De Britsche overval van Syrië De belangstelling te Berlijn 1941. No. 17897. Succesvolle activiteit het van Duitsche lucht- en onderzee- bootwapen I i I 8 I Dinsdag 10 Juni. VERDUISTEREN Engelschen rukken op in vijf colonnes maakt m Geldt speciaal den politieken achter grond van 10 uur n. m. tot 5.18 uur v.m. Nieuwe anti-Britsche betoogingen in Bagdad ct ENGELAND Alexandrië De luchtaanvallen BOELGARIJE VEREENIGDE STATEN JAPAN SPANJE Engeland wil de nederlaag van Kreta compenseeren aldus compenseeren de Wilhelmstrasse De North American Aviation Co. door het leger overgenomen de führer en de duce op DEN BRENNER Communiqué van het Fransche ministerie van oorlog ZUID-AMERIKA Politieke bedrijvigheid te Tokio Britsche admiraliteit verloren gaan van nog drie oorlogsschepen bekend Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nachtdienst dokters: Fransche vloot niet naar Syrië Italië’s verliezen na een jaar oorlog Darlan houdt hedenavond een radiotoespraak Wordt de persvrijheid opgeheven? Onderhoud tusschen Cordell Hull en Henry Haye Acht Engelsche vliegtuigen neergeschoten Irak verbreekt diplomatieke betrek kingen met Italië g S 0 1 5 5 0 Acht schepen uit een Britsch convooi vernietigd HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: voor (Hoffmann) kwestie tusschen Engeland en Frank* Nieuwe Britsche bevelhebber in Egypte Luitenant-generaal sir James Maxwell- Cornwall heeft volgens Reuter het bevel over de Britsche troepen in Egypte op zich genomen. Deze behooren tot de strijd krachten in het Midden-Oosten, die onder bevel van generaal Wavell staan. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 ft ft I ft A A A A ft A A A A A ft A A A A A A NOODWEER EISCHT 60 MENSCHEN- LEVENS Een zware storm, gepaard met ont zaglijken regenval, die Hokkaido sedert tionalisten, die het eerst de wapens hebben opgevat, zullen deze niet neerleggen, hoe moeilijk de omstandigheden ook mogen zijn. Daarom kan, volgens bevoegde krin gen, niet gezegd worden, dat de toestand in Irak aan actualiteit heeft ingeboet. rijk genoemd. Over de houding van Turkije is offi cieel nog niets bekend. Het is evenwel moeilijk aan te nemen, dat Inönu in de nieuwe gebeurtenissen een aanleiding zal vinden om van de houding, welke Turkije sinds lang heeft aangenomen en welke in de handhavini neutraliteit bestaat, EEN ONDERHOUD TUSSCHEN SJIGEMITSOE EN EDEN Naar Domei meldt, heeft de Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, gis teren een langdurig onderhoud met mi nister Eden gehad Vermoedelijk zpl Sjigemitsoe nog deze week een bezoek aan Churchill brengen en waarschijnlijk op 16 of 17 dezer naar Tokio vertrekken om verslag uit te brengen. DE OVEREENKOMST MET HET VATICAAN Over de gesloten overeenkomst tus schen Spanje en het Vaticaan, kan nog nader worden gemeld, dat de Spaansche staat zich verplicht de eerste 4 paragra fen van het concordaat van 1851 te res- pecteeren. Daarin wordt bepaald, dat in Spanje slechts de ApostolischRoomsch Katholieke godsdienst geldt en de kerk steeds de rechten en voorrechten zal be houden, welke haar volgens het kanno- nieke recht toekomen. Het onderwijs aan de universiteiten, hoogescholen, se minaria en openbare scholen (met inbe grip wan de particuliere scholen) moet op Katholieken inslag geschieden. De De Engelsche admiraliteit deelt vol gens den Londenschen berichtendienst mede, dat de luchtafweerkruiser „Cal cutta” en de torpedojagers „Hereward” en „Imperial’ tijdens den terugtocht van Kreta verloren zijn gegaan, aldus het D.N.B. Onbekende vliegtuigen passee- ren Alexandrette. Volgens te Ankara uit Alexandrette ont vangen berichten is een groot aantal vlieg tuigen van onbekende nationaliteit in de afgeloopen 3 nachten langs de haven Alexandrette in Oostelijke richting gevlo gen, aldus United Press. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft den Duitschen ambas sadeur. Ott, den Britschen ambassadeur, Craigie, en den Franschen ambassadeur, Arseni Henri, ontvangen. In politieke kringen verklaart men. dat de bezoeken van de drie ambassadeurs van buitengewoon belang zijn. De bezoeken van buitenlandsche diplo maten aan Matsoeoka begonnen reeds vorige week, toen Matsoeoka na de bij eenkomst van Hitler en Mussolini op den Brenner den Duitschen ambassadeur en diens Italiaanschen collega ontving. Don derdag bracht de Amerikaansche ambas sadeur een bezoek aan Matsoeoka. Met betrekking tot het bezoek van den Engelschen ambassadeur is men van meening, dat deze getracht heeft Mat- soeoka's standpunt-te peilen inzake een regeling van de Anglo-Japansche betrek kingen. In verband hiermede wijst men er op, dat Eden Donderdag j.L den Ja- panschen ambassadeur om dezelfde rede nen heeft ontvangen. Men is te Tokio van meening, dat Engeland het feit, dat de Japansche ambassadeur in Juli naar Japan zal vertrekken, wenscht te benut ten om een verbetering tot stand te brengen In de spanning, die thans tus schen beide landen heerscht Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 318, Tel. 560310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Setors Jr., There- slastr.'108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel 7211*7 Sympathiebetuigingen generaal Dentz Na het bekend worden van den Brit schen aanval kwamen de bewoners van de Syrische en Libaneesche steden bijeen en getuigden van hun sympathie voor de Fransche autoriteiten. Talrijke Arabische persoonlijkheden richtten telegrammen aan den hoogen commissaris generaal Dentz. waarin zij de verzekering geven van hun trouw, aldus meldt het A.N.P. WEDEROM TIENDUIZEND ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND De voorzitter van het Duitsche „Comi té voor de organisatie van het tewerk stellen van Boelgaarsche arbeiders in Duitschland", dr. Gohl, heeft medege deeld, dat binnenkort wederom 10.000 Boelgaarsche arbeiders naar Duitschland zullen vertrekken om in de industrie te werk te worden gesteld. De beide eerste transporten zullen 16 en 28 Juni Boelga- rije verlaten, aldus S.P.T. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Nieuwe stakingen uitgebroken Intusschen zijn in de wapenindustrie 2 nieuwe stakingen uitgebroken. In de ha ven van Baltimore ligt de scheepvaart vrijwel stil tengevolge van een staking van het sleepbootpersoneel. Verder wordt gestaakt in een aluminiumfabriek te Cle veland, waar de stakers posten hebben be trokken. S.P.T. meldt uit Berlijn: Sinds Zon dag houden de gebeurtenissen in Syrië de officieele Duitsche instanties bezig. In de Wilhelmstrasse heeft een officiee le woordvoerder gistermiddag ver klaard, dat de belangstelling van Ber lijn meer den politieken achtergrond van deze gebeurtenissen, dan de mili taire ontwikkeling geldt. De overtuiging welke sedert Zondagmiddag, toen de eerste berichten over de Engelsche actie in de bladen werden gepubliceerd, tot uiting kwam, werd gisteren ook in de Wilhelmstrasse uitgesproken: Engeland wil door militair succes in het naburige Oosten de nederlaag op Kreta cojnpen- seeren. Van -andere zijde wordt ook de meening verkondigd, dat Engeland de actie, welke het op den Balkan is begonnen, nu in het naburige Oosten voortzet met het doel zoo lang mogelijk een grootsch opgezetten aanval op het Britsche eiland uit te stellen. De moree- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45* Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct armen van de Gang< verwoestingen hebben groote overstroomingen zaakt. volkomen vernield zijn, personen zouden