HAAGSCHE COURANT Uitreiking Distributiebescheiden Dinsdag 17 Juni 1941. van en 20 Juni tot en met 5 Juli in den Dierentuin NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND STADSNIEUWS DE OPENING VAN DEN VOLKSRAAD INVAL IN EEN SPEELHOL DERDE BLAD HET SLECHTE GEWETEN P. C. DIJKGRAAF f HEEMKENNIS IN DE LAGERE SCHOOL Een leerrijke brochure CARNEGIE HELDENFONDS DE KUSTVISSCHERIJ Kleedingstukken voor in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders OPLICHTER MAAKTE WINKELIER 1400 AFHANDIG DE OORLOGSBEGROOTING VAN NEDERLANDSCH-INDIE JOSJIZAWA WACHT OP AAN VULLENDE INFORMATIES DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NEDERL-INDIE DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING Hel spel met het gouden kalf {Europapress-Stap}) JUBILEUM W. G. ROOZENBEEK Engelsche luchtaanvallen op ons land - Elf man om een roulette No. 17903 Rede van den Gouverneur.Generaal GEBOREN Kaarten 6 Cor- La en a—ii en De en en 811 u. Rom t/m einde R. en Sa t/m aan vermoeden. 811 u. Es t/m einde E, F en Ga t/m beëindigde Beloofde een groote hoeveelheid veel levensmiddelen varingen, dig daar in den Haag, waar (Foto-archief Haagsche Courant) de Belangrijke aanvoer in de afgeloopen week Amerikaansche gezant in Tokio bij Matsoeoka legging van de distributiestamkaart van ieder van hen, voor wien hij/zij de be scheiden wenscht in ontvangst te nemen, aanmelden Het Niet 2 Juli 1920 t/m 1 Juli '27 A E aantal bonnen 130 312 130 78 2 Juli 1927 t/m 1 Juli ’33 A aantal bonnen 130 208 130 78 2 Juli 1933 t/m 1 Juli ’37 A Q aantal bonnen 130 208 130 78 2 Juli 1937 t/m 1 Juli ’39 B Q aantal bonnen 65 104 117 78 14 6 op of vóór 1 Juli 1920 A aantal bonnen 130 208 130 78 2 Juli 1939 of later B P aantal bonnen 65 104 117 78 M 6 6 BATAVIA, 16 Juni. (S.P.T.) Ter gele genheid van de opening van den Indischen Volksraad heeft de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, een groote rede uitgesproken, waarin hij uiting gaf aan zijn vast vertrouwen, dat het economische leven in Nederlandsch-Indië normaal zou blijven, indien tenminste geen oorlogshan delingen noodzakelijk zijn. Op de hier onder vermelde data en uren zullen de nieuwe bonkaarten Vleesch, Brood, Diversen en Algemeen, en de toeslagkaartenBrood, Pap, Zeep en Toiletzeep worden uitgereikt aan de De bescheiden moeten worden af ge haald A. door de inwoners van ’s-Graven- hage (met uitzondering van die van de voormalige gemeente Loosduinen) in de groote zaal van den Dierentuin, ingang Benoordenhoutscheweg 4. Waarschijnlijk 250 millioen dollar SHANGHAI. 16 Juni (D.N.B.). Te Ba tavia is officieel medegedeeld, dat de oorlogsuitgaven van Nederlandsch-Indië in het komende begrootingsjaar waar schijnlijk ongeveer 250 millioen dollar zullen bedragen. De staatsschuld zoa daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 millioen gulden. Het tekort zal waarschijnlijk 95 millioen gulden bedra gen. houders(sters) van een distributiestam kaart. Zij zullen volgens onderstaand schema slechts worden verstrekt aan de genen, die den leeftijd van 15 jaar heb ben bereikt en zich daartoe met over- In den ouderdom van 69 jaar is gisteren hier ter stede overleden de bekende arts specialist P. C. Dijkgraaf, rustend chirurg- uroloog. Gedurende vele jaren is de heer Dijkgraaf aan het Roode Kruis ziekenhuis alhier verbonden geweest als uroloog. De begrafenis vindt Vrijdag a.s. te drie uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, plaat*. Regeling voor de verzending Nu de uitvoer van gedragen wollen goederen uit Nederland reeds in beginsel is toegelaten, hebben de Nederlandsche autoriteiten thans ook de verzending van nieuwe kleedingstukken aan de in Duitschland werkende Nederlandsche ar beiders toegestaan. Voor het verkrijgen van de daartoe noodige vergunning en de verzending der kleedingstukken is de vol gende regeling getroffen: De familieleden