zijn herstel Rotterdam lééft en streeft naar ..not huxh BINNENLAND Welken distributiebon heeft noodig? men Groote werken in oorlogs tijd voltooid De Avondschool HA'AGSCHE COURANT DinsHag 17 Juni 1941 2e bl. pag. 2 34 42 52 44 54 43 67 77 68 78 36 98 ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN 35 06 24 22 9 19 20 21 19 K 14 Een bont allerlei ONDERWIJS EN KERK DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN 100 gram op één bon een el op één bon 40 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 55 45 T* In beslag genomen en verbeurd verklaarde goederen Persoonsbewijzen, nationaliteit en identiteit Een trip naar Zweden K v 11 Dr. Völckers toont de stad PEULVRUCHTEN De autoweg Den Haag-Utrecht- Arnhem hooge prijzen voc van Doctor Plaizer Distributie-perlode ARTIKELEN BON 26 Mei t/m 22 Juni 1 kilogram SUIKER 0 Juni t/m 22 Juni 1 t/m 22 Juni 600 gram aa—aaeea eaaeeeaaaaaaa 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 250 gram 16 Juni t/m 13 Juli 16 t/m 22 Juni I t/m 29 Juni AARDAPPELKAART AARDAPPELEN 14 *-i 16 t/m 22 Juni BROODKAART j 100 gram 26 Mei t/m 22 Juni 9 t/m 22 Juni BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli BOTER. OF VETKAART BOTER 12 t/m 29 Juni MELKKAART MELK 1% liter 16 Vm 22 Juni VLEESCHKAART 50 gram 16 Vm 23 Juni SCHEERZEEP 1 Mei Vm 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 30 Juni 89 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 16 Juni t/m 10 Aug. Koken 2 Uier L 1. 2. 3. cirkel op een wit veld 4. 5. A 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. Aanbesteding gedeelte Ede Veenendaal 100 gram 250 gram Verdwenen Amsterdamsch stadsschoon De vereeniging „Amstelodamum” houdt in September van dit jaar te Amsterdam een tentoonstelling, waar in beeld te zien zal zijn, wat in deze stad in den loop der 20ste eeuw gesloopt is. Deze beschikking treedt in den dag van haar afkondi- Ned. Staatscourant. 13 Juni ior de le. rol- THEE of KOFFIESURROGAAT TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak 35 gram 50 gram als boven 50 gram 1 tube; 1 pot RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. KALFS- of 2 Vm 15 Juni extra t/m 29 Juni 16 Vm 29 Juni extra Vm 13 Juli BROOD of 1 RANTSOEN „gebak" Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 000S 25 Cl. - TUBE JS CL zal in de morgenvergadering i optreden ds. C. Veenhof, Gei kant te UtrechL viO S 1. Een manga is een saprijke vrucht. 2. Ja, een bijziende heeft een bril 200 gram Zie boven 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram SCHEERZEEP Of 8CHEERCR4ME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). Ja, het stond er al, voor ik er op ver dacht was: ik bedoel dat woordje „trip”. Erg fraai is het niet en ik had als Nederlander beter het Nederland se woordje „uitstapje” kunnen ge bruiken, maar ja, het stond er al. Enfin, het voornaamste is, dat we vandaag naar Zweden gaan, eep van de weinige Europese landen, waar men de oorlog alleen nog maar van horen zeggen kent. Een groot land. Zweden en een mooi land Dat zal ieder, die het kent, direct toe geven. En aardige lui, die Zweden. Reuze goed van vertrouwen. In de stationswachtkamers zie je soms ta fels vol met lekkernijen staan en iedere reiziger bedient zich hiervan zelf en neemt wat hem lijkt. Het af rekenen wordt in goed vertrouwen aan de reizigers overgelaten en het systeem werkt perfect. Althans in Zweden. Maar nu de vragen van vandaag. Wij spreken alsmaar van Zweden en van Denemarken en van Fin land. Maar vergeet niet de Finnen noemen hun land Suomi en de Denen noemen hun land Danmark. Weet een van jullie hoe de Zwe den hun eigen land noemen? Is Stockholm, de hoofdstad van Zweden, een mooie stad? En kan je er ’s winters genieten van de wintersporten? Nu iets over de dichtheid van de bevolking. Geef eens antwoord: Welk land is groter: Nederland of Zweden? Welk aantal is groter: dat der Ne derlanders of dat der Zweden? Noem eens de naam van een be kende hoogbejaarde Zweedse dame En noem ook eens de naam van een bekende jongere Zweedse dame. Heb je wel eens gehoord van Al fred Nobel, de dynamietkoning? Ook een Zweed. Hij is de man van de Nobelprijzen In Nobels testament stond n.l., dat ieder jaar 5 grote prijzen moesten worden uitgekeerd als beloning aan werkers op wetenschappelijk 1 en ander gebied. De uitreiking der Nobelprijzen vindt altijd plaats in Stockholm en wel op de 10de December. Waarom op de 10de December? Dr. PLUIZER. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid j BONKAART ALGEMEEN De heer M. Blokzijl en „De Standaard" Blijkens een mededeeling in het dag blad ,,De Standaard" heeft de heer M. Blokzijl, nu hij is benoemd tot hoofd van de afdeeling Perswezen van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, zijn arbeid aan dat blad beëindigd. Aanbesteding Ged Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het onderhouden van de wer ken, behoorende tot het jaagpad langs den Rijn, gedurende het jaar 1941. Laagste inschrijver was J. Pijl, Zuidland, voor 17.422. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV VI Op voederkaart voor katten PETROLEUMBONKAART M EN 0. BROOD of 2 rantsoenen „gebak" (Van onzen tpecialen verslaggever.) OTTERDAM, het zwaarst getrof- I—c fen door de oorlogshandelin- -L V gen en als wereldhavenstad het sterkst beperkt in de mogelijkheid tot herstel, lééft nog en het streeft ener giek naar de hervatting van zijn taak, waartoe ééns de mogelijkheid zal komen. Wat de stad het meest noodig heeft om haar oude positie en zoo mogelijk meer terug te krijgen, is de handel. Dit is echter, zoolang de oorlog voort duurt, een utopie en geen, die dit beter weten dan het gemeentebestuur en de leidende figuren van handel en in dustrie. Zij hebben hun taak en die der bevol king daarom naar ander terrein verlegd, dat van den wederopbouw in materi- eelen en ideëelen zin. Daarbij genieten zij den grooten steun van den gevolmachtigde van den Rijks- commissaris, dr. Völckers, die, van den dag af, waarop hij zijn hoogen post innam, met groote ambitie, gesteund door zijn deskundigheid, aan Rotter dams welzijn arbeidt. Dr. Völckers, wiens werkterrein vele jaren in Bremen lag, kent het haven bedrijf en zijn annexen tot in onder deden en hij voelt zijn opdracht hier als een eervolle taak, waaraan hij zijn beste krachten geeft, met volle waar- deering voor wat de Rotterdammers zelf presteeren. Eenige maanden geleden gaf de gevol machtigde in de dagelijksche persconfe rentie een beeld van de plannen, gelijk die ontworpen zijn tot herstel der stad en leverde daarbij - zijn visie op de toekomst van Rotterdam. Hij was toen ruim een half jaar in de Maasstad en uit zijn rede bleek, hoe vol komen hij zich reeds in de groote proble men had ingewerkt. Bij die gelegenheid stelde hij tevens in uitzicht, een excursie naar en door .de stad te doen organiseeren, om den persvertegenwoordigers in de ge legenheid te stellen, zich een indruk te vormen van het huidige Rotterdam, hoe he'. werkt en wat er tot stand komt. Dr. Völckers heeft een dezer dagen deze gelofte ingelost en een interessante rond gang door havens en stad was er het resul taat van. Daarbij is het zwaartepunt ge legd niet op de restanten der vernielingen, maar veeleer op de groote en de kleinere werken, welke thans in uitvoering zijn, op het streven, om den arbeid, waar dat ook maar eenigszins mogelijk is, te stimuleeren. Het positieve stond hier op den voorgrond, dat, wat wij noodig hebben om door de perikelen heen te komen goede, vrucht bare samenwerking, loyaal streven in onderling begrijpen, een frissche geest, waarin in de allereerste plaats ruimte behoort te zijn voor inzicht van wat de naaste toekomst van ons verlangt. Door de havens De harteklop van den handel is verstild in de groote Maasstad. De rivier ligt daar wijd en breed, maar zonder het beeld, dat er eenmaal onafscheidelijk mee verbonden wasde ladende en lossende zeeschepen, de vloot van lichters en andere binnen vaarders, de puffende sleepbooten en het drukke gedoe op en om de werven. De boot, waarop dr. Völckers ons genoo- DR. VAN RAPPARD TERUGGEKEERD Naar het A.N.P. verneemt, is Zondag dr. E. H. van Rappard. landelijk leider der N.S.N.A.P. uit Griekenland, waar hij in de Leibstandarte Adolf Hitler aan een veldtocht heeft deelgenomen, in ons land teruggekeerd. Dr. van Rappard heeft in middels de leiding der partij weer in han den genomen. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep ,of Zachte zeep (nieuwe samenst.) 'of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Adviescommissies Ingesteld Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnehlandsche Zaken, is ingesteld een commissie van advies inzake aangelegenheden betreffen de de nationaliteit van personen, in ver band met de afgifte van persoonsbewij zen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter J. L. Lentz, hoofd der inspectie van de bevolkingsregisters; tot leden W. H. van Drecht, hoofdcommies bij het departement van Justitie; J. W. van Gelderen, hoofdcommies bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken; tot lid en secretaris A. L. Wilkeshuis. hoofdcom mies bij het departement van Binnenland- sche Zaken. Voorts is ingesteld een commissie van advies inzake aangelegenheden betreffen de de identiteit van personen, in verband met de afgifte van persoonsbewijzen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter J. L. Lentz, hoofd der inspec tie van de bevolkingsregisters tot leden mr. J. Heusdens, hoofdcommies bij het departement van Binnenlandsche Zaken dr. D. K. Rijkels, inspecteur van de VolksgezondheidJ. van de Vosse, in specteur van de bevolkingsregisterstot secretaris A. L. Wilkeshuis, tevens secre taris der eerstgenoemde commissie. .A>arschuwing van den gemachtigde voor de prijzen In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat fotografen voor het maken van pasfoto’s prijzen berekenen, welke ver uitgihgen boven het toelaat bare. De Gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat overeen komstig de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 voor het vervaardigen van pasfoto’s geen prijs mag worden gevraagd, welke hooger is dan die, welke op 9 Mei 1940 werd be rekend. Overtreding van deze bepaling zal worden gestraft 1 zeemijl per uur. Nu is 1 zeemijl 1852 m. Een schip, dat dus 20 knopen loopt, heeft een uursnelheid van 20 x 1852 m. 37.040 m. ruim 37 km. Een behoorlijk gangetje dus, waartegen een gewoon sterve ling niet kan fietsen, laat staan lopen. MAÏZENA of sago of aard.mtel of puddingpoeder of puddingaaua- poeder met 100 gram zetmeel GORT of gortmout of grutten HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.meelvlokken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. geneeskundemej. W. Grütz- macher, den Haag en de heer J. H. Bak* ker te Wassenaar. Kerkelijk voorbereidend ex.mej. K. van Drimmelen Leidschendam. Cand. ex. rechtswetenschapde heer J. Hannik, Rotterdam. Op 10 en 11 Juli a.s. hier ter stede Naar wij vernemen zal de jaarvergade ring van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag 10 Juli a.s. hier ter stede worden ge houden, op Woensdag 9 Juli voorafgegaan door een wetenschappelijke samenkomst, een vergadering van Vrouwen V. U. hulp en een bidstond voor de jaarvergadering. De wetenschappelijke samenkomst vindt op 9 Juli plaats in het gebouw voor K. en W. onder leiding van prof. dr. G. J. Sizoo, uit Amsterdam. Daar komen aan de orde referaten van prof. dr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de V.U., over „Allegorie en allegorische verklaring” en van dr. J. Ridder, uit den Haag, over „Harmonie en disharmonie in het econo mische leven”. ’s Middags wordt eveneens in het Ge bouw voor K. en W. de vergadering ge houden van Vrouwen V.U.