Voor den Amateur-tuinder 'i KUNST EN LETTEREN Garantie *J van op de scheer- artikelen /lis de buren hoesten, beschermen VOLKSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST SPEELPLAN VAN „DE VOORTREKKERS” <5 VEBEENIGINGEH KLEIN MAAR DAPPER Solist: Jaap Emner, viool A. A. BRUMMER PAUL ARNTZENIUS LAURENS TUYNMAN Zomercombinatie Residentie Tooneel BEAUMARCHAIS’ „DE BRUILOFT VAN FIGARO” JAPAN HAAGSCHE COURANT Dinsdag 17 Juni 1941 le bl. pag. 2 NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE KUNST EN KULTUUR VEREENIGDE STATEN Rijstvoorraden op de Philippijnen uitgeput De bepalingen voor het passeeren van de Fransche demarcatielijn Verbetering van de Birma-route Volksche kunst in „Niet voor de Poes” ZWEDEN DE VERJAARDAG VAN KONING GUSTAAF Smokkelhandel in schoonheids middelen 1 Onderhoud met Dr. F. A. J. Vermeulen op In den kunsthandel Liernur HAAR DE AARDAPPELZIEKTE EN BESTRIJDING In de kunstzaal d’Audretsch Geen decadente society-verveling meer Gunstige wisselwerking tussohen die van beide landen LEZING JO VAN AMMERS-KÜLLER TE DUISBURG Primo Luxe iacht over I poeder- Tot 29 Juni wordt in den kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63, een ten toonstelling gehouden door Paul Arntzenius. LIAISONCONFERENTIE TE TOKIO Onder voorzitterschap van prins Konoje is gisteren een buitengewone Liaison- conferentie gehouden tusschen de regee- r>"g en de weermacht, waarbij, naar Do- m-i meldt, dringende vraagstukken zijn besproken. Tn aansluiting aan deze con ferentie volgde een bespreking tusschen vertegnwoordigers van het leger en de marine. KERKELIJKE KUNSTSCHATTEN NAAR DEN ELZAS TERUG „KUNST VAN ONZEN TIJD” In de kunstzaal „Kunst van onzen Tijd” (Prins Mauritsplein 2122, alhier) is een tentoonstelling geopend van wer ken van Elisabeth Ivanovsky. VERSPREIDE BERICHTEN Om paal en perk te stellen aan de hondsdolheid, welke in Istanboel steeds meer slachtoffers maakte, hebben de auto riteiten eenige drijfjachten op losloopende honden en katten georganiseerd, hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat in de maand Mei te Istanboel 1700 honden en 462 kat ten zijn gedood. De plaatsvervangende commissaris van politie der internationale nederzetting, te Shanghai, de Japansche staatsburger Akagi is hedenochtend, toen hij zijn wo ning verliet, overvallen en door verschei dene schoten om het leven gebracht. De moordenaars werden gearresteerd. Zij zei den lid te zijn van een in Tsjoengking thuishoorende terreur-organisatie. Tot 27 Juni wordt in het achterzaaltje van den kunsthandel d’Audretsch, Noordeinde 119, een aantal werken geëx poseerd van Laurens Tuynman. Het zijn meerendeels fijne, uiterst gevoelige en verdroomde werkjes, die een zeer eigen, persoonlijk karakter hebben en waarvan niet alléén de baby-teekeningen treffen door haar uiterlijke, maar ook innerlijke observatie. De teekening van een schip, een portret, een stilleven, een juweel van een werkje, een paar medicijnflesschen en een doosje tabletten voorstellende, doen Tuynman kennen als een interes sant kunstenaar, die een dichterlijke visie heeft, waardoor hij in zijn uitbeelding van het physieke den psychischen ach tergrond (en ondergrond) der dingen weet te bereiken. Ook zijn portret van den schrijver Crone uit Utrecht treft door gelijkenis, niet alleen door het uiter lijk en door de decoratieve bloemen en het kleine torentje van het Klaaskerkje, dat met zijn oud klokkenspel van Hemo- ny een kleinood is voor de heele om geving bij den Tolsteegsingel, maar ook door de expressie van Crone’s gezicht, dat in zijn overgevoeligheid en ietwat decadente melancholie voortreffelijk is geslaagd. Wij hopen spoedig meer werk van dezen kunstenaar te mogen zien. COR DE GROOTS NIEUWSTE SUCCESSEN Onze vermaarde pianist Cor de Groot heeft in de afgeloopen weken als solist medegewerkt aan vrijwel alle door de groote orkesten in ons land georganiseer de Beethoven-cycli, o.a. in Amsterdam. Rotterdam, Arnhem en Nijmegen. Met zijn vertolkingen van het 4e en 5e Piano concert van den grooten componist heeft Cor de Groot schitterende successen ge oogst. Het publiek, dat overal in buiten gewoon grooten getale was opgekomen, heeft den kunstenaar staande een ovatie gebracht. Op Woensdag 25 Juni a.s. zal Cor de Groot als solist optreden in het Kurhaus, op een concert onder leiding van Carl Schuricht WANG-TSJING-WEI TE TOKIO AANGEKOMEN De president der regeering van Nan king, Wang-tsjing-wei, is vanmorgen te Tokio aangekomen, waar hij door den Japanschen