de van Het jaarverslag Nederlandsche Bank N.V. No. 17903. 194 lv Dinsdag 17 Juni. Van het Syrische strijdtooneel actie Duitschland’s toekomstige tegen Engeland 1 8 S'XSSS i"SUn" Zal niet gericht zijn tegen de Britsche eilanden zelf Hevige luchtgevechten boven het Kanaal Hevige gevechten in den centralen sector VERDUISTEREN van 10.04 uur n.m. tot 5.17 uur v.m. voor een neer- Irak krijgt van een Britsche torpedoboot tot zinken gebracht „Binnen twee maanden weten wij echter meer”, aldus Berlijn Engelsche vliegtuigen boven West-Duitschland De toetreding van Kroatië tot het Driemogendhedenpact Nachtdienst dokters: 8 5 3 Duitsche regeering bestudeert tegenmaatregelen De strijd ter zee „De oorlog plaatst het Nederlandsche volk Telefoon 116300 Ueven lijnen) Giro No. 12500 Draagt bij tot duurzame pacificatie van Zuidoost-Europa Negen der aanvallers geschoten ENGELAND De blokkeering van Duitsch en Italiaansch tegoed in de Vereenigde Staten Geen bijeenkomst van den Duitschen Rijksdag Een voorstel tot vorming van Engelsch-Arabischen staat taak van ernstigen zelfinkeer** x Diepgaande veranderingen dringend gewenscht Vijftien Britsche vliegtuigen vernietigd Japansche vlootbewegingen in Zuid-Chineesche wateren een garantieverklaring Engeland Amerikaansche vliegbases aan de kust van Brazilië? COURANT PRIJS DEK ADVERTENT1ÊN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 in minister-president, HAAGSCHE Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. wederom voor ’t oogen- circulatie Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 moet i in V» V V s V V 8 sz 8 De oorlog tast de reserves aan, doch de organisatie van de groote Europeesche levensruimte vrij van economische be lemmeringen schept de grondslagen voor een zoo snel herstel bij den vrede, dat zelfs deze oorlog de hechtheid der grond- Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse verklaarde De postboot, die den dienst met Ierland over het Kanaal van St. George onder hield, is, naar Reuter meldt, door Duit sche Stuka’s tot zinken gebracht Naar het DN B, meldt, is een koop vaarder van 3000 b.r.t. gisteren ten Zui den van Plymouth met goed resultaat ge bombardeerd. De arbeid, die door de Britsche gene raties dezer eeuw was verwaarloosd, is door het Derde Rijk en zijn Führer als het eenige juiste economische fundament der volksgemeenschap aanvaard. Op den arbeid is de waarde van de mark ge grondvest. Degenen, die dezen oorlog noodeloos willen verlengen, willen dezen grondslag aantasten, doch juist op dit ge bied wordt met een ontembare volhar ding gewerkt aan het organiseeren van den menschelijken arbeid tot zijn toppunt achter het steeds vooruit schuivende front der legers der Asmogendheden. Markensaldi volwaardige deviezen Deze couraait verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hovtemastr. 66. Tnl.t72l187 Na de zitting van den Kroatischen mi nisterraad, waarna de leider van den staat, dr. Pavelitsj, onmiddellijk na zijn aankomst den te Agram gebleven leden van de regeering rapport heeft uitge bracht, over het toetreden van Kroatië tot het driemogendhedenpact, heeft de minister van buitenlandsche zaken, dr. Lorkowitsj, de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen en een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zei- deVoor den jongen Kroatischen staat beteekent de opname in het Driemogend hedenpact nog meer dan voor de andere landen. Wij hebben hierdoor de toestem ming gekregen aan de nieuwe vorming van Europa actief mede te werken. Aan den anderen kant ontvangen wij door den tekst en den zin van het Driemogendhe denpact ook de actieve bescherming van de leden van het pact. Wij zijn er van overtuigd, dat dit verdragstelsel ten