F ranschen bieden m Syrië hardnekkiger! tegenstand I s I No. 17899. de Duitsche oorlogsbalans over 1941 eerste 4 maanden van Donderdag 12 Juni. 1941. op te land, Zeegevecht bij de Liba- neesche kust De strijd rond de Middel- landsche Zee Australische troepen rukken langs de kust Japansche delegatie zal Nederlandsch-lndië verlaten Berlijn Overwinningen ter zee en in de lucht VERDUISTEREN van 10,01 uur n.m. i gjg a I I „Franschen zullen overal hun bezit verdedigen” aldus de Brinon over de rede van Mussolini van De actie van Het begrip levensruimte De luchtaanvallen tegen het Britsche eiland NA INBRAAK IN LEVENSMIDDELEN ZAAK GEVAT Nachtdienst dokters: De luchtoorlog tegen Engeland Groote steun van Italië Britsche torpedoboot getroffen Telefoon 116300 (reven lijnen) - Giro No. 12500 Het Fransche legercommuniqué Admiraal Lütjens omgekomen In den slag op den Oceaan werd 2.235.000 Engelsche tonnage vernietigd het Afrikacorps TWEE BERUCHTE IN BREKERS ACHTER SLOT EN GRENDEL Amerika zou aan Ierland havens hebben gevraagd Aanvallen op Mersa Matroeh, Tobroek en Solloem Regeering te Tokio heeft haar houding bepaald Fransche ministers beraadslagen Een nieuwe waarschuwing van Huil aan Vichy Militaire kringen te Vichy voldaan Een van hen, voormalig lid Amerikaansche gangsterbende I COURANT HAAGSCHE KRIJS DEK ADVEKTEM1EN: KRIJS DEZER COURANT: ge- i Voor ’u-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20 tonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen Afz nummers 5 ct., fr. p post 10 et Tusschen 10 u. n.tn. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke objecten in Midden-Engeland In totaal verloor Engeland van het begin van het jaar tot eind April op dit terrein van den strijd aan eigen of beschikbare scheepsruimte door ge vechtshandelingen van de Duitsche marine en het luchtwapen 2.235.000 brt„ terwijl meer dan 1.200.000 brt. werd beschadigd. Gueriila der Drusen De Drusen hebben naar het A.N.P. uit Beiroet meldt, onder bevel van hun lei der sultan Pasja Atrasje naar de wapens gegrepen en voeren in het gebied van den Djebel Droes een guerilla tegen de Engelsche soldaten. Reuter over de operaties Het D.N.B. seint uit Berlijn: Reuter meldt, dat de Britsche troepen en strijd krachten van de Gaulle ten Zuiden van Damascus tegenstand ontmoeten. Volgens de Britsche berichtendienst, zijn ook de geallieerde troepen, die langs de kust opereeren, op feilen tegenstand gestooten. De Duitsche oorlogvoering ter zee en in de lucht tegen Engeland had er in ge noemde periode bijzonder veel voordeel van, dat Italië in de Middellandsche Zee voortdurend sterke Britsche zee- en lucht strijdkrachten vast hield. Om de situatie in de Middellandsche Zee te verlichten werd begin Januari voorloopig een Duitsch vliegercorps onder generaal-vlie ger Geisker in Zuid-Italië gedetacheerd In samenwerking met Italiaansche vlieg tuigformaties hield dit door aanvallen overdag en 's nachts het Engelsche steun punt Malta onder den duim, berokkende den Britschen strijdkrachten ter zee de schreden. Tegenaanvallen van den vijand werden onder zware verliezen opgegeven. Evenzoo alle pogingen van den tegenstan der om uit Tobroek te breken. In nauwelijks 2 maanden, zoo vervolgt het rapport, heeft het Duitsche Afrika- corps, onder bijzonder moeilijke omstan digheden en onder zware gevechten tegen sterke Britsche strijdkrachten, meer dan 1800 k.m afgelegd en in een veldtocht van 3 weken geheel Cyrenaica, met uit zondering van Tobroek, heroverd. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen, be nevens de Italiaansche marine, steunden de operaties te land door verkenning over groote gebieden en doeltreffend ingrijpen in den strijd door Stoutmoedige aanvallen op colonnes, schepen en havens benevens door het leggen van mijnen in het Suez- kanaal. In deze gevechten werden tot einde April bij geringe eigen verliezen 72 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De moeilijke taak van het transport over zee uit Italië naar Noord-Afrika werd onder escorte van Italiaansche zeestrijd krachten snel en succesvol verricht. Dank zij de zelfopofferende activiteit van deze strijdkrachten, bleven de verliezen van transportformaties bij dezen overtocht bin nen zeer nauwe grenzen. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel mee: tot 10 regels 45 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. terstond na de ontscheping in actie kwa men, rukten 22 Februari tot een punt ten Westen van El Agheila op. Nog voor ge neraal Rommel zijn trijdkrachten had ge concentreerd, besloot hij 24 Maart ten aanval over te gaan. Reeds op 31 Maart braken pantsertroepen van dit corps door de Britsche stellingen ten Oosten van El Agheila. Bij een rustelooze achtervolging van den tegenstander werden El Agheila, Bengazi en Bir Tengeder ingenomen. Een deel van de troepen zwenkte hier af naar het Noorden, noopte nog denzelfden dag bij El Mechili een sterke vijandelijke groep tot den strijd en versloeg haar ver nietigend De tegenstander verloor hierbij behalve talrijke dooden en gewonden, veel meer dan 2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig. De overige strijdkrachten namen zonder acht te slaan op hevige zandstormen en groote ravitail- leeringsmoeilijkheden, 8 April de belang rijke kustplaats Derna in. Nog op 10 April bereikten Duitsche en Italiaansche troe pen de omgeving van Tobroek, waar hun versche, sterke Britsche strijdkrachten te gemoet traden. Tobroek werd omsingeld, terwijl snelle strijdkrachten voorbij deze stad oprukten naar Bardia en dit 12 April innamen. Den dag daarop viel de grens- j vesting Capuzzo den bondgenooten in han- I den en de Egyptische grens werd over- de oogenblik een klap met een knuppel op het hoofd. Tevens trachtte men v .d. P een bijtende vloeistof in het gezicht te werpen. De aangevallene wist zich echter spoedig van den schrik te herstellen en hij greep zijn belager aan. Een vechtpartij ontstond en aan beide zijden vielen rake klappen. Van der Plas bleef meester van het ter rein en wist ook af te rekenen met een tweeden persoon, die te hulp wilde komen. Door het kranig optreden van den chauffeur slaagden de overvallers niet in hun opzet. Zij wisten echter in een ge reedstaande auto te ontsnappen. De bij deze zaak betrokkenen konden allen, mede dank zij het uitstekend speurderswerk, onder leiding van den toenmaligen inspec teur N. D. Pool, worden gevat E. werd op 16 Maart in Wiesbaden gearresteerd Hij werd tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Oningewijden zouden achter E. nooit een misdadiger hebben gezocht daar hij steeds eerste klas gekleed ging en zich in gezelschap ook keurig voordeed. V. d. R. is ook meerma len met de politie in aanraking geweest en heeft eveneens eenige jaren in de ge vangenis doorgebacht. Een tweede Fransche nota aan Engeland De Fransche ambassadeur te Madrid, Pietri heeft gistermiddag aan den Brit schen ambassadeur in de Spaansche hoofdstad, sir Samuël Hoare, een tweede nota van de Fransche regeering te Vichy met betrekking tot het conflict in Syrië overhandigd. Omtrent den inhoud van deze nota is nog niets bekend. zwaarste verliezen, bracht een aanzienlijk aantal vijandelijke schepen tot zinken en bestreed met groot succes de Britsche luchthavens in Egypte en Cyrenaica. Huiszoeking Rechercheurs van den Centralen Opspo ringsdienst begaven zich eerst naar het adres, waar E. zeide te wonen. Dit bleek evenwel niet juist te zijn, doch na eenig speuren wist de politie er toch achter te komen, waar deze werkelijk thuis hoorde. Op zijn kamer werden 10 busjes Droste cacao en 2 Verkade chocolade reepen ge vonden. In de woning