fty d fiHscli ats de fente HAAGSCHE COURANT DE COLOGI w l<i 50 IK» Maandag 9 Juni 1941. STADSNIEUWS BINNENLAND Het stoffelijk overschot van den ex-keizer bijgezet liiii EEN STORTBUI OP SCHEVENINGEN DERDE BLAD BADER IN ZEE VERDRONKEN DE CREMATIE A. MARTINUS Motorreddingboot „Twenthe” Overdracht gelden der voormalige padvindersorganisaties OPENING STREEKHUIS VOOR NATIONALE JEUGDSTORM, AFDEELING MEISJES 80ste VERJAARDAG VAN DEN HEER H. M. CLAASSENS De Postfanfare tijdens de serenade aan de» heer H. M. Claaseena (Polygoon) Korpsfiihrer Hühnlein in Nederland 1 - No. 17896 van uitgereikt de INLICHTINGEN GOOR POLITIE GEVRAAGD Tot slot defileerden de stormsters schepene van Eek. Joh. van den de met ex-keizer i de afdeeling Ned. het Haagsch Drank- INBRAKEN IN KRUIDENIERS- EN BAKKERSWINKEL In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een kruideniers- en een bakkerswinkel, beide gevestigd in de Drie bergenstraat. In totaal werden 50 k.g. roomboter en 1130 brood- en bloemrant- soenbonnen ontvreemd. Men was binnen gekomen door overklimming van een muur aan de achterzijde der panden en door verbreking van een ruit. van K BOTSING TUSSCHEN TRANSPORT- RIJWIEL EN WIELRIJDER Zaterdagochtend vond voor perceel Ko ninginnegracht 111, een aanrijding plaats tusschen een transportrijwiel, bestuurd door den 16-jarigen L.V. uit de Rijswijk- schestraat en den 14-jarigen wielrijder A. Z. uit de d’Aumeriestraat. Z. bekwam een hersenschudding en V. een pijnlijk been. Beiden werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar 4. werd op genomen. Een inwoonster van Loosduinen deed Za terdag aldaar inkoopen in een winkel. Zij had haar taschje op een stoel gelegd, doch toen zij met haar inkoopen klaar was, ver gat zij het mee te nemen. Later bemerkte zij dit en toen zij in den winkel terug keerde lag het taschje er inderdaad nog, doch bij onderzoek bleek ér 7 uit ver dwenen te zijn. Men wist zich te herin neren, dat er zich tegelijk met de bezoek ster, een 18-jarige tuinder in den winkel had bevonden. Zijn naam en adres waren bekend. De politie hield hem aan en de jongeman gaf toe het geld gestolen te heb ben. Het eerste slachtoffer in dit seizoen Met het zomerweer en de baders in zee is ook het verdrinkingsgevaar ge komen. Zondag is reeds het eerste slachtoffer hiervan gevallen. Om onge veer twee gistermiddag begaf de 17- jarige G. S. uit Nootdorp zich bij het baden aan het Noorderstrand te ver in zee. Op een gegeven oogenblik kon hij zich niet meer staande houden in den sterken stroom, zoodat hij viel. De jon geman, die niet kon zwemmen, werd door den stroom gegrepen en dreef af. Pogingen van zijn vrienden, die evenmin konden zwemmen, om hem te redden, faalden, zoodat hij in zee is omgekomen. Het lijk is gisteravond aan het Noorder strand te Scheveningen aangespoeld. ONGEKEURD SCHAPENVLEESCH IN BESLAG GENOMEN Door de politie werd Zaterdagavond in een perceel in de van Ravesteynstraat 15 k.g. ongekeurd schapenvleesch aange troffen, afkomstig van frauduleuze slach ting. Het vleesch werd in beslag genomen en tegèn den bewoner, een 32-jarigen sla. ger, werd proces-verbaal opgemaakt, ter wijl hij tevens werd aangehouden. I GELD UIT KLEEDHOKJES VAN ZWEMINRICHTING GESTOLEN Een rechercheur kreeg gisterochtend* argwaan tegen een 15-jarig jongmensch. dat zich op verdachte wijze ophield bij kleedhokjes in een zweminrichting te dezer stede. De jongen werd aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Bij fouilleering werd aanvankelijk niets anders dan een zilverbon van f 1 op hem gevonden, van welker herkomst hij geen aannemelijke verklaring