HAAGSCHE COURANT EXAMENTIJD BINNENLAND r IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS Zaterdag 7 Juni 1941. Mr. J. WOLTMAN OVERLEDEN DERDE BLAD HET GENERAAL PARDON den ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN ZUID-HOLLAND Logiesuitwisseling VACANT1E-VERLOF NAAR HET DUITSCHE RIJK THEE VOOR RUIM 22 GULDEN PER KILO Mr. J. Woltinan De opbouw van den Neder landschen Voedingsstand AANGAAN VAN GELDLEENINGEN TOT EEN BEDRAG VAN 600.000 GEMEENTERAAD NIEUW VARIÉTÉ PROGRAMMA IN „HET ZUID’’ Prijsopdrijving van melkpoeder Verkoop 25.000 boete Verhooging van bieraccijns EEN NIEUW DISTRICTSHUIS VOOR DISTRICT 24 DER N.S.B. OPHEFFING OPENBARE LAGERE SCHOOL CEDERSTRAAT 29 Prijzenregeling van finten Maximumprijzen vastgesteld voor ansjovis De wenschdroom van den examinandus. Nieuw economisch weekblad van losse melkpoeder verboden OOM KOOS aangaan Groote voorraad in beslag genomen werking met de I No. 17895 (Archief Haagsche Courant) de de W.A.-CONCERT Op Zondag 15 Juni a.s. zal de W.A, in de muziektent Hofweg van 12 tot 1 uur een concert geven. Oud-secretaris-generaal van het departement van Defensie finten en fintproducten geregeld zijn Voor den visscher. den rooker en den verwerker werden maximum verkoop prijzen vastgesteld, terwijl voor grossiers en detaillisten maximum winstmarges zijn voorgeschreven. Een en ander is gepubliceerd in Staatscourant van gisteravond. Tot verdere consolidatie van vlottende Gemeenteschuld BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 36 baden geno men, in het Volkszeebad te Scheveningen 7, in het Volkszeebad Kijkduin geen en in het zwembad Zu'derpark 758 De tem peratuur van het water was heden te Scheveningen 58 en in het Zuiderparkbad 644 graden. Op de aanvullingsagenda voor de ver gadering van den Gemeenteraad op a-s. Maandag te half twee komen ojn. voox voorstellen tot: het treffen van voorzie ningen aan den Loosduinschen toren; fi nanciering herbouw of herstel van door oorlogsgeweld verwoeste of beschadigde panden; melkverstrekking aan schoolkin deren; aangaan van geldleeningen. TENTOONSTELLING '-GRAVENHAAG8CHE VAKSCHOOL VOOR MEISJES De ’s-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes houdt een tentoonstelling van werkstukken der leerlingen en een open bare les op Woensdag 11 Juni, van 24 uur, en van 79 uur nm.. in haar school gebouwen Bezuidenhout 144 en Agnes* straat OPBRENGST BLEEF BENEDEN DE VERWACHTING Het generaal pardon voor aan de be lasting verzwegen vermogens en inko mens. heeft in zijn opbrengst niet aan de verwachtingen beantwoord. De amnestie eindigde 20 Mei j.l. en voor zoover thans reeds kan worden na gegaan op de inspectie, hebben ongeveer 600 ingezetenen van den Haag de belas tingen indertijd in meer of mindere mate tekort gedaan. Het grootste bedrag beliep 600.000. een vermogenspost, waarvan 4 gulden per duizend wordt gevorderd, zoodat de ach- tergehouden belastingsom toch nog be trekkelijk gering is. Andere hooge bedra gen betroffen posten van f 300.000, 100.000 en andere van 60.000 a 70.000. Voor het overige waren het betrekkelijk geringe bedragen. In het nieuwe variété-programma in „Het Zuid", dat als gewoonlijk een keur van artisten vermeldt, is een ruime plaats afgestaan aan de danskunst waartoe zich de entourage van de zaal zoo bij uitstek leent en welke dan ook voortreffelijk tot haar'recht komt. De „Karloffs” beginnen met een acro batische wals, gevolgd door een stepdans en een tango. Terecht dwingt het talent volle paar bewondering af met zijn soe pele en gracieus uitgevoerde nummers, welke elk voor zich een eigen bekoring bieden. Vera Monté is een veelzijdige ar tiste. In haar eerste optreden brengt zij een sierlijke wals, daarna boeit zij met den schlager „Lach und Tanz”, die door haar donkere melodieuze stem iets aparts wordt. Een merkwaardig staaltje is haar