Nieuwe distributiekaarten van Er wordt opgetreden Felle gevechten ten Oosten het Hermongebergte I No. 17901. -1 Zaterdag 14 Juni. 1 I 1941. HEEMKUNDE Uitreiking op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen data druk alle m Iets nieuws op distributie regeermg schrijft a.s. De strijd rond de Middel- landsche Zee Alle bescheiden vereenigd in één boekje Heden en morgen van 10.03 uur n.m. tot 5.17 uur v.m i I s De tweede protestnota der Fransche Engelsche sectoren neemt toe „Nobleman Bill” zijn mémoires VERDUISTEREN s Wijzigingen in de gebak rantsoenen met ingang van Maandag k het net No. 116364 5 s y» Britsche colonne overvallen BRITSCH-INDL2 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Gibraltar door Fransche vliegtuigen gebombardeerd Beiroet weer gebombardeerd Berlijn over het verloop der krijgsverrichtingen Zal Duitschland verder naar Zuid-Oosten doordringen? Britsche aanval op het Litani- dal afgeslagen 1 Nachtdienst dokters: Door Britsche regeering van de hand gewezen Bonaanwyzing bloem enz. FRANKRIJK Geen pressie op Turkije voor Duitschen doortocht Eén boekje met alle kaarten is handig in het gebruik HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ofi te wonen is nu een- in op Bon aldus het D.N.B. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. reiking kaarten vinden. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn: 1 kaart Q, bestaande uit: 6 bonnen voor zeep. is en uit deze wijze van bundelen der kaarten blijkt, dat men zooveel mogelijk het belang van het publiek in het oog houdt en niets verzuimt om tot een een voudiger opzet te komen. noodige aanteekeningen op deze kaarten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eier- bonnen van de boekjes zal worden ver wijderd. uiterst ge- Distributie- nu, ini- De hevig Ziekenfondsleden de Volharding: die, zooals „een 5 5 V g V g s 5 V V Een Duitsch verkenningsvliegtuig ver raste dezer dagen, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt meegedeeld, bij Solloem een Britsche colonne op marsch in een dalketel. De bestuurder daalde tot 100 meter en ging tot den aanval over. Met vernietigende uitwerking vielen de bom men van geringe hoogte op de voertuigen. De Britsche colonne werd vernietigd. 1. W. G. van Wees. 2. B. K. Tj. Visscher. 3. M. A. van Wees. 4. J. K. van der Heiden. 5. J. W. Soesbergen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de uit- van de nieuwe boter- en vet- op een later tijdstip zal plaats „Weinig verandering in den toestand”, aldus de Engelsche nieuwsdienst Engelsche nieuwsdienst meldt over Bovendien wordt aan kinderen, die op I Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud zijn extra uitgereikt: 1 kaart E (1/5 broodkaart). Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn: 1 stel kaarten A. bestaande uit: 1 vleesch- kaart (blad Al); 1 broodkaart (bladen a2 en a3); 1 kaart diversen (blad a4); 1 kaart algemeen (blad a5); Cl); J vetkaart; J broodkaart (blad C2). Indien zeer zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten D, 1 J vleeschkaart (bla den Dl en D2); 2 vetkaarten en 1 aard- appelkaart (blad D3); 1 broodkaart (bla den D4 en D5). NIEUWE ONLUSTEN IN INDUSTRIE CENTRA Tn de beide Britschindische industrie centra Ahmedabad en Loechnov zijn nieuwe onlusten uitgebroken. In beide ste den zijn duizenden Britschindische arbei ders in staking gegaan. Het publiceeren van bijzonderheden is door de Britsche autoriteiten verboden, meldt het D.N.B. STRENGER OPTREDEN TEGEN 8ABOTEERENDE AMBTENAREN In zijn hoedanigheid van minister van binnenlandsche zaken heeft admiraal Dar- lan alle prefecten geïnstrueerd met alle over den tijd, dat met de „hersenen" ge- kracht op te treden tegen ambtenaren en ander personeel, die door hun negatieve houding den arbeid der regeering probee- ren te sabpteeren. