Nieuwe bonnen aangewezen Belangrijke besprekingen te Vichy 1 i 1 I Egypte onder Engelschen druk 1 l z* ft I Vrijdag 6 Juni. 1941. No. 17894. van De strijd ter zee Het lot der Fransche koloniën Het bombardement Dublin s Een toespraak van generaal Dentz Staat van beleg te Bagdad duurt voort VERDUISTEREN van 9.57 uur n.m. tot 5.20 uur v.m. Huil waarschuwt de Vichy-regeering Aftreden van het kabinet en ontwapening van het leger geëischt DE De kwestie der woonschepen ENGELAND totale de over NOORWEGEN BOELGARIJE BEKENDMAKING FRANKRIJK Nationale Arabische organisaties ontbonden Melk 5 5 5 VOOR BROOD, AARDAPPELEN, MELK, EIEREN, SUIKER EN VLEESCH Nachtdienst dokters: Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De benzineschaarschte in de Vereenigde Staten Britsche torpedojager vernietigd Luchtaanval op Tsjoengking WEER TWEE EIEREN VOOR KOMENDE WEEK KROATIË Een Amerikaansche stem vrijheid der zee 5 V 8 No. 394920 Leahy confereert met Pétain VEREENIGDE STATEN Frankrijk zoekt toenadering tot Duitschland De watersport en het kust* verdedigingsbesluit Labour wenscht een overwinning Duitsche mijnen in het Suezkanaal Deensch schip verloren gegaan Ierland protesteert te Berlijn Berlijn in gespannen aandacht Syrië in het brandpunt der belangstelling Alexandrië gebombardeerd Na de Britsche nederlaag op Kreta GROOTE BOSCHBRAND GEBROKEN COURANT HAAGSCHE PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Eieren Suiker Vleesch All 1 en de UIT- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, tonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, tr. p. post 10 ct l van aange- heeft alsmede de bezit- met weet. Bon „20" van de melkkaart: van 9 Juni tot en met 15 Juni, IJ liter per bon. Bon „53” en „88" van de „bonkaart algemeen": 9 Juni tot en met 15 Juni, één ei per bon. De aangifte van het onder zich hebben van buitenboordmotoren is verplicht voor het geheele land. A A resteerende voortzetten, De North heeft op het De staat van beleg duurt te Bagdad voort meldt het D.N.B. De autoriteiten oefenen strenge censuur op de pers. De hoofdstra. ten worden door militairen bewaakt. De Engelschen laten thans aan de Syrisch- Transjordaansche grens loopgraven aan. leggen. Aanzienlijke Engelsche strijdkrach ten zouden in de nabijheid van Matrak ge concentreerd zijn. De Britsche militaire autoriteiten heb ben bepaald, dat alle nationale Arabische bonden en jeugdorganisaties moeten wor den ontbonden. Door dit verbod worden in de eerste plaats de groote organisaties ge troffen, waarbij van oudsher de voorvech ters voor de Iraksche vrijheid zijn aange sloten Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Voort® werd meegedeeld, dat houders van tot woonschip ingerichte motorjach ten of zeilschepen aan boord mogen over nachten, ml.s in een gesloten kajuit. Met onmiddellijken ingang wordt het rijden op paarden enz. op het Scheve- ningsche strand tusschen den len Vis- schcrshaven-d wars weg in het Zuidwesten en den Gevers Deynootweg in het Noord oosten verboden Het verbod strekt zich uit over de geheele ruimte tusschen de huizenrij en het water. Borden met dit verbod werden reeds neergezet. Dc ..Daily Maif’, Clifford, Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Sohevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje laan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Bon „18 vleesch” van de vleeschkaart: 8 Juni tot en met 15 Juni per twéé bon nen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „18 worst, vleeschwaren” van de vleeschkaart: 8 Juni tot en met 15 Juni, per twéé bonnen één rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en scha- penvleesch en voor gerookte worstsoor ten; 100 gram voor gekookte worstsoor ten, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood; 