kon geven. Doch toen de jongen zijn schoenen uittrok kwam er een portemonnaie met 1.34 te voorschijn. Hij gaf toe een en ander uit kleedhokjes gestolen te hebben. Wellicht, dat door zijn aanhouding een eind is gemaakt aan de in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomende diefstallen in zweminrichtingen. Serenade van de Postfanfare Zaterdag heeft, zooals reeds gemeld, de heer H. M. Claassens, in postkringen en het coöperatieleven een bekende figuur, zijn 80sten verjaardag gevierd „Oom Har ry”, zooals de hoog bejaarde, die van een opmerkelijke vitaliteit blijk geeft, popu lair wordt genoemd, heeft over belang stelling niet te klagen gehad. Tal van menschen zijn hem op den feestdag de hand komen drukken, terwijl ook vele telegrafische en schriftelijke gelukwen. schen hem worden toegezonden. Doch ook door bloemen heeft men den jarige van zijn medeleven doen blijken. Des avonds bracht de Postfanfare, waar van de heer Claassens eender mede. In den loop van deze week zal Reichs- leiter Adolf Hühnlein, de Korpsfiihrer van het Nationaal-Socialistische Kraft- fahrkorps, een bezoek aan Nederland brengen. Zijn bezoek betreft zijn in Ne derland ingezette N.S.K.K.-mannen, Korpsfiihrer Hühnlein is in ons land geen onbekende. Niet alleen leider van het Kraftfahrkorps, doch ook als leider van de Duitsche autosport heeft Reicfcs- leiter Hühnlein zich groote verdiensten verworven. Aan zijn rustelooze werk zaamheid en onvermoeide streven is het te danken, dat het denkbeeld der moto- riseering in Duitschland voor altijd vast verankerd kon worden. Op Woensdag 4 dezer, des voormiddags omstreeks 11 uur 15, had op de Heeren- gracht, nabij de halte van lijn 6, een on geval plaats, waarbij een vrouw lichame lijk letsel bekwam. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst C. ver zoekt hun, die getuige van dit ongeval zijn geweest, zich tot het geven van inlich tingen ten spoedigste te willen melden aan zijn Commissariaat, Javastraat 18. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B verzoekt de dame, te wier nadeele Zaterdag j.l. des namid dags om 7 uur 15 op de Hoefkade, nabij de van Ravesteynstraat werd getracht haar rijwiel te ontvreemden, zich ten spoedig ste voor het geven van inlichtingen te melden aan zijn bureau Alexander- plein 15a. JEUGDIGE TUINDER STAL GELD UIT TASCHJE TEGEN BOOM GEREDEN Zondagavond werd door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd de 22-jarige wielrijder W. F. van B., wonende aan de Mient, die in het Haagsche Bosch met zijn rijwiel tegen een boom was gereden, daar hij de macht over zijn stuur verloor. Hij liep daarbij een hersenschudding op. Herdenkingsbijeenkomst In verband met het overlijden van zijn voorzitter, den heer A. Martinus, hield het Haagsch Centraal Drankweercomité, Za terdagavond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen een herdenkingssamenkomst. De bijeenkomst was zoo druk bezocht, dat een tweede zaal in gebruik genomen moest worden. Na inleidend orgelspel, opende de wn. voorzitter, de heer Joh. M. Zwarts, de ver gadering met een inleidend woord, waarin hij uiting gaf aan de verslagenheid in de kringen der Haagsche drankbestrijders over dit verlies. Vele jaren heeft hij in deze zaal de vergadering geleid. Spr. stond stil bij de beteekenis van den overleden voorzitter, wiens verdiensten door verschillende personen zal worden herdacht Spr. heette verschillende vooraanstaande drankbestrijders welkom Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de heeren Weveling, vertegen- wordiger van de Haagsche afdeeling den Alg. Ned. Geheelonth. Bond, W. Rijsdorp, namens