Nieuwe bonnen aangewezen l No. 17900. Vrijdag 13 Juni. 1941. De strijd Syrië duurt voort m Reeds in de zomermaanden distributie van vaste brandstoffen Straf VERDUISTEREN 8 I I g l i I s I 5 W Britsche van Gedeeltelijke opheffing het dansverbod De strijd tegen de Engelsche scheepvaart opmarsch bij Saida tot staan gebracht van 10.02 uur n.m. tot 5.17 uur v.m. y* c Staat van beleg in Alexandrië afgekóndigd voor springstof aanslag Twee oorlogsbodems vernietigd Stad onder Britsch beheer geplaatst (Zit verder 3e blad. pag. 1J, Tweehonderd Amerikaansche vlieg tuigen te Singapore Eventueele voorraden blijven buiten beschouwing Aardappelen Melk Eieren Havermout enz. No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 1 Kaas Gort enz. Maizena enz. Anti-Japansche handeismaatregelen van de Vereenigde Staten en Engeland Indeeling van verbruikers in groepen blijft gehandhaafd Rijst enz. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het Fransche communiqué Amerikaansche ambassadeur bij Pétain Vleesch Commentaar op de rede van Churchill Vermicelli enz. Bloem of brood Canadeescö graan voor China Dansen op Woensdag, Zaterdag en Zondag Boodschap van Pétain tot de weer macht in den Levant f D DËiIlANDS^hF^^ HAAGSCHE COURANT T KRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: •xtra van vrij 3 R U S LAND S O V J E T RIJK kunnen worden opgevat, zoo meldt S.PT IKROATlC. ROEMENIË BUU IRAN indrelh TUI I RAK van L I BYE ITALIAANSCH BEZI1 -.r-r (‘Hl) A RABIÉ Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 8 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn prijzen.Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. (ZJ FR. MANDAAT SYRIË Britsch schip tot zinken gebracht In Amerikaansche reederskringen ver neemt men, dat het 4597 ton metende Brit sche vrachtschip „Trebartha” onlangs bij een Duitschen luchtaanval op de Firth of Forth tot zinken is gebracht. rransch tankschip getorpedeerd De Fransche admiraliteit deelt mede, dat het Fransche tankschip „Alberta” in de Middellandsche Z#e door een Engel sche duikboot is getorpedeerd. Het schip werd beschadigd, doch is niet gezonken Bon „06” van de aardappeldistributie- kaart: 16 Juni t.m. 22 Juni IJ k.g. per bon. Bon „21” van de melkkaart: 16 Juni t.m. 22 Juni, li liter per bon. Bon „36” en „98” van de „Bonkaart Al gemeen”: 16 Juni t.m. 22 Juni, één ei per bon. Bon „44” van de „Bonkaart Algemeen”: 16 Juni t.m. 10 Augustus, 250 gram haver mout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten per bon. Ziekenfondsleden de Volharding: Os verstrekking bonnen GROOT DUITSCHE A ft A X ft A ft A ft A ft A X ft A A A ft A ft X A L SYRIE •Beiroet/ TRANS JORDAN* Oroe* CZ1 FRANSCH BEZIT De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Vlsscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. Haifa gedeeltelijk geëvacueerd Volgens te Ankara ontvangen berichten, hebben de Britsche autoriteiten in Haifa de evacuatie van enkele stadsgedeelten ge last aldus S.P.T. ■F” ^ANKARA turksche RIJK Bon „68” en „78” van de „Bonkaart Al gemeen”: 16 Juni t.m. 29 Juni, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 13 Juli a.s. Bon „45” van de „Bonkaart Algemeen”: 16 Juni t.m. 10 Augustus, 250 gram gort of gortmout of grutten per bon. Bon „55” van de „Bonkaart Algemeen”: 16 Juni t.m. 10 Augustus, 100 gram mai zena, sago, aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel be vat met uitzondering van rijstgries (dat eveneens onder de benaming van pudding poeder in den handel is), welk artikel op den rijstbon verkrijgbaar is. De hoeveel heid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoog ste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 35 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pudding- sauspoeders, welke op één bon wordt ge kocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Het D.N.B seint uit Tokio De „Tokio Nitsji Nitsji” publiceert verscheidene be richten uit Hanoi, Bangkok en Batavia, volgens welke Engeland en de Vereenig de Staten de gelegenheid der mislukte Bon ,43” van de „Bonkaart Algemeen”: 16 Juni t.m 13 Juli, 250 gram rijst, rijste- meel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 318, Tel. 560310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 77S038; N.V. ttantoorboekh. Th. J de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seten Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 72118? Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het Fransche ministerie van oorlog deelt mede, dat de opmarsch der Britsche strijdkrachten, die Woensdag de Litani hadden overschreden, gisteren ten Zuiden van Saida tot staan zijn gebracht. Een aan val van pantserafdeelingen op de Fransche stellingen benoorden Merj Ayoem werd af geslagen. Ten Oosten van het Hermonge- bergte heeft de tegenstander, ten Zuiden en Zuidoosten van Kissoeje, ondanks de krachtigste aanvallen de Fransche verde- digingsstellingen niet kunnen indrukken. In den loop van den Hen Juni heeft het Fransche luchtwapen zijn actie tegen vij andelijke colonnes en concentraties voer tuigen voortgezet, welke vooral bij Sana- mein ten Zuiden van Kissoeje zware ver liezen leden. In den vorigen nacht heeft het Britsche luchtwapen de haven van Beiroet zonder resultaat gebombardeerd. Sngelsche vlooteenheden blijven door fel artillerievuur de actie der te land operee- rende troepen ondersteunen. In militaire kringen te Vichy werd naar het D.N.B. meldt, gistermiddag de door de Engelschen gemelde inneming van Saida nog niet bevestigd. Men geeft evenwel toe, dat de positie van de Franschen in dezen sector moeilijk is geworden, de Fransche verliezen worden hoog genoemd. Merl Ayoem door de Engelschen bezet De Engelsche berichtendienst meldt dat Britsche afdeelingen Merj Ayoem hebben bezet De laatste dagen is in het bestek van ‘een anti-Duitsch streven in Amsterdam- Zuid een misdadige springstofaanslag ge pleegd op een dienstinstantie van de Duit- sche Weermacht, waarbij persoonlijke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den a.anslag doet een nauwkeurige bekendheid met de plaatse lijke omstandigheden veronderstellen Het onderzoek van de Duitsche Sicherheits- polizei heeft uitgewezen, dat de verant woordelijkheid voor den misdadigen aan slag rust op de in Amsterdam-Zuid wo nende Joden in het bijzonder op de uit Duitschland hierheen gekomen Joodsche emigranten die sedert maanden een systematische en voortdurende toenemen de anti-Duitsche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de General- kommissar für das Sicherheitswesen krachtens de verordening 33/40 van den Rijkscommissaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot inbeslag neming van het stamvermogen („Grund- vermögen”) van een aantal Joden. Tege lijkertijd zijn talrijke Joden in het bij zonder Joden die uit Duitschland ge ëmigreerd zijn gearresteerd. Zij wor den naar een arbeidskamp gebracht S.P.T. meldt uit Cairo dat de Britsche militaire autoriteiten in Egypte den staat van beleg in Alexandrië hebben afge- kondigd. De uitvoerende macht is in han den van den Britschen bevelhebber over gegaan. Men is begonnen met de evacua tie der burgerbevolking waarvan de lei ding door Britsche deskundigen is over genomen, waardoor Alexandrië thans ge heel onder Engel sch beheer is geplaatst Engelsche luchtbeschermingsexperts zullen de autoriteiten terzijde staan bij de verdediging tegen luchtaanvallen. Ter uitbreiding van het luchtbescher- mingsinstituut heeft de Engelsche regee- ring Egypte een crediet van een millioen pond sterling verleend. De regeling voor haarden en kachels Personen, die