.v. bepalen, dat de jongelieden, die aan een universiteit wenschen te worden toegelaten of die in overheids dienst willen treden, eerst een arbeids- dienst-halfjaar achter den rug moeten hebben. Dergelijke overgangsmaatregelen zullen naar alle waarschijnlijkheid wor den getroffen en het ware zeer toe te juichen indien het vrije bedrijfsleven ten deze niet bij de overheid zal achterblij ven en van haar nieuw aan te nemen personeel eveneens zal vergen, dat het zijn eereplicht jegens zijn volk heeft ver vuld. Doch al ware dit alles anders, al hadden wij voldoende legeringsruimte, aldus de heer Breunese, dan zouden wij nog e«>rst want dat is het allervoor naamste moeten wachten tot wij vol doende geschoold en ervaren kader ter beschikking hebben. Dankwoord van mevrouw Creutzberg. Mevr. Creutzberg heeft voor de aanbie ding van het monument dank gezegd. Spr. had toegestemd in het plan voor de op richting van een gedenkteeken, omdat zij begreep, dat men nog eenmaal door een stoffelijk blijk, aan zijn liefde en waardee- ring uiting wilde geven. Den 5den Juni is voor ons gezin altijd een feestdag geweest, vooral de laatste jaren. Vandaag is het zulk een dag voor het groote gezin van de Duinoordkerk,'omdat wij weten, dat hij leeft; dat weten wij lederen dag meer. Zijn geest leeft voort in zijn werk en in ons hart, dat hij warm heeft gemaakt voor Jezus Christus. Zijn werk leeft voort. Dat is ook de prediking, die uitgaat van zijn laatste rustplaats. Nadat spr. had dank gebracht aan de commissie, aan de vervaardigers en aan alle schenkers, aanvaardde zij namens haar kinderen het gedenkteeken. Gemeenschappelijk zong men Gezang 94 en Gezang 53 3. Onder orgelspel begaf het koor zich naar het graf en stelde zich links van het ge denkteeken op. De familie Creutzberg, het bestuur en de genoodigden volgden twee aan twee en vormden een wijden kring om het graf. Hierna volgde de kranslegging op het graf door de commissie, uit naam van allen, die aan de tot stand koming van het gedenkteeken hebben medegewerkt. Het Duinoordkerkkoor zong hierna Ge zang 122. Tot slot defileerden allen langs het graf. Aan de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd", welke, vanwege het Rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, in de toonzaai van het Ge meentelijk Gasbedrijf aan de Groenmarkt wordt gehouden, is reeds den eersten dag dat zij was geopend, een zeer druk bezoek ten deel gevallen. Het aantal personen, dat deze tentoon stelling Donderdag heeft bezichtigd, be draagt matig geschat niet minder dan zesduizend. Van de folders met recep ten, welke voor een cent per stuk ver krijgbaar zijn, zijn er, alleen op Donder dag, 4500 verkocht. Voor de kookdemon stratie, die ’s middags wordt gehouden men kan er ook proeven van de klaarge maakte spijzen liep de bovenzaal zoo vol, dat verscheidene personen teleurge steld moesten worden afgewezen. Het zijn volstrekt niet uitsluitend vrou wen, die de tentoonstelling bezoeken. Vele mannen geven eveneens van hun belang stelling blijk en stellen vragen van huis- houdelijken aard aan de leeraressen en aanstaande leeraressen in koken en voe dingsleer, die ter tentoonstelling aanwezig zijn om het publiek voor te lichten. Ook gebeurt het heel dikwijls, dat mannen hun vrouwen bewegen recepten van de geëx poseerde spijzen te vragen. Veel belangstelling blijkt te worden ge wekt door den raad, welke aan het publiek wordt gegeven om aardappelen in de schil te koken. Menigmaal verklaart een be zoekster aan een leerares, dat zijzelve wel genegen is, aardappelen op deze manier te bereiden, maar dat haar man er be zwaren tegen heeft. Voorts interesseert men zich levendig voor recepten van spij zen, welke op de gedekte tafels zijn ten toongesteld, als boonengehakt