het hoofdbestuur van den A.N.G.O.B., ds. J. Ledeboer, H. G. Molenaar, hoofdbestuurslid Spoorweg Geheelonth. Vereeniglng, W. C. F. Scheps, Th. Sazaram namens de R.K. Drankbe strijding, A. T. Kiraters oud-bestuurslid van het H.O.D.O. en J. J. Hertz namens de Ned. Vereen, tot afschaffing van alc dranken en de Orde van Goede Tempe lieren. Namens de familie Martinus, heeft de heer R. Willemsen van Santpoort dank ge zegd voor de jegens de nagedachtenis van zijn schoonvader gesproken woorden. De voorzitter sloot de stemmige samen komst met het voorlezen van zijn toe spraak, die hij ’s middags bij de uitvaart had gehouden. MEN WAKE TEGEN LICHT- UITSTRALING In den nacht van Zaterdag op Zondag straalde licht uit een perceel aan de Lange Houtstraat. Daar er niemand aanwezig was, was de politie genoodzaakt het licht door middel van eenige schoten te dooven. In een ander perceel in genoemde straat straalde eveneens licht uit, hetgeen ge doofd kon worden, nadat de politie zich door verbreking van een ruit toegang tot het perceel had verschaft. Proces-verbaal zal worden opgemaakt Groote belangstelling Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer A. Martinus .voorzitter van het hoofdbestuur en van de afdeeling den Haag van den Alg. Ned. Geheel-Onth. Bond, voorzitter van weer-Comité enz. bijkans Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen Gisteren is te Arnhem, de algemeene vergadering van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen gehouden. De waarn. voorzitter, de heer J. W. van Gemen, herdacht in zijn openingswoord den overleden voorzitter, den heer A. A. Bierlee. In diens vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. W. van Gemen uit Amsterdam, In zijn plaats werd tot penningmeester benoemd de heer J. W. Tupker uit Rotterdam. Voor het dis trict Zuid-Holland werd in het hoofdbe stuur benoemd de heer C. van Gelderen uit Rotterdam en voor het district Zuid- Nederland mej. H. Loontjes uit Maastricht Besloten werd de eischen voor het diplo ma A dezelfde te laten. Voor diploma B zal het aanvangsdiploma van het eenhetdsdl- ploma verplicht zijn. Besloten werd de jaarvergadering in 1942 te Nijmegen te houden. z Onth. BondW. G. L. de Haas, alg. secretaris van de S.O.V. (vereeniging van geheelonthouders onder spoor- en tramwegpersoneel) de Haan, secretaris der Haagsche afdeeling van de S.O.V., A. Arriens namens het hoofdbestuur der Orde van Goede Tempelieren. J. Harders. Amsterdam, directeur van het Reizend Drankweer-museum, J. de Graaf namens den Bond van Geheelonthouders Zang verenigingen e.a. Nadat de heeren J. C. Rugaard te Apel doorn namens het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond en H. Ploeg jr. te Utrecht het woord hadden gevoerd, sprak de heer Joh. A. Zwarts namens het Haagsche Drankweer-Comité en zeide dat de overleden voorzitter dit comité had gemaakt tot een der beste van het land. Alle plaatselijke vereenigingen zijn in dit comité vereenigd en bij het 25- jarig bestaan is op ondubbelzinnige wijze hulde gebracht aan zijn leiding. Hij or ganiseerde groote sport- en kinderfees ten en ook voor het consultatiebureau alhier toonde hij groote belangstelling. De heer F. Weveling sprak namens het provinciaal comité Zuid-Holland en de afdeeling den Haag van den A.N.G.O.B., mevr A. Bramkamp namens het Advies bureau voor alcoholisme te den Haag, de heer Angenent te Vlaardingen als vriend, de heer J. W. Vlint te Krommenie na mens het Noordhollandsche comité van den A N.G.O.B., de heer J. J. Hertz na mens de naaste vrienden in de Ned. Vereeniging en I.O.G.T. en de heer