het In bevoegde Fransche kringen spreekt men het Amerikaansche bericht, volgens hetwelk de Fransche vloot naar Syrië zou zijn uitgeloopen, tegen, aldus meldt het D. N.B. Eveneens tegengesproken wordt het in het buitenland verspreide bericht, als zouden 4000 Fransche soldaten in Dzjebel Droes naar de Engelschen zijn overgeloo- pen. getracht hadden de Noorsche kust te na deren, achtervolgd. Door den Duitschen afweer werden op dien dag 4 bommen werpers neergeschoten, aldus hét D.N.B. Duitsche patrouillevaartuigen, die op 7 Juni in de Noordzee door Britsche bommenwerpers werden aangevallen, konden door handig manoeuvreeren den vijandelijken aanval doen mislukken. Twee Britsche bommenwerpers van het type Bristol Blenheim werden neerge schoten en stortten brandend in zee. Het bericht van den Britschen opmarsch in Syrië heeft in Bagdad nieuwe ahti- Britsche betoogingen doen ontstaan. On danks de scherpe bewaking door Indische patrouilles schoolde de menigte samen en trachtte op te dringen naar de Britsche ambassade, teneinde daar te demonstree- ren. Indische troepencordons zetten het ambassadegebouw af. type Bristol Blenheim werden neerge schoten en stortten brandend in zee. Bij luchtgevechten bóven het Kanaal hebben Duitsche jagers gistermiddag 2 Britsche jachttoestellen van het type Spitfire neergeschoten. Een derde ma chine, die ernstig werd getroffen, trachtte de Britsche kust te bereiken, een breed rookspoor achter zich latend. Fransche visschersvaartuigen aangevallen Twee Fransche visschersvaartuigen zijn door Engelsche luchtstrijdkrachten aan gevallen. De vischkotter ..Donibane" werd gebombardeerd en met mitrailleurs be schoten. De kotter zonk binnen 5 minu ten. De bemanning werd door een ande ren kotter aan boord genomen. Ook de op 3 mijlen afstand varende Fransche visschersboot „Amadi” werd met 4 bom men bestookt, die echter geen doel trof fen. Het Engelsche vliegtuig vloog zoo laag, dat de piloot duidelijk de Fransche vlag op de boot heeft kunnen zien. Duitschland niet voornemens in te grijpen Volgens te Ankara ontvangen berich ten. wijst niets er op. dat de Duitschers voornemens zijn in het conflict tusschen Syrië en de Geallieerden in te grijpen. Duitsche kringen in Ankara verzekeren, oat zij niets te maken hebben in het Fransche mandaatsgebied, zoo meldt ^PT. Leden van de wapenstilstandscom- [nissie zijn naar Rhodos vertrokken. De telegraafverbinding tusschen Turkije en Beiroet is hersteld. Ter gelegenheid van den verjaardag van Italië’s deelneming aan den oorlog wordt van officieele zijde een overzicht gegeven van de operaties der Italiaan- sche weermacht te land, ter zee en in de lucht, waaruit blijkt, dat het Italiaan- sche luchtwapen van 10 Juni 1940 tot heden 1439 vijandelijke vliegtuigen heeft neergeschoten. De verliezen van het Italiaansche luchtwapen bedroegen in deze periode 232 toestellen. De verhou ding is dus 1 op 6 ten gunste van Italië, aldus het D.N.B. De verliezen van de Italiaansche weermacht bedragen in de periode van 10 Juni 1940 tot eind Mei 1941 voor het leger: 17.622 gesneuvelden, 45.779 ge kwetsten en 132.523 vermisten, voor de vloot resp. 1075, 1301 en 6146 en voor het luchtwapen 514, 825 en 1613. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert voorts de verlies cijfers voor de maand Mei met Inbegrip van de verliezen, die tot dusver niet zijn vermeld. Leger: Grieksch-Albaneesche front en Albaneesch-Zuidslavische front 1430 ge sneuvelden, 4123 gewonden, 223 vermis- TIEN MILLIARD VOOR DE WEERMACHT Het Huis van afgevaardigden heeft met 350 stemmen tegen 1 een bedrag van 10 milliard dollar beschikbaar gesteld voor de weermacht, voor het op 1 Juli beginnende financieele jaar. DE OPLEIDING VAN BRITSCHE VLIEGERS OP AMERIKAANSCHE LUCHTVAARTSCHOLEN Uit Toronto zijn te Atlanta in Georgië 550 Britsche cadetten aangekomen, aldus meldt .Associated Press”. Op Ameri kaansche luchtvaartscholen in 6 zuidelij ke staten zullen zij een opleiding van 30 weken voor den dienst bij .de Britsche luchtmacht krijgen. ADMIRAAL KIMMEL BIJ ROOSEVELT Naar vernomen wordt, heeft Roose velt den opperbevelhebber der Ameri kaansche vloot, admiraal Kimmel, voor een bespreking naar het Witte Huis ont boden. De plaatsvervangende minister-presi dent. Darlan, zal hedenavond een radio toespraak houden. In politieke kringen neemt men aan. dat hij een verklaring z.al afleggen over den toestand, ontstaan door den Britschen aanval op Syrië. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens berichten uit Britsch-Indië zou een wervelstorm in het gebied van de Barissal, een der voornaamste zij armen van de Ganges, verschrikkelijke aangericht en hebben veroor- Talrijke dorpen zouden daarbij Ongeveer 5000 zouden het slachtoffer van dezen storm geworden zijn. geestelijken mogen bij de verbreiding van de Christelijke leer en het Christe lijke geloof, benevens bij de godsdiensti ge opvoeding van de jeugd niet worden gehinderd. Geringschatting en het ver achtelijk maken van geestelijken moet vermeden worden en hun moet in het algemeen alle steun worden gewaar borgd. De clerus geniet in ieder opzicht de vrijheid, welke hem door het kanno- nieke recht wordt toegekend. Volgons inlichtingen uit het Witte Huis zc^. Set plan bestaan de persvrijheid in Amerika op te heffen. Roosevelt is van plan, zoo wordt verklaard, hiervoor ge bruik te maken van den nationalen noodtoestand, aldus het A.N.P. Als motief zal men Noordamerikaan- sche persstemmen aanhalen, die schrij ven over een zekeren ondergang van Groot-Brittannië. Men hoopt door het breidelen van de pers en de radio den isolationisten den mond te snoeren. De Fransche ambassadeur te Washing ton Henry Haye, heeft gistermiddag met staatssecretaris Cordell Hull een langdu rig onderhoud gehad. In aansluiting hier op verklaarde hij, dat hij den staatssecre taris uitdrukking had gegeven van de ver ontwaardiging van het Fransche volk over den niet geprovoceerden aanval, van Enge land op Syrië. De ambassadeur sprak op nieuw de bewering tegen, dat in Syrië en den Libanon troepen der asmogendheden stonden. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Frankrijk en de Vereenigde Sta ten verklaarde de ambassadeur, dat naar zijn meening niets wees op een voor de deur staande verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen beide mogendhe den. In ieder geval zal Frankrijk in deze richting niet den eersten stap doen. 3 dagen teistert, heeft daar niet alleen aanzienlijke schade aangericht, maar ook reeds over de 60 menschenlevens ge- eisent. Door dijkbreuk is een dorp over stroomd en meer dan 50 huizen werden door de watermassa's meegesleurd Bo vendien moeten talrijke visschersbooten met bemanning verloren worden geacht Duitsche jagers hebben op 7 Juni, naar het D. N. B. verneemt, verschei dene Britsche bommenwerpers, die Uit Bagdad wordt aan het D.N.B. ge meld, dat de Iraksche regeering de diplo matieke betrekkingen met Italië heeft ver broken. Alle Italianen moeten binnen 24 uur het Iraksche gebied verlaten. Ten aanzien van de verbreking van de diplomatieke betrekking tusschen Irak eft Italië, verklaart men in politieke kringen te Rome, dat de nieuwe regeering van Irak niet vrij is in haar besluiten en han delingen, maar beschouwd moet worden als een werktuig van de Londensche poli tiek. Het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Italië is ongetwijfeld ge schied onder den druk van de Engelsche regeering. Een officieele bevestiging van