stoken met haarden en kachels, ontvangen naar gelang hun wo ning 1 tot en met 4 dan wel 5 of meer vertrekken bevat een bonkaart J of K, resp. met 15 bonnen en 20 bonnen. On der woningen worden verstaanhet per ceel, of perceelsgedeelte, dat door be trokkene wordt bewoond. Voor de be rekening van het aantal vertrekken wor den niet meegerekendgangen, portalen en trapruimten, toiletten, zolders, kelders en garages. Keukens en bijkeukens tel- De Amerikaansche ambassadeur tn Frankrijk, admiraal Leahy, bracht gister, avond om 6 uur een bezoek aan maar schalk Pétain. om met hem de situatie in Syrië te bespreken. De Amerikaansche ambassadeur werd door den eersten secre taris Mathews begeleid. Leahy verzocht Pétain om een verkla ring over de gebeurtenissen in Syrië. Zoowel Pétain als de plaatservangend ministerpresident, admiraal Darlan, ver zekerden opnieuw, dat zich geen Duit sche troepen in Syrië bevinden. Het on derhoud tuschen de Fransche staatslie den en admiraal Leahy duurde ongeveer 20 minuten. Tijdens dit onderhoud werd ook de aangelegenheid der twee Fran sche protestnota’s die aan den Britschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare waren gezonden, te berde gebracht aldus United Press Naar Domei uit Bangkok meldt, zijn volgens daar ontvangen berichten 200 ge camoufleerde Amerikaansche vliegtuigen in den nacht van 9 op 10 Juni te Singa pore aangekomen. Deze toestellen zouden bestemd zijn voor de Britsche strijd krachten in het Verre Oosten Bon „19 Vleesch” van de Vleeschkaart: 16 Juni t.m. 23 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „19” worst, vleeschwaren” van de vleeschkaart: 16 Juni t.m. 23 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend. gans of kalkoen, been inbegre pen. ib een eenheid Alle verbruikers ontvangen thans bon nen of toewijzingen, waarop per een heid het volgende kan worden betrokken 1 hl. anthraciet of steenkolen of indus trie- of eierbriketten (max. 75 k.g.) of 110 k.g. bruinkoolbriketten, of 2 hl. cokes of gascokes, of 150 k.g. cökesbries of cokesgruis, of 175 k.g. fabrieksturf, of 195 k.g. persturf (300 stuks), of 200 k.g. baggerturf (450 stuks), of 275 k.g. uit de Peel afkomstige turf, of 200 k.g. turf- briketten, of 200 k.g. overige soorten turf (aanmaakturf is vrijgesteld), of 100 k.g. briketten, geheel of gedeeltelijk van uitval en/of afval van vaste brandstof fen (mits niet van turf) vervaardigd, of 250 k.g briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en afval van turf. Voor de uitreiking der bonkaarten voor verbruikers in de categorie A komen alleen in aanmerking gezinshoofden, die een afzonderlijke huishouding voeren, dus niet op kamers, of en pension, of in een hotel wonen. Bon „54” van de „Bonjcaart Algemeen”: 16 Juni t.m. 10 Augustus, 100 gram ver micelli, macaroni of spaghetti per bon De bonnen van de bloemkaart, welke ge durende het tijdvak van Maandag 16 Juni t.m. Zondag 13 Juli a.s. recht zullen geven op een half rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen nog worden aangewezen. In alle gevallen, waarin verbruikers, die reeds een bonkaart J, K of L ontvan gen hebben, nog voor een extra hoeveel heid brandstoffen in aanmerking komen, doordat b.v. aan hun woning een winkel is gebouwd, welke zij exploiteeren, door dat zij kamers verhuren, doordat zij een kantoor aan huis hebben enz., in het alge, meen dus de gevallen, waarin het ver bruik volgens de categorie A in hetzelfde perceel gecombineerd is met eén verbruik volgens de categorieën B, C en D. zullen de betrokkenen op nader door de distri butiediensten bekend te maken tijdstip pen in staat worden gesteld een nieuw formulier (Md 112) in te vullen en da hun toekomende extra bonnen in ont vangst te nemen B-, C- en D-verbruikera Het bovenstaande geldt echter uitslui