goe de zal komen aan een definitieve en per manente pacificatie van Zuidoost-Europa. Wij begrijpen zeer wel, dat men nu uit Londen Kroatië met een stortvloed van woedende aanvallen overstelpt en dat men den jongen Kroatischen staat acht niet te bestaan, terwijl men het niet be staande Zuid-Slavië wel acht te bestaan. In de geheele politiek van illusies en fic ties, waarmede Groot-Brittannië thans noodgedwongen moet werken, komt het op een fictie meer of minder niet aan. In ieder geval is het voor ons slechts een eer, wanneer de gevluchte Servische re geering, die in Kroatië nooit aanhangers heeft gehad, ons via de Londensche ra diozenders smaadt en belastert. Indien dit niet zoo was, zou dit slechts bewijzen, dat wij de dingen niet goed deden. Succesvolle Fransche tegen aanvallen In den afgëloopen nacht is de R.A.F. naar West-Duitschland gevlogen, waarbij negen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten, meldt het D.N.B. Op ver schillende plaatsen wérden bommen ge worpen, voornamelijk op woonwijken. De bommen veroorzaakten eenige schade aan gebouwen en maakten verscheidene slachtoffers onder de burgerbevolking. Er werd geen militaire schade aangericht. De krachtige afweer verhinderde, dat de vijand zijn bommen goed kon plaatsen. De reeds gemelde buitengewone succes sen der Duitsche jagers van gistermid dag vonden een aanzienlijke voortzetting bij het optreden van Duitsche nachtja- gers, welke de vijandelijke vliegers af- wéerden. In totaal werden in den nacht van 16 op 17 Juni negen Engelsche ma chines door nachtjagers neergeschoten. Volledige verduistering in de Syrische steden Ofi meldt uit Beiroet, dat van heden avond af te Beiroet, Damascus en in alle plaatsen in het gebergte volledige verduistering is voorgeschreven. GERUCHTEN OVER WIJZIGINGEN IN CHURCHILL'S KABINET S.P.T. meldt uit Londen, dat daar in po litieke kringen geruchten de ronde doen, dat er enkele wijzigingen in het kabinet- Churchill op handen zijn. Volgens deze ge ruchten zou Ambry, de minister voor Indié en Birma, zijn ambt neerleggen en ver vangen worden door Sir Stafford Cripps, den Britschen ambassadeur in Rusland, die op het oogenblik in Londen vertoeft. Amery zou minister van oorlog worden. Andere geruchten spreken echter van een benoeming van Amery tot opvolger van Duff Copper in het ministeriè van voor lichting. Voorts verluidt, in semi-officieele kringen te Londen, dat Griffith, den voor zitter van den Engelschen mijnwerkers- bond, een plaats in het kabinet zal worden aangeboden. JAPANSCHE AMBASSADEUR UIT LONDEN VERTROKKEN De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, is gistermiddag van Padding ton station aldaar vertrokken, waar tal rijke vooraanstaande lieden hem uitge leide deden, onder wie Sir Frederick Leith Ross, de Britsche financieele deskundige. Sjigemitsoe, die via Lissabon en de Ver. Staten terugkeert, is meer dan twee jaar te Londen geweest. De ambassadeur had voor zijn vertrek een langdurig onderhoud met den Britschen minister-president, Winston Churchill. vaststaat, dat zal worden, mogelijkheid voor t bestaan. Een nader bericht van Ofi uit Beiroet meldt, dat in het Zuiden van Syrië de aanvallende bedrijvigheid der Fransche afdeelingen in den loop van den dag nog sterker is geworden. Deze afdeelingen opereerden bij Ezraa en Keunetra en in den Zuidelijken Libanon in den sector Merj-Ayoem, waarbij zij werden gesteund door verkennings- en bombardements vliegtuigen. De aangewezen stellingen werden vlot genomen. In het gebied van Kiswe had een Fransuhe tegenaanval de verwachte re sultaten en maakte terreinwinst mogelijk. De luchtmacht ondernam verkennings vluchten boven de achterwaartsche ver bindingen van den