van Britten trekken Syrië binnen Het stoffelijk overschot den ex-keizer bijgezet Maandag 9 Juni. 1941. No. 17896. Een officieel Fransch communiqué VERDUISTEREN 1 /K I 5 A l aan m Indrukwekkende plechtigheid in Doorn de Zuidgrens s X A s A s A Amerika en de Fransche eilanden in West-Indië Een boodschap van maar schalk Pétain Geen Duitsche troepen Syrië van 9.59 uur n.m. tot 5.18 uur v.m. i I 1 i s I ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN DEN HOOFDCOMMISSARIS Extra rantsoen voor De Duitsche oorlogsmarme en het luchtwapen brengen Etngeland ontzaglijke verliezen toe. Meteen schip van 5000 ton, zooals hierboven afgebeeld, gaan wet 600 wagonladingen verloren. Hoeveel levens middelen en oorlogsmateriaal voor Engeland zouden nu reeds op den bodem van de zee liggen? (Foto: Continentai-Stapf) Nachtdienst dokters: Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Weygand terug naar Noord-Afrika Verontwaardiging te Vichy „Engelschen hadden een militair succes noodig”, aldus de „Völkischer Beobachter” Een verklaring van Huil aan de suiker van 1 kilogram voor den inmaak De Gaulle’s troepen nemen operaties deel De eerste gevechts handelingen COURANT HAAGSCHE PRIJS DEK ADVERTENT1ÊN: PRIJS DEZER COURANT: van om De Syrië, noch op die van Lgto: gen indruk heeft gemaakt. He rijk op het oogenblik verkeert. in Engeland en in het .lerikaansche interventio- nisten is door de bloedige nederlaag der Britten op Kreta en door den schok wel- troux heeft in zijn proclamatie Syrië en den Libanon volledige te verdedigen. Mijn wenschen en van geheel Frankrijk begeleiden ijn en Tutschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 den ver» Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 X A A A X A 1 X A X A gelijktijdig, binnen, waarboven Men doodt wal gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de gebieden uit te leveren, welker verdediging ons is toe- zwaard en het verkeer ernstig wordt be lemmerd. De politie heeft in deze ernstige tijden reeds een zware taak en de burgerij heeft de dure plicht, haar bij het ver richten van die taak zooveel mogelijk steun te verleenen. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 et., fr. p post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstr. 319, Tel. 550310;, Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Deensche en kransen van steund door de Britsche imperiale troe pen schrikken zij er niet voor terug het bloed van hun broeders te vergieten, die de eenheid van het imperium en de Fransche souvereiniteit verdedigen. Te genover de smart, welke door dit feit wordt veroorzaakt, kan het vrjje Frank rijk in alle stelligheid den trots plaat sen niet het eerst de wapens te hebben opgeheven tegen zijn voormalige bond- genooten. Thans evenmin als in Mers- el-Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor het geweld kwam de list. Sedert eenige da gen beweerde inderdaad de propagan da, die het voorwendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan wal gingen, dat Frankrijk oj stond Duitschland de gebiei leveren, welker verdedig.—5 vertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet dat alles onwaar is, gij weet, dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebie den een tusschenlanding hebben ge maakt, thans uit Syrië zijn vertrokken, met uitzondering van 5 of 6, welke niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche sol daat noch in Syrië noch in den Libanon is. Gij zijt dus het voorwerp van een hoogst ongerechtvaardigden aanval, waartegen ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche sou- reiniteit in den Libanon voor de eerste maal bedreigd. Dat kunt gij van mij gelooven. Uw hooge commissaris heeft het u ook reeds tweemaal gezegd. Ik herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de gebieden, welke de geschiedenis aan het vader land heeft toevertrouwd. Gij zult ze we ten die u. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentlën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De algemeene gedelegeerde der Fran sche regeering in Noord-Afrika, generaal Weygand, die verscheidene dagen voor be sprekingen in Vichy heeft vertoefd, is gisteren per vliegtuig naar Noord-Afrika teruggekeerd. Roosevelt was op de hoogte „Stockholms Tidningen" meldt uit Lon den, dat Roosevelt van tevoren was inge licht over de Britsche operaties tegen Syrië. Washington zag, zoo schrijft het blad verder, de noodzakelijkheid van een openlijk conflict met het Fransche bestuur in Syrië. VERKLARING VAN LIBANEESCHE REGEERING Het D.N.B. seint uit Damascus: De Libaneesche regeering richt zich in een bekendmaking tegen de tendentieuze pers- en radiocampagne over Syrië en Li banon en wijst daarbij in het bijzonder de bewering van de hand, dat de Libaneesche openbare meening voorstandster is van een eventueele interventie van een bui- tenlandsche mogendheid. De Libaneesche regeering verklaart, dat de Libanon zelf zijn lot bepaalt en aan Frankrijk volledig vertrouwen schenkt ter zake van de handhaving van vrede en vei ligheid. Zij wijst derhalve iedere avontu- renpolitiek af waardóór het land in een conflict betrokken en tot een slagveld zou kunnen worden Regeering en bevolking zijn eensgezind van meening, dat het haar plicht is een dergelijke eventualiteit uit te sluiten. Het bericht over den aanval op Syrië door Engeische strijdkrachten en troe pen van de Gaullei heeft in Fransche regeeringskringen te Vichy, naar het D.N.B. mededeelt, verontwaardiging ge wekt. Men wijst er o.a. op, dat deze Britsche aanval door niets wordt ge rechtvaardigd. Het betreft hier de voort zetting van het plan om den tragischen toestand van Frankrijk uit te buiten en zijn imperium te bemachtigen. Verder wordt verklaard, dat de Engel- schen bij den aanval op Syrië, precies zooals bij hun vroegere aanvallen met gebruikmaking van valsche voorwend sels zijn opgetreden. Evenmin als er in Mers-el-Kebir, Dakar, Gabon en Nieuw- Caledonië Duitschers waren, zoo zijn er ook thans in Syrië geen Duitsche sol- dagen en heeft zich er ook nooit een bevonden. De aanval op Syrië kan slechts ten doel hebben, dat Engeland zich op kosten van Frankrijk voor de in de Middellandsche Zee en in het Na bije Oosten geleden nederlagen wil scha deloosstellen. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Franschen zal strijden. Deze be lofte is ook opgenomen in de overeen komst, welke verleden jaar tusschen hem en Churchill is gesloten. Hij geeft een mooi voorbeeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeerings kringen gewezen op de proclamatie van den Franschen verrader, generaal Ca- troux, alsmede op een verklaring van den Engelschen gezant te Cairo. Ca- 4.-- i-1- -1-aan souve reiniteit en onafhankelijkheid beloofd, hetgeen bij verdrag tusschen hem en de vertegenwoordigers van Syrië en Li- schen gelukt het '’ronsstation Deraa in te nemen. In de echten aan de kust hebben Fransche strijdkrachten de En gelschen bij Kunaitra tegengehouden en den kustweg Zes Engeische pantserwagens en 3 En geische vliegtuigen werden vernield, en voorts werden er Engeische krijgsge vangenen gemaakt. Voor Beiroet zijn een Engelsch slagschip, 3 kruisers andere lichtere zeestrijdkrachten ver schenen. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten hebben zij echter de stad zelf nog niet gebombardeerd. De proclamatie van Catroux noemde Mechin rechtstreeksch verraad. Hij wees erop, dat deze onafhankelijkheids verklaring noch op de bevolking van Syrië, noch op die van LAanon eeni- gen indruk heeft gemaakt. Het doel van den Engelschen aanval is er duidelijk op gericht een nieuwen toegang te krij gen tot de petroleum in Irak. De Engei sche propagandaleugens, dat zich Duit sche vliegtuigen en strijdkrachten in Syrië bevonden, wees Benoist Mechin op nieuw duidelijk en krachtig van de hand. Duitsche vliegtuigen hebben in ieder gteval het recht, zich 24 uur in de havens