tend voor die groep van personen, die naast A-verbruiker in hetzelfde percee, tevens B-, C- of D-verbruiker zijn. Ver bruikers in de categorieën B. C en D. die niet tevens A-verbruiker zijn, behoe ven, indien zij vorig jaar eer. B. C of D- formulier hebben ingevuld en de hierop vermelde gegevens niet zijn gewijzigd, geen nieuwe enquéte-formulier B. C. ot D meer in te vullen Zijn de indertijd vermelde gegevens thans onjuist geworden, doordat zich wij. zigingen hebben voorgedaan, dan dienen de B-, C- of D-verbruikers zich wél tot de distributiediensten te wenden ter in vulling van een nieuw enquéte-formulier. Nieuwe verbruikers in de categorieën H C en D. die verleden jaar nog geen enquéte-formulier hebben ingediend, kun nen uiteraard eveneens een nieuw en- quête-formulier B, C of D aanvragen en inleveren. Verbruikers behoorende tot de categorie E dienen zich rechtstreeks tot de brandstoffencommissie van hun district te richten. De verbruikers van de groepen B, C en D worden onderscheiden in groot- en kleinverbruikers huisbrand. De kleinver bruikers huisbrand zullen thans echter strooken van twaalf periodebonnen ont vangen tegenover in het vurige distribu- tietijdvak bonnen met 6 perioden be drukt. De nieuwe periodebonnen zullen vanaf den dag, dat zij geldig worden ver. klaard tot het einde van het stookselzoen recht geven op het koopen van één een heid brandstoffen. In verband hiermede is de grens tusschen groot- en kleinver bruikers huisbrand teruggebracht van 23 eenheden op 13 eenheden per periode. Hierdoor wordt bereikt, dat zij, die In het afgeloopen distributietijdvak tot de cate gorie grootverbruikers behooren, thans hieronder gerangschikt blijven Evenals vorig jaar zullen de kleinverbruikers m deze categorieën de bonnen voor het ge- heele stookseizoen tegelijk ontvangen, ter wijl de grootverbruikers in deze catego rieën op vertoon van identiteitskaarten de toewijzingen per periode dienen af te halen. De distributiediensten zullen de verbruikers tot het in ontvangstnemen van bonnen of toewijzingen oproepen. Verbruikers in de categorieën B. C en D, die in aanmerking komen voor toewijzin gen voor zomerverbruik hebben deze reeds van de distributiediensten ontvan gen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de hun toegewezen hoe veelheid bestemd is voor bet totale zo merverbruik. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan- gende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. oiagscnepen thans noodig ter beveiliging van convooien In Duitsche militaire kringen vindt men het opmerkelijk, dat de vernietiging van verscheidene groote Engelsche convooien en het gelijktijdige tot zinken brengen van de ter beveiliging escorteerende hulpkruisers door Duitsche oorlogssche pen de Britsche admiraliteit er toe ge dwongen heeft slagschepen te gebruiken als convooibeveiliging. Men ziet hierin een nieuw bewijs, hoe diep de succesvolle operaties van Duitsche vlootstrijdkrach- ten de Britsche oorlogvoering ter zee en de koopvaardij getroffen hebben. Dat wekt ook bij de in de opvattingen van den wereldoorlog gebleven denkwijze der leidende mannen in Groot-Brittannië geen verwondering, zoo merkt men ver der op, aldus het D.N.B Want in den wereldoorlog konden, zoo- als bekend is, door Duitschland’s volko men afsluiting op de Noordzee, slechts 3 hulpkruisers namelijk de „Wolf’, „Möwe” en ..Seeteufel” naar de vrije zee komen en Britsche convooien werden overzee in geen enkel geval door Duitsche opper- vlakteschepen aangevallen. Een enkel geval, de vernietiging van een uit Scan dinavië komend convooi door lichte Duitsche zeestrjjdkrachten wekte in den wereldoorlog in geheel Groot-Brittannië reeds veel opzien. Men wijst in Duitsche kringen vooral op het geval van het Britsche slagschip „Malaya”, dat