vijand en de woestijn. Ten Zuiden van Damascus en bij Dera werden Britsche colonnes en pantser wagens met succes gebombardeerd. De Brifcche berichtendienst meldt, dat Fransche troepen bij Merj Ayoem door de Britsche stellingen gedrongen en de stad binnengetrokken zijn. Tevens wordt van andere invallende troepen der Fran- schen gesproken, welke tegen Keunetra optrekken. De toestand in den centralen sector van het front wordt als onduide lijk gekenmerkt, aldus het D.N.B. Het A.N.P. meldt uit BerlijnDe het buitenland verspreide geruchten over bijeenroeping van den Duitschen Rijks dag worden in politieke kringen hier niet bevestigd. Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Naar het D.N.B. uit Bagdad verneemt, heeft de onlangs benoemde Irakeesche ge zant te Cairo, Noeri Said Pasja, opdracht gekregen, den Arabischen regeeringen een Engelsch voorstel voor te leggen, dat neer komt op de vorming van een Engelsch- Arabischen staat Syrië, de Libanon, Pa lestina en Transjordanië, zouden daartoe behooren. Aan het hoofd zou de in Engel schen dienst staande Emir van Transjor danië komen. Egypte zou als tegenprestatie een deel van het schiereiland Sinai krijgen alsmede een deel van de Palestijnsche woestijn. Palestina zou een zekere autono mie krijgen en de Joden Zouden bij het be stuur een vooraanstaande plaats innemen. Daarentegen zou men de Arabieren in Pa lestina aanmoedigen, naar Transjordanië en Syrië te emigreeren. men gisteren, dat de onmiddellijke blokkee ring van alle Duitsche en Italiaansche tegoed alsmede dat der bezette landen, zooals die door Roosevelt bevolen is, van Duitsche zijde „volkomen ongerechtvaar digd” wordt geacht. Naar men zeide wordt de kwestie van het nemen van tegenmaatregelen nog bestudeerd. S.P.T. meldt uit Berlijn De nieuwe ontwikkeling der gebeurte nissen in Amerika, Nederlandsch-Indië en Syrië en de actie der Duitschers in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee zijn de punten, die deze week in de wereldpers de eerste pagina’s hebben gevuld. S'i!P.?er Wellis heeft een protest bij de R>]ksregeering aangekondigd. De laatste berichten uit Japan over de onderhandelingen te Batavia zijn minder somber dan die der vorige week. Ofschoon het nu wel Josjizawa teruggeroepen blijkt ook dat de nieuwe onderhandelingen blijft week kan een opheldering der positie brengen. Heden spreekt maarschalk Pétain naar aanleiding van den eersten verjaardag van zijn regeering. Natuurlijk wordt de rede van den maarschalk met groote be langstelling tegemoet gezien. Het staat echter niet vast, of Pétain over de hou ding tot Engeland en de gebeurtenissen in Syrië zal spreken. De nieuwe actie welke wordt voorbe reid, en die, volgens Rijksminister dr. 2 x g s X g g X g X g X A X g X g g g g 2 A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<S< Aan het verslag van de Nederlandsche Bank N.V. over het boekjaar 1940-1941 is het volgende ontleend: De oorlog, die thans om ons heen woedt, plaatst het Nederlandsche volk voor een taak van ernstigen zelfinkeer. Het is niet wel mogelijk zich op het eenvoudige stand punt te blijven stéllen, dat de vroegere toe stand zonder meer goed was en dat ver anderingen overbodig of ongewenscht zijn. Wie zulk een houding aanneemt, plaatst zich in tegenstelling tot het leven zelf, dat nu eenmaal een voortdurende ver andering en beweging beteekent. Bij het overgroote deel van ons volk over- heerscht het besef, dat diepgaande veran deringen met betrekking tot de toestanden welke vóór den oorlog heerschten, in het algemeen belang dringend gewenscht zijn. Over den aard en den vorm, die aan deze veranderingen dienen te worden ge geven, bestaat uiteraard in verschillende kringen een groote