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 plaatsen zonder sla, bezetten, door de 1 reden, zich over te geven. D.N.B „Diversen” en „Reserve"-bonnen De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans bok bepaalde bonnen zijn gedrukt voor kaas en eieren, die op de kaart „diversen" van de stellen A en B voor komen. Deze kaart „diversen" bestaat verder uit de bonnen voor bloem, waar voor vroeger een aparte bloemkaart be stond. alsmede uit een aantal bonnen ge merkt met „reserve". De met „reserve" gemerkte bonnen zullen worden aange wezen voor het koopen van aardappelen. Op de kaart voor „diversen” van stel B. welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uitgereikt, komt slechts de helft van het aantal bannen voor aardappelen van de kaart voor „diversen" van stel A voor. Huisslachtingen en pluimvee houders Degenen, die huisslachtingen verrich ten of verricht hebben, en de pluimvee houders. die voor kippenvoer in aan merking willen komen, dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun ge zinsleden en inwonend personeel, geza menlijk mede te brengen, teneinde de Het D.N.B. seint uit Rome: Naar Ste- fani uit Algeciras meldt, zouden de vlieg tuigen, welKe gisteren Gibraltar bombar deerden, van Fransche nationaliteit zijn geweest, daar zij zich na den aanval in de richting van Marokko verwijderden Brit sche land- en watervliegtuigen zoo meldt Stefani verder, kruisen voortdurend boven de Straat van Gibraltar. De luchtaanval op Gibraltar Ten aanzien van den luchtaanval op Gi braltar worden de volgende bijzonderhe den bekend: Drie bommen zijn gevallen op de dokinstallaties en hebben 2 kruisers beschadigd, die daar voor reparaties in de haven lagen, 2 bommen kwamen neer in de nabijheid van het radiostation en een in de haven aan den uitgang naar zee. Ondanks het felle vuur van het afweerge- werkt werd schut werd geen enkel vliegtuig getroffen auto’s, meldt, dat Engelsche vliegtuigen in den vorigen nacht opnieuw de haven van Beiroet hebben gebombardeerd. Fransche luchtdoelartillerie heeft h geschoten. Voor het onderwijs wordt groote waar de gehecht aan de heemkunde en men mag aannemen, dat deze in de toekomst een belangrijke plaats zal innemen op het leerplan van de scholen, in het bijzon der de lagere school, die de volksschool bij uitnemendheid is. maar ook bij het vocrtgezette onderwijs, waar men die per op de onderwerpen kan ingaan. Naast een degelijk onderwijs in de eigen taal iets, waaraan tot dusver .nogal wat heeft ontbroken zal het on derwijs in de heemkunde bij het op groeiende geslacht kennis en waardee- ring van het volkseigene aankweeken en daardoor de volksgemeenschap verster ken. Dit zal richting geven aan het on derwijs in vakken als geschiedenis, aard- Tijkskunde, kunsthistorie e.a., waardoor de jeugd bekend zal worden gemaakt met het interessante van het leven van het eigen volk in het verleden en heden, in al zijn rijke variatie, om te beginnen met eigen dorp of stad, eigen streek en gewest en tenslotte het verband van het groote geheel binnen de grenzen des lands Het spreekt vanzelf, dat het on derwijs zich hiertoe niet kan beperken, "maar ook. althans In groote trekken, het nog grootere verband tusschen landen en "volken en zelfs werelddeelen onderling moet behandelen, teneinde een juist en volledig beeld te geven van geschiede nis en bestaan van de menschheid en van de aarde, waarop zij leeft; doch het volkseigene zal in dezen gedachtengang veel meer dan tot dusver in het brand punt komen te staan In dit opzicht wordt ook aan jeugdvereenigingen en ‘aan den Arbeidsdienst, die mede zijn te zien als aanvulling, resp. voortzetting "Van de opvoeding op school, een taak toegekend Men denke hierbij b.v. aan excursies op groote en kleine schaal en meer of minder uitgestrektheid, waarbij 'als het ware aanschouwelijk onderwijs in heemkunde op de meest prettige wijze 'kan worden gegeven Vooral op het gebied van de heem kunde is de practijk van zoo groote be- teekenis. Stellig is het Interessant en nyttig. kennis te nemen van wat er aan