HAAGSCHE COURANT Uitvoer snijbloemen Duitschland van naar Woensdag 11 Juni 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE Regeling van de arbeids voorwaarden in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven DERDE BLAD De roeisport in het verboden gebiet Fruitoogst boven gemiddelde JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIE NA BIJNA EEN HALF JAAR WEER GEGREPEN Vijftigjarig bestaan van den Neder- landschen slagershond Korpsfiihrer Huehnlein bij Mussert Duitsche Kamer van Koophandel Dr. J. J. HOFMAN 75 JAAR OPENBARE VERGADERING NEDERLANDSCHE S.S. Prijsverhooging mogelijk bij verzwaring van lasten Bijeenkomst te Amsterdam No. 17898 De loonen - Indeeling in klassen R.M. 3 159 310 het slachthuis te Betuwe staat er goed voor Wordt Josjizawa teruggeroepen? maatregelen DE JAPANSCHE REGEERING HEEFT HAAR HOUDING NOG NIET DEFINITIEF BEPAALD R.M. 4 099 100 RM. 1 250 000 R.M. 2 395 230 R.M. 3 827 040 R.M. 1 361 500 R.M. 2 737 600 R.M. 1 524 700 R.M. 2 302 340 V inT i A— i 1 _i±iiuil Tenslotte deelde de heer Pfeifer mede, dat indien mocht blijken, dat de invoering der regeling voor bepaalde groepen van bedrijven een zekere verzwaring van las ten zou beteekenen, onderzocht zal worden of daaraan tegemoet zou kunnen worden gekomen door het toestaan van een rede lijke prijsve^hooging. Zoo van en frissche ideeën. Een er van zal en moet zijn, de mogelijkheid te scheppen voor Rubber en tin TOKIO, 10 Juni (S.P.T.). In bevoegde politieke kringen te Tokio ziet men in het staken der besprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië niet zoozeer een tee- ken, dat Japan zijn pogingen opgeeft, dan wel het begin van een herziening der Ja- pansche houding en mogelijk een overgang tot andere methoden. Tokio staat voor be sluiten van groote draagwijdte en Mat- soeoka zal thans moeten--beslissen, welken digyigBwy.ken 'jswgroolr haast versterkt. Race-roeibooten mogen blijven, toerbooten en kano's verboden De bevelhebber der marine in Neder land deelt in aansluiting aan de verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 100- 1941, houdende buitengewone maatrege len voor de kustverdediging, mede, dat roeivereenigingen in het gebied, waar voor de verbodsbepalingen gelden, haar wedstrijdroeibooten voor trainingsdoel- einden en wedstrijden mogen gebruiken (niet echter toerroeibooten of kano's). De vereenigingen zijn strafrechtelijk verant woordelijk voor elk misbruik. R.M. 3 645 230 R M. 2 541 400 R.M. 617 910 R.M. 3 315 317 van een Ter gelegenheid van het bezoek van den staatssecretaris van het Rijkswirtschafts. ministerium dr. Landfried heeft de Duit- sebe kamer van koophandel Maandag, avond in het Amstelhotel te Amsterdam een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar zeer vele autoriteiten, zoowel Duit- sche als Nederlandsche, aanwezig waren, onder wie minister dr. Fischböck, Ober. dienstleiter Schmidt, General.leutnant Sieburg, Kreisleiter Paustian, Senator dr. Bömcker, de commissaris bij de Neder. landsche bank dr. Bühler, mr. Rost van Tonningen, mr. Backer, commissaris voor de provincie Noord-Holland, regeerings- commissaris en burgemeester van de stad Amsterdam, Voute, Woudenberg, commis. saris van het N.V.V. en vele militaire en civiele autoriteiten. Nadat de gasten door den heer Flesche, voorzitter van de Duitsche kamer van koophandel welkom waren geheeten en hij het belang van de K.V.K. had ge schetst, was het woord aan dr. Landfried. die o.a. zeide, dat de Duitsche kamer van koophandel in het binnenland, als orgaan van het economische leven daartoe ge roepen is, de economie van het vader land en van het vasteland tot elkaar te brengen en een wederzijdsch begrip op te wekken en daartoe een verdieping en een uitbreiding tot stand te brengen. Spr. wilde nogmaals duidelijk tot uit drukking brengen, dat hij zich het econo mische leven van het nieuwe Europa slechts op de basis van wederzijdsch be grip voorstelt. Wij willen den opbouw van een groote Europeesche ruimte, die als één eenheid handel drijven zal. En wanneer het daartoe komt, dan is het mijn vaste overtuiging, dat juist Nederland een belangrijk deel daartoe bijdragen kan, de