F ranschen blijven Syrië tegenstand bieden 1 - Kroatië tot het driemogend- hedenpact toegetreden No. 17902. 1941. Maandag 16 Juni. het in het VERDUISTEREN van 10.04 uur n.m. tot 5.17 uur v.m. I g I s I van en van Journalisten m Verhooging aardappelenrantsoen op te Vaassen Saida door de Engelschen bezet De distributie schoenen Het Britsche antwoord op het Fransche protest Toespraken van Ciano Pawelitsj hun eerste zomerkamp Kasteel „De Cannenburgh” Belangrijke Fransche vloot niet uit Toulon vertrokken BESCHERMING VAN ONZE VLEESCHVOORZIENING 2 s g A ft Britsche vlooteenheden aangevallen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Eenige wijzigingen Nachtdienst dokters: Ontruiming van Kissoeje tegengesproken 5 5 V' 5 0 g Met ingang van Maandag 23 Juni twee kilogram per week Officieele Russische tegenspraak van geruchten Voldoening in Kroatië Onderteekening te Venetië Het protocol der toetreding De onderteekening rede van dr. T. Goedewaagen HAAGSCHE COURANT KRIJS DER ADVERTENT1ÊN: PRIJS DEZER COURANT: hooge Z.g. Stadspatiënten: No. 49 het als politie zich in In nomen graaf Ante Kroatië, van Ribben minister graaf die het ver- Verscherpte staat van beleg te Beiroet en Damascus S.P.T. meldt dat als voorzichtigheids- maatregel tegen eventueele infiltraties de militaire gouverneur van Beiroet den ver- Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 van be- een den ge- een ft s I s ft s Duitsche vliegtuigen in actie Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren overdag aan de Syrische kust een aanval gedaan op ’n vrij sterk Britsch con- vooi, aldus het D.N.B. Daarbij werd een lichte kruiser vernietigd en een zware Britsche kruiser beschadigd. De Duitsche vliegtuigen keerden zonder eigen verliezen op hun uitgangspunt terug. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20 zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. mate bijgedragen tot het feit, dat de Fran- schen Saida tot den nacht konden houden om daarna zich volgens bevel van den te genstander los te maken. Het luchtwapc-n heeft nieuwe versterkingen uit het moe derland gekregen. üe nouding van de Syrische pers ..Associated Press” meldt, uit Damascus dat de invloedrijke Syrische bladen een vijandige houding tegenover de Britsche invasie aannemen en vooral de vraag op werpen naar de geloofwaardigheid van de Engelsche vr|heidsbeloften voor het Syri sche volk. De pers vraagt, of Engeland het zelfde spel wil spelen als in Palestina. deelnemen, en Italië Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In verband met dezen maatregel zul len de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 k.g., in plaats van, zooals voorheen. Ij k.g. per op de toewijzing vermeld rantsoen, te betrek ken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 k.g. per op de toewij zing vermeld rantsoen aan de detaillis ten zullen afleveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op IJ k.g. per rantsoen. Het Fransche legerbericht van gisteren meldt, dat Saida (Sidon) door de Engel schen is ingenomen. De Fransche troepen blijven tegenstand bieden tegen de gecombineerde geweldige krachtsontwikkeling van de Britsche vloot en de strijdkrachten te land. Aan de Liba- neesche kust werden zij in den vdrigen nacht op Noordelijker stellingen terugge trokken, nadat zij aanvankelijk Saida her overd en zich daar gisteren den geheelen dag hadden gehandhaafd. In 't gebied van Merj Ayoem en ten Zuiden van Damascus konden de Engelsche en Gaullistische strijdkrachten geen vorderin gen maken. Een Britsche pantserafdeeling, uit Irak die op 10 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Essal in contact was gekomen, heeft Zaterdag deze vooruitge schoven steunpunten ingqpomen De Fran sche troepen werden bij hun tegenstand doeltreffend gesteund door het optreden van het luchtwapen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Fransche luchtstrijdkrachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bom bardementen ten Zuiden van Saida. Zater dag hebben eskaders Fransche bommen werpers om den druk van den tegenstan- geteekend door den buitenlandsche zaken, trop, voor Italië door van buitenlandsche Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. &50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van een aantal soorten schoeisel, hetwelk tot dusverre op een z.g. bon „2” moest worden gekocht, weer vrij van bon zal kunnen geschieden. Het betreft de vol gende soorten schoeisel: babyschoeisel; pantoffels met een cosy-zool en boven werk van stof; rubberbadschoenen klompsokken. Voorts zal, teneinde tegemoet te ko men aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kin deren beschikbaar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon „2’ verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. Vanaf heden is dus kinderschoeisel tot en met maat 27 op bon „2” verkrijgbaar. Bovendien zullen sandalen met leeren- of rubber- zool op bon „2” verkrijgbaar zijn. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen zomerschoei- sel en kinderschoeisel op bon „2” ver krijgbaar is, doch ook een aantal soor ten schoeisel, hetwelk gebruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoe nen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gymnastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen worden om het nor male schoeisel te vervangen. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Van offi- cieele zijde wordt tegengesproken dat de Fransche vloot Toulon heeft verlaten --kAAffr van psli Ayuem, ten westen van het Hermon-ge- bergte en bij Sassa Hardnekkigen tegen stand ondervonden de Britten langs de hoofdwegen naar Damascus, vooral bij Kiswe (Kissoue), waar de Franschen de Britten een viertal dagen ophielden. Sanamein. Gabaghib en Keunetra werden door de Franschen herhaaldelijk uit de lucht gebombardeerd. Dit zijn de voor naamste feiten, die van 9 tot en met 15 Juni dqor de Fransche legerberichten zijn bekend gemaakt. (Cartografisch bureau voor de 'T'’dcrl. Dagbladpers) Op deze kaart zijn met zwarte pijltjes ae opmarschrichtingen der Britten in het Zuidelijkste deel van Syrië aangegeven. De opmarsch der hoofdlegers begon in Palestina en Transjordanië: later verdeel de zich de hoofdmacht in 5 colonnes: één colonne opereerde langs de kust in de richting van Sidon (Saidia), een tweede in de richting van Merdj-Ayoem, een derde via Banias in de richting van Keu netra, terwijl twee colonnes via Dera de hoofdwegen naar Damascus volgden. De meeste gevechten hadden plaats ten zui den van ’Sidon, ten noorden van Merdi- Naar aanleiding van de antwoord nota van het Foreign Office op de door den Franschen ambassadeur te Madrid aan den Engelschen ambassadeur aldaar overhandigde protestnota van de Fran sche regeering, verklaart men in bevoeg de Fransche kringen, dat de Engelsche aanval op Syrië iedere rechtvaardiging mist, daar Engeland zelf toegeeft, dat op het oogenblik van den aanval Duitsche noch Italiaansche troepen in Syrië lagen. De Britsche regeering zou den indruk willen wekken, alsof'de regeering van maarschalk Pétain middelen zoekt om de Fransche strijdkrachten in Syrië aan te sporen aan de Britsche strijdkrachten geen tegenstand te bieden. Een dergelijke veronderstelling wordt door de Fransche regeering met veront waardiging van de hand gewezen Wan neer de Britsche regeering werkelijk, zooals zij beweert, het bloedvergieten wenscht te beëindigen, dan bezit zij hier toe de mogelijkheid en behoeft zij niets anders te doen, dan haar dwaling te be kennen en haar troepen terug te trekken, der op Fransche strijdkrachten aan de kust te verlichten 2 vermetele aanvallen op de Britsche schepen uitgevoerd en deze genoopt zich tijdelijk van de kust te ver wijderen. Deze acties hebben in groote De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelen rantsoen zal worden verhoogd met een S Ai hal ven k.g. derhalve van IJ tot 2 k-g. per week. General Legentilhome gewond De voormalige gouverneur van Dzjiboeti generaal Legentilhome, die met de Brit sche invasietroepen in Syrië tegen zijn Fransche landgenooten strijdt, is volgens den Engelschen berichtendienst door bom- splinters gekwest. Legentilhome had zich na de ineenstort’ng van Frankrijk bij de Gaulle aangesloten en na zijn vertrek uit Dzjiboeti, met de Engelschen gevochten tegen de Italianen in Britsch-Somaliland. met meer zekerheid en meer arbeidsvreug de hun werk hervatten, want dat weten zij, waarvoor zij werkenvoor de toekomst van het Nederlandsche volk”. Drs. Goedthuys dankte in het bijzonder den secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten voor diens aanwezigheid en sprak het ver trouwen uit. dat de komende dagen door alle deelnemers in volledige kameraad schap zouden worden doorgebracht. Dr. Goedewaagen zeide van de hier te houden