Ifo&i lufut, BOUW tud&eb &t cümo# De RECHTZAKEN de de Ie bl rlog ter neer in van. en zee Het geheele tegoed van Duitschland, Italië bezette landen in de Vereenigde Staten geblokkeerd Politie-agent schoot arrestant oorlogsdagen Het Duitsche en Italiaan sche Weermachtbericht van gisteren o - v ZWEDEN VEREENIGDE STATEN oo Zij voerde 33.000 operaties uit ENGELAND BELGIE DUITSCHLAND In hooger beroep vier maanden gevangenisstraf geëischt Ontspanningshuis bij Weensche schoenenfabriek De Italiaansche luchtmacht in haar eerste oorlogsjaar De politieke vraagstukken van Japan Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Succes van Duitsche duikbooten Portugal en de Vereenigde Staten Montenegro wordt onafhankelijk ..-J-lj HAAGSCHE COURANT Maandag 16 Juni 1941 avuuu van 10 Juni een vijandelijken aanval op de rivier de Baro, in het gebied van Gallo en Sidano, afgeslagen. Onze bewegingen en dié van den vijand worden belemmerd door het slechte weer en den zeer slechten toestand der wegen. Bij Gondar beperkte activiteit der vijandelijke artillerie, die door onze artillerie wordt bestreden. Havenwerken en wapenfabrieken in Engeland gebombardeerd Slecht weer belemmert de operaties in Abessynië JAPAN Getuige zal vervolgd worden Engelsche torpedojager op een mijn geloopen Vijf Britsche vrachtschepen ten Westen van Gibraltar door vliegtuigen vernietigd Italiaansche vergeldings maatregelen het lijntrekkerij en ROOSEVELT NAAR CANADA vijand zijn waar- Gerechtshof «ij Vos. opdrachten In den I VECHTPARTIJ TUSSCHEN BLAN KEN EN NEGERS IN NEW YORK In van Het Volk geeft een onderhoud weer met een Nederlandschen industrieel, die de redactie is komen vertellen van zijn ervaringen bij de officieele opening van Er Be lang liaanscjae luchtmacht ondernomen, eenmaal zie geest van bedrijven VERSPREIDE BERICHTEN Het 3000 ton metende tankschip ..Caronipo”, dat Zaterdagavond te Phila delphia uit Venezuela arriveerde, is door 3 explosies beschadigd De politie stelt een onderzoek in Gisteren hebben 4000 lersche Ame rikanen voor de lersche neutraliteit ge demonstreerd In optocht trokken zij door de straten van New York. Daarna werd in de kathedraal van St. Patrick een Te Deuin gezongen. Generaal Camillo Grossi, senator en voorzitter der commissie voor den wapen stilstand met Frankrijk, is plotseling over leden. Finsch vrachtschip verloren gegaan In scheepvaartkringen te New York wordt het verlies als gevolg van een oor logshandeling gemeld van het Finsche vrachtschip ..Daphne’ van 1939 b.r.t. Bij zonderheden zijn niet beschikbaar. Het schip was op 18 Maart lan Newport- news vertrokken. Zweedsch schip lij Singapore op mijn geloopen Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat bij het binnenvaren van de haven van Singapore het Zweedsche stoomschip .Ningpo" door de ontploffing van een mijn zwaar is beschadigd. Dit is reeds het vierde geval van schepen die het slachtoffer gewor den zijn van mijnen, welke den laatsten tijd blijkbaar slecht neergelegd en los geraakt zijn. maatregelen te nemen, aldus bericht Uni ted Press uit Rome. De fascistische re- geering heeft bevolen, dat onmiddellijk het gezamenlijke eigendom m Italië van staatsburgers der Vereenigde Staten ge ïnventariseerd moet worden. In het com muniqué wordt verder gezegd, dat de Italiaansche vergeldingsmaatregelen pre cies dezelfde zullen zijn, die Roosevelt ten opzicht van Italiaansch bezit in de Vereenigde Staten heeft bevolen. United Press meldt nader, dat de Ita liaansche vergeldingsmaatregel bij de Amerikaansche staatsburgers in Rome de vrees heeft verwekt, dat zij spoedig zon der middelen zullen zijn. Er bevinden zich altijd nog ongeveer 1000 burgers der. Ver. Staten in Rome en men neemt aan. dat deze heden de banken zullen bestormen om hun daar gedeponeerde gelden op te nemen. In geheel Italië bevinden zich op het oogenblik nog ongeveer 5000 Ameri kanen. Naar het D.N.B. uit Berlijn bericht, deelt de Londensche nieuwsdienst me de, dat Mackenzie King, de Canadee- sche minister-president, te Ottawa heeft bekend gemaakt, dat president Roose velt hem in een brief zijn bezoek aan Canada heeft aangekondigd. IIORIA SIMA BIJ VERSTEK TOT LEVENSLANGEN DWANGARBEID VEROORDEELD In het preces tegen de leiders van den Januari-opstand zijn gisteravond na een zitting van 7 uren de vonnissen ge