Hollandsche betrekkingen uit te breiden, want er zijn altijd eerlijke kooplieden in Holland geweest. Wanneer het ons gelukt, dat de op zich zelf genomen begrijpelijke gedachte hier in Holland: „Wat wil de Duitscher van ons? Hij wil ons niets geven, maar hij wil alleen maar nemen?” langzaam door de daad in een wederzijdsch vertrouwen wordt veranderd, dan vervult ook de Duitsche kamer van koophandel een taak, die ik als de belangrijkste voor haar aan zie. Vervolgens nam de commissaris-gene- raal voor financiën en economie, minis ter dr. H. Fischböck, het woord. Hij sprak *in zijn rede over de veran dering der economische verhouding tus schen Holland en Duitschland. Hij zeide o.m., dat in- en uitvoer na de bezetting van Nederland een geheel ander karak ter hebben gekregen. Het is begrijpelijk, dat daarbij ook de taak der Duitsche han. delskamer van een geheel andere struc tuur werd. Het is in dezen samenhang ge heel verkeerd te zeggen, dat van Duit sche zijde geen interesse bestaat voor le- veringen naar Holland. Integendeel, Duitschland hecht waarde aan een ge zonde Nederlandsche economie. De samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche economie te bevorderen is de taak, die dé Rijkscommissaris, vol gens den wensch van den Führer, teza. men met de Hollandsche instanties, zal vervullen. Tenslotte sprak mr. M. M. Rost van Ton ningen. Spr. herinnerde er o.m. aan, dat het zelfs den volkenbond niet gelukt is een samenwerking van het geheele con tinent op economisch gebied tot stand te brengen. Het is een grotesk spel van het lot, dat zelfs in vredestijd den demo cratieën niet gelukken kon, wat tijdens den oorlog op het continent een werkelijk, heid is geworden. Het Nederlandsche volk is door den oorlog in een zielsconflict ge raakt en heeft nu een bepaalden tijd noo. dig om zich in de ontwikkeling, die nu aan den gang is, in te schakelen. Ik kan uit ervaring zeggen, dat er vele men. schen op dit ©ogenblik zijn, die de moge lijkheden vaij.een samenwerking in een grootere ruimte naar waarde weten te schatten. Wij weten, dat de Führer van het Duitsche rijk, wiens hart zoo warm voor het Hollandsche volk klopt, en de zonen van zijn land, veel goed voor Ne derland kunnen doen. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren Dezer dagen werd te Utrecht de 53ste algemeene vergadering gehouden van den Nederl.x Bond van Oud-Odderofficieren van land- en zeemacht en koloniën. Het voornaamste punt der agenda was verkiezing van leden van het hoofdbe stuur. Daar de voorzitter, de heer L. J. H. Breuker te Arnhem is overleden, moest een nieuwe voorzitter worden gekozen. Als zoodanig werd benoemd de heer A, van der Linde te Beverwijk, thans onder-voor zitter. De heer Ph. M. Pattes te Beverwijk die lange jaren secretaris van den bond was geweest, werd gekozen tot onder voorzitter. Tot secretaris werd gekozen de heer W. A. Visser in Den Helder. De heer L. van Geest te Hilversum, die 25 jaar lid van het hoofdbestuur was geweest, be dankte; in zijn plaats werd gekozen de heer P. J. Faas te Vlissingen. De heeren P. W. Vastenhout, Amsterdam, penning meester, G. Bergh, den Haag, 2e secretaris en H. J. Nel, Amsterdam, 2e penningmees ter, behielden hun functies. wordt door den werkgever in dat jaar 12 dagen vacantie gegeven. Is een werknemer op 1 April korter dan twee jaar in eenzelfde bedrijf werkzaam, dan krijgt hij voor elke 30 dagen een hal- ven dag vacantie. Behalve doorbetaling van het loon, geniet de werknemer gedu rende zijn vacantie bovendien een toelage. Deze bedraagt voor werknemers, wier in komsten hoofdzakelijk .uit bedieningsgeld bestaan 5 gulden per dag, indien zij 21 jaar zijn of ouder en anders ƒ2.50 per dag. Voor het overige personeel geldt de vol gende regeling: bij werkzaamheid gedu rende 6 jaar of langer in eenzelfde bedrijf 100 procent van het loon; tusschen 4 en 6 jaar 5/6 van het loon; tusschen 2 en 4 jaar 2/3 van het loon en korter dan 2 jaar de helft van het loon. koers moet worden gevolgd. Het doel van Japan is nog steeds van economischen aard, wordt in deze kringen verklaard. In genoemde kringen is men voorts van oordeel, dat de kwestie, waarom het in de