HAAGSCHE COURANT NEDERLANDSCH-INDIE GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 13 Juni 1941. Distributie van vaste brandstoffen HAAGSCHE BEURSBANK DOOR DE POLITIE GESLOTEN Aanvullende opmerkingen De uniformen der brandweer DERDE BLAD Het gebruik van de Duitsche taa NED. HERV. GEMEENTE Sla-olie of raap-olie FRAUDULEUZE SLACHTINGEN Acht personen in omgeving van Emmen gearresteerd ONTSPANNINGSAVOND IN HET MILITAIR HOSPITAAL DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLANDSCH-INDIE EN JAPAN DUITSCHLAND EN DE JAPANSCH- NEDERLANDSCH-INDISCHE KWESTIE Directeur en kantoorbediende voor den Officier van Justitie geleid Navordering van commis sarissenbelasting Radio-uitzendingen over Hilver sum II tijdelijk gestaakt B.I.M.-LAADSTATION DISTRI BUEERT AUTOGAS Engelsche luchtaanvallen op ons land Vijf dooden, 4 zwaar en 12 licht gewonden f-Vr Vervolg van het le blad. geen en Vreemde herders bij de schapen DE Ma- Matras met een luchtje Verzorgd door leden van de Haagsche politie No. 17900 Duitsche constateeren, crverheids- alsook en Batavia voor thans verlof- vergunning sterke drank voorhanden had, is proces verbaal opgemaakt; een flesch jenever werd in beslag genomen. Aflevering mogelijk tot en met 31 Juli De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend In verband met het feit, dat de winke liers nog niet op allo, destijds bij hen in geleverde bonnen no. 17 van de boter- en vetkaart slaolie of raapolie hebben kun nen afleveren, worden zij tot en met 31 Juli a.s. in de gelegenheid gesteld, alsnog deze olie aan hun klanten af te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd.dat de olie uitsluitend mag worden afgeleverd aan degenen, die 'gedurende het tijdvak van 12 tot en met 17 Mei j.l. bon 17 van de boter of vetkaart bij hun winkeliers hebben ingeleverd. De geldigheidsduur van dezen bon blijft ongewijzigd, zoodat na 14 Juni a^. op dezen bon geen boter of margarine meer mag worden gekocht VAN PORTIEKTRAP GEVALLEN Gistermiddag is de 12-jarige D. de L. in de Pretoriusstraat van een portiektrap gevallen. De jongen kreeg een hersen schudding en een hoofdwondede Ge neeskundige Dienst bracht hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. JUBILEUM BOEKHANDEL E. HOORDIJK Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de Boekhandel E. Noordijk, door den heer E. Noordijk werd opgericht Een onderhoud met Josfizawa TOKIO, 13 Juni (D.N.B.). De „Jomi- oeri Sjimboen” behelst een onderhoud met Josjizawa, den leider van de Japan- sche delegatie te Batavia, waarin deze verklaart, dat er met Nederlandsch-Indië geen compromis meer mogelijk is. Hij acht het derhalve niet noodig. zich vóór zijn vertrek naar Tokio, waarvan de datum is bepaald op 29 Juni a.s. met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië in verbinding te stellen. Gezien de starre houding van Batavia, wordt de toestand steeds moeilijker. Duitschland neemt geen stelling BERLIJN, 12 Juni. (V.P.B.) Te Berlijn wordt de ontwikkeling in de politieke en economische betrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië met aandacht gadegeslagen. Duitsche instanties nemen geen stelling tegenover den gespannen toestand, welke ontstaan is. Alleen wordt gezegd, dat Duitschland de belangen, welke Japan in Nederlandsch-Indië heeft, volledig erkent. Bovenstaande officieele bekendmaking verdient gelezen en verstaan te worden binnen het kader van den internationalen oorlogstoestand. Want het gaat er bij de kolenvoorziening thans niet om, hoeveel Nederland verbruikt en voortbrengt, maar om de vraag, hoeveel continentaal Europa verbruikt en voortbrengt Onze kolenpositie staat in het teeken der oorlogseconomie. Deze oorlogsecono mie heerscht niet alleen in Duitschland, doch betrekt geheel Europa in haar in vloedssfeer. Het is goed, dat men zich realiseert dat het een oorlogseconomie Is, in de eerste plaats, omdat men dan inziet dat het niet altijd zoo zal blijven en in de tweede plaats omdat men de onvermij delijke feiten, welke uit dezen bijzonde ren toestand voortvloeien, met meer be grip tegemoettreedt zij het dan ook, dat de feiten er even hard om blijven. Het bureau Ontwikkeling ei) Ontspanning, afd. Kinderkoor, zal een operettevoorstelling geven op Zondagmid dag 15 Juni in Diligentia. Opgevoerd zal worden o.a de Poppenwinkel. Bieder- meyerklok en de Rozenfee, alle drie werk- ;es gecomponeerd door Willem v. d.Meer, onder wiens leiding deze middag wordt gegeven. De leiding van het ballet is in handen van mevr, Gees Derma. ren. in goede gezondheid, zijn plaats van voorzitter te mogen