van v. d. R., troffen de rechercheurs een vrijwel compleet stel inbrekerswerktuigen aan. J. A. E., die Nederlander van geboorte is, heeft vele jaren in Amerika doorgebracht. Herhaaldelijk is hij daar voor tal van misdaden, o.a inbraken, veroordeeld. In diverse gevangenissen is E. in de Nieuwe wereld opgesloten geweest, o.a. in de Sing- Sing bij New York. Hij heeft o.m. in New York, Buffalo en Pittsburg geopereerd en maakte deel uit van een gangsterbende. Na zijn straf ondergaan te hebben werd E. naar Nederland uitgewezen Ook hier heeft hij niet stil gezeten en kwam meer malen met politie en justitie in aanraking. De overval op de postauto Zoo nam hij in den avond van den 9den Febr. 1937 deel aan den geruchtmakenden roofoverval op een postauto in de Jan Pie- tersz. Coenstraat. Men zal zich herinneren, dat de postauto voor een in deze straat ge vestigde postagentschap stilhield. Toen de besteller v. d. Muilen, uit het agentschap met de zakken naar buiten kwam om deze aan den chauffeur v. d. Plas te geven, die de auto reeds aan de achterzijde had ge opend, werd de aandacht van laatstge noemde afgeleid, doordat iemand iets riep. Hij draaide zich om en kreeg op hetzelf- Ofi meldt uit BeiroetDinsdagmiddag kruisten 2 torpedobootjagers der Fran sche Levant-vloot voor de Libaneesche kust ter hoogte van Saids, toen zij in het Zuidwesten op een afstand van 20 k.m., 3 Engelsche torpedobooten zagen, welke in Noordelijke richting voeren. Onze sche pen openden onmiddellijk het vuur. Na eenige minuten zag men op een der Vijandelijke schepen een sterke rookont wikkeling. Twee Engelsche torpedobooten trachtten het getroffen vaartuig achter een rookgordijn te verbergen en zetten den strijd voort. Zij werden gesteun door nieuwe Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Beiroet en trachtten aan de beschieting door de vijandelijke vaartuigen te ontko men. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achtervolgende vijande lijke schepen getroffen het maakte plot seling zware slagzij en verdween achter een rookgordijn. Met de grootste hevigheid zette hei luchtwapen daarnaast den strijd tegen het Britsche eiland voort. Achtendertig in omvang steeds toenemende groote vergel- dingsaanvallen waren gericht op Engel sche verkeerscentra, havens en industrie gebieden. De hoofdstad Londen was het doel van 30 luchtaanvallen, w.o. 12 groote vergeldingsaanvallen Het zwaartepunt van de vergeldingsaanvallen van he’ luchtwapen nu lag op de voor den oorlog belangrijke Britsche havens met hun werkinstallaties. Dat haar prestatievermo gen hierdoor zeer sterk benadeeld werd, lijdt geen twijfel. Bijzonder hevig wer den ook de sleutelposities van de Brit sche oorlogsindustrie getroffen. Deze in dustrie is daarmee in haar productiever mogen nog meer belemmerd. Een reeks succesvolle aanvallen op de uitgangspun ten van het Britsche luchtwapen vermin derde de trefkracht daarvan. Ook op deze plaats moet terwille van de historische waarheid opnieuw worden verklaard, dat Engeland begonnen is met de nachtelijke aanvallen op Duitsche ste den en daardoor met het meestal zonder mikken uitwerpen van bommen op woon wijken. en wel ondanks alle waarschuwin gen. Toch probeerde het Duitsche lucht wapen zoolang mogelijk den vergeldings- aanval op de Engelsche burgerbevolking t> vermijden tot het evenwel ten slotte gedwongen werd, daar de Engelsche vlieg tuigen met steeds minder scrupules hun bommen uitwierpen, nu ook zelf op deze wijze op te treden. Terwijl echter het Duitsche luchtwapen, afgezien van deze vergeldingsdaden, ook thans naar vermo gen streeft naar vermijding van eiken onnoodigen aanval op de Engelsche bur gerbevolking, biedt de uitwerking van de Britsche luchtaanvallen juist het tegen overgestelde beeld. Dientengevolge was ook de aangerichte militaire en