het be richt. dat de Iraksche regeering alle Ita liaansche onderdanen heeft aangezegd, binnen 24 uur het land te verlaten, is in Rome nog niet ontvangen. Berlijn verklaart: De toestand in Irak blijft actueel „Het einde van de gevechten in Irak be- teekent nog niet het einde van den vrij heidsstrijd der Arabieren”, verklaarde een officieele woordvoerder gisteren in de Wil helmstrasse .aldus S.P.T. De Iraksche na- De Fühi;er en de Duce ontmoetten elkaar op 2 Juni j.L in tegenwoordigheid van Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano op den Brenner voor een lang durig onderhoud over den politieken toestand. De bespreking werd gehouden in den geest van de hartelijkste vriend schap en leidde tot volledige overeen stemming der regeeringschefs van de beide verbonden landen. URUGUAY BEREID VERDEDIGINGS- STEUNPUNTEN TE VERSCHAFFEN President Baldomir heeft verklaard, dat Uruguay bereid is om mogelijkheden te verschaffen voor het inrichten van steunpunten voor de verdediging van het Amerikaansche continent. Ons standpunt tegenover de Vereenigde Staten baseert zich op de principes van de Pan-Ameri- kaansche solidariteit, zeide de president Tenslotte verklaarde Baldomir, dat in geen geval de souvereiniteit over Uru- gueesch gebied zal worden opgegeven of gebiedsdeelen zullen worden afgestaan, aldus United Press. Fransche tankboot in Britschen dienst getorpedeerd Het Portugeesche schip „Ganda” heeft 30 mijl van Freetown 21 schip breukelingen gered, afkomstig van de Fransche tankboot „Grenadier”, die on der Britsche vlag voer onder escort van een Britsch oorlogsschip en door een duiboot tot zinken was gebracht. Naderhand werd de Portugees door een Engelsch oorlogsschip aangehouden, dat de schipbreukelingen aan boord nam en naar Freetown bracht, meldt het D.N.B. Vijfhonderd km ten Westen van de Faroereilanden heeft een Duitsche lange afstandsbommenwerper gisteren een Britsch koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. zoo zwaar getroffen, dat het begon te zinken en de bemanning in de booten moest gaan. In hetzelfde zeegebied werd een tweede koopvaarder van 5.000 b.r.t. in brand geworpen. Beide schepen moeten als verloren worden beschouwd. B 0 0 ten, Jullsche front resp. 14, 24 (geen vermisten). Noord-Afrika 329, 752, 23.919, Oost-Afrika 58, 77, 2345. Vloot 38, 187, 33. Luchtwapen 79, 41, 493. Deensche schepen in beslag genomen In Cavite op de Philippijnen zijn vol gens Domei 4 Deensche schepen in be slag genömen onder het motief, dat men een mogelijke beschadiging of vernie tiging der schepen wilde verhinderen. ig van een strikte afte wijken. De situatie nog vrij onduidelijk Samenvattend kan men op het oogen- blik zeggen: politiek is de situatie nog vrij onduidelijk. Een verandering van den politieken toestand kan natuurlijk van groot belang voor de militaire situ atie zijn. Uit de berichten uit Syrië, Turkije, Londen en Vichy kan men zich op het oogenblik nog moeilijk een duidelijk beeld van de situatie vormen. Zoover men kan nagaan, is het volgende ge beurd: Zaterdag j.l. is te Jeruzalem een bespreking gehouden tusschen de generaals Wavell, Wilson, de Gaulle en Catroux, waarin de laatste voorberei dingen voor den aanval Werden getrof fen. Te 3.45 uur Zondagmorgen hebben daarop de eerste troepen de grens van Syrië overschreden. De Engelsche ope- i reeren van Palestina en Transjordanië uit. Het doel van den opmarsch schijnt voorloopig te zijn om, ondersteund door de Britsche vloot, Beiroet te bezetten, terwijl zooals reeds gemeld, een an dere colonne, die oprukt ten Oosten van Dsjebel Droes met sterke gemotoriseer. de eenheden de grens heeft overschre den en oprukt in de richting van Damas cus. Voor de reactie van de Duitsch,e re geering