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kal koen, been inbegrepen. Het D.N.B. seint uit Washington: Met het oog op de mogelijkheid eener schaarschte aan benzine in de Oostelijke gebieden van de Vereenigde Staten als gevolg van het gebrek aan tankschepen, heeft het Huis van Afgevaardigden een wet aangenomen, waarin de aanleg van een petroleumleiding van Texas en Illi nois naar de Noordoostelijke staten wordt goedgekeurd. De wet, welke tot dezen aan leg machtigt binnen het bestek van het defensieprogram van de Vereenigde Sta ten, is geldig tot eind Juni 1943 en moet alleen nog door den Senaat worden aan genomen. „Associated Press" raamt de kosten van aanleg van de petroleumleiding uit Texas op 70 millioen dollar en is van meening, dat de werkzaamheden 12 tot 15 maanden in beslag zullen nemen. Het controlebureau voor de bewape- ningsindustrie heeft de petroleumindustrie uitgenoodigd de capaciteit voor de berei ding van vliegtuigbrandstof met 25 pet te verhoogen. Niettegenstaande de huidige productiecapaciteit belangrijk grooter is dan de behoefte en ofschoon zij ook voor de dekking van de behoefte van het vol gende jaar volledig toereikend is. De Britsche torpedojager „Encounter” Is, volgens inlichtingen van gevangen geno men leden der bemanning, tijdens de lucht- en zeegevechten bij Kreta door Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. De Britsche admiraliteit, die tot dus ver slechts de vernietiging van 3 krui sers en 4 torpedojagers in de gevechten bij Kreta heeft toegegeven, heeft het verlies van de „Encounter” De Japansche marine-autoriteiten dee- len mede, dat Japansche marinelucht- strijdkrachten in den afgeloopen nacht 4 uur Tsjoengking hebben aangevallen en militaire doelen, regeeringsgebouwen en opslagplaatsen met bommen* hebben be stookt. Er ontstonden talrijke groote branden. Alle Japansche vliegtuigen zijn, naar gemeld wordt, behouden terugge keerd. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Brood en gebak Bon „22" van de broodkaart: 9 Juni tot en met 22 Juni, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; specu laas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel ot bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt Aardappelen Bon „05” van de aardappelendistribu tiekaart: 9 Juni tot en met 15 Juni, Ij k.g. per bon. vliegtuigproductie is gedaald. De hoofd oorzaken hiervan zijn de stakingen en de schaarschte aan aluminium zoomede an dere belangrijke grondstoffen. De productie van de z.g, vliegende forten staat sinds begin Mei stil en kan pas weer in Juli worden hervat. Bonnen reeds Zaterdag geldig De bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aan vangende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. RAZZIA TEGEN JODEN AAN DE RIVIERA De Fransche politie heeft aan de ge heele Riviéra een grootscheepsche razzia tegen de talrijke daar wonende Joden uitgevoerd. 74 Buitenlandsche Joden wer den naar een concentratiekamp overge bracht. Aan 400 andere Joden is een ge dwongen verblijfplaats aangewezen. Bo vendien zullen talrijke Joden wegens sluikhandel gerechtelijk worden vervolgd. GEEN DUITSCH-FRANSCHE BEZETTING VAN MARINE- STEUNPUNTEN Officieel wordt te Vichy de Britsche bewering tegengesproken, dat Frankrijk toegestemd heeft in een gemeenschappe lijke Duitsch-Fransche bezetting van 6 Fransche marinesteunpunten. „Dit is een nieuwe leugenachtige be schuldiging”, zoo wordt gezegd, aldus United Press. band met een onderhoud, dat hij gehad heeft met uit Kreta naar Egypte ge vluchte Engelschen, dat geen der ge vluchte soldaten de berichten kon beves tigen, volgens welke Duitsche val schermjagers in Nieuwzeelandsche uni formen op Kreta geland zijn. DR. PAWELITSJ NAAR DUITSCHLAND Naar het Weensche persagentschap