bezetten. Spr. eindigde zijn toespraak met aan de vergadering voor te stellen, den heer van Woerden een passend geschenk als huldeblijk en blijvend aandenken aan te bieden, welk voorstel onder langdurig en warm applaus werd aangenomen. Daarna bleef de vergadering nog ge- ruimen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Teruggaaf van loonbelasting Ingevolge artikel 5 van het besluit op de Commissarissenbelasting 1941 wordt de Loonbelasting slechts geheven over het bedrag, dat na de inhouding wegens de commissarissenbelasting overblijft. Bij de inhouding van de Loonbelasting vóór 5 Juni 1941 heeft het lichaam, dat het com missarisloon heeft toegekend, echter niet met de commissarissenbelasting rekening kunnen houden. Daarom is den commissa ris de bevoegdheid gegeven om vóór 5 Juli 1941 bij den inspecteur onder wiens inspec tie hij woont een verzoek om teruggaaf van te veel ingehouden loonbelasting in te dienen. In alle gevallen, waarin de com missaris echter in aanmerking komt voor een aanslag in de inkomstenbelasting, zal hij zich de moeite om een verzoek om te ruggaaf te doen kunnen besparen, aange zien bij dezen aanslag ook de te veel inge houden loonbelasting zal worden ver rekend. Woensdagavond omstreeks zeven uur ontdekte een vrouw te Landsmeer, dat tegenover haar woning op eenigen af stand van den openbaren weg twee vreemde personen achter een partijtje schapen, toebehoorende aan den veehou der M., aan liepen. Toen zij de politie’ er telefonisch van op de hoogte stelde, kreeg zij ten antwoord, dat deze men- schen vermoedelijk de schapen moesten verweiden, hetgeen wel meer voorkomt. Gistermorgen ontdekte de eigenaar der schapen, dat zes dieren dien nacht in het land waren geslacht. Het spoor leidde naar een schuurtje in Landsmeer, waar twee personen uit Oostzaan, A. en M., wel eens clandestiene slachtingen ver richtten. Beide personen waren ook in het land bij de schapen gezien. De politie trof in die schuur een halve geslachte koe aan. Van de schapen vond men echter niets, doch er bestond gereede aanleiding om beide personen voorloopig op te slui ten in het cachot van het gemeentehuis van Landsmeer. Beiden hebben verklaard, niets van de slachting der schapen af te weten. Het onderzoek duurt voort In den Zuidoosthoek van Drenthe en in de gemeente Emmen zijn de gemeente politie en de centrale crisiscontróledienst uitgebreide frauduleuze slachtingen op het spoor gekomen. Reeds is aan het licht gebracht, dat minstens dertig varkens heimelijk zijn geslacht. Acht personen uit de omgeving van Emmen zijn in arrest gesteld. Bij vele menschen is het vleesch achterhaald en in beslag genomen. Voorschriften betreffende de wijze van betaling Ingevolge artikel 9 van het besluit op de Commissarissenbelasting 1941 wordt de commissarissenbelasting mede geheven van commissarisloon (waartoe ook tan tièmes behooren), dat na den 31 sten De cember 1940 doch vóór het in werkingtre den van bet genoemde besluit (5 Juni 1941) door den commissaris is genoten. De belasting over dit commissarisloon is ver schuldigd door den commissaris. In de tweede uitvoeringsbeschikking commissa rissenbelasting 1941, welke is afgekondigd in de Ned. Staatscourant van 4 Juni 1941, no. 106, heeft de secretaris-generaal van het departement van financiën nadere voorschriften gegeven betreffende de wijze waarop de betaling van de aldus ver schuldigde belasting behoort te geschie den. Deze voorschriften komen op het vol gende neer: VEREENIGING VAN HANDELAREN IN MELK, BOTER, KAAS, EIEREN EN GELDERSCHE WAREN Dinsdagavond 10 .Juni kwam in Café- restaurant „de Kroon” bovengenoemde vereeniging in jaarvergadering bijeen, tevens om haar 25-jarig bestaan te her denken. In verband met de tijdsomstan digheden werd dit feit in besloten kring herdacht. De voorzitter, de heer F. van Woer den, hield een openingsrede, waarin hij in vogelvlucht het voorbijgegane ver- eenigingsleven schetste, en waarin hi. vooral herinnerde aan het feit, hoe vóór 25 jaar de organisatiegedachte bij de handelaren in melk en zuivelproducten nog maar zeer weinig belangstelling had, maar dat door den nood van den toenmaligen tijd, de drang naar samen werking meer naar voren is gekomen. Verder merkte spr. op, dat door de Vereeniging zeer veel werk is verricht in het belang, niet alleen van de leden, maar van den geheelen melk- en zuivel handel. Altijd stond de vereeniging op de bres om, waar en bij wien dan ook, steeds voor de belangen der melk- en zuivelhandelaren op te komen. Als „Moeder-Vereeniging’ mag ze dan ook dankbaar terugzien op haar