eigens, merkwaardigs en moois bestaat of leeft in het eigen land, onder het eigen volk, en geschrift en gesproken woord en afbeelding, vooral ook .de moderne middelen van film en radio, kunnen in dit opzicht prachtig werk doen. Maar de aldus verkregen kennis wordt toch eerst dan werkelijk levend voor ons, als wij eigen oog en oor ter plaatse den kost kun nen geven en in persoonlijk contact kun nen treden met landgenooten In andere gewesten en streken. Dit is het groote nut van het „reizen in eigen land” (en men behoeft daarbij waarlijk niet altijd ver van huis te gaan), van belang voor al voor de weetgierige jeugd Het is de practische zijde van de heemkunde als bSsis van onderlinge kennis en daardoor waardeering van de landgenooten in alle deelen des lands, als versterking daar door van de volkseenheid met begrip voor de groote en interessante verschei denheid. zijdelingsche colonnes ten Saida. Men hoopt echter ig Franschen Het D.N.B. verneemt van welingelichte zijde te Berlijn, dat gemeten naar de omstandigheden, waaronder de Fransche defensie in Syrië op gang is gebracht, men in politieke kringen aldaar het ver loop tot dusver van de acties voor Frankrijk gunstig acht. De vraag, of de Franschen op der. duur zullen zijn op gewassen tegen het aanstormen van de Engelschen, laat men hier open. Men noemt het echter opmerkelijk, dat de Fransche tegenstand er een van 100 pCt is en ziet daarin een feit, waaraan ook Engelsche successen, naar de opvatting van de Wilhelmstrasse niets vermogen te veranderen. Een eventueele overwin ning van de. Engelschen in Syrië is vol gens de opvatting in politieke kringen aldaar zonder beteekenis voor den afloop van den oorlog. De secretaris-generaal van de departe menten van Landbouw en Vlsschsrlj en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken data tot de uitreiking van nieuwe distributiekaarten, zal wor den overgegaan. oordeelt iedere dissidentie. Het bevestigt zijn hechte voornemen om met alle ten dienst staande middelen bij te dragen tot de verdediging der integriteit van het Fransche koloniale rijk. Deze boodschap heeft de voorzitter van het Fransche frontstrijderslegioen op Madagascar aan den gouverneur-generaal van Madagascar gezonden. Te Marseille heeft het Fransche legioen van frontstrijders een solidariteitsbetoo- ging gehouden voor de strijders in Syrië en in een telegram van aanhankelijkheid aan maarschalk Pétain de verzekering ge geven, dat zij bereid zijn voor de eenheid van het imperium te strijden. Voorts worden aan jonge kinderen nog zeepbonkaartjes uitgereikt en wel als volgt: Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zijn: 1 kaart, be staande uit: 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. stichters van dergelijke sabotagehande- lingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei” in een bijzonder ernstig geval van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hier aan deel hadden, voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitsch- land gestuurd. Het betreft: Een hoofdartikel in de .Völkischer Beobachter” van gisteren, afkomstig van den rijksminister voor propaganda, dr. Göbbels, verdient bijzonder aandacht, meldt S.P.T. ,,Als wij minister Churchill 2 maanden geleden zouden hebben gezegd, dat Kreta in begin Juni in onze handen zou zijn, dan had hij vermoedelijk gelachen en had zich waarschijnlijk niet eens verwaardigd een antwoord hierop te geven. Als wij hem nu zouden zeggen, hoe de situatie over 2 maanden zal zijn, zal hij vermoe delijk weer lachen en weer zal hij staan te kijken.” De minister schrijft verder, dat Duitschland niet door woorden, doch slechts door feiten overtuigt. ,,Wij zullen deze feiten scheppen”, zoo sluit het ar tikel. Ofschoon de Duitsche officieele instan ties nooit mededeelingen over toekom stige plannen doen, lijkt het niet onwaar schijnlijk, vooral na de aanvallen op Alexandrië en Haifa der laatste dagen, dat de gebeurtenissen, waarover