bijeenkomsten vele verwachtingen te koesteren. Spr. dankte de organisatoren van dit kamp voor de gelegenheid, hem geschonken, om dezen avond een voor dracht te houden, waarbij spr., van huis uit philosoof, gaarne de rechten en plichten van de journalisten van den philosofischen kant zal bezien. Met de verzekering te geven, dat de be langen der journalisten, met wie hij zich solidair verbonden weet, hem als secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten zeer ter harte gaan, verklaarde spreker dit eerste journalistenkamp voor geopend. Tenslotte heeft de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propa ganda van het departement van Vefi K., in een geestige tafelrede zijn beste ver wachtingen uitgesproken voor ftet welsla gen van dit kamp en voor de samenwer king tusschen pers en propaganda in een nieuwen staat. De maaltijd werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van een vroolijk, speciaal voor deze gelegenheid geschapen lied. (Zie verder 3e blad, Paff- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Dat het den autoriteiten amst is met de bescherming van onze voedselvoorziening tegen de gevaren, ■welke uit de bevolking zelve dreigen, bewijst wel de j.l. Zaterdag gepubli ceerde mededeeling en waarschuwing van het Rijkscommissariaat ten aan zien van de vleeschvoorziening. Zij vinden hun oorsprong in de her haalde klachten der bevolking op dit punt; zelfs de toegezegde rantsoenen vleesch blijken op bepaalde dagen niet aanwezig te zijn. Dit is een gevolg van het, ondanks alle maatregelen en waarschuwingen, nog steeds veelvuldig voorkomen vari clandestiene slachtin gen en clandestienen handel in vleesch, natuurlijk tegen abnormaal hooge prij zen. Het beteekent, dat zij, die over voldoende geldmiddelen beschikken, zich ruimschoots van vleesch kunnen voorzien, terwijl de minder met aard- sche goederen gezegenden zelfs de hun toegezegde rantsoenen dikwijls niet kunnen verkrijgen, een ontoelaatbare bevoorrechting van de welgestelden boven de armen, welke laatsten zelfs aan het gevaar van den honger worden blootgesteld. Nog daargelaten het ern stige gevaar voor de volksgezondheid door het in consumptie brengen van door geheime slachting verkregen en uiteraard niet gekeurd vleesch. Dat den laatsten tijd herhaaldelijk in stilte zieke dieren zijn geslacht, is uit ver schillende berichten al gebleken, en de meeste gevallen verneemt men natuurlijk niet, helaas. Aan dit ernstige misbruik wil nu de bezettende macht met de scherpste middelen een eind maken. Reeds is in dit opzicht aan den specialen economi- schen rechter groote bevoegdheid ge geven en is een omvangrijk apparaat ingesteld om de vergrijpen op dit ge bied op te sporen, doch in ernstige ge vallen treedt voortaan bovendien de bezettende macht zélf krachtig op, zooals uit het gepubliceerde Utrecht- sche geval blijkt. Ook deze macht heeft belang bij een behoorlijk functionee- rende voedselvoorziening van onze be volking, want zij behoeft orde en rust in het bezette gebied. Ontstemming over onvoldoende voedselvoorziening en gevaar voor honger vormen een ernstige bedreiging van die orde en rust. Dit verklaart mede den zeer in grijpenden aard van den getroffen en stellig ook in de toekomst te treffen maatregel ter bescherming van onze voedselvoorziening. In ieders eigen belang, doch aller eerst in het belang van de zoo hoogst gewichtige voeding van ons gansche volk in dezen kritieken tijd, moge de nadrukkelijke waarschuwing van het Rijkscommissariaat worden verstaan en ter harte genomen door allen, wien zij direct of indirect aangaat. Ofi meldt uit Beiroet: Reuter verspreidt een bericht, uit officieele bron, volgens hetwelk de Fransche troepen Kissoeje zou den hebben ontruimd. Dit bericht is on juist. In Fransche militaire kringen te Vichy verklaarde men gisteren aldus, het D N B. dat de militaire toestand in Syrië Zater dag werd gekenmerkt door een geringere vijandelijke bedrijvigheid. Nadat de Engel schen overal waren opgehouden en hun strijdkrachten in verschillende sectoren zelfs waren verstrooid, hebben zij, van den Zaterdag gebruik gemaakt, om hun strijd krachten opnieuw te groepeeren. en nieuwe stellingen te betrekken. Volgens een bericht uit Beiroet is Zater dag alleen langs de Libaneesche kust hevifc gevochten. De Engelsche vloot heeft het front bij Saida onophoudelijk gebombar deerd. Vrijdagavond ondernamen