Südostfunk uit Agram verneemt, heeft het Kroatische staatshoofd, dr. Pawelitsj, met enkele leden der regeering en hooge ambtenaren zich gisteren op uitnoodiging van de Duitsche regeering naar Duitsch- land begeven. Generaal Hugh Johnson heeft in „New York World Telegram” een artikel over de vrijheid der zee gepubliceerd, waarin hij betoogt, dat de vrijheid ter zee telkens betrokken is geweest bij Ameri kaansche oorlogen en ook een van Wilsons 14 punten vormde. Hij wijst er echter op, dat er in werkelijkheid geen sprake is van vrijheid ter zee, maar dat nog steeds de leus geldt: „Britannia rules the waves”, hetgeen ook de Amerikanen ondervinden, als hun poststukken op de Bermuda’s aan de Britsche censuur worden onderworpen. De Amerikanen moeten zich derhalve door het parool van de vrijheid ter zee niet nog maals in een oorlog laten betrekken. KDNING BORIS BIJ HITLER EN GÖRING Koning Boris van Boelgarije heeft tij dens zijn particulier verblijf in Duitsch- land aan den Führer en Rijksmaarschalk Göring een bezoek gebracht. Ziekenfondsleden de Volharding: 5 No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 DE BEGROOTING VAN HET LEGER De financieele commissie van het Hnis van Afgevaardigden heeft de begrooting van het Amerikaansche leger ten be drage van 10 milliard dollar aangenomen. De commissie verklaarde, dat dit bedrag waarschijnlijk niet voldoende zal zijn voor de voorgenomen maatregelen. Er bestaat geen reden tot ongerustheid omtrent booten, welke opgeborgen zijn in bootenhuizen van clubs of werven en omtrent welker verblijf binnen het ver boden gebied een verzoek is ingediend bij den Marinebefehlshaber. Hangende diens beslissing, kunnen de booten ook ni: den fatalen datum van 9 Juni ter plaatse blijven. Indien de beslissing ongunstig luidt, wordt gelegenheid gegeven tot transport ook na 9 Juni, onder voorwaarden, welke nader bekend zullen worden gemaakt. In een lange formeele verklaring, zoo meldt het D.N.B. uit Washington, heeft staatssecretaris Huil de Vichy-regeering de waarschuwing gegeven geenerlei beslis singen te nemen, welke tegen Engeland ge richt zouden zijn. Huil duidde daarbij de mogelijkheid aan van een verbreken der diplomatieke betrekkingen en volledige bevriezing der Fransche saldi in de Ver eenigde Staten, ingeval het verdere onder zoek de juistheid mocht bevestigen van de voorloopige berichten betreffende een actieve samenwerking van Vichy met Berlijn. De Amerikaansche ambassadeur in Vichy, Leahy, heeft Woensdag een onder houd gehad met maarschalk Pétain, waar in hij heeft aangedrongen op een omschrij ving van den omvang en het doel van de Fransch-Duitsche betrekkingen In poli tieke kringen te Washington staat dit on derwerp in het middelpunt der belang stelling en met ongeduld wacht men op het antwoord van Leahy. Men acht dit ant woord van zeer groot belang, omdat de Amerikaansch-Fransche betrekkingen zich hiernaar zullen regelen STAKING IN DE VLIEGTUIG INDUSTRIE Het D.N.B. seint uit New YorkEen staking van 7000 leden der C.I.O. heeft, naar uit Inglewood in Californië wordt gemeld, het bedrijf van de North-Ameri- can Aviation Cy. stilgelegd. De fabrieks- leiding wilde met de haar 2000 werklieden het bedrijf doch moest hiervan afzien American Aviation Cy. oogenblik legerorders aan vliegtuigen ten bedrage van 200 millioen dollar. De pers ziet in deze staking het begin van een beslissend conflict tusschen de C.I.O. en de Amerikaansche regeering. Ambtenaren van het bureau voor de bewapening hebben verklaard, dat thans het aantal stakers in de bewapenings- industrie 52.800 bedraagt. Sinds het be gin van het jaar zijn door stakingen 2,25 millioen werkdagen aan orders voor het ministerie van oorlog verloren gegaan, aldus een bericht van .