de mi nister schrijft, zich in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee zullen afspe len. Speculaties over het waar, wanneer en hoe, zijn overbodig. Of het nog ge beurt, voordat de Engelschen het verzet in Syrië gebroken hebben, is een geheim, dat de toekomst zal ontsluieren. Eén ding staat vast, en dit wordt ook door den tegenstander toegegeven, als men van Duitsche zijde op een dergelijke posi tieve manier groote gbeurtenissen voorop stelt, vinden deze plaats en zijn de voor bereidingen reeds ver gevorderd. Bloem e.d. 9” van de bloemkaart: van 16 Juni tot en met 13 Juli, 35 gram tarwe bloem. tarwemeel, roggebloem, rogge meel of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. In het communiqué van het Fransche ministerie van oorlog over de situatie in Syrië wordt verklaard, dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur in alle sectoren van het front is versterkt. Aan de kust kon hij tot in de nabijheid van Saida oprukken, waar de Fransche strijdkrachten ondanks de hevigste bom bardementen zoowel van de land- als 5je zeezijde blijven standhouden. Bij Merj Ayoem kon de tegenstander in een Fran sche voorpostenstelling vasten voet krij gen. Ten Oosten van den Hermon zijn feUe gevechten gaande. Fransche lucht eenheden opereerden met succes tegen gemotoriseerde vijandelijke afdeelingen ten Zuiden van Saida. Het Fransche opperbevel in Syrië maakte gisteren bekend, dat aan de kust sterke Britsche strijdkrachten de Fran sche stellingen onder vuur hebben ge nomen. In het gebied van Merj Ayoem is een aanval van vijandelijke pantser- strijdkrachten op het Litani-dal afgesla gen. In de streek van Damascus heeft de tegenstander ten Oosten van den weg van Saida naar Kissoeje een hevigen aanval ondernomen. In den nacht van 10 op II Juni heeft het Fransche lucht wapen in het gebied van Sanamaja en aan de kust vijandelijke formaties zon der eigen verliezen doeltreffend met bommen bestookt. gedurende zijn Éénmaal echter zag hij zich genoodzaakt, toen bij ont dekt werd, op zijn achtervolger te schie ten, waarbij hij dezen in het been raakte. Sparletti werd hiervoor gearresteerd op het moment, toen hij in de stedelijke bi bliotheek de nieuwste Amerikaansche uitgave van Shakespeare’s verzamelde werken zat te bestudeeren. Deze merk waardige man ging voor zeer belezen door, waarvan zijn juist uitgekomen boek getuigt. De taal Is goed verzorgd en de verteltrant is geestig en duidelijk. Op het oogenblik leeft William Spar letti onder eenvoudige doch zonder twij fel eervolle omstandigheden. Hij is na melijk taxichauffeur, daar hij sinds een jaar of tien „uit het vak” is. Van tijd tot tijd komt hij echter met enkele oude re collega’s samen en spreekt met hen aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn: 1 stel kaarten B. bestaande uit: i vleeschkaart en 1 pap- kaart (blad Bl); J broodkaart (blad B2>; 1 kaart diversen (blad B3); 1 kaart al gemeen (blad B4). A A A s A A A A A Z R<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<X Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 De den toestand in Syrië, dat er weinig ver andering in den toestand is gekomen. De centrale colonnes bevinden zich nog steeds ten Zuiden van Damascus en de Zuiden van nog. deze of stoot te kunnen te over- aldus het 's-Gravenhage, 14 Juni. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Daar de gevallen van verboden slach tingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmid delen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een onvoldoende .verzorging met vleesch hierdoor ïn gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkom- inplaats van met pantser- traangasbommen of revolver- kanonnen. Het woord „heemkunde” wordt den laatsten tijd veel gebruikt nu de loop van de wereldgeschiedenis de waardee ring voor en de zucht naar het behoud van het eigen karakter van ons land en ons volk meer dan voorheen op den voorgrond heeft