Redevoering Mussolini van en De strijd in het Nabije Oosten Regeling van de arbeidsvoorwaarden hotel-, restaurant-, café- aanverwante bedrijven in Italiaansche levensruimte „Griekenland behoort tot de Woensdag 11 Juni. 1941. No. 17898. uur van ontwerp en Britsche aanvallen in de richting Beiroet en Damascus Het krijgsverloop in Albanië en Afrika Nieuwe bonnen voor boter aangewezen De inhoud van het VERDUISTEREN van 10.01 uur n.m. s tot 5.18 uur v.m. I .3 3 I 3 I 3 V Rechtspositie voor het geheele personeel, met een redelijk loonpeil De strijd in Oost-Afrika de Dentz aan „hotel” Oost-Afrika slechts tijdelijk verloren Nachtdienst dokters: No. 394920 Naast het bedieningsgeld moet werkgever een vastgestelde belooning uitkeeren Telegram 20 van boter- of vetkaart van 12 t.m. 29 Juni Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 19 en Haifa door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd De Vereenigde Staten In April voorwaarts ter overwinning van de begrippen en „cafetaria” Tempo der operaties verlangzaamd De vriendschap met Duitschland, Japan en Spanje van Dentz aan Vichy commissaris voor .Syrië, generaal Dentz heeft een telegram naar de regeering in Vichy gestuurd, waarin h(j verklaart dat de tegenstand, welke door de Syrische troepen tegen de aan vallende Engelschen wordt geboden, ab soluut bevredigend is. De houding van Griekenland eischte ingrijpen I HAAGSCHE I 1 COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: I Onderhoud met den heer F. A. Pfeifer Komende tot een beschouwing in on- het nog voor lalf uur en bij een (Zie verder le blad, pag. 2.) gemelde gevecht tegen Britsche oorlogs- Omschrijving Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad1' en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Mussolini (Archief Haagsche Courant) De Duce heeft gisteren ter gelegen heid van het feit, dat het een jaar ge leden is sedert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uitge sproken, waarin hij dezen verjaardag een denkwaardigen en plechtigen dag noemde. In zijn rede gaf de Duce een in bijzonderheden afdalend rapport in de zitting van de fascistische en cor poratieve kamer over de phasen van den oorlog, welke zich van Februari af heeft af gespeeld aan het Altinee- sche front en aan de fronten in Afrika. ten In zou hij dat heeft Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No; 49 ft A s A ft s z» ft A A A ft A ft A ft A ft A ft A Staten Groot-Brit- niet meer hoogstens De hooge Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Onder stormaohtigen bijval van de Kamer verklaarde de Duce, dat Griekenland behoort tot de Italiaan sche levensruimte en dat het land In overeenstemming met het Duitsche Opperbevel volledig door Italiaansche troepen bezet zou worden. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en Vetkaart zijn aange wezen voor het koopen van het daarbij vermelde rantsoen. Bon „19" en ,.20” van de boterkaart' 12 Juni t/m 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon. Bon „19” en „20” van de vetkaart: 12 Juni t/m 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There, siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Het Fransche ministerie van oorlog maakte gisteravond omtrent het verloop van de rtfilitaire operaties in Syrië het volgende bekend: Gistermiddag en he denochtend hebben de tusschen de kust en Djebel Droes uit verscheidene divisies, waaronder een pantserdivisie, bestaande Britsche strijdkrachten hun aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus herhaald. Tusschen Djebel Droes en het Hermon- gebergte zijn de Fransche garnizoenen van Kuneitra en Sjeik Meskin terugge trokken, nadat zij hun taak, den tegen stander op te houden, hadden vervuld. Dinsdagochtend werd de tegenstander op de lijn Mefdj Ayoem opgehouden. In het kustgebied van het Zuiden van den Libanon was een poging van de Engel- schen om den tegenstand der Fransche troepen te breken, vergeefsch. De Engelsche aanval werd door pant- sereenheden en oorlogsschepen gesteund. Tegen Britsche strijdkrachten, wien het gelukt was ten Noorden van de monding der Litani rivier te landen, zijn tegen aanvallen aan den gang. Het Fransche luchtwapen heeft Maan dag vijandelijke troepenconcentraties in Zuid-Syrië met bommen bestookt en met den letterlijk vernietigd werd. Een po ging van Golico naar het dal van de Vojussa af te dalen, werd eveneens in den kiem, gesmoord. In het