HAAGSCHE lOlRAM v.v.v. DÉN HAAG. „Den Haag-in-stempels” komt met ,,’s-Gravenhage” origineel propaganda-plan STADSNIEUWS Zaterdag 14 Juni 1941. De Avondschool BEZOEK AAN HET SLACHT HUIS Predikbeurten DADER LIEP TEGEN DE LAMP DERDE BLAD w. EN SCWÊVfN INGlN KURHAUS CABARET P1CCADILLY-CABARET 1N 0NPERWTJS EN KERK den open aanleg bevolken. CONCERT AAN DEN HOFWEG Een bont allerlei DREIGBRIEF AAN RENTMEESTER GESCHREVEN „DE AMSTERDAMMERS” IN HET FLORA-THEATER Ken je eigen stad COR RUYS’ „MALLE MOLEN" NIEUW VARIETE-PROGRAMMA „HET ZUID” EEN SUCCES van Doctor Pluizer Een moderne inrichting van groote beteekenis Voorburg BEGRAFENIS F. W. HELFFERICH 10.30 uur ds. P, Rechercheur fungeerde als kioskbediende kerk, 10.30 Pfarrer uur Cor Kerk-Oost, I en dans- gepen- 10 uur kerklokaal eerst .vrijbank werd onzer vereeniging viel ge- 88. Sleutel op de les van J.l. Donderdag. Florence is van is en schillende liedjes. Dr. PLUIZER. No. 17901 vleesch worden, meesters gelukkig en N ederlandschen om is een dat en Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te O en W.-Sou burg de heer H. Roest, cand. te Wagenin- gen. Uit de aard der zaak wordt Dr. Plui zer door vrienden en bekenden nogal eens aangeklampt met vragen als: „Hoe zit dit eigenlijk?” of „Wat be tekent dat?” Vragen van diverse pluimage om het maar eens verwrongen beeldsprakig uit te drukken. Van deze vragen volgt hieronder een „monstertje”, een soort stalenkaart. De jeugdige (en oudere) lezers van Het fleurige affiche, dat voor de V.V.V.-actie werd ontworpen (Afb. V.V.V.) 1. De beide broeders de Witt heb ben nooit in de Gevangenpoort gevangen gezeten; dat is een misvatting. Wel zat Cornelis de Witt daar gevangen, maar niet Johan, de raadpensionaris, die echter enkel de Gevangenpoort betrad om zijn broer Cornelis een bezoek te brengen. 2. Ja, die Laan van Roos Doorn. Waar je die vindt? achter de Koninginnegracht en evenwijdig hiermee lopende van de Houtweg af tot aan de Dr. Kuyperstraat. 3. Ik werd gewaarschuwd, omdat Donderdag j.l. kreeg een rentmeester, in de omgeving van onze stad woon achtig, een merkwaardig epistel toege zonden. Hierin stond niet meer of min der, dan dat de geadresseerde op den volgenden dag vóór 12 uur een enveloppe moest deponeeren bij een der stations- kiosken, inhoudende een chèque ten be drage van 5000. De rentmeester waar schuwde onmiddellijk den Justitieelen dienst der politie, die aanraadde een en veloppe aan de bedoelde kiosk af te ge ven, zonder er natuurlijk een chèque in te sluiten. Dit geschiedde en onder lei ding van de inspecteurs Groenevelt en Moonen werd een plan de campagne op gesteld. Een der rechercheurs, gekleed in stofjas zou voor dien dag fungeeren als verkooper in de kiosk. Van ’s mor gens vroeg tot ’s avonds ongeveer half acht is de politieman als zoodanig werk zaam geweest en menige courant, tijd schrift of boekwerk is door hem ver kocht. Om half acht vervoegde zich een jon geman aan de kiosk, die naar een brief vroeg, gemerkt met de letters A.Z. Nu was het tijd voor een anderen recher cheur, die vlak bij de kiosk als argeloos reiziger had post gevat, in te grijpen. De jongeman werd aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het bleek te zijn de 26-jarige teekenaar T. uit Rotterdam, die alvorens tot het schrijven van den brief over te gaan, zich uit en te na, o.a. door het uithooren van het personeel, van den financieelen toestand van zijn slacht offer op de hoogte had gesteld. De brief bevatte allerhande dreigemen ten, indien aan het hierin vervatte ver zoek geen gevolg zou worden gegeven. De jongeman, die thans is opgesloten, had geen rekening gehouden met het feit, dat de rentmeester wel eens naar de politie zou gaan, hetgeen toch altijd de verstandigste weg is. Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal. 10 u. en 2.30 uur ds. H. Boswijk. ik tot voor de ingang van de Haagsche Courant fietste. En fietsen is verboden in de étappe van de Wagenstraat, lopende van de Grote Markt tot aan de Gedempte Burgwal. 