en gezon de toespijzen als karnemelkpudding en groenten- of fruitsla’tjes. Tal van bezoek sters blijken voorts geneigd, den raad te volgen om, nu de appels zoo duur zijn, dat appelmoes niet te bereiden is. rabarber- moes klaar te maken, dat appelmoes uit stekend vervangt. De meeste vragen, welke worden gesteld betreffen de 7 gedekte tafels, waarop maaltijden zijn aangericht voor eiken dag van de week. Naar wij vernemen, ligt het in ’t voornemen om op de volgende ten toonstellingen, welke in andere plaatsen van ons land zullen worden gehouden, ook gedekte tafels te exposeeren met maal tijden voor menschen met nog lagere in komens. Het overgroote deel van het publiek toont zich alleszins geneigd om de advie zen te volgen, welke ter tentoonstelling worden gegeven en waardoor het moge lijk wordt om met beperkte financieele middelen uit de thans beschikbare voe dingsmiddelen maaltijden te bereiden welke gezonder en voedzamer zijn dan, waarmee men thans nog in vele geval len, ten onrechte, genoegen neemt. Een nuttige brochure Zoo langzamerhand is ontstaan een uit gebreid complex van verschillende maat regelen en besluiten op het gebied van de prijsregeling, zoodat het voor den za kenman, vooral als hem geen deskundi gen ter zijde staan, heel moeilijk wordt hier wegwijs te worden. Daarom heeft de dienst van den Gemachtigde voor de prij zen een boekje uitgegeven Zakenman en prijspolitiek”, dat een vraagbaak en weg wijzer is voor den zakenman. Het is een zeer overzichtelijk en in eenvoudige taal opgesteld werkje geworden, waarin men zonder moeite kan vinden wat men we ten wil over de prijsmaatregelen. In hoofdstuk I wordt de taak en de nood zaak van de prijspolitiek besproken. Ver- hooging van den prijs is aanvaardbaar, indien deze op materieele gronden be rust Tegen prijsverhoogingen om andere redenen bestaat bezwaar, aangezien dan de werking van het economische mecha nisme verstoord wordt. Behalve de con sumenten, zijn ook de producenten gebaat met de bescherming tegen ongeoorloofde stijging van tarieven en van de prijzen van grond- en hulpstoffen. In het twee de hoofstuk wordt de techniek van de prijspolitiek besproken. De veel verbreide meening, dat eigenlijk alle prijzen op het peil van 9 Mei 1940 zouden moeten blij ven, wordt weerlegd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat prijsverhooging in vele gevallen mogelijk is, mits zij op de voorgeschreven wijze wordt aangevraagd. Daarom heeft alleen een schriftelijke toe stemming tot prijsverhooging van den desbetreffenden secretaris-generaal waar de. In dit hoofdstuk worden onder meer behandeld de prijsregelingen voor het ge- heele bedrijfsleven (de transportkosten beschikking en de doorberekening van de omzetbelasting, de prijsregelingen, gel dende voor bepaalde bedrijfstakken en de prijsbeheersching als een stok achter de deur, een stok, waarmee in geval van overtreding hard, snel en afdoende ge slagen wordt. In het derde hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van de wij ze, waarop de belanghebbenden toestem ming kunnen verkrijgen om prijsverhoo gingen tot stand te brengen. Hieraan vooraf gaat echter een lijst van de in stanties, die aanvragen om vergunning tot prijsverhooging in behandeling nemen en die de desbetreffende ontwerp-rege- lingen aan den Gemachtigde voor de prij zen voorleggen. Dit hoofdstuk is voor alle personen uit het bedrijfsleven van bijzon der groot belang, aangezien hierin aange geven wordt, op welke wijze de in- en verkoopsprijs van de producten berekend moeten worden. Aan het boekje zijn voorts een drietal bijlagen gevoegd. Bijlage A bevat de richtlijnen voor aanvragen tot vaststelling van verkoopprijzen van industrieele en agrarisch-industrieele producten bij lage B geeft een