-Associated Press”. Productie gedaald De correspondent van de „New York Herald Tribune” verneemt uit industrieele en congreskringen te Washington, dat thans voor het eerst sinds den herfst de De hooge commissaris in Syrië, gene, raai Dentz, heeft, naar „Ofi” uit Bei roet meldt, voor de Fransche troepen in den Levant een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende ver klaarde „Ik wil allereerst den nevel weg vagen, waarmede een dwaze propa ganda tracht uw horizon te verduis teren. Men heeft gezegd, dat Frankrijk Syrië in den steek laat. Dit is onjuist. Men heeft gezegd, dat Duitsche regi menten de Fransche regimenten heb ben afgelost en dat de Fransche regi menten zich terugtrokken. Dit is on juist en gij weet het wel. Thans even min als vroeger zijn er Duitsche troe pen in Syrië en den Libanon. Men heeft gezegd, dat Duitsche troepen in Lattaquieh aan land zijn gezet. Dit is onjuist. Men heeft gezegd, dat een af- deeling van 600 Duitsche soldaten met een Fransch hospitaalschip in Beiroet is aangekomen. Dit is onjuist. De ho rizon is thans gezuiverd en de weg is duidelijk. Waar leidt hij ons heen Ik zal het u zeggen. De regeering heeft besloten haar po litiek tegenover Duitschland te ver anderen. Waarom Omdat zij wil. dat het door de blokkade uitgehongerde, door de demarcatielijn verscheurde en door de gevangenschap van honderd duizenden zijner zonen in zijn toe komst getroffen Frankrijk kan leven. Wat verwacht de regeering van de nieuwe 'politiek Zij verwacht heel eenvoudig, dat Frankrijk in den ko menden winter niet van honger, koude en ellende sterft. Het is allereerst noo- dig. dat Frankrijk leeft. Dit is de wer kelijkheid. Wat verlangt men daarvoor van ons? Verlangt men, dat wij de wapens tegen den een of ander Ail 1 en opnemen Neen. Verlangt men van ons, dat v iemand te hulp roepen Neen. Men verlangt heel eenvoudig van ons dit eischt maarschalk Pétain dat wij het bezit van de gebieden, welke ons toebehooren of welke ons zijn toever trouwd, handhaven. Is dit iets, dat het teerste geweten zou kunnen kwetsen Iets, wat strijdig is met de eer Neen. Het bevel is duidelijk. Onze 1 tingen verdedigen, verdedigen onze eigen strijdkrachten. Ik dat gij dit bevel zult uitvoeren.” De Engelschen veroverden Bagdad met 200 tanks. Een in Damascus aangekomen Iraksche afgevaardigde heeft medegedeeld, dat de Engelsche aanval op Bagdad, die tot de overgave leidde, uitgevoerd is door 200 Britsche tanks, waartegenover de Iraksche troepen geen gelijkwaardige wapens kon den plaatsen. Men schat de Iraksche ver liezen op omstreeks 5000 dooden, aange zien de Engelschen geen gevangenen maak ten, maar meedoogenloos alles neerschoten aldus het D.N.B. Gezien dezen toestand zou de voortzetting van den strijd nuttelooze offers hebben geëischt. De haat tegen Groot-Brittannië zoo verklaarde de af gevaardigde is tegenwoordig in Irak grooter dan ooit Ue Syrische pers over Irak De Syrische pers waarschuwt voor de Britsche berichten over Irak. Het blad „Yom” schrijft: „Alles wat wij thans kun nen zeggen is, dat de Arabieren nooit heb ben opgehouden en nooit zullen ophou den te strijden voor hun onafhankelijk heid. In alle Arabische landen zijn de Ara bieren thans meer dan ooit besloten, de imperialistische politiek te bestrijden, die den Arabischen volken sedert 20 jaar den daar verder wordt gevoerd. Het blad „Fat el Arab," schrijft, dat uit alle be trouwbare inlichtingen uit Irak de conclu sie kan worden getrokken, dat de strijd daar verder wordt gevoerd. Het blad „Gu- „Guerre Illustrée” legt er den nadruk op dat de Iraksche strijd slechts een onderdeel vormt van den groeten strijd tegen Enge land en dat de strijd tusschen Duitschland en Groot-Brittannië ook over het lot van de Arabische vrijheid zal beslissen en dat