4. Het bedoelde gebouw was het Gemeente Museum aan de Stadhouderslaa n 5. Dat de Kortenaerkade ligt in het z.g. Zeeheldenkwartier. (Zoutmanstraat, Piet Heinstr. e.d.) is geen toeval, maar op zet. Immers Egbert Meeuwsz. Kortenaer was een 17de eeuwse zeeheld. DE OPEN AANLEG IN DEN HAAG- SCHEN DIERENTUIN De Nandoes in den Haagschen Dieren tuin. dit zijn een soort struisvogels, welke voorheen in een apart verblijf waren ge huisvest, zijn nu ook op den open aanleg van den tuin gebracht. Ze zijn al heele- maal gewend aan de andere dieren, die ZILVEREN JUBILEUM MEJ. H. OOSTEN Maandag 16 Juni zal mej. H. Oosten den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad Dij de N.V. Bankiers kantoor van Lissa en Kann. COMMISSIE “OT WERING VAN SCHOOLVERZUIM De heer P. Gardenier lid van de Com missie tot wering van 'schoolverzuim in de 2e afdeeling, heeft niet meer de hoe danigheid, waarin hij indertijd werd be noemd zoodat hij, ingevolge het bepaalde in artikel 13 van het huishoudelijk regle ment voor de Commissiën tot wering van schoolverzuim in deze gemeente, het lid maatschap van rechtswege heeft 'verloren. Hij had zitting a’s vertegenwoordiger van de groep onderwijzers aan openbare la gere scholen. Ter voorziening in de hier door opengevallen plaats bieden B. en W den Raad de volgende aanbeveling ter benoeming aan; 1. C. M. v. d. Poel, Halleystraat 18; 2. J. Goverts, Stokroos straat 15. plein 15, 10.30 uur genezingsdienst voor allen. Spr. de heer C. J. van Beemen. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur de. Even- huis, 6 u. ds. C. J. Laarman, jeugddienst. Remonstr. gemeente, aula Vrijz. Christ, lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 5 uur dienst. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. treden. Dan begint „De Malle Molen” recht te draaien. Echt vlot en fleurig draaien deed Ruys’ „Malle Molen" den eersten avond in het Kurhaus Cabaret nog niet. Het kraakte en piepte en hokte hier en daar een beetjede boel was, om het zoo maar eens te zeggen, nog niet goed doorgesmeerd en bovendien ontbraken er een paar onderdeden. Maar aan dit laatste kon Ruys niets doen. Hij maakte er trouwens geen geheim van en riep er bij den aanvang de clementie voor in van het groote gezelschap, dat zich voor den eersten rit had aangemeld en daar voor een tocht naar een bijna wintersch koud Gevers Deynootplein ondernam. Men behoeft er, bij een zoo gerouti neerd gezelschap als Cor Ruys hier om zich heen verzameld heeft, nauwelijks aan te twijfelen, of binnen een paar dagen is de stroefheid er uit en zullen de incompleetheden zijn aangevuld. Het publiek heeft, van zijn kant, daar toe een goeden stimulans gegeven, door een kostelijke ontvangst bij het weder zijds blijde weerzien en zich gul be- toond met applaus. Een massa bloemen, geleidelijk aan op het bescheiden tooneel- tje gedragen, onderstreepte nog de waar- deering. Het programma voor de komende veer tien dagen, onverwachts gewijzigd als het werd, mag als geheel eigenlijk niet be oordeeld worden naar hetgeen wij er gisteravond van zagen. De artisten stuk voor stuk, elk in hun eigen creaties, komen er echter wel voor in aanmerking en dan is de eerste plaats zonder beding voor Fientje de la Mar. Zij zingt en acteert met een talent, een vaardigheid en een verve als slechts zij dat vermag. Zij was er volledig „in” en ook het eenvoudigste liedje kreeg in haar voordracht en dictie een wonderlijke diepte. Cor Ruys. die een gespleten persoon lijkheid zeide te zijn, d.w.z. directeur, acteur, administrateur, conferencier, de man, die als directeur, zichzelf als admi nistrateur. na zeer moeilijke besprekin gen. tenslotte moest aannemen, was in zijn conferences eigenlijk het best. Den acteur Ruys zagen we even, maar best, in een eenactertje na de pauze. Theo Frenkel, Joke Wells, het paar Bouwmeester en tenslotte Beuker en d' Z-4"~ stekende wijze. Van Dinsdag in 1911 in gebruik genomen Het Haagsche slachthuis is in 1911 in gebruik genomen. Hoewel het er dus reeds een dertig jaar staat, kan het toch door de vernieuwingen, die