Engel sche gepantserde strijdkrachten een aan val op de verdedigingslinie van Saida welke betrekkelijk gemakkelijk werd af geslagen. De aanval werd Zaterdagmiddag herhaald, eveneens zonder resultaat. Te Beiroet, dat eiken nacht aan lucht aanvallen bloot staat en te Damascus is het volkomen rustip Diplomatisch-Politische Korrespondenz” een nieuwe belangrijke étappe op weg naar de nieuwe ordening Europa, Deze toetreding beteekent graaf Ciano en von Ribbentrop den Poglavnik geluk. xr g K<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Piomerskamp Als organisatieleider van het kamp heette de heer Meyer Schwencke allen hartelijk welkom op het slot. Spreker noemde het samenzijn een historisch mo ment in de geschiedenis van het Neder landsche Perswezen. Het zomerkamp van Journalisten, aldus spreker, is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systemati sche opleiding van den journalist Meer dan vroeger zal alle aandacht worden be steed aan de opleiding van onze Neder landsche krantenschrijvers, want zij zijn het, die als voorlichters moeten worden. De deelnemers aan dit eerste kamp zijn inzekeren zin pioniers, zij hebben dezelfde moeilijkheden te overwinnen, die alle pioniers nu eenmaal moeten overwinnen. Wij kunnen er echter trotsch op zijn, tot diegenen te behooren, die het aangedurfd hebbel., de werkelijkheid onder de oogen te zien. Wanneer zij straks, na afloop van den te houden cursus, naar huis gaan, dan zullen zij, daarvan was spreker overtuigd, scherpten staat van beleg heeft afgekondigd. Samenscholingen zijn verboden. Na 9 uur des avonds mag niemand meer <?p de straat zijn, tenzij voorzien van een bijzon dere vergunning. In geheel Syrië zijn de verloven der gendarmerie en der ingetrokken. De gendarmerie mag de ka zernes niet verlaten en bevindt permanent alarm. Het blad „Oriënt” meldt, dat in Da mascus rust heerscht. Het leven gaat zijn gewonen gang, slechts enkele bazars zijn gesloten. Ook te Damascus is de staat van beleg geproclameerd en het politieuur op 9 uur gesteld maar de blijvende grondslagen te leggen voor een algemeene samenwerking, waar aan alle staten konden met Duitschland, Japan verlangen der volkeren wenschen te wezenlijken naar een wereldorde, welke berust op rechtvaardigheid, op den vrede in gerechtigheid, welke steeds het hooge doel is geweest van de groote die ons lot leiden en welken Europa en de wereld verbeteren winning der wapenen. Wij hebben de onafhankelijkheid van Kroatië toegejuicht als een daad van ge rechtigheid, als een der vele daden van gerechtigheid waardoor de fouten en de schuld van het systeem van Versailles hersteld worden en dank zij den ijzeren wil van den Führer en den Duce de weg geëffend is voor de verwezenlijking de leefrechten der volken, die wij schermd wenschen te zien door nieuwe orde ter bevordering van welstand, de stabiliteit en de veiligheid der volken. De oorlog, dien het nationaal- socialistische Duitschland en het fascis tische Italië, te land, ter zee en in de lucht tegen Engeland voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel, terwijl wij te gelijkertijd reeds met de spontane mede werking der bevriende volken de grond slagen voor den komenden vrede leggen. D<t is de beteekenis van het driemogend- hedenverdrag en van de voortdurende uitbreiding van zijn krachtveld, welke tot uiting komt in het feit dat zich om Duitschland. Japan en Italië steeds nieuwe volken scharen, die in de over winning dezer gemeenschappelijke poli tiek hun lot beveiligd zullen zien.” Het antwoord van Pawelitsj In. het Kroatisch antwoordde de Pog lavnik .Excellentie, namens den onaf- hankelijken staat Kroatië dank ik u voor den groet, welken gij mij namens Italië en de andere staten, die bij het drie mogendhedenverdrag zijn aangesloten, tot mij hebt gericht. Mij is de eer te beurt gevallen het protocol te teekenen, waar bij Kroa'!