overzicht van de Rijks- bureaux voor handel en nijverheid en van de door hen behandelde goederen en diensten, terwijl bijlage C een schema tisch overzicht geeft van den dienst van den Gemachtigde en van de daarmede samenwerkende instanties. In tegenstel ling tot zoovele andere vraagbaken, die door hun ingewikkelde structuur voor den gebruiker vraagteekens zijn, betee- kent dit boekje ongetwijfeld een verlich ting van de taak van den zakenman. en van den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, want doordat eerstge noemde lang niet altijd weet welken weg hij moet inslaan, op dit terrein wordt er aan beide kanten dikwijls veel onnoodig werk verricht. Als iemand verdwaalt, moet de gids hem weer op het juiste pad helpen. Veel beter is het daarom nauw keurig de aanwijzingen van den gids te volgen. Daarom behoort deze brochure in het kantoor van iederen zakenman te lig gen. Zij is op aanvrage gratis verkrijg baar bij den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, Bezuidenhoutscheweg 62—64, alhier. Groote belangstelling Gisteravond heeft onder zeer groote be langstelling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen de plechtige overdracht plaats gevonden van een eenvoudig uitgevoerd monument op het graf van ds. H. W. Creutzberg, eertijds voorganger der Duin oordkerk, aan echtgenoote, kinderen en verdere familie. In de aula vond allereerst een korte dienst plaats, welke werd ingeleid met het spelen van een Adagio van Bach op het orgel door den heer M. Meulemans, gevolgd door gemeenschappelijk zingen van Psalm 89:1. ,,’k Zal eeuwig zingen van Gods goedertieren héén”. De heer W. Wagenaar deed hierna voor lezing van Psalm 103 (onberijmd), waar na volgde zang van het Duinoordkerkkoor onder leiding van den heer Ph. Bles. Rede A. J. van Haaften Als voorzitter van de commissie voor het gedenkteeken en van het bestuur der Duinoordkerk, heeft de heer A. J. van Haaften het monument met een korte toe spraak overgedragen. Naast droefheid, staan wij hier, aldus spr., met dankbaar heid in het hart, bijeen, op den ver jaardag van ds. Creutzberg. Het heengaan van man en vader valt vooral zwaar te dragen voor de weduwe en haar twee kin deren en het is daarom, dat wij hun toe bidden kracht naar kruis. Zij weten zich gesterkt door het geloof, dat ds. Creutz berg slechts is voorgegaan en dat zij hem zullen weerzien. Dankbaar zijn wij voor hetgeen God ons in den ontslapen herder en leeraar heeft geschonken, die steeds alom van zijn Heiland heeft getuigd. Van zijn Christus, Die de Weg, de Waarheid en het Leven is en Die voor onze zonden is gestorven, voor onze rechtvaardigma- king is opgewekt. Wij staan hier thans bijeen om van onze dankbaarheid jegens den heenge- ganen voorganger te getuigen. Uit die vele dankbaren heeft zich een commissie ge vormd om door een gedenkteeken stoffe lijk tot uitdrukking te brengen, hetgeen de overledene in zijn leven heeft gedaan hetgeen was getuigen van Gods goedheid en van onzen Zaligmaker Jezus predikende de Blijde Boodschap; niet om de grootheid te toonen van den mensch, maar van Hem, Wiens sterven ons be houd is. Spr. hoopte, dat het monument dit tot uitdrukking zou brengen en droeg het ver volgens aan de weduwe en haar familie over, na nog opgemerkt te hebben, dat voor blijvend onderhoud door het Duin- oordkerkbestuur zou worden zorg gedra gen. Zomervacantie van moedert Uit het romantisch gelegen N.S.V. Müt- tererholungsheim Schwalenberg in Lippe keerden gisteren na een vacantieverbhjf van vier weken 30 Nederlandsche en Duitsche moeders te Herzogenrath terug. De vacantierels heeft de moeders buiten gewoon goed gedaan, zoowel in lichame lijk als in ander opzicht. Aanstaanden Vrijdagavond verzamelen zich te Hengelo weer 50 Nederlandsche en Duiitsche moeders, die een vacantiereis naar Schledehausen en Bad Grund gaan maken. Met name in de zomermaanden is het verblijf in zulke N.S.V.