zingen van een liedje, terwijl zij op het hoofd staat. Harrison is een jongleur, die niet slechts meesterlijk zijn kunst verstaat, doch ze op onweerstaanbaar komische wijze ten beste geeft. Piet van Dijk’s orkest speelt nog steeds aan de Groenmarkt, hetgeen den liefheb ber van goede jazzmuziek genoegen zal doen, hoewel het veelzijdige repertoire eiken bezoeker met waardeering zal ver vullen. Voor Duitsche kinderen uit den Haag en omgeving De N.S. Volkswohlfahrt maakt bekend, dat het plan bestaat voor een vacantie- uitstapje naar Würtemberg voor jongens en meisjes, in den leeftijd van 714 jaar. Aanmelding op Maandag 9 en Dinsdag 10 Juni a.s., v.m. van 9J12$ uur, bij de N.S.V. Dienststelle, Sofialaan 1B, den Haag. Op den hoek van de Prinse- gracht en Zuid Binnensingel is vanoch tend vroeg, de 17-jarige J. van W. uit de Paets van- Troostwijkstraat met zijn rijwiel geslipt. De jongen kreeg inwen dige kneuzingen en werd door den ge neeskundigen dienst naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. In zijn vergadering van 6 Januari 1941 heeft de Raad zich vereenigd met het voorstel van B. en W. inzake toetreding van de Gemeente tot de op te richten Naamlooze Vennootschap „Electriciteitsbe- drijf Zuid-Holland”. Daar de oprichting dezer vennootschap spoedig verwacht kan worden, hebben Gedeputeerde Staten aan B. en W. in overweging gegeven ten op zichte van de vertegenwoordiging van de Gemeente in de algemeene vergadering van aandeelhouders den Raad een voorstel te doen analoog aan dat, hetwelk zij zelf bij hun schrijven van 20 Mei 1941 aan de Provinciale Staten gedaan hebben. Daar B. en W. zich daarmede kunnen vereeni- gen, stellen zij mitsdien den Raad voor, te besluiten de uitoefening van de rechten der Gemeente als aandeelhoudster der N.V. „Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland’’ aan het college van B. en W. op te dragen, met dien verstande: a dat het die taak kan vervullen bij een daartoe door hem met inachtneming van artikel 44a van het wetboek van koophandel gevolmachtigde: b. dat voor de medewerking van de Ge meente tot ontbinding van die vennoot schap en tot wijziging van haar statuten een nader, daartoe strekkend besluit van den Raad noodig is. B. en W. maken tevens van deze gele genheid gebruik voor de financieele rege ling van het bedrag, dat voor de volstor- ting van de acht aan de Gemeente komen de aandeelen in de naamlooze vennoot schap noodig zal zijn. Zij stellen mitsdien voor: het deswege noodige bedrag van 80.000 door leening beschikbaar te stellen. Een N.V. te Rotterdam, die voor den oor log voornamelijk gecondenseerde melk fa briceerde, ging zich in den loop van het vorige jaar toeleggen op den groothandel in melkpoeder. De melkpoeder werd in haar fabriek verpakt en via een verkoop kantoor in den handel gebracht. De directie wilde haar bedrijf zooveel mogelijk productief maken en meende, dat het toelaatbaar was een belangrijk ge deelte der bedrijfskosten, die waren geba seerd op de productie van gecondenseerde melk, te verhalen op de afnemers van melkpoeder. De prijzen, die de onderneming vroeg, gingen evenwel ver uit boven de toelaat bare. In totaal werd door haar op deze wijze bijna 100.000 k.g. melkpoeder afge-i leverd. Bij de bepaling van de boete, welke op 25.000 werd gesteld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met het te veel ontvangen bedrag. Bij besluit van den secretaris-generaal van het département van Financiën is de bieraccijns met veertig cent per hecto- litergraad verhoogd, n.L van /2.20 ge bracht op f2.60. Dit besluit treedt in ingang van 10 Juni 1941. Ten aanzien van de hoeveelheden, bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bier brouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoe veelheden bier vóór 15 Juni 1941 aan gifte te doen bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de brou werij is gevestigd. De N.S.B.