er steeds in zijn aangebracht, worden gerekend tot de beste abattoirs in ons land. Het vee komt binnen door het groote toegangshek aan het Slachthuisplein Na de uitwendige keuring wordt het vee naar de hallen geleid, waar het geslacht wordt Dit geschiedt met een schietmas- ker. De dieren hebben in het geheel geen begrip van wat met hen gebeurt riet ge slachte dier wordt onmiddellijk gekeurd en gewogen Geroutineerde loonslagers hebben een koe in minder dan een naif uur geslacht en schoongemaakt Indien de dieren toebehooren aan een grossier worden ze per luchtspoor naar de ver- koopiokalen of naar het koelhuis ge bracht. Zelfslachtende slagers némen het vleesch onmiddellijk mede na de keuring of bergen het in het koelhuis op Deze gang van zaken is thaas eenigszins ge wijzigd, doordat de P.T.C. het vleesch aan de slagers toewijst Zij heeft groot voordeel van de ruime verkoophallen In een afgezonderden hoek van het ter rein vindt men een afdeeling voor het slachten van verdacht vee. Wordt het vleesch afgekeurd, dan wordt het naar het destructiebedrijf te Overschie gezon den. Ook kan het vleesch voorwaardelijk worden goedgekeurd. Het moet dan in gevroren of gesteriliseerd worden en kan dan worden verkocht op de „vrijbank” Het gevaar van ernstige ziekten is bij de dieren zeer groot. Men behoeft daar toe slechts een bezoek te brengen aan het laboratorium. met De Niet slechts is het nieuwe variété-pro- gramma in „Het Zuid” van uitmuntende kwaliteit, doch ook voor afwisseling is zorg gedragen. Dus een programma, dat den bezoeker op kunstzinnige, amusante, doch voor alles beschaafde wijze bezig houdt. Zoo is Vera van Haeften een charmante zangeres, die haar internationale reper toire met talent en aangename voordracht op het podium brengt Terecht is haar optreden een succes». „Bobby and Johnny” zijn knappe stepdansers, die deze rhyth- mische danskunst tot in de perfectie ver staan. en hun nummer tot een graad van volmaaktheid hebben opgevoerd. Borana, aangekondigd als een muzikale clown, musiceert op allerhande instrumenten met virtuositeit en zijn clownerie is van een zuiver aangevoelden zin voor humor. Piet van Dijk’s uitstekende band is ge prolongeerd en krijgt deze week gelegen heid op de dagen, dat er gedanst mag worden, haar reputatie als dansorkest ge stand te doen. Ook op de dagen, dat het dansverbod niet geldt, zal het programma in zijn geheel vertoond worden. MONUMENT TER NAGEDACHTENIS VAN H. WULLINGS Het comité ter herdenking van den heer II. Wullings, in leven directeur van het Instituut Wullings huize Beresteyn te Voorschoten, is er in geslaagd de plannen tot oprichting van een monument tot uit voering te brengen. In het gemeentelijk park te Voorschoten is het monument ver rezen, gebouwd onder architectuur van den bouwmeester Chr. J. F. Karsten jr. te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, het monument Zaterdag 28 Juni, half twaalf, in het Wilhelminapark, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, aan de gemeente Voorschoten over te dragen. Na afloop zal het gemeentebestuur de oud-leerlingen en oud-leeraren ten raad- huize ontvangen, waarna een samenkomst op huize Beresteyn volgt, waar mevr A. Wullings de gasten aan een koffietafel zal vereenigen. van Dijckstraat 149, 10 uur en 5 uur predi king ds. J. B. de Neef, 7 uur jongelieden- samenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 5 uur prediking ds. J. de Jong, 6.30 uur jeugdsamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 5 uur prediking ds. B. Fabrie. 7 uur jeugdwerk, o.l.v. den heer W. J. Sparenburg. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur vjn. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal .Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen. 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeen- te (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 5 uur. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, geleid door stafluit. Tegelaar, van Leiden. 7.30 u. verlossingssamenkomst, geleid door luit. Minderman. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastr. 7 10 uur H. Dienst. Kerk der Christologen. Prins Hendrik- deze rubriek worden ze minzaam aan bevolen. 1. Is een manga een soort aap, een vrucht, een vervoermiddel of een slang? 2. Heeft iemand, die bijziende (alias „kippig”) is een bril nodig om goed in de verte te kunnen zien? 3. Is Jupiter een ster of een pla neet? 4. Een inwoner een Een inwoner van Groenland een Een bewoner van Kreta is een 5. Wat vèrstaat men bij de recht bank onder de „staande magistra tuur"? 6. Hoe staat het eigenlijk met „gre nenhout"? Wat is dat eigenlijk? Van welke boom is het afkomstig? 7. Jullie kennen allemaal de meest bekende toren van ons land, nl. de Utrechtse Domtoren. Misschien heb je hem wei eens beklommen en boven op de om loop staande, genoten van bet fraaie uitzicht. Maar.hoe heette eigenlijk de bouwmeester van deze toren? 8. En nu eens een vraag, ontleend aan de Bijbelse Geschiedenis. Zij, die zoals Dr. Pluizer, veel met jeugdige personen in aanraking komen, moeten vaak tot hun leed wezen constateeren, dat het met de kennis van Bijbelse figuren en gebeurtenissen treurig gesteld is. We zullen eens een vraagstellen. Hoe heette de jongste zoon van Vader Jacob? 9. Iets over vlaggen. Hoe ziet de Japanse vlag er uit? 10. De laatste vraag. Een vraag over de zee. Op zee meet men de snelheid van een schip in knopen. Je leest b.v., dat een schip 20 knopen loopt. Hoe snel is dat eigenlijk? Ik bedoel: wie kan dat omrekenen in km. per uur? Tot Dinsdagavond! ET vacantie-toerisme behoeft onder de huidige omstandigheden geens zins achterwege te blijven, indien men maar de, voor dezen bijzónderen tijd geëigende, mogelijkheden en middelen op spoort om het tot ontwikkeling te bren gen. Mr. R. H. Woltjer, de directeur der V.V.V. ,,’s-Gravenhage” is deze meening toegedaan en, wijl hij een vindingrijk man is, met een gerichte fantasie, vond hij ook den weg om zijn gedachten ten uitvoer te leggen. Hij heeft voor het seizoen 1941 origineel propaganda-plan bedacht, een typisch Haagschen inslag heeft geschikt is om er een ieder, zonder uit zondering, in te betrekken. Twee goede eigenschappen dus al dadelijk. De Nederlander zal dezen zomer aldus zijn uitgangspunt in elk geval binnenslands moeten blijven en is daarbij tot op zekere hoogte tevens beperkt in zijn reismogelijkheid, als gevolg van de vervoersproblemen en distributieperike- len. Het parool moet luiden: dicht bij honk blijven, of, als men het verderop zoekt, zijn tenten niet telkens weer opbreken. Dit laatste brengt den toerist onherroepelijk in moeilijkheden wat de verzorging van den inwendigen mensch via de bonnen, betreft. De V.V.V. ,,'s-Gravenhage” heeft zich in haar plan daarop afgestemd en met behulp van niet minder dan 16.000 fol ders, fleurige vouwblaadjes, die de aan dacht onmiddellijk vatten, wordt de be volking onzer stad en die der omgeving, er van op de hoogte gebracht. Het komt hier op neer, dat de Hage naar en Haagsche of de bezoekers van elders, die de stad gaan „doen", hun trip maken onder onzichtbaar, goed geleide van de V.V.V., die hun de mooie, de cul- tureele en de merkwaardige punten plaatsen in en bij de stad aanwijst Tot zoover is alles ongeveer als voor heen. Maar nu komt het aardige: gelijk b.v. de deelnemer aan den Elfstedentocht het bewijs van zijn volledig volbrachten rit meeneemt in den vorm vaq een be stempelde kaart zoo gaat ook de vacan- tie-toerist door den Haag. Hij ontvangt bij het begin van den tocht a raison van een kwartje een stempelboekje op naam mee, waarin 24 vakjes voorkomen, elk gemerkt met den naam van een beziens waardigheid Bij een bezoek aan elk ervén krijgt men op het betreffende vakje een stempel. Het wordt dus een stempeltocht, niet om der wille van de stempels na tuurlijk, maar, om datgene, wat den Haag zoo schoon en aantrekkelijk maakt, ook werkelijk te doen kennen. Toch is dat stempelverzamelen op zich zelf ook weer geen aardigheidje zonder meer. Integendeel, het opent de kans op het verwerven van een