eerste plaats gaat, niet zoozeer de vaststel ling van de aan Japan te leveren olie- quota is, dan wel de bepalingen van het kwantum rubber en tin, dat Japan jaar lijks uit Nederlandsch-Indië zal kunnen betrekken. In dit verband wordt gewezen op het feit, dat de Vereenigde Staten als koopers van deze grondstoffen in Neder- landsch-Indië een voorkeurspositie wen- schen in te nemen. Nederlandsch-Indië al dus wordt betoogd, moet blijkbaar in de eerste plaats rekening houden met de wen- schen van president Roosevelt, ofschoon de Nederlandsch-Indische regeering zeer goed beseft, dat de Japansche behoeften aan rubber en tin niet door Indo-China en Thailand alleen kunnen worden gedekt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de Amerikaansche leveranties van oorlogsma teriaal aan Nederlandsch-Indië geen gun- stigen indruk in Japan hebben gewekt. TOKIO, 10 Juni. (U.P.) Het blad „Miako” dringt er bij de regeering op aan, dat zij haar politiek ten opzichte van de Ver. Staten nogmaals onderstreept en een beslist standpunt Inneemt. Het blad verklaart, dat het onbevredi gende antwoord, dat Nederlandsch-Indië op de Japansche voorstellen gegeven heeft, een gevolg is van de besprekingen tusschen Roosevelt en van Kleffens. Ook de tegenstand van Tsjoengking is volgens düt blad aan Amerikaanschen invloed te wijten. Het blad beweert, dat in het bij zender van de zijde van het ministerie van oorlog en dat van marine een krach tige houdi.ng ten opzichte van Neder landsch-Indië geëischt wordt, met de mo- tiiveering. dat er grenzen aan het Japan sche geduld zijn gekomen. De „Miako’ is verder van meening, dat de door de Japansche regeering sedert verleden herfst aangenomen houding, thans gewij zigd moet worden. Uit opvoedingsgesticht ontvluchte sliep in spoorwegwagons In December van het vorige jaar wist een 19-jarige Haagsche chauffeur uit te breken uit een Rijksopvoedingsgesticht, ergens in ons land. Terzake van een ge pleegde inbraak moest de jongeman hier verblijf houden. Talrijke malen was men hem, na zijn ontvluchting, op het spoor ge komen, doch steeds wist de chauffeur weer te verdwijnen. Door de politie van ver schillende gemeenten was zijn opsporing en aanhouding verzocht, daar hij verdacht werd van het plegen van mishandelingen. Het was bekend, dat hij 's nachts in spoor wagons op emplacementen sliep, teneinde niet ontdekt te worden bij controle in lo gementen. De Haagsche politie had bijzon dere aandacht voor den ontvluchte en be kend was, dat hij meermalen een bezoek aan zijn woonplaats bracht. De chauffeur, zoo wisten de politiemannen, deinsde voor niets terug, als hij in het nauw werd ge dreven. Enkele dagen geleden zag een recher cheur van den C.O.D. den gezochte op een racefiets rijden. Onmiddellijk zette laatst genoemde, toen hij den politieman zag, er een flinke gang in en wist te ontkomen. Gistermiddag evenwel had de jongeman pech. Twee recherchèurs reden met een auto in de Calandstraat, toen uit tegen overgestelde richting de ontvluchte chauf feur op zijn racekarretje naderde. Een der politiemannen, dezelfde die hem enkele da gen geleden had zien rijden, bedacht zich geen oogenblik, en sprong met getrokken revolver uit de auto, voor den wielrijder. Zijn collega draaide de auto een slag om en voorkwam op deze wijze, dat de gezoch te er toch nog vandoor zou kunnen gaan. Deze was evenwel door het optreden van de rechercheurs zoo beduusd, dat hij zich zonder eenig verzet Het arresteeren. Daar hij nog verdacht wordt van een gepleegde opensluiting in een perceel in onze stad, zal hij hiervoor eerst nog ver hoord worden, daarna zal de jongeman, die bijna een half jaar van zijn vrijheid heeft genoten, op transport naar het Rijksopvoe dingsgesticht worden gesteld. OPROEP VAN DE POLITIE Op 10 dezer, des voormiddags om 11 uur 15, had op den hoek van den Lange Vijverberg en den Korte Vijverberg een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een onbekend gebleven wielrijdster, tengevolge waarvan eerstgenoemde licha melijk letsel bekwam. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst C verzoek genoemde wielrijdster, alsmede hun, die getuige waren van deze aan rijding, zich tot het geven van inlichtin gen te willen vervoegen aan zijn bureau. Javastraat 18. Op Woensdag 4 dezer des voormiddags omstreeks 11 uur 15, had op de Heeren- gracht, nabij de halte van lijn 6 een on geval plaats. Er stond n.l. aldaar op den vluchtheuvel een vrouw, die door een onbekenden man omver werd geloopen. De man sprong hierna op den reeds in beweging zijnden tramwagen van 'lijn 6. De vrouw kwam te vallen en bekwam lichamelijk letsel. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst C verzoekt bedoelden man en hun, die ge tuige van dit ongeval zijn geweest, zich tot het geven van inlicMingen ten spoe digste te willen melden aan zijn commïs- ^sariaat, JavaetoaatlK Op drastische aangedrongen TOKIO, 10 Juni. (U.P.) De nationa listische organisatie Kokoesai heeft dc Japansche regeering een resolutie gezon den, waarin er op aangedrongen wordt, de onderha.ndelingen met Nederlandsch- Indië af te breken en drastische maatre gelen te nemen. Nitsji Nitsji Sjimboen meldt nog, dat de Japansche delegatie te Batavia nog niet alle hoop op een overeenstemming heeft opgegeven. Te Sjanghai uit Thailand. Singapore en Nederlandsch-Indië aangekomen reizj. gers vertellen, dat men in deze gebieden met groeiend pessimisme de ontwikkeling der situatie aanziet ..Op de Philippijnen worden de wrde- De persdienst van de N.S.B. meldt: Op Maandagochtend 9 Juni bracht Reichsleiter Adolf Hühnlein, de Korpsführer van het N.S.K.K., die in Nederland vertoeft, een bezoek aan den leider der N.S.B. te i Utrecht. Voor het hoofdkwartier der N.S.B. aan de Maliebaan stond een eerevendel der W.A. opgesteld. In gezelschap van opperheerbanleider van ’t Hof en de heer- banleiders Meulenberg en Wijnkamp schreden de Duitsche gasten het front van i het W.A.-vendel langs en werden vervol- 1 gens aan den ingang van het hoofdkwar tier ontvangen door den secretaris-gene- raal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, die hen naar de werkkamer van ir. Mussert bege- i leidde. Hier heette de leider der N.S.B. zijn gasten hartelijk welkom, waarna ter- stond een langdurige bespreking aanving met den Korpsführer en opperheerban leider van 't Hof. Na dit onderhoud bood ir. Mussert zijn gasten een noenmaal aan ten Paushuize, alwaar het gezelschap ontvangen werd door den commissaris der provincie treebt ic «- E- Mullet. TOKIO, 10 Juni. (Domei). Binnenkort zal de regeering definitief haar houding bepalen ten aanzien van 't Nederlandsch-In- dische vraagstuk door binnen een dag of twee het zij een spoedvergadering van het kabinet te houden, of een gecombineerde bijeenkomst van de regeering en het op perbevel, zoo beweert men in welingelichte kringen. De autoriteiten van buitenlandsche za ken en de weermacht heboen vanmiddag op het departement van buitenlandsche zaken een gecombineerde vergadering ge houden ter behandeling en studie van het antwoord van Nederlandsch-Indië op de Japansche voorstellen. De autoriteiten van buitenlandsche zaken, die de beraadslagin gen met de vergadering van hedenmiddag beëindigd hadden, verwachtten spoedig concrete resultaten. In dit verband mee nen politieke waarnemers, dat de betrok ken autoriteiten tot de slotsom gekomen zijn, dat zij het antwoord van Neder- landsch-Indië verwerpen, daar dit aanzien lijk afwijkt van het Japansche voorstel. Vernomen wordt, dat de opvatting die onmiddellijke terugroeping bepleit van Kenkitsji Josjizawa. den Japanschen verte genwoordiger te Batavia, in regeerings- kringen veld wint. De Tokohai, een uiterst rechtsche poli tieke groep onder leiding van Seigo Naka no, heeft vanmiddag in haar hoofdkwar- tier te Tokio een spoedvergadering gehou den en haar houding nopens het Neder- landsch-Indische vraagstuk besproken. De aanwezige leden namen een motie aan. waarin bij de regeering aangedrongen werd op onmiddellijke terugroeping van Kenkitsji Josjizawa en terzijdestelling van de vijandige gezindheid van Nederlandsch- Indië, gesteund door Engeland en de Ver. Staten. Samen Op onze foto een overzicht groote hal in een der Aalsmeersche vei linggebouwen. waar op eiken wagen pl.m. 6000 rozen liggen opgestapeld. (Polygoon) Er heerscht thans