-persdienst meldt: In het gebouw aan de Nassaulaan 21 is het nieuwe districtshuis van District 24 der N.S.B. gisteravond door den Leider, ir. A. A. Mussert, in gebruik gesteld. Voor het gebouw stond een eere-vendel der WA. opgesteld, onder commando van hopman van der Veer. Ongeveer kwart voor acht kwam de Leider aan en werd hij ontvangen door zijn gemachtigde, J. W. Baron van Haersolte van Haerst, den districtslei- der, M. J. A van lersel en den heerban- leider, J. E. Feenstra, waarna hij de eere- wacht inspecteerde. In het gebouw waren de medewerkers en medewerksters van het District 24 ver zameld, alsmede enkele genood igden, on der wie de Beauftragte des Reichskom- missaris, dr. Schwebel, en de heer Weber, die de N.S.D.A.P. vertegenwoordigde. Voorts waren aanwezig de heer van Wal raven, wnd. hoofdcommissaris van poli tie, de heer van Aperen, kapitein van po litie, namens het Rechtsfront en verder tal van functionnarissen uit de N.S.B. De districtsleider sprak een kort woord over de ontwikkeling en vooruitgang van de huisvesting der N.S.B. in den Haag, en verzocht den Leider het gebouw officieel in gebruik te willen stellen. Vervolgens heeft de Leider een toe spraak tot zijn medewerkers gehouden, waarin hij er op wees, dat zij door hun persoonlijk leven en voorbeeld het Neder- landsche volk moeten laten zien wat na- tionaal-socialisme is. Het levend geslacht zal wellicht nog niet volledig tot het na- tionaal-socialisme kunnen worden be keerd, doch wel moet de bestaande kern van goede nationaal-socialisten worden versterkt en die moet haar beginselen uitdragen en ons volk althans leeren wat nationaal-socialisme is. Door het voor beeld zal wellicht eerst een tweede ge slacht een geheel nationaal-socialistisch volk te aanschouwen geven. De Leider besloot met den wensch, dat vanuit het nieuwe districtshuis een zoodanige kern voor den Haag en omstreken zal worden gevormd, waarna hij het huis voor ge opend verklaarde. De openbare lagere school Cederstraat 29 telt thans 4 klassen. Op 1 September 1941 verlaten de leerlingen van de zesde klasse de school, terwijl vermoedelijk geen nieuwe eerste klasse zal kunnen worden gevormd. Naar schatting zal het aantal leerlingen van deze school dan 95 bedragen. In verband met de bepalingen van arti kel 22bis der Lageronderwijswet 1920 be treffende de opheffing van scholen met minder dan 125 leerlingen, hebben B. en W. zich beraden omtrent de vraag, of er voldoende gronden bestaan om te beslis sen, dat de instandhouding van deze school ingevolge artikel 19 van deze wet gevorderd wordt. Zij meenen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden, te meer daar de klassen van de school ge voegelijk vereenigd kunnen worden met die van de school Abeelstraat. Opgemerkt wordt in dit verband, dat aan het hoofd der school Cederstraat op 26 Januari 1941 eervol ontslag is verleend, zoodat na de samenvoeging alle klassen onder leiding van het hoofd der school Abeelstraat komen. Zij stellen den Raad tevens voor, om de school Abeelstraat 30. nA de samenvoe ging met de school Cederstraat 29, voor zoover mogelijk te plaatsen in laatstge noemd schoolgebouw en de school Abeel straat met ingang van een door hen te bepalen dag te noemen de school Ceder- straat 29 Gisteren is alhier overleden de heer mr, J. Woltman, oud-secretaris-generaal van het departement van Defensie. De heer Woltman werd 17 October 1866 te Terband geboren en vestigde zich, na volbrachte studie, als advocaat en procureur in Heerenveen, waar hij van 19051912 tevens secretaris van den Voogdijraad was en van 1906 af lid van de Prov. Staten van Friesland. In Januari 1912 werd hij benoemd aan den Octrooi, raad alhier. Hij was lid en tevens mede directeur van het bureau van den In- dustrieelen Eigendom tot