VOOR DE JEUGD VROUWENHOEKJE I Voor den puzzelaar KUNST EN LETTEREN SPORT FINANCIEEL 1941 MAURITSHU1SCONCERTEN „DE KRIJTKRING” Het bereiden van rhabarber OPLOSSINGEN DER RAADSELS CORRESPONDENTIE NIEUWE RAADSELS 2e HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Juni 1941 2e bl. pag. 3 WATERPOLO H.Z.P.C. CONTRA HET IJ WIELRENNEN DIVERSEN aand. Hyp.bank. DIVIDENDEN Aranka Belwin. DAMMEN on. pCt. (voorstel.) ATLANTIS Voor de de Is het verzonken land een werkelijkheid of een bakersprookje? (Teekening E. v. Laer) De Phoeniciërs kwamen er met hun schepen. de aan Oplossingen en brieven moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn Alles moet on- derteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: .Aan Tante Etty”, TANTE ETTY. 3. Wanneer beginnen de jonge eenden te zwemmen? „A m i- wissel- J. van De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt: Horizontaal: 2. Loopgraaf L Duo. 9. Naast, 11. Alge bra, 14. Mandril 17. Kassier, 21, Negen tien, 25. Dra. 26 Neder. 28. Mandaat, 31. Argwaan, 34. Karkiet, 38. Misthoorn, 42. Hen, 43. Poort, 45. Kandeel. 48. Malcier, 51. Fabriek, 55. Dr 56. Kielhalen. Verticaal: 1. Boa. 3. Ode, 4. Gram, 5. An. 6. Aard, 7. Fa. 8. Druk, 10. Telg. 12. Lus, 13. Berg, 15. Alt, 16. Rond, 18. Stam, 19. In, 20. Eend, 22. Nota. 23. In. 24. Eeuw. 25. Dunk, 27. Rund, 29. Ark, 30. Arts. 32. Rio, 33. Arno, 35. Rank, 36. LM.. 37. Eind, 39. Helm, 40. Op, 41. Roze, 42. Hoofd, 44. Turf, 46. Aar, 47 Elke, 49. Ara, 50. Ion, 52. Ar, 53. Ik, 54. Ei. 1. 2. 3. Rl JKSCONSER V ATORIUM VOOR MUZIEK Woensdag 11 Juni des avonds te 7.30 uur zal door de leerlingen van het Con servatorium in de zaal aan de Korte Beestenmarkt No. 7 een voordrachtsoefe- ning worden gegeven. Rennersclub ,,'s Gravenhage” Zondag hield 's Gravenhage" haar laat- sten rit der competitie over 3 ronden. De uitslag hiervan is: l.R. Smit. 2. W. Rennersclub „Felix” De leden van de rennersclub „Felix" komen Zondagmorgen om 9 uur bijeen bij v. d. Velden. Om 9.30 uur wordt vandaar gestart voor een trainingsrit. HONKBAL 4 L. v. Ween 8 p. Zondag a s. komen de leden samen om 8) uur bij den heer Al, Damlaan te Veur. Dan wordt de laatste rit over 3 ronden gereden, om de jubileumprijzen. Na af loop volgt de prijsuitreiking. De stand is thans: 1. W. Groos, 2. C. v. d. Wel, 3. B Kooistra, 4. L. v. Ween, 5. H. Kooistra, 6. R. Smit Arnhem; Herman. Klaproos Thee is een vloeistof die ook dik wijls heet is. Prijzen vielen ten deel aan „Meiregen”. „Monkimam”. „Amsterdammertje”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haag- sche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen op geven. Voor de zomercompetitie- wedstrijden van de Loosduinsche Schaak club werd als volgt gespeeld van Spron- senPieterse 0—1; SchippersWeysen- feld 01; BronswijkKruydenberg 10; Viseevan Vliet 10; BresWeysenfeld 01; J. SmithMiskotte 01; Kruyden bergde Jong afgebr. De citia” te 2. Noem een stadje in de provincie Gel derland dat met een L begint en waarvan de eerste letter toch geen L is. 1. Als men er voor staat, is men er In. Staat men er niet voor, dan is men er ook niet in. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt het volgende mede: De rhabaroer is een van de eerste plan ten, die in het vroege voorjaar het ont waken der natuur aankondigt. Het moes, dat om zijn frisschen zuren smaak wordt gegeten, kafkals broodbelegging de plaats innemen van appelstroop, jam of andere beleggingen. Velen maken geen gebruik van rhabar ber. daar men meent met het suikerrant- soen niet uit te komen, omdat bij de be reiding nog al wat suiker noodig is. De suiker kan echter geheel of gedeeltelijk door zoetmiddelen worden vervangen. Deze hebben geen voedingswaarde, zoodat men de suiker op andere wijze tot zich dient te nemen. Het is niet juist bij de bereiding van rhabarber dubbelkoolzure soda te gebrui ken, daar deze het vitamine-C vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat. Wel kan rhabarber met ruim water worden opgezet en hiermede aan de kook worden gebracht. Daarna wordt het zure vocht afgegoten in een kom en wordt er suiker of een zoetmiddel aan toegevoegd. Men heeft na afkoeling een gezonden, verfrisschenden