Desnitza-dal kwam de* op Berat gerichte Grieksche aanval na het bereiken van Klisoera op 12 Januari tot aan Spadarit maar werd hier in de eerste 10 dagen van Februari door Alpenjagers en zwarthemden defi nitief tot staan gebracht In het Devoli- dal was de Tomori het hoekpunt tusschen het 9e en He legercorps. In de laatste 10 dagen van Januari werd een verster king uitgevoerd van dit gevoelig schar nier door den inzet van een offensieven aanval in het TomorettadaL In het Skum- binidal trachtte de vijand, nadat Koritza in de laatste 10 dagen van November was opgegeven, via het bruggehoofd van de Skumbini het knooppunt El Bassan te bereiken, hetgeen door onzen tegenstand mislukte. In den sector van Progradetsj (Ochrida) werd in December iedere vijandelijke poging tot een aanval defi nitief tot staan gebracht. Toen ik mij in de eerste dagen van December naar Al banië begaf, zoo ging .Mussolini verder, had ik het gevoel dat het begin van de overwinning In de lucht hing. Door ge neraal Cavallero, die op 30 December het opperbevel der strijdkrachten op zich had genomen, was het leger in Albanië ge organiseerd, verstevigd en voorbereid op het offensief. Gebiedswijzigingen Mussolini ging kort in op de gebieds- veranderingen der verschillende Balkan- staten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in het bijzonder wees op de schepping van Kroatië, Wij hadden, zoo zeide hij. onze grenzen van Flume tot aan de Albaneesche bergen kunnen voor uitschuiven. Dat zou ecPir een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis heeft getoond, dat de inlijving van al te groote minderhede i een zware belasting succes ook deelgenomen aan het reeds beteekent gemelde gevecht tegen Britsche oorlogs- algeheele afschaffing van het fooienstel sel is in het ontwerp nog niet opgeno men, doch bovengenoemd voorschrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. Ook tal van andere begrippen zijn in de regeling vastge legd, waarop verder door toetsing aan de praktijk zal kunnen worden voort gebouwd. Belanghebbenden kunnen na kehnis- neming van. het ontwerp, dat o.a. ter inzage ligt op het bureau van het dis trictshoofd der arbeidsinspectie hier ter stede, schriftelijk bezwaren tegen inwil liging van het verzoek indienen bij het college van Rijksbemiddelaars en wel tot 28 Juni. Na onderzoek van deze be zwaarschriften zal het college dan zoo spoedig mogelijk een beslissing nemen. Overgaande tot de Vereenigde Staten van Amerika verklaarde de Duce, dat een formeels oorlogsverklaring der regeering van Washington geens- zin- invloed zou uitoefenen op den tegenwoordigen toestand, aangezien de Vereenigde Staten zij het ook niet Zooals reeds is gemeld, is door dén Nederlandschen bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanver wante bedrijven „Horecaf”, den Neder- derlandschen R.-K. bond van hotel-, restauranthouders en slijters, den Ne- café-restauranthoudrs en slijters „St. café-restauranthouders en slijters ,,St. Joseph”, den Nederlandschen bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel eri den Nederlandschen R.K. bond van ho tel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St.Antonius” een verzoek ingediend tot het bindend vaststellen van een rege ling, als bedoeld in artikel 5 eerste lid van de Verordening no. 2171940 van den Rijkscommissaris betreffende de totstandkoming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere arbeids voorwaarden voor het hotel-, restau rant-, café-, restaurant- en cafetariabe- drijf. In verband hiermede heeft een redac teur van het A.N.P. een onderhoud ge had met den heer F. A. Pfeifer, di recteur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe- drijf, die in de voorbereiding van d^ze de jure, dan toch de facto, reeds in oorlog zijn. Ook een volledige inter ventie der Vereenigde Staten zou thans te laat komen en tannië de overwinning kunnen verzekeren, maar een verlenging van den oorlog en een uitbreiding van de oorlogstooneelen beteekenen. In geval van oorlog zou den de Vereenigde Staten in zoo danige mate totalitair worden ge vormd als dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal- socialisme is geschied. schepen. Vier Engelsche jagers werden neergeschoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het communiqué wordt gezegd, hun ver wondering er over uit gesproken, dat zij alleen te doen hadden met Fransche en niet met troepen van de