kan worden verwezen naar de officieele verklaringen de vorige week in de Wilhelmstrasse afgelegd, toen door de hoogste instanties alhier reeds met 'n aanval op Syrië ernstig rekening werd gehouden. „Bij den tegenwoordigen stand der Duitsch-Fransche betrekkin gen kan een gedachtenwisseling tus- schen de twee staten, in geval van een Engelschen aanval op Fransch gebied, moeilijk worden uitgeschakeld”, aldus verklaarde de officieele woordvoerder. De „Calcutta’ mat 4200 ton. De lucht- afweerbatterijen bestonden uit 8 stukken van 10,2 cm, 4 stukken van 4 cm en 4 machinegeweren. Er waren 400 man aan boord. De torpedojager „Hereward’ had een waterverplaatsing van 1340 ton en een bemanning van 140 koppen, evenals de jager „Imperial’, die 1370 ton mat. In een mededeeling van de Britsche admiraliteit wordt bekend gemaakt, dat de „Imperial’ door de' eigen beman ning tot zinken moest worden gebracht, nadat hij door vijandelijke luchtaanval len zwaar was beschadigd. Het D.N.B. meldt voorts uit San Sebastian: Volgens verklaringen van zeelieden is de Britsche torpedojager en flottieljeleider „Codrington" tijdens een Duitschen luchtaanval in September 1940 te Dover tot zinken gebracht.- De „Codrington’ had een waterver plaatsing van 1540 ton en een beman ning van 183 koppen. OP Ooggetuigen verhalen, dat de laatste luchtaanval op Alexandrië nog aanzien lijk heviger was dan die van Donder dag. In de havenwijk zijn talrijke pak huizen in vlammen opgegaan. Grieksche en Britsche schepen werden getroffen, een deel werd tot zinken gebracht. De wijk öm de haven is een puinhoop, meldt het A.N.P. uit Beiroet. Bij duizenden verlaten de bewoners de stad op karren of te voet. Het station wordt eveneens door duizenden be legerd. Het Egyptische kabinet heeft 300.000 pond ter beschikking van de stad ge steld. Het Fransche ministerie van oorlog heeft gisteravond het volgende com muniqué over de militaire operaties in Syrië gepubliceerd: „De Britsche en Gaullistische troe pen, die gisteren over de Syrische grens zijn gerukt, hebben hun aan val in den middag van den 8en en in den ochtend van den 9en Juni versterkt. In de streek tusschen den Dzjebel Droes en de uitloopers van het Hermongebergte zijn de aanval len ondernomen door aanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, waaronder een groot aantal pantser wagens. Onze dekkingsafdeelingen hebben, met steun van artillerie en luchtmacht, eiken meter gronds ver dedigd en den tegenstander ernstige verliezen toegebracht. Een aanzien lijk getal pantserwagens is vernield. Langs de kust van den Zuidelijken Libanon zijn afdeelingen cavalerie en gepantserde strijdkrachten over de rivier de Litoni teruggeslagen. Ken verbitterde strijd duurt voort langs de hoofdlinie Litoni—Merdsj AjoemKoeneitraSjeik Meskin. Enkele Britsche vliegtuigen hebben de vliegvelden van Aleppo, Rajak en Damascus en de bases van Merdsj Ajoem gebombardeerd. Onze jagers hebben 3 Hurricanes neergeschoten. Onze eskaders bommenwerpers zijn in volle actie gekomen tegen vijan delijke strijdkrachten, die in gevecht zijn met onze plaatselijke afdee lingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vlootstrijdkrachten en een sterkere vijandelijke vlootmacht bjj de Liba neesche kust is een Britsche torpe- dobootjager ernstig beschadigd Ge trouw aan hun militairen plicht bie den onze strijdkrachten overal een hardnekkig verzet tegen de nume riek sterkere en krachtig gewapen de vjjandelijke strijdkrachten". De militaire correspondent van de „Exchange Telegraph” bij de Brit sche troepen in Palestina meldt, dat de inval in Syrië door 5 afzonder lijke colonnes is ondernomen. De eerste colonne, die wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdee lingen. dringt