-hulp onder presidium van mevr. J. B. v. Baren-v. d. Voorn Grootenboer. uit Rijswijk. In deze bijeenkomst zal mevr. A. M. Lever- Brouwer, uit den Helder, een causerie houden over„Raken de V.U. en ons vrouwenleven elkaar en dr. G. H. A. Grosheide F. Wzn., uit Amsterdam, over „Leven en streven van de wis- en natuur kundige faculteit”. ’s Avonds wordt in de Oosterkerk de traditioneele bidstond gehouden. Voor ganger zal ditmaal zijn dr. J. Hoek, Geref. predikant te ’s-Gravenhage-West Na afloop van den bidstond, welke om half acht aanvangt, vindt in den foyer van het Gebouw voor K. en W. een be- groetingssamenkomst plaats. Donderdag 11 Juli zal om half elf daar de 61e algemeene vergadering van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag aanvangen. De leiding daarvan is ditmaal opgedragen aan prof. dr. G. Ch Aalders, uit Hilversum, hoogleeraar aan de V.U. Na afdoening der huishoudelijke zaken Bond der Nederlandsche Diakonessen- huizen De 16 diakonessenhuizen, aangesloten bij den Bond der Nederlandsche Diako nessenhuizen, hielden dezer dagen hun jaarlijksche ledenvergadering in het Herv. Diakonessenhuis te Amsterdam. Na afdoening der huishoudelijke aange legenheden hield dr. J. C. J. Burkens van Meppel, een inleiding over ,,De wensche- lijkheid van het vormen van een staf der medici, verbonden aan het ziekenhuis” en ds. H. J. Dyckmeester van den Haag, over „Kerk en ziekenzorg”. Voorzitter der vergadering was prof. dr. W. J. Aal ders van Groningen; tot tweeden voorzit ter van den bond werd gekozen ds. H. J. Dyckmeester. Den Isten Juli a.s. zal, zoo schrijft de A.N.W.B., door den Rijkswaterstaat te Arnhem weder een gedeelte worden aan besteed van den autosnelweg den Haag- Utrecht-Arnhem en wel tusschen Het Bo veneind bij Veenendaal en den Boven buurtweg onder de gemeente Ede. Het werk zal bestaan in het maken van een aardebaan ter lengte van bijna 7,5 k.m. en een normale breedte van 26 m., het daarop aanbrengen van een cementbeton- verharding en gedeeltelijk een gefun deerde klinkerbestrating, het maken van verharde vluchtbermen. het maken van een viaduct over het Boveneind en ver schillende andere en bijkomende werken. Evenals bij de reeds gereed of in aanleg zijnde gedeelten zullen twee door een middenberm gescheiden rijbanen worden aangelegd, elk breed 6.25 m.. aan beide zijden opgesloten door 0.5 m. breede ra batten. Het geheele werk zal 1 November 1942 voltooid moeten zijn. digd heeft om een rondvaart te maken op de Maas en den Nieuwen Waterweg en waar ir. N. Th. Koomans, de directeur van den Havendienst, ons van voorlichting dient, heeft de ruimte op het water. Maar, al varend en rondziend, blijkt toch, dat er, langs de oevers, allerminst leegheid en verlatenheid zijn. En van dien acnblik voert dr. Völckers in de gesprek ken, die hij met ons en anderen voert de belangstelling naar de toekomt, waar voor nu de grondslagen worden gelegd. Dat perspectief is weidsch. Hoor, hoe dr. Völckers en nu citeeren wij ten deele óók uit hetgeen hij destijds ter con ferentie meedeelde het zich voorstelt. Het scheepvaartverkeer, dat Rotterdams haven tot een der grootste op het Euro- peesche continent maakte en met een outil lage, die nauwelijks geëvenaard kan wor den, zal t.z.t. naar den Waterweg terug- keeren. Welke taak dan voor de Maasstad zal zijn weggelegd, staat in details nog niet vast, maar men mag er zich van verzekerd houden, dat haar omvang zeker niet ge ringer zal zijn, dan die van vóór den oor log. Toen liep het 10.000e schip binnen het jaar binnen, terwijl de havencapaciteit tot 14.000 schepen reikte. Toen liep elke 20 minuten van den dag en den nacht een schip binnen of vertrok er een. Daarbij voegden zich 200.000 Rijn- en binnensche pen. De haveninrichtingen hebben, wij kon den het overal constateeren, weinig of niet van de oorlogshandelingen geleden. Het materieel, de uitrusting der haven installaties, is eveneens vrijwel geheel behouden en het Rotterdamsche gemeen tebestuur benut thans de gelegenheid om, nevens de havencomplexen, voorbereidin gen te treffen, voor nieuwe industrieën