verscheidenheid van meening. Dat zulke veranderingen alleen duurzaam zijn voor zoover zij uit den or- ganischen groei der volken voortkomen, spreekt vanzelf. Elke arbeidsgemeenschap heeft op haar gebied naai; de nieuwe vor men te zoeken. De Nederlandsche bank kan en wenscht zich niet te onthouden van een nadrukkelijke deelneming aan deze alge- meene taak, die ons door een van de ge weldigste revoluties, die de geschiedenis heeft gekend, is gesteld geworden. De huidige veranderingen spelen zich immers ook af op het financieel-economisch ter rein, waarop de Nederlandsche bank meer in het bijzonder haar taak uitoefent De levensruimte op het vasteland van Europa. Voor die groep onzer bevolking, die ge neigd is elke vernieuwing, ook op finan cieel-economisch gebied in beginsel af te wijzen, zij er hier op gewezen, dat de doel stellingen, welke bij de beoogde reorgani satie van Europa door middel van den Vol kenbond waren gesteld, op nagenoeg geen enkel terrein zijn bereikt geworden, en dat thans, in vollen oorlogstijd, op veel grooter schaal deze reorganisatie daadwer kelijk wordt verwezenlijkt. Op het vaste land van Europa is een groote levensruim te in wording, waarbinnen de ruil van pro ducten en diensten zich vrij zal kunnen af wikkelen. Degenen, die aan de noodzake lijkheid eener grootere levensruimte geloo- ven, kunnen inderdaad niet ontkennen dat in dat opzicht gedurende de laatste twaalf maanden groote vorderingen zijn gemaakt De Nederlandsche bank is in zooverre di rect betrokken bij dezen nieuwen Euro- peeschen opbouw, als de invoerrechten op goederen naar en van Duitschland en de deviezengrens tusschen het Derde Rijk en Nederland werden opgeheven. Tusschen de tot het Derde Rijk behoo- rende gebieden en Nederland bestaat nagenoeg geen belemmering meer voor het vrije betalingsverkeer. Reeds is de organisatie van een vrij bankenverkeer en van het postcheque- en giroverkeer over dit reusachtige gebied in vollen gang. Terwijl het wegruimen van hin dernissen op volkshuishoudelijk gebied ten bate van het vrije goederen- en han delsverkeer tusschen Duitschland en Ne derland snelle vorderingen maakt, wor den ook met andere landen, waarmede het Duitsche Rijk door de machtig snelle ontwikkeling van Europa in steeds nau were betrekkingen raakt, onderhandelin gen gevoerd over het opruimen der be lemmeringen, die aan de welvaart der volken binnen de Europeesche levens ruimte, in den weg staan. In het jaarverslag van de Deutsche Reichsbank over het jaar 1940 wordt met zooveel woorden gezegd, dat het doel is, om in oorlogstijd de grondslagen voor een toekomstigen organischen economi- schen en geldelijken nieuwbouw op het Europeesche vasteland te leggen. Ook het jaarverslag van de Rijksbank wijst er op, dat in de Duitsch-Italiaansche clea- ringovereenkomst van Augustus 1940 reeds overeengekomen werd, dat alle vor deringen en verplichtingen uit het bui tenland tusschen Italië eenerzijds. het Derde Rijk, Nederland, België en Noor wegen anderzijds in marken zullen wor- Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt is gistermiddag een poging van afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtui gen om onder sterk escorte van jagers de Kanaalkust te naderen, met zware ver liezen voor de Britten afgeslagen. Bij de luchtgevechten, die ontstonden, scho ten Duitsche jagers 13 Engelsche jagers en een Bristol-Blenheim neer. Een ander Britsch toestel werd door luchtdoelartil- lerie omlaaggehaald, zoodat de totale ver liezen der Britten 15 vliegtuigen bedra gen. De volgende bijzonderheden over dit treffen kunnen nog worden vermeld: Toen de afzonderlijke Britsche ge vechtsvliegtuigen onder escorte van tal rijke jagers poogden de