van een neutraal land op te houden. In werkelijkheid bevinden zich in Syrië slechts enkele vliegtuigen van Duitsche nationaliteit, welke niet meer gerepareerd kunnen worden. De nieuwe Engeische overval op het Fransche ko loniale rijk is duidelijk bewezen, daar er ook reeds Engeische krijgsgevange- r*“ T'-’—- Gabon en Mers-el-Kebir, bevond zich in Syrië geen enkele Duitsche sol daat. Churchill, zoo betoogde Mechin, heeft bovendien wederom zijn aan de Gaulle gegeven woord gebroken. Des tijds immers heeft hij aan de Gaulle verzekerd, nooit Fransch gebied door Franschen te zullen laten aanvallen. De gebeurtenissen van heden zijn niet al leen uiterst ernstig, doch van bijzonder groot belang voor de positie van Frank rijk. De Fransche soldaten, die thans in Syrië vallen, sterven voor de grootheid van Frankrijk. Zij strijden tegen een aanvaller, die op laffe wijze misbruik mende Britsche troei ten van de Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de Levantstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. Volgens de eer ste ontvangen berichten hebben sterke gemotoriseerde en pantsereenheden, ge steund door artillerie de Syrische grens overschreden en trachten op de naar Damascus leidende wegen op te rukken. Onze troepen van alle wapensoorten, die door den niet te kwalificeeren Brit- schen en Gaullistischen aanval niet ver rast zijn, doen dapper hun plicht. De gevechten duren voort. Een Britsche zeestrijdmacht, be staande uit een slagschip, 2 kruisers en 5 torpedojagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libaneesche kust een contin gent betrekkelijk zwakke, met machi negeweren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevangen ngenomen werden. Het lucht wapen van den tegenstander heeft zon der succes de vliegvelden van Damas cus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met machinegeweervuur bescho ten. De Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds heeft verzekerd, n.l. dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevin den. Engeland pleegt derhalve een nieu we, ongerechtvaardigde aanvalshande- ling tegen het Fransche imperium. Wij verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten”. Hoe zich te gedragen bij luchtalarm Herhaaldelijk blijkt nog, dat bij lucht alarm, niettegenstaande de strenge ver bodsbepalingen, het publiek instede van een schuilgelegenheia op te zoeken of in huis te blijven, de straat opgaat of zich op de daken van de huizen opstelt, om de vliegtuigen in de lucht beter te kun nen waarnemen, hetgeen bovendien hoogst gevaarlijk is. Het publiek, dat zich op straat be vindt, moet zich in de schuilgelegenhe- den begeven of zich in portieken of in huizen opbergen, terwijl de personen, die zich in de huizen bevinden, daarin moeten blijven tot na het einde van het luchtalarm. Binnenshuis verblijvende zal men zich niet vóór of in geopende ramen ophou- en, terwijl in het bijzonder de aan dacht er op wordt gevestigd, dat na zonsondergang geen licht naar buiten mag uitstralen. Reeds tallooze malen is een en ander onder de aandacht van het publiek ge- iractijk heeft uitgewe- t daaraan niet of on- ken de Engeische heerschappij in de Mid dellandsche zee heeft geleden, zoo diep ge zonken, dat Churchill c.s. onvoorwaarde lijk een militair succes noodig hebben. Tegen de weermacht van de as is zulk een succes niet te behalen. Wie zich de schandelijke daden herinnert, welke Enge land in Oran en Dakar en op zee tegen het precies een jaar geleden door de En gelschen schadelijk in den steek gelaten Frankrijk heeft bedreven, zal zich ook over de nieuwste heldendaad van Chur chili niet verbazen Churchill zou geen Churchill zijn, wanneer hij ervoor terug zou schrikken, zijn oorlogslauweren te zoeken in het sinds een jaar van het moe derland afgensneden kleine Fransche man- daatsgebied. Engeland was van den eer sten dag van dezen oorlog af bereid, te vechten tot den laatsten Franschman. Thans, nu