of uitbreiding van bestaande. De kadelengte wordt, waar mogelijk ook in verband met de beschikbare materialen vergroot. Dit alles geniet de stimuleerende aan dacht van dr. Völckers, die voor Rotter dam met zijn enorm achterland ter eener zijde, en zijn uiterst gunstige geografische ligging ter andere zijde, een groote toe komst weggelegd ziet Na den oorlog, zegt hij, zal er overal een ontzaglijk gebrek aan grondstoffen zijn. De schepen, voor het transport daar van, zullen in series gebouwd moeten wor den, een soort eenheidsschepen voor ge mengd vracht- en personenvervoer De capaciteit van de Rotterdamsche ha vens zal zonder moeite van 42 millioen ton (in de beste jaren) tot 50 millioen kun nen worden opgevoerd. De veelzijdigheid der haveninrichtingen staat er bovendien borg voor, dat Rotterdam een gezochte havenstad zal blijven. De oeververbinding Met deze expansieplannen houdt uit den aard der zaak het probleem der oeverver bindingen ten nauwste verband. Toen dr. Völcker ons wees op de unieke situatie van Rotterdam, als havenstad, met haar open verbinding naar zee, toeganke lijk voor schepen van practisch onbeuerkte tonnage, verloor hij echter geenszins de moeilijkheid uit het oog, die de stad zelf dit zeeverkeer in den weg legt door haar onvermijdelijke! oeververbindingen. Wanneer deze bruggen betreffen, be paalt de hoegte daarvan de afmetingen der schepen, welke kunnen passeeren, tenzij men van beweegbare bruggen gebruik maakt, die evenwel het landverkeer weer hinderen. Door de Willemsbrug met nog 2 meter te verhoogen en overigens haar capaciteit te verruimen door een belangrijke verbree- ding, zal een groot bezwaar worden weggenomen, maar een verbetering van veel grooter omvang zal de Maastunnel brengen, welke omstreeks October van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Wij hebben een wandeling door een der beide autotunnels gemaakt van den Noord- naar den Zuidoever onder de Maas door. De laatste' hand wordt aan het interieur der onder-Maassche verkeersbanen gelegd: de verlichting in de betegelde wanden, het signaalsysteem en, om het zoo maar eens te noemen, de stoffeering. De groote ven tilatiegebouwen op beide oevers zijp in- en uitwendig kant en klaar, slechts i voetgangers en wielrijders moeten trappen nog worden gemonteerd Onze bezichtiging was te vluchtig okn hier in bijzonderheden te kunnen trederb over dit indrukwekkende werk, waarmee in 1937 werd begonnen, en dat nu weldra zijn voltooiing zal vinden. Op één bijzonderheid willen we echter wijzen. De roltrappen kunnen per uur 32000 voetgangers en 3200 fietsers op- en afvoeren. Zij draaien continu tusschen 7 uur morgens en 9 uur ‘s avonds. Zij die daarvóór of daarna komen, stellen de trap pen automatisch in beweging door een ul- tra-violette straal- De capaciteit der autotunnels (waarin geen traag verkeer wordt toegelaten) zal 12 millioen voertuigen per jaar bedragen. Eenig idee van deze massa krijgt men, wanneer men in aanmerking neemt, dat de capaciteit van de Willemsbrug tot 4 millioen voertuigen gaat Dat Rotterdam deze enorme taak in oor logstijd completeert, moge als een typisch bewijs strekken, van de onverminderde energie, welke in de Maasstad huist, en dr. Völckers ziet de beteekenis der gereedko- ming van het werk dan ook evenzeer in dit licht als in dat der verkeersverbete- ring. De kosten, oorspronkelijk geraamd op 15 millioen gulden, zullen 2 millioen meer gaan bedragen, een verschil, dat ove rigens ver beneden de verwachtingen blijft. Wij moeten er naar streven, aldus dr. Völckers, dat het zeeverkeer ongehinderd tot in het hart der stad kan doordringen. Aan dat doel moet alles ondergeschikt worden gemaakt. De havens in de omge ving van den tunnel zullen van zijn aan wezigheid onmiddellijk profiteeren. Het wonen en de ontspanning Na een gezamenlijken maaltijd bij welke gelegenheid dr. Völckers nogmaals gele genheid vond van zijn bewondering voor Rotterdam te doen blijken, o.a. door