oorlogs- economische schade zeer gering. Tevens echter steeg het percentage brisantbom men, die het Britsche luchtwapen wierp op woonhuizen in Duitsche steden en voorts op ziekenhuizen, lazarets, kerken en kerkhoven. Hierdoor wordt bewezen, dat Groot-Brittannië meent stelselmatig een terreuroorlog tegen de Duitsche bur gerbevolking te kunnen voeren. De recht matigheid van de Duitsche vergeldings daden wordt hierdoor slechts bevestigd. Duitsche formaties jagers en afweer geschut weerden de aanvallen van den tegenstander op Duitsch gebied en op de bezette gebieden met toenemend succes af. Door Duitsche luchtdoelartillerie wer den tot eind April 97 vijandelijke vlieg tuigen omlaag gehaald Het aantal der tn luchtgevechten boven Groot-Brittannië en het vasteland neergeschoten Britsche vliegtuigen bedraagt 271. Voorts werden 73 Britsche vliegtuigen op den grond ver nield. Derhalve verloor het Britsche lucht wapen alleen al op dit strijdtooneel tij dens de eerste 4 maanden van dit jaar 441 vliegtuigen. De verliezen van het Duitsche luchtwapen bedroegen nog lang geen 50 procent hiervan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor; Schevenlngen Keizerstr. 319, Tel. 660310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel 721187 Verdere bljzondeheden over den strijd Inmiddels verneemt men te Vichy, dat de Britsche strijdkrachten een hevigen aanval op den rechtervleugel der Fran sche stellingen tusschen het Hermon- gebergte en de Middellandsche Zee heb ben ondernomen, nadat zij aanzienlijke versterkingen hadden gekregen en met steun van de Britsche vloot. Zoo zijn de Het Fransche ministerie van oorlog deelde gisteravond mede, dat in den mid dag van den lOen en in den ochtend van den Hen Juni de Engelschen, na verster king van hun stellingen en het in het veld brengen van nieuwe strijdkrachten felle aanvallen hebben ondernomen op de Fransche posities. In het Zuiden van den Libanon gelukte het Australische troepen met steun van de artillerie van een sterk eskader, dat door de Fransche weerstands- centra onophoudelijk onder vuur werd ge nomen, langs de kust ten Noorden van de rivier Litani lichtelijk op te rukken. De Fransche troepen bieden ondanks zware verliezen, aan den in aantal supe rieuren tegenstander verbitterden tegen stand. Ten Westen van het Hermon gebergte moesten de Fransche strijdkrachten, die Merj. Ayoem verdedigden, teruggenomen worden naar de hoogte van Asbaja. Tus schen den Hermon en de Djebel Droes hebben Fransche afdeelingen Dinsdag middag met steun van het luchtwapen verscheidene succesvolle afzonderlijke*aan- vallen uitgevoerd en ten Zuiden van Kis- suje den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus, tegengehouden. Verbitterd verdedigen de Fransche troepen zich tegen de felle, door pantserwagens ondersteunde aanvallen der vijandelijke infanterie. Een uit Irak oprukkende Britsche pant- serafdeeling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in contact gekomen. Het Fransche luchtwa- pcn grijpt overal buitengewoon doeltref fend in de defensie in, door de strijd krachten te land en de scheepseenhfden van den tegenstander met bommen te be stoken. Op t en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Het aantal van de op 10 en 11 Juni vernietigde Britsche machi nes kon nog niet worden vastgesteld. Officieele kringen te Vichy dementeeren het gerucht, dat Damascus reeds ver overd zou zijn. Het begrip „levensruimte" is in de Wil helms tra sse ter sprake gekomen, naar aan- leiding van een passage in de rede van Musolini, waarin deze heeft gezegd, dat Griekenland tot „levensruimte” van Italië behoort, aldus S.P.T. De officieele woord voerder wees er cp, dat „levensruimte” niet met „souvereiniteit” verward moet worden. Als Mussolini een dergelijke ver klaring uitspreekt, bedoelt hij slechts, dat Italië voor Griekenland de plaats Inneemt, die Engeland tot nu toe heeft ingenomen, zonder dat dit noodzakelijkerwijze betee- kent dat Griekenland een protectoraat Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, de haven-in- stallaties van Mersa Matroeh herhaalde malen succesvol aangevallen. De bommen troffen barakken en benzine-opslag- plaatsen in het Oostelijke deel van de haven, waardoor een aantal branden ont stond. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche en Italiaansche artillerie op 10 Juni voor Tobroek Britsche batterij- stellingen bestookt. Verscheidene voltref fers werden geplaatst. De Britten staak ten het vuren en trachtten Kun stellin gen te ontruimen. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 10 Juni de water leiding in de haven van Tobroek bombardeerd. In den nacht van 9 op 10 Juni heeft het Italiaansche luchtwapen Tobroek aangevallen. Luchtgevecht bij Gibraltar In Gibraltar is gisteren luchtalarm ge weest, meldt het D.N.B. Naar ixitusschen bekend is geworden hebben verscheidene bommenwerpers de vesting aangevallen. Er ontwikkelde zich een luchtgevecht boven de Middellandsche Zee tegenover de Spaansche haven Estepona. Bij dit ge vecht werd een vliegtuig neergeschoten en een tweede beschadigd. □e buit op Kreta Nog nooit is door de Duitschers in dezen oorlog een zoo groote hoeveelheid wapens, munitie en voertuigen op een zoo klein gebied buit gemaakt als bij Sfakia op Kreta, zoo wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde medegedeeld. Na dagenlange opruimings werkzaamheden is het thans eerst gelukt het 4 kilometer van Sfakia in een nauwer: pas vastgeloopen Britsche wapenpark, waartoe kanonnen, tanks, verkennings- pantserwagens, vrachtauto’s met munitie- uitrusting, behoorden, te ordenen. De Engelsche troepen waren hier in een door henzelf opgestelde val geloopen. Op hun vlucht naar de Zuidkust van Kreta had den zij gebruik gemaakt van een door hen verbeterden weg, die echter nog niet geheel gereed was. Daardoor moesten zij tenslotte aan het einde van den weg al- les achterlaten wat niet door de man schappen weggedragen kon worden. De vlootvoogd, admiraal Lütjens, heeft bij den ondergang van het slag schip „Bismarck” den heldendood ge vonden, meldt het D.N.B. Tot zijn op- volgerfs heeft de Führer en opperbevel hebber der Weermacht den chef van den staf der oorlogvoering ter zee, admiraal Schniewind, benoemd. Beiroet opnieuw gebombardeerd Ofi meldt, dat Engelsche vliegtuigen gistermiddag Beiroet meermalen met bom men hebben bestookt. De Fransche lucht doelartillerie trad in werking. Het Duitsche Opperbevel heeft een samenvattend overzicht gepubliceerd van de oorlogssuccessen tegen Engeland in de eerste maanden van dit jaar Hierin wordt o.m. verklaard In de eerste maanden van het oorlogs jaar 1941 heeft de Duitsche weermacht in den strijd tegen Engeland te land, ter zee en in de lucht nieuwe groote overwinnin gen bevochten. De voornaamste taak van de vloot, de vernieling van de vijande lijke levensaders door den handelsoorlog, werd in ononderbroken aanval door on der- en bovenwaterstrijdkrachten vol bracht. Duikbooten vielen op den Atlan tischen Oceaan van de kusten van Groot- Brittannië tot heelemaal tan de West kust van Afrika 19 convooien aan, dreven ze in eén taaie achtervolging, die vaak verscheidene dagen duurde, uiteen en ver nietigden ze ten deele op weinig schepen na Daarbij werd het Britsche slagschip Malaya”, dat midden op den Atlanti- schen Oceaan een convooi trachtte te be veiligen, door torpedotreffers zwaar be schadigd. In totaal werd in de eerste 4 maanden van dit jaar door onderzeeërs 978.000 brt. door bovenwaterstrijdkrach ten 493.000 brt, dus tezamen 1.471.000 brt. door de marine tot zinken gebracht. Daar bij komen de aanzienlijke, in bijzonder heden nog niet te