drank. Voor de achtergebleven rhabarber. die men nu tot moes kookt, is minder suiker noodig Ook kan men de ongeschilde rha- barberstengels In blokjes snijden, deze vervolgens wasschen en met het aanhan gende water op een zacht vuur in onge veer 15 minuten gaar koken. Daarna deze tot moes wrijven en desverkiezend met een weinig maizena of aardappelmeel bin den. Eerst na afkoeling suiker toevoegen, daar de benoodigde hoeveelheid dan veel geringer is. Ook kan de suiker geheel of gedeeltelijk door een zoetmiddel worden vervangen. De zuurgraad van de rhabarber is niet altijd een nadeel; bij het conserveeren is het zelfs een voordeel. Men kan rhabarber inmaken, zonder dat deze nogmaals in de flesschen verhit behoeft te worden. De plantenzuren houden de ontwikkeling van verderfveroorzakende bacteriën tegen Brocades-Stheeman en Pharmacia De directie van de N.V. Pharmaceuti- sche fabrieken voorheen Brocades- Stheeman en Pharmacia stelt voor over het gewone kapitaal 8 pCt. (v.j. 6J) en op de pref, aandeelen (als vj.) Men snijdt de ongeschilde rhabarberste- len in stukjes, wascht deze, zet ze met aanhangend water op en laat ze fijn ko ken. Met dit moes worden de goed uitge kookte (20 min.) flesschen tot een paar vingers breed onder den rand gevuld. Ten slotte worden de flesschen met goed uit gekookte kurken gesloten, waarna men het boveneinde in gesmolten lak doopt zoodanig, dat de kurk geheel is bedekt. Recepten Deensch rhabarbergerecht. 500 gram rhabarber. ongeveer 70 gram suiker, 20 gram aardappelmeel. De ongeschilde rhabarber in stukjes snijden, wasschen, opzetten met ruim wa ter, aan de kook brengen en het vocht af gieten. (Dit niet wegdoen, maar vermen gen met suiker en koud laten worden. Na afkoeling heeft men een smakelijken, fris schen drank De rhabarber tot moes ko ken, vermengen met de suiker en binden met het aangemengde aardappelmeel. Al les door en door koud laten worden. Voor het gebruik neemt men diepe bor den, doet hierin een portie van de vruch tenmassa en overgiet deze met gekookte, koude melk of taptemelk. Tenslotte strooit men er wat beschuit- of biscuitkruimels over. In plaats van melk kan men een koude vanillesaus nemen. Rhabarberlimonade. 3 k.g rhabarber, mooie roode stelen, geveer 2 liter water, een vanillestokje De ongeschilde, in blokjes gesneden, ge- wasschen rhabarber opzetten met het va nillestokje en alles samen laten trekken. Het vocht mag niet koken. Als alles flink uitgetrokken is, de massa door een paardeharen 'eef gieten en zonder persen uit laten lekken. Nu het sap meten en op elke dl. (klein kopje) vocht 100 gram voegen Onder nu en dan roeren (zoodat suiker en citroenzuur oplossen) een dag laten staan, daarna de schoongemaakte flesschen ermee vullen. Afsluiten met een lapje, niet met een kurk. Het overgebleven moes kan tot het eer ste gerecht verwerkt worden. vriendinnetjes verzocht op te vermelden Kinderrubriek Simultaan-siance van J. M. Bom Hedenavond half acht zal de nationale kampioen J. M. Bom, op uitnoodiging van het Residentie Damgenootschap. een si- multaan-séance geven in het speellokaal café-restaurant .,St. Reges", Thomson- laan 1. Ook niet-leden van clubs kunnen hieraan deelnemen. In Zwijndrecht speelde Bom simultaan aan 29 borden, vrijwel uitsluitend hoofd klassers. onder wie zich zijn tegenstan der uit het tournooi om het kampioen schap van Nederland, W. v. d. Kraan, zich bevond. Niettemin wist de Hagenaar 21 partijen te winnen, terwijl hij er 4 re mise maakte en er 4 verloor. Bridgehuis „Socrates" Het programma der drives in Bridgehuis „Socrates”, Groot Hertoginnelaan 68, al hier, luidt voor deze maand aldus: 11 Juni van 710 uur drive volgens Horvell-syst.; 18 Juni van 26 uur wilde drive; 25 Juni van 710 uur drive volgens Scheveningsch systeem. De uitslag van de drive van Woensdag avond (Scheveningsch systeem) luidt: Even lijn: 1. mevr. Wentholt—mevr. J. I. Spalton 2 en 3 (gelijk aangekomen), me- HAAGSCHE SUCCESSEN TE BEPGEN OP ZOOM De uitslagen van de windhondenrennen te Bergen op Zoom, den 2en Pinksterdag gehouden luiden: Vlakke baan: 1. Nora Belwin. eig. gebr. Wories, alhier; 2. Aranka Belwin, eig N. Pleysier, Vlaardingen; 