De betrekkingen tusschen de V ereenigd e Staten en F rankrijk No. 17895. De Britsche vloot kruist de voor Syrische kust Een onderhoud Cudahy van met Hitler Zaterdag 7 Juni. 1941. DE PLAATS VAN DE VROUW van naar m Activiteit wijst op landingsmanoeuvres Australisch protest te Londen De Engelsche gezant te Moskou naar Londen Morgen van 9.59 uur n.m. tot 5.19 uur v.m. Heden van'9,58 uur n,m, tot 5,19 uur v,m. Fransche ambassadeur antwoordt Cordell Hull de ver- Hull VERDUISTEREN Een officieel communiqué van Vichy over klaring Toenemende onlusten Bagdad is tegen en over de Nachtdienst dokters: 5 S S V* g 5 Verandering in de opleiding van onderwijzers Om rapport uit te brengen hangende besprekingen en Duitsche actie in het Oosten Eerst eenige jaren algemeen vormend onderwijs Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 generaal Freyberg Geen Duitsche troepen in Syrië Frankrük’s politiek niemand gericht De grootste diamant ter wereld Spanning tusschen Duitschland Amerika neemt toe Britsche duikboot verloren gegaan Doelen aan de Engelsche kust beschoten 2 2 A 2 2 a S 2 a x 2 2 2 2 2 2 2 2 De vlucht van Naar aanleiding van de groote verliezen in Griekenland en op Kreta Staat van beleg uitgebreid Nieuwe aanval op Beiroet De besprekingen te Vichy „Een inval op het Westelijk halfrond even fantastisch als een invasie op de maan” HAAGSCHE COURANT PRIJS DEK ADVEK1ENT1EN: PRIJS DEZER COURANT: is keer met Irak verbroken. voor dat vele dat een een ver- bewegen opzichte Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 yr s *z s I g s g g s I s Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad*' f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen Afz nummers 5 ctfr. p post 10 ct. Zooals de man in de eerste plaats tot onafwijsbaren plicht heeft, naar vermogen de materieele belangen van zijn gezin te verzorgen, zoo moet de vrouw om te be ginnen haar taak als vrouw en moeder, zoo goed mogelijk vervullen. Dit brengt mee, dat de opvoeding van het meisje vooral gericht moet zijn op deze plaats en deze taak van de vrouw, zoowel de li chamelijke als de geestelijke opvoeding Hier toch treedt het verschil tusschen man en vrouw op den voorgrond. Het leven stelt aan de lichamelijke hoedanigheden van den man andere eischen, dan aan die van de vrouw, waaruit logisch volgt, dat de lichamelijke opvoeding van den jongen Mosoel door luchttroepen veroverd Uit Engelsche bron verluidt, dat de bezetting van Mosoel is uitgevoerd door valschermjagers en luchtlandingstroe pen. De Iraksche troepen hadden lellen tegenstand geboden en eenige petro- leumbronnen hebben schade geleden. Sedert 48 uur is ieder telegrafisch ver- Naar wij vernemen bestaat het plan om verandering te brengen in de opleiding van onderwijzers. De opleiding zou ge splitst worden in 2 deelen. In de eerste jaren zouden de adspirant leerkrachten algemeen ontwikkeld onderwijs krijgen en daarna pas onderricht in de speciale onderwij svakken. Men wil deze wijziging invoeren omdat in de practijk blijkt, dat lang niet ieder, die een onderwijzersdiploma behaald heeft, over de onmisbare paedagogische kwaliteiten beschikt een klas te leiden. Niet alleen voor de kinderen zelf is dat een groot nadeel, maar ook voor den betrokkene vormt het onderwijzerschap dan meestal een bron van voortdurende narigheid en ellende. Door de gespeciali seerde opleiding is het .echter zeer moei lijk om tijdig naar een andere betrekking over te gaan. Dit bezwaar zou ondervangen kunnen worden door de kweekelingen eerst eenige jaren algemeen ontwikkelend on derwijs te geven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Soheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters Jr., There- siastr. 