constateeren verliezen die de vijand door mijnen in afgelegen en nabije wateren heeft geleden Voorts kon een alleszins groot aantal waardevolle prijzen door zeestrijdkrachten in Duitsche steunpunten binnen worden gebracht. De marine heeft 71 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, waarvan 52 door marineartillerie te land en 19 door strijd- krachten ter zee. Tegenover deze succes sen bedroegen de verliezen van de marine in deze periode een torpedoboot 3 duik booten en 3 kleinere oorlogsvaartuigen. Niet minder succesvol is de luchtoorlog tegen de Britsche marine en koopvaardij geweest, bij aanvallen overdag en des nachts werden rondom Groot-Brittannië en op den Atlantischen Oceaan 8 Engel sche oorlogsschepen tot zinken gebracht en 24, w.o. 2 kruisers en 8 torpedojagers, beschadigd. Bij onvermoeide activiteit tegen con vooien en afzonderlijk varende gewapen de koopvaarders brachten gevechtsvlieg tuigen, w.o. met grooten actieradius, en stuka’s in hetzelfde gebied 170 schepen van omstreeks 764.000 brt tot zinken. Aan de practijken van twee beruchte - gemaakt. Na een inbraak gepleegd te heb-I M AAM 1 Ma BAM 4 -4 J a! A B B M 1— *1 - «V» «J fc hoek van de van Alkemadelaan j Il/nnl Im Jam Uaa.« Korten tijd later besloot de Führer, zoo J. A. E. en de 23-jarige v. d. R. -. Beiden hebben reeds tal van veroordee- ka-corps” onder leiding van luitenant- lingen achter den rug. Dinsdagochtend j.l. werd de inbraak ont- A ft A ft A A A X<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<W en een aantal vliegvelden op het Brit sche eiland met succes aangevallen. Men kan aannemen, dat aanzienlijke verwoes tingen zijn veroorzaakt aldus het D.N.B. De activiteit van de Duitsche lucht macht strekte zich in den afgeloopen nacht, aldus de Britsche berichtendienst over een tamelijk groot gebied van En geland uit. Bijzonderheden waren nog niet bekend. In deMidlands en in het Noorden en Oosten van Engeland moet eenige schade zijn aangericht. Engelsche aanvallen op West- Ouitschland In den afgeloopen nacht zijn vijande lijke vliegtuigen in verspreide linie bo ven West- en Noord-Duitschland versche nen. Zij richtten hun aanvallen in hoofd zaak op het industriegebied van het Rijnland en Westfalen. De vijand liet een aantal brisant- en brandbommen vallen, waardoor eenige personen getroffen wer den en eenige schade werd aangericht. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De „Associated Press” meldt uit ïersche bron te Londen te hebben vernomen, dat de regeering van de Vereenigde Staten de Valera gevraagd heeft ïersche lucht- of zeehavens ter beschikking te stellen als tusschenstation voor oorlogs- leveranties aan Engeland. Dit verzoek zou echter door de Valera van de hand zijn gewezen. Het D.N.B. meldt uit Tokio: In '~en zitting, die ruim vier uur geduurd heeft, heeft het Japansche kabinet, naar offi cieel wordt medegedeeld, de definitieve houding van Japan tegenover Ner’er- landsch-Indië vastgelegd. De publicatie van de nieuwe instructies voor de Ja pansche delegatie zou binnenkort ver wacht kunnen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat besloten is tot terugtrekking van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen besproken zijn. Belangrijke conferentie In Tokio TOKIO, 11 Juni. (D.N.B.) De regeering en het opperbevel van vloot en leger hebben vanmiddag een bijeenkomst ge houden. Op de agenda stond het be palen van Japans definitieve houding ten aanzien van Nederlandsch-lndië. Nog vandaag zouden beslissende instructies aan Josjizawa worden gezonden. In dit verband herinnert Domei nogmaals aan de te Tokio zeer verbreide meening. dat het antwoord van Nederlandsch-lndië onaanvaardbaar is. Aan de conferentie hebben deelge nomen de minister-president Konoje, de minister van buitenlandsche zaken, Mat- sceoka, van