Ol- denburger namens den Jongelieden Geh. Onth. Bond. De organist speelde het Bondslied van den A.N.G.O.B. en bij het dalen van de kist „Strijdroep” op een melodie van Beethoven. De schoonzoon, de heer R. A. Willem sen te Santpoort, dankte voor de belang stelling. Er was een groote schat van bloemstukken uit alle deelen des lands gezonden. Behalve bijkans alle hoofdbestuurs leden van den Alg Ned. Geh. Ont. Bond waren vele provinciale en plaatselijke afdeelingen vertegenwoordigd. De Natio nale commissie tegen het alcoholisme, waarvan de overledene deel uit maakte, was vertegenwoordigd door de heeren H. Ploeg jr. en W. F. C. Scheps alhier. Namens het Haagsch Drankweer-Comité waren aanwezig Joh. A. Zwarts, w.n. voorzitter en E. van Nieuwenhuizen secretaris. Verder waren aanwezig J. Maarleveld, inspecteur van de volksgezondheid alhier, speciaal belast met de zaken der drank bestrijding, W. K. Rijsdorp, Vreeswijk, alg. secretaris van den Alg. Ned. Geh. Geschenk van Twentenaren Een aantal Twentenaren heeft aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij 'een motorreddingboot ge schonken. welke de naam „Twenthe” zal dragen. Deze boot is thans in aanbouw °P de scheepswerf N.V. Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar. Ze is van het aller nieuwste type en wordt geheel van staal gemaaktde lengte zal 14.98 meter be dragen, de diepgang 1 10 meter de boot Wordt uitgerust met 2 Kromhout Gardner motoren. Waar de „Twenthe" zal worden gestationneerd is nog niet bekend. Publiek als het ware weggespoeld Duizenden, die gisteren in lichte zo- merkleeding naar het strand waren ge trokken, zijn druipnat en in een naar geestige stemming thuis gekomen. ’s Morgens scheen het zonnetje zoo lekker warm en was het een en al levendigheid en drukte op het strand en den boulevard. De terrassen voor de café’s waren druk bezet, op het strand speelden de kinderen en lagen de ouderen zich te koesteren in de zon nestralen. Plotseling, voordat men erop verdacht kon zijn, vielen er groote drup pels, die steeds menigvuldiger werden en weldra een stortvloed vormden. In een paniek vluchtte het publiek naar de overdekte galerijen en naar andere plaatsen, die een schuilplaats waren tegen dezen ontzaglijken waterover- vloed. De aanblik van Scheveningen was als bij tooverslag veranderd. Het regenwa ter stroomde in beekjes over den ver laten boulevard, het strand lag stil en verlaten in den plensenden regen. De zomerpret was geëindigd in een water ballet dat helaas voor velen onaange name gevolgen zal hebben. Want heel veel costuums en luchtige zomertoilet- jes zijn bedorven. Overigens was het voor de zaken in Scheveningen even eens een strop. RIJWIEI.DIEVEN EN HELER AANGEHOUDEN Ter zake van rijwieldiefstal is aange houden een 35-jarige straatmaker te wiens huize onderdeden van fietsen werden gevonden en waarvan bij de banden reeds voor 17.50 per stuk had verkocht; deze konden in beslag wor den genomen. Voorts zijn voor hetzelf de feit gearresteerd een 18-jarige "mon teur. een 34-jarige opperman, die op de Hoefkade op heeterdaad werd betrapt, een 35-jarige grondwerker en een 22- jarige rijwielhersteller; terzake van he ling is in hechtenis genomen een 34- jarige bakker. BEGRAFENIS B. KRAMER Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan is hedenmiddag het stoffe lijke overschot van den heer B. Kramer, oud-directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Scheveningen, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de heeren D. van Merkestijn, oud-direc teur van het Telegraafkantoor te Rotter dam, J. D. Brinkman, oud-hoofdadmini- strateur