gebracht. Immers, het gaat bij de heemkunde om de kennis van het eigen-„heem” van land en volk, doch niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats als geheel gezien, doch als een veel-eenheid van zeer groote ver scheidenheid, zooals deze historisch is gegroeid en tot op den huidigen dag zich heeft ontwikkeld- Hoeveel van het natuurlijk en histo risch gegroeide en rijke verscheidenheid naar gewestelijken. streek- en plaatselij- ken aard, is behouden gebleven, in oor- spronkelijken of gewijzigden vorm, op het gebied van natuurvorm en -schoon, ook in dieren- en plantenwereld, taal, leven en wonen, zeden en gebruiken der bevolking, bouwtrant, kleedij, volks kunst kunstzin, arbeid en ambacht oudheidkundige en historische merk waardigheden, volkslegenden en -poëzie, enz. Hoe dit alles is gevarieerd naar elk gewest, elke streek, elke stad of stadje, elk dorp vaak dit alles leert de heem kunde, die men in dit opzicht de zelf kennis van een volk zou kunnen noe men. Er is in ons land op dit gebied al heel wat stof verzameld door vereenigingen en particulieren, al heel wat gedaan ook en het geschiedt nog steeds niet alleen om de interessante kennis, welke werd en wordt verzameld, te versprei den. doch ook om het historisch of oud heidkundig of uit een oogpunt van na tuur of schoonheid belangrijke te behou den of zelfs te herstellen. Men denke aan het behoud en herstel van natuur monumenten, van oude gebouwen e.d., aan den vruchtbaren arbeid, op rijke gebied der folklore enz. De Bond voor Heemkunde heeft zooals wij hebben meegedeeld, het tlatief genomen voor samenwerking van de vele vereenigingen, die zich hier te land met de heemkunde op een of an dere wijze bezig houden. Van samen werking wordt ook op dit terrein veel goeds verwacht, vooral als zij erop ge richt is, het bestaande zoowel hetgeen reeds werd bereikt als de krachten, welke daartoe hébben geleid te be houden niet alleen, maar bovenal te -versterken, te stimuleeren en efficiënter en vruchtbaarder te doen werken. Door een goedgeordende samenwerking wil men krachtverspilling voorkomen en een system at ischen arbeid over het ge- heele land bevorderen. Alle betrokken personen Utrecht. Het a-sociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berok kenen en die ondanks herhaalde waar schuwingen zuiver uit winstbejag een missar für das Sicherheitswesen” zich i onbehoorlijken handel drijven met de thans genoodzaakt gezien, tegen de aan- levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maat regelen moeten tevens als waarschu wing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probeeren, de voor schriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoorziening van de ge meenschap heeft uitgevaardigd. Zooals bekend, werden bij vorige uit reikingen aan kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar halve kaarten voor vleesch. brood en aardappelen en boven dien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder, alsook volwassenen, heele kaarten ont vingen Teneinde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen zijn ditmaal de kaarten tot stellen vereenigd, welke als volgt worden uitgereikt: Extra bonnen voor zeer zwaren arbeid. Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bonkaartstellen worden uitgereikt voor hen. die zwaren of zeer zwaren ar beid verrichten. Deze personen ontvan gen: indien zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten C, bestaande uit: 4 vleesch kaart, 4 aardappelkaart reserve) (blad Het D.N.B. - meldt uit Vichy Naar uit welingelichte Fransche kringen verluidt, is de tweede protestnota der Fransche regeering, die de Fransche ambassadeur in Madrid, Piétri, heeft overhandigd aan den Engelschen ambassadeur, sir Samuel Hoare, gehouden in den meest beslisten vorm. De Fransche regeering stelt in de nota opnieuw bijzonderen prijs op de constateering, dat in Syrië uitsluitend en alleen Franschen strijden. Voorts worden de Engelsche