binnenlandsche zaken. Hira- noema, van oorlog, Togo, van marine. Oikawa, en verder generaal Soegijama en admiraal Nagano. van Italië zou moeten worden. „Het is zeer begrijpelijk" aldus de woordvoerder, „dat de invloed van groote mogendheden niet aan hun grenzen ophoudt”. Het A.N.P. meldt o.m. uit Berlijn; De rede van Mussolini heeft in politieke krin gen alhier uiteraard de groctste opmerk zaamheid gevonden. Men bewondert hier vooral de openhartigheid, waarmee de lei der van de italiaansche regeering zijn volk de onverbloemde waarheid heeft gezegd door vrij en open ook zijn standpunt te bepalen tegenover de in den loop van den oorlog ontmoette tegenslagen. Daarmee heeft Mussolini zoo ver klaarde men in de Wilhelmstrasse te vens ook Churchill gelogenstraft, die ia zijn rede beweerde, dat de leiders van de Asmogendheden iets dergelijks niet kon den wagen. Ook de vermaning, die de Duce den Vereenigden Staten ten deel liet vallen, ie in politieke kringen alhier met bijval ver nomen. De Vereenigde Staten mogen de reorganisatie van Europa opvatten, zooals zij willen, deze zal toch volgens den wil van Europa gestalte aannemen. Evenals de politiek van Poincaré tenslotte het ontwa ken en de versterking van het Duitsche nationalisme heeft veroorzaakt, zoo mag men thans Roosevelt dankbaar zijn, omdat zijn optreden de volken van Europa ein delijk er toe heeft gebracht, ernst te ma ken met de eenheid van Europa. Hoe moei* lijker de Vereenigde Staten het Europa bif zijn reorganisatie maken, des te energieker zal Europa deze taak aanvatten en des to grondiger haar volbrengen. Britsche troepen er in geslaagd de Litani over te steken en ten Noorden van deze rivier op te rukken in de richting Saida. In deze zóne waren de Engelsche aanval len zoo heftig, dat de heldhaftige tegen stand van een Fransch bataljon werd ge broken, doch pas na een verbitterden strijd van 2 dagen. De rest van de Fran sche troepen heeft zich achter de Litani teruggetrokken en de verdediging van Saida georganiseerd. Meer naar het Oosten, in de streek van Merdz-Ajoem, was de aanval even eens zeer heftig. De Franschen moesten de stad ontruimen en trokken naar het Noorden, in het Hermongebergte, terug. Op den straatweg tusschen Deraa en Damascus zijn de Britsche troepen tot staan gebracht na verbitterden strijd tusschen Gabaghi en Kissee. In de andere sectoren van het Zuidelijke front konden alle Fransche stellingen behouden blij ven. In militaire kringen alhier legt men den nadruk op den schitterenden strijd- geest der Fransche troepen, waarop de Engelschen blijkbaar niet hebben gere kend. De Fransche ministers en staatssecre tarissen zijn gisterochtend om 11 uur voor een ministerieele beraadslaging onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen, ter bespreking van den toestand in Syrië Bij een receptie van de Amerikaan- sche pers te Parijs heeft de algemeen gevolmachtigde van de Fransche regee ring in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon. gewezen op den hevigen en succesvollen tegenstand der Fransche troepen. Dit feit dient als een zeer goed resultaat van de Fransche Levanttroe- pen te worden gewaardeerd, daar zij naar getal en wat het materiaal betreft, in de minderheid zijn, zoo zei de am bassadeur. De Brinon verklaarde nog eens, dat de Franschen, waar en door wie zij ook zouden worden aangevallen, onverschillig of het in Casablanca is of in Dakar, energieken tegenstand zullen bieden. Wie tot dusver nog geloof heeft willen schenken aan de Engelsche pro paganda, dat de Britten voor ideale doeleinden of voor de Syrische vrijheid strijden, dien zijn thans schellen van de oogen gevallen, want Engeland zelf zegt, dat het in Syrië alleen betere militaire stellingen zoekt en door een afleidende manoeuvre een aanval op GrootBrittan- nië wil verschuiven. Met