van de onderneming „Serbad- jadi", C. J. D. van der Assen, tandarts, A. J. .Lievegoed, mr. P. C. Reeringh, F. J. Falk, K. W. J. Michielsen, H. Ukkerman, J. A. de Brouwers, gepensionneerd kapi tein en eenige oud-leden van het perso neel van het Post en Telegraafkantoor Scheveningen. In de aula sprak een zoon eenige af scheidswoorden. Uw persoon was een voorbeeld van eenvoud, oprechtheid, doorzettingsvermogen en leergierigheid, zeide spr. Gij zult in onze herinnering altijd blijven voortleven. Rust in vrede. De heer D. van Merkestijn sprak als oud-collega en vriend. Hoewel een men- schelijk woord niet meer tot u kan door dringen, aldus spr., is het mij toch een behoefte nog eenige woorden ten afscheid te spreken, niet alleen als collega maar ook als vriend. Als ambtenaar heeft u steeds de grootste toewijding en plichts betrachting getoond. Als man en vader verdient u ook aller bewondering. U was een trouwe echtgenooL vader en vriend, die niet licht uit onze herinnering zal gaan. De organist speelde het Largo van Handel. „Ases Tod” van Grieg en „Een vaste Burcht is onze God”. CHR. GEREF. GEMEENTE-OOST De kerkeraad der Chr. Geref. Gemeen te van s’ Gravenhage-Oost heeft in de vacature voortdurend door het bedanken van ds. D. Henstra te Haarlem-Noord thans op het tweetal geplaatst de predi kanten ds. J. C. Maris te Sneek en ds. C. v. d. Zaal, em. predikant hier ter stede. Dr. P. A. F. VLEKKE OVERLEDEN Hier ter stede is op 64-jarigen leeftijd overleden dr. P. A. F. Vlekke, oud-direc teur van de suikerfabriek Dinteloord. De begrafenis vindt Woensdag a.s. te Stampersgat plaats. Door de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen is heden een medaille en oorkonde uitgereikt aan Johanna Th. Wubben wegens 30-jarigen dienst als huishoudster bij de familie C. L. Arnoldy alhier. Zaterdagavondwerddoorden geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd de 9-jarige J. H. uit de Tak van Poortvlietstraat, die bij het spelen op de Slachthuiskade van den wal op een schuit viel, waardoor hij een hoofdwond opliep. Zaterdagavond werd in een groot magazijn te dezer stede een tweetal vrouwen aangehouden, verdacht van dief stal van een japon. oprichters is, hem voor zijn woning aan de van Merlenstraat 32 een serenade. De belangstelling van de zijde van het pu. bliek was zeer groot. Nadat een tweetal marschen was ge speeld, werd den jarige verzocht naar be neden te komen. Met luid applaus werd de heer Claassens begroet en vervolgens met een hartelijk speechje van den onder, kapelmeester, den heer Keyzer, met den feestdag gelukgewenscht. Spr. gaf den jarige de verzekering over tien jaren met het corps terug te zullen komen. Tot slot werd nog gespeeld ..Alte Ka meraden” en „De Fanfare komt!”. De heer Claassens heeft voor de gebrachte hulde dank gezegd. Bijzonder had hem getrof. fen, dat zooveel employé’s van de oude en jonge garde van medeleven hadden doen blijken. De leden van het muziekcorps werden nog afzonderlijk in de gelegenheid ge. steld bun gelukwenschen aan te bieden. Aan het Nassauplein Zaterdagmiddag is het streekhuis de afdeeling meisjes van den Nationalen Jeugdstorm, Nassauplein 6. geopend door schepene van Eek. Voor het huis aan de andere zijde van de straat stonden de stormsters van de streek den Haag, West land, Voorburg, Delft en Wassenaar in een halven rechthoek opgesteld, terwijl op het trottoir de genoodigden een plaats hadden gevonden. Onder hen merkten we op dr. Schwebel, gevolmachtigde voor dei. Rijkscommissaris in Zuid-Holland, vertegenwoordigers van de Hitler Jugend en Bund Deutscher Madel, baron