de Fransche poilu Engeland niet meer als bondgenoot ter beschikking staat, is hij den Engelschen lijkschenders altijd nog als schietschijf goed genoeg. Bo vendien zou de onderwerping van Syrië het Britsche roofbezit in de Arabische lan den heel aardig afronden. Schaamteloozer heeft nog nooit een re geering gehandeld, gemeener werd nog nooit een volk door zijn voormaligen bondgenoot verraden en mishandeld, zoo schrijft het „Zwölf Uhr Blatt” achter den rooftocht van Engeland is niets anders verborgen, dan de begeerte naat dit waar devolle bezit in het centrum der landen van het Nabije Oosten - Zoo brengt ook deze nieuwste schanddaad weer ie Britsche politiek aan het licht, wclKe. eenige doel is de gemeene winst welker eenige middelen zijn het verraad en de lalfe overval. Het Fransche ministerie van oorlog heeft het volgende officieele communi qué uitgegeven over den Engelschen aanval op Syrië: „Van _Palestina en Transjordanië ko- :pen en strijdkrach- ;bben op 8 Juni des □e rouwplechtigheid Het eerebataillon der Weermacht be staande uit een kompagnie van het le ger, de marine en het luchtwapen en vooraf gegaan door een militair muziek corps, het geheel onder commando van- Oberst von Gersdorff, stelt zich kwart voor elf ter weerszijden van het voorplein van het slot Doorn op. leden van de keizerlijke familie en de genoodigden hebben zich intusschen in de vestibule van bet slot, waar het stof felijke overschot is opgebaard, verza meld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap arriveeren om pre cies half elf voor het poortgebouw. Hier wordt de Rijkscommissaris door vleugeladjudant Oberst von Giese welkomd en vervolgens naar den vroe- geren kroonprins geleid. Rijksminister Seyss-Inquan begeeft zich hierna naar de gemalin van den gestorven ex-mo- narch. Na deze begroetingen begeeft de Rijkscommissaris zich naar het hoofdge bouw en treedt hij het slot binnen In de vestibule, aan den voet van de baar, legt hij een krans, een persoonlijke hulde aan de nagedachtenis van den gestorve ne. De leden van de keizerlijke famillie en de genoodigden stellen zich in de ves tibule rond de baar op. De rouwdienst begint Weer treedt de Rijkscommissaris naar voren en thans legt hij namens den Führer aan den voet van de baar een groote krans. Het is een fraai bloemstuk, bestaande uit een breede krans van lelie tjes van dalen met witte orchideeën. De krans is versierd met breed, roode linten, waarop een hakenkruis. Generaal Chris tiansen legt vervolgens een krans na mens den Rijksmaarschalk, gen.-veldmaar schalk v. Mackensen namen 't oude leger, Gesandte Bene namens den Rijksminister van buitenlandsche zaken en luitenant- generaal Rauter namens den Rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler. Ook worden kransen neer gelegd namens de vier onderdeden van het Duitsche leger, den generalen staf, het luchtwapen, het leger en de oor- logsmarine. Het aantal kransen, dat in het hoofdgebouw is gebracht of op het voorplein ligt, is niet te tellen. Het zijn er stellig eenige honderden. Hierbij be vinden zich ook bloemstukken van de Zweedsche koningshuizen, Hongarije en Boelgarije, bloemstukken uit vele deelen van de we reld. Treffend Is de hulde, die de bur gers van Doorn aan de nagedachtenis van den ex-keizer hebben gebracht. Zij is op het voorplein opgesteld en bestaat uit een groot bloembed, voorstellende een hermelijnen mantel met in het mid den een goudkleurig kruis. (Zie verder 3e blad, pag. l.J' Het D.N.B. meldt uit Washington: De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Cordell Huil, heeft betref fende de Amerikaansche houding ten aanzien van de eilanden Martinique en Guadeloupe in West-Indië een verklaring afgelegd. Hij deelde mede, dat oorlogs schepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten dagelijks bij deze eilanden zouden patrouilleeren. De Fransche officieele instanties zouden zich verplicht hebben, geen goud van daar