veld. Tien voortvluchtige hoofdbeklaag den, onder wie de chef van de legionnai re beweging en voormalige plaatsver vangende ministerpresident, Horia Si ma, werden bij verstek wegens gewa- penden opstand tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. een arbeidersontspanningshuis bij een groote schoenenfabriek te Weenen. De directie, die de leiding over meer dan vijfhonderd arbeiders heeft, had on danks de moeilijkheden van dezen oor logstijd kans gezien voor haar perso neel een prachtig ontspanningstehuis te laten bouwen, een tehuis, waarvoor aan comfort en inrichting niets gespaard was, zoodat het cijfer voor den uitgaven post een respectabele lengte had aange nomen. Ik moet eerlijk bekennen, aldus de zegsman van Het Volk, dat ik me diep geschaamd heb over de wi|ze, waarop we hier te lande vroeger onbillijk ten op zichte van Duitschland geweest zijn. Het zijn vooral twee elementen, die me bij zonder getroffen hebben. In de eerste plaats heerschte er in de fabrieken en de bedrijven een voortreffelijke disci pline. Sabotage, geknoei kent men er niet. De productie in Duitschland is nimmer zoo intens ingespannen en nimmer zoo degelijk geweest als juist thans. Wan neer men in het volle bedrijfsleven staat, weet men met welke moeilijkhe den met grondstoffen en materia len de bedrijven als gevolg van den oor log te kampen hebben. En toch speelt men het dagelijks opnieuw klaar, pro ducten op de mérkt te brengen, die de normale vredesproductie aan degelijk heid overtreffen. Het geheim van deze niet te onderschatten gewichtige vorde ring is uitsluitend en alleen toe te schrij ven aan de oprechte kameraadschap, die in de Duitsche bedrijven heerscht, de bewuste saamhoorigheid van alle le den, die aan het productieproces deelne men, met als hoogste doel aller belang rechtvaardig en billijk te behartigen. Het is duidelijk, dat bij de in Duitsch land gevonden synthese van beide zijden concessies gedaan moesten worden. De ondernemers zijn, nu ze proef genomen hebben, in den het nationaal-socialisme hun te leiden, zelf aangenaam verrast over het resultaat, dat het toepassen van dit standpunt oplevert. De erkenning van de rechten der arbeiders - erkenning eigen lijk van algemeen menschelijke rech ten - legt den fabrikanten belangrijke verplichtingen op en dwingt hen tot be langrijke uitgaven. Doch de kosten, hier aan besteed, wegen ruimschoots op te gen de voordeelen. die dit nieuwe werk- systeem brengt en waarmee de arbei ders hun tevredenheid betuigen. Toen ik het Weensche bedrijf bezocht had, was ik jaloersch op de aldaar toe gepaste methodes. Dat moet ik eerlijk bekennen. Ik heb Weenen ook in vroe ger jaren bezocht Ik kende Weenen als een stad, waar wanorde en relletjes, sta kingen. sabotage, enz. aan de orde van den dag waren. De ondernemers liepen voortdurend het risico, stakingen en sa botage het hoofd te moeten bieden. De arbeiders verkeerden steeds in onze kerheid om hun bestaan. Werkloosheid was schering en inslag. Wat dit betee- kent voor een land dat de revolutie ge kend heeft, is niet te beschrijven. Dat thans in zoo’n korten tijd zulk een fundamenteele verandering is doorge voerd, grenst aan het ongelooflijke en dwingt ons respect af. HET BOTERRANTSOEN VERLAAGD Volgens een United Press-bericht uit Londen heeft het Britsche ministerie voor de voedselvoorziening medegedeeld, dat van 30 Juni af het wekelijksche botorrantsoen van 114 gram tot 57 gram zal worden verlaagd. PREDIKANTEN TEGEN DEELNE MING AAN OORLOG KONING GUSTAAF HEDEN 83 JAAR Koning Gustaaf van Zweden viert heden zijn 83sten verjaardag. De konink lijke familie zou op het slot Drottning- holm bij Stockholm bijeen zijn. In het eerste oorlogsjaar heeft de Ita- 33.000 operaties hetgeen een gemiddelde van 92 per dag beteekent, meldt Stefani. Gemiddeld waren per dag 195 vlieg tuigen in actie. Het aantal vlieguren be droeg 153.000, een gemidddelde van 425 uur per dag. Er werden 400.000 bom men geworpen. Met zekerheid zijn 1170 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten; 560 toestellen van den schijnlijk vernietigd. Voorts zijn 51 vij andelijke oorlogsschepen door vliegtuig bommen tot zinken gebracht. 