aan haar welzijn den eersten dronk te wijden, en waar achtereenvolgens de heer Pattist namens de journalisten den gevolmachtig de dank bracht en de heer von Fetter de erkentelijkheid der Presseabteilung van het Rijkscommissariaat vertolkt, bracht het ge zelschap nog een bezoek aan het tuindorp Vreewijk en Blijdorp, waar de Rotter damsche Diergaarde zulk een fraai en doelmatig verblijf heeft gevonden. Ook de inrichting van dit grootsch ontspannings oord mag gerekend worden tot de belang rijke werken, welke Rotterdam thans on derneemt. Het toont, mèt de overige, dat Rotter dam zijn energie niet verloren heeft en dat het gereed blijft, om, zoodra zich daartoe de mogelijkheid opent, de taak, welke de stad van nature toekomt, het wereldver keer te dienen, volledig weder op te vat ten. JEUGDIGE LANDGENOOTE TE FLORENCE GEPROMOVEERD Naar ons uit particuliere bron bekend werd, is dezer dagen aan de universiteit te Florence „met lof* tot doctor in de han- delswetenschappen gepromoveerd een jeugdige Rotterdamsche mej. T. van Praag. Haar proefschrift draagt een vaderlandse!» karakter en is getiteld: „Nederland en de Nederlandsche Handelmaatschappij”. De zelfde jongedame maakte een paar Jaren geleden zij was toen 19 jaar van een in ons land doorgebrachte vacantie ge bruik om de akte Italiaansch M.O. te be halen. Zij kan dus wel als de vrouwelijke tegenhanger worden beschouwd van den jeugdigen studiosus D. Verloop, die on langs te Utrecht tot doctor in de rechts wetenschap promoveerde, en van wiens buitengewone begaafdheid bij die gelegen heid melding werd gemaakt. Toevalliger wijze had de promotie van mej, van Praag op denzelfden dag te Florence plaats! nodig om in de verte goed te kunnen zien. 3. Jupiter is een planeet en geen ster; niet heet, maar koud. 4. Florentijn. Groenlander. Kretenzer. 5. Met de „staande magistratuur” wordt bij de rechtbank aange duid de officier van justitie, die „staat” te spreken, in tegenstelling met de rechters, die zittende het woord voeren (zittende magistratuur). 6. Grenenhout Is afkomstig van de grove den. Een naaldboom dus. Of, om het op z’n Engels te zeggen, een „evergreen”. Vandaar onze benaming „gre nen” hout. 7. De Domtoren van Utrecht is gebouwd door den (legendari- schen) bouwmeester Meester Jan van de Dom uit Doornik. Althans, dat zegt „men”. 8. De jongste zoon van Vader Jacob heette Benjamin. 9. De Japanse vlag is: een rode cirkel op een wit veld. 10. Een knoop is een snelheid van Dezer dagen werd te Amsterdam de jaarvergadering van den Algemeenen Bond van Forensen gehouden. De voorzit ter, de heer C. D. van Vliet, sprak een openingsrede uit, waarin hij in de eerste plaats een woord van afscheid en dank richtte tot den heer E. Enthoven, die als voorzitter van het hoofdbestuur was af getreden en tot mr. P. B. H. van Groin Soeters, die om dezelfde reden als lid van het hoofdbestuur aftrad. Tevens heette hij den nieuwen secretaris-penningmeester, mr. G. W. van Everdingen, welkom. Hier na gaf spr. een overzicht van den strijd, welken de bond van zijn oprichting af, heeft gevoerd tegen de forensenbelasting, van het veelvuldige contact met de Ned. Spoorwegen, teneinde faciliteiten te ver krijgen; de besprekingen met het hoofd bestuur der posterijen over de eerste post bestelling en van de maatregelen om ver betering te krijgen van de rijwielstallingen in sommige forensengemeenten. In het hoofdbestuur werden opgenomen de heeren mr. A. C. Jaeggi, Wassenaar, J. P. E. Granpré Molière. Baatn, en J H. C. Kuylaars, Driebergen. De aftredende hoofdbestuursleden de heeren dr. H. van Beeck Vollenhoven, Heemstede, en C F. Gülcher, Hilversum, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer H. Slee- boom, Nieuwer-Amstel, werd besloten voorloopig niet te voorzien. De distributie van kunstmest In de Staatscourant van gisteravond Is verschenen de kunstmestdistributiebe- schikking, inhoudende nadere regelingen voor het koopen, verkoopen en aflöveren