108a Tel. 772444: Boekh E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 72118? Thans is een opzienbare onthulling ge daan over de vlucht van den opperbe velhebber van de Britsche troepen op Kreta, generaal Freyberg, aldus het D.N.B. Bij de verovering van een Britschen commandopost in het gevechtsgebied in het Zuiden van Kreta werden o.a. ook verscheidene Britsche officieren gevan gen genomen, die deel hadden uitge maakt van den staf van. den generaal Zij verklaarden, dat zij ondanks alle ;en de vlucht van hun generaal ladden kunnen verhinderen. De gedrukt pogingc niet hi generaal ging klaarblijkelijk l - onder hevige depressies. Walgend van de afgrijselijke misdaden, die zijn sol daten jegens talrijke Duitsche val schermjagers pleegden, heeft hij na zijn terugtocht uit Herakleion meermalen gezegd: „Dit is het einde van deze hel. Nu is ook het moreel van onze troepen verdwenen. Met dergelijke sol daten kan men niet meer vechten”. spionnen. Verscheidene Joodsche win kels zjjn vernield, ondanks het stand recht. De speciale krijgsraad is in Bagdad bijeengekomen en heeft Woensdag de eerste doodvonnissen geveld tegen ver scheidene Arabieren. De vonnissen wer den terstond voltrokken. Arrestaties in Palestina United Press bericht uit Damascus, dat Arabische vluchtelingen, die uit Transjordanië en Palestina in Syrië zijn aangekomen, hebben verklaard, dat de Engelschen in de laatste dagen een groot aantal arrestaties in Palestina hebben verricht. Vele duizenden Arabieren, die door de Britsche autoriteiten als ver dachte elementen werden beschouwd, zijn gevangen genomen. Naar uit Palestina gemeld wordt aan het D.N.B., hebben Arabische opstande lingen in de nabijheid van Sahmata een troepentransport aangevallen. Het kwam tot een vuurgevecht, waarbij talrijke dooden en gewonden vielen. Generaal Aziz el Masri gearresteerd Reuter meldt, dat de vroegere chef van den generalen staf van het Egypti sche leger, generaal Aziz el Masri en zijn beide collega’s, die kort geleden per vliegtuig uit Egypte hebben trachten te vluchten, zijn gearresteerd. Afwijzend antwoord van de Wafd-partij Naar uit Cairo verluidt, heeft de Wafd- partij geweigerd deel te nemen aan de door Sirri Pasja te vormen regeering. De partij motiveert haar houding door te zeggen, dat de vervulling van de En gelsche wenschen door Sirri Pasja zou neerkomen op een volkomen afhankelijk heid van Egypte. Hiervoor wenscht zij de verantwoordelijkheid niet te aan vaarden. „Associated Press” meldt, dat de Fran sche ambassadeur te Washington,. Henry Haye, als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat naar Fransche opvatting de schikkingen van Frankrijk nooit tegen die van Amerika kunnen indruischen. Haye zal Maandag een bezoek aan Huil brengen, om de Amerikaansche vrees weg te nemen. De ambassadeur sprak het bericht tegen, dat troepen der as mogendheden uit de lucht op eenige be zitting van het nabije Oosten geland zijn. Met nadruk wees hij erop, dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden en hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk Betreffende de persverklaring van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil over de Fransch—Amerikaansche betrek kingen is gisteravond in Vichy het vol gende officieele communiqué uitgegeven De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft op de pers conferentie een verklaring afgelegd be treffende de FranschAmerikaansche betrekkingen, waarin hij heeft gezegd, dat wanneer de Fransche regeering een politiek van samenwerking met andere mogendheden aanneemt met het doel aanvallen te doen en dwang uit te oefenen, deze politiek door de Vereenig- de Staten als onvriendelijk moet worden beschouwd. In bevoegde Fransche krin gen g.eft men uitdrukking aan zijn ver bazing. dat de Amerikaansche staats secretaris Huil een politiek karakteri seert als politiek van aanval en dwang, terwijl die politiek tegen niemand is ge richt, de belangen van geen andere mo gendheden schendt en zich alleen laat leiden door het streven betere betrek kingen in Europa tot stand te brengen en de vrijheid van het Fransche imperium en zijn verkeerswegen tegen lederen aan val in stand te houden. Men wijst er op, dat de Fransche regeering van haar kant er grooten prijs op stelt met de Ver- eenigde Staten vriendschappelijke be trekkingen te behouden. Men verwondert er zich echter over, wanneer de Ver- eenigde Staten niet kunnen begrijpen, dat de vaststaande taak der Fransche regeering in den buitengewoon moei lijken toestand, waarin zij zich bevindt, er in