regeering de gevallen ter kennis gebracht, waarin de Engelsche gevangenen uitdrukking hebben gegeven aan hun verbazing, dat zij zich in de gevechten tegenover Franschen bevonden. Op grond van deze ondubbelzinnige be wijzen wijst de Fransche regeering in de nota op de scherpste wijze de door En geland opgegeven voorwendsels voor den opmarsch in Syrië van de hand en her haalt haar energiek protest tegen dezen overval Reuter meldt, dat in de protestnota wordt verklaard, „dat Frankrijk vóór de ontvangst van nadere ophelderingen ver- tnijden zal iets te ondernemen, waardoor het conflict vergroot of uitgebreid zou kunnen worden. Ingeval het conflict zich echter uitbreidt. zal Frankrijk zich ge dwongen zien de noodige maatregelen te nemen voor de verdediging van zijn ge bieden”. Naar uit het Reuterbericht verder blijkt, heeft de Britsche regeering het Fransche protest van de hand gewezen en Vichy uitgenoodigd den Franschen troepen in Syrië instructie te geven den tegenstand tegen de Britsche maatrege len op te geven. Betuigingen van trouw aan Vlohy De gouverneur van het eiland Réunion heeft aan den Franschen minister van koloniën, vice-admiraal Platon, een tele gram gezonden, waarin hij de aanhanke lijkheid en trouw van deze Fransche ko lonie in den Indischen Oceaan opnieuw tot uitdrukking brengen, aldus meldt het D.N.B. uit Vichy. Het legioen van Madagascar verzekert onbeperkt achter den persoon en het werk van maarschalk Pétain te staan. Het ver- De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Bij den aanvang van de distributie van gebak e.d. werden de hoeveelheden der verschillende gebaksoorten voorloo- pig vastgesteld. Het is echter in de practijk gebleken, dat deze rantsoenen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klanten in ontvangst genomen bonnen weer een voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband hier mede zijn de gebakrantsoenen gewijzigd. Een rantsoen gebak omvat in den ver volge voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: be schuit 75 gram; biscuits of wafels 75 gram; andere koekjes 75 gram; specu laas 140 gram; ontbijtkoek 140 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandlkorstjes) 400 gram; ge vuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebak soorten, dan de hierboven genoemde, worden berekend naar de daarin ver werkte g4ioeveelheid bloem of meel. Daarbjj Komt een rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem. Bovenstaande wijziging gaat Maandag 16 Juni a.s. Dezer dagen is bij een der groote uit geversmaatschappijen te San Francisco een merkwaardig boek verschenén, dat waarschijnlijk een groot succes zal wor den, aldus S.P.T. Het zijn de memoires van en door William Sparlotti, bij de ouderen bekend als „Nobleman Bill”, die een 20-tal jaren geleden bij het pu bliek zeer bekend was als „De ridder lijkste inbreker van het Zuid-Westen”. Sparletti is in 1883 te New York gebo ren. Hij vertrok op zijn 23ste jaar naar San Francisco, waar hij zich ging toe leggen op het openen van brandkasten buiten het weten van de eigenaars, waar in hij een bijzonder groote handigheid aan den dag legde. ..Nobleman Bill” stond bekend als zeer sportief. Zijn slachtoffers waren meestel lieden met een groote bankrekening, Sparletti het placht te noemen, stootje konden velen”. Bill Sparletti heeft loopbaan nooit gedood. zwaren en HENRY BERNSTEIN OVER DE TEGEN- WOORDIGE HOUDING VAN ZIJN VADERLAND In de ,,New York Herald Tribune* schrijft de bekende Fransche auteur, Henry Bernstein, een serie artikelen over de diverse oorzaken van de tegenwoordige houding van Frankrijk. Volgens hem was er in Juni 1940 een groep politici, o.w. Laval, die in de bijeenkomsten van de Kamers in Bordeaux de capitulatie van Frankrijk als de eenige mogelijke redding van het land bepleitte. Bernstein zegt voorts, dat Poincaré, Clé. mencau en Foch in hun rapporten aan de Fransche regeering Pétain steeds hebben geschetst als