Groot-Brittannië dezen oorlog tot dusver heeft verloren. De „Daily Telegraph" meldt, dat de La- bourpartij op de zooeven beëindigde jaar vergadering met 430.000 tegen 19.000 stem men een memorandum heeft aangenomen, dat een totale overwinning tot noodzake lijke voorwaarde van een rechtvaardigen vrede proclameert, Naar aanleiding van haar wensch de oorlogsproductie tot een maximum te helpen brengen, hebben de vakvereenigingen zich vrijwillig bereid verklaard, afstand te doen van vele voor waarden, waorvoor zij in vredestijd fel hebben gestreden. Uitdrukkelijk is men overeengekomen, dat alle wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden slechts bestemd zijn voor den duur van den oorlog met het doel hem te winnen. vernietiging van een aantal andere krui sers en torpedojagers nog niet bekend gemaakt. Het scheepvaartverkeer door het Suez kanaal ligt practisch stil, zoo schrijft, naar uitNewYorkgemeldwordt.de onlangs uit het Nabije Oosten teruggekeerde corres pondent van het Amerikaansche blad PM. De Duitschers, zoo zegt hij verder, laten voortdurend mijnen in het kanaal vallen. Zij maken daarbij gebruik van en nieuw soort tijdmijnen. welke bewezen hebben buitengewoon gevaarlijk voor de scheepvaart te zijn. Het Deensche vrachtschip „London”, dat in Engelschen dienst voer, is, naar het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken meedeelt, verloreif gegaan. Daarbij zijn 4 Denen omgekomen. De lersche gezant heeft te Berlijn ge protesteerd wegens het bombardement van Dublin, dat dezer dagen plaats vond. In politieke kringen meent men te weten, dat den gezant daarbij is meegedeeld, dat van Duitsche zijde geen sprake kan zijn van een opzettelijken aanval op lersch gebied. Een nauwkeurig onder zoek wordt naar de geheele aangelegen heid ingesteld om na te gaan of het mo gelijk is geweest, dat een Duitsch vlieg tuig bommen heeft laten vallen, d.w.z. of op het betrokken tijdstip Duitsche vlieg tuigen in de omgeving in actie zijn ge weest. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad acht men het zeer goed moge lijk, dat de geheele kwestie een provo catie van Engelsche zijde is. Zelfs het •santreffen van bomsplinters is volgens het oordeel hier geen afdoend bewijs, want het is al meer voorgekomen, dat buitgemaakte bommen voor dergelijke doeleinden werden gebruikt Het bezoek van Weygand aan Vichy en het onderhoud tusschen maarschalk Pétain en den Amerikaanschen ambassadeur, Leahy, zijn de hoofdpunten welke de aan dacht van Berlijnsche politieke kringen ge spannen houden, aldus S.P.T. Een offi- cieele woordvoerder wees, naar aanleiding van de vraag van een buitenlandsch jour nalist inzake het bombardement van Bei roet, waardoor groote schade is aangericht, op de verklaring van admiraal Darlan, die Engeland met ernstige maatregelen be dreigt, indien Londen zijn acties tegen Frankrijk voortzet, aldus S.P.T. In politieke kringen heeft het bericht van de „Times”, dat de strijd in Syrië ieder oogenblik kan ontbranden en de beschou wing over generaal Weygand sterk de aan dacht getrokken. Men is hier van meening, dat Weygand’s tegenwoordigheid te Vichy niet te danken is aan het feit, dat hij maarschalk Pétain en admiraal Darlan wilde wijzen op de gevaren aan hun poli tiek verbonden, doch omdat hij een uitste kend kenner van Syrië is en de beste in lichtingen kan verschaffen, welke maat regelen tegen een mogel ijken aanval kun nen worden genomen. Engeland heeft zijn hoop op Weygand laten varen, zoo zegt men hier Admiraal Esteva, resident-generaal Tunis, is gisteravond in Vichy c* komen. Ook de hooge commissaris en gouver- neur-generaal van Fransch-West-Afrika. die te Dakar zetelt, is te Vichy gearri veerd. In politieke kringen aldaar brengt men zijn aanwezigheid, evenals die van gene