bestaat de vitale belangen van. Frankrijk en zijn imperium te behartigen. Ongetwijfeld heeft de natuur de vrouw in beginsel haar plaats aangewezen, al lereerst als bron en hoedster van het gezin'. En waar het gezin, dat is de kleine veel-eenheid van man, vrouw en kinderen, de kern is van de groote veel- eenheid dezer samenleving, is hiermee tevens de belangrijke sociale beteekenis van de vrouw aangeduid. Het is niet om niets, dat de figuur van de vrouw-en- moeder hoog wordt geëerd. Doch even zeer als de man zich niet beperkt tot zijn taak als broodwinner voor het ge zin, maar daarnaast andere en wijdere sociale verplichtingen gevoelt en ver vult. evenzeer gaat de taak van de vrouw de grenzen van haar gezinszorg te buiten. Ook haar algemeen mensche- lijke belangstelling gaat, met die van den man, uit naar de steeds breedere kringen der samenleving: plaatselijke, gewestelijke, nationale en internationale aangelegenheden, die de aangelegenhe den zijn van allen, die tot die kringen behooren. Door den strijd voor haar rechten als mensch en in verband daarmee haar emancipatie heeft de vrouw zich in onze samenleving een waardiger plaats ver overd dan haar dikwerf in het verleden ten deel viel. Die plaats is er echter niet eene, die gebaseerd is op gelijkstelling van man en vrouw, doch op hun gelijk waardigheid als mensch. Gelijkstelling immers, in de volstrekte beteekenis van het woord, zou zijn een ontkenning van de natuurlijke en sociale verschillen tusschen de beide geslachten en daarmee een miskenning van het meest wezen lijke en belangrijke in de vrouw. In een goede samenleving moeten evenals in een goed gezin, de man en de vrouw naast elkander staan, doch ieder van hen op de eigen door de natuur be paalde plaats, elkander aanvullend en steunend. Een groot Duitsch dichter heeft ge zegd, dat men de vrouwen moet eeren omdat zij hemelsche rozen vlechten door het aardsche leven. Dat is heel poëtisch en het is ook vaak waar, maar de taak van de vrouw gaat toch verder en die- per. Nuchterder is het dichterwoord, dat er den nadruk op legt, dat de man er op uit moet trekken om te vechten en te wagen en op het geluk jacht te maken, terwijl de vrouw thuis, in gezin en huis houden haar veelomvattende taak vindt. Dit verschil van accent heeft blijvende geldigheid, doch men zal moeten erken nen, dat het vraagstuk man-vrouw hier op ouderwetsche wijze te eenzijdig en beperkt is gesteld. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Onlangs meldde United Press, dat op dit oogenblik de grootste diamant ter wereld, de „President Vargas", in New York wordt bewerkt. Een deskundige schrijft ons naar aanleiding van dit be richt: De grootste, ooit gevonden diamant is de Cullinan. Hij is afkomstig uit de Premier Mine in Transvaal en werd In 1907 door de Transvaalsche regeering voor een bedrag van 150.000 in ongesle pen staat gekocht als geschenk voor ko- ning Eduard VII van Engeland. Het ge wicht van de Cullinan bedroeg niet min der dan 3025 karaat, d.w.z. ruim 4 maal dat van den „President Vargas". Ook het bericht, dat meer dan een jaar lang door deskundigen bestudeerd is hoe men de beste methode kan vin den om hem te splijten, is wat Ameri- kaansch. Een van onze groote diamant slijperijen in Amsterdam zou dat sneller doen. De Cullinan werd bij de firma As- scher gekloofd en geslepen tot 9 groote en 96 kleinere briljanten, welke nu deel uitmaken van de Engelsche kroonjuwee- len. Dit werk duurde van Januari tot November 1908, dat is dus ook lang geen 15 maanden. ernaar streeft, uit het gebied aldaar alles te verwijderen, wat den Engelschen reden tot een aanval zou kunnen geven. Frankrijk, zoo betoogde de ambassadeur, zal zijn bezittingen tegen eiken aanval verdedigen. Echter zal het nooit, noch te land, in de lucht of ter zee, het militaire initiatief tegen de Engelschen nemen Hulls verklaring slechts tot de openbare meening gericht In zake zijn gisteren gedane verklaring tot de Fransche regeering, heeft Cordell Hull op een desbetreffende vraag geant woord, dat hij deze in het geheel niet heeft afgelegd jegens de Fransche regee ring, doch haar eenvoudig