3. Fighting Windspeed, eig. J. H. Ancher, alhier. In deze finale viel Cheerful Bishop uit wegens een gewonden voorpoot, na in zijn vorige series den snelsten tijd gemaakt te hebben nm. 17.8 sec. over de 300 m. Hindernisbaan: 1. Nora Belwin. eig gebr. Wories. alhier; 2. Aranka Belwin, eig. N. Pleysier, Vlaardingen; 3. Fleying Belwin, eig. J Poortman. Monster Uitdagingsloop over hindernis tusschen Nora Belwin en Aranka Belwin: na een spannenden strijd fraai gewonnen door KAMPIOENSCHAP VAN DEN HAAG Voor den eindstrijd om het persoonlijk eerste klasse kampioenschap van den Hapg werd Dinsdagavond als volgt ge speeld: L de Haan—Th. van Mierlo jr. afgebr; G. M. P. Lapaer—C. Winia 0—2; G. de StigterD. v. d. Lem 20 (regl.) Groos, 3. C. v d Wel, 4. L. V. Ween. De eindstand luidt: 1. W Groos 16 p., 2. C. v. d. Wel 15 p., 3. R. Smit 11 p„ CORNELIS VAN DER SLUYS ZESTIG JAAR Onze stadgenoot, de binnenhuisarchi tect en meubelontwerper Cornells van der Sluys is zestig jaar geworden. Hij was vele jaren secretaris-penningmeester van de Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst en kreeg onder de meubelontwerpers, sierkunstenaren enz. een prominenten naam. Op het gebied van woninginrichting verschenen belangrijke bijdragen van zijn hand. Rie Beute, piano en Fernando Zepparoni, viool Zepparoni hebben wij in het Maurits- huis nogal eens kunnen beluisteren, onlangs nog in de kwaliteit van pia nist en thans weer als violist in welke hoedanigheid hij het meest hier be kend is. Als piaruipartner. de talentvolle Rie Beute, twwijl als programm; Duitsche sonates werden uitgevoerd uitgezonderd een Italiaansche compo sitie als eerste nummer, de Sonate in D gr. t. van Vivaldi in de bewerkinr van Respighi. Een fraai werk, vol zwier en bewogenheid. Een muziek, die, hoe levendig ook, steeds smaak vol en voornaam blijft. De vorm-gave compositie waarbij het vooral op der violist aankomt, genoot een klank- schoone en stijlvolle vertolking. Men kent het gave, muzikale spel van Zep- paroni en de pianiste toonde zich een bekwame, soepele begeleidster. In Mo zart’s Bes-dur Sonate bewees zij over de noodige virtuose eigenschappen te beschikken. Ook klankontwikkeling en voordrachtswijze stelden het werk in een gunstig licht. Dat de spelhoedanig- heden van den violist dat tevens deden, behoeft wel nauwelijks verzekerd te worden. Bekorend door toongeving en zielvol was in het bijzonder zijn weer gave van het Andantino. En het Rondo gaven beide artisten met temperament en fijnheid van gevoel. Een waarlijk délicate uitvoering. sprongen als ze van hun springplank dui ken om de visschen te verschalken, dit hun worden toegegooid. Weet je wel. hoe die zeehonden wor den gevangen? Nooit van gehoord? Ga dan maar eens in gedachten mee naar de Waddeneilan den. Dan zullen we een heerlijken tocht maken aan boord van een oude visschers schuit die als „robbenvaarder" is inge richt. Veel visschers hebben zoo*n schuit waarmee ze eiken zomer een paar keer op de robbenvangst gaan. En heel vaak willen de zomergasten, die hun vacantie op een van de Waddeneilanden of in Noord-Friesland doorbrengen wat graag mee. 't Is dan ook een heerlijken tocht. Heel in de vroegte verlaten we het eiland Schiermonnikoog, 't Is verrukkelijk hel der weer en we zien dan ook al heel gauw links van ons het kleinste Wadden eiland Rottumeroog opdoemen. Dit eiland je is bekend om de honderden zeevogels, die er elk jaar hun nesten maken en er omheen liggen verscheidene zandplaten resten van de vroegere eilandjes Cornu- sant Hoffesant en Bosch. Hier stonden vroeger pakhuizen van Groninger koop lui die echter maar al te vaak door zee- roovers geplunderd werden. Nu zijn 't enkel nog maar kale zandvlakten; een heerlijk toevluchtsoord voor onze zeerob ben en voor meeuwen en andere water vogels. We staan met gespannen aandacht over de verschansing geleund als het robben paradijs in het zicht komt. Lang vóór wij iets kunnen onderscheiden, vertellen de schipper en zijn knecht ons al. dat daar wel een veertig of meer robben zitten En ja hoor, als we nader komen zien we ze ook Sommigen liggen neerlijk te zon nen. anderen zwemmen zelfs vlak bij het schip