te verzenden, zon der de Vereenigde Staten ervan in ken nis te stellen. Deze maatregelen zijn op genomen in een overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten en admiraal Ro berts, den Franschen hoogen commissa ris voor de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Admiraal Roberts staat er borg voor, dat de Fransche be zittingen op het Westelijk halfrond zich zullen onthouden van iedere activiteit, welke de Amerikaansche belangen zou kunnen benadeelen. De Vereenigde Sta ten zijn bereid den Franschen eilanden verlof te geven levensmiddelen en be langrijke ravitailleeringsmaterialen in Amerika te koopen op voorwaarde, dat zij niet naar Frankrijk of Fransch Noord-Afrika worden doorgezonden. Een bepaald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrijgelaten voor den aankoop van levensmiddelen Voor de eilanden. banon zou worden vastgelegd. De En geische ambassadeur te Cairo Lampson, heeft verklaard, dat de blokkade tegen Syrië opgeheven zal worden en dat Syrië onder het regiem van het Engei sche pond zou worden geplaatst In deze proclamaties is de werkelijke reden van den Engelschen aanval te lezen, n.l. de vastbeslotenheid van En geland om de petroleum van Irak en zoodoende de kapitalistische belangen van de Londensche city te beschermen. De invasie in Syrië door Engeische troepen en door huurlingen van Enge land vormt op ondubbelzinnige wijze een vijandelijke daad tegen de Fransche souvereiniteit. Tenslotte constateert men in Fran sche regeeringskringen, dat men in alle kalmte en koelbloedigheid de ontwikke ling van den toestand in Syrië tegemoet- ziet. Het feit, dat generaal Wilson is be noemd tot opperbevelhbber van de voor den aanval op Syrië en den Liba non in den strijd geworpen Engeische troepen en de strijdkrachten van de Gaulle, wordt in Fransche kringen al hier aldus uitgelegd, dat Engeland met dezen maatregel reeds zijn masker heeft laten vallen ^en dat het aanvan kelijke vooruitschuiven van de Fran sche dissidente generaals de Gaulle en Catroux slechts een manoeuvre en een voorwendsel vormden om den onge rechtvaardigden aanval te legitimeeren. De Fransche staatschef, maarschalk Pétain, heeft de volgende boodschap voor de Franschen in de Levant ge richt aan den hoogen commissaris en opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz: Franschen van de Levant, de landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Dakar, geleid door Franschen, die zich hebben geschaard ónder de vanen van den opstand. Ge- Parijsche bladen i(jn veront waardigd De Parijsche bladen hebben extra-edi- ties uitgegeven om de bevolking op de hoogte te stellen van den Engelschen aanval op Syrië en van de krijgsverrich tingen ter verdediging van het Man- daatsgebied, zoo seint het D.N.B. uit Parijs. De „Cri du peuple” schrijft: Het per fide Albion, de eeuwenlange vijand van Frankrijk, zet de reeks misdaden tegen het Fransche vaderland voort. De „Petit Parisien" schrijft: Churchill heeft met steun van Engeische troepen door Franschen Fransch bloed laten vergieten. Deze aanvalshandeling is een voldongen feit. Het is een duidelijke aanval. De Fransche souvereiniteit in Syrië is niet door de Duitschers, doch sinds gisterochtend door de Engelschen en eenige afvalligen geschonden. De Matin” schrijft: Iets hatelijks en verschrikkelijks gebeurt Men valt een land de Fransche vlag waait. Fransche soldaten, en dat alles alleen nen gemaakt zijn. Evenals in Dakar, om de Engeische openbare meening ge rust te stellen, welke ontsteld is over een onafgebroken reeks Engeische fias co’s. Het Fransche bloed schijnt het eenige tegenmiddel te zijn om de stem ming der Britten weer op te rakelen. Voor deze handeling der Engelschen be staat geen vergelijking, zelfs in den jammerlijksten tijd der geschiedenis. Thans kent men Engelands opvatting van recht en beschaving. Onbesmet en onbevreesd staat Frankrijk daartegen over. De bevolking van Syrië en Liba non