ministerpresident, prins Ko noje, den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, andere leden van het kabinet en hooge persoonlijkheden van het Japansche leger werd verwelkomd. Hij blijft 8 dagen in Japan, gedurende welke hij tal van besprekingen .zal voe ten met vooraanstaande regeeringsper- sonen en legerautoriteiten. De correspondent van de „New York Herald Tribune” te Manilla verneemt van officieele zijde, dat de rijstvoorraden op de Philippijnen bijna zijn uitgeput, zoo meldt het D.N.B. uit New York. De ergste hongersnood sedert 50 jaar staat volgens den correspondent den eilan den te wachten. In het gunstigste geval heeft men nog rijst tot einde Juni, ter wijl de nieuwe oogst niet voor Novem ber ingezameld kan worden. Invoer uit Indo-China of Thailand is vrijwel onmo gelijk. Bovendien is er overal in de Stille Zuidzee gebrek aan scheepsruimte tengevolge van den oorlog. Van 3 mais- oogsten, welke in zekere mate de rijst als hoofdvoedsel zouden kunnen vervan gen, zijn er twee beneden normaal, de derde is mislukt. De regeering te Manilla acht hongeronlusten niet uitgesloten. Populair 4 ct. 6 ct. 9ct. KAMERORKEST HEIN 'S GRAVESANDE Op Donderdag 19 Juni, des avonds 8 u., geeft Hein 's Gravesande met zijn kamer orkest een concert in de Doopsgezinde Kerk, Paleisstraat 8. Als solisten werken mede Adri de Heus, sopraan en Jaap Mor genstern, orgel. Werken van: Purcell, Pa lestrina, Scarlatti, Ciniarosa, Handel, Glück, C. Ph. Em. Bach en Joe. Haydn worden vertolkt. Dirigent: Otto Glastra van Loon Onder groote publieke belangstelling heeft het Residentie-orkest. waarover onze stadgenoot, de dirigent Otto Glastra van Loon den staf zwaaide, gisteravond het wekelijksche volksconcert in de Kurzaal gegeven. De bekende violist Jaap Emner die in den afgeloopen winter op een volks concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen met het Residentie-orkest musiceerde, waarbij hij Mozart's G-dur concert ten gehoore bracht, werkte als so list en wel als vertolker van het Viool concert in A gr. t. K.V, 219 van W. A. Mozart aan dezen populairen avond mede. Het bovengenoemde optreden in het win terseizoen heeft, vanwege de permanente onzuiverheid van Jaap Èmner’s spel wei nig aangename indrukken achtergelaten. Wel bleek de kunstenaar de opmerkingen, welke wij daaromtrent hebben gemaakt, ter harte te hebben genomen er werd ditmaal voor den aanvang der uitvoering langdurig en grondig gestemd doch al met al heeft ook Mozart’s A-dur concert ons, door dezen kunstenaar voorgedragen, weinig geboeid en ontroerd. Het spel ge tuigde stellig van toewijding en ijverige studie, doch was daarentegen vaak zoo weinig bezield en-droog, dat Mozart’s tin telende levensblijheid en teedere zange righeid nogal in het gedrang zijn gekomen of beter gezegd zoo goed als geheel ont braken. En indien deze vertolking nu nog maar schoolsch ware geweest zou zij ten minste van paedagogische waarden voor de vele beroepsviolisten en dilettanten, die zich waarschijnlijk onder de toehoorders bevonden, hebben kunnen zijn. Maar de stokverdeeling was vaak weinig fraai en het verbinden der verschillende tonen niet altijd voorbeeldig, terwijl de toon niet direct door mildheid en charme uitmuntte. Deze vertolking van Jaap Èmner had ech ter ook kwaliteiten. Het samenspel met het orkest, om slechts een voorbeeld te noemen was bijzonder ptijzenswaardig en getuigde van een jarenlange routine. Doch wij moeten toch aannemen, dat er in ons land nog tal van jonge violisten zijn, die misschien nog nimmer een kans om met een orkest op te treden hebben gekregen, en die toch Mozart’s A-dur concert boven het plan, waarop de vertolking daarvan gisteravond heeft gestaan, zouden kunnen verheffen. Het auditorium heeft Jaap Emner spontane wijze langdurig gehuldigd. Het Residentie-orkest bracht Ma Mère l’Oye, six pièces enfantines van M. Ra vel en L. van Beethoven’s zevende Sym phonic in A gr t. op. 92 ten gehoore. Ravel’s compositie werd op doorzichtige wijze voorgedragen, alhoewel wij, de ver schillende onderdeelen wel eens treffender hoorden karakteriseeren. Beethoven’s „ze vende”. die Apotheose des Tanzes, zooals Wagner haar eens noemde, werd in haar levenslust en uitgelatenheid als geïdeali seerde dansmuziek tot het hoogtepunt van dit concert. Het poco sostenuto, vivace klonk piet geheel en al smetteloos, maar de drié laatste deelen vereenigden voor treffelijke voordracht met technisch uit muntend orkestspel. Vanzelfsprekend heeft de dirigent Otto Glastra van Loon het