September 1917, toen hij ontslag aanvroeg en overging naar het departement van Oorlog. Tot September 1922 bleef hij buitengewoon lid van den Octrooiraad. Aan het departement van Oorlog werd hij in den rang van administrateur, hoofd van de juridische afdeellng. Op 1 Mei 1922 werd de heer Woltman benoemd tot secretaris-generaal van het departement van Oorlog, terwijl hij aan het departe ment van Defensie, dat in Juni 1929 ont stond door de samensmelting van de de partementen van Oorlog en Marine, in dezelfde functie werd benoemd. Zijn verdiensten werden erkend door de benoeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op I Januari 1933 werd mr. Woltman eervol mtslag verleend. Daarna werd bij benoemd tot voorzitter van de eerste commissie-Woltman, ingesteld tot taak- onderzoek voor dc ambtenaren van de departementen van Algemeen Bestuur. In Juni 1940 werd door het college van secretarissen-generaa! opnieuw een be roep op den heer Woltman gedaan en werd hij benoemd tot voorzitter van de tweede comrnissie-Woltman, die tot taak had het annuleercn van de bestellings- contracten. Tot op den laatsten dag voor zijn ziekte was de overledene voor deze commissie werkzaam. De begrafenis van het stoffelijke over schot zal Woensdag a.s. te 12 uur te Terband bij Heerenveen plaats hebben. ZESHONDERD LITER MELK OVER DE STRAAT Twee, voor een in de van Ostadestraat staande:: melkwagen gespannen paarden, werden gisterochtend schichtig, doordat de boom van den wagen brak De rossi nanten maakten zulke capriolen, dat en« kele bussen aan het rollen gingen en on geveer 600 liter melk over de straat vloeiden. De gedupeerde was een melk- handelaar uit Veur. De finten, een vischsoort, die tot de haringachtige behoort, geniet op het oogenblik een veel grootere populariteit dan vroeger het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze verhoogde belangstel ling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend. In een op 5 Juni j.l. afgekondigde be schikking worden de maximum-prijzen vastgesteld voor ansjovis, filet en ansjo visproducten, zoowel als pastei. X oor ansjovis, die in kleine hoeveel heden wordt verpakt, zijn een aantal standaardverpakkingen voorgeschreven. De kleinste hoeveelheid bedraagt 10 stuks in flacons. De winkelier mag daarvoor 0.52 vragen. Keulsche potten, inhouden de 100 stuks, kosten 3.60, blikken van 4 k.g. netto kosten f 9.25. Voor alle daar- tusschen liggende soorten van verpakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovispastei in tuben van 65 gram mag 0.64 kosten andere vischpastei, waarin ansjovis verwerkt is, is eveneens in de prijslijst opgenomen. Ansjovisfilet is opgenomen in blikken en potjes van verschillende grootte, los uitgewogen mogen de filets /2 per j k.g. kosten. In een afzonderlijke publicatie van den gemachtigde voor de prijzen werd in ons nummer van gisteren een volledig overzicht der nieuwe prijzen op- genemen. Ter verdere consolidatie van de vlot tende schuld stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot het aangaan van een tweetal geldleeningen. De eene geldleening, rentende 3} pCt„ is groot f 500.000 en heeft een looptijd van 5 jaren. Elk jaar zal een bedrag van 100.000 moeten worden afgelost Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. De andere geldleening is groot 100.000 en draagt een rente van 4 pCt. De loop tijd is 10 jaren. terwijl elk jaar een be drag van f 10.000 moet worden afgelost. Gedurende de eerste 5 jaren kan niet extra worden afgelostdaarna kan een dergelijke aflossing plaats hebben tegen den koers van 101J pCt. Deze leening wordt aangegaan met de Vereeniging tot behartiging van de belangen van het personeel in vasten dienst der N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, te Delft. Voor de beide geldleeningen komt belasting op de rente ten laste van