asmogendheden. Een gevangen Engelsche marine officier was ervan overtuigd, dat hij in Duitsche handen viel. Daarmede worden de demen- ties van de Fransche regeering ten aan zien van de valsche Britsche berichten duidelijk bevestigd. In den vorigen nacht hebben, naar het D.N.B. mededeelt, Duitsche bommenwer pers de haveninstallaties van Haifa aan gevallen. Zij troffen de pier en een der groote tanks, waar de door de buislei- ding uit Mosoel aangevoerde petroleum wordt opgeslagen. Haifa is de grootste en belangrijkste olieravitailleerings-in- stallatie van de Britsche vloot in de Mid- dellaAdsche Zee. Fransche luchteskaders in Syrië aangekomen Ofi meldt uit Beiroet, dat Fransche luchteskaders uit Noord-Afrika na een moeilijke vlucht in Syrië zijn aangeko men. patrouilles groote troepenconcentraties waargenomen. In Djebel Droes is de toe stand onveranderd. Onze vliegtuigen en artillerie hebben zeer doeltreffend vijandelijke pantser wagens gebombardeerd. De vliegvelden van Nairab en Pajmyra zijn door Britsche vliegtuigen zonder succes gebombar deerd. regeling een belangrijk aandeel heeft gehad, bij welk onderhoud mede tegen woordig was mr. P. J, M. Aalberse, plaatsvervangend secretaris van het college van Rijksbemiddelaars, welke college over dit verzoek zal hebben te beslissen. De heer Pfeifer wees hierbij op de belangrijke strekking van de ont worpen regeling, om aan het geheele personeel in deze bedrijven een rechts positie te geven, waarbij de loonen op een redelijk peil zijn gebracht. Bij deze regeling is de toestand in eenige goed geleide bedrijven tot voorbeeld geno men. Het pntwerp voorziet in een vaste verdeeling der verschillende functies, waarvoor minimum-loonen zijn vastge steld. Een belangrijke bepaling, waar door aan vele uitwassen een einde zal worden gemaakt, is ook die. waarbij aan werkgevers of hen, die dezen ver vangen, verboden wordt voor het in dienst nemen of in dienst houden van een werknemer van dezen noch van anderen eenige betaling aan te nemen, terwijl voorts is vastgesteld, dat het be dieningsgeld eigendom is van het per soneel, waarbij voor het werken op tronc een vaste maatstaf voor de ver deeling is opgenomen. Het bedieningsgeld Een belapgrijke vooruitgang vormt ook het voorschrift, dat de werkgever aan het personeel een vastgestelde be looning moet uitkeeren naast het be dieningsgeld (fooi), dat het bij de uit oefening van zijn functie ontvangt. Een De Duce schilderde vervolgens de op stelling der legergroepen in Albanië in April en ging voort: Een laatste wan hopige Grieksche poging om in het Vojussa-dal op te rukken, werd nog in de kiem gesmoord. De daarop volgende week begon de opmarsch van het achtste legercorps,waarbij 4 divisies in het veld werden geworpen. In het eerste deel van den slag werden de vijandelijke versper- ringsstellingen niet overwonnen, maar de door onze artillerie van ongeveer 400 stukken geschut en door ons luchtwapen, ongeveer 400 vliegtuigen, den tegenstan der toegebrachte verliezen waren zelfs volgens de Grieksche gegevens verschrik kelijk. In de week van 9 tot 16 Maart, waarin het initiatief naar Italiaansche zijde over ging, hield het Grieksche leger practisch op te bestaan als nog tot vechten be kwame strijdmacht, gelijk later door de Grieksche regeering werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn gebeurd, wat wijziging bracht op den Balkan, met mathematische zekerheid het Grieksche leger overweldigd en ver nietigd. Men moet toegeven, dat alle afdeelingen van de Grieken dapper hebben gevochten. Bovendien moet men constateeren, dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet-6 maanden lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de Engel- schen gevoed, uitgerust en bewapend. Het luchtwapen was Engelsch, de lucht afweer eveneens. Niet minder dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende diensten en afdeeliógen van het Griek sche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde materieele hulp middelen.' Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de gemeenschappelijke operaties der as-mogendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uitschake ling van Engeland een diepgaande wijzi ging van de politieke kaart .in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben, wanneer allen maat weten te houden. Ten aanzien van de gevechten in Oost- Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oost-Afri- kaansch gebied zou heroveren, maar, reeds thans kon hij categorisch ver klaren, dat Italië dit door en zou zijn heroveren, categorisch de Italianen gecultiveerde en met zijn bloed ge drenkte land zou heroveren. De ge vallenen zouden niet ongewroken blijven. (Stormachtige bijval). Voortgaande ging Mussolini in op de door Duitsche pantsertroepen tezamen met Italiaansche formaties uitgevoerde herovering van Cyrenaica. Zijn uiteen zettingen werden steeds weer door stor men van bijval onderbroken De verove ring van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steunpunt voor de operaties van het luchtwapen in de Middellandsche Zee, hetgeen de defi nitieve verdrijving van de Engelschen uit het Oosten van de Middellandsche Zee en daarmede de beëindiging van het con flict essentieel zal vergemakkelijken. 3 V Woordelijk verklaarde MussoliniWan neer men Sulla als het type van den klassieken dictator beschouwt, is Sulla tegenover Roosevelt slechts een beschei den dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de innerlijke saamhoorigheid en hecht heid van het Italiaansche volk en ver klaarde „Engeland kan dezen oorlog niet winnen, omdat het alle posities in Europa heeft verloren, welke door de Vereenigde Staten niet kunnen worden vervangen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed zal het bloed over winnen.” In aansluiting aan de Kamerzitting heeft een honderdduizendkoppige menig te gisteravond op de Piazza Venezia den Duce groote ovaties gebracht. OFI meldt uit Beiroet, dat de gevechts handelingen gisteren gekenmerkt werden door een langzamer tempo der operaties. De vijand werd overai teruggeslagen, be halve bij Merdj Ayoem, waar hij met steun van artillerie een aanval heeft ondernomen. De Britsche strijdkrachten hebben tevergeefs getracht aan de Liba- neesche kust op te rukken ondanks het feit, dat zij door Britsche schepen wer den gesteund. Ten Zuiden van Damascus hebben onze .Dentz pntkende opnieuw de Britsche beweringen, dat Duitsche valschermtroe- pen in Syrië zouden zijn aangekomen om de Franschen te steunen, aldus United Press. In Beiroet heerscht vol komen rust United Press meldt uit Beiroet, dat daar volkomen rust heerscht. Het ver keer is sterk verminderd, vele gezinnen zijn uit de stad naar de omringende heu vels gevlucht. De huizen en hotels aan de zeekust hebben hun ramen verduis terd, terwijl in de binnenstad de straat verlichting nog brandt en de vensters 's avonds niet verduisterd worden. De plaatselijke pers heeft de bevolking ge waarschuwd zich in veiligheid te bren gen, wanneer het afweergeschut begint te vuren. Verleden Zondag, toen Britsche vliegtuigen boven de stad verschenen, begaven groote massa’s kijklustigen zich op de daken om een en apder beter te kunnen volgen. Als gevolg daarvan zijn er een aanzienlijk aantal dobden en ge wonden te betreuren. Een juist vertrek kende trein kreeg een voltreffer, waar door 12 personen werden gedood. Generaal Dentz naar Zuidelijk front OFI meldt uit Beiroet, dat generaal Dentz een inspectiereis heeft gemaakt naar het Zuidelijk front in Syrië. Hij constateerde, dat het moreel der troepen goed was en onderscheidde voorts de officieren, onderofficieren en soldaten, die zich in de gevechten der laatste da gen bijzonder hebben ingespannen. Bui tendien bracht hij een bezoek aan de hospitalen en reikte aan de gewonden der Fransche en Syrische troepen onder scheidingen uit. Het mastiek maken Uitdrukkelijk wordt in de regeling be paald, dat tot de functie van een kelner mede behoort het mastiek maken, waar bij onder „het mastiek maken” wordt verstaan: het gereedmaken van tafels, het schoonhouden van aschbakjes en dienbladen, het nawrijven van glas-, aardewerk en tafelzilver, en het stofvrij houden van tafels, tafellampjes, stoelen en ruiten en soortgelijke werkzaamhe den. Tot het mastiek maken behooren ech ter niet en hiermede wordt een oude twistvraag tot oplossing gebracht de grove werkzaamheden, als het dweilen en boenen van vloeren, het zeemen van ruiten, het stofzuigen van vloerbedek king en meubilair, het schoonmaken van groote hanglampen en dergelijke. De arbeidsduur Een belangrijk punt is verder de be paling van den arbeidsduur van den werknemer in de onder de regeling val lende bedrijven. Deze bedraagt hoogste 120 uur per twee weken, bijzondere omstandigheden kan hiervan worden afgeweken, mits voor het over werk een vergoeding wordt