225 sche pen zijn door luchttorpedo’s of bommen getroffen. DE VERDEDIGING VAN HET AMERIKAANSCHE CONTINENT De regeeringen van Costarica en Gua temala hebben naar „Associated Press" uit Costarica meldt, den Ver. Staten het gebruik van de transcontinentale spoorlijn, welke tot deze beide landen behoort, toegestaan, en wel „voor de verdediging van het continent”. De Ver. Staten willen op deze wijze een overlading van hét Panamakanaal ver mijden. ROOSEVELT EN HET AMERIKAAN SCHE RASSENVRAAGSTUK President Roosevelt heeft, naar D.N.B. uit Washington meldt, het bu reau voor de bewapeningsproductie ver zocht, een oproep te richten tot de be drijven en vakorganisaties, om met het oog op den nationalen crisistoestand elk onderscheid ten aanzien van de negers of andere rasgroepen na te laten. Bij den strijd tegen de „toenemende be dreiging door de totalitaire staten’ mo gen. naér Roosevelt betoogde, niet groote deelen der bevolking van de be wapeningsproductie worden uitgesloten, ■omdat zij tot een bepaald ras of be paalden godsdienst behooren. Roosevelt beriep zich bij zijn verzoek op „her haalde bezwaren over de dis-criminatie van negers en andere rasgroepen vooral in de Newyorksche en aan New York grenzende industriegebieden. verschenen. Hoewel er geen grondzicht was, wierpen de vliegtuigen eenige bri santbommen, die op open veld vielen en geen schade aanrichtten. In den afgeloopen nacht vloog de vij and op verschillende plaatsen Noord en West-Duitschland binnen en wierp in verspreide aanvallen, deels bij slecht uitzicht, op verscheidene plaatsen bri sant- en brandbommen. Een groot aan tal der bommen viel zonder schade aan te richten op het open veld. Overigens werd vooral schade aan huizen aange richt in woonwijken. Requisitoir van den procureur- generaal dr. van Genechten De procureur-generaal, dr. van Genech ten, requisitoir nemend begon met te zeggen, dat het vrij ongewoon is. dat de procureur-generaal zelf in strafzaken op treedt. Wanneer dit hier geschiedt, dan is dat omdat de hoogste belangen van staat en volk hierbij betrokken zijn, al is de zaak ook schijnbaar betrekkelijk onbelangrijk Het staats- en volksbelang vloeit hieruit voort, dat dit de eerste in hooger beroep behandelde zaak is van één van de gevallen, waarin onschuldige volksgenooten tijdens den oorlog zijn ge- dood door andere Nederlanders, alleen omdat zij nationaal-socialist waren. Het is, in het belang van volk en staat, hoog tijd, dat er in deze aangelegenheden recht wordt gedaan Immers, niet alleen zijn deze volksgenooten onschuldig gedood, maar zij worden na hun dood daaren boven nog belasterd In dit land heeft een systematisch gehits door onverant woordelijke kringen plaats gehad, laster taal, dat de N.S.B. landverraad heeft gepleegd dat N.S.B-ers geschoten heb ben op Nederlandsche soldaten, hetzij Duitschland behulpzaam zijn geweest bij het binnenrukken van het land. Laster taal, die in officieele publicaties is voor gekomen, vindt misschien zijn directen oorsprong ia de legerdagorder. uitgaande van een zeer hoog officier, die hier zelf wegens smadelijke vlucht zal terecht staan. Het is noodig, dat de Nederland sche justitie èn om der rechtvaardigheid wille èn om een tragisch misverstand in het Nederlandsche volk op te helderen, deze zaken met zorg onderzoekt. Waar er landverraad is geschied, hetzij aan de zijde van burgers hetzij aan de zijde van officieren die temidden van een dapper strijdend leger op de smadeljjkste wijze hun plicht verzaken of het N.S.B.-ers zijn of niet het openbaar ministerie zal hen vervolger, en de Nederlandsche rech. terlijke macht zal hen veroordeelen. Wie door bewijzen gesteunde feiten bekend kan maken, hij brenge ze onbevangen en onbeschroomd te onzer kennis, maar wie, zooals met velen het geval is, gedreven alleen uit politieken haat, op geniepige wijze lastertaal vertelt, begaat niet al leen een lage daad, maar handelt ook rechtstreeks tegen het belang van het Nederlandsche volk en het Nederlandsche vaderland in Komende tot de zaak zelf, wees mr van Genechten erop, dat door het getui genverhoor is komen vast te staan, dat de luitenant de Vos, die een colonne vrachtauto’s uit het Oosten der stad, naar het Noorden moest overbrengen, gekomen in de Noord-Molenstraat door burgers erop werd gewezen, dat op zijn- colonne was geschoten. Hij zelf had daarvan niets gemerkt De burgers zegden hem daaren boven. dat er een soldaat geheel alleen een huis was binnengegaan, waar „ge vaarlijke N.S.B -ers” waren. Hij liet zijn colonne stilhouden en begaf zich in het aangeduide perceel, waarin een winkel in schilderijen was gevestigd (zaak-Doo- dewaard) Hij trof in de daarbijbehooren- de woning een hem onbekenden soldaat, die, zooals hij begreep, den bewoner reeds had aangezegd, dat hij zich moest aankleeden Zonder dat hij een gesprek had ge voerd met den soldaat, zeide hij, doelen de op den burger, „neem hem maar mee" Hij ging af op de mededeelingen van de burgers en hij was in de veronderstel ling, dat de soldaat in de woning van bedoelden man is gegaan, nadat hij ook soortgelijke mededeelingen had gekregen Buitengekomen met den man uit den schilderijenwinkel. zeide de soldaat tegen hem„Nu moeten wij daar nog naar toe, Op een vergadering van den centralen raad der beweging tot ondersteuning van de politiek van den keizer, heeft de voor zitter. admiraal Soeëtsoegoe. in tegen woordigheid van ministerpresident Ko- noje gesproken over de Japansche vraag stukken van binnenlandsche en buiten- landsche politiek Japan moet een defini tieve beslissing nemen ten aanzien van China, de Zuidzee en het vraagstuk van eventueele Amerikaansche deelneming aan den oorlog Het pact van drie is ge sloten door landen met overeenstemmen de denkbeelden en bedoelingen en laat geen ruimte voor het overwegen van voordeelen en nut Indien de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, beteekent dat. met het oog op de Japan sche traditie van trouw en eer. dat ook het Japansche rijk in den strijd gaat. Ook het vraagstuk van de Zuidzee kan niet stilzwijgend worden gepasseerd, omdat het voor Japan de beslissing tusschen le ven en dood beteekent. Japan nog niet getroffen Het D.N.B meldt uit TokioIn een bericht uit New York over de maatrege len der Vereenigde Staten tot het blok- keeren van de credieten van andere mogendheden wordt gezegd, dat Japan hiervan voorloopig wel is uitgezonderd, doch dat men daaruit geen bereidwillig heid van president Roosevelt moet op maken, iets bij te dragen tot verbetering van de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Veeleer moet Ja pan zich er op voorbereiden, dat de Ver eenigde Staten hun politieken en econo- mischen druk zullen versterken In dit verband wordt gemeld, dat de bevoegde overheid van de Vereenigde Staten reeds een onderzoek instelt naar het Japansche bezit aldaar. Zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht zijn in den nacht van Zater dag op Zondag boven West-Duitschland Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Gibraltar een groot convooi van gewapende vijandelijke koopvaarders aangevallen. Het D.N.B. verneemt, dat daarbij vijf bewapende Britsche koop vaardijschepen met een totalen jnhoud van 21000 b.r.t. door bommen vernietigd zijn. Duitsche duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke vrachtschepen en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29 000 ton tot zinken gebracht Duizend Protestantsche geestelijken uit verschillende deelen der Ver. Sta ten hebben, naar de „New York Times’ meldt, de verklaring onderteekend, dat zij gekant zijn tegen de oorlogszuchtige houding der Ver, Staten en weigeren, van den kansel af de eventueele deel neming aan den oorlog te rechtvaardi gen of te steunen. Volgens een bericht van de „New York Times” uit Washington heeft de Portugeesche gezant in een onderhoud met Sumner Welles verlangd, dat de Amerikaansche regeering haar houding ten aanzien van de Portugeesche eilan den in den Atlantischen Oceaan duide lijk omschrijft. De verzekering van Huil, aldus de gezant, dat Amerika geen voornemens ten aanzien van de eilan den heeft, houdt geen rekening met Roosevelt’s verklaring, volgens welke de Vereenigde Staten een „defensief belang’ bij de eilanden hebben. Men vermoedt, dat Portugal een nieuwe no ta tot Washington zal richten, aldus het D.N.B. tuige heeft niet gezien, dat er twee man nen op de arrestanten toekwamen heeft 5 a 6 schoten gehoord Ook werden nog als getuigen gehoord de luitenant de Vos. die Farinaux arresteerde in diens woning, en de weduwe van Farinaux De president vroeg aan deze laatste getuige, of zij luitenant de Vos herkende, waarop zij antwoorddeJa, dat gezicht zal ik nooit vergeten. Het A.N.P. meldt uit Rome, dat de Italiaansche Hooge Commissaris voor