der arbeiders moeten bij de bevoegde instantie der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland een ver zoek indienen tot het verkrijgen van de uitvoervergunning. In dit verzoekschrift moeten naa men adres van den ontvan ger alsmede de hoeveelheid en de soort der te verzenden goederen worden aange duid. De instantie van de openbare ar beidsbemiddeling onderzoekt het verzoek schrift en stuurt het door naar het Crisis- Uitvoer-bureau in Den Haag, Piet Hein- plein 6, ten einde de uitvoervergunning te doen uitreiken. De vergunning wordt onverwijld aan den indiener van het verzoekschrift toe gezonden, waarna de kleedingstukken per postpakket aan den ontvanger verstuurd kunnen worden. Het biljet van de uitvoer vergunning moet met het pak verzonden worden. Voor de vergunning moet aan kosten 0.50 betaald worden. Formulieren voor de verzoekschriften zijn verkrijg- baarf bij het Crisis-Uitvoerbureau, waar ook eventueele bezwaren moeten worden voorgebracht lederen dag blijkt het, dat er men- schen zijn, die door mooie praatjes en beloften zoodanig in de war worden ge bracht, dat er een sterke bewustzijnsver nauwing bij hen optreedt, zoodat ze alles gelooven, wat men hen maar be lieft wijs te maken. Zoo was dezer dagen een Rotterdam- sche winkelier door tusschenpersonen in verbinding gekomen met een zekeren B. uit den Haag, die hem eer groote voor raad levensmiddelen in het vooruitzicht stelde. De opsporingsambtenaren zijn echter actief, zoodat met de uiterste om zichtigheid te werk moest worden ge gaan, aldus B., en de winkelier was het er volkomen mee eens. Op een middag had in een hotel een ontmoeting plaats tusschen B. en den winkelier, waarop alles nauwkeurig besproken werd, aanbod was aanlokkelijk genoeg, minder dan 250 k.g. koffie en 4000 fles- schen slaolie. Voor 5000 zou de winke lier er eigenaar van kunnen worden. Edoch, zoover was het nog niet. Want B. had de voorraad op een geheime plaats opgeborgen en hij wilde die onder geen voorwaarde bekend maken. B. zou daarom alleen naar de bergplaats gaan, de goederen op een vrachtauto laden en als dat geschied was den winkelier tele fonisch waarschuwen, die maar zoo lang in een café’tje in de binnenstad moest wachten. Samen zouden ze dan naar Rot terdam rijden. B. wilde echter geen risico loopen en verlangde daarom, dat de win kelier alvast 1400 vooruit betaalde, het geen hij dan ook deed. Zaken zijn nu eenmaal zaken en je medemensch moet je kunnen vertrouwen, dacht de arge- looze winkelier. Hij begaf zich op weg naar het café’tje. Inderdaad rinkelde na eenigen tijd de telefoon en werd de win kelier gewaarschuwd, dat hij zich naar een bepaalde plaats in de stad moest begeven. Vlug ging hij er heen, maar hoe hij ook zocht en keek, B. was nergens te vinden. Na eenigen tijd schijnen hem de schel len van de oogen te zijn gevallen, althans hij ging naar de politie en vertelde haar, hetgeen tusschen hem en B. voorgeval len was. De politie liet hem enkele foto’s zien en al vlug herkende hij een daarvan als te zijn die van B De oplichter bleek het niet eens de moeite waard te hebben ge vonden om een anderen naam op te geven Momenteel is B. echter nog voort vluchtig. Een der tusschenpersonen, een 36-jarige kellner is intusschen reeds aange houden door den Justitioneelen Dienst B. UITVOERINGEN VAN HET STAF- MUZIEKKORPS DER ORONUNGS- POLIZEI Het stafmuziekkorps onder leiding van Stabsmusikleiter Hahn zal in de komen de dagen o.m. de volgende concerten ge ven. Op Donderdag 19 Juni van vier tot half zes in Middelburg. Op Dinsdag 24 Juni van 5 tot half zeven tegenover de Jaarbeurs te Utrecht. Op Donderdag 26 Juni van 4 tot half zes op de Groote Markt te Haarlem. Op Zaterdag 28 Juni om 9 uur vertrek uit Apeldoorn in de richting Deventer voor een propagandatocht door de provincie Overijsel, met tot slot een concert in Hen gelo. Op Zondag 29 Juni