Gemeente. Op den Rustenburgerweg is gistermiddag het 15-jarig meisje H. van A. uit de Lubeckstraat, dat per rijwiel was, door een auto aangereden. Zij brak het rechterbeende geneeskundige dienst bracht haar naar het Roode Kruis ziekenhuis. Een nieuw denkbeeld van de Ned. Reisvereeniging Daar onder de huidige omstandigheden het verkrijgen van logies tijdens de va- cantiemaanden wellicht hier en daar met moeilijkheden gepaard zal gaan en een beperkte logiesruimte, vooral in het drukst van het seizoen, de uitvoering van vacantieplannen zou kunnen bemoei lijken, heeft de Nederlandsche Reisver eeniging ten behoeve van haar leden be sloten een nieuw denkbeeld te verwezen lijken, n.l. dat van logiesuitwisseling. Wanneer b.v. een lid uit Groningen eens een weekeinde of een week bij iemand op de Veluwe wil doorbrengen, dan stelt de laatste den Groninger daartoe in staat, waarna het Groningsche lid zich verplicht, om op zijn beurt den man van de Veluwe voor een gelijken tijdsduur te ontvangen. Eveneens zullen er tal van ouders zijn, die gaarne hun zoon of doch ter tijdelijk zouden willen uitwisselen met een kind uit een andere streek van ons land. De N.R.V. stelt haar leden in staat door middel van een in te vullen formulier, hun wenschen in deze ken baar te maken Algemeen hoort men met lof spreken over den spoed, waarmede de gegadigden voor kolenkaarten geholpen worden in den Dierentuin, waar deze waardevolle bonnen worden afgegeven. De organisatie schijnt er wel buitengewoon goed in orde te zijn. Pessimisten, die verwacht hadden, met de zen gang minstens een half uur kwijt te zullen zijn, alleen door in de file te staan, kwamen er na een paar minuten opgewekt uitin het bezit van de bonnen. Wies hoopte, dat het verdere verloop van deze bonnen even vlot zou zijn, een wensch waar ik me gaarne bij aansluit. Jodocus was na de Pinksterdagen da nig in zijn wiek geschoten, over de nu niet bepaald fraaie resultaten door onze Haag- sche Voetbalkampioenen In hun strijd om het algeheele kampioenschap behaald. De arme man had er zich reeds zooveel van voorgesteld, dat het verdrietig was te zien hoezeer hij geschokt was door het falen zijner favorieten. Ik heb hem maar ge troost en gezegd, dat er het volgend sei zoen weer een allerhoogste titel op voet- balgebied viel te verdienen. Het was ech ter geen afdoende balsem op de wonde. Een lezeres schrijft over het zeldzame geval, dat drie kinderen uit een gezin op een dag jarig zijn, en zegt, dat zulks wel meer voorkomt. En, schrijft ze er bij, zoo lang men kind is, geeft het zelfs veel vroolijkheid en een echt leuken dag. Maar als men ouder wordt, verandert de situatie. De kinderen gaan het huis uit, vestigen zelf een gezin en dan komen de lastige punten. Dan worden het familieproblemen. Bij alle drie kinderen den avond gezellig doorbrengen kunnen de ouders niet. De oplossing om den avond te vieren in het ouderlijk huis kan ook niet afdoende ge noemd worden, daar twee van de jarigen hun kinderen niet thuis kunnen laten. Hoe men ook pluist en zint een goede oplos sing is er niet te vinden en vandaar dan ook de verzuchting van de lezeres, weet u ook een goede oplossing. Ik moet mijn onmacht in dezen betreuren en ik moet ook toegeven, dat zoo’n gezamenlijke ver jaardag op lateren leeftijd nog al wat moeilijkheden te weeg kan brengen. Ge lukkig dan maar onze verjaardagen, die over een heel jaar gelijkelijk verdeeld zijn. Ik heb gelezen, dgt er binnenkort een soort electrische taxi tegemoet kan worden gezien, hetgeen als een groote aanwinst zou zijn te beschouwen. Zonder aan de prestaties van onze tram iets te kort te willen doen, zijn er in onze sterk uitge breide stad toch soms afstanden af te leg gen, welke door gebrekkigen of voor hen. die moeilijk ter been zijn, bijna onover komelijk zijn. Voor deze menschen zouden electrische