Montenegro, graaf Mazzolini, op zijn aangekondigde inspectiereis door Mon tenegro in een rede te Antisari de ver zekering heeft gegeven, dat Montenegro zijn onafhankelijkheid en zijn vlag zal herkrijgen. De „New York Daily News’ meldt, dat in een Newyorksche stadswijk een groote vechtpartij is ontstaan tusschen negers en blanken, waarbij een Ameri kaansche soldaat is omgekomen. De soldaat had een blanke vrouw een aan merking gemaakt, omdat zij zich door een neger liet vergezellen. De woorden wisseling ontaardde in een vechtpartij, waaraan talrijke negers en blanken deelnamen. De politie moest de orde herstellen. Engelsche vliegtuigen neer geschoten Zondagmiddag trachtten vliegtuigen der Britsche luchtmacht onder de bescherming van het laaghangende wolkendek de Noor- sche en Nederlandsche kust te naderen. Op alle punten werden deze pogingen ver ijdeld. Duitsche jagers schoten in de Ne derlandsche kustwateren een vijandelijken bommenwerper van het type Bristol-Blen heim neer. Bij Zuid-Noorwegen werd eveneens een Bristol-Blenheim neerge haald. Getuigenverhoor Als eerste getuige werd gehoord de agent D. van Hunen, die met den ver dachte de beide arrestanten wegleidde. Onderweg kwam men een volksoploop tegen, waaruit twee mannen te voor schijn traden. De beide agenten hadden den indruk, dat die mannen de arrestan ten wilden verlossen. De beide arrestan ten moesten met de handen op den rug loopen, maar de arrestant F bracht zijn handen naar voren. Verdachte B. loste toen een waarschuwingsschot en toen da,t niet hielp, schoot hij op de beenen van F De procureur-generaal wees er op, dat, wanneer op de beenen geschoten wordt, men niet in den rug geraakt kan wor den Zoowel F. als de mede-arrestant D. zijn in den rug getroffen. Voorts werd o.m. gehoord P. D Doo- dewaard. fabrikant te Rotterdam, die tegelijk met het slachtoffer F gearres teerd werd. Hij werd door militairen uit huis gehaald. Dit geschiedde, naar deze verklaarde, omdat hij N.S B.-er was. Ge tuige kan niet zeggen, of F. zijn handen van den rug nam Ook heeft hij geen waarschuwingsschot gehoord. Deze ge- In de Middellandsche Zee heeft een Italiaansche duikboot een watervlieg tuig van het type Sunderland neerge schoten. Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, de onder bevel van corvettenkapitein Logatelli staande duikboot een vijandelijk vlooteskader aangevallen en door twee torpedo’s een torpedobpotjager tot zinken gebracht’. De verdediging. Mr. K. W. Zieleman, als verdediger «P- tiedende. vroeg zich af. hoe de procureur- generaal gemeend heeft, het juridisch be. wijs tegen dezen verdachte te moeten leveren. Het requisitoir was er meer een 'eRgetuige de Vos dan tegen de ver- aachte. In de eerste plaats bepleitte spr. vrijspraak, subsidiair bevestiging van het vonnis. Hij wees er op, dat het er bij den verdachte niet om ging, dat de arrestan ten N.S.B.-ers waren. Voor den politieman waren zij arrestanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verdachte een vooroordeel had tegen N.S.B.-ers, Hij zou een niet-N.S.B.-er evenzoo behandeld hebben. Op zeer goede gronden mag plei ter concludeeren, dat de beide mannen, die op de arrestanten afkwamen, er wel geweest zijn, al heeft getuige D die dan ook niet gezien. De politieman, die de arrestanten overbracht, volgde daarmede slechts een ambtelijk bevel op. Luitenant de V. had immers de arrestanten overge geven. De eisch, dat de politie toen zij de mannen overkreeg, nog had moeten fouilleeren. gaat te ver, gezien de opwin dende stemming, welke toen in Rotterdam heerschte Bewezen is ook niet, dat de wonden veroorzaakt zijn door kogels van dezen verdachte Pleiter wenschte nie mand te belasten, maar ook de andere agent kan een fout gemaakt hebben, want die heeft ook geschoten. En nog meer schoten zijn gelost, achter de agenten. De verdachte moet dus worden vrijgespro ken. Zoo het hof geen vrijspraak kan geven, dient aangenomen te worden, dat verdachte uit noodweer gehandeld heeft- Het vonnis der rechtbank dient dan te worden bevestigd De uitspraak werd bepaald op 25 Juni- Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelde gisteren mede: „Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijan delijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. De lucht macht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland gebombar deerd. Bij het afweren van vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied trachtten binnen te vliegen, hebben zich meermalen luchtgevechten ontsponnen, waarbij een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen bij Tobroek. Lichte Duitsche en -Italiaan sche gevechtsvliegtuigen hebben de ha ven en verdedigingswerken van Tobroek herhaaldelijk met goed gevolg aange vallen. Op een Britsch vliegveld heb ben zij verscheidene op den grond staande vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur vernield. Een Brit sche jager en drie gevechtsvliegtuigen zijn bij luchtgevechten en door afweer geschut neergehaald. In het Middellandsche Zeegebied heeft een afdeeling Duitsche gevechts- vliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte van Beiroet hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser een voltreffer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwak ke vijandelijke a.fdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant bommen laten vallen, die echter slechts weinig schade aanrichtten.” Het 375ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier, dat gisteren werd gepubliceerd, luidt: „In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vlootb,a- sis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen de Duitsche en de Italiaansche lucht macht herhaaldelijk de vestingwerken van Tobroek gebombardeerd, waarbij groote branden uitbraken. Boven To broek zijn twee Hurricanes neergescho ten. Dé vijand heeft luchtaanvallen ge daan op Benghazi en andere plaatsen in Cyrenaica. Twee Engelsche vliegtui gen zijn door Duitsche jagers neerge schoten, een derde toestel werd door het Italiaansche afweergeschut neerge haald. De bestuurder werd gevangen genomen. In het gebied van de Egeische Zee hebben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodus geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in WANG TSJING WEI TE KOBE AANGEKOMEN De president van de nationale Chinee- sche regeering, Wang-tsjing-wei, is in Kobe aangekomen, waar hij door den Chineeschen ambassadeur en vertegen woordigers van de Japansche regeering werd ontvangen Vanavond reist hij door naar Tokio Het Haagsche gerechtshof heeft Zater dag onder presidium van mr. van Ro- mondt het hooger beroep van den offi cier van justitie te Rotterdam behandeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd, „dat hij op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van het lichaam van F. J. Farinaux, tengevolge waarvan deze spoedig is overleden”. De Rotterdamsche rechtbank had bi. vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsvervolging, daar zi, het feit wel bewezen, doch niet straf baar oordeelde, o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschriften voor- politie ambtenaren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt. Als getuigen van het openbaar ministe rie, dat door den procureur-generaal, dr. R van Genechten, werd vertegenwoor digd, werden opgeroepen D. van Hunen, F. H. J. de Vos, P. D. Doodewaard en B. J Voorhout. Verdediger is mr. K. W. Zieleman te Rotterdam. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN De correspondent van „Associated Press”, die van vacantie in de Vereenig de Staten te Londen is teruggekeerd, meldt, dat in de laatste 3 maanden de verwoestingen te Londen vervijfvoudigd zijn, aldus het D.N.B. Duizenden hebben hun woning moeten verlaten en hun leefwijze moeten veranderen Londen heeft meer respect voor de Duitsche luchtmacht dan het ooit heeft gehad. Er zijn maar weinigen, die in hun eigen bed slapen duizenden leven onder den grond De puinhoopen van Londen ma ken op een bezoeker, die na een afwezig heid van enkele weken terugkeert, eén ontstellenden indruk. De Britsche admiraliteit deelt mee. H i de torpedojager „Jersey” op een vijan delijke mijn geloopen en gezonken is De „Jersey" behoorde tot de Javelin- kla^se met een inhoud van 1600 b.r.t. werd in 1939 voltooid en had een nor male bemanning van 183 koppen. Mislukte aanval op Duitsch patrouillevaartuig De poging van een Britschen bommen werper om een Duitsch patrouillavaar- tuig op de Noordzee aan te vallen/mis lukte Het schip haalde door welgemikt vuur het Britsche vliegtuig omlaag, dat brandend in zee stortte. dat is ook een N.S.B.