wordt nog een concert gegeven in Ruurlo. Het was de recherche ter oore geko men, dat in perceel’ Jurriaan Kokstraat 130 vermoedelijk hazardspel gespeeld werd in verband waarmede de recherche gistèrmiddag omstreeks vier uur een inval deed. Nadat door een rechercheur aan de huisdeur van het perceel, een portiekwoning, was gebeld, werd de deur geopend, waarop onmiddellijk een groot aantal politiemannen, onder leiding van den hoofdinspecteur Lorie en de inspec teurs Monsma en Teseling, binnendron gen. Het bleek toen, dat in een kamer aan de voorzijde een elftal mannen waren gezeten om een tafel, waarover een groen laken was gespannen. Hierop bevonden zich een roulette en verschillende pakjes met geld en fiches. Tevens bleek men zich te goed te doen aan glazen bier. Begrijpelijkerwijze waren de aanwezigen zeer verschrikt en alles wees er op, dat men reeds had gespeeld. De roulette, de fiches en het geld werden in beslag geno men, evenals het aanwezige bier, terwijl alle aanwezigen in twee arestantenauto’s naar het bureau van den justitieelen dienst A. werden overgebracht. Aldaar zijn alle arrestanten aan een verhoor onderworpen, waarna tegen een achttal personen proces verbaal is opgemaakt, terzake van het deelnemen aan hazard spel. Deze acht personen zijn daarna heengezonden. Tegen de overigen, t.w. den 40-jarigen K de V., bewoner van het perceel, den 46-jarigen A. de V., die als croupier fungeerde en den 32-jarigen P. A. S. werd proces verbaal opgemaakt terzake het gelegenheid geven tot ha zardspel. Bovendien werd proces verbaal opgemaakt terzake overtreding van de drankwet. De drie laatstgenoemde per sonen zijn in verzekerde bewaring ge steld. Het gebeurde heeft in deze drukke buurt begrijpelijkerwijs veel belangstel ling gewekt. De betrekkingen met China In politieke kringen te Tsjoengking wordt aan deze rede van den Gouverneur- Generaal een zeer groote beteekenis ge hecht, aangezien men er de verwachting in vindt uitgesproken, dat de handelsbe- trekkingen tusschen China en Nederl.-In— dië zullen verbeteren. In verband hier mede schrijft het orgaan der Tsjoengking- regeering, de „Central Daily News”, dat de betrekkingen tusschen China en Neder- landsch-Indië sinds langen tijd zeer nauw zijn. Tegenwoordig leven 1,2 millioen ChL neezen in Nederlandsch-Indië, die een be langrijk aandeel hebben in de economische ontwikkeling van het land. C. MARREE t In den ouderdom van 58 jaar is over leden de heer C. Marree, technisch amb tenaar bij het Rijkstoezicht op het Stoom wezen. De heer Marree trad 1 Juni 1908 als opzichter 2e klasse in het district Groningen in dienst bij het Stoomwezen. 1 Juni 1916 volgde zijn bevordering tot opzichter le klasse en 1 October 1917 werd hij overgeplaatst naar het district ’s-Gravenhage. Sinds 1 Januari 1920 was hij werkzaam als technisch ambtenaar. De thans ontslapene heeft ook enkele jaren de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage- West als ouderling gediend. De begrafenis zal a.s. Donderdag plaats vinden op Nieuw Eik en Duinen. De rouwstoet vertr«*« om 12 uur van het sterfhuis aan de Fultonstraat. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 412 baden genomen, in het Volkazeebad Scheveningen 206, in het Volkszeebad Kijkduin 28 en in het Zwembad Zuiderpark 2581. De temperatuur van het water was he den te Scheveningen 60 en in het Zuider - parkbad 64} graden. VOOR VERKEER AFGESLOTEN Van morgen af is de Zwarteweg tus schen de brug aan de Rijnstraat en de Muzenstraat afgesloten voor het verkeer met paarden en voertuigen wegens werk zaamheden aan de bestrating. Geen slachtoffers en geringe schade In den afgeloopen nacht vloog een vrij groot aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Op verscheidene plaatsen wer den brisant- en brandbommen neergewor pen. De aangerichte schade was echter naar verhouding gering en beperkte zich jn hoofdzaak tot terreinschade, met name aan de veldvruchten. Op eenige plaatsen werden ook een aantal koeien en paarden gedood of zoo danig gewond, dat ze afgeslacht moesten worden. Een electrische leiding werd el ders beschadigd. Op weer een andere plaats ontstond een kleine boschbrand, die echter snel gebluscht werd. Een aan tal woonhuizen hier en daar liep glas schade op. Dooden of gewonden zijn ge lukkig niet te betreuren. 