or kest voor zijn prestaties in de hem ge brachte hulde laten deelen. Aardappelen kunnen aan velerlei ziek ten lijden, doch de phytophthora infestans noemt men nog altijd ,,de” aardappel ziekte. De schade door haar veroorzaakt, is vaak zeer groot, en afhankelijk van weersomstandigheden, aardappelsoort en het al of niet aanwenden van een be strijdingsmiddel. Het is verstandig de ziekte zoo vroeg mogelijk en krachtig te bestrijden. Bij zwoel, warm weer en voch tige lucht, kan de ziekte zich verbazend snel uitbreiden. In streken waar veel late aardappelen worden verbouwd, gaan veel telers reeds sproeien voor de eerste ziekteverschijnselen zich vertoonen. Waaraan is de ziekte te kennen Op het blad geelachtige vlekken, die spoedig bruin worden, en die bij vochtig weer zacht blijven, maar bij droog weer verschrompelen. Rondom zoo’n vlek zit, aan den onderkant van het blad een wit te, donzige ring (een schimmelig weef sel). Is die ring op het vrije veld niet te zien (door den wind kan die ring zich vaak niet rustig en duidelijk vormen), neem dan een stengel met wat aangetaste blaadjes mee naar huisstop het zaakje in een flesch, een jampotje bijv., giet er een klein beetje water in (de bodem juist bedekt) en sluit de flesch. Dan komt in deze met waterdamp verzadigde ruimte de ring spoedig te voorschijn. Boven zeiden we reeds, dat de aardap pelen aan velerlei kwalen kunnen lijden. Vele ziekten doen de bladeren verkleuren of plekken krijgen. Met één ziekte zou men de phytophthora gemakkelijk kun nen verwarren, n.l. met het ringvuur. Toch is er verschil genoeg de vlekken gaan bij ringvuur meestal van den blad- Zaterdag a.s. de première De Zomercombinatie der leden van het Residentie Tooneel onder leiding van Jo han de Meester en Paul Steenbergen is, dank zij den van de gemeente den Haag ontvangen financieelen steun, in de gele genheid een kunstmanifestatie aan te kon. digen, die de belangstelling van het Haag- sche publiek ongetwijfeld verdient Zoe kende naar een groot, vroolijk werk met literaire beteekenis, geschikt om in den zomer te worden opgevoerd, is namelijk de keuze gevallen op Beaumarchais’ „Brui loft van Figaro”, waarvan'onder regie en in de nieuwe vertaling van Johan de Mees ter op Zaterdag 21 Juni a.s. in den Stads schouwburg de première zal worden ge geven. „De sprankelende Fransche geest en de lichte Fransche humor worden ip dit klas sieke blijspel bij uitstek weerspiegeld. Het is onder meer daarom zeer geëigend voor- dit jaargetijde”, zei de regisseur, toen hem werd gevraagd, waarom hij juist naar d 11 stuk greep en hij vervolgde: „De intrige is vernuftig en vol verrassende wendingen, terwijl de tijd en de plaats der handeling het Spanje van de achttiende eeuw het mogelijk maken, de voorstellingen zóó fleurig te monteeren, dat het publiek haar ook als „kijkspel” zal kunnen waardeeren. Ik verzeker u, dat dit in deze distributie- tijden niet eenvoudig is, maar dank zij de medewerking, die wij van de daarbij be trokken instanties hebben ondervonden, kunnen wij voor den dag komen met ge heel nieuwe costuums en décors, bij het ontwerpen waarvan ik, wat meer dan vroeger geschiedde, het accent heb gelegd op het Spaansche karakter dezer rococo”. Het thema van het stuk is, zooals men weet, één onafgebroken duel van geestige spitsvondigheden tusschen den amoureu- zen graaf Almaviva en zijn slimmen, zelf- bewusten knecht Figaro, met als inzet van den strijd het lieve bruidje Suzanne, de kamenier van gravin Almaviva. De Beau marchais heeft het geschreven omstreeks 1776, een van zijn „beste jaren”. Al eer der had hij de Figaro-figuur op het too neel gebracht, namelijk in zijn „De barbier van Sevilla", dat in 1775 een groot succes was geworden. De Prince de Conti noo- digde hem toen uit, nóg een stuk te schrij ven, waarin dezelfde geestige knecht de handelende rol vervullen zou en het ge volg van dit verzoek was het ontstaan van „De bruiloft van Figaro”. Van Beaumarchais is de woordspeling: „qui dit auteur, dit oseur” (wie schrijver zegt, zegt durver), een opvatting, die men I gaat begrijpen, als men verneemt, welke moeilijkheden en weerstanden hij moest overwinnen, eer zijn werk kon worden op gevoerd. De spot, waarmee hij de samenleving van zijn tijd te lijf ging in zijn stukken, was er de oorzaak van, dat de koning de ambtenaren, de politie, de militairen ja, welhaast alle invloedrijke groepen en personen tegen hem waren. In hofkrin gen evenwel, waartoe Beaumarchais als muziekleeraar toegang had gekregen, was