kan er zeker van zijn, dat de Fran sche troepen zich niet zullen inschepen. Engeland is door de volkeren verbannen maakt van den toestand, waarin Frank- en moet van de landkaart worden weg gevaagd. De „Völkischer Beobachter” schrijft over den aanval der Engeische troepen op Syrië: De stemming ii kamp van de Am De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en VisscheriJ maakt bekend, dat een extra-rantsoen suiker van één kilogram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar wordt ge steld. In verband hiermede wordt de geldig heidsduur van de met „42’’ genummerde bon van de Bonkaart Algemeen van vier weken ingekort tot twee weken. Bon ..42” geeft derhalve niet, zooals dezer dagen is bekend gemaakt tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van één kilogram suiker, waarna voor het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrij ging van één kilogram suiker zal wor den aangewezen. In totaal wordt dus ge durende het vier-wekelijkschg tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilogram suiker beschikbaar gesteld, ter wijl het gebruikelijke rantsoen één kg. per vier weken bedraagt Britsche strijdkrachten en troepen van de Gaulle hebben gistermorgen vroeg de Zuidgrens van Syrië over schreden en zich in beweging gezet In de richting van den Dzjebel Droes in het Zuiden van Syrië. Het vlieg veld Mezze in de buurt van Damascus is gisterochtend door Engeische vlieg tuigen gebombardeerd. Er werd geen groote schade aangericht. Evenmin zijn er slachtoffers te betreuren. Ook hebben Britsche vliegtuigen, naar radio-Ankara mededeelt de olie-instal- laties van Beiroet met bommen be stookt De Fransche hooge commissa ris van Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft het opperbevel over de Fransche troepen op zich genomen. Het AN P. meldt uit Doorn: Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoor digheid van den Rijkscommissaris Rijks minister Seyss Inquart, als vertegenwoor diger van den Führer, verscheidene gene raals van de oude keizerlijke en de nieu we Duitsche Weermacht alsmede van vele andere hooge Duitsche autoriteiten is vanmorgen het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slot kapel van huize Doorn bijgezet Tot de genoodigden voor deze plechtig heid behoorden naast den Rijkscommis saris in de eerste plaats de Duitsche weermachtbevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied de generaal der Vliegers Fr. Christiansen, die den Rijks maarschalk Göring en het Duitsche lucht wapen vertegenwoordigde, verder admi raal Canaris, luitenant-generaal Hase, en admiraal Densch, die resp. aanwezig wa ren voor den generalen staf, het leger en wde marine, voorts Gesandte Bene, die den rias fel gestreden. Het is den Engel- Rijksminister voor buitenlandsche zaken. von Ribbentrop vertegenwoordigde, de Höhere SS- und Polizeiführer luitenant- generaal Rauter, die aanwezig was na- mens den Rijksführer der S.S. en chef onbegaanbaar gemaakt, van de Duitsche politie A. Himinler, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Utrecht dr. Joachim en V s ft«<«(««««««««<<««««««««««««««< nog enkele andere leden van den staf van den Rijkscommissaris. Van de ouderlijke keizerlijke weer macht waren aanwezig de generaal-veld- maarschalk von Mackensen, de generaals der infanterie von Fabeck, von Stüllp- nagel, Reinhardt en Hasse, de generaal der artillerie von Behrendt en de admi raals Reuter en von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote keizerlijke familie waren er 35 leden naar Doorn gekomen. De meeste van hen arriveerden hedenoch tend in een extra-trein. Behalve de 5 zoons van den overleden ex-keizer, na melijk kroonprins Wilhelm en de prinsen Adelbert Eitel Friedrich, August Wil helm en Oscar waren er de dochter van den ex-keizer, de hertogin van Brunswijk en vele kleinkinderen, tot wie ook be hoorden prins Louis Ferdinand met zijn echtgenoote, de vroegere prinses Kyra van Rusland. Een