deze proclama tie is men werkelijk ver afgedwaald van het onderwerp: de vrijheid van Syrië. Staatssecretaris Huil heeft tijdens zijn onderhoud met den Franschen ambassa deur in Washington, Henry Haye, waar bij deze uitdrukking gaf aan de veront waardiging van Frankrijk over den niet- geprovoceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de regeering in Vichy betref fende de voortzetting van de samenwer king met Duitschland, aldus het A.N.P. Frankrijk zou geenerlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche bezetting van de militaire en luchtsteunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijkheid, dat ook in andere Fransche bezittingen een soortgelijke situatie zou kunnen ontstaan. In diplomatieke kringen te Washington heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Er wordt op gewe zen, dat de Fransch-Amerikaansche di plomatieke betrekkingen uiterst gespan nen zijn. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Ook giste ren toonde men zich in Fransche mili taire kringen zeer voldaan over het ver loop van de operaties in Syrië. Algemeen wees men er op, dat langs het geheele front tegenstand wordt geleverd en dat de Fransche posities konden worden ge houden. Voor de eerste maal zijn thans ook gevechten aan de Syrisch-ïraksche grens gemeld. Zoo is in de buurt van Aboe Kemal aan den Euphraat, op het punt waar deze rivier de naar Tripolis loopende Fransche petroleumleiding snijdt, met steun van de artillerie een aanval gedaan op een gemotoriseerde vijandelijke afdeeling. Reeds is verbin ding tot stand gebracht met de Fransohe verdedigingsstrijdkrachten. Aan alle fronten hebben de Engelschen aanzien lijke verliezen geleden. Talrijke vijande lijke pantserwagens werden vernield en een aantal Britsche vliegtuigen neerge- cchoten A A A A A A A A A A ft A A A ft inbrekers is voorloopig weer een einde1 jtomanlzt M n AAn inkrnnlr rtonloanJ 4a kali I ben in een levensmiddelenwinkel op den en den i Waalsdorperweg in den Haag, zijn door de politie enkele uren, nadat het onderzoek was begonnen, gearresteerd de 37-jarige 1 T A S' J- 11.t» vervolgt het lepport, het „Duitsche Afri- genera'al Rommel uit te zenden naar i Noord-Afrika. Duitsche verkenners, die dekt. De daders waren binnengekomen via een brandgang en door overklimming van een schutting aan de achterzijde van het perceel. Uit een kantoortje werd geld ont vreemd, terwijl de dieven uit den winkel eenige kilo’s onverpakte koffie en thee, busjes Droste- en Blookerscacao in totaal 40 k.g. en een zevental Verkade chocolade- reepen wegnamen. Ontdekking van tuinman Spoediger dan men gedacht heeft, kwam men op het spoor van de daders. Den zelfden ochtend n.l. ontdekte een tuinman, die werkzaam was in het plantsoen van het landgoed Arendsdorp, nabij de Oost- duinlaan en de Ruygroklaan, dat er een omgewoelde hoop zand lag. Het wekte de nieuwsgierigheid van den man, die een nadere inspectie instelde, en groot was zijn verbazing, toen hij onder het zand twee zakken aantrof, welke busjes Droste- en Blookerscacao bleken te bevatten. Hij stel de de politie van de vondst in kennis die de zakken met inhoud in beslag nam en den hoop zand weer in zijn oorspronkelijken toestand bracht. Twee burgeragenten kre gen opdracht, nauwlettend toe te zien en reeds in den middag werd hun wachten beloond. Twee mannen, die een koffer bij zich 1 hadden, naderden het plantsoen per rijwiel. Na afgestapt te zijn, wilden zij zich naar de plek begeven, waar de tuinman des ochtends de zakken had gevonden. Doch zoover kwamen zij niet, want de agenten stapten op de twee toe en hielden hen aan. Men had een goede vangst gedaan. Op het politiebuTeau bleek n.L dat de arres tanten de beruchte 37-jarige J. A E. en de 23-jarige v. d. R. waren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1