men, afgezien van den koning, zijn werk wel genegen, hoewel hij daarin den hove ling toch waarlijk niet ontzag. De Fran sche essayist Sainte Beuve verklaart de welwillende belangstelling van deze groep, door een uitspraak aan te halen van één hunner: .,11 n'y a que les petits hommes qui craignent les petits écrits”. Het was De Vaudreuil, die dit had gezegd. In zijn huis te Gennevilliers werd op 26 Septem ber 1783 de eerste opvoering van het lang verbeide stuk gegeven, voor de kopstukken van het oude régime, die luid applaudis seerden, terwijl zijzelf belachelijk werden gemaakt Deze huisvoorstelling was noo- dig, omdat de koning geen toestemming had verleend, het stuk in het openbaar te spelen. Dit kon pas een jaar later geschie den. De belangstelling van het pu bliek was toen zóó gespannen, dat deze première een soort veldslag werd, waarbij zelfs de ijzeren hekken voor den schouwburg onder den druk der opdrin gende dames en heeren moeten zijn bezwe ken. Het stuk werd een wereldsucces. Mozart koos de levendige, vroolijke han deling later als libretto voor een zijner mooiste opera’s. Amsterdam zal dit jaar het voorrecht hebben, een opvoering van deze opera te zien, zei Johan de Meester, Voor de schoonheid van Mozart’s muziek moet de operabezoeker echter noodzakelijkerwijs een deel van den geestigen tekst opoffe ren. Misschien is het daarom wel een voordeel, dat het publiek juist nu het stuk ook in zijn oorspronkelijke gedaante zien kan”. Muziek en dans zullen de voorstelling van Zaterdag a.s. nog verlevendigen. Bin nenkort worden de namen der medewer kenden bekend gemaakt. ganger het geval is hield <1.. 2- spijsverteringsorganen van de kip" Toen de voorzitter dr. de Maar dan< had gezegd voor zijn leerzame en duide lijke uiteenzetting, volgde een hartelijk applaus. rand uit en hebben geen donzig witten, maar een gelen ring; aan de onderzijde van het blad nooit schimmeldraadjes bij ringvuurringvuurziekteplanten staan verspreid tusschqn de gezonde ringvuur breidt zich slecnts langzaam uit (het minst langzaam bij droog weer). En nu de bestrijding van de phytoph. thora. Deze is voor iederen volkstuinder afzonderlijk, op zijn kleine perceel aard appels te kostbaar en te bewerkelijk. Maar al dé perceelen aardappels van een cotn. plex volkstuintjes hebben samen een aan zienlijke oppervlakte en elk betrekkelijk klein perceel, voor eigen gebruik beteeld dient toch op zijn minst een behoorlijke Opbrengst te geven. Laat dus één der volkstuinders de zaak aanpakken en niet rusten voor hij het zoo ver heeft, dat men besluit gezamenlijk het materiaal aan te schaffen: een paar flinke kuipen; een pul. verisator (sproeier), wat kopersulfaat, wat kalk of sodex (watervrije soda). En laat dan één der tuinders eens een paar vrije Zaterdagmiddagen er aan geveneen oud pakje aantrekken en al de aardappelper. ceelen eens een beurt geven. Doel van de besproeiing is: het optre den van de ziekte voorkomen of verdere uitbreiding tegen gaan. Hoe nu het bestrijdingsmiddel aan te wenden Bordeauxsche pap: Ij kg. fijn gekris. talliseerd kopersulfaat op 50 1. water op. lossen; IJ k.g. versch gebluschte kalk op andere 50 1. water oplossen. De eerste op. lossing bij de tweede voegen (niet omge. keerd!) Rood lakmoespapier moet in het mengsel der oplossingen blauw verkleu ren; heeft men geen lakmoespapier, houdt dan een blanken spijker of blank mes een poosje in de oplossing. Er mag zich geen roodbruin (koper) laagje op den spijker afzetten. Anders wat kalk bij voegen. Geen metalen maar houten vaatwerk gebruiken. De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in de bezette gebie den maakt de voorschriften bekend in zake het passeeren van de demarcatielijn in beide richtingen. Voortaan zal de mogelijkheid bestaan, om in dringende en ook in minder drin gende gevallen deze lijn zonder veel for maliteiten te passeeren. Dringende gevallen 'worden genoemd: ernstige ziekten, begrafenissen, geboor ten; minder dringende gevallen: huwe lijken, definitieve terugkeer in de woon plaats, zieken bezoeken, zakelijke aan gelegenheden, enz. Op drie plaatsen van ovengang, te weten in Moulins, Langon en Chalon sur Marne worden bijzondere bureaux ingericht, welke terstond de vergunningen verlèenen. Tot dusver kon den deze alleen in Parijs worden ver kregen. Naar thans wordt medegedeeld, zijn de laatste weken ook de laatste der indertijd door de Fransche regeering uit den Elzas weggehaalde kerkelijke kunstschatten, weer op hun oorspronkelijke plaatsen te ruggebracht. Met