raal Weygand, in verband met de be sprekingen die thans door de regeering worden gevoerd, doch waaromtrent het diepste stilzwijgen wordt bewaard. S.P.T. meldt uit Vichy: de aandacht der politieke kringen alhier is geheel in be slag genomen door de besprekingen van het Fransche kabinet in verband met den internationalen toestand en met de aan wezigheid van den opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika generaal Weygand en den gouverneur- generaal van Fransch West-Afrika, Boisson. Tegenover de talrijke veronder stellingen, welke de aanwezigheid dezer 2 persoonlijkheden uitlokken, legt men in verantwoordelijke kringen de grootste gereserveerdheid aan den dag. Gewezen wordt echter wel op de arti kelen in de Engelsche pers en men trekt hieruit, alsmede uit het feit, dat generaal de Gaulle en generaal Catroux in Haifa stafbesprekingen met den Engelschen generaal Wilson hebben gehouden, de conclusie, dat er in Engeland een be paalde strooming bestaat, die er niet voor zal terugschrikken, met geweld, tegen zekere punten van het Fransche koloniale rijk, voornamelijk tegen Syrië, op te treden. Genoemde kringen herhalen, dat er in het buitenland nog te weinig begrip heerscht voor het feit dat admiraal Darlan zijn politiek geheel heeft ingesteld op een overwinning van Duitschland, waarbij met de sentimenteele geaardheid van het Fransche volk, radicaal gebro-' ken is. Men is hier van oordeel, dat tegenover de harde noodzakelijkheid het gevoel geen rol mag spelen. Zooals te verwachten, heeft de Fran sche radio, de Engelsche beschuldigingen, als zou Frankrijk aan Duitsche troepen toestemming hebben verleend Syrië als opmarschgebied te gebruiken, van de hand gewezen. Men zegt hier, dat er een groot verschil bestaat tusschen de aan wezigheid in Syrië van Duitsche leden van de wapenstilstandscommissie of be schadigde Duitsche vliegtuigen en het zich op Syrischen bodem bevinden van Duitsche troepen. Men twijfelt er echter aan of dit ver schil door de Engelschen zal worden be grepen. Men toont zich in Vichy eenigszins nerveus als gevolg van cle berichten dat sterke afdeelingen Engelsche troepen langs de Westelijke grens van Irak zijn geconcentreerd en dat vrij sterke Brit sche vlootstrijdkrachten tusschen Cyprus en Syrië kruisen. Het verhuren van booten voor plezier vaarten in het verboden gebied is niet toegestaan. Volgens uit Beiroet ontvangen berich ten, zouden de Engelsche autoriteiten van het afgetreden Egyptische kabinet Serry Pasja hebben geëischt de ontwa pening van het Egyptische leger, het ontslag van verscheidene hooge Egypti sche officieren, controle over de politie en deelneming van Egypte aan het bou wen van nieuwe fortificaties, aldus het D.N.B. Naar omtrent de regeeringscrisis ver der verluidt, heeft de koning de Wafd- partij uitgenoodigd, deel te nemen aan de vorming van een nieuwe regeering van nationale concentratie. In politieke kringen gelooft men, dat de Wafdpartij, verondersteld, dat tijdelijk het parle ment wordt uitgeschakeld, aan de vor ming van de nieuwe regeering zal deel nemen. Naar United Press van gewoonlijk be trouwbare zijde verneemt, heeft de Wafdpartij alle pogingen van Serry Pasja om haar tot een intrede in het kabinet te bewegen, afgewezen. Men ge looft daarom, dat binnen eenige dagen een nieuw kabinet bekend gemaakt zal worden, dat vertegenwoordigers van alle minderheidspartijen omvatten zal. In den nacht van 4 op 5 Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in de haven van Alexandrië met groot succes aange vallen. De groote olie-opslagplaatsen werden herhaaldelijk getroffen. Een zich snel uitbreidende groote brand werd door de wegvliegende toestellen nog van grooten afstand waargenomen, meldt het D.N.B. Woensdag heeft een Engelsch ge