rond. Er is ook een moederzeehond met een kleintje dat lus tig m cirkels om haar heen zwemt Dat is een grappig gezicht! De moeder laat zoo nu en dan een blaffend geluid hooren, grijpt dan het jonkie tusschen de voorste vinpooten en duikt ermee in de diepte om een poosje later en een héél eind verder weer boven te komen. Deze robbenjacht heeft stellig iets aan trekkelijks voor een echten jager en is ook niet wreeder dan elke andere manier van jagen. Veel afschuwelijker is het be drijf van de z.g. „robbenslagers” of ..rob benkloppers”. Die laten wel eens een net drijven langs de zandplaat, waarop de robben liggen Zoodra het net stilligt, hollen ze met knuppels gewapend over de vlakte en slaan de dieren met hun stokken dood Van de vluchtende robben raken er dan meestal nog verscheidene in het net verward, waarop die ook wor den afgemaakt. Een verheffende jacht is dit zeer zeker niet. Dan ga ik maar liever eens met on zen schipper op de robbenjacht! Zomercompetitie van den N.Z.B. Zondagmiddag om twee uur zal in overdekte zwem- en badinrichting de Mauritskade, alhier, voor de hoofd klasse van de zomercompetitie van den Ned. Zwembond gespeeld worden de waterpolowedstrijd tusschen de eerste zeventallen van de Haagsche Zwem- en Poloclub en var de zwemvereeniging Het IJ te Amsterdam, dus tusschen de kampioenen van de wintercompetitie 19401941 en van de zomercompetitie 1940. Tevens zal dien middag een com petitiewedstrijd tusschen de reserves van beide vereenigingen worden gespeeld. Voor de eerste klasse werd gespeeld H P.C.D.W.R., welke ontmoeting door de thuisclub met 10 werd gewonnen. Hedenavond speelt het eerste zeven tal van Z.I.A.N. voor de competitie tegen Poelmeer in het bad in het Zuiderpark. Deze wedstrijd wordt om 8.15 uur voor afgegaan door de ontmoeting Z.I.A.N. 3— Poelmeer 2. BRIDGE Op school hebben wij geleerd, dat het oppervlak der aarde voor drie-vierde uit water en slechts voor één-vierde uit land bestaat, dat de vijf continenten Europa, Azië, Afrika, Amerika en Australië in gesloten worden door de vijf oceanen: den Atlantischen, den Indischen, den Orooten of Stillen Oceaan, de Noordelijke en Zui delijke Ijszee. Bekijken wij op een globe de Oostkust van Zuid-Amerika en de Westkust van Afrika eens nauwkeurig, dan zien we, dat ze tamelijk goed aan elkander passen. Dit feit heeft tot de theorie geleid, dat ze in de grijze oudheid ook werkelijk samenhingen, maar door een ontzettende natuurramp uit elkander gerukt zijn, waarop Amerika geleidelijk naar het Westen afdreef. Hoe is dat mo gelijk? Een continent is toch geen schip of vlot, dat op het water drijft! Neen, zeggen de geleerden, op het water drijven de continenten zeker niet, maar wel op... het magma! Onze aardbol bestaat immers niet door en door uit vasten steen. Alleen een be- trekkelijk dunne schil is werkelijk vast In den zin van graniet, gneis, bazalt, kalk steen enz. Onder deze schil bevindt zich een breiachtige massa, het magma, eigen lijk niets anders dan gesmolten steen. Op dit magma drijven de landmassa's, zooals een ijsberg op het water drijft. A1- een ijsberg door de een of andere oorzaak uiteenvalt, dan drijven de stukken onder de inwerking van lucht- en waterstroo- mingen uit elkander. Hetzelfde gebeurt, wanneer in een groote landmassa tenge volge van een natuurramp een scheur ont. staat; alleen zijn het niet lucht, of zee- stroomingen, welke de verwijdering van de „brokken” bewerken, maar de door de aswenteling der aarde optredende middel, puntvliedende kracht. Op deze wijze, meenen vele geleerden, is de Atlanti sche Oceaan ontstaan. De vele eilanden in dit reusachtige waterreservoir zijn, volgens deze hypothese, kleinere brok- „Meiregen”. Leuk was het hè? Dat is fijn. Ja, ik heb den brief altijd op tijd. Wel gefeliciteerd. Is het een prettige dag geweest? Vele groetjes terug. ,,Z 11 v e r p jj i”. Als het er nu maar gauw uit komt hè? Toch gaat 't wel hoor. „Rekengraa g”. Gelukkig maar. Neen, dan moet je toch de raadsels door blijven sturen. „Rozenknop)e”. Het was erg gezel lig. Ja, je kaart heb ik ontvangen. Wel bedankt. Nu nog een keertje de raadsels goed. „B 1 o e m e n e 1 f j e”. Ja, het was