het oog op den toestand blijver, evenwel de kostbare kerkramen nog in de bomvrije kelders. Het wereld beroemde „Tsenheimer altaar’’ van Mat thias Grünewald komt binnenkort weer terug in Kounar. Dok het bezit 'der musea van Straatsburg, Kolmar en Mühlhausen komt weer terug. Ondanks het vaak moei lijke vervoer zijn de stukken ongedeerd gebleven. Alle voorwerpen worden binnen kort in verschillende steden van den Elzas tentoongesteld De Chineesche autoriteiten overwegen de verbetering van den Birmastraatweg. Men gaat hierbij vooral van de nood zakelijkheid uit om den weg ook voor nachtelijk verkeer geschikt te maken, aldus S.P.T. ORGELBESPELINGEN FEIKE ASMA De heer Feike Asma, organist van de Hooglandsche Kerk te Leiden, speelt op zijn wekelijksche orgelbespelingen in de Luthersche Kerk, Luthersche Burgwal 7, hier ter stede, morgenavond 18 Juni a.s, orgelwerken van J. S. Bach (Fantasia et Fuga in c moll), G. F. Höndel (Aria mit Variationen), F. Liszt (Andante Religi. oso), L. Boëllmann (Suite Gothique), O. M. Gronau (Variaties over „Een vaste Burcht”) en Jan Zwart (Ps. 68 „De Heet zal opstaan tot den strijd" en Naspel en Koraal „Zou ik mijnen God niet zingen?”; Aanvang precies 8 uur. PLUIMVEEVEREENIGING V.P.H. Op de laatst gehouden vergaderingen der Pluimveevereeniging de V.P.H. bracht de voorzitter als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht van den raad van beheer hierover uitvoerig verslag uit, waarin vooral met groote voldoening tot uiting kwam, dat de fu sie tusscheh de belde groote landelijke organisaties, den Raad van Beheer en den Ned. Bond van KleindiertwlL haar volledig beslag had gekregen. Bij monde van den heer van Etteger werd den voorzitter dank gebracht voor zijn uit gebreid en duidelijk verslag. Dr. de Voogd, oud-adviseerend dieren arts der vereeniging, betuigde zijn har- telijken dank aan het bestuur voor het schrijven bij zijn aftreden aan hem ge richt en tevens aan de vereeniging in haar geheel voor de prettige samenwer king. De nieuwverkozen dierenarts, dr. Remko E. de Maar, deelde mede, dat het hem groots voldoening had gegeven dr. de Voogd te mogen opvolgen en hij hoopte, dat de band, die tusschen hem en de V.P.H. nu ontstaat, een even aan gename mag worden als bij zijn voor- geweest. Hierin 'dr. de Maar een causerie over „Da Kunsthandel Gebroeders Koch Tot 28 Juni exposeert in den kunst handel Gebroeders Koch, Hoogstraat 7, de Finsche schilder A. A. Brummer, een kunstenaar met een blijmoedig, niet zeer wé'lwillendébeïangstelling'van déze'groep, dieP* maar- aangenaam, kleurgevoelig en hier en daar pracht blond en licht werk. Zijn werk is in dit opzicht weinig uit- eenloopend. het verschil tusschen duin landschappen, een park in Frankrijk, een korenland, boerderijen te Nunspeet of te Veur is niet zoo groot en niet zoo op merkelijk als datgene, wat aan al zijn werk eenzelfden toets geeft: de lachende, stralende zon. Deze schilder is geen ver rassing, hij brengt geen nieuws, hij is geen baanbreker, maar het is knap, verantwoord werk, eenvoudig in iijii al lure, eerlijk en zuiver in visie en weer gave. Dr. F. A. J. Vermeulen, referendaris bij het Rijksbureau voor Monumenten zorg, heeft onlangs op uitnoodiging van de Deutsch-Niederlöndische Gesellschaft in Duitschland eenige voordrachten over de Nederlandsche kunsthistorie gehouden, waarover hij dezer dagen aan een redac teur van het A.N.P., die hem een onder houd had verzocht, het een en ander heeft verteld. Op vorige reizen naar Berlijn, Leipzig, Weenen, München, Düsseldorf en andere steden, zoo zeide dr. Vermeulen, had ik reeds gelegenheid gevonden de eeuwen oude kultureele banden tusschen Neder land en Duitschland en de waarde daar van voor de geheele Germaansche volken familie te belichten, en daarmede zijn we tijdens de jongste reis uiteraard voortge gaan. Vooral te Weenen, waar, in samen werking met de organisatie Kraft durch Freude” de DeutschNiederlfindische Ge sellschaft een bijeenkomst op breeden grondslag had belegd, mocht ik voor een grooten kring van toehoorders de be staande belangstelling voor ons land en zijn kunstgeschiedenis verdiepen. De be teekenis van onze kunst voor Duitschland is niet minder groot dan die van de Duit- sche voor ons land. Ik heb getracht dui delijk te maken, dat de groote historische lijn van ontwikkeling in onze volkscultuur in alle groote perioden van onze geschie denis steeds geloopen heeft van en naar Duitschland. Dit is de wisselwerking, die tusschen deze beide cultuurvownen sinds