Fransche uiteenzetting over den inval in Syrië Het D.N.B. seint uit Parijs: De plaatsvervangende secretaris-generaal bij het 'vicepresidentschap, Benoist Me chin, heeft gisteravond den Parijschen journalisten een uiteenzetting gegeven over den intocht van de Engelschen in Syrië. Benoist Mechin zeide hierover o.a. het volgende: De Engeische aanval is begonnen van het Zuiden uit. Op het oogenblik zijn er hevige gevechten gaande. Zoo wordt er op beide oevers van het aan de grens met Palestina gelegen meer van Tibe- bracht, maar de pi zen, dat men zien voldoende houdt. In verband hiermede zijn door den hoofdcommissaris van politie aan zijn personeel nogmaals strenge orders ge geven, op de naleving van bovenge noemde voorschriften met de meeste gestrengheid en nauwgezetheid toe te zien en tegen de overtreders proces-ver- baal op te maken en hen, zoo noodig, met gebruikmaking van de wapens van de straat te verwijderen. De hoofdcommissaris van politie, tevens hoofd van den luchtbescher mingsdienst, doet daarom bij herhaling en ernstig beroep op de burgerij om in deze mede te werken en te voorko men, dat slachtoffers moeten worden gemaakt, of dat de Gemeente voor het wangedrag der burgerij aansprakelijk wordt gesteld en dientengevolge aan zienlijk financieel nadeel lijdt. Tevens wordt het publiek ernstig ge waarschuwd tegen de fout, om wan neer na bominslag het luchtalarm is ge ëindigd zich naar de eventueele plaats des onheils te begeven. Dit kan alleen tengevolge hebben, dat de taak der politie wederom ernstig wordt ver- Officieel is gisteren van Engeische zijde medegedeeld, aldus Reuter, dat de op- marsch van strijdkrachten van de Gaulle en van Britsche troepen in den nacht van Zaterdag op Zondag 2 uur is begonnen. Naar de Engeische berichtendienst meldL voert generaal Wilson het opper bevel over de operaties. De geallieerde troepen, welke in Syrië opereeren, zijn uit Britsche, Indische, Australische en z.g. vrije Fransche strijdkrachten samengesteld Omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië en den Libanon zijn te Vichy tot dusver nog slechts weinige bijzonderheden bekend geworden, aldus bericht het D.N.B. Bevoegde militaire kringen melden, dat de Engeische aan vallen zoowel van Palestina als van Transjordanië zijn uitgegaan. Engeische Strijdkrachten hebben aangevallen in de richting van Merj Ayoum, terwijl con centraties afvallige Fransche strüd- krachten in de nabijheid van Mafra worden gemeld. Het aanvalsfront strekt zich uit van Merj Ayoem in den Libanon tot in het Zuidelijk deel van Djebel Druse. Het is echter geen aaneengeslo ten gevechtslinie. Integendeel, de vijand tracht in afzonderlijke colonnes op te rukken. Volgens radio Beiroet bieden de Fran sche legers succesvol tegenstand. Drie Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Verscheidene pantserwagens zijn ver nield. De vliegvelden van Damascus, Aleppo en Rayak werden door den vijand met bommen bestookt. Het Fransche opperbevel in Syrië heeft bekend gemaakt, dat Beiroet gis termiddag om 3 uur 30 wederom ge bombardeerd is. Twee kleine reservoirs werden getroffen, waardoor een onbe langrijke brand ontstond. Het gebied, waarin de eerste opera ties plaats vinden, wordt door den loop van de Jordaan aangegeven. Direct ach ter de grens is het terrein in dit gebied zeer bergachtig en daarom zeer moei lijk. In het centrum wordt het doorsne den door het dal, dat den Libanon van den Antilibanon scheidt. Verder naar het Oosten neemt het terrein een woes tijnachtig karakter aan en is beter ge schikt voor militaire operaties, in het bijzonder voor he<t gebruik van gemoto riseerde en pantserstrijdkrachten. Volgens te Ankara ontvangen berich ten. aldus „United Press”, hebben de Engelschen het plan eerst tegen Damas cus op te rukken. Tegelijkertijd zullen zij, naar men aanneemt, uit Irak opruk ken, om Aleppo in hun bezit te krijgen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1