te Aalsmeer het centrum van de Nederlandsche snijbloe mencultuur groote drukte. De bloe- menkweekers zijn weer geholpen. Uit on derstaande gegevens blijkt, dat Duitsch land thans de grootste afnemer van de Hollandsche snijbloemen is. De export overtrof in de eerste 4 maanden van dit jaar den gezamenlijken export naar alle landen, behalve Duitschland, in de jaren 1937, 1938 en 1939. Wanneer de uitvoer zoo voortgaat, zal Nederland een bloemen export naar Duitschland hebben, welke den export naar andere landen veelvuldig zal overtreffen. Dit bewijst, dat Duitsch land de natuurlijke afnemer is voor Hol landsche producten op velerlei gebied. 1937 Naar Duitschland Naar andere landen Samen 1939 Naar Duitschland Naar andere landen Samen 1941 Januari t/m 30 April Naar Duitschland Naar andere landen Samen 1940 Naar Duitschland Naar andere landen Samen 1938 Naar Duitschland Naar andere landen Ziekte, extra vrije dagen en vacantie Naast een regeling voor ziekte en een opsomming van de gevallen, waarin de werknemer recht heeft op een extra vrijen dag in verband met gebeurtenissen in den familiekring met doorbetaling van zijn loon in geld, is een ander zeer belangrijk onderdeel van het ontwerp de invoering van een vacantieregeling. Aan een werknemer, die op 1 April van *®n*ge jaar gedurende twee jaar of langer wl eenzelfde bedrijf werkzaam geweekt,* ^voldoen. (Vervolg van het eerste blad) Een belangrijke bepaling is, dat alle werknemers een loon in geld genieten, dat tenminste zooveel bedraagt als voor hun functie is aangegeven in de bij de regeling behoorende tabellen, Waarbij tevens is aan gegeven, of de werknemer naast dat loon recht heeft, hetzij op broodkost (ontbijt, broodmaaltijd, 1 kop thee en 1 kop koffie per dag), hetzij op vollen kost (ontbijt, broodmaaltijd, een warme maaltijd, thee en koffie), hetzij op vollen kost en inwo ning. De bedrijven worden daartoe door een plaatselijke of regionale bedrijfscom- missie ingedeeld in drie klassen. Deze in deeling in klassen is landelijk, zoodat het mogelijk is, dat in tal van gemeenten een bedrijf van een eerste klasse of tweede klasse niet voorkomt. Uit de uitvoerige ta bellen kunnen hier slechts enkele grepen worden gedaan, waaruit althans eenig in zicht kan worden verkregen van de wijze, waarop deze voor zoovele werknemers in de onderhavige bedrijven belangrijke ma terie in het ontwerp is geregeld. Van het vaste kokspersoneel, buiten het cafétariabedrijf zal naast den vollen kost een chefkok verdienen een maandloon van 260, le klasse, tot 150, 3e klasse; een chef de partie 170 tot 140, een le com- - mis 80 tot 70. een leerlingkok 3e jaar 35, terwijl van het vrouwelijke perso neel een le kookster zal genieten een 'maandloon van 125 met vollen kost en een le koffiekokkin 55 met kost en inwo ning. Van de minimum-loonen voor het vaste front-, hall-, en étagepersoneel, waarbij ten aanzien van velen rekening is gehouden met het gebruikelijke bedieningsgeld, noe men we: dagportier per maand /20 tot 35 met vollen kost, chasseur 15 met vollen kost, huisknecht 20 tot 30 met vollen kost, chef de reception 175, le kl., en 125 2e kl., met kost en inwoning, chef de bureau 140 en 125 met kost en inwo ning, garderobier of garderobejuffrouw per week f 17.50, le kl. en 15 2e kl. met vol len kost, huisjuffrouw of inspectrice per maand 125 le kl., en f 100 2e kl., met kost en inwoning, kamermeisje 20 tot 25 met kost en inwoning. In hotels en restaurants zal een zaal- chef verdienen 250 met vollen kost in alle klassen, een oberkellner of le kellner f 35 met vollen kost, een commis de rang 15 met vollen kost, een leerling-kellner 3e jaar 40 met vollen kost, een kassier of caissière 80 met vollen kost, een por tier 40 tot 30 met broodkost Voor café-restaurants is het maandloon van een zaalchef eveneens gesteld op 250 echter zonder kost, van een oberkellner op 40 en van een kellner op 25 tot 20, beide zonder kost, van een portier op 40 tot /20 met broodkost en van een bu Ren portier op 50 tot 100 zonder kost Voor het personeel in café's, waaronder dancings, cabarets en bars, noemt het ont werp o.m. de volgende maandloonen: por tier met garderobe 