eeuwen heeft bestaan. Het is, naar ik meen, juist de bedoe ling van den Führer, dat het zelfstandig landseigen karakter van de kunstcentra behouden blijft en daarvan heb ik het be wijs vooral te Weenen gezien, waar de oud-Weensche kunstbeoefening volkomen ongerept wordt gelaten. De Weeners koes teren, dat Is mij opnieuw gebleken, in tense belangstelling voor Nederland en zijn kunstvormen, waarvan zij uitnemend op de hoogte zijn. De Duitsche kunst heeft van haar kant inspireerend op onze kunstenaars, o.a. op Rembrandt, gewerkt. Tegenover de La- tijnsche kunst is ons volk over het alge meen in wezen vreemd blijven staan, het geen begrijpelijk is, omdat zij niet met onzen volksaard overeenstemt, zooals juist wel met de Germaansche kunst het ge val is. Het is te,betreuren, dat een zoo groot deel van het Nederlandsche volk in ander opzicht nog meent zich van het Duitsche verwijderd te moeten houden. Immers wanneer straks de oorlog voorbij is en de Führer zijn inzichten zal doen gelden, dan zal ons volk allicht een groo- tere zelfstandigheid verkrijgen, indien het bereid is gebleken tot nauwe samenwer king met het groote Duitschland, dan wanneer zulk een grondslag ontbreekt. Het A.N.P. schrijft ons: De bekende tooneelgroep „De Voortrekkers”, onder de kunstzinnige leiding van Adriaan van Hees en zakelijk beheerd door Jan Mul der, mag op haar eersten speelwinter met tevredenheid terugzien. Het eerste stuk van het speelplan werd reeds dadelijk een zóó groot succes, dat hiervan tallooze opvoeringen werden ge geven in vele steden en dorpen van Ne derland. Het volksche en blije spel in „Niet voor de poeshet door den dramaturg J. A. van Kersbergen bewerk te stuk van August Hinrichs, heeft in de afgeloopen maanden bij duizenden de overtuiging gevestigd of versterkt, dat volk en kunst géén tegenstellingen be hoeven te zijn en dat frisch en eerlijk tooneelwerk overal in den lande wordt verkozen boven decadente society-ver veling. De leider van „Vreugde en Ar beid” van het N.V.V heeft dan ook voor den komenden winter weer een beroep gedaan op „De Voortrekkers”, terwijl het hoofd der afdeeling Theater en Dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten blijk gegeven heeft van zijn groote waardeering voor deze groep pio niers der volksche tooneelkunst. Het speelplan, dat in het verleden be perkt moest blijven door het groote aan tal voorstellingen van het openingsstuk verblijdend teeken van een goede eer ste keuze wijst een groote verschei denheid op, waarbij evenwel de koers van het gezelschap onveranderd zal blij ven. Behalve werken van den grooten eigenheemschen dichter Pieter Langen- dijk, zooals „De wiskunstenaars” en I „Krelis Louwen”, staan ook Nederland sche schrijvers van onzen tijd naast ons verwante Nederdqitschers als Hinrichs en Bunje op het programma. Een keus zal worden gedaan tusschen „Boer wil ik blijven” van J. de Nobel en „Zand of klei” van Henri 't Sas, terwijl „Die vier gesellen” van Jochen Huth, „Wenn der Hahn Krahtvan August Hinrichs en „Familienanschluss” van Karl Bunje werden vastgelegd Een moderne satyre op het verleden van liberalisme en werk loosheid, waarin jeugd en geestdrift zege vieren over burocratie en kapitalisme, geeft het vermakelijke blijspel „Werk” van Paul Vulpius Dit stuk zal worden gespeeld in de Nederlandsche bewerking van J. A. van Kersbergen, evenals Kot zebues „Kleine Stad”, dat een vroolijk beeld oproept van den even genoegelij- ken als bespottelijken pruikentijd. Boven dien zijn nog eenige stukken van jonge Nederlanders in lezing. Deze verscheidenheid, die volksch ver- I antwoord is, zal worden gebracht door de geestdriftige groep beroepsspelers, die zich uit liefde voor volk en kunst „De Voortrekkers” hebben genoemd. Men mag verwachten, dat het gezelschap voor de verschillende grootere stukken zal worden uitgebreid, zoodat een reeks van goede voorstellingen verwacht mag worden. Nadere mededeelingen verstrekt de zakelijxe leider, de heer Jan Mulder. Zomerdijkstraat 30, Amsterdam. DE VERKLARINGEN VAN SOEETSOEGOE De verklaringen van admiraal Soeët- soegoe en den afgevaardigde Imai over het pact van drie en de Japansche Zuid- zee-politiek zijn, naar de „Hotsji Sjim- boen” meldt, door alle leden van den centralen raad tot ondersteuning van de politiek van den keizer, met geest drift aangehoord. Het blad acht de ver klaringen des te verheugender, omdat eindelijk duidelijk tot uiting is gebracht, wat het geheele Japansche volk denkt en gevoelt. De waarschuwing van Soeët- soegoe