onlangs, zooals bekend, bij de beveiliging van een convooi door torpedovoltreffers van een Duitsche duikboot buiten gevecht werd gesteld en om hersteld te worden naar een Amerikaansche haven moest worden gesleept Niets kan het feu, dal Engeland zwaar te leiden heeft onder den door het Duit sche duikboot- en luchtwapen gevoerden handelsoorlog sterker in het licht stellen, zoo verklaart men te Berlijn, dan dat de Britsche admiraliteit haar vitale zwaarste eenheden, de slagschepen, niet te waardevol acht om als beveiliging van de convooien de gevarenzönes van de Duitsche blok kade te laten bevaren Het Rijkscommissariaat deelt het 'vol gende mede De belftndmaking van 7 April j.L van den commissaris-generaal voor den vei ligheidsdienst inzake het verbod van openbaar vermaak wordt op grónd van de verordening van den Rijkscommis saris nr. 20-1941 met onmiddellijken In gang zoodanig gewijzigd, dat tot nader order telkens op Woensdag, Zaterdag en Zondag in den tijd van 1623 uur met in achtnemen van de in ieder bijzonder geval te verleenen goedkeuring, openbaar dansvermaak weer toegelaten kan worden. - BRITSCHE INVLOEDSSFEER -7- BRITSCH MID 2EEFR0NT ACTIESTRALEN VAN SOOkrn zwarte lijn gelegen. Men lette ook op het Balkangebied, dat na de stichting van het koninkrijk Kroatië veranderingen heeft ondergaan. De strijd, die momenteel in het Nabije Oosten door de Britten wordt gevoerd, is gericht tegen het mandaat Syrië. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft medegedeeld, dat Canada 2 schepen met graan naar Noord-China zal zenden. De premier voegde er aan toe, dat dit zal geschieden op verzoek van de Britsche regeering. Canada zal alles vermijden, zoo voegde hij er aan toe, wat. door Japan als een beleediging zou onderhandelingen tusschen Batavia en To kio aangrijpen^ om den Japanschen han del met Fransch Indo-China, Thailand en Nederlandsch-Indië nog meer dan tot dusver te belemmeren. De Vereenigde Staten, zoo schrijft het blad, probeeren de geheele petroleumpro- ductie in Nederlandsch-Indië op te koo pen. Bovendien zouden waarschijnlijk 90 pCt. van de geheele productie aan tin en rubber in Malakka en Fransch Indo-China naar de Vereenigde Staten gaan. Tevens oefent Engeland druk uit in Bangkok, om Japan van den handel uit te schakelen en biedt het Thailand petroleum in ruil aan. Tenslotte werken Engeland en de Ver eenigde Staten met Britsche en Ameri- kaansche firma's en met Chineesche za kenlieden in de Zuidzee samen, om in Thailand en Fransch Indo-China de ge heele rijstproductie op te koopen. Alles bij elkaar, zoo schrijft het blad, kan men van een duidelijke blokkade tegen Japan spreken, en temeer, nu Fransch Indo- China plotseling slechts de helft van het rijstcontingent der volgende drie maan den naar Japan wil uitvoeren. Tegenover deze berichten van het Ja- pansche blad verklaarde de woordvoer der van het regeeringsbureau van voor lichting, dat hieraan nauwkeurig aandacht dient te worden geschonken. De woord voerder zeide echter op het oogenblik nog niet te weten, of hierover reeds offi- cieele inlichtingen beschikbaar zijn. Maarschalk Pétain heeft aan de weer macht in den Levant de volgende bood schap gericht: „Ik ben met mijn gedachten bij u in den harden strijd, dien gij voor de verde diging van de souvereine gebieden, die Frankrijk u heeft toevertrouwd. Het ge heele land en ik uiten eenstemmig de beste wenschen voor u in den strijd, welke gij voert. Frankrijk is trotsch op zijn zonen, die heldhaftig in dit ver ver wijderde gebied op prachtige wijze hun plicht als soldaten vervullen. Weest ervan Overtuigd, dat gi! niet tevergeefs strijdt” Oproep aan de Syrische en Libaneesche bevolking De minister van oorlog, generaal Hunt- ziger. heeft uit naam van maarschalk Pé tain een oproep gericht tot de