fijn. Dat was heel wat. Je had heel wat te zien. „Waternimtje”. Doe maar goed je best, dan heb je er ook gauw een. Neen ik ben 19 Mei jarig geweest. Bep is 27 Augustus jarig. Dat duurt niet meer zoo heel lang hè? „Dokte r”. Toch is hij niet zoo heel moeilijk. Ja, het was erg gezellig. Daar was het wel fijn hè? Ja, het moet op een apart vel en aan een kant beschreven worden. „Hamsterbloempj e”. Wat heb je allemaal gedaan in de vacantie? Neeri, als ze zoo mooi staan, is het ook jammer om ze te plukken. Fijn is dat. Hoe noem je het? Vele groetjes terug. ,,M o n k i m a m” Ik zal mijn best doen hoor. Ja, het is erg jammer, maar het kan jiiet. Het is erg leuk, als je dat weer eens na kan zien, wie er in geschreven heeft. „Jan de Lapper”. Wie heeft er ge wonnen? Over een poosje heb jij mis schien ook wel zoo'n mooi spel Doe maar goed je best. Dat zou fijn zijn. Verzorg ze maar goed. „Muisje". Als er keuze is mag dat wel. Maar het kan ook wel zijn, dat het alle drie hetzelfde is. Vele groetjes terug. „Mei kers je”. Ja, het was er erg We zijn nu vlak bij het robbeneiland gekomen en de boot legt aan De schippet en zijn knecht springen heel voorzichtig aan land, sluipen behoedzaam nader en weldra knallen de geweerschoten. Als de eerste schoten klinken gaat ei een blaffend gejank op uit de robben kolonie en alle dieren strompelen zoo snel ze maar kunnen van de zandplaat af naar de zee toe, waar ze onmiddellijk onder duiken en veilig zijn. Twee robben zijn blijven liggen, die zijn meteen door de schoten gedood en worden nu snel aan boord gesleept. En bovendien heeft de schipper vandaag het bijzondere geluk gehad, nog twee fonge zeehondjes te vangen. Die worden levena aan boord gebracht en zullen waarschijn lijk In Artis terechtkomen. We verbazen ons erover, hoe vlug die rebben onder water vooruitkomen Op het land gaat het lang zoo gemakkelijK niet: daar is het niet veel meer dan een schuifelen en strompelen. Hun bewegingen over de zandplaat doen eigenlijk nog het meest denken aan het kruipen van span rupsen: om de beurt drukken ze het voor ste en achterste deel van het lichaam te gen den grond, waarbij ze zich telkens strekken en krommen. Intusschen vertelt de schipper ons, wat eigenlijk het doel is van deze robbenjacht. In andere landen, vooral in de pool streken, is de zeehond al een buitenge woon nuttig dier, waar letterlijk van alles van gemaakt wordt, ook wordt in Noorwegen en Zweden graag robben vleesch gegeten. Maar bij ons worden de robben hoofd zakelijk gevangen om de vellen, waar ge deeltelijk leer van wordt gemaakt en die ook wel met haar en al gebruikt worden voor het overtrekken van koffers en tas- schen enz. Je begrijpt dus, dat de vangst wel de moeite loont VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI” HERDENKT GIUSEPPE VERDI Donderdag 12 Juni a.s. zal de afdee- ling van den Haag van de vereeniging „Dante Alighieri” haar seizoen sluiten met een Verdi-avond tehouden in haar gebouw Mauritskade 21. „Het Quartet” van G. Verdi zal be sproken worden door den muziekcriticus, den heer A. de Wal. De violist, de heer Fernando Zepparoni en zijn kwartet zul len het werk van Verdi uitvoeren. stukken. De vele vulkanen, zoowel de nog werkende als ook de uitgedoofde, die wij hier overal vinden op Ijsland, op de groote en de kleine Antillen, op Ma deira, de Kanarische eilanden, de Kaap- verdische eilanden en de Azoren wijzen er wel op, dat er diep onder de vaste aardkorst, in het kokende magma, hevige eruptieve werkingen plaats hadden en ook thans nog plaats hebben. Wat blijft er dan nog over van de hypothese van een verzonken land, At lantis, waarvan ons de Grieksche wijs geer Plato bericht heeft? Moeten wij zijn getuigenis als een hersenschim in de rommelkamer van bakersprookjes op- bergen Neen 1 Bij een wereldramp, zoo ge weldig, dat wij ons er geen voorstelling van maken kunnen, omdat in onzen tijd zooiets niet meer gebeurd is, kan een groote „brok” midden tusschen de beide continenten Afrika en Amerika zijn blij ven bestaan en eerst bij een latere ramp, welke waarschijnlijk 6 8000 jaren ge leden plaats had, b.v. door een botsing van de aarde met een ander kosmisch lichaam (de maan) zijn ondergegaan. Om deze hypothese te staven wil ik iets ver tellen, dat minder bekend is Er bestond in Spanje, aan de monding van de Guadalquivir, ongeveer 3000 jaar geleden, een cultuurcentrum, waar men een soort spijkerschrift gebruikte, dat reeds meer dan 5000 jaren oud was en, naar de inwoners beweerden, van een groot volk in het Westen afkomstig was. Deze stad, Tartessos genaamd, was in dien tijd het belangrijkste handelscentrum vaf) de landen aan de Middellandsche Zee. De Phoeniciërs kwamen er met hun schepen, toen Troje nog bestond. Uit archaeologische vondsten Is komen, vast te staan, dat de bewoners van Tartessos met de eilanden, welke van het ver dwenen Atlantis overgebleven waren, wel bekend waren. Zij kenden de Kana rische eilanden en ook de Azoren. Tar tessos dreef handel met de bewoners van Ierland en van Wales. Wanneer deze cul- tuurstaat ondergegaan is, weten wij niet precies, waarschijnlijk omstreeks 600 v. Chr. Atlantis kan de verbindende schakel geweest zijn tusschen het Amerikaansche vasteland en de oude wereld. Europa Als wij dit aannemen, dan kunnen wij ons ook verklaren, dat er zooveel over eenkomst, niet alleen wat de planten- en dierenwereld van de beide landcomplexen, maar zelfs wat cultuurmonumenten be treft. bestaat. De Vikingers. die reeds omstreeks 950 n. Chr als de eerste Europeanen. Amerika ontdekten, vonden aan de monding van den St. Lorenzstroom een soortgelijke vegetatie en klimaat als thuis in het Noorden van Europa. Ze noemden de door hen ontdekte landstreken naar de bodem- en klimaatgesteldheid resp. Wijn- land, Woudland en Steenland. OP DE ROBBENJACHT Als je wel eens in Artls of in een anderen dierentuin geweest bent, dan weet je. wat een allerleukste dieren die zeehonden zijn. Tijdenlang kan je je ver maken met het kijken naar hun sierlijke KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 6 Juni te gen verplichtingen luidende in: Belga's 30,1432, Zwitsersche francs 43.56, Fransche francs 3.768, Lires 9,87, Deensche kronen 36,37, Noorsche kronen 42,82, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechi sche kronen (oude schulden) 6,42, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1.45|, Lewa 2,30, Pengoe (oude schulden) 36,519, Pengoe (nieuwe schulden) 45.89. Zloty (oude schulden) 35, Zloty (nieuwe schulden) 37,68, Lei 1,28. Honkbal vóór ADO—Be Quick A.D.O. speelt Zondag haar, laatsten thuiswedstrijd voor de kampioenscompeti- tie. Als voorwedstrijd zal om kwart voor twaalf een honkbalwedstrijd gespeeld wor den tusschen Celeritas en R.A.P., twee ploegen, die in de tweede klasse van den Ned. Honkbalbond uitkomen, en nu haar competitiewedstrijd benutten voor de honkbalpropaganda Tijdens dezen wedstrijd zal via de ge luidsinstallatie het publiek ingelicht wor den over het verloop van het spel, waar door het iedereen mogelijk zal zijn, den wedstrijd te volgen. Voor belangstellen den is er een korte verklaring van het spel verkrijgbaar. HONDEN Nel Oosthout in de Kurzaal Nel Oosthout, die zich in enkele jaren ontwikkelde tot een voordrachtkunstena res van zeer bijzondere beteekenis, heeft gisteravond in de Kurzaal te Schevenin- gen, nieuwe successen behaald met haar vertolking van het oude Chineesche spel „De krijtkring” door Li Hing Tao, met in leidende muziek naar oorsponkelijke. Chi neesche motieven en een korte inleiding over Chineesch Tooneel door Albert van Doorn. Zij gaf de vijf bekende tafereelen: het Theehuis, Terras van Ma’s woning, de Gerechtszaal, Sneeuwstorm en Het kei zerlijke Paleis op suggestieve wijze weer. Over Nel Oosthout's vertolking van dit klassieke spel uit het rijk van het mid den hebben wij reeds vroeger uitvoeriger geschreven. Ook nu, vond haar persoon lijke, sterke, welhaast magische voor drachtskunst direct het contact met de zaal, weldra zal het talrijk publiek ge boeid en in spanning te luisteren en op het einde van den avond bracht men de kunstenares een enthousiaste, langdurige en zeer verdiende ovatie. Raadselvriendjes en wordt uitdrukkelijk enveloppe Bank voor Grondcertificaten div.bew. 7 der aand. 6 pCt., zijnde /60, div.bew. 1 der winstbew. 