betaald. De ze bedraagt voor het eerste uur 110 pCt, voor het tweede 115 pCt., voor het der de 125 pCt. en voor de volgende uren 150 pCt. van het uurloon. Het uurloon bedraagt 1/00 gedeelte van het week loon of 1/240 gedeelte van .het maand loon. Werknemers, wier inkomsten hoofdzakelijk uit bedieningsgeld be- 1 staan, ontvangen een dubbele vergoe- ding. Voorts heeft een werknemer een we- kelijksche, onafgebroken rusttijd van f tenminste 30 uur, van welk voorschrift f voor een bepaalde week kan worden af- f’ geweken, mits de werknemer in de vo rige of in de volgende week 2 zoodanige rusttijden heeft. Gedurende deze rust tijden mag een werknemer geen arbeid verrichten in dienst van een anderen werkgever. Ook voorziet de regeling in de dage- lijksche rusttijden gedurende den werk tijd. Zoo heeft bijv, een werknemer, wanneer tusschen het begin en het einde van den werktijd een tijdruimte ligt van 12 uur of langer, recht op een onafgebroken rusttijd van ten minste 2 uur en twee onafgebroken rusttijden van ten minste een h. tijdruimte van 6 tot 8 uur op een onaf gebroken rusttijd van ten minste een half uur. Bovendien is een bepaling op genomen, dat aan een werknemer eens per week de gelegenheid moet worden gegeven een kerkdienst van zijn gezindte bij te wonen, tenzij mag worden aangenomen, dat hij die gelegenheid niet tot dat doel zal gebruiken. (Zie verder 3e blad. PW Telefoonverbindingen met Irak en Turkije verbroken De telefoonverbindingen tusschen Tur kije en Irak zijn verbroken als gevolg van een door de Fransche autoriteiten in Syrië uit militaire overwegingen geno men maatregel. De telegrafische verbin dingen zijn echter nog intact, aldus S.P.T. derdeelen van de aan goedkeuring vbor- gelegde regeling, kan deze in het vol gende overzicht worden samengevat: De thans ontworpen regeling heeft betrekking op hotels, restaurants, cafés café-restaurants en cafetaria’s. In de omschrijving van het begrip „hotel” zien we, dat daaronder wordt verstaan een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies, in hoofdzaok voor korten tijd, met of zon der verpleging, zoodat hierbij niet be grepen zijn de pensions: daarentegen zullen wel onder de regeling vallen in richtingen als het H.T.O., de Kolpings- huizen e.d. Vermelding dient voorts, dat onder „cafetaria” wordt verstaan: le. inrich ting bestemd tot het tegen betaling verstrekken van eetwaren of «ranken, of beide voor gebruik ter plaatse en kennelijk ingericht voor bediening aan toonbank of buffet, onverschillig of daarnevens bediening aan tafels ge schiedt; 2e. automatiek, snelbuffet, broodjeswinkel e.d. Ook ruimten, behoorende tot schouw burgen. sociëteiten, stations, schepen met uitzondering van zeeschepen vliegtuigen, treinen of dergelijke, waar tegen betaling eetwaren of dranken voor gebruik ter plaatse plegen te worden verstrekt, vallen onder de regeling en wel volgens hun bestemming als res taurant, café of café-restaurant. Mussolini verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twijfel kan bestaan dat het tusschen Italië en Griekenland tot een afreke ning moest komen. Sedert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen, dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige weken betrekkelijke rust spitste zjch in October de situatie opnieuw toe Ik overtuigde mij er van, dat Grieken land inderdaad een sleutelpositie van Engeland in het Centrale Oosten van de Middellandsche Zee vormde en dat ook Zuid-Slavlë een uiterst dubbelzinnige houding aannam. De Zuidslavisch-Griek- sche situatie behoefde een opheldering teneinde gevaarlijke verrassingen te ver mijden. De feiten hebben volkomen be wezen, dat mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met alge- meene stemmen besloten iedere vertra ging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Het begin van dezen veldtocht aan het einde van October eischte met het oog op de ravitailleering en verzorging een geweldige inspanning. Op groote moei lijkheden van het jaargetijde in de maanden November tot Februari werden door de Italiaansche atdeelingen met waarlijk buitengewone discipline verdra gen, welke men waarlijk stoïcijnsch kan noemen. Behalve deze negatieve elemen ten bood het begin der operatiés aan den aanvang van den winter toch twee voor- deelen! de lange nachten, die de scheep vaart in convooien begunstigden, eii het wegblijven van de malaria. Wij zouden dezen waren geesel der