Fransche Ka naalkust te naderen, stegen terstond Duitsche Messerschmitt-gevechtsvliegtui- gen op. De aanval werd nog boven het Kanaal afgeslagen, waarbij 14 Britten werden neergeschoten, 10 Spitfires en een Bristol-Blenheim. Het type van de 3 an dere toestellen, jagers, is nog niet vast gesteld. Slechts 3 Messerschmitts gingen verloren. Het type van het vijftiende Britsche vliegtuig, omlaaggehaald door de luchtdoelartillerie, is eveneens nog onbe kend. slagen der groot-Duitsche volkshuishou ding niet kan aantasten. Op deze arbeids organisatie van het vasteland en op het verbreede economische draagvlak der vrije levensruimte van Europa, is de waardevastheid der mark; op deze en haar Europeesche gelding is haar karak ter als dekkingsdevies gegrondvest, der halve zijn de markensaldi, welkë de Ne- derlandsche Bank onderhoudt, als vol waardige deviezen te beschouwen. Het spreekt vanzelf, dat de opeenhoo- ping der markensaldi,’welke op blik plaats heeft., de schijnbare van betaalmiddelen vergroot. Deze saldi zijn trouwens een verschijn sel van voorbijgaanden aard. Zij vormen een overgangsvorm in de wordende groote levensruimte van Europa en func- tioneeren als een crediet aan het Derde Rijk, Doch ook de weerstand van het oude tegen het nieuwe openbaart zich in deze aangroeiïng der markensaldi. Het Nedeflandsche volk, of althans een deel daarvan, vermeidt zich ter beurze in aan koopen van Amerikaansche effecten, waarvan de tegenwaarde in Amerika is geblokkeerd, en welke dus een volkomen onbepaalde waarde bezitten. Deze zelfde kapitaalkrachtige kringen, die zich aan een dergelijke blinde specu latie overgeven, zijn slechts ten deele geneigd kapitaalbeleggingen in het Derde Rijk ter hand te nemen, welke kapitaal beleggingen, zoo hiermede eenmaal een aanvang is gemaakt, het markentegoed van de Nederlandsche Bank zouden doen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Een zware verantwoording rust in dit opzicht op de commissionnairs en op de pers, die het publiek voorlichtingen geven. Het is te vreezen. dat thans wederom als zoo vaak in het verleden de verliezen, welke op de meest speculatieve Amerikaansche effecten kunnen worden geleden, de kleinste spaarders van het land zullen treffen. Het was dan ook een wijs besluit om de Amerikaansche effecten tot datgene te bestempelen, wat zij werkelijk zijn, n.l. buitenlandsche fondsen en de notee- ring voor deze effecten te verbieden. De oorlog stelt nu eenmaal harde nood zakelijkheden. Deze noodzakelijkheden kunnen grooter leed op latere tijdstippen vermijden. De financiering der overheids* uitgaven Het ..kapitaal heeft de plicht zich zoo veel mogeljjk dienstbaar te maken aan de Nederlandsche arbeidsgemeenschap, en dus die doeleinden te bevorderen, waar door de welvaart dezer arbeidsgemeen schap kan worden verhoogd. Deze nood zaak klemt te meer, waar voor den duur van den oorlog, helaas, een belangrijk gedeelte van het nieuwe spaarkapitaal moet worden opgeëischt voor de financie ring van de buitengewone uitgaven die op ons grondgebied drukken. Zoolang deze uitgaven die op ons grondgebied drukken, het karakter hebben van een verzekering voor de toekomstige bestaansmogelijkheid der Germaansche volken en dus ook van ons land, zal althans bij dat deel van het volk, dat de Europeesche vernieuwing reeds als een levende werkelijkheid heeft aanvaard een offer gaarne worden ge bracht. De financiering van de overheids uitgaven overweegt dan ook op het oogen blik in zoodanige mate, dat er oriënteering van het spaarkapitaal naar de obligatie- markt vanzelfsprekend behoort te zijn. In Duitschland wordt het staatscrediet in snel tempo op de basis van een rente voet van 3J pCt. geplaatst. Het kan niet uitblijven, dat van Duitschland uit aan koopen van obligaties zullen plaats vinden die hier een hoogere rente afwerpen dat mettertijd met onafwendbare kracht ’deze aankoopen de koersen van de Nederland sche obligaties zullen opstuwen. Hét in dan ook. in de toekomst mogelijk zijn Nederland eveneens op de basis van 34 pCt. te leenen. 