J. W. van Haersolte van Haerst, gemachtigde van den Leider in Zuid-Holland, v. lersel, leider van het district den Haag, J. H. Scholte, landelijk leider Front Nering en Ambacht, heerbanleider Feenstra, kornet Nye en C. Walraven, waarnemend hoofd commissaris, die mr P. C. J. M. Hamer, de hoofdcommissaris, vertegenwoordigde. Banvrouwe Teensma heette de aanwe zigen welkom en wees er op. dat de ope ning van dit huis een bijzondere gebeur tenis voor de stormsters beteekende. In 1934 hadden wij ons clublokaal op een zolder bij één der leidsters. Vandaar ver huisden we naar den zolder boven een manége. Na eenige omzwervingen be trokken de stormsters het huis van de gemeente aan de Gaslaan. Met vereende krachten werd dit zoo goed mogelijk in gericht. Toen dit afgebroken werd, moes ten we weer naar een ander pand om zien. De vijandige stemming van de bevolking maakte ons dit echter zeer moeilijk. Wij moesten ons zoodoende steeds behelpen. Met dit huis kunnen we echter uiter mate tevreden zijn. Het beantwoordt aan onze verwachtingen. De inrichting, we Ik 3 verzorgd is door de meisjes zelf, is hoogst eenvoudig, maar degelijk Het is thans reeds te klein, zoodat we binnen kort in de verschillende stadsdeelen eigen kwartieren zullen moeten openen. Baron van Haersolte van Haerst richtte daarna het woord tot de stormers. De gemachtigde van den Leider der N.S.B. wekte haar op, een voorbeeld te zijn voor de andere jongens en meisjes. Door uw optreden moeten anderen den wensch koesteren zich aan te sluiten. Tenslotte voerde nog het woord sche pene van Eek, die er op wees, dat de stormsters een eigen taak hebben te ver vullen. Zelf moeten jullie zorgen, dat in het huis de goede sfeer heersch’t, aldus spr. Op de vraag: Zijn jullie bereid de geest van orde, tucht, discipline en ka meraadschap in dit huis te laten heer- schen, antwoordden allen ,,Ja”. Banvrouwe Teensma overhandigde aan schepene van Eek den sleutel van het huis, terwijl tegelijkertijd de N.J.S.- en de nationale vlag werden geheschen. Hierna werd het streekhuis bezichtigd. voor Opgave van vorderingen vóór 1 Juli 19«1 De voormalige penningmeesters der bij decreet van den Höheren S.S. en Polizei-. führer bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ontbonden padvindersgroepen, worden bij deze op geroepen, om de onder hun beheer zijnde geldbedragen van hun padvindersgroe pen, voor zoover deze nog niet door de politieorganen in beslag genomen wer den, tot uiterlijk den 25sten Juni a.s. op het conto der groep 5 van de Handels- maatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V. te Amsterdam te storten. De personen of lichamen, die nog een vordering op de ontbonden padvinders groepen hebben, worden opgeroepen deze vorderingen ter onderzoek in te dienen bij den beheerder der bezittingen van de ontbonden padvindersorganisaties, Waals- d.rperweg 102, den Haag, tot uiterlijk 1 Juli 1941. Vorderingen, welke na genoemden da tum worden ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Vervolg van pag. 1. Om elf uur begint de liturgische rouw dienst Voorganger is de hofpredikant D. Döhring uit Berlijn. Na dezen dienst wordt de baar, welke gedekt is door den keizerlijken standaard, door het mannelijk huispersoneel onder leiding van twee ka merdienaren naar buiten gedragen en op een voor dit doel omgebouwde Mer- cedeswagen geplaatst. Tromgeroffel weer klinkt het eerebataillon presenteert het geweer. Wanneer het tromgeroffel ophoudt speelt het muziekcorps het koraal Jesus meine Zuversicht”. Wanneer de baar voor zichtig op den wagen is gedragen zet het eerebataillon zich