-huizen met de mooie parken en prachtige omgeving voor de moeders uit de kringen, waar met de handen gearbeid wordt, een bijzonder op wekkend en rijk gebeuren. De heer Breunese besprak kaderopleiding, welke sinds eveneens krachtig is aangepakt. Het beginsel daarbij is, dat de leiding van een kamp niet uit een verzameling al leen maar ieder op eigen terrein specia listisch gevormden bestaat. Iedere leider moet het leven van den Arbeidsdienst in zijn geheel hebben mee gemaakt, practisch zoowel als theoreti sche bekwaamheden bezitten, in den tijd van zijn specialistische vorming de alge- meene vorming niet verwaarloozen, kortom hij moet in alle opzichten leiding kunnen geven en bovenal doordrongen zijn van de Arbeidsdienstgedachte. Thans wordt in de opleidingskampen een meer uniform leerprogram gevolgd en worden de instituten voor speciale op voeding, voor muziek en zang, sport, ad ministratie en arbeidstechniek. bevolkt met diegenen, die reeds in de algemeene opleidingskampen werden gevormd, doch voor wie nog geen plaats was in het kader der vrijwilligerskampen. Ook in deze instituten wordt thans of in de naaste toekomst, anders dan in het verleden, het kampleven doorgevoerd. De plechtigheid van de vlaggenparade heeft ook haar plaats gekregen in de instituten, die hier ter stede zijn geves tigd. Degenen, die opgeleid worden voor de muziek, zullen evengoed aan sport moeten doen als de gewone jongens in de kampen. Tenslotte wordt ook van de hoogere staven gevergd, dat zij het leven van den Arbeidsdienst in de practijk heb ben leeren kennen. Daartoe is in Lunte- ren een oriënteeringscursus ingericht. De cursisten, ten deele gerecruteerd uit deze hoogere staven, exerceeren, presteeren practischen veldarbeid, ontvangen onder richt en- organiseeren gemeenschapsavon- den, juist als in de gewone kampen. Hierdoor beleven zij den Arbeidsdienst op welke beleving de ontwikkeling van den Arbeidsdienst tenslotte rust. daarna de 3 Maart Dezer dagen hield de Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Neder land te 's Gravenhage haar 70ste alge meene vergadering, waarvoor groote belangstelling bestaat. Rond 130 le den en vele introducés woonden haar bij. Tot eereleden werden benoemd dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kuhr, hoofd schei kundig bacteriologische afd. van het pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord- Holland en W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening. Na afdoening van de huishoudelijke zaken werden voordrachten gehouden door dr. L. H. Louwe Kooijmans over: „De beteekenis van het biologisch on- defzoek voor het waterleidingbedrijf en de heer A. van der Werff over: „Eenige organismen, van belang voor het waterleidingbedrijf’, welke voor drachten aanleiding gaven tot een uit voerige gedachtenwisseling. BEGRAFENIS PROFESSOR DR. A. K. M. NOYONS Op de R.K begraafplaats aan de Bilt- straat te Utrecht is gistermiddag het stof, felijke overschot van prof. dr. A. K. M Noyons, in leven hoogleeraar aan de Rijks, universiteit aldaar, oud.hoogleeraar aan de universiteit te Leuven, lid van de Pau. selijke Academie van Wetenschappen en eere.doctor aan de universiteit te Gent aan den schoot der aarde toevertrouwd. In de St. Aloysiuskerk werd des mor gens een plechtige requiem-mis opgedra. gen door pater dr. J. van Rijckevorsel S.J., welke door vele belangstellenden werd bijgewoond, o.a. door tal van auto riteiten uit gemeentelijke, academische en kerkelijke kringen en door vertegenwoor. digers der studenten.organisaties, die eveneens op de begraafplaats aanwezig waren. Als slippendragers