1 Het discontotarief Deze en dergelijke verschijnselen zullen zich ook op de geldmarkten voordoen. Hiep VOkF- het °°<?enblik het tegenge stelde verschijnsel waarneembaar De dis- contotarieven van schatkistpapier lagen hier reeds geruimen tijd onder de Duitsche wM-V"' De afstand is voor korten tijd echte? nog vergroot door een verlaging van dedl®contotarieven over de geheele linie zoodat wij op het oogenblik ver ónder Duitsche tarieven liggen Fr ziin u 8 dere der discontotar even en crhatti-i g op een ontspanhing van de Be T zen. In den allerhatsten tiidel^mark^ w^ maanden, die sinds het eindevan'hei u® jaar zijn verloopen beg nnen d. etboek* van het terugk^renS8 veXouwen ^ieh meer en meer te versterken n. h geld te hamsteren begint ne,«,n« 0,n Het tijdstip kan tegemoet waarop de besparinge^ 8ezien’ krachtige» steun zullen vormen m C!n geld- en kapitaalmarkt V00r do storen. Het Nederlandse J?it e*e,en bewogen tijden aan zoovUï°»k dat n deze In de schen. Hoe eerder dat geschTedt eerder zal ook bii een iJ^Ji 1 des ta het Nederlandsche Sik dZ van zijn bestaan hebta De derde Duitsche luchtaanval op Haifa De derde Duitsche bomaanval op Haifa, ondernomen in den nacht van 13 op 14 Juni, heeft, evenals de vorige aan vallen, veel succes gehad, aldus het D.N.B. Bij goed zicht konden de Duitsche vliegers vaststellen, dat bomtreffers van het zwaarste kaliber midden op de 500 m. lange pier terecht kwamen. Geweldige brokken steen en cement* werden in de hicht geslingerd. Een deel daarvan viel op 2 torpedojagers, welke langs de pier lagen. Men kan aannemen, dat beide aanzienlijke schade hebben opgeloopen. In militaire kringen te Manilla zegt men vernomen te hebben, dat 27 Japan sche torpedobootjagers van hun steun punten aan de kust van Tsjekiang zijn uitgevaren, meldt United Press. Hun koers is tot nu toe onbekend. Men schat dat deze jagers een divisie landingstroe pen aan boord zouden kunnen meenemen. Te Sjanghai verluidt, in verband met de berichten over sterke Japansche con centraties van oorlogsschepen in de Zui delijke wateren, dat enkele van de oor logsschepen momenteel in beperkte mate manoeuvres houden voor de kust van Tsjekiang. Een aanzienlijk aantal Japan sche oorlogsschepen en hulpschepen be vindt zich in dezelfde wateren. Ingelichte waarnemers zijn echter van oordeel, dat men aan deze bewegingen momenteel geen al te groote beteekenis moet hech ten. den gecleard. Daarmede openbaart zich de taak, die de mark als betaalmiddel in de toekomstige Europeesche levensruimte zal moeten vervullen. De Nederlandsche gulden is tot elk bedrag en tegen den vasten koers van 100 R.M. 132.70 inwisselbaar en ook .het omgekeerde is het geval. Ook met vele andere staten is tusschen de mark en het betreffende betaalmiddel een vaste koersverhouding gelegd, zoodat op deze wijze ook tusschen den gulden en de betaalmiddelen dezer landen een vaste waardeverhouding is geschapen. De komende Europeesche levensruimte moet over een economisch-financieel cen trum beschikken, als hoedanig Berlijn in aanmerking komt. De snelle economische ontplooiing van het Derde Rijk zal aan ieder duidelijk zijn die zijn oordeel vormt zonder haatgevoe lens of vooringenomenheid. De overzee- sche organisatie der volkshuishoudingen zal daarbij niet in het minst worden ver waarloosd. De vorige wereldoorlogen brachten ge weldige veranderingen op