Albaneesche kust niet ontkomen zijn wanneer wij den veldtocht in het komende voorjaar had den moeten beginnen. Opmarsch buitengewoon moeilijk De opperbevelhebber der strijdkrach ten in Albanië, generaal Visconti Prasea. was van meening, dat de veldtocht in Epirus een gunstig en snel verloop zou nemen. Zijn door de generale staven in Rome en mij goedgekeurde plannen wa ren logisch en overtuigend. Zij behels den een tangmaneeuvre, ondernomen in het Oosten door de bergdivisie Julia, die den pas van Metsovo achter Janina moest bereiken, en in het Westen door normale infanterie-divisies, die, na het passeeren van de Kalamas in de' richting van Arta opmarcheerend Janina achter zich moesten laten en daarmede den aan val van deze stad tot stand moesten brengen. In het midden zou een colonne in de richting van Kalibaki oprukken om den vijand daar tot den strijd te dwingen en de zeer sterke verdedigings- instaliaties der Metaxasiinie buiten ge vecht te stellen. De opmarsch der bergdivisie Julia naar de toppen van den Pindus was buiten mate moeilijk. Dé gemotoriseerde colon ne in het midden kon, geremd door re gen en moeras, bij Kalibaki niet door breken. Het hooge water van de Kala- mas hield de divisie Siena dagen lang op. Op 6 November gaf het opperbevel der bergdivisie. Julia het bevel terug te trekken op Konltsa. De bergdivisie Julia, die nog een dagmarsch van Metsovo ver wijderd was, keerde terug naar de linie van voor den opmarsch en moest zich verscheidene malen een weg banen in zeer zware en aan verliezen rijke ge- vechten. Met den terugtocht van de bergdivisie Julia begon het Grieksche tegenoffensief, dat in November Koritza en in December Argyro Castron bereik te. Met de verovering van Klissoera en het oereiken van de z.g. „linie der ber gen” van de Chiarista naar Spadarl kan men de periode als' geëindigd beschou wen, waarin de Grieken het initiatief In handen hadden. Van dit oogenblik af brak iedere Grieksche aanval ter berei king van werkelijk strategische doelen, d.w.z. El Bassan, Berat en vooral, zooals de Engelschen wenschen. Valona, op den tegenstand van de onien. Er was een muur opgericht en die muur was door den moed en vastberadenheid van onze soldaten onneembaar geworden Het na spel van den beginslag geschiedde ein December in den sector van het Sjoesjiza dal, den onmiddellijken toegangsweg naar Valona, met tegenaanvallen v. tfiet tweede regiment Alpenjagers in den sec tor van Vranista. Het Grieksche tegenoffensief mislukt In den sector van de Vojussa vielen, ter verlichting van den druk aan het front bij Berat. de troepen van het 25e legercorps aan in de richting van Klisoe ra en droegen aldus bij tot het misluk ken van het Grieksche offensief bij Be rat Op 13 Februari begon de vijand zijn offensief tegen Tepelini De aanval werd gedaan door een speciale divisie, die door onze infanterie en afdeelingen zwarthem- 4 Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevriende mogend heden liet de Duce onder langdurig geju bel van de Kamer het licht vallen op de nauw> kameraadschappelijke samenwer king tusschen Duitschland en Italië. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op en barstten los in stormachtig gejuich voor Duitschland en zijn Führer. De stemmen, zoo verklaarde Mussolini, die speculeerden op oneenigheden tus schen de as-mogendheden. zijn thans tot zwijgen gebracht. Beide volken voeren glans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk ver der samen opmarcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op dc door den minister van buitenland- sche zaken. Matsoeoka, afgelegde ver klaring, dat Japan bij een aanval der Vereenigde Staten op de as niet onver schillig zou toezien, vooral, naar Musso lini zeide, daar Japan precies weet, dat ook zij'h lot op het spel staat. Met be trekking tot Spanje zeide Mussolini Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grijpen om het on recht dat vroeger jegens Spanje is ge pleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledige vrijheid zijn beslis sing nemen Italië zal nooit druk uit oefenen op Spanje. Het falangistische Spanje weet waar zijn vijanden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met i Turkije zeide Mussolini, dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van overeenstemming en samenwerking met Turkije ook thans nog als actueel beschouwt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1