-er en die is er ook bij betrokken” Hij volgde den soldaat en samen gingen zij in een tegenover den schilderijenwinkel gelegen hoedenzaak izaak-Faiinaüx) Hij meende, dat toen reeds de agenten van politie ter plaatse waren, doch het kan ook zijn, dat die eerst later kwamen. In de boven den hoedenwinkel gelegen woning heeft hij een man. dien hij niet van naam kent aangehouden Op de straat heeft hij de twee mannen overgegeven aan twee agenten van politie, die daar passeerden of reeds daar waren. Hij had de aan. gehoudenen niet gefouilleerd Ofschoon hij het zich niet meer herinnert, gelooft hij niet dat hij den agenten heeft ge. zegd, dat er geschoten was op zijn co lonne. doch meent hij, zonder meer, ge- zegd te hebben dat de twee burgers overgebracht moesten worden naar e<gk politiebureau Hij was gejaagd en is on? middellijk doorgetrokken met zijn colon ne naar den BergsingeL waar hij twee dagen later nog stond. Het is voldoende, zijn verhaal te hooren aldus de pro- cureur-éeneraal om te beseffen, op welke onverantwoordelijke en schande lijke wijze er hier tegen behoorlijke burgers is opgetreden Zonder eenige contróle zonder zelfs schoten te hebben gehoord zonder zelfs een gesprek met de burgers te voeren, werden deze twee onschuldigen gearresteerd Het waren immers maar N S B -ers. Om hen te fouil leeren daartoe had de luitenant, die zelf zooveel tijd had om terwijl zijn colonne stil stond, twee huizen binnen te gaan, geen gelegenheid. Farinaux en Doode waard werden overgeleverd aan de poli- tie. Ook deze fouilleerde hen niet. De twee agenten gelastten hen, voor hen uit te loopen, met de handen op den rug. Toen schijnt er op zeker oogenblik pu bliek in de richting van dit groepje te hebben gelooper. De heer Farinaux had toen het ongeluk, waarschijnlijk uit zenuwachtigheid, zijn handen naar voren te brengen B heeft toen onmiddellijk op hem gevuurd twee schoten op hem los sende. waarvan ten minste één hem doo delijk trof Spr. oefende voorts critiek op ’t politie, onderzoek, dat in het begin werd inge steld. Hij noemde het een wonder, dat de schuld van den verdachte nog kon komen vast te staan. Spr kon niet meegaan met het betoog van de rechtbank waar deze zegt: ..Farinaux en Doodewaard waren aan verdachte en zijn collega als menschen, die voor de militaire macht gevaar ople verden in een stad, waar telkens uit hui zen geschoten werd dopr burgers, aange wezen en ter overbrenging naar een poll, post overgegeven”. Waar zijn de bewij zen. dat telkens uit huizen geschoten werd door burgers? Waarom worden deze bur gers, aldus spr.. die uit huizen op mllitai ren geschoten hebben dan niet vervolgd? Ik heb alle gevallen, waarin beweerd werd dat er door burgers op soldaten geschoten is. zoooveel mogelijk laten on derzoeken Er is in geen enkel geval Iets anders dan lasterlijke of door groot spraak of vreesachtigheid ingegeven ver halen overgebleven. Hetgeen hier gebeurd is, is een klassiek voorbeeld van een der. gelijk verhaal. Op het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksge nooten met ruw geweld uit hun huis ge sleept Er wordt niet naar wapens ge zocht zij worden niet verhoord zij wor den niet gefouilleerd, maar één hunne: wordt als een stuk wild neergeveld Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is. Hij is niet de grootste schuldige in dit opzicht Veel schuldiger is de" getuige de Vos. die zonder zich ook maar eenigszins van de waarheid van net gerucht te overtuigen op mededeel ing schieten, dat hij zelf niet heeft gehoord met van verwaarloozing van zijn eigenlijke militaire taak, zonder huiszoeking, zonder verhoor, zonder fouilleeren deze twee menschen, aan de politie overlevert Ik heb er reeds op gewezen, hij zal de ver antwoordelijkheid van zijn daden moeten dragen en ik zal ook zijn vervolging ge lasten. Nog veel schuldiger zijn zij die de Vos ir. deze stemming hebben gebracht n.l de kringen, die toen het vaderland in gevaat was. gedreven door lage partijschap niets anders hebben gedaan dan een vaderland lievend deel van het volk op lage wijze te belasteren en het andere deel van het volk tegen hen op te hitsen en die. toen de nood aan den man kwam, terwijl dit volk nog in vollen strijd stond, zich aan hun verantwoordelijkheid hebben onttrok ken en naar het buitenland zijn gevlucht Maar ook B draagt schuld. Als