economisch ge bied. Te velen onzer landgenooten zijn blijkbaar vergeten, dat voor de Napo leontische oorlogen Amsterdam het fi nancieele centrum van Europa was; dat na deze oorlogen Londen de plaats van Amsterdam innam, en dat bij den vorigen wereldoorlog New York Londen ging overschaduwen. De voordeelen die zich bij het herstel van den vrede voor de volken van het Europeesche vasteland na de voltooiing van de Europeesche levensruimte snel zouden doen gevoelen blijven thans ge deeltelijk achterwege. Slechts moeizaam baant thans de continentale handel zich t>e midden van dé door den oorlog opgelegde noodzake lijkheden zijn baan, en toch ontwikkelt zich, hoewel voor veler oogen nog onzicht baar, het leven in de grootruimte van het Europeesche vasteland. De handelsstroo- men in het groote gebied zoeken naar hun bedding en in deze baanbreking naar den nieuwen tijd ontstaan stuwingen, die bin nen eenige jaren tot een vergeten verleden zullen behooren. In dit verband zij gewezen op de ge stadige toeneming van de markensaldi van de Nederlandsche volkshuishouding, die in de Nederlandsche Bank centraal worden beheerd en die een samengebalde koop kracht vormen, welke in het Derde Rijk nog naar de terreinen tast, waarop zij zich kan ontplooien. Naarmate de mark door accoorden, als hierboven vermeld, in een toenemend aan tal landen voor aankoopen kan gebezigd worden, krijgt zij meer en meer het ka rakter van een eerste klasse devies, dat als dekking voor andere betaalmiddelen kan worden gebezigd. Verschil tusschen mark en Engelsche pond Het verschil tusschen de tegenwoordige mark en het vroegere Engelsche pond, dat onder hetstelsel van de goudwissel- standaard jarenlang ten onrechte als eer ste klas deviezendekking werd gebezigd, springt in het oog. Het vroegere Engel sche pond was zoogenaamd door goud gedekt, doch dit goud was in hoofdzaak van andere landen geleend. Sinds de stabilisatie van het pond in 1925 heeft de gouverneur van de Bank of England, Montagu Norman, met alle middelen ge poogd de Europeesche en ook de overzee- sche landen en de deelen van het Brit sche imperium tot het aanhouden van aanzienlijke saldi te Londen te bewegen. Dit is hem ook in hoofdzaak gelukt. Hadden de circulatiebanken der wereld toenmaals een juist begrip gehad van den werkelijken toestand en hun saldi opgevorderd, dan ware de goudvoorraad van de Bank of England weggesmolten als sneeuw voor de zon en zou het feit aan den dag zijn getreden, dat het pond in het geheel niet door goud was gedekt, en dat de boniteit van het pond een fic tie was. Het blinde geloof in een Britsche eco nomische kracht, dat ook toen nog heerschte, was gegrondvest op eeuwen van arbeid en strijd van het Britsche volk. Op dien arbeid was ook in het ver leden de stabiliteit van het Engelsche ge grondvest, omdat arbeid alleen de grond slag van productie en welvaart is en de koopkracht van een betaalmiddel afhan kelijk is van de door arbeid voortge brachte hoeveelheid goederen en diensten. Deze grondslag ontbrak en de smade lijke devaluatie van 1931 was noodig om de gegrondheid van de waarschuwingen van vele Britsche deskundigen te bewij zen. Aan de Nederlandsche Bank echter kostte het geloof in de onaantastbare waardevastheid van het Engelsche pond sterling en aan het woord van den gou verneur der Bank of England tientallen tnillioén guldens. De arbeid het eenige juiste economische fundament De Turksche radio meldt uit Bagdad, dat de tegenwoordige Iraksche regeering een garantieverklaring van de zijde van Engeland heeft gekregen. Het D.N.B. meldt uit VichyVolgens de hier ontvangen berichten valt van het operatiegebied Damascus niets te melden. Fransche verkenningstroepen zijn in