fungeerden vier honoraire leden van de R.K. studenten- vereeniging „Veritas". Een groot aantal bloemstukken werd in den stoet meege voerd, gedragen door een groep studenten van „Veritas”. Daarachter volgden de studenten van de medische faculteit, ter. wijl voorts een groep verpleegster van het St. Antonlus.ziekenhuis in den stoet mee kwam. De beaardingsplechtigheden werden ver. richt door prof. dr. I. J, M. van den Berg, met assistentie van pater van Rijckevorsel S.J. en pater Four S.J. Regeling arbeidsvoorwaarden hotel-, restaurant-, café-, café-restaurant- en cafetariabedrijf Bij het college van Rijksbemiddelaars is ingediend een verzoek tot het bindend vaststellen van een regeling betreffende loonen, salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor het hotel-, restaurant-, café-, café-restaurant- en cafetariabedrijf. Het ontwerp dezer regeling is vastge- steld door de besturen van 'den Neder landschen Bond van Werkgevers «in ho tel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf” te ’s-Gravenhage, den Ned. Bond van hotel-,café- en restaurantpersoneel te Amsterdam en den Ned. R.K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. Anto- nius” te 's-Gravenhage. Alvorens te voldoen aan het verzoek van de besturen van genoemde organi saties en de tot stand gekomen regeling voor het geheele bedrijf bindend vast te stellen, worden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld vóór of op 28 Juni a.s. bezwaren tegen deze regeling in te dienen bij het college van Rijksbemidde laars. Bezuidenhout 87, ’s-Gravenhage. Het ontwerp ligt voor belanghebben den o.m. ter inzage op het bureel van het districtshoofd der Arbeidsinspectie hier ter stede, terwijl voorts op verzoek exem plaren verkrijgbaar zijn bij het Rijksbu- reau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, Ra am weg 14, alhier. KRUISWEGSTATIES OP HET MARTEL VELD TE DOKKUM Onder leiding van prof. dr. Titus Brandsma O.Carm. heeft het Friesche genootschap „Frisia Catholica” te Leeu warden een bijeenkomst gehouden. De voorzitter deelde mede, dat op het Mar telveld te Dokkum veertien kruiswegsta ties zullen worden aangebracht, waarvan de steenen afkomstig zijn van de vele kloosters, welke Friesland in de middel eeuwen kende. Met de noodige autoriteit zal de historische afkomst der steenen worden vastgesteld, waardoor de herin nering aan de voormalige kloosters als Foswerd, Smalle-ee, Klaarkamp enz., wordt bewaard. Deze maand zullen de eerste vijf staties worden aangebracht. van een algemeene verplichting zou op komen. Voor 26 a 30.000 jongens, die dan tegelijk ieder half jaar opkomen, zijn een kleine 160 kampen noodig. Als alles echter voorspoedig loopt, zal dit jaar een totaal van 60 a 70 kampen worden be reikt, die 10 a 12.000 jongemannen kun nen bevatten. Gisteravond heeft het Christelijk Ge mengd koor „Pro Rege”, onder leiding van zijn dirigent, den heer Aart Smink, in het kerkgebouw van de Vrijz. Her vormden aan de Beeklaan, een concert gegeven, waarvoor zeer groote belang stelling bestond. Het kerkgebouw was ge heel gevuld en met veel aandacht werd geluisterd naar den stichtenden zang van dit betrekkelijk kleine, maar goed ge disciplineerde en geoefende koor. Het programma was waarlijk niet gemakke lijk de uitvoering er van getuigde niet alleen van ernst en toewijding, maar ook van een degelijke, muzikale scholing, waarvoor den heer Aart,Smink lof toe komt. De organist, de heer Marinus Voor berg en de beide solisten, mej. .Cath. Smink (sopraan) en mej. Belia Keyzer (alt) droegen het hunne bij tot dezen wij- dingsvollen avond in dit vriendelijke kerkje. Nadat alle aanwezigen hadden gezongen Gez. 194 1, en de bijeenkomst met ge bed was geopend, zette het koor forsch in met ..Arabiens Kameele”, van