aan het -adres van Amerika is van beteekenis, omdat zij komt uit den mond van een admiraal, die nog enkele jaren geleden de geheele Japansche vloot commandeerde. De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldtMevr. Jo van Ammers-Küller houdt op 28 dezer te Duisburg in het ,,GeselIschaftshau« der Sozietat’* een voordracht. Zij vertelt van Nederland, van de Nederlandsche letterkunde en leest tenslotte voor uit eigen werken. Deze le zing gaat uit van de afdeeling Nieder- rheim der Deutsch-Niederlandischan Ge- sellschaft Goede pulverisators zijn o.a. Vermorel, Platz (Calirftax) en Besnard. De oplossing als een fijnen nevel over de bladeren sproeien. Alle deelen der plant met een blauwachtig dauwlaagje bedekken, 't Ge was mag niet nat zijn, als men gaat sproeien. Begint het een paar uur na het sproeien te regenen, dan regent de „pap” niet meer van de bladeren af. Per Are heeft men 6 8 1. vloeistof noodig. Eerste besproeiing voor late soorten in de tweede helft van Juni. Na 3 weken 2e besproeiing, weer 3 weken later eventueel een 3e beurt. Inplaats van Bord.pap kan men ook sproeien met Bourgondische pap; d.i. 1.5 kg. kopersulfaat met 0.75 kg. sodex (water vrije soda) oplossen in 100 1. water; of, wat veel gemakkelijker is en daarom bijna steeds gedaan wordt, het zaakje gemengd en wel als „normaal pappoeder” koopen. Oplossen, eenlgen tijd roeren voor het sproeien en tijdens het sproeien af en tce roeren. Pulverisator na het gebruik goed reini gen. Voorzichtig zijn aan de buitenrijen van het perceel, dat er geen sproeivloeistof komt op eventueel aangrenzende aard beien- of slabedden. Desnoods de buitenste rij planten, die aan sla of iets dergelijks grenst niet sproeien. Een geoefend persoon kan per dag wel 700 1. verspuiten. Eenigen tijd geleden lazen we reeds, dat het wel, vaststaat, dat kopersulfaat dit jaar niet in voldoende mate aanwezig zal zijn. Het kan vervangen worden door koperoxydchlori- den, welke door sommige firma’s onder dezen naam. door andere firma’s onder s-eciale handelsnamen worden aange- boden n.l. (in alphabetische volgorde): Cuprósa. Fusikrimp. koper Bayer geconc., Koper Centraal Bureau, Koperkalk, B°r" dola. Koperkalk Jebo, Koperkalk Spies®* Koperkalk Wacker, Koper Oud-Beierlana, Kopersept en Uranicakoper. Terwijl mc reeds een der genoemde middelen aanschaffen en de eerste bespuitmK uitvoeren, een volgenden keer nog over de laatstgenoemde bestrijding® delen. van schilderijen Een interessante expositie van mooi, beschaafd en zeer kleurgevoelig werk, met een sterke ver knochtheid aan de natrur en een uitge sproken gevoel voor sfeer. Ook in zijn stillevens w?et Paul Arntzenius overigens belangrijke resultaten te bereiken; we wijzen in dit verband b.v. op zijn kleine re doek „perziken”, dat voortreffelijke kwaliteiten bezit. Mooi werk heeft Arnt zenius ook meegenomen uit Cannes: een tweetal gezichten op Cannes en een monu mentaal: kasteel te Cannes, waarin het kloeke huis, oprijzend uit het land, impo- neerend in de compositie is opgenomen. Een prachtige „zee” doet den kunstenaar weer van geheel andere zijde kennen, de zilte atmosfeer van wind, het stuivende water, is bewonderenswaardig weerge geven en niet het minst deze zee-gezich- ten weten ons over Arntzenius’ kunnen veel en overtuigend te vertellen. Geheel Zweden heeft gisteren op den 83sten verjaardag van koning Gustaaf gevlagd. De koning werd ’s morgens eerst gehuldigd door de Zweedsche schooljeugd. Later op den dag ontving hij de personen, die hem kwamen felici- teeren, waaronder ook vertegenwoordi gers der regeering. In het paleis te Stockholm lag een felicitatieregister, waarin ook de Duitsche gezant met de leden van het Duitsche gezantschap zijn handteekening plaatste. In het Volksgebouw gaf het populaire jongeliedenkorps „Klein Maar Dapper’' Zaterdagavond een uitvoering. Er be stond groote belangstelling voor, zoodat er practisch geen plaats onbezet was. Uitgevoerd werd een kort muziek- en tamboerprogramma. Van de gespeelde nummers noemen wij: Souvenir Nymègue, boin roumaines. van M. J. M. Kessels, en La fête triomphale, een phantasie van C. J. v. Dam. Hierna verscheen de bekende goochelaar de Vries ten tooneele, die met zijn trucs het publiek eenigen tijd bezig hield. Dat het programma zeer in den smaak van de aanwezigen was gevallen, blijkt wel uit de uitgelaten stemming, die er reeds direct bij het begin van het bal heerschte, De heer Zwalve. die de leiding van dit gedeelte van den avond had, zorgde er wel voor, dat deze