staat van dienst en op 'haar kinderen, in casu de verschillende Zuster-organi- saties. Ook releveerde spr. nog het nauwe contact, dat er steeds heeft bestaan met de diverse Overheids-instanties, waar door de Vereeniging veel heeft mogen bereiken. De heer van Woerden besloot met een persoonlijk woord, waarin hij zich richt te tot den heer J. v.d. Berg Azn., die 25 jaren achtereen de functie van pen ningmeester heeft bekleed. Voorts bracht hij In herinnering de werkzaam heid en stuwkracht van twee, thans overleden bestuursleden-oprichters der Vereeniging. Tenslotte betuigde hij zijn dank aan het bestuur en de leden voor de prettige samenwerking en voor het vertrouwen, dat zij hem steeds in zijn functie van voorzitter hadden geschon ken, zoodat hij 25 jaren aaneen den voor zittershamer mocht hanteeren. Na de gebruikelijke jaarverslagen en het verdere officieele gedeelte, verkreeg de heer J. D. Smit het woord, die in een warme toespraak den heer van Woerden hulde bracht en waarin hij na mens het bestuur en de leden zijn dank uitsprak voor het zeer vele, wat de voorzitter voor de Vereeniging heeft ge daan en voor alles wat hij voor de leden heeft kunnen bereiken. Hij sprak den wensch uit, dat het den heer van Woer- Nederland moet meehelpen Europa van kolen te voorzien tn zijn rede, welke commissaris-generaal dr. Fischböck op 3 Mei j.l. in Maastricht heeft gehouden, heeft hij ten aanzien van de kolenvoorziening opgemerkt: „Limburg produceert voldoende om de behoefte van geheel Nederland te dekken. Het Europee- sche continent heeft evenwel niet voldoen de om zijn geheele behoefte te verzorgen, omdat de aanvoer van Engelsche kolen stop ligt. Duitschland produceert ook meer dan het noodig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moeten dus door de kolenprodu centen verzorgd worden. Nederland kan daarbij niet op het standpunt staan, dat het alleen voor zichzelf behoeft te zorgen, maar het moet mede helpen in de Euro- peesche eenheid”. Men kan over de Europeesche eenheid denken zooals men wil. doch op het oogenblik zal men haar zeker in econo misch op zicht hebben te aanvaarden en dit brengt de noodzakelijkheid van een systeem mede, dal voor Nederland in dit geval tot beperkingen moet leiden. Dit is nu eenmaal een realiteit, waarover elke discussie verloren moeite moet wor den geacht Een nieuw drietal In de vacature- ds. K. H. E. Gravemeyer De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede heeft in de vaca ture, die ontstond door het emeritaat van ds. K. H. E. Gravemeyer en die voort duurde door het bedanken van ds. J. J. Poldervaart te Vriezenveen, gisteravond een nieuw drietal geformeerd en daarop geplaatst de predikanten ds. Fred. J. Broeyer, te Katwijk aan Zeeds. G. v. Veldhuizen te Rotterdam-Kralingen ds. H. W. Waardenburg te Meppel. Ds. Broeyer werd in 1894 geboren en in 1929 candidaat in Noord-Holland op 30 Juni van dat jaar aanvaardde hij te Oude- wetering zijn ambt. Vandaar vertrok hij in 1932 naar Woerden en 26 Juli 1936 ver bond' hij zich aan zijn tegenwoordige ge meente. Ds. v. Veldhuizen werd in 1903 geboren en is een zoon van wijlen prof. dr. A. v. Veldhuizen. In 1928 candidaat in Drente geworden, werd hij 28 Oct. van dat jaar te Nigtevecht in het predikambt beves tigd. In 1931 vertrok hij naar Hantum en J~ -«.a v. Veldhuizen heeft onlangs voor een be roep naar den Haag bedankt Ds. Waardenburg werd geboren in 1907 en werd' candidaat in Utrecht in 1931. 13 Maart 1932 aanvaardde hij zijn ambt te Hoogmade. In 1935 vertrok hij naar Streefkerk, om zich 16 October 1938 aan de gemeente van Meppel te verbinden. Alle predikanten op dit drietal behoo ren tot de confessioneele richting. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt In verband met werkzaam heden. welke nog noodig waren om de heide zenders van het nieuwe zendercom- Plex definitief in bedrijf te stellen en 'yelke werkzaamheden dezer dagen hun beslag krijgen, moet voor korten tijd de Uitzending van het programma Hilver sum II over (jen zender worden gestaakt. Prógramma zal gedurende dezen tijd uitsluitend worden Uitgezonden voor de Aangeslotenen over die radioccntralcs, welke beschikken over een lijnverbinding hiet de studio’s De zender Hilversum II zal waarschijn lijk op 20 Juni a.s. weer in bedrijf kun. «en worden genomen. Voorschriften voor hét geheele land De Staatscourant van 12 Juni bevat een uitvoeringsbesluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Binnen- landsche Zaken, houdende voorschriften betreffende de uniformen der brandwe ren. Daarmede zijn, onder intrekking