taxi’s een ware uitkomst zijn. Indien het mocht gelukken op die wijze iets tot stand te brengen, dan zou mij dat en velen met mij bijzonder veel genoe gen doen. SUBSIDIE VACANTIEBEZIGHEID VOOR SCHOOLKINDEREN In het praeadvies van B. en W. ir» zake de toekenning van subsidie ten be hoeve van de vacantiebezigheid vari schoolkinderen in 1941 is voorgesteld het gedurende de laatste jaren voor dat doet beschikbaar gestelde bedrag van /85OO voor 1941 weder tusschen den Haagschen bond „Vacantiebezigheid voor schoolkin deren” en den R.K. Bond voor het geziri te verdeelen in de verhouding van de werkzaamheden der vereenigingen In het afgeloopen jaar. Blijkens het verslag van de gemeentelijke inspectie van het onder wijs over 1940 is deze verhouding 25 tot 6. Nader is gebleken, dat deze verhou ding niet geheel juist is. B. en W. stellen daarom den Raad voor, hun bovengenoemd praeadvies in zooverre gewijzigd aan te nemen, da# voor 1941 aan den Haagschen bond ..Vacantiebezigheid voor schoolkinderen” een subsidie wordt verleend van ten hoogste 6.638.50 en aan den R.K. Bond voo* het gezin van ten hoogste f 1.861,50. Ondanks streng optreden der politie tegen overtreders der distributiewetten en van het Prijsbeheerschingsbesluit, komt het nog steeds voor, dat op clan destiene wijze artikelen worden verhan deld. Drie bewoners van Rotterdam en een bewoner van Utrecht liepen te dezer stede tegen de lamp, omdat zij thee tegen f 22,50 per kilo aan den man trachtten te brengen. Zij zijn aangehouden, terwijl niet minder dan 180 k.g. thee in beslag kon worden genomen. Procesverbaal werd voorts opgemaakt tegen een 17-jarigen slager alhier, die mager gerookt spek tegen f 3 per k.g. ver' ocht, terwijl de normale prijs per zelfde hoeveelheid 2 bedraagt; 11 k.g spek werden in beslag genomen. Onder den naam „Europa Kabel” Is te Amsterdam een nieuw economisch week blad verschenen in de Nederlandsche en Duitsche taal. Het blad wordt geleid door den voormaligen economischen re dacteur van het „Berliner Tageblatt” en de „Deutsche Algemeine Zeitung”, von Kastenholzals chef-redacteur treedt op dr. A. de Graaff, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad. In het eerste nummer, dat een f^r- schen, welverzorgden indruk maakt, komt de bedoeling van het bladzijn lezers te informeeren omtrent alle be langrijke economische en financieele vraagstukken en gebeurtenissen, duidelijk tot uiting. Uit zijn inhoud noemen wij o.a. „Europa Werkt”, een beschouwing van den hoofdredacteureen artikel van dr. H. L. Waltersom over het Nederland sche en Duitsche bankwezeneen inte ressant interview met dr. Bühler, com missaris der Nederlandsche Bank, waarin de tegenwoordige en toekomstige vor ming van de valuta- en circulatiebanken- politiek in Nederland wordt behandeld. Van den secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam, mr. G. M. Greup, wordt een beschouwing gepubliceerd over Amsterdam als econo misch centrum, De artikelen en berichten der buiten- landsche medewerkers aan „Europa Kabel” zullen een levendig contact mo gelijk maken met de economische wereld buiten onze grenzen. Uit Duitschland, de Vereenigde Staten, Zwitserland. Zweden en Hongarije komen in dit nummer de uitgebreide brieven der correspondenten, dat met ingang van 5 Juni de prijzen voor De effectenbeurzen genieten evenzeer -,J de aandacht iri goed doorwerkte beschou wingen. Opmerkelijk is tenslotte nog de kaart-statistiek omtrent de verdeeling van den wereldveestapel over de groote economische ruimten. „Europa Kabel” heeft met zijn eerste nummer een goeden start gemaakt. Vergaderingen in de verschillende deelen des lands Het N.A.F. heeft in hotel „Nationaal” te Arnhem een vergadering gehouden met de Geldersche boerenleiders dezer organisatie. Soortgelijke vergaderingen worden in de komende weken in alle gouwen