heeft gericht tot de algemeene openbare meening, zoo seint het D.N.B. uit Washington. In de Wilhelmstrasse werd door officieelen woordvoerder gisteren klaard, dat de verhouding tusschen Enge land en de regeering van Frankrijk, de laatste 48 uur slechter is geworden. De verklaringen van Huil worden als een soort ultimatum opgenomen. De span ning tusschen Engeland en Vichy wordt grooter, maar tegelijkertijd ook die tus schen de Vereenigde Staten en Duitsch land. Het blijkt steeds duidelijker, dat Amerika niet alleen niets doet om een oorlog met Duitschland te vermijden, maar dat het zelfs op een conflict aan stuurt. Terwijl ook heden nog, de span ning in het nabije Oosten toeneemt en men reeds kan constateeren, dat het Duitsche luchtwapen een nieuw offensief voorbereidt, moet men steeds rekening houden met groote gebeurtenissen in an dere werelddeelen. Gistermiddag is te Londen officieel medegedeeld, dat de minister van buiten- landsche zaken, Eden, den Britschen am bassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, verzocht heeft zoo snel mogelijk naar Lon den te komen, om daar eenige dagen met de regeering te beraadslagen, meldt het D.N.B Cripps, aldus werd verder gezegd, zal eenige dagen te Londen blijven, om met den minister-president en de bevoegde mi nisters aangelegenheden te bespreken, die onder zijn ressort vallen. Hij is reeds gis terochtend per vliegtuig uit Moskou ver trokken om zich over Stockholm naar En geland te begeven. United Press meldt over het bezoek, dat Cripps’ reis volgde op het afsluiten van een Engelsch-Russische overeenkomst over de vrijlating van 350 zeelieden der Balti- sche staten, die bij de bezetting van deze statqp door Rusland in Engeland vast wa- sche streven naar verhooging van het levenspeil der arbeiders door den oorlog is onderbroken, dat het na den vrede echter met verdubbelde kracht zal wor den hervat. Hij zeide zich af te vragen waarom men Duitschland heeft uitver koren als economische bedreiging van Amerika, ofschoon Duitschland slechts een bevolking van 85 millioen zielen op een oppervlakte van slechts 600.000 tot 700.000 vierkanten km heeft, terwijl het Britsche rijk en bevolking van 400 millioen, Japan een van 100 millioen. Rusland een van 170 millioen en de andere landen een van 500 millioen zie len hebben. Hitler stelde voorts de vraag, waarom men Duitschland van zijn koloniën heeft beroofd, ofschoon de ontginning der ko loniën den afzet voor Duitsche industrie en productie beteekende en waarom de Vereenigde Staten zich verzetten tegen een organisatie van Europa, welke in Europa afzetmarkten voor Duitsche goederen wil scheppen en daardoor de waarschijnlijkheid van concurrentie met de Vereenigde Staten verkleint. Het Europa van de toekomst Op de vraag van Cudahy, of Hitler voor Europa een handelsunie wilde tot stand brengen met afschaffing van tol muren, valuta beperkingen enz. ant woordde de Führer, dat naar zijn oor deel alle handelsbetrekkingen verzekerd kunnen worden door handelsverdragen op langen termijn, welke voor beide partijen voordeelig zijn en het element van speculatie uitschakelen. De toekom stige Duitsche handel zal niet gebaseerd zijn op papier, maar op goederenruil. Duitschland Is door de herstelbetalingen van alle goud beroofd, het is daarom gedwongen een stelsel van internationa len handel zonder goud te ontwerpen. Hitler verklaarde echter te beseffen, dat goud nuttig is voor een meer elas tisch handelsverkeer tusschen de sta ten en ook als grondslag van crediet. Cudahy zeide nog, dat vele Amerika nen gelooven, dat de Duitsche hegemo nie in Europa een onderdrukking van de moedertaal, de nationale gebruiken en instellingen beteekent. Het is eigen aardig, aldus antwoordde Hitler, wan neer men de Engelschen hoort spreken over de beheersching van de wereld, terwijl zijzelf millioenen onderdanen in Britsch-Indië, Egypte en Arabië onder drukken. Duitschland zal de betrekkin gen zoo regelen, dat allen kunnen leven en zich in voorspoed verheugen. Duitsch land heeft er geen belang bij een volk tot slaaf te maken. Geen Fransch bombardement van Amman Van Fransche zijde werd