Max Brueh, gevolgd door het teere ..In ihrer Schönheit wandelt sie”, van denzelfden componist. Goed van voordracht waren eveneens Franz Schubert’s „Voorjaars- geloof’ en „Kom nu met zang”, blijde melodieën, en dan het plechtige „Te Deum Laudamus” van Jos. Haydn, dat aan de orgelbegeleiding eveneens hooge eischen stelt. Van mej. Keyser hoorden we o.a. „Des Dichters letzte Lied”, van Edward Grieg, en van mej. Smink o.a. ..Herr, nun sing ich Dir ein neues Lied”, en „Gott ist mein Hirte”. beiden van Anton Dvorak, begeleid door Marinus Voorberg. Eerstgenoemde zong voorts ..Aus Angst und Not" van J. S. Bach en in „Alles was ihr tut”, cantate van D. Buxtehude, de solopartij voor alt, en met mej. Smink de aria uit de Cantate „Gott, der Herr ist Sonn’ und Schild”, van J. S. Bach. in welke cantate ook twee alt-solo- partijen voorkomen. Van laatstgenoemden componist zong mej. Smink nog de aria uit cantate 92, en van G. F. HSndel „Arioso”. Ten besluite van dit zeer ge slaagde concert zongen alle aanwezigen Psalm 72 11. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS In het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2E. wordt morgenmid dag om half 3 een rondgang onder ge leide door de Afdeeling Volkenkunde ge houden inleiding met lichtbeelden en voorwerpen over Boschnegers en India nen van Suriname. Zondag 8 Juni, om half 3 is er een rondgang onder geleide door de afdeeling Dierkundeinleiding met lichtbeelden over Vleermuizen. Woensdag 11 Juni, om half 3, wordt een algemeene rondgang door de afdee ling Natuurkennis gehouden. MEJ. J. C. F. DE GRAEFF f Na een kortstondige ongesteldheid Is hier ter stede nog onverwachts in den ouderdom van 73 jaar overleden mej J. C. F. de Graeff, secretaresse van de ver- eenigingen „Kinderzorg” en „Kindertoe vlucht” en een vooraanstaande figuur op het terrein der Kinderbescherming. Nadat in 1906 de Kinderwetten waren ingevoerd, nam de overledene in 1907 zit ting in het bestuur van de vereeniging „Kinderzorg” en toen in 1919 de vereeni ging „Kindertoevlucht” in het leven ge roepen werd, die zich belastte met de verzorging van kinderen die zulks tijde lijk noodig hebben, verklaarde de over ledene zish bereid om ook van deze ver eeniging het secretariaat op zich te ne men. Tijdens het secretariaat van mej. de Graeff werden meer dan 1200 kinderen door de vereeniging „Kinderzorg” ter verpleging aangenomen en haar secreta- riaatsbeslommeringen waren dan ook vele. De overledene nam haar ambt met groote nauwgezetheid waar. De bijzetting van het stoffelijk over schot zal morgenmiddag om 12 uur op Nieuw Eik en Duinen plaatsvinden. STIJGENDE OMZET IN DEN TUINBOUW Dank zij den enormen uitvoer van Ne derlandsche tuinbouwproducten naar Groot-Duitschland is het mogelijk, dat ook thans nog iedere maand de omzet van den Nederlandschen tuinbouw stijgt. Zoo bedroeg de omzet der groote West- landsche groente- en fruitveiling „Naald wijk” te Naaldwijk over de afgeloopen maand 351.704 tegen 127.300 in Mei 1940. Vergeleken met het vorige jaar is de omzet over Mei 1941 dus bijna drie maal zooveel. Wat de afzonderlijke pro ducten betreft, werden in de afgeloopen maand aan de veiling o.m. aangevoerd 612.557 stuks maten, 280.199 spinazie en 2.918.208 krop sla. Eerst de vrijwilligers De heer Breunese stelde in zijn betoog een belangrijk punt op den voorgrond t.w. het blijkbaar algemeen heerschende mis verstand omtrent de verplichte deelneming in den Arbeidsdienst. Deze kwestie wordt z.i. echter in de Verordening duidelijk aangegeven, wan neer men art. 14 leest, waar het volgende wordt gezegd „De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken kan gedu rende den tijd, waarin de Nederlandsche Arbeidsdienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwil lig voor den Arbeidsdienst aanmelden”. Men kan, na dit gelezen te hebben, hoogstens nog de vraag stellen: Wan neer eindigt dit stadium van opbouw? Daarop gaf de heer Breunese ten ant woordwaarschijnlijk over ongeveer een jaar. Die tijd is noodig voor de vorming van het verlangde kader en de stichting van de noodige kampen. Voorloopig geschieden de oproepen slechts aan de vrijwilligers van 1823 jaar. De 24- en 25-jarigen blijven nog buiten beschouwing. Verplichte arbeidsdienst op dit oogen blik zou een ramp zijn, aldus de com mandant, omdat wij de duizenden, die dan zouden komen, niet eens zouden kunnen ontvangen en opnemen, laat staan hen de taak doen verrichten, wel ke de Arbeidsdienst voor allen stelt Tot nu toe is het aantal vrijwilligers groot genoeg om alle kampen te vullen. Houdt de melding in hetzelfde tempo aan, dan zal dit nog geruimen tijd mogelijk zijn Gestadig gaat intusschen de bouw van nog meer kampen voort. Daar de N.A.D. zelf ernstig te kampen heeft met de al gemeene materiaalschaarste, hebben de Duitsche autoriteiten een 50-tal kampen van den Reichsarbeitsdienst beschikbaar gesteld. De kampen, die deze maand worden geopend, behooren reeds tot dit 50-tal. Zij kwamen per schip in pasklaar genummerde onderdeelen en werden door de mannen van den arbeidsdienst op te voren uitgezóchte, mooie plekken van ons land in elkander gezet. Ook indoen echter al de 50 R.A.D.- kampen zijn opgebouwd, kan de Ar beidsdienst nog ónmogelijk het aantal jongens bevatten, dat bij de invoering Voorzieningen in kantoren Nu de Gemeentelijke Leen- en Voor schotbank zich ook belast met de beta ling van pensioenen en gagementen in wekelijksche termijnen en het verstrek ken van leeningen met pensioen als ze kerheid, is er behoefte aan meer loketten in het groote kantoor van het pand West, einde no. 40, waarin tezamen met he* pand no. 42 de bank is gevestigd, en aan meer wachtgelegenheid voor het publiek. Er zal daarom in dat kantoor een lokct- tenwand dienen te worden aangebracht Rangezien dit oude pand Westeinde no. 4ü in zijn tegenwoordige indeeling hin derlijke leemten en gebreken vertoont, zal het tevens noodig zijn enkele andere werkzaamheden uit te voeren, waardoor een voor den dienst bevredigende inrich ting kan worden verkregen. In verband met de ongunstige ligging der kamer.van den directeur en van den administrateur, is een verplaatsing ge- wenscht. De kosten van een en ander zijn op 9500 geraamd. B. en W. stellen den Raad voor goed tt keuren, dat de werkzaamheden worden uitgevoerd. SCHOOLTANDVERZORGING In Mei werden 2750 kinderen van de openbare lagere scholen en 2712 kinderen van de bijzondere lagere scholen nage- zien op caries van het blijvend gebit Ter bereiking van het gestelde doel: sa- neering van het blijvend gebit werden 2055 vullingen gelegd. Van dc gelegenheid naast de systema tische hulp ook poliklinische hulp te be komen (pijn veroorzaakt door melkkie- zen of tanden) werd 76 maal gebruik ge maakt UITBREIDINGSPLAN KOM- LOOSDUINEN Op de gemeentesecretarie, afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden af voor een ieder ter inzage liggen het bij Raadsbesluit van 17 Februari 1941 vast gestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding Kom-Loosduinen, voor zoover betreft gronden, gelegen tusschen de Nieuwe Vaart en de trambaan der Westlandsche Stoomtram (plan Nieuwe Weg), in een kaart, een toelichtende be schrijving en bij beboerende bebouwings- voorschriften als bedoeld in artikel 39 der Woningwet Dit herzieningsplan is goedgekeurd door de Ged. Staten van Zuid-Holland bij besluit van 13 Mei 1941. De Arbeidsdienstgeest De commandant legde sterk den nadruk op de penetratie van den Arbeidsdienst geest die allen moet bezielen, wil het gestelde