6, betb. 7 Juni ’41, ten kant, der Bank, A’dam. Belegging Nederland uitk.bew. 5 ƒ8.73 per part bew., betb. bij de Incasso- Bank en Nederl.-Ind. Handelsbank. Centraal Onroerend Bezit nihil. Lijm- en Gelatinefabr. Delft div.bew. 4 der eert. v. gew aand., 4 pCt. zijnde /20, betb. 31 Mei '41, R. Mees en Zn., den Haag en Delft, en ten kant der venn. Eerste Roomsch-Kath. Levensverz. Mij, (Nijmegen) div.bew. 26 8 pCt., betb. 1 Juni ’41, ten kant, der venn. Gerofabriek (Zeist) div.bew. 10 der pref. aand. 5 pCt., div.bew. 5 der gew aand., 10 pCt., slotdiv., betb 31 Mei ’41, Nederl. Handel Mij., Arnhem, Utrecht en Zeist en Teixeira de Mattos. A'dam. Nat Bezit v Aand. Gerofabriek (Zeist) div.bew. 3 der gew aand 10 pCt., slot div betb. 31 Mei '41, Nederl. Handel Mij Arnhem, Utrecht en Zeist en Teixeira de Mattos, A’dam Stoommeelfabr. Holland (A’dam) 6 leuk hè? Het was erg gezellig. Van jou ook? „Bosprinses”. Ik zal het doen hoor. Fijn, dat ze zoo goed aankomt. Ik woon ergens in Den Haag. Ja, Bep woont bij mij. Bep wordt 25 en ik ben al heel oud hoor. „Le on i”. Het was erg aardig. Wanneer weet ik niet precies. De groeten van Bep. .-Amsterdammertje”. Fijn, datje vriendinnetje ook mee mocht Had je het zoo druk? Vele groetjes van ons terug. „Zwarte Ruiter”. Fijn, dat Jopie weer thuis is. Hoe is het nu met hem? Nog wel bedankt hoor. De groeten aan allemaal. „Tropenfee”: „Blondkopje”; „Fransje Lux" Allen hartelijk welkom in de cor respondentie. ..Georges Epler". Ook welkom. Kies je een anderen schuilnaam? Deze is er al. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. vrouw J. C. J. Waldorpde heer A. J. van Gelder jr., en de heeren E. NelwanJ. F. Andela. Oneven lijn mevr. St. Taussigde heer van Gelder sr., mevr. A. Arbeiter--mej. Jordaan. PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeentemu seum voor de volgende week luidt: Woens dag 11 Juni te 2.30 uur: Alg. rondleiding op de Jubileumtentoonstelling Haagsche Kunstkring; Zaterdag 14 Juni, te 2 30 uur: Alg. rondleiding op de Jubileumtentoon stelling Haagsche Kunstkring; Zaterdag 14 Juli te 3 uur: 49ste debutantenconcert te geven door Coba Kuur?tra, zangeres uit Amsterdam, en Tini Heijnes, pianiste te den Haag, in de aula van het Gemeente museum. Gratis toegankelijk voor mu seumbezoekers Tot en met 15 Juni a.s. De Jubileum-tentoonstelling van de ver eeniging Haagschen Kunstkring. In de be nedenzalen een keuze-tentoonstelling uit de door den heer en mevrouw Huyser- Gasille aan het museum geschonken ver zameling van Indische kunstnijverheid. Rennersclub „De Spartaan" De uitslagen van de Woensdagavond gehouden trainingsritten van „De Spar taan" luiden als volgt: A-klasseJ. de Visser, A. Vogelzang, P. Pruisen, P. Vogelzang, H. Schuur man. B-klasse B. Meyer, P. de Reyer, C. Eg berts, H. Huif, L. Mittertreiner Zondagochtend komen de leden van ,,De Spartaan” om 7 uur bijeen op het Rijswijkscheplein, vanwaar gezamenlijk vertrokken wordt naar het traject van de R.C. Rotterdam. Ook de Spanjaarden, die 550 jaren later in Midden-Amerika landden, vonden, toen zij begrepen hadden, dat ze niet in Indië terecht gekomen waren, zooveel overeenkomst met hun vaderland, dat zij zich spoedig thuis voelden. De verbinding tusschen de volkeren van Amerika en Europa schijnt echter van nog ouderen datum te zijn. Reeds in den tijd, toen het Noordsche ras nog niet Europa bewoonde, maar gekleurde men- schen van Afrikaanschen oorsprong ons continent bevolkten, moet er een verbin ding tusschen de beide werelden bestaan hebben. Er is een eigenaardige overeen stemming tusschen de bouwwerken in Amerika, vooral in Mexico en Peru, en de Egyptische bouwwerken. Hier en daar zie.» wij een uitgesproken voorkeur voor den pyramfde-stijl. Ook zijn vele sym bolen. welke op godsdienstige begrippen betrekking hebben, dezelfde. Op dit ge bied is nog veel te onderzoeken. R. O. Holl. Constructiewerkplaatsen (Leiden) div.bew. 14 der aand. Serie A en B, 10 pCt zijnde f 50 per aand. en 1.25 per onderaand slotdiv., betb. 3 Juni 41, ten kant, der venn Leiden en Incasso Bank, A’dam Intern. Belegging uitk.bew. 5 ƒ3 22 per part.bew., betb, bij de Incasso-Bank en Ned.