het door de Engelsche radio verspreide bericht ge dementeerd, volgens hetwelk Fransche vliegtuigen Amman gebombardeerd zou den hebben als vergelding voor den luchtaanval op Beiroet, meldt United Press. Volgens te Ankara ontvangen berichten heeft de Fransche hooge commissaris in Syrië den staat van beleg afgekondigd. meldt S.P.T< Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Reuter publiceert het volgende offi cieele communiqué der Britsche admira liteit De admiraliteit betreurt te moeten mededeelen. dat de duikboot der konink lijke marine „Undaunted" over tijd en als verloren moet worden beschouwd. Duitsche marine-artillerie heeft, in den afgeloopen nacht belangrijke militaire doelen aan de Engelsche Kanaalkast be schoten, meldt het D.N.B. Gisteren overdag is in Londen een vrij langdurig luchtalarm geweest. Het com muniqué van de Engelsche ministeries van luchtvaart en binnenlandsche veilig heid meldt, dat in een stad in het Zuid oosten des lands en in de streek van Londen door bommen van Duitsche vlieg, tuigen eenige schade is aangericht. X s A s A A A A A A Naar uit Melbourne nog wordt ge meld, heeft de Australische premier, Menzies, na de zitting van den oorlogs raad een verklaring afgelegd, dat de regeering het grootste openbare belang bij de situatie in het Midden-Oosten vol ledig beseft en in dagelijksche gedach tenwisseling met de Britsche regeering staat. De groote verliezen in Grieken land en bij de gevechten op Kreta is een groot ongeluk. Alles wordt gedaan om een herhaling van deze nederlagen te voorkomen. anders gericht moet zijn dan die van het meisje, hetgeen bovendien wordt geaccen tueerd door de natuurlijke physieke ver schillen tusschen de beide geslachten. Dit moet zijn weerslag vinden in het princi- pieele onderscheid der gymnastiek- en sportbeoefening door jongens of mannen eenerzijds, meisjes en vrouwen anderzijds; een inzicht, dat zich steeds meer heeft baan gebroken doch wellicht nog niet over al voldoende is doorgedrongen. Daarnaast echter moeten lichamelijke en geestelijke opvoeding van het meisje wel degelijk ook gericht zijn op de bree dere sociale taak, die ook op het z.g.n „zwakke geslacht" (dit „zwakke” is be trekkelijk) rust. Voor vele meisjes is, ook al zouden zij het anders willen, in de toe komst geen taak als echtgenoote en moe der weggelegd. Haar zal dan doorgaans een taak op het breedere terrein der sa menleving wachten, een belangrijke taak, (ook het kleine is belangrijk in het ver band van het groot geheel) en eene waar bij zij in ander opzicht naast den man zal komen te staan dan het geval is bij het ge zin. Ook de getrouwde vrouw en moeder kan komen te staan voor een sociaal be langrijke taak bulten het gezin. Men zie b.v. hoe in tijd van oorlog, als tal van mannen onder de wapenen zijn, vrouwen mede den onmisbaren burgerlijken arbeid moeten verrichten, op het land, waar het voedsel voor het volk, moet worden ge wonnen, in werkplaatsen en fabrieken. Het is duidelijk, dat bij de opvoeding van het meisje, haar taak als werkster in breeder sociaal verband naast of na haar meest wezenlijke taak voor en in het ge zin, niet mag worden verwaarloosd. Van veel beteekenis is het dan ook, dat meisjes evenzeer als jongens, vooral die uit de steden, op het „boerenland” het leven en werken van onze nijvere boeren leeren kennen, niet alleen theoretisch maar voor al ook practisch. De opvoeding van het meisje, lichame lijk maar vooral ook geestelijk, wordt be paald door haar tweeledige plaats in de volksgemeenschap: allereerst die van vrouw en moeder, de plaats in 'net ge zin dus. tweedens die m de breedere sa menleving met haar economische, sociale, politieke, wetenschappelijke, artistieke enz. behoeften, die bij de vrouw evenzeer als bij den man om bevrediging vragen. De gevolgen van een Duitsche overwinning Cudahy verklaarde daarop, Amerikanen van oordeel zijn, Duitsche overwinning een ramp voor de Vereenigde Staten zou zijn, doordat de lage levensstandaard van den Duitschen arbeider het de Amerikaansche nijver heid niet mogelijk zou maken tegen Duitschland te concurreeren. Hitler ant woordde, dat het