doel, dat vooral van idëelen aard is, bereikt kunnen worden. De Arbeidsdienst bedoelt allen samen te brengen, zonder onderscheid van rang of stand en in samenwerking onderlinge waardeering te kweeken. In dit opzicht kan de Arbeidsdienst reeds op verrassende resultaten wijzen in de kampen zelve. Daar blijkt een goede saamhoorigheid, daar heeft men respect voor elkander, daar worden banden ge legd, die duurzaam zijn. De Arbeidsdienst houdt zich, aldus de commandant strikt buiten alle partij politiek. Hij richt alléén een appèl tot alle Nederlanders en Nederlandschen om goede menschen, goede Nederlanders te zijn. De Arbeidsdienst is geen instituut voor vakopleiding. Dit is een misverstand, dat door velen wordt aangehangen, gezien de vragen. Mogelijkheid tot verleenen van uit stel is practisch niet aanwezig. Slechts In zeer bijzondere gevallen wordt op der gelijke verzoeken ingegaan. De vrouwelijke Arbeidsdienst omvat thans 300 personen, allen vrijwilligsters. ^<2 V’-..r,7?i- 'A ts Op Oud Eik en Duinen is gistermid dag ter ruste gelegd het stoffelijke over schot van den heer J. Janssen, in leven rustend hoofd der Chr. school te ’t Harde (gem. Oldebroek). Tevoren vond aan het sterfhuis in de Perenstraat een rouwdienst plaats, die geleid werd door den heer P. H. v. Dijk, wijkevangelist van de Haagsche Herv. gemeente, als vriend van den over ledene. Toen de kist de aula werd binnenge dragen bracht de organist, de heer Lit- tooy, de melodie van Ps. 42 tpn gehoore. Namens het bestuur van de Chr. school te ’t Harde, dat zich deed vertegenwoor digen door mevr. T. Pegman, onderwij zeres en den heer W. A. v. Dam, onder wijzer aan deze school, voerde laatstge noemde het woord. Spr. wees er op, hoe het schoolbestuur te ’t Harde den arbeid van den heer Janssen met groote dank baarheid gedenkt. Daarom heeft het op zijn baar een krans doen leggen, als een bewijs van hoogachting en liefde. Ver heerlijking van een mensch zou niet in den geest van den overledene zijn. Daar om, aldus spr., prijzen wij God voor wat Hij door middel van den ontslapene onder heide- en boschbewoners op de Vel uwe heeft willen doen. De heer Janssen heeft zijn arbeid zien uitgroeien en vrucht dragen, Hij gaf buiten de school leiding aan de rijpere jeugd, riep een muziek- en een Chr. jongemannen- vereeniging alsmede een Zondagsschool in het leven en stichtte ook een be-irt- gebouw. En het huidige geslacht piukt daarvan de vrucht. En dat verdient te meer vermelding als men weet, hoe moeilijk de arbeid van geestelijken aard op de Veluwe is. Al dit werk is geen bouwwerk van menschen maar werd verricht uit liefde tot Jezus Christus, de» Heiland ook van dezen werker. Spr. be sloot met woorden van troost tot de na bestaanden. De oudste zoon, de heer J. R. Janssen van Bussum, wilde namens vele leerlin gen die zijn vader hebben vereerd en namens vele ouders, dien hij raad en bij stand verleende, een woord van dank spreken jegens zijn vader en was daarbij ook de tolk van tal van vereenigingen, waaraan hij zijn krachten heeft gegeven. Hierna speelde de organist Ps. 72 13 ,,’k Zal dan gedurig bij U zijn”, enz. Onder de melodie van Ps. 68 2 werd de kist uitgedragen. Aan de geopende groeve heeft de heer Janssen woorden van dank gesproken voor de betoonde belangstelling en ten besluite het Onze Vader gebeden. MEISJESKWARTIER JEUGDSTORM Zaterdagmiddag 7 Juni om half vier zal door den hoofdstormer C. van Geelkerken het nieuwe meisjeskwartier van den Na- tionalen Jeugdstorm te den Haag aan het Nassauplein 6 officieel geopend worden. De jaarlijksche algemeene vergadering der vereenigiflg „Pro Juven- tute” zal op Donderdag 12 Juni, des mid dags te 4 uur in Pulchri Studio worden gehouden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13