-Indische Handelsbank. Intern. Rijn-Maas Hyp Bank 4 pCt. over het onverplicht gestorte kap Kon. Nederl Machinefabr. v.h E H. Begemann (Helmond) div.bew 41, 4J pCt., zijnde f 45 per aand., betb. 3 Juni '41, ten kant, der venn. Helmond, en J. D. Lu- lofs en Co.. Adam. Maggi’s Producten Mij. (A'dam) div. bew. 2/50 per aand., betb. 31 Mei '41, ten kant der Mij. en Pierson en Co., Am sterdam. Technisch Bureau Marynen ('s-Gravcn- hage) nihil (onv.). Nederl. Papierhandel div.bew. 15 ƒ4.90 per aand., betb. 3 Juni '41, Amsterd. Bank, Bijkant. Damrak, A'dam. Nederl. Standard Electric Mij. nihil Thee Cult. Mij. Pangheaton Voorloo- pig div. 6 pCt. Philips Gloeilampenfabr. (Eindhoven) div.bew. 36 der eert. v. gew. aand ƒ4.45 betb. 3 Juni '41, Kas-Ver. A’dam. Gem Bez. v. Aand Philips Gloeilam penfabr. (Eindhoven) div.bew. 30 der eert. v. gew aand. ƒ4.45, betb. 3 Juni '41, Kas-Ver. A'dam. Cult Mij. Rantja Bolang 5 pCt. (v.j. 8 pCt). (Voorstel.) Frank Rijswijk’» Industrieele Ondern. (Hendrik Ido Ambacht) div.bew. 17, 15 pCt. zijnde ƒ37.50, slotdiv., betb. 3 Juni '41 Nederl. Handel Mij., den Haag. Mij. Wandelhoofd Scheveningen nihil (onv.) Mij Zeebad Scheveningen nihil (onv.) Landbouw Mij. Sirah Kentjong div. bew. 36 der aand. van ƒ500, 150 N.C div.bew. 36 der aandeelbew. v. 6 aand., ƒ900 N C. 1940, betb. 3 Juni 1941, ten kant, der venn., A’dam. Cult. Mij. Talamau nihil (onv.). Ned Installatie Mij. Therma 9 pCL (v. j. 5 pCt.). Tilburgsche Waterleiding Mij. div. bew 42. 140 per geheel aand. en 70 per half aand., div.bew. 31 der oprichters- bew., ƒ225. betb. 3 Juni ’41, Amsterdam- sche Bank, Tilburg en A'dam, Gebrs. Bois- sevain, A’dam en Theod. Gillissen, A'dam. Ziekentransport Mij. (Groningen) div.-bew. 7 f5 per aand.. betb. 1 Juni '41 ten kant, der Mij. Zwolsche Bouwmij. (Zwolle) nihil. Bensdorp (Bussum) Pref. aand. ƒ25 (onv.) - restantbew. ƒ25. Calvé.Delft (Fransch-HolL Oliefabr., Nouveaux Etablissement») (Delft). Cum. pref, winstd. aand. 6 pCt. tusschentijds div. Commercieele Bank Cs-Gravenhage). Div.bew 36 2 pCL - betb. 3 Juni ’41 ten kant, der Venn. Nederlandsch-Oost-Friesche Hyp.bank. 4,7 pCt. op de aand. der 1ste serie en 4 pCt. op de overige series. Nieuwland (Mij. tot Expl. v. h. Buiten). Div.bew. 22 der aand. v. ƒ500 ƒ7.50. div.bew. 22 der aand. v ƒ50 - ƒ0 75 betb. 4 Juni '41 bij Schill ic Capadose, Haag. Noord-Ned. Machinefabr. (Winschoten). 10 pCt. (v. j. 6 pCt.) Twentsche Stoombleekerij (Goor). Div. bew 71 5 pCt. over het gestorte kap. betb. 30 Mei '41 - Twentsche Bank, En schede en Goor. Ver Lawoe.Ondernemingen.Voorloe- pig div. 2 pCt. Furness Scheepvaart en Agentuur Mij. (R'dam) 8 pCt. (voorstel). Ten Hagen’s Drukkerij en Uitgeversmij. (den Haag) pref. aand. 5 pCt. (onv.), gew. aand. 2 pCt (v. j. nihil). Cult. Mij. Indragiri (A'dam) div.bew. 1 ƒ30. betb. 4 Juni '41 Rotterd. Bankver., R'dam en A'dam. Kon. Pharmaceutische Fabr. v.h. Bro cades, Stheeman en Pharmacia (Meppel) gew. aand. 8 pCt., pref. aand. 5 pCt. (Voorstel.) Mij. tot Exp v. Rijstlanden op Java „Michiels-Arnold” nihil (v. j. 7 pCt.). (Voorstel.) Nederl. Vlas Spinnerij (Tilburg) 6 pCt. (Voorstel.) Coöp. Beetwortelsuikerfabr. Puttershoek nihil (onv). Zeehaven en Kolenstation Sabang nihil. KORTE BERICHTEN In de finale van het te Chi- cago gehouden tournooi om het tennis kampioenschap van Amerika voor profs verloor Donald Budge met 6—4, 6—1, 63 van John Faonce uit Hollywood. De Europeesche kampioen- schappen voor amateurboksers, waarvan de data al enkele malen zijn verschoven, zullen worden gehouden van 1014 Sep tember te Boedapest. Op de baan van de Noord- wijksche Golfclub is een wedstrijd ge speeld om de Dixon-cup tegen Bogey. Als eerste kwam binnen F. Cremers (24) met 2 down. Daarna volgden J. Loopuyt (24) met 3 down en J, W. Henny (14) met 4 down damvereeniging Lrfosduinen zette haar bekerwedstrijd als volgt voort NimwegenA. Pronk afgebr.; O. Weysen feld jr.A. van Elswijk 02; W. Hart- man—J Kool afgebr.; J. LekkerkerkA. van Spronsen 20; A. van ElswijkA. Pronk afgebr.; G. van NimwegenH. Pluim jr 02; W. H. den BuurmanJ. Molenaar 11; A KraakJ. Kraak 02; J. Kraak—H Pluim jr. 02; A. Kraak— W. H. de Buurman 02.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7