naar Beiroet op, de tweede valt uit Palestina aan in de richting van Damascus. Verder naar het Zuiden rukt een kleine af- deeling uit Transjordanië door de woestijn op. Een andere colonne na dert van een basis in Irak langs de Eufraat. United Press meldt uit Vichy: men bericht hier, dat in de 200 m. hooge Dzjebel Droes, ten Zuidoosten van Suitia. buitengewoon hevige gevech ten tusschen Fransche Syrië-troepen en de Gaulle-strijdkrachten plaats vinden. Het tooneel der gevechts handelingen bevindt zich ongeveer 40 k.m. ten Noorden van de Sy- risch—Palestijnsche grens. De „New York Herald Tribune” meldt uit Woodshale In Massachusetts, dat daar de kustwachtkotter „General Green” is aangekomen met geredden aan boord van het Britsche schip „Mar- coni’. Bij een Duitschen aanval op een Britsch convooi zijn 8 van de 9 schepen verloren gegaan. De Engelsche sche pen waren blijkbaar op weg naar New Foundland en Halifax, toen zij even na middernacht door Duitsche duikbooten werden aangevallen. Ie redenen, welke van Engelsche zijde voor deze actie worden gegeven, wor den van de hand gewezen. „De militaire medewerker van Reuter generaal Sir Hubert Cough, aldus de „Deutsche Allgem. Ztg.”, vertelt in zijn commentaar wat de Engelsche strategie van den inval in Syrië verwacht. Het steunpunt der marine te Alexandrië wordt versterkt, de zeeweg door het Suezkanaal beschermd en het naburige Oosten uit de beklemming bevrijd. Over de militaire gebeurtenissen wer den gistermiddag in de Wilhelmstrasse niet veel mededeelingen gedaan. Over het aantal troepen aan beide zijden zijn tot heden geen gegevens bekend. In gezaghebbende doch niet officieele kringen herinnert men er aan, dat de Duitsche regeering Frankrijk reeds een paar malen vergunning heeft gegeven om van de wapenstilstandsvoorwaarden af te wijken, namelijk ter gelegenheid van de aanvallen op Oran en Dakar. Zelfverdediging is door den officieelen woordvoerder een „heilig recht" ge noemd, dat den Franschen door de Duit schers niet ontnomen is of zal worden. De politieke achtergrond van de ge beurtenissen wordt in de Wilhelmstrasse belangrijk geacht. Ofschoon van bevoeg de zijde is gezegd, dat na de duidelijke verklaringen van maarschalk Pétain en de maatregelen, welke door Frankrijk in Syrië zijn genomen, een officieele oorlogsverklaring aan Engeland onwaar schijnlijk lijkt, zijn de gebeurtenissen zoo belangrijk, dat men slechts van een volkomen breuk tusschen de vroegere bondgenooten kan spreken. Overigens wordt de heele aangelegenheid een President Roosevelt heeft thans bepaald, dat de North American Aviation Co. te Inglewood in Californië door het leger moet worden overgenomen, omdat de sta kingen niet konden worden bijgelegd, meldt het D.N.B. Met de bajonet op het geweer en voor zien van mitrailleurs zijn 3000 militairen de fabriek binnengerukt. Een stakingspost werd door een soldaat met een bajonet gewond. Bij een botsing tusschen 'tektags- posten en politie zijn 6 arbeiders gewond. De secretaris van Roosevelt, Stephen Early, heeft medegedeeld, dat volgens een bericht van den commandant def troepen, welke de fabriek hebben bezet, de staking vrijwel is overwonnen. De onderhandelin- gen worden in weerwil van de bezetting voortgezet. Nader wordt door ‘t D.N.B. gemeld, dat zich opnieuw botsingen hebben voorgedaan tusschen stakersposten en arbeiders, waar bij militairen moesten ingrijpen. Zestien stakers zijn gearresteerd. De stakersposten zijn door den militairen bevelhebber ver boden. Door het zenden van troepen naar Ingle wood, aldus United Press, is practisch den arbeiders in de bewapeningsindustrieën voor' den eersten keer het recht tot staken geweigerd. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1