stem ming op dit niveau bleef, zoodat er voor het bestuur van Klein Maar Dapper alle reden is om dezen avond te beschouwt» als een zeer geslaagden. bedrijf. Het grootste aandeel in het suc ces van deze voorstelling hadden wel da hoofdrollenvertolkers de dames Kortekaas en v. d. Berg en de heeren Vuurëna eg Geenjaar. Ook de dames Ovexvliet en Rie- mens en de heeren Montagne en Be verdam wisten van hun rol een uitstekend gety. peerde vertolking te geven. De heer J. F. v. d. Berg als invaller voor den heer Balster verdient een pluim voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet, terwijl mej. Zuidema voor het eerst op de Bühne in haar creatie als An- netje zich verdienstelijk weerde. Na afloop vond een huldiging plaats. De heer Kuivênhoven betuigde zijn dank voor hetgeen het kranige troepje had gepres teerd en bracht naar voren de capacitei ten van den regisseur H. Mittelberg. Een en ander ging vergezeld van de aanbieding van een souvenir. BERNARD RENOOIJ Onze stadgenoot Bernard Renooij, or ganist der oude kerk te Delft, zal, op uit noodiging van den organist der Domkerk te Utrecht, Stoffel van Vliegen, op Woens dag 18 Juni a.s. in laatstgenoemde kerk een orgelbespeling geven Verkrijgt* bij Apotheken en0roclstwt-30en-» EEN BEGIN VAN PETROLEUM- SCHAARSCHTE Een medewerker van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft ver klaard, zoo meldt het D.N.B. uit New York,' dat de verscheping van 252.000 gallons petroleum uit Philadelphia naar Japan geblokkeerd is geworden, omdat in de petroleumgebieden van de Vereenigde Staten een schaarschte aan petroleum j dreigt te ontstaan. JAMES ROOSEVELT NIET NAAR LONDEN De zoon van den president, James Roosevelt, heeft zijn reis naar Engeland, naar „Associated Press” uit Amerikaan- sche bron te Londen meldt, afgezegd, daar hij op een bepaald tijdstip in Ame- rika terug moet zijn. RADIOREDE VAN KNOX In een radiotoespraak tot het Cana- deesche volk heeft de minister van ma- rine, Knox, onder meer verklaard, dat de Vereenigde Staten, wanneer zij wil- den, natuurlijk buiten den oorlog zou- den kunnen blijven. Indien zij zich zou- den isoleeren en een soort beschermings- muur om zich zouden oprichten, zou- den zij voor langen tijd veilig zijn. Maar een dergelijke houding, aldus Knox, zou onvereenigbaar zijn met de j Amerikaansche eer. I 1 Vrouwen en meisjes moeten de aan- stichsters zijn van een uitgebreiden smok kel in „schoonheidsmiddelen”, die van Ierland uit over de grens van Ulster wordt gedreven, aldus United Press. Want in Ulster hebben de schoonheids salons en met deze alle vrouwen en meisjes groot gebrek aan de voor haar zoo waardevolle pr.oducten van de cos metische industrie. Kort geleden werden door een politie patrouille na een opwindende de grens van Ulster o.a. 1001 kwasten in beslag genomen, bovendien honderden flesschen parfum, 3432 haar netjes, 900 kammen, 63 dozijn zakdoeken, 9000 paar veters voor hooge rijlaarzen, 4000 gewone veters en 17 zakmessen. Bo vendien werden door smokkelaars zulke begeerde artikelen als lippenstiften, an- gelvijltjes en sigarenaanstekers gesmok keld. Onlangs ontdekte een tegen de smok kelaars optredende gemotoriseerde poli- tie-patrouille een auto, welke de grenzen van Eire naar Ulstqr op een ongeoor loofde plaats was overgereden. Het ge lukte de smokkelaarsauto echter na een moedigen rit naar Ierland terug te kee- ren. De politie bleef den wagen echter op het spoor, zoodat het haar later gelukte, een schuur te vinden, waarin zich vele cosmetische artikelen bevonden, die daar blijkbaar door de inzittenden van de ach tervolgde auto in haast waren neerge worpen. Men nam de goederen in beslag, evenals de auto die men verlaten in de omgeving van de schuur vond. De poli tie van Ulster werkt met de politie van Ierland samen, om de organisatie op te sporen, die dezen smokkel op groote schaal organiseert. Men gelooft, dat de organisatie door vrouwen geleid wordt, waaronder zich ook jonge meisjes bevinden. Deze huldi gen blijkbaar de meening, dat schoonheid boven de wet staat en dat zij dientenge volge het recht hebben, het zwakke ge slacht aan die middelen te helpen, welke het noodig heeft om schoonheid en jeugd te behouden. j£-i Gladweg brengt gegarandeerd j/ geen „vervangingsartikelen" op de markt. Natuurlijk, wij leveren minder Gladweg scheerzeep en crème dan weleer. Maar de naam Gladweg is een garantie, dat er aan de oude, goede samenstelling absoluut niets is veranderd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2