van alle voorschriften daaromtrent, de unifor men voor het geheele land vastgesteld. De nieuwe uniformen sluiten in groote lijnen aan bij de nieuwe uniformen der politie. De voornaamste afwijking vormt de kleur, welke bij de politie zwart is, bij de brandweer donker marineblauw. Verder zijn de biezen langs kraag en mouwomslagen bij de brandweer als rood ontworpen, terwijl die bij de politie blauw zijn. Ook de schouderbedekking wijkt af. De politie heeft deze schouderbedekking altijd, de brandweer zal die alleen dra gen bij de gekleede tenue, dus niet wan neer uitgerukt wordt. In het model van de kraag is eveneens een afwijking. Heeft de politie een staanden kraag, de brand weer zal het doen met een halfopstaanden kraag, dit in verband met de. noodzake lijke bewegingsvrijheid van den brand weerman. Wordt door de politie in het algemeen een rijbroek met laarzen gedra gen, voor de brandweer is de lange broek ontworpen, speciaal als uitrukkleeding. In gekleede tenue mag ook een rijbroek wor den gedragen. Tenslotte zijn er verschil len gebracht voor de onderscheidene groe pen, waaruit de brandweren bestaan. tijden heen zullen komen. Anderzijds kan men er zeker van zijn, dat ook de Neder - landsche overheid voor onze belangen op de bres staat en binnen het raam der ge geven feiten het beste er van tracht te maken. Maar van het allergrootste belang is het natuurlijk, dat iedere burger zoo veel mogelijk medewerkt om de noodza kelijke maatregelen tot hun recht te la ten komen. Hij moge hierbij bedenken, dat bij de thans afgekondigde regeling hij op enkele punten in het voordeel is geplaatst, vergeleken bij den toestand van het vorige jaar. Dringende eisch: zuinig stoken! In dit licht hebben wij ook onze kolen voorziening voor den komenden' winter te zien. Voorspellingen op dit gebied zijn natuurlijk niet te geven. Zelfs al zou men tot een verdeeling van de op het conti nent, beschikbare voorraden kunnen ko men, dan blijven er nog tal van factoren, welke de mensch niet in zijn hand heeft. Zal de winter vroeg invallen en streng zijn? Zullen de rivieren vroeg dichtvrie zen of nog ver in den winter als transportmogelijkheid te gebruiken zijn? Dit zijn alle vragen, waarop niemand antwoord kan geven en welke alle bere keningen in de war kunnen sturen. Het «enige wat zeker Is, is dat wij ons op een toestand hebben voor te berei den, waarin zuinig en economisch stoken een allereerste eisch zal zijn. Een ieder zal goed doen dan ook reeds in den loop van dezen zomer in eigen omgeving na te gaan hoe hij de hoe veelheid brandstof, welke hem is toe gewezen, op de meest doeltreffende wijze zal besteden. Er bestaat aan Duitsche zijde begrip voor onze moeilijkheden en dit is een waarborg, dat wij door deze moeilijke 13 Jan. 1935 kwam hij in Kralingen. Ds. bij het lied ,,Oome Hein is dood”. Bui- i «4 i tengewoon geapprecieerd werd ook de opvoering van „Huwelijks-idylle” door „Dindua”. In de pauze werden de ver pleegden door de typistes en telefonistes onthaald op koffie, gebakjes, sigaretten en sigaren. Inspecteur Planje hield de aanwezigen na de pauze bezig met een liedje en een praatje, waarbij hij zichzelf begeleidde. Vooral zijn „Tranen” en ,,Dat heeft Jopie gedaan” sloegen in. Nadat nog inspecteur v. d. Dool een komische film had vertoond, dankte kapitein Nieuwen huizen namens de verpleegden de politie voor den genotvollen avond. Tenslotte bood inspecteur Planje adjudant Hoegen inhoudende, 45 k.g. rijst, 75 k.g. suiker, een kist sigaren aan als belooning van zijn goede zorgen. De Japansche pers over de besprekingen te Batavia TOKIO, 13 Juni. (Domei.) Sommige vooraanstaande dagbladen dringen er bij de regeering op aan een krachtig stand punt in te nemen tegenover de Neder- landsch-Indische kwestie. Zoo schrijft de „Tokio Nitsji-Nitsji” Het heeft geen nut de onderhandelingen voort te zetten wegens het „gemis aan oprechtheid" aan de zijde van Neder- landsch-Indië. Het blad voorspelt, dat de terugroeping van den leider der Japan sche delegatie, Kenkitsji Josjizawa, thans wel onvermijdelijk lijkt. De terugroeping van Josjizawa uit Batavia moet echter niet als het einde van de kwestie worden opgevat. Het voornemen van Japan om Nederlandsch-Indië te maken tot een „samengesteld element” in Oost-Azië’s ruimte van gemeenschappelijke welvaart blijft onveranderd van kracht. De hulpbronnen van Nederlandsch-Indië mogen niet gemonopoliseerd worden door een exploitatie-politiek van Nederland, Engeland of de Ver. Staten, waarvan Ne- derlandsch-Indië zoo afhankelijk is. Wan neer de onderhandelingen