prijs, mooier, naarmate het boekje bij inlevering meer stempels bevat. De hoofdprijs, om het zoo maar eens te noemen, is een origineele aquarel van mevr. Mesdagvan Houten, beschikbaar gesteld door het Panorama Mesdag; voorts (eveneens voor de wan delende „verzamelaars” met 24 stempels) afgietsels van Egyptische kopjes, afge staan door de Academie voor Beeldende Kunsten. Verder kan men er mooie plaatwerken betreffende de stad mee winnen, boeken, etsen, sterrenkaarten van het Zeiss Plane tarium Haagsche Courant en insignes. De Gemeente, de H.T.M., de N.Z.H.T.M., het Dierenpark Wassenaar en de V.V.V. stel den prijzen beschikbaar; de laatste o.a. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN De commissaris van politie van den Justitieelen Dienst B., verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een damesrijwiel, merk „The Primo”, No. 4008-34, voorzien van vrijwiel met terug traprem. Bedoeld rijwiel is voorts voorzien van een voorband gemerkt W. P. Kubbe, Fre- derik Hendriklaan 91, Den Haag, terwijl zich aan de linkerzijde van den bagage drager een zwarte fietstasch bevindt, waarin een circulaire van de tentoonstel ling „Het tijdperk van de Camera Obscura". Waar meerbedoeld rijwiel in de maand Mei j.l. is gevonden en nog niet is terug gehaald, wordt vermoed, dat het rijwiel van misdrijf afkomstig is. Hun, die aangaande het rijwiel inlich tingen kunnen verschaffen, wordt ver zocht zich op werkdagen tusschen 9 en 5 uur te vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, Alexanderplein no. 15, Kamer No. 16. en de Nijs. garnèeren dit tweetal op uit- a.s. zullen de sionneerd referendaris van Nooten en de kolonel b.d. van der Pooten met een nieuwen tekst van Brammetje weer op- Zondagmiddag van 121 uur Het muziekkorps W.B.N. geeft morgen middag van 12—1 uur onder leiding van Musikmeister H. Weber een concert op het plein aan den Hofweg Het programma luidt als volgt: 1. Unter dein Siegesbanner, marsen, v. Blon, 2. Ouvertüre „Wenn ich König wër?” v. Adam. 3. Morgenstimmung a. d. Peer Gynt Suite nr. 1 v Grieg, 4. Künstlerleben, Walzer, v. Strauss. 5 Mussinan, marset v. Carl, 6 Intermezzo a. d. Operette 1001 nacht, v. Strauss, 7. Heimlich still und leise Gavotte, v Linke, 8. Fantasie a d. Opèr, „Rigoletto”, v. Verdi, 9. Deutschmeister, regimentsmarsch, v. Jurek. TELEFOONVERKEER VAN 'S-GRAVENHAGE IN MEI In Mei j.L werden op het telefoonkan toor 's-Gravenhage 238.157 uitgaande binnenlandsche gesprekken behandeld tegen 215.430 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het aantal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 2974, tegen 4325 in Mei 1940. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 1030 uur ds. C. Met, van Zaandam. Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. P. D. Tjalsma, van Rotterdam. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. E. A F. Junod, m.m, van het Herv. zangkoor. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. Meihuizen. Luth, gem., 1Q.30 uur ds. C. Riemers. Waalscne kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Duitsche Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15 uur. Onderwerp: „God de Behoeder van den mensch”. Gulden tekst Deutero- nomium 3327. Duinoordkerk, 10 uur ds. C. W. Cools- ma van Groningen, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds Schoch, van Veere; 10 uur jeugdkerk jongeren, mej. d’Engelbronner. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. G. W. C. Vunderink, van Zeist. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. de Wilde Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. van Dijk, van Zaltbommel. Vrijz. Chr. Jongerenkerk (15 j. Geref kerk (dorp) 10 uur ds. J. Smelik (Voorber. Heilig Avondmaal), 5 uur da. W. A. Wiersinga; Leyenburg, 9 u. en 10.45 u. ds. W. A. Wiersinga, 4 u. cand. Moole- naar, 5.45 u. ds. J. Smelik. Vereen, van Vrijz. Gods. Herv., 10.30 u. ds. A. v. d. Heide, van Voorburg. Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat) 10.06 u. ds. Honders. 5.05 u. ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 u. ds. ten Kate. Ned. Protestantenbond, 10.30 uur mej. dr. J. W. Herfst. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. J. D. van Veen en 6 u ds. J. v. d. Wiel (Doopsbe- diening) Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 u. ds. J. v. d. Wiel. Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. Hoekert, 6 uur ds. J. de Wit, van Leiden. Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. J. Roodenburg. Kinderkerk, Vreugd en Rust, 10 uur oud-ouderling M. J. Gitz. Effatha-kapel, 3 uur de heer C. L. Rose- boom (voor doofstommen) Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur ds. A. Derck- sen, van Feyenoord. Noorderkerk, 10 u. ds. A. Dercksen, 5 u. ds. mr. W. S. de Vries. Bffathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 u. ds. P. K. Keizer. Vereen, v. Vrijz. Godsd., Fransche ge meente, 10.30 uur de heer C. de Haas, 7.30 u. ds. H. J. Mi spel blom Beyer van Lei den (jeugddienst). Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. D. M Vermet. Geref. kerk, 10 u. ds. M. Boukema, 5 u. cand. Glaubitz, van Rotterdam. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 15 Juni 3 uur prediking door den heer P. d. Woude. Geb. Excelsior, Zeestraat, 15 Juni 10.30 u. Spr. de heer L. Ie Cointre over: „Onder open hemel”. Geb. Prinsestraat M. 15 Juni 10.30 o, wijdingsdienst, Spr. mevr. Mayer. in den vorm van 10 fraaie legmedailles Bezoekers van buiten de stad krijgen een „voorgift” van 5 stempels. Men kan ze tot en met 30 September a.s. verzame len. De toekenning der prijzen en de uit slag der verloting worden na 10 October bekend gemaakt. Het kwartje, dat men moest betalen, om de reis te kunnen beginnen, vindt een ongeveer viervoudige vergoeding in de reductiebonnen, welke het boekje tevens bevat. Zij geven tegen verminderde prij zen toegang tot de bezienswaardigheden, als b.v. het Gemeente-museum, den Die rentuin. de Pier, het Zeiss-Planetarium Haagsche Courant enz. Wie een boekje van twee kwartjes koopt vindt daarin bovendien nog een coupon voor een dagkaart op de H.TJd. Men ziet het: hier is het populair ge worden principe van de kwartjesactie van vorige jaren bewaard gebleven. De heer Woltjer had daarmee veel succes, dus heeft hij het behouden en nu in weer ver beterden vorm gebracht De actie „Den Haag in stempels” ongetwijfeld belangstelling trekken zal Het is een frissche gedachte, die onzen tradi- tioneelen ooievaar zelfs van zijn gezeten stuk heeft gebracht Hij hanteert in per soon het stempel! Wij wenschen de V.V.V. van harte succes met haar origineele gedachte. Hedenmorgen is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer F. W. Helfferich, schilder en oud-leeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten. Aanwezig waren de heeren J. Haver Droeze en W. de Haas, voorzitter secretaris van den Kunstkring, J. D Ros, voorzitter Arti et Industriae en van de Ned vereeniging voor Teekenonderwijs. Het bestuur van de Academie was vertegenwoordigd door de heeren H. Vreede, secretaris-penning- meester en dr F. van Thienen. Van de leeraren waren aanwezig ir. G. Knut tel, B. de Hey en H Th. Giesen. Voorts merkten we op de oud-leeraren van de Academie P Dewaid. W. Th. Kapitz en P. de Ruiter, de schilders Han Krug, Fr. Bakker, Chris Soer, Louis Sonius, P Stordiau, A J. Bartman, Piet Bulthuis, Cees Bolding en B W Weyers, de tee- kenaars Leo K Zeldenrust, en Ton Co- zijnen, August Heyting. voorzitter Alc- maria Victrix, J. Eenjes, ambtenaar Rijksbelastingen, dr. Coenaes, H. J. C. Funcke, gep hoofdcommies departement van Defensie, T B Middelraad, T van I<ening, leeraar H.B S„ J de Jong Hzn„ leeraar M.O., H. J. Konings, expert, Ch. Segaar. technisch hoofdopzichter Ge meentewerken, J. H. Boon, onderwijzer, G Jansen, oud-kamerdienaar van de Koningin-Moeder, J. Hoogbruin, school hoofd In de aula voerde de Haver Droeze namens het bestuur van den „Neder- landschen Kunstkring” het woord. Meer dan 40 jaren was Frans Helfferich leeraar aan de Academie voor Beeldende Kun sten alhier en hij