in beweging. Nu speelt het muziekkorps het koraal „Wenn ich ein- mal soil scheiden” en daarna *t niet minder bekende „Harre meine Seele”. Al deze ko ralen en ook die welke nog volgen, zijn lievelingsliederen van den gestorven ex- keizer geweest De rouwstoet wordt geopend door den generaal-adjudant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Daar na volgen verscheidene kransen welke ge dragen worden door leden van de Duit sche Weermacht Eerst de krans van de echtgenoote van den ex-keizer, prinses Hermine, en van den vroegeren kroon prins, daarna de kransen van de andere leden der keizerlijke familie, de kransen van het huis- en tuinpersoneel, van de delegaties en van de commandanten der weermachtsonderdeelen. Deze lange rij van kransen wordt besloten met een grooten krans van den Führer. Hij wordt gedragen door twee soldaten. Daarachter loopen nog eens drie soldaten. Hierna volgt de veldmaarschalkstaf van den overleden ex-keizer, welke op een kussen gedragen wordt door den generaal graaf von der Goltz en de ridderorden van den keizer, eveneens op een kussen gedragen door den yleugel-adjudant graaf Moltke. Hierach- achter heeft de hofpredikant Döhring zich opgesteld. Dan volgt de wagen met het stoffelijk overschot van den ex-keizer Naast de wagen loopen de kamerdienaren en het mannelijk huispersoneel. De slippen van den keizerlijken standaard, welke de baar dekt, worden gedragen door den generaal-adjudant von Dommes en de vleugeladjudanten Mewes, Freiher von Sell en von Ilse- mann. Achter de baar schrijdt prinses Hermine met naast haar de vroegere kroonprins. Hierop volgen de leden van de keizerlijke familie en daarachter de Rijkscommissaris en de andere genoo digden. Tijdens de droeve tocht van het slot naar de oude kapel dicht bij het poort gebouw speelt het muziekcorps treur muziek. Wanneer de stoet voor de kapel is aangekomen, rijdt de auto met het stoffelijk overschot van den voor het front van het eerebataillon. We derom weerklinkt tromgeroffel en presen- teeren de soldaten het geweer. Wanneer de baar van de auto in de kapel is ge bracht speelt het muziekcorps het koraal „Ein fester Burg ist unser Gott”. Ter weerszijden van de baar, die in het midden van de kapel op een tapijt staat opgesteld, betrekken vier zoons van den gestorven ex-monarch in de uniform van het oude leger en vier kleinkinderen in de uniform van de nieuwe weermacht met ge trokken sabel de doodenwacht. Op alle vier punten van de baar branden kandelaren. Langs de wanden van de kapel met zijn meer dan duizend jaar oude gebrand schilderde ramen, welke gewijd zijn aan de boekdrukkunst, liggen tientallen kran sen. Aan den voet van de baar worden de voornaamste bloemstukken gelegd, vooraan de krans van den Führer. In den kleinen ronden ingang van de kapel ver richt de hofpredikant vervolgens de uit- vaartceremoniën, welke hij besluit met het bidden van het „Onze Vader”. Dan speelt het muziekcorps voor het laatst het koraal „Ich bete an die macht der Liebe”. Nauwelijks zijn de laatste klan ken verstorven of de zomersche lucht Wordt uiteengereten door een eeresalvo, afgegeven door een compagnie infante rie, welke in de nabijheid van de kapel staat opgesteld.' De plechtigheid is hier mede afgeloopen. Prinses Hermine en de vroegere kroonprins onderhouden zich nog eenigen tijd met den Rijkscommis saris en de andere hooge autoriteiten. Het eerebataillon marcheert af op tonen van den Yorckschen marsch. De leden van de keizerlijke familie be geven zich terug naar het slot. De genoo digden verlaten Doorn.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9