20, zaalchef 250 tot ƒ150, chefkellner /40, perronkellner ƒ20 met provisie van den verkoop, kellner 25 piccolo ƒ15 met broodkost. In bedrijven met een alleenwerkend kell ner zal deze per maand /25 ontvangen. Van het vaste buffetpersoneel buiten het cafétariabedrijf zal een kelderknecht een weekloon verdienen van 25, een buffet chef ƒ45 tot ƒ35, een le buffetbediende 30 tot 25, een buffetjuffrouw een maandloon van 50 tot 45 met vollen kost, en een buffet- of koffiejuffrouw in een hotel 50 tot 40 met kost en inwo ning. In het cafetyiabedrijf zullen de vol gende minimum-loonen gelden: zaalchef 140 per maand met vollen kost, een chef kok 160 met vollen kost, een patissier 125 met vollen kost een buffetbediende of bedienjuffrouw per week 10 met en ƒ20 zonder bedieningsgeld. Los personeel Ook voor het losse personeel voorziet de ontworpen regeling in minimum-loonen, waarvan we slechts enkele noemen. Indien een kelner afrekent, ontvangt hij voor een dag of gedeelte daarvan hetgeen 10 pCt. van zijn verkoop minder is dan 6 en voor 6 dagen in één week hetgeen 10 pCt. van zijn verkoop minder is dan ƒ30. In dien de kelner niet afrekent, bedraagt zijn Iqon voor een dag tot en met dinertijd ƒ8.50. Buffetpersoneel geniet voor één dag ƒ8 en voor langer dan één dag 5 per dag, in beide gevallen met vollen kost. Troncverdeeling Voorts bevat het ontwerp een uitvoe rige fegeling voor de bedrijven of gedeel ten van bedrijven, waarin tronc wordt gewerkt; dit zijn bedrijven, waarin tus schen den werkgever en de vaste werk nemers is overeengekomen, dat de door die werknemers ontvangen of voor hen be stemde bedieningsgelden worden verza meld en onder hen verdeeld naar een vas ten maatstaf. Wordt in een bedrijf niet op tronc gewerkt, doch wordt door den werk gever wel bedieningsgeld ontvangen, zoo- als in tal van cafetaria’s gebruikelijk is, bij het voldoen van de nota aan de cassa, dan moet de werkgever deze gelden per dag afdragen aan gekozen vertegenwoor digers van het personeel, die wekelijks het totaal ontvangen bedrag in gelijke deelen verdeelen onder de leden van het vaste bedienende personeel, waarbij ten aanzien van cafetaria's mede begrepen is het buf- fetpersoneel. Uniform- en beroepskleading Het ontwerp maakt onderscheid tusschen uniformkleeding en beroepskleelding. Ón der uniformkleeding wordt hierbij ver staan kleeding, die kennelijk is bestemd om slechts in een bepaald bedrijf of be paalde groep van bedrijven te worden ge dragen, terwijl bepaald is, dat wanneer door een werknemer uniformkleeding moet worden gedragen, de kosten van aan schaffing, herstelling en chemisch reini gen voor rekening van den werkgever zijn. Verder wordt een omschrijving gegeven Van wat onder beroepskleeding wordt ver staan. De aanschaffingskosten daarvan enz. komen voor rekening van den werk nemer. Ondanks de zeer ongunstige weersom standigheden in dit voorjaar, zullen de fruittelers in de Betuwe over het algemeen geen reden tot klagen hebben. De strenge nachtvorsten hebben wel eenige schade aangericht, maar de toestand van de vruchtboomen is zoo, dat men op een be hoorlijk fruitjaar kan rekenen, meldt de „Tel.”. Dit is een geheel ander geluid, dan sommige sceptici hebben laten hooren, die van meening waren, dat er weinig van het fruit terecht zou komen. In breede krin gen was men trouwens de laatste weken dit oordeel toegedaan. De Betuwe beloofde aanvankelijk immers zooveel. De boomen stonden er prachtig voor en er was maar weinig zon.noodig om de hooge verwach tingen, welke men koesterde, in vervul ling te doen gaan. De zon bleef echter weg en de nachtvorsten deden alle hoop op een goed fruitjaar teniet. Toch is het met de schade erg meege vallen. Enkele soorten appels, waaronder de goudrenet, welke verleden jaar veel gedragen hebben en tweemaal in bloei kwamen, konden thans de koude niet weerstaan en hetzelfde was het geval met een aantal soorten peren en pruimen. Daarentegen ontwikkelden de vruchten op de boomen, welke het vorige jaar wei nig opleverden, zich op het oogenblik bij zonder goed. De kersenboomen beloven zelfs een zeer goeden oogst. De eerste bloei van de aardbeien heeft sterk ge leden. Over