Syrische en Libaneesche bevolking, waarin hij zegt dat de schrik van een onrechtvaardigen oor log welke is ontketend, onder valsche voorwendsels, is gekomen over een gebied voor welks welvaart Frankrijk steeds ge streden heeft Ondanks de groote wanver houding tusschen het aantal aanvallers en dat der verdedigers, bieden de Fransche troepen verbitterden tegenstand aan den Indringer, die al het mogelijke belooft, maar alleen geweld en ellende brengt De bevolking van den Levant wordt opgeroe- pen haar geloof aan Frankrijk te behou den Deze kaart geeft een overzicht van het oorlogstooneel in de Oostelijke helft van de Middellandsche Zee. Na het verlies van Kreta Is het Britsche Middellandsche Zee-front aanmerkelijk ingekort Dit front is met een dikke, zwarte lijn in het zeegebied aangegeven. De voornaam ste militaire steunpunten, waarover de Britten nog beschikken, zijn binnen deze len tezamen voor éen vertrek. In de nieuwe distributieregeling zijn enkele aanvullingen in vergelijking met die van het vorige seizoen, aangebracht, welke, naar aangenomen mag worden, verbete ringen zullen blijken te zijn In bijzondere omstandigheden zullen extra-rantsoenen worden verstrekt. Als zulke „bijzondere omstandigheden” zul len gelden 1. Wanneer men voor kookdoeleinden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen al dan niet gecombineerd met petroleum is aangewezen. Hier over zijn reeds nadere mededeelingen gedaan in de dagbladen van 30 April 1941 2 De Britsche berichtendienst deelt mede, dat het verlies van de oorlogs schepen „Terror" en „Lady Bird” offi cieel bekend gemaakt wordt Beide sche pen zijn tijdens een gevechtshandeling aan de Libysche kust vernietigd. De „Terror” was een in 1916 van stapel geloopen, zwaar gepantserde monitor met een waterverplaatsing van 7200 ton en een snelheid van 12 mijl. Hij werd inder tijd gebouwd voor de beschieting van de Vlaamsche kust. De „Lady Bird” was een rivierkanonneerboot van 625 ton met een snelheid van 14 mijl. Ook dit schip was in 1916 van stapel geloopen, oor spronkelijk voor de Donau bestemd, maar tijdens den wereldoorlog in Mesopotamië gebruikt Naar .Associated Press" uit Londen meldt, heeft de laatste rede van Chur chill geen einde kunnen maken aan den twijfel van het Britsche publiek, dat de tegenwoordige samenstelling der regee ring een overwinning kan waarborgen. De „Times" constateert, dat de debatten zijn voortgekomen uit de zeer verbreide meening, dat de centrale oorlogsleiding beter zou kunnen zijn en dat in bepaald opzicht niet genoeg gebruik van de re- geeringsvolmachten wordt gemaakt. Vol gens de .Daily Mirror” zal eens de tijd komen, dat het vertrouwen onder den druk der gebeurtenissen ineenstort. Dat is in den wereldoorlog het geval geweest cn thans zijn er teekenen, die op een herhaling wijzen. Uit het Lagerhuisdebat is gebleken. dat zelfs mannen, die tegen over Churchill een loyale houding aan nemen, zich beginnen af te vragen, of een oproep tot vertrouwen nog iets an ders beteekent dan parlementaire bluf „„..ng voor centrale verwarming Hoe is de regeling nu voor hen, die in hun huis een centrale verwarming sto ken Zij ontvangen een bonkaart L met 44 bonnen. Hierbij is uitgegaan van een inhoud van 300 m3 van de vertrekken, welke van een radiator zijn voorzien. Het aantal vertrekken is derhalve geen basis meer voor de toewijzing. Voor wo ningen, welke een grooteren inhoud dan 300 m3 hebben, alsmede voor huizen met drie of vier buitenmuren zullen nog na dere voorzieningen worden getroffen, welke zoo spoedig mogelijk bekend zul len worden gemaakt. In gevallen, dat centrale verwarming in een huis aanwezig is, zullen geen extra toewijzingen voor groote gezinnen worden verstrekt. Voor flatgebouwen is een aparte regeling getroffen. Voor alle categorieën geldt, dat