ë zich volledig aansluit bij de beginselen, welke de leiders van Italië, Duitschland en Japan bezielen bij de bundeling der krachten voor de reorgani satie van Europa en Azië. Deze gebeur tenis is voor het Kroatische volk van groote en beslissende' beteekenis, daar het ons 2 maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt gemaakt toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuwd door sociale en politieke revoluties, worden bezield door de ge nialiteit van hun leiders en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, naHat Kroatië zich reeds door de daad zijner verrijzenis zich bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude democratisch-parlementaire stelsels ver werpen en hun hooge politieke taak ver vullen met een groot rechtvaardigheids gevoel. Ik ben den Duce van het fascis tische Italië, den Führer van het Groot- Duitsche rijk en den ministerpresident van het rijk van de Rijzende Zon er dankbaar voor, dat zij het mij, als den vertegenwoordiger van Kroatië, hebben mogelijk gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internatio nalen arbeid der asmogendheden en der bevriende en verbanden staten”. Na de plechtigheid wenschten Als eeregast was aanwezig de heer H. J. Sperling, die in de periode, toen de Raad van Voorlichting der Neder landsche Pers zijn werkzaamheden pas begonnen was. deze organisatie met zijn adviezen terzijde heeft gestaan. Tegen den avond werd een feestelijke openingsmaaltijd gemeenschapelijk ge nuttigd. Alle Russische radiostations hebben, naar United Press uit Moskou meldt, een officieele verklaring uitgezonden, waarin werd gezegd, dat Duitschland geen nieuwe aanspraken heeft gesteld en dat geen nauwere overeenkomst tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie is voorgesteld. Sovjet-Rusland is overigens zeer te vreden over het feit, dat Duitschland zonder aarzelen het non-agressiepact handhaaft. De geruchten, die zeiden dat men in Sovjetkringen van meening zou zijn, dat Duitschland een aanval tegen Rusland beraamde, zijn niets dan „boosaardige fantasieën’ mannen, zij voor zullen weten te met hun genie en de over- De toetreding van Kroatië tot driemogendhedenverdrag heeft, naar het D.N.B. uit Agram meldt, bij het Kroati sche publiek de grootste voldoening ge wekt. De berichten omtrent de gebeur tenissen te Venetië werden door de bladen van de hoofdstad in extra-edities gepubliceerd en door de bevolking met levendige instemming begroet. De geheele wereld zal kunnen begrij pen, dat Kroatië eensgezind toetreedt tot het front, dat Engeland’s hegemonie wil breken om een nieuwe, rechtvaar dige wereld op te bouwen. Want Enge land heeft Kroatië immers na den we reldoorlog onder de heerschappij der Serviërs gebracht. Belangrijke étappe op den weg naar de nieuwe orde ning De toetreding van Kroatië tot het driemogendhedenpact noemt de „Deutsche den van aan den eenen kant de bereidwilligheid van de toonaangevende mogendheden van het pact om het Kroatische volk als gelijk gerechtigde factor aan den wederopbouw te laten medewerken en aan den anderen kant de spontane belijdenis van de Kroatische natie om zich, evenals reeds vele andere landen van het totdusver zoo verscheurde Europeesche Zuidoosten, uit te spreken voor de lotsgemeenschap van het Europeesche continent. De toetreding van Kroatië is tevens het symbool voor de afsluiting van het door den naam „Versailles” gekenmerkte tragische tijdvak der Europeesche ge schiedenis In het historische Dogenpaleis te Venetië is gisteren te 12 uur het protocol geteekend, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenverdrag toe treedt. Het protocol werd voor Duitschland minister von den zaken Ciano, voor Japan door den ambas sadeur Horikiri, voor Kroatië door den Poglavnik, Ante Pawelitsj, voor Hongarije door den gezant Villani, voor Boelgarije door den gezant Karakdjoef, voor Roemenië door den gezant Grigorcea en voor Slowakije door den gezant Galvaneck. De tekst van het protocol luidt volgt „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar ge volmachtigden het volgende vast Art. 1. Kroatië treedt toe tot het drie mogendhedenverdrag, dat op 27 Septem ber 1940 te Berlijn is geteekend door Duitschland. Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover ae in art. i van' het dnemogendhedenverdrag genoemde gemeenschappelijke technische commissie vraagstukken behandelen, welke betrek king hebben op de belangen van Kroatië, zullen aan de beraadslagingen der com missies A>k vertegenwoordigers van Kroatië deelnemen. Arta 3. De tekst van het driemogend hedenverdrag is aan dit protocol als bij voegsel toegevoegd. Het protocol is ge redigeerd in het Duitsch. Italiaansch, Japansch --n Kroatisch, waarbij elke tekst als origineel geldt. Het wordt van krach, op den dag van onderteekening.” de senatorenzaal van het dogen paleis hadden de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden plaats ge in het midden der tribune zat Ciano, aan zijn rechterzijde dr. Pawelitsj. de maarschalk van Kwaternik en de minister van buitenlandsche zaken, Lorkowitsj. Aan de linkerzijde van Ciano zaten minister von Ribbentrop, de Japansche ambassadeur en de gezanter van Hongarije. Boel garije. Roemenië en Slowakiie «erKlaring van Ciano Ciano heette in eer korte toespraak de vertegenwoordigers der verschillende staten welkom, waarop het protocol werd voorgelezen en onderteekend. Vervolgens verhief Ciano zich van zijn zetel en las hij de volgende verklaring voor „Op het oogenblik van de plechtige onderteekening van het verdrag, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenpact verklaart toe te treden, begroet ik ook namens de gevolmachtigden van Duitsch land en Japan en namens de vertegen woordigers van Hongarije, Roemenië, Slo wakije en Boelgarije u. Poglavnik, en het Kroatische volk, dat van nu af deelneemt aan de statengemeenschap, die zich spon taan en vrijwillig heeft gevormd op den grondslag van het driemogendhedenver drag. Ik begroet u met bijzondere vol doening. omdat in dien groet niet alleen onze groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan ons werk tot uitdruk king komt, maar ook ons vertrouwen in den jongen Kroatischen staat, welke is geboren uit een langen en hartstochte- lijken strijd om de nationale onafhanke lijkheid, en verder onze vriendschap voor Kroatië en ons vertrouwen in zijn toe komst. Toen in September 1940 Duitsch land. Japan en Italië te Berlijn het driemogendhedenverdrag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen met het oog op den oorlog een voorbijgaande ver- eeniging van staten tot stand te brengen, Op het uit de 14e eeuw dateerende kasteel „De Cannenburgh” te Vaassen, dat een der mooiste bouwwerken uit dien tijd mag worden genoemd en dat in al zijn onderdeden doet spreken van Neer- lands roemvolle historie, is Zaterdag het eerste zomerkamp voor journalisten, ge organiseerd door den Raad van Voorlich ting der Nederlandsche Pers, zoowel plechtig als vroolijk ingewijd. Bij hun aankomst ten kasteele moeten de tientallen gasten, onder wie vele ge- noodigden, vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders-zomerkamp- deelnemers, welke laatste hier een ge heele week zullen verwijlen, zich waand hebben als edellieden uit roemrucht verleden, in plaats van mo derne persridders, van wie in de ko mende weken telkens eer, nieuwe ploeg zal verschijnen om de oude te ver vangen. Het kasteel met zijn natuursenoone om geving werkt ongetwijfeld bezielend, maar het zou hier toch niet veel meer dan een rustige, particuliere logeerpartij zijn, indien niet de kampleider had ge zorgd voor e<n programma, dat klinkt als een volledig klokkenspel. „Waar Maarten van Rossum zijn stoute plannen voor rooftochten bedacht, zoo lezen wij in den aanhef van het kamp- programma waar de diepte van het valluik de ter dood veroordeelden u den adem zou benemen, waar geheime gan gen mysteries van een hard, doch schoon verleden verborgen houden, daar... wordt het zomerkamp voor journalisten gehouden.” Als eerste genoodigde was de secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten,, dr. T. Goedewaagen, vergezeld door zijn echt- genoote, aanwezig. Verder waren er van dit departement o.a. de heer W. Hulstijn, persoonlijk persreferent van* den secretaris-generaal, Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen, N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda en ver volgers de S.S.-onderschaarleider A. Meyer Schwencke, plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers, tevens organi satieleider van het kamp, drs. W. Goedt huys, plaatsvervangend voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journa listen, W. Learbuch, secretaris van ge noemd Verbond, K. W. Boekholt, secre taris van het genootschap „Nederland en Europa” en dr. F. L. Bursch van de „Volksche Werkgemeenschap" en conser vator van het museum voor oudheden te Leiden, tevens directeur van het Rijks- bureau voor oudheidkundig bodemonder zoek, die de leiding heeft bij de in de buur, van het kasteel gehouden opgra vingen en die tevens daar allen zal rond leiden. \Osjesh B N N B Gebeghlb Keunetr» I i MIN f Sereri "Xjftenl f T Kiswe Spoorweg Wegen 10 km banias l Modem! (fSebetn. Refid I ■sere XraSCHEJA DAMASCUS Mezze<^ffl

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1