van kunstmeststoffen. De secretaris generaal van het dep. van Landbouw en Visscherij heeft voorts bepaald, dat de geldigheid van kunstmest- bonnen, uitgegeven voor het bemestings- jaar 1940’41, zal zijn geëindigd op 1 Juli 1941. als spreker iref. predU 11... over het onderwerp» „Het fundament der Vrije Universiteit". In de middagvergadering zullen als sprekers optreden de heeren dr. H. Smits- kamp, leeraar M.O. te ’s-Gravenhage. over het onderwerp„Historie en leven" en ds. T. Ferwerda, Geref. predikant te Amsterdam, die zal spreken over „School en leven”. Om half vijf wordt de verga dering gesloten. Na afloop van de jaar vergadering vereenigen de vrienden van deze Hoogeschool zich aan den traditio- neelen gemeenschappelijken maaltijd. KAA8 250 gram Op bon Beschikking van den gemachtigde voor de prijzen ter uitvoering van het Prijsbeheerschingsbesluit Op grond van het Prijsbeheerschings besluit. heeft de gemachtigde voor de prijzen het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Krachtens het Prijsbe heerschingsbesluit door een opsporings ambtenaar ter verbeurdverklaring in be slag genomen goederen moeten door de zorg van dien ambtenaar worden opge slagen of onder bewaring gesteld. (2) Van den opslag of de onder-bewa- ring-stelling zal door den genoemden ambtenaar onverwijld een proces-verbaal worden opgemaakt, welk proces-verbaal door hem onmiddellijk zal worden gezon den aan den bevoegden inspecteur voor de Prijsbeheersching. Artikel 2. (1) Goederen, welke ter zake, als in artikel 1 vermeld, zijn in be slag genomen, moeten door de zorg van den in artikel 1, lid 1, genoemden amb tenaar, zoc mogelijk na overleg met het Rijksbureau, waaronder de goederen res- sorteeren, ten spoedigste en vóórdat de verbeurdverklaring is uitgesproken, wor den verkocht, indien het betreft goede ren: 1. tot een gezamenlijke waarde van 100 of minder: 2. welke snel aan bederf onderhevig zijn; 3. waarvoor de opslag kosten of vervoerkosten, in verhouding tot de waarde der goederen, zeer hoog zijn; 4. welke zich anderszins niet wel voor opslag of bewaring tot aan het tijd stip der te wijzen tuchtbeschikking lee- nen. (2) De ambtenaar zal zoo noodig maat regelen treffen voor de bewaring tot aan den verkoop. (3) Het bepaalde in artikel 1, lid 2, is van overeenkomstige toepassing. Artikel 3. (1) Goederen, welke krach tens tuchtbeschikking van een inspecteur voor de Prijsbeheersching verbeurd zijn verklaard en voor zoover niet reeds krachtens artikel 2 verkocht, moeten door de zorg van den directeur van het daar toe door den inspecteur aangewezen Rijksbureau worden verkocht. (2) De inspecteur voor de Prijsbeheer sching, die de straf van verbeurdverkla ring heeft opgelegd, geeft daarvan kennis aan het Rijksbureau en, tevens met op dracht tot afgifte, aan den in artikel 1, lid 1, genoemden ambtenaar. Artikel 4. De Gemachtigde voor de Prijzen kan, in afwijking van het bepaal de in de artikelen 2 en 3, In bijzondere gevallen een andere wijze van verkoop der goederen gelasten of een andere be stemming voor de goederen aanwijzen. Artikel 5. (1) De opbrengst van de verkochte goederen wordt, onder -aftrek van de kosten van opslag, bewaring, ver koop en andere bijkomende kosten en onder overlegging van justificatoire be scheiden, afgedragen aan den inspecteur voor de Prijsbeheersching. (2) Ingeval de opbrengst niet voldoen de is om de kosten te bestrijden, wordt het te kort komende door den inspecteur voldaan. (3) De inspecteur zal zoo noodig ter dekking van de kosten een voorschot ver strekken. (4) Van goederen, die volgens de ar tikelen 2, 3 of 4 verkocht zijn, doch uit eindelijk niet zijn verbeurd verklaard, moet het saldo van de opbrengst door den inspecteur voor de Prijsbeheersching worden afgedragen aan dengene, bij wien de goederen zijn In beslag genomen. Artikel 6. werking op ging in de 1941. EIEREN •••••••••«••«•••••••MM»»****»*****»**

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6