belegd. Xn de Arnhemsche ver gadering heeft de leider van het N.A.F., de heer E. J. Roskam Hzn„ uitvoerige mededeelingen gedaan over den komen den Nederlandschen volksvoedingsstand, welks voorbereiding door het N.A.F. werd ter hand genomen en thans meer en meer de voltooiing nadert. De heer Roskam zette uiteen, dat de opbouw dezer organisatie, waarvoor de Neder landsche taal geen woord heeft, dat nauwkeurig de beteekenis van het Duit sche begrip „Reichsnahrstand’ weer geeft, gelijk zal zijn aan de groote Duit sche zusterinstelling. De volksvoedings stand zal gesplitst zijn in zes afdeelin- gen, waarvan er drie in hoofdzaak van organisatorischen aard zijn, t.w. afdee ling a.: organisatie; afdeeling b.: admi nistratie; afdeeling c.: pers en propa ganda. De andere drie omvatten: den mensch en het bedrijf, en wel: 1. volk en bodem, 2, het bedrijf, 3. de markt ordening. Nader op de taak dezer af- deelingen ingaande, zei spr. o.m„ dat afdeeling a. zich zal belasten met de organisatie naar binnen en naar buiten, met tentoonstellingen, vergaderingen, enz. Afdeeling b. omvat het administra tief deel van den arbeid aller afdeelin- gen. Afdeeling c. zal de voorlichting voor film, pers en radio met betrekking tot de geheele voedselvoorziening en het cultureel agrarisch leven ter hand ne men. De afdeeling „volk en bodem” omvat alles wat betrekking heeft op de positie van den mensch, als arbeiders- aangelegenheden. agrarisch recht, volks cultuur, enz. In de afdeeling „bedrijf” wordt alles samengetrokken dat betrek king heeft op de productie en zij zal voor een belangrijk deel haar taak vin den in den productieslag, welke ten doel heeft, ons volk weer te leeren om zich zooveel mogelijk uit eigen bodem te voeden. De afdeeling 3. „marktorde ning” tenslotte omvat den geheelen handel in bedrijfsbenoodigdheden en Voortbrengselen. De leider der afdeeling „volk en bo dem”, mr. H. Reydon, gaf vervolgens een uiteenzetting met betrekking tot zijn afdeeling. Ir. W. F. Gerhardt, leider der af deeling 2, gaf vervolgens uitvoerige toe lichting met betrekking tot de organisa tie van het bedrijf. Graf Grothe aan het woord Graf Grothe hield daarna een rede, waarin hij zei niet als vertegenwoordi ger van een bezettende macht, maar als Duitsche boerenleider tot Nederlandsche boerenleiders te spreken. Er moeten, al dus Landesbauernführer Graf Grothe, in dezen tijd soms harde maatregelen genomen worden, omdat wjj, Duitschers, een oorlog moeten winnen en wel zoo snel mogelijk. Alle Duitschers, hoe zij ook over het nationaal-socialisme gedacht mogen hebben, weten thans, dat dit nationaal- socialisme de eenige kracht is, welke het boerendom kan redden en de ver splinterende kracht van het kapitalisme kan te niet doen. Het geheele volk moet aan het verstand worden gebracht, dat het hoerendom de eerste stand des volks is. wijl elk volk sterft, dat zijn boeren laat ondergaan. Spr. betoogde voorts o.m., dat de boe ren van het N.A.F. tot taak hebben in hun strijd de groote dingen uit te dra- 1 gen. Den Nederlandschen boer moet gij doen begrijpen, waarom het gaat. Dat i« van meer belang, dan dat gij een maand of een jaar eerder uw leiders i aan de regeering ziet, zoo besloot Graf Grothe zijn rede. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft het crisis-zuivelbesluit (melkpoeder) in dier voege gewijzigd, dat een nieuw arti kel wordt toegevoegd, luidende als volgt: Onverminderd het bepaalde in eenig ander wettelijk voorschrift is het ver handelen. afleveren en vervoeren van melkpoeder door een detaillist aan een consument verboden. Het verbod geldt niet indien de detail list de melkpoeder verhandelt, aflevert en vervoert in de verpakking, waarin hij deze heeft betrokken." Hieruit blijkt dus, dat de verkoop van losse melkpoeder is verboden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9