mislukken, moet een nieuwe stap worden voorbereid om de „rechtvaardige eischen” van Japan ingewilligd te krijgen, waarbij het ge heele land de regeering zal steunen. De „Hotsji Sjimboen” is zelfs voor stander van een nog krachtiger houding en meent, dat Nederlandsch-Indië in be ginsel en in feite het Japansche voorstel voor de inrichting van een gebied van gemeenschappelijke welvaart in Oost- Azië heeft verworpen. Niet alleen is er geen mogelijkheid meer tot verdere on derhandelingen, doch een langer verblijf van de Japansche delegatie in Batavia wordt thans een eere-kwestie voor ons land en aan Josjizawa dient thans te worden opgedragen onmiddellijk te ver trekken. Het blad dringt er verder bij de regee ring op aan, om te gelijkertijd met de terugroeping van de Japansche delegatie uit Batavia „geen tijd te verliezen om de meest doeltreffende maatregelen toe te passen teneinde het gestelde doel te be reiken”. Een terugtrekking der delegatie zonder krachtige maatregelen zou zin hebben. Gróteren is in het Militair Hospitaal den verpleegden een ontspanningsavond aangeboden, welke verzorgd werd door de politiemannenzangvereeniging „Entre Nous", de politietooneelvereeniging „D.l.N.D.U.A.”, de inspecteurs Planje en v. d. Dool en' den hoofdagent de Moei. Inspecteur Planje sprak een inleidend woord, waarna het zangkoor onder lei ding van zijn dirigent Anton Smit een viertal liedjes ten gehoore bracht. Het succes was groot en verdiend; vooral viel het bekende „Grietje van den Mulder” zeer in den smaak van de aanwezigen. Hoofdagent de Moei, die beter bekend is als ,,Oome Lou”, droeg enkele liedjes voor en kostelijk was vooral zijn mimiek Extra bonnen In bijzondere omstandigheden immers worden extra rantsoenen toegewezen; ge zinnen van meer dan 7 personen ont vangen 3 bonnen extra; gezinnen van meer dan 10 personen ontvangen 6 bon nen extra Ook zij die voor kookdoel- einden geheel op kolen zijn aangewezen, ontvangen iets extra’s, evenals de bewo ners van groote of van geheel of gedeel telijk vrijstaande huizen. Dit was den vorigen winter niet het geval. Bonnen en kolen Heeft men de kolenkaart, dan wil dit nog niet zeggen, dat men op alle bonnen daarvan, kolen ontvangt. Het is niet te zeggen hoeveel van deze bonnen geldig zullen worden verklaard. Ook hierop wordt in bovenstaande officieele bekend making, evenals op de extra-bonnen-toe wijzing met nadruk gewezen. De bijzon dere aandacht zij hierop nogmaals ge vestigd. De komende winter zal op het gebied der verwarming veel overleg en zorg vereischen. Men zal zich moeten instellen op uiterst zuinig stoken. Men zal ver trouwen moeten hebben in de maatrege len van de Overheid, die het mogelijke zal doen de brandstoffenvoorziening vlot te laten verloopen. Dat ieder burger hier bij zijn volle medewerking dient te ver kenen, spreekt vanzelf. Te Breda reed voor een hotel een kin derwagen voor, waarin, een baby lag. De kinderwagen werd naar binnen gereden en de hotelhouder toonde de grootste be langstelling voor de kleine in den wagen. Opsporingsambtenaren, die den kinder wagen waren gevolgd, bogen zich evei> eens over het kind, maar hun interesse ging dieper, naar het matrasje, waarop de baby lag. Het matrasje bleek niet de gebruikelijke vulling te bevatten, doch den gegeven mocht worden nog vele ja- een frauduleus geslacht kalf. Proces-ver- i-j-ju.u - baal jg opgemaakt tegen den hotelhouder, de vróuw, die den kinderwagen duwde, t*ee slagersknechts en tegen een groen tehandelaar, die had toegestaan dat in zijn schuur het kalf werd geslacht Deelnemers aan z.g. syndicaten gedupeerd Zooals reeds eenige dagen geleden werd gemeld, heeft de politie aangehou den een directeur en kantoorbediende van een speculatiebank te dezer stede. Het betreft hier de Haagsche Beurs- bank, gevestigd aan de Kettingstraat, terwijl de directeur, t.w. de 52-jarige A. R. D. en de 62-jarige kantoorbediende J. G. van der S., beiden te Voorburg woonachtig, thans voor den officier van Justitie zijn geleid. Ook is gisteren de boekhouder van de bank aangehouden. Het door den Justitieelen dienst B. der politie ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de directeur D. de samensteller was van z.g. syndicaten, waaraan een ieder kon deelnemen, om dan voor gezamenlijke rekening effecten te koopen. Gebleken is nu, dat in de door de bank uitgegeven en om de veertien dagen verschijnende circulaires, afwikkelingen van syndicaten voorkomen, waarvan de aan- en verkoopen, die in de circulaires genoemd worden, in het geheel niet over eenstemmen met, of in het geheel niet te