politie man had hij zeker de personen, die hij moest overbrengen, moeten fouilleeren. Wanneer hij dat niet deed dan had hij, die zeer kort achter Farinaux liep, niet op het lichaam, maar op de beenen moe ten mikken. Zijn verontschuldiging, dat er een groep menschen op hem toe kwam loopen, snijdt geen hout. Wanneer zij kwaad in den zin hadden, dan zou zijn op treden hem nog slechts In grootere moei lijkheden hebben gebracht Hij verkeerde geenszins in den noodtoestand, die hem het schieten op de beenen belemmerde Spr. wilde ten volle rekening houden met de grootere schuld van anderen, maar anderzijds moet er rekening worden ge houden met het ontzaglijke leed, dat hier veroorzaakt is. Een man in de kracht van zijn leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blijft onverzorgd achter Want ook de commissie, die haar mate-’ rieele schade moest vergoeden is daarbij zoo schriel mogelijk te werk gegaan De kinderen missen hun vader. Dit alles mag niet worden vergeten; Rekening houden de met dit alles requireerde spr. tegen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden, met vernietiging van het von nis der rechtbank. DIJKDOORBRAAK BIJ LIER Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen is de dijk van de Nethe in de buurt van Lier op 2 plaatsen be zweken. Verscheidene hectaren bouwland werden overstroomd, waardoor aan de gewassen aanzienlijke schade is toege bracht. In de buurt van de sluizen moest des nachts een huis worden ontruimd, zijn geen personen om het leven komen.- De brandweer en een aantal vrij willigers slaagden er in na uren gewerkt te hebben de gaten in den dijk met zandzakken te dichten. Het D.N.B meldt uit Washington President Roosevelt heeft de onmiddel lijke blokkeering gelast van het geheele Duitsche en Italiaansche te goed, alsmede dat van alle bezette Europeesche landen, voor zoover dat nog niet eerder was ge schied. Naar „Associated Press” meldt, berust Roosevelt’s beschikking op zijn volmach ten krachtens de wet op den noodtoe stand. De noodige maatregelen worden door het ministerie van financiën ten uit voer gelegd De president heeft, aldus „Associated Press” verder, opdracht gegeven tot in- ventariseering van allen buitenlandschen eigendom in de Vereenigde Staten. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat alle financieele transacties onder toezicht der regeering zullen wor den geplaatst. De bladen te „New York” publiceeren de blokkeering met vette letters en ma ken zeer uiteenloopende berekeningen van het bedrag der gelden, die geblok keerd worden. „Associated Press” bericht, dat ook patentrechten en opdrachten van Duitsche en Italiaansche firma’s on der de bepaling vallen. Inventarisatie van Amerikaan sche eigendommen in Italië een extra-communiqué wordt te Rome bekend gemaakt, dat de fascisti sche regeering besloten heeft tegenover Roosevelt’s maatregel tot blokkeering der Duitsche en Italiaansche credieten in de Vereenigde Staten, vergeldings- Het verhoor van verdachte Op een desbetreffende vraag van den president antwoordt verdachte, dat hi. hoorde, dat er uit huizen geschoten werd. Militairen onder leiding van een luite nant brachten toen op straat twee arres tanten aan, die door verdachte en een collega naar het politiebureau moesten worden geleid. Volgens de geruchten zouden beide arrestanten geschoten heb ben. Verdachte en zijn collega gelastten' daarop de beide arrestanten, die de han den op den rug moesten houden, voor hen uit te gaan. Nabij de Zwaanshals gekomen, traden uit de menigte twee personen naar voren, die zich zoodanig in de lijn voor de beide arrestanten en de achter hen loopende agenten (ver dachte en zijn collega D van Hunen), begaven, dat deze niet het oog op hen konden houden. Op zeker oogenblik bracht Farinaux de handen van den rug af. Verdachte meende, dat Farinaux een wapen bij zich had, wat hij uit de over neming van den luitenant had opge maakt. Verdachte heeft toen een waar schuwingsschot gelost, dat eenige ver warring deed ontstaan Toen verdachte den indruk kreeg, dat Farinaux verzet wilde plegen, heeft hij opnieuw gescho ten. Daarna is Farinaux gewond en ge vallen en is verdachte met hem achter gebleven. Zijn collega van Hunen is met den mede-arrestant Doodewaard verder gegaan.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2