een anti-Engelsche generaal, die liever met Duitschland op goeden voet had gestaan. De haven van Tobroek vrijwel geheel vernield. De ravitailleeringsmoeilijkheden, die in Tobroek bestaan voor de daar ingesloten Britsche troepen, zijn sedert de bezetting van Kreta door Duitsche landingseenheden en door de vernieling van talrijke Britsche schepen nog toegenomen. Hoe groot het gebrek aan scheepsruimte voor de Britten op de Middellandsche Zee is, blijkt uit het feit, dat sinds weken alleen nog zeer kleine Britsche vaartuigen van nauwelijks 100 ton trachten de vernielde haven van Tobroek binnen te varen. Maar ook deze pogingen stranden op de waakzaamheid van Duitsche en Italiaansche vliegtuigen. De laatste dagen is weer een vrij groot aantal schepen vernield in de wateren van Tobroek. Zij hadden voor een deel muni tie aan boord en vlogen na het vernie lende vuur der Duitsche wapens in de lucht. De Berljjnsche correspondent van het officieele Turksche telegraafagentschap heeft van bevoegde Duitsche zijde de verzekering gekregen, dat Duitschland er nooit aan heeft gedacht van Turkije toestemming voor de doortocht van troepen of het doorlaten van oorlogsma teriaal te eischen. Deze verklaring heeft in Turkije groote voldoening gewekt, aldus S.P.T. Zooalo men kan lezen in de bekend making betreffende de uitreiking van nieuwe distributiekaarten, ontvangt het publiek ditmaal niet, zooals den vorigen keer, een pakje losse kaarten, maar boekjes, die alle kaarten en bonnen be vatten. welke voor één persoon noodig zijn. Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor nog vlotter gaan en er ia ook minder kans op abuizen. Daarbij zijn de kaarten, voorzoover dat mogelijk was. vereenvoudigd. Broodbomen voor een half broodje De broodkaart bijvoorbeeld is aanmer kelijk, kleiner geworden door invoeren van bonnen, welke elk recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 x 100 gram brood. Aangezien een half brood onge veer 400 gram weegt, zal men dus op één van bovenbedoelde bonnen een helt brood kunnen koopen. Daarnaast blijven er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is ge splitst in twee bonbladen. Van elk num mer zullen 4 bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen elk op 1 rant soen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoet enhet geeft een belangrijke papier besparing Kleiners bonkaart algemeen Ook de Bonkaart Algemeen is aan zienlijk verkleind, terwijl de bloem-, kaas- en eierbonnen. met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een keart „diversen”. Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen oi een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kinderen gecombineerd met de hal ve papkaart, zoodat er minder kans be staat dat deze laatste zoek raakt Kaarten mogen worden gescheiden Al met al beteekent de invoering van deze bonboekjes een verbetering. Mócht men echter de voorkeur geven aan losse kaarten, dan is er geen bezwaar tegen, dat ze gescheiden worden. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, dat iedere Nederlander hetzelfde boekje kreeg, maar aangezien rekening moet worden gehouden met den leeftijd der menschen en den aard van hun arbeid, moesten er toch nog verschillende soor ten boekjes komen. Daarom is het ver standig, aan de hand van de bekendma king zorgvuldig na te gaan, wat men voor zichzelf en voor iederen huisgenoot ontvangen moet en de boekjes onmiddel lijk bij de uitreiking aan het loket zorg vuldig door te zien. Maatregelen tegen verlies Het is helaas verre van overbodig et nog eens op aan te dringen, dat men maatregelen neemt tegen verlies. Verlo ren bonnen kunnen nu eenmaal niet ver vangen worden en wie zijn boekje verliest is meteen alles kwijt. Hier maal niets aan te doen. Het distributiesysteem fs compliceerd. Het Centraal kantoor is er echter van overtuigd, dat elke vereenvoudiging van groote waarde

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1