vinden zijn, in de administratieve bescheiden vpn de bank. Uit de boeken kwam vast te staan, dat bij de afwikkeling der syndicaten, de totale deelname daaraan, hooger werd opgevoerd, dan in werkelijkheid, het geval was; dit varieerde van 600 tot 12.000. Het gevolg hiervan was, dat de winst, welke uiteindelijk fictief was, werd ver deeld over een hooger bedrag aan deelna me, zoodat aan de werkelijk bestaande deelnemers van zoo’n syndicaat, te weinig werd uitgekeerd. De politie ziet in dezen gang van zaken het plegen van verduistering. Het feit, dat de in de. circulaires afgedrukte afre kening der Syndicaten niet in overeen stemming was met de werkelijkheid gaf aanleiding, de organisators van een en ander, te verdenken van valschheid in geschrifte. Omdat de resul taten van de afgewikkelde syndicaten zoo mooi werden voorgesteld, werden tal van personen bewogen hun geld in deze syn dicaten te steken. De politie heeft de Haagsche Beurs- bank thans gesloten. De Bataafsche Import Maatschappij, het verkoopkantoor van de Shell-produc- ten, heeft gisteren aan den Rijswijksche- weg bij de Laakbrug te ’s Gravenhage zijn eerste persgaslaadstation geopend ten behoA'e van het autoverkeer. De gang van zaken is uiterst eenvou dig in denzelfden tijd, waarin men an ders zijn benzinetank vult, verkrijgt men een hoeveelheid sterk gecomprimeerd lichtgas langs een op den pomp aange sloten buis, dus zonder generator op den wagen, en men kan weder tientallen kilo meters verder. Aan een voorwaarde moet echter zijn voldaanMen moet een aantal flesschen van ongeveer een me ter lengte in den wagen (bijvoorbeeld in den bagagebak) hebben en deze moe ten op bepaalde wijze op den motor zijn aangesloten Het laadstation zelf betrekt zijn gas van het Haagsche Gasbedrijf en brengt het dan door middel van een compressorinstallaties met batterijen op een druk van 150 atmospheren. Vier me talen flesschen kunnen in den bagagebak van een personenauto gemakkelijk war den geplaatst en met persgas overeen komende met 20 m3 gewoon gas worden gevuld, hetgeen gelijk staat met 10 liter benzine. Men kan dan 52 a 55 kilometer vooruit met een snelheid van liever niet meer dan 75 kilometer. De directeur van de B.I.M., de heer E. J. Muller, sprak bij de opening eenige kor.te woorden ter inleiding en bracht dank aan prof. ir. G A. Brender a Brandis, directeur van het Haagsche Gas bedrijf voor de groote medewerking bij de tot standkoming van dit station ver leend. Daarna noodigde hij prof. Brender a Brandis uit de eerste lading persgas voor diens auto te doen innemen, onder opmerking, dat waar de leverancier van het lichtgas aan het station nu tevens de eerste klant van het persgas van dit station is, deze over de kwaliteit van het geleverde vermoedelijk wel tevreden zou zijn. Prof. Brender a Brandis zeide gaarne aan de uitnoodiging gevolg te zullen geven. Spr. huldigde den directeur voor diens voortvarendheid en hoopte dat dit station een belangrijke schakel in het autoverkeer in de bijzondere tijdsomstan digheden zou beteekenen. Wij voegen hieraan toe, dat dergelijke stations onder anderen exploitatievorm reeds staan te Rotterdam. Amsterdam en eenige provin ciesteden, terwijl elders de B.I.M. de op richting van eenige dezer stations in voorbereiding heeft. Partij vleesch te Bussum en Ederveen in beslag genomen Nadat de politie te Bussum in korten tijd verschillende gevallen van clandestien slachten had ontdekt, kwam haar eergis teren weer een geval ter oore. Zij stelde een onderzoek ih en wist bij een ingezetene een partij van ongeveer 200 pond rund- en varkensvleesch in be slag te nemen, welke deze gekocht had van iemand die clandestien slachtte. Woensdag snapte de gemeentepolitie te Ederveen twee personen, genaamd M. J. P. en J. W. B.. beiden uit Lunteren, die op hun rijwiel ongeveer veertig k.g vleesch, vermoedelijk afkomstig van frauduleuze slachtingen, vervoerden. Toen de agenten hen wilden aanhouden, ver zetten de mannen zich, waardoor de poli tie krachtig tegen hen moest optreden. Hierbij werd assistentie verleend door de Rijkspolitie. P. en B. werden naar het politiebureau te Ede overgebracht Het vleesch is in beslag genomen. Opgave door het lichaam. Ieder lichaam, dat commissarisloon heeft toegekend, waarvan ingevolge de hiervoor genoemde bepaling commissarissenbelas ting verschuldigd is, is verplicht vóór 15 Juni 1941 bij brief aan den inspecteur een opgave te verstrekken van de namen en de adressen van den commissarissen, aan wien zoodanig commissarisloon is toege kend, en van het bedrag van het aan ieder van deze commissarissen toegekende com missarisloon. De opgave behoort te worden gedaan bij den inspecteur der directe be lastingen of dien der registratie onder wiens inspectie de loonbelastingkaarten in gevolge het besluit op de loonbelasting 1940 worden bewaard. Betaling van de belasting De betaling kan op tweeërlei wijze ge schieden. 