actie geweest in de streek van Kennetra. Bij Kiswe hebben sterke En gelsche gepantserde strijdkrachten hef tige aanvallen ondernomen, doch zonder succes. Bij een tegenaanval hebben de Franschen 8 Engelsche tanks vernield. Volgens een bericht uit Beiroet hebben 6 Fransche jachttoestellen, welke in het gebied van Saida opereerden om de Fransche strijdkrachten te land te steu- Br*tsche jagers van het type Gladiator ontmoet. In weerwil van hun numerieke minderheid aanvaardden de Franschen den strijd. In een verbitterd gevecht werden 3 Engelsche vliegtuigen zeker en een vierde waarschijnlijk neer geschoten. Een Fransch vliegtuig moest binnen de vijandelijke linies dalen. Uit Beiroet wordt voorts gemeld, dat Fransche luchtmachtafdeelingen, welke u-t *n Syrië zijn aan«ek°men. onmiddellijk m actie kwamen. Zij vielen «pet succes Britsche schepen, welke voor de Libaneesche kust opereerden, aan. Verscheidene treffers werden op de oor logsschepen geplaatst Ofi meldt hieromtrent uit BeiroetOns hichtwapen van de marine heeft Zondag avond om 7 uur een hevigen aanval ge daan op Britsche zeestrijdkrachten aan de kust Een Britsche torpedoboot werd ter hoogte van Saida getroffen en ging in vlammen op. Een tweede torpedoboot werd beschadigd. Gisterochtend vroeg bij het aanbreken van den dag kwamen enze schepen met vijandelijke zeestrijd krachten, bestaande uit 2 kruisers en 4 torpedobooten in contact. Wij leden geen verliezen. Naar Reuter meldt, maakt het officieele communiqué van het Britsche hoofdkwar tier bekend, dat de gevechten in den centralen sector van Syrië in hevigheid zijn toegenomen. Göbbels, Churchill zal verbluffen, zal blijkens aanwijzingen in de pers, niet gericht zijn tegen de Britsche eilanden zelf. „Duitschland kiest zelf zijn positie en zijn doel”, aldus zegt men hier. Voorspellingen in deze zijn uit den booze. Dat de vliegtuigen echter .welke na de verovering van Kreta zijn vrijge komen gebruikt zullen worden om be weging te brengen in het Afrikaansche front, kan als zeker worden aangenomen Het Duitsche Opperbevel zorgt steeds voor verrassingen en het kiest zelf het oogenblik. waar deze verrassingen plaats vinden. „Binnen twee maanden weten wij echter meer”, is alles wat de hoogste autoriteiten hieromtrent zullen loslaten. De actie tegen Syrië en Cyprus In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende: De Bristche zender Daventry beweert, dat de Duitschers van Syrië uit in de daar tusschen Engelschen en Franschen aan den gang zijnde gevechten ingrijpen. Opnieuw moet echter gezegd worden, dat dit niet het geval is. De aanvallen ge schieden uit eigen, nieuw verkregen steunpunten in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee. De beide laatste weermachtberichten hebben voor de eerste maal melding ge maakt van aanvallen van Duitsche vlieg tuigen op het Britsche eiland Cyprus. Hiermede is thans ook het Noordelijk- ste steunpunt van de Engelschen in de Middellandsche Zee in het onmiddellijk bereik van de Duitsche wapens gekomen. United Press meldt uit Washington Een beambte van de Braziliaansche am bassade heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten momenteel met Brazi lië besprekingen voeren over het vestigen van vliegbases aan de Braziliaansche kust. De Vereenigde Staten zijn bereid daarvoor een leening van 100 millioen dollar toe te staan. De vliegbases zullen het eigendom van Brazilië blijven, doch den Vereenigden Staten in noodgevallen ter beschikking staan. De besprekingen worden door den ambassadeur der Ver eenigde Staten in Rio, Caffrey, gevoerd. Van de zijde van het staatsdepartement weigerde men zich over dit onderwerp uit te laten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1