had als zoodanig een welverdiende reputatie Zijn vakbe kwaamheid, zijn uitmuntende paedagogi- sche leiding en zijn eerlijk, open karak ter gaven hem in den loop der jaren een plaats in de harten zijner leerlingen. Toen Helfferich op lateren leeftijd lid werd onzer vereeniging viel ons oog reeds spoedig op zijn bijzondere eigen schappen en kreeg hij een plaats in het bestuur. Wij stelden prijs op zijn inzich ten en zijn beleid en wij hebben aange naam en vruchtbaar met hem samenge werkt. Wat Helfferich geweest is als schilder hebben wij nog dit jaar kunnen zien op de tentoonstelling zijner werken in de kunstzalen „Kunst van onzen tijd”. Daar heeft de kunstenaar het laatst tot ons gesproken. En zijn oeuvre heeft ons res pect afgedwongen. Naast zijn drukke werkkring op de Academie heeft hij zijn geliefde kunst weten te beoefenen en te ontwikkelen op een wijze, die zijn naam, meer nog dan iets anders aan de ver getelheid zal onttrekken. Toen de artistieke natuur van Helffe rich ontwaakte, leefde hij in de periode van het impressionisme, waardoor hij na tuurlijk werd beïnvloed. Van aard was hij echter meer colorist dan tonalist en in deze richting heeft zijn kunst zich dan ook het meest ontwikkeld. Helfferich was bovenal landschapschilder en schilderde gaarne het Hollandsche landschap. Een integreerend deel zijner schilderijen is steeds de lucht het eeuwig wisselende spel van licht en kleur en van wind en wolken inspireerde dezen colorist tot zijn beste en schoonste werken. Na een zéér werkzaam, goed besteed leven, is onze collega en vriend van ons heengegaan, hij zal bij ons steeds in vriendelijke herinnering blijven, hij ruste thans in vrede De heer August Heyting sprak namens „Alcmaria Victrix”. In „Alcmaria Vic- trix” was de heer Helfferich zeer op zijn plaats, aangezien hij een onafhanke lijke geest bezat. Hij was een waardig vertegenwoordiger van de schilders van Nederland en wij zullen hem noode mis sen. Namens den Raad van Bestuur en de leeraren van de Academie sprak ir. G. Knuttel. Van den heer Helfferich kunnen we zeggen, dat hij de gevende is ge weest. Een groote levenskracht en levens lust straalde van hem uit. Dit kon alleen doordat hij een groote liefde bezat voor zijn werk en zijn leerlingen. Wij leeraren bewaren aan hem de her innering van een zonnig en goed mensch en van een goed kameraad. De organist speelde het Largo van Hën- del, „Es ist bestimmt” en het Slotkoor uit de Mattheus Passion. waar monsters van het ziektekiemen onderzocht veeartsen en de keur- van het slachthuis beschikken over een rijke kennis van het dierenlichaam en over een groote erva ring, zoodat zij volkomen op de hoogte zijn met de gevaren, die het geslachte vleesch in zich houden. In dit verband wees dr. Warnecke op het groote gevaar van het koopen van clandestien geslacht vleesch. Het kan allerlei besmettelijke ziekten in zich bergen. Vleesch is een stof, die sterk aan be derf onderhevig is. Daarom moeten de dieren zeer zorgvuldig worden behan deld. Niet alleen bij de slagerijen en de consumenten, maar ook in het slachthuis zelf. Het slachthuis beschikt over een uitstekend geoutilleerd koelhuis, waar de temperatuur geregeld wordt al naar lang de behoefte. Beeklaan 296, 7 uur openbare „De twee straatjongens van Parijs” Han Verne en zijn tooneelgezelschap „De Amsterdammers” spelen deze week in het Flora-theater in een origineele be- werking van het bekende tooneelstuk „De twee straatjongens van Parijs”. We mo gen zeggen, dat het stuk, omgewerkt tot operette, onder regie van Ferry de Rooy, tot een succes is geworden. Het publiek geniet kennelijk van het alleraardigste spel van de beide jeugdige acteurs Willy Alberty en Willy Deeps, als de twee schooiertjes, waarvan vooral de kleine Al berty blijk geeft over een flinke dosis tooneelroutine te beschikken. Het is een lust naar den fijnen samenzang van deze twee teere jongensstemmen te luisteren. Ieder die het verhaal kent, weet, dat de inhoud vrij tragisch is, maar dat de hu mor het gewenschte tegenwicht