het geheel genomen, zijn de voor uitzichten zoo, dat de Betuwe ongetwij feld een fruitoogst boven het gemiddelde zal leveren. Men kan zich nu reeds voor bereiden op een behoorlijk aanbod van kersen, waarvan over enkele weken de eerste aanvoeren te verwachten zijn. GEMENGD ZWEMMEN De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft, naar de „Tel.” meldt, de medewerking van zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken ingeroe pen om geheele of althans beperkte open stelling van bad- en zweminrichtingen voor z.g. gemengd zwemmen te bevorde ren. De secretaris-generaal van Binncn- landsche Zaken heeft naar aanleiding hiervan door tusschenkomst van de col leges van Gedeputeerde Staten de in aan. merking komende gemeentebesturen uit- genoodigd, na te gaan, of het mogelijk is, aan den wensch van zijn ambtgenoot te WIE IS DE EIGENARES? De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B. Alexanderplein 15a. maakt bekend, dat zich aan zijn bureau bevindt en op werkdagen van 12 tot 2.30 uur n.m., op kamer 16. te bezichtigen is, een ongemerkt, van diefstal afkomstig, damesrijwiel van het navolgende signale ment framenummer 232027, zwart ge lékt. ongebiesd, zwart celluloid stuur en rokbeschermer, nikkelen bel, zwart rub ber handvatten, zwart rubber zadel, merk Dunlop”, buitenbanden gemerkt „Service”, „Kestein”, torpedonaaf-terug- traprem en bagagedrager met standaard. Aan het stuur zijn handremmen beves tigd geweest. Herdenkingsvergadering in de Jaarbeurs te Utrecht Gisteren herdacht de slagershond den dag, waarop hij vijftig jaar legenheid hiervan wordt thans Domstad een tweedaagsch congres houden. Het slagerscongres begon een herdenkingsvergadering in een zalen van het Jaarbeursrestaurant voor deze Onze stadgenoot, de bekende apotheker dr. J. J. Hofman, viert heden zijn 75sten verjaardag. Dr. Hofman bekleedde zoo wel in apothekerskringen als in het openbare leven vele functies. Hij was o.a. bestuurslid en voorzitter van het depar tement ’s-Gravenhage der Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie en tevens eenige malen lid en voorzitter van het hoofdbestuur dezer Maatschappij. Voorts had hij zitting in tal van commissies en was redacteur van het „Pharmaceutisch Weekblad” en van het bijblad ,.De Apo theek Hij bekleedde ook nog de functie van secretaris der Fédération Interna tionale Pharmaceutique (19131929) en was daarna haar voorzitter. Verder was hij nog scheikundig adviseur der Coöp. Winkelvereeniging „Eigen Hulp”, be stuurslid der Ned. Ver. voor Genees- kruidtuinen, lid van den Raad van Ad ministratie van het Nutsziekenfonds en secretaris der Commissie van Inspectores der Nutsapotheken, lid en onder-voor- zitter der Gezondheidscommissie, onder voorzitter der Commissie van Toezicht inzake het Ziekenfondswezen te 's-Gra- venhage en omstreken, lid van het be stuur der Ned. Chemische Vereeniging en voorzitter van den Haagschen Chemi- schen Kring, bestuurslid van de Ver. van Hoofden van Particuliere Labora toria. Ook heeft dr. Hofman eenige jaren deel uitgemaakt van den Gezondheids raad en is lid geweest van de Staats commissie voor reorganisatie van de militaire pharmacie. Dr. Hofman mocht heden, op zijn feest dag. van vele zijden belangstelling on dervinden en ontving talrijke bloem stukken o.a. van de Ned. Mij. ter bevor dering der Pharmacie, van de vereeni ging van apothekers en van de Com missie van Toezicht inzake het Zieken fondswezen. R.M. 3 079 342 R.M. 235 975 BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 106 baden ge nomen, in het Volkszeebad te Scheve- ningen 41, in het Volkszeebad te Kijk duin 6 en in het Zuiderparkbad 1721. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 58 en in het Zuider parkbad 65 graden. Morgenavond om 8 uur houdt de Neder land.sche S.S. een openbare vergadering in „Excelsior”, te 's-Gravenhage, Zeestraat 57b, waar het doel en streven van deze organisatie nader verklaard zullen worden De toegang tot deze bijeenkomst is vrij, terwijl belangstellenden gelegenheid zullen hebben tot hét stellen van vragen. Leerlingenstelse Een ander nieuw element in de ajbeids- voorwaarden voor het personeel i™ deze bedrijven wordt geschapen door de invoe ring van een leerlingenstelsel. Voorge schreven wordt, dat als leerlingen slechts mogen worden aangenomen personen van 14 tot en met 19 jaar, terwijl mede het aantal leerlingen aan grenzen is gebon den. De leertijd van een leerling-kok of leerling-kelner bedraagt 3 jaar, die van een leerling-buffetchef of leerling-linnen- juffrouw 2 jaar. Heeft een persoon dezen leertijd voltooid, dan mag een werkgever hem niet meer als leerling aannemen. Verder is bepaald, dat na 5 jaren na het inwerkingtreden van de regeling in be paalde functies niemand mag worden aan genomen, die niet den voorgeschreven ken uit een leerlingenboekje, dat aan de leertijd heeft voltooid, hetgeen kan blij- leerlingen wordt uitgereikt vanwege de landelijke bedrijfscommissie. waarin de bonden zijn vertegenwoordigd. Deze com missie heeft voorts strafbevoegdheid bij overtredingen, hetzij door werkgevers, het zij door werknemers, van de in het ont werp vastgelegde bepalingen. Nederlandsche voor werd opgericht en ter ge in de ge- met der en bijeenkomst bestond uit allff slagerskringen in Nederland een groote belangstelling. De vergadering droeg een feestelijk karakterde groote dinerzaal was in een bloemenpaleis herschapen, tientallen bloemstukken waren door de verschillen de afdeelingen aan het hoofdbestuur ge stuurd. De voorzitter van den Ned. slagershond, de heer E. Weima uit Leeuwarden, heette allereerst de zeer vele afgevaardigden hartelijk welkom en in het bijzonder prof. dr. H. C. L. E Berger en dr. K. Reitsma, resp. hoofdinspecteur en in specteur van den dienst voor de volks gezondheid en den heer J. B. van Sloo- ten, directeur van Utrecht. Hierna hield de denkingsrede. Spr. overzicht en besloot met de verklaring, dat de bond meermalen te kampen beeft gehad met schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden, maar desondanks zijn wij voorwaarts gegaan en ten spijt van deze moeilijkheden hebben- wij thans een hoogte bereikt vanwaar wij met groote voldoening de bereikte resultaten kunnen over zien. Vervolgens heette de voorzitter nog welkom den inmiddels ter vergadering verschenen directeur van de Amsterdam- sche Huidenclub, den heer G. H. Hauber, den voorzitter van den bond van var- kenshandelaren, den heer H. A. Lok en de heeren Verwoerdt en Geerlings, resp. voorzitter en secretaris van de Christe lijke slagerspatroons. Van dr. W. L. Groeneveld Meyer, administrateur van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk waren schriftelijke gelukwenschen ingekomen.- Hierna was het woord aan den bonds- secretaris. den heer Th. Cuiper, die een herdenkingswoord sprak, waarin hij den strijd van den slagershond, speciaal in de laatste tien bewogen jaren, in korte trekken beschreef. Vijftig jaar bondsleven en achttien jaar slagersvakopleiding heb ben een anderen slagersstand gekweekt. Het beroeps- en gemeenschapsideaal is ontwaakt en versterkt. Het moreele peil der bedrijfsgenooten is gestegen, gaan we de nieuwe levensperiode den bond in met nieuwe gedachten f, .UW-.., V... V.1 Vf.ll „<I zijn, de mogelijkheid te scheppen dp jongeren, die de ervaring en vakbe kwaamheid hebben verworven noodig voor het patroonschap, zich ook de fi- nancieele middelen te verschaffen. Daar toe kome het spaar- en credietfonds spoedig tot stand. Daarnevens hebben we te zorgen, dat in de toekomst de oude bedrijfsgenooten, die hoog noodig hun zaak aan de jongeren moeten overdragen, geen zorg meer behoeven te hebben voor een onverzorgden ouden dag. Na deze redevoering hebben tal van afgevaardigden uit het geheele land hun gelukwenschen aangeboden in de meeste gevallen vergezelden fraaie cadeaux hun felicitaties. Na afloop van de herdenkings vergadering recipieerde het hoofdbestuur in een der zalen vqn het Jaarbeursrestau rant, voor welke receptie een zeer groote belangstelling bestond. Hierna vereenig- den hoofdbestuur, afgevaardigden en ge- noodigden zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd. Vandaag is de algemeene jaarvergade ring gehouden in de groote zaal van „Tivoli”. voorzitter de her gaf een historisch

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9