de extra toewijzin gen zullen plaats hebben met z.g. periode bonnen of losse rantsoenbonnen. Het is goed er reeds nu op te wijzen, dat het feit, dat de bonkaarten J, K en L resp. 15, 20 en 44 bonnen bevatten geenszins beteekent, dat al deze bonnen geldig zullen worden verklaard. Van tijd tot tijd zal een bonnummer worden over geslagen. zoodat het afleveren brandstoffen of bonnen, welke nog niet geldig verklaard zijn, verboden is. Het is van belang vooral.de handelaren hier met grooten nadruk op te wijzen, omdat zij op de overgeslagen bonnen vanzelf sprekend geen herbevoorrading zullen kunnen krijgen. De bonnen van de bonkaarten J, K en L zullen elk voor het tijdvak, dat zij gel dig zijn verklaard, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Indien een handelaar niet in de gelegenheid mocht zijn, «m gedurende het tijdvak, dat de bonnen geldig zijn, hierop af te leveren, mag deze afleve ring naderhand ook nog plaats vinden, mits de bonnen gedurende den termijn van geldigheid bij den handelaar zijn ingeleverd. Voorraden behoeft men niet op te geven Bij de uitreiking van de bonkaarten is geen rekening meer gehouden met eventueele voorraden, welke nog bij de verbruikers aanwezig mochten ztjn. Deze behoefden bij het indienen van het enquêteformulier derhalve niet te wor den opgegeven en hiervoor is ook geen korting op het uit te reiken aantal bon nen toegepast Wanneer het een groot gezin be treft (bestaande uit zeven tot tien of meer personen Voor geheel of grootendeels staande huizen. Wat de tweede groep, die der groote gezinnen, betreft, kan het volgende wor den medegedeeld. Voor gezinnen, welke uit zeven tot tien personen bestaan, wordt een extra rantsoen van drie een heden beschikbaar gesteldgezinnen, welke uit tien of meer personen bestaan, ontvangen daarenboven nog drie een heden. dus in totaal zes eenheden extra. Tenslotte de derde groep, welke voor een extra rantsoen in aanmerking komt, n.l. de bewoners van vrijstaande huizen. Als criterium of men een vrijstaand huis be woont, is gesteld, dat het huis drie of vier buitenmuren moet hebben. De extra- bonnen voor deze groep zullen niet bij de uitreiking der kaarten in ontvangst künnen worden genomen, doch nadere mededeelingen h’uilen in de pers geschieden De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend Zooals bekend, zijn of worden dezer dagen de nieuwe bonkaarten voor vaste brandstoffen uitgereikt. De reden, waar om hiertoe reeds thans is overgegaan, is gelegen in het feit, dat een regeling is ontworpen, waarbij zoo mogelijk de verbruikers in de gelegenheid worden gesteld een gedeelte van het hun toe komende rantsoen tijdens de zomermaan den aan te schaffen. Over de wijze, waarop een en ander zal worden uitge voerd zullen binnenkort nadere mede deelingen in de pers verschijnen. Tevens zal het tengevolge van deze vroege uitreiking mogelijk zijn geduren de den zomer op ruime schaal de juist heid van de gegeven inlichtingen en mededeelingen op de enquêteformulieren te controleeren. Indien bij de contróle blijkt, dat een verbruiker onjuiste op gaven heeft verstrekt, zullen vanzelfspre kend de bonnen, waarop de betrokkene geen recht heeft, worden ingenomen, terwijl bij frauduleuze opgaven een straf vervolging zal worden ingesteld Thans volgen enkele bijzonderheden over de algemeene strekking der komen de regeling. De verdeeling der verbrui kers in de groepen A, B, C, D en F blijft gehandhaafd, evenals de onder scheiding of gestookt wordt met haarden en kachels dan wel door middel van cen trale verwarming. Echter heeft deze laat ste onderscheiding voor het komende sei zoen alleen nog maar betrekking op de hoeveelheid vaste brandstoffen, welke wordt toegewezen, en nic» meer op de soort

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1