vormt, daarvoor zorgen o.a ,.de Slak” (Ferry de »Rooy), Na Druppel (Cor Kremer), Linke Hein (Walter Knaack) en de koster (Ru- di Wert). Bij andere bekende medewer- kers als Greet en Toon Gerlach, Piet Callermolen, Tootje de Vries, Rietje Berkhout en Jules Brongers, mogen we vooral niet vergeten Dick Straaten, die met zijn orkest zorg draagt voor een wel verzorgde muzikale illustratie bij de ver- Op initiatief van den wethouder van de Bedrijven mr. dr. S. de Vries Czn. worden de gemeentelijke bedrijven be zichtigd door de leden van den Gemeen teraad. Het eerste bedrijf, dat bezocht werd, was de Duinwaterleiding Deze week werd het Slachthuis in ©ogen schouw genomen. Alvorens de dames en heeren over de uitgestrekte terreinen en door de reusachtige hallen werden rond geleid, heeft de directeur, dr. H. C F. L Warnecke, een uiteenzetting gegeven over dit bedrijf, dat van zoo groote be teekenis is voor de volksgezondheid. Fet slachten van vee kan onmogelijk bij de slagers geschieden. In den Haag zijn 550 slagers, verspreid over de geheele stad Wat een hinder zou dat voor de omge ving van iedere slagerij beteekenen als daar de dieren werden geslacht. Het ge vaar van besmetting en verontreiniging zou in aanzienlijke mate vergroot wor den. Bovendien zou steeds het gevaar van een rattenplaag in de stad bestaan, aan gezien deze dieren leven van afval en zich dus bij de slagerijen bijzonder thuis zouden gevoelen. De sterke decentralisa tie van de keuring zou eveneens tal van bezwaren opleveren. Door een slachthuis kunnen alle ge varen, die er schuilen in het slachten van vee op verschillende plaatsen, goeddeels ondervangen worden Door een jarenlan ge, doeltreffende bestrijding is het slachthuis ratvrij gemaakt De sterk ge centraliseerde keuring maakt het onmo gelijk. dat zieke deelen van het geslach te vee hun weg naar de slagerijen vin den. De dieren hebben soms ziekten on der de leden, die gevaar opleveren voor de slachters zelve. Het is dftarom van groote beteekenis. dat er in de slacht- hallen een deskundig toezicht bestaat en ouder) Bondshuis Houtrustweg 3, 7 uur ds. H. W. Meihuizen. Stads-Evangelisatie, Geref. lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp: „Altijd donker”. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uur ds. Nieu- wenhuyze Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. P. Westerloo, van Thesinge. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 5 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gas laan 46, 10 uur en 5 uur ds. E. v. Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C.J.M.V Prinsegracht 4, 10 uur en 5 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5 uur ds. H. Leep, van Gouda. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur prediking en 7 uur samen komst. Spr. de heer P Klaver, van Am sterdam Maranatha-kring, geb. van Speykstraat 153, 7.30 uur. Spr. de heer H. C. Lucar- die, van Zeist. Bijbelbespreking over het Profetisch woord. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur en 6 uur de heer J. H. Staalman, van Huizen. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer,_ 10 uur prediking en samenkomst. Pinkstergemeente, Laan 5, H. Avondmaal, 6 uur prediking. Baptisten-gemeente, Nieuw programma John Kloos, bij vele Hagenaars een goede bekende, brengt deze week in Pic cadilly leven en vroolijkheid met zijn lied jes en zijn praatje. Hij beschikt over een prettig stemgeluid en weet zijn nummer op de juiste wijze te brengen, zoodat een hartelijk applaus hem telkenmale beloon de. Van zijn liedjes noemen we „Dat zou je wel willen” en „Scheiden doet lijden”. Lilly en Lex vormen een jeugdig dans paar. dat eenige stijlvolle dansen brengt, terwijl Helena Moretti succes heeft met haar cabaretliedjes Les Chirokiens, een Hawaiian-ensemble brengt ons de droo- mcrige, zoete muziek van de palmen-eilan- den. Het is een ensemble, dat reeds in het buitenland met succes is opgetreden en on getwijfeld ook hier zijn weg wel zal vin den.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9