1. De commissaris kan de belasting, welke hij verschuldigd is, vóór 4 Juli 1941 ter hand stellen aan het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, met het verzoek de belasting aan den ontvanger der directe belastingen af te dragen. De commissaris, die van deze bevoegd heid gebruik maakt, behoeft zelf geenerlei formaliteiten te vervullen. Het lichaam is verplicht de ontvangen belasting vóór 11 Juli 1941 af te dragen aan den ontvanger der directe belastingen, onder wiens kantoor de loonbelastingkaar ten worden gehouden. Het is, evenals bij het afdragen van Loonbelasting, tevens verplicht een Loonbelastingaangifte (for mulier Loonbelasting no. 3) in te leveren. Op de aangifte stelt het lichaam de om schrijving aan commissarissenbelasting heeft ontvangen en afgedragen Aan de afgifte hecht het lichaam een opgave, vermeldende de namen en adres sen van commissarissen, van wie de be lasting is ontvangen, benevens het aan ieder van hen toegekende commissarisloon en het van ieder van hen ontvangen be lastingbedrag. 2. De commissaris, die niet de belasting ter hand heeft gesteld aan het lichaam, behoort zelf vóór 4 Juli 1941 de verschul digde belasting te voldoen bij den ont vanger der directe belastingen, onder wiens kantoor de loonbelastingkaarten door het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, worden bewaard. Bij be taling ter kantore behoort de commissaris tegelijkertijd een in tweevoud opgemaakte loonbelastingaangifte in te leveren. Bij be taling per postgiro of per bankgiro behoort hij de loonbelastingaangifte in tweevoud aan den ontvanger te zenden, en wel in geval van betaling pur bankgiro, als bij lage van het giroformulier. De betaling per postgiro is slechts geldig, indien de commissaris deze aangifte op den dag, waarop hij het giro-formulier verzendt of de storting op de postrekening van den ontvanger verricht, aan den ontvanger doet toekomen. De commissaris behoort de loonbelas- tingaangiften schriftelijk aan te vragen bij den inspecteur der directe belastingen of dien der registratie, onder wiens inspectie de loonbelastingkaarten door het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, worden bewaard. Hij behoort in de aan giften de woorden „aan loonbelasting heeft mgehouden en afgedragen” te ver vangen door: aan commissarissenbelasting verschuldigd is. Indien een commissaris terzake van ver schillende commissariaten belasting ver schuldigd is, 'behoort hij voor ieder com missariaat een afzonderlijke loonbelasting aangifte in tweevoud te leveren. Bij be taling per postgiro vermeldt hij, bij het overschrijven, de commissariaten, waarop de overschrijving betrekking heeft. De commissaris, die noch op de onder 1, noch op de onder 2 vermelde wijze de be lasting heeft voldaan, ontvangt van den inspecteur een aanslag tot navordering. De belasting kan in dezen aanslag worden ver dubbeld. Op het Spui, ter hoogte van de Houtmarkt, is gistermiddag de 30-ja- rige wielrijdster N. M. van L. M.., geb. V. uit Voorburg, met haar rijwiel geval len. Zij bekwam een ernstige hoofdwonde, doch kon, na aan den Centralen Post ver bonden t zijn, naar huis gaan.. Door de politie is aangehou- den een 39-jarige loswerkman, die nog een jaar gevangenisstraf moest onder gaan. Tegen een 39-jarigen houder, die zonder Oe instructies aan Josjizawa nog niet verzonden TOKIO, 13 Juni. (D.N.B.) Op de pers conferentie van vandaag heeft de woord voerder van het bureau van inlichtingen medegedeeld, dat de instructies der Japansche regeering aan Josjizawa uit technische gronden nog niet verzonden zijn. Indien Josjizawa reeds voorbereid selen voor zijn vertrek heeft getroffen, heeft hij dit op eigen initiatief gedaan. De woordvoerder verklaarde niet te kun nen zeggen, of Josjizawa al dan niet terugkeert, alvorens de instructies in Batavia zijn aangekomen. Publicatie van het standpunt der Japansche regeering kan vandaag nauwelijks verwacht wor den. Op de vraag, of terugroeping van Josjizawa gelijk zou staan met een vol ledig afbreken der onderhandelingen, ant woordde de woordvoerder, dat hij zich hierover niet kon uitlaten. Definitieve instructies aan Japansche delegatie ver zonden TOKIO, 13 Juni (D.N.B.). 