vechtsvliegtuig getracht 2 vliegvelden en een haven in Cyrenaica te bombar- deeren. Tengevolge van het krachtige Duitsche en Italiaansche afweervuur, kon de vlieger zijn bommen niet richten en moest hij zich verwijderen. Er is geen schade aangericht. In Alexandrië zijn, naar Stefani uit Beiroet meldt, 3 zwaarbeschadigde tor pedojagers aangekomen. Volgens een bericht uit Canberra, heeft de Australische minister van luchtvaart, McEwen, verklaard, dat de terugtocht van Kreta duidelijk heeft aangetoond, dat de Engelschen niet in staat zijn den oorlog of ook maar een enkelen slag te winnen, wanneer zij in de lucht niet even sterk als Duitschland zouden worden. Ongetwijfeld zal de oor log tenslotte op het land gewonnen wor den, waarbij het echter van geen belang is, hoeveel tanks, schepen of kanonnen een partij bezit, daar tegen een meer derheid in de lucht niets opweegt. Voorzoover tot dusver bekend is, heb ben de Australische en Nieuwzeeland sche regimenten, die op Kreta hebben gevochten, 64 procent van hun man schappen verloren. Dc geruchten omtrent Dnitache valschermjagers in Nieuwzee landsche uniformen correspondent te Cairo van de meldt in ver- Geen verhuur van plezier vaartuigen Op de hedea gehouden dagelijksche persconferentie heeft de luitenant-ter-zee Marx, van den Duitschen Marinestaf, nog enkele mededeellngen gedaan betreffen de de bepalingen van het onlangs afge- kondigde Kustverdedigingsbesluit in ver. band met de watersport. Als richtsnoer volgde hij hierbij een aantal vragen, welke door den A.N.W.B. waren gesteld. In de eerste plaats stond luitenant Marx stil bij wat verstaan moet worden onder het begrip woonschip". Wat onder woonschepen moet ■worden verstaan Als woonschip in den zin van par. 2 (2) der Verordening nr. 100 van 23 Mei j.l. gelden vaartuigen, welke a. In afgesloten ruimten menschen tot woning dienen; b. Een vaste ligplaats hebben, dat is: blijvend en vast aan den oever bevestigd zijn. Deze woonschepen moeten van duide lijk zichtbare, weer-vaste en stevig be vestigde borden voorzien zijn, op welke de naam van het vaartuig, alsmede naam en adres van den eigenaar, eventueel be woner, vermeld staan. Als woonschip zonder eigen voortbe- wegingstniddel gelden ten aanzien van de bovenstaande bepalingen voor woonsche pen ook vaartuigen met eigen voort- bewegingsmiddel als de motoren door het verwijderen van belangrijke motor- onderdeelen of van de takelage onbruik baar worden gemaakt. De bewoner van het woonschip moet de onbruikbaarmaking van het voortbewe- gingsmiddel door een verklaring van de bevoegde politie-autoriteit kunnen aan- toonen UH deze verklaring moet blijken, welke deelen van het voortbewegings. middel bij de politie gedeponeerd werden. Luitenant ter zee Marx voegde hier aan nog toe, dat motorjachten en zeiL vaartuigen als woonschepen, overeen komstig de bovenvermelde voorwaarden, als woonschip met vaste ligging aan den wal kunnen worden benut Nadrukkelijk werd er nogmaals op ge wezen, dat de in het besluit genoemde gemeenten in haar geheel buiten het ver boden gebied vallen. Interpretaties van gemeentelijke autoriteiten kunnen daar bij buiten beschouwing blijven. De ge meentelijke grenzen mogen bekend wor den verondersteld. Bon „42” van de „bonkaart algemeen"; 9 Juni tot en met 6 Juli, 1 k.g. suiker per bon. S.P.T. meldt, dat in de buurt van Elve- rum bij de Zweedsche grens, een der grootste boschbranden woedt, welke Noor wegen ooit heeft gekend. De brand is ontstaan in een houtzaagmolen en breidde zich buitengewoon snel uit. Van alle kan ten is men te hulp gesneld. 1600 Men schen nemen aan het blusschingswerk deel. De brand woedt nog voort. De tot nu toe aangerichtfc, schade is zeer hoog te noemen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1