nationaal socialisti- Volgens Engelsche berichten, zoo meldt het D.N.B. uit Stockholm, heeft de Australische oorlogsraad na een langdurige conferentie gisteren een me morandum naar Londen gezonden. Naar uit de weinige bijzonderheden blijkt, is dit memorandum een energiek protest. Tijdens de bijeenkomst van den raad zouden volgens Zweedsche bladen zeer booze, opgewonden woorden gevallen zijn, omdat Engeland telkens weer Australische of anderen niet-Engelsche troepen in hopelooze gevechten werpt, waarbij groote verliezen worden gele den. Bijzonder bitter gestemd waren enkele sprekers, omdat alle Engelsche beloften, die na de sombere ervaringen van den veldtocht in Griekeland waren gedaan, niet zijn nagekomen en ook Kreta weer een massagraf van Austra lische en andere troepen uit het empire is geworden. Het memorandum aan de regeering te Londen bevat o.a. den eisch, dat Australische en andere niet-Engelsche troepen eerst weer in den strijd gewor pen worden, als hun tevoren ook vol doende steun van het luchtwapen of van de verdediging op den grond kan worden gewaarborgd. Met het oog op de toenemende onlus ten in Bagdad is de staat van beleg, welke eerst alleen voor de stad gold, ook tot de naburige plaatsen uitgebreid. In deze plaatsen geldt eveneens het standrecht, aldus het A.N.P. Op aanwij zing van de Britsche autoriteiten is de Iraksche politie van de straat terugge trokken en ontwapend. De politiedienst wordt door patrouilles Indische soldaten gedaan. Aan den oproep van den Brit schen stadscommandant om de wapens binnen 48 uur in te leveren, heeft zoo goed als niemand gevolg gegeven. Tal rijke leden van de ontbonden nationalis tische organisaties zijn met hun wapens de stad uit gevlucht en zoeken contact met de in het land strijdende troepen. De spanning onder de bevolking wordt steeds grooter, daar de Joden gemeene zaak maken met de Britsche bezettings- autoriteiten en fungeeren als politie- Ongerustheid over Zweedsch schip In scheepvaartkringen te Buenos Aires vreest men voor het lot van het Zweed sche motorschip „Venezuela” (6900 t), dat den 8sten April Gothenborg verliet om naar Brazilië en de La Plata-havens te vertrekken. Sedert dien heeft men van het schip niets meer vernomen. De passagiers van de „Win nipeg" vrijgelaten De 300 passagiers van het Fransche schip „Winnipeg”, die eenige weken ge leden door het Hollandsche oorlogsschip „van Kinsbergen” aangehouden en naar Trinidad gebracht werden, hebben toe stemming gekregen hun reis naar de Vereenigde Staten voort te zetten. De passagiers zijn hoofdzakelijk vluchtelin gen uit Centraal-Europa. Eenige Duit- schers zouden op Trinidad vastgehouden zijn, daar er naar verluidt twijfel over bestond, dat zij werkelijk vluchtelingen waren, meldt United Press. Naar het A.N.P. uit Vichy meldt, heerscht, volgens de laatste uit Bei roet aangekomen berichten, voor de Syrische kust een druk verkeer van de Britsche vloot, dat den schijn wekt, alsof een vlootcordon voor de kust wordt gelegd en tegelijkertijd landingsmanoeuvres worden onder nomen. Men merkt hierbij op, dat de kruisende eenheden schijnen te steunen op een bijzonder sterke luchtafweer en met het oog hierop zijn uitgezocht, Britsche bommenwerpers hebben een nieuwen aanval gedaan op de haven van Beiroet, waardoor de anti-Britsche stemming onder de bevolking zeer toe genomen is, vooral omdat de Britten tot slot pamfletten uitwierpen, waarin zij verklaarden, niet voornemens te zjjn de bevolking en haar steden te bombardee- ren, meldt het A.N.P. voorts. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag het Fransche militaire kamp te Kassimiyet in het Zuidelijke deel van den Libanon aangevallen. Het kamp werd met de boordwapens van de Brit sche vliegtuigen beschoten. De lucht- doelartillerie trad in werking. Omtrent de besprekingen te Vichy kan nog worden medegedeeld, dat behalve de algemeen gedelegeerde van de Fran sche regeering in Afrika, generaal Wey- gand de resident-generaal van Tunis, admiraal Esteva en de gouverneur-gene- raal van Fransch West-Afrika, Bixisson, ook de gouverneur-generaal van Algerije, admiraal Abrial, en de resident-generaaL van Marokko, generaal Nogues, te Vichy ontboden zijn. Reeds hieruit kan men, zoo wordt verklaard, den aard en de draagwijdte van de thans gehouden regeeringsbesprekingen afleiden. Oproep van radio Beiroet Radio Beiroet heeft een oproep ge richt tot de soldaten van de Gaulle in Palestina en Egypte, waarin zij werden aangespoord terug te keeren op den in- geslaten weg en zich niet door Groot- Brittannië te laten misbruiken voor een aanval op Frankrijk en zijn koloniën. Naar uit Jeruzalem wordt gemeld, is de stemming in het kamp van de Gaulle met het oog op de wankelende positie van Engeland in het Nabije Oosten, tot het nulpunt gedaald. Deserties zijn aan de orde van den dag. Ook zou er mui terij zijn voorgekomen. Generaal de Gaulle is in Palestina aangekomen, om de stemming onder zijn soldaten te ver beteren, aldus het A.N.P. De „New York Times” maakt mel ding van een onderhoud, dat de Führer op 23 Mei heeft gehad met den Ameri kaanschen journalist Cudahy. Cudahy, aldus het bericht, heeft den Führer gezegd, dat de oppositie tegen Duitschland in de Vereenigde Staten in hoofdzaak berust op de vrees, dat de veüigheid van het Westelijk halfrond be dreigd wordt door een Duitschen aanval. Hitler lachte daarom en zeide, dat het denkbeeld van een inval op het Weste lijk halfrond even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te hebben, dan dat hij kon gelooven, dat een Amerikaan die nadenkt, werkelijk iets dergelijks zou kunnen vreezen. Hij was er van overtuigd, dat de invasie praatjes tegen beter weten in in omloop waren ge bracht door oorlogsdrijvers, die een oor log een winstgevende aangelegenheid achten. De Amerikaansche vloot- en legercommandanten, aldus Hitler, zijn ongetwijfeld evenals de Duitsche des kundigen van meening, dat een derge lijke inval onmogelijk is. De gezamen lijke scheepsruimte van Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland zou volkomen ontoereikend zijn om een mil- lioenenleger, dat noodig zou zijn voor de verovering van het Westelijk halfrond over te brengen. Als de aanval op Kreta reeds moeilijk scheen, is een aanval over een open zeegebied van 500 mijl iets, dat men zich niet kan voorstellen. De Führer zeide nooit gehoord te heb ben, dat iemand in Duitschland de Mis sissippi Duitsche grens noemde, zooals de Australische ministerpresident den Rijn de grens van Australië had ge noemd. Duitschland heeft te veel ern stige vraagstukken in Europa, dan dat het ooit aan een inval in Amerika zou denken. ren gehouden. Bij de besprekingen ver langden de Russen, dat Engeland de Rus sische annexatie van de Baltische staten de jure zou erkennen en aan Rusland de aan de Baltische staten toebehoorende schepen met hun bemanningen, welke door Enge land na de Russische annexatie waren vastgehouden, vrij te laten. Engeland wei gerde de annexatie van de Baltische sta ten te erkennen, of de schepen terug te geven, doch heeft thans besloten de thuis reis van de zeelieden toe te staan. Een van de in beslaggenomen Baltische schepen zal naar verluidt, gebruikt worden, om de zeelieden naar hun land terug te brengen, terwijl de andere schepen nog vastgehou den zullen worden, om als basis nieuwe besprekingen te dienen. De Russen eischen nog altijd een de jure erkenning van hun annexatie, voor zij be reid zijn economische en handelsbesprekin- gen te beginnen. Engeland daarentegen verklaart dat het niet in staat is. deze er kenning uit te spreken. In goedingelichte Engelsche kringen gelooft men, dat geen concessie welke de Engelschen den Russen zouden doen, Stalin zou bewegen een krachtiger houding ten opzichte van Duitschland in te nemen. Verder is men te Londen nog van mee ning, dat er Eden veel aan gelegen is, uit de eerste hand iets over deÊussische hou ding ten opzichte van het Duitsche voort dringen in het Nabije Oosten te vernemen. Tegelijkertijd met Cripps is te Stock holm de Engelsche gezant in Helsinki, Vereker, aangekomen. Te Stockholm zullen besprekingen wor den gehouden, waaraan ook de Engelsche gezant in de Zweedsche hoofdstad zal deel nemen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1