'De woord voerder van het departement van voor lichting, Ishii, heeft heden in de perscon ferentie verklaard, dat de regeering defi nitieve instructies gezonden heeft aan den leider der Japansche delegatie te Batavia. Het antwoord, zoo verklaarde hij, is opgesteld met inachtneming zoowel van de houding van Nederlandsch-Indië te genover Japan als van den internationalen toestand. In de avonduren van gisteren en in den afgeloopen nacht was de Engelsche lucht macht bijzonder actief. Een groot aantal Engelsche bommenwerpers vloog boven ons land. In de meeste gevallen werden van groote hoogte zoowel brisant- als brandbommen neergeworpen. Over het algemeen richtten deze bommen geen noe- menswaardige schade aan. Hier en daar werden eenige koeien gedood en een aan tal visschersbooten beschadigd. Voorts Is een school door een brisantbom getroffen en aanmerkelijk beschadigd. Belangrijke schade werd in een plaats in het Westen van ons land aangericht. Hier viel een Brisantbom op een woonhuis. Dit huis werd geheel vernield, de beide belenden de huizen werden zwaar, verscheidene andere licht beschadigd. Helaas werden bij dezen aanval vijf bewoners dezer hui zen gedood, vier zwaar- en 12 licht ge wond. Aangaande de Britsche luchtaanvallen in den nacht van Woensdag op Donder dag. kan thans nog worden medegedeeld, dat hierbij -vier Engelsche bommenwer pers werden neergeschotexivan de be manningen vonden de meesten den dood, enkelen werden gewond, en gevangenge nomen. In correspondentie met de Duitsche Weermaoht-instanties De dienstinstanties van de Weermacht in Nederland dat zoowel Nederlandsche lichamen (b.v. gemeenten) alsook Ne derlandsche ondernemingen en onder danen zich vaak in hun verzoekschriften of andere briefwisseling van de Neder landsche taal bedienen. Er wordt bekend gemaakt, dat Neder landsche stukken van overheidslichamen en ondernemingen, van wie moet worden verondersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het vervolg niet in over weging worden genomen en dat de daar in vervatte verzoeken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iedere briefwisseling met de dienstinstanties van de Duitsche Weermacht, in de Duitsche taal te voeren, en bij Nederlandsche stukken een Duitsche vertaling in te voe gen, aangezien anders de bewerking van dergelijke verzoekschriften enz. aanzien lijk vertraagd wordt, vergeleken met in het Duitsch gestelde stukken, daar eerst een vertaling bij de dienstinstanties noo dig is. JUBILEUM B. T HART Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum is de heer B. ’t Hart, hoofd van de dr. A. Kuyperschool hier ter stede op hartelijke wijze in de met tal van bloemstukken fraai versierde gymnastiek lokaal der school temidden van zijn fami lie gehuldigd. In een toespraak heeft de voorzitter, de heer A. Mastenbroek, de verdiensten van den heer ’t Hart, onder wiens leiding de school in bloei toenam, gehuldigd en hem als bewijs van erken telijkheid een stoffelijk blijk van belang stelling aangeboden. Met een enkel woord heeft de heer ’t Hart voor de hem ten deel gevallen huldiging dank gezegd. JUBILEUM C. M. BOUT Heden herdacht de heer C. M. Bout, magazijnbediende in dienst van het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door B. en W. geschonken eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. ONZE BANKJES Uit onzen lezerskring krijgen wij ver zuchtingen over het ontbreken van zitban. ken aan den openbaren weg op plaatsen, waar ze vroeger werden aangetroffen. Het is een ongerief vooral voor ouden van dagen, die op hun wandelingen van tijd tot tijd moeten rusten. Het is ons gebleken, dat die banken zijn verwijderd op last van de autoriteiten in verband met de verduistering. net is duidelijk, dat zulke obstakels in het donker zeer hinderlijk en zelfs gevaarlijk kunnen zijn. De ouden van dagen en anderen zullen zich dus dit ongemak, één van de gevolgen van den oorlogstoestand, moe ten getroosten. CONCERT MARINEKAPEL VAN DUITSCHE WEERMACHT Zaterdagmiddag a.s. zal door een rinekapel van de Duitsche Weermacht onder leiding van Musikmeister Zsiese- mer te Scheveningen voor het Grand Hotel van 45 n.m. een concert gegeven worden. Bij slecht weer zal het concert gehou den worden in de muziektent op den Hofweg op hetzelfde tijdstip. HAMSTERENDE WINKELIERSTER Een 27-jarige winkelierster had. zonder daarvan den distributiedienst in kennis te stellen, 144 busjes koffie, elk 250 gram 10 liter slaolie en 60 k.g. bruine boonen ingeslagen. Zij kreeg een proces verbaal, terwijl alle artikelen in beslag zijn geno men.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9