'ns Uit een onbeheerd staande bakfiets in de Anna van Hannoverstraat is ontvreemd 4 k.g. suiker en 2 k.g. boter. nomen in den geest van het Nederland sche volk. De heer Bos wijst er op, dat behalve het mensdielijke in de historie, het inzicht niet gemist kan worden. Bei den zijn factoren tot de ontwikkeling van een krachtig volksbewustzijn. Het historische bewustzijn heeft nog een dieperen zin, die ook aan heemken nis haar bijzondere beteekenis geeft, n.L het idee der wording en verwording, het dynamische beginsel van komen en gaan. Niet alleen een dorpsbewoner heeft een heem, maar ook een stedeling, al komen er in de steden meer ontwortelden voor dan op het platteland. Een stad is net een groot gezin met huishoudelijke aan gelegenheden, met bedrijven ter voorzie ning in voorname levensbehoeften, enz_, die gemeenschappelijk bezit zijn. De jeugd moet worden opgeleid in dit heemgevoel van recht en plicht, van ge meenschapszin en van een groot sociaal verkeer, dat men steeds ruimer kan den ken en dat in werkelijkheid voortdurend ruimer wordt. De fiets, de trein, de auto, de vliegmachine en zelfs de radio behoo- ren tot het moderne heem en het heem gevoel van onze kinderen is hemelsbreed verschillend vergeleken bij dat uit onze jeugd. Daarom zal het heemgevoel in het kin derhart des te vaster wortel schieten naarmate het zich verbonden voelt aan zijn eigen leven, nu Het heemgevoel ontwikkelt zich bij kinderen en hun he- dendaagsche leven en uit de omstandig heden, waarin ze nu verkeeren. Alles wat kinderen aan hun jeugdig le ven boeit, boeit het aan hun volk. Hieruit blijkt, dat schr. voor alles de Heemkunde ziet als een realiteit, geen aankweeken van overdreven liefde van hèt verleden. De factoren van ons leven en van onze samenleving moeten we terug vinden in ons onderwijs. Het doen ont waken van het besef van de realiteit van het leven is de opgave van het onderwijs in defi geest van de heemkennis. Schr. komt dan ook tot de conclusies Heemkennis vertegenwoordigt het be ginsel, dat aan het onderwijs een natio» nale strekking geeft van totalitaire con structie, d.w.z. ze grijpt in alle vakken van het onderwijs.” Tenslotte wijst de heer Bos op de alom vattende rol, die de Nederlandsche taal hierbij speelt. Taal is gevormde geest et» daarom speelt de moedertaal bij de ont wikkeling van het heemgevoel een dub bele rol, ze is middel tot ontwikkeling van het zelfbewustzijn en van het volks bewustzijn beide. Schr. komt dan ook tot de stellingGeen heemkennis zonder oefening der Nederlandsche taal en geen echte oefening in de Nederlandsche taal zonder kennis der omgeving. Daprom zal de vaardigheid in het gebruiken van de taal van meet af aan beoefend moeten worden. TOKIO, 16 Juni (D.N.B.). De Amert- kaansche ambassadeur, Jdseph Grew»' heeft vanavond den minister van bui» tenlandsche zaken, Matsoeoka, bezocht, naar Domei meldt. Politieke kringen vermoeden, dat Grew in opdracht van Washington ge ïnformeerd heeft naar eenige kwesties, die verband houden met de voorloopig beëindigde JapanschNederlandsche economische onderhandelingen. Onduidelijke punten BATAVIA, 16 Juni. (U.P.). De Japan- sche delegatie verwacht het antwoord uit Tokio op haar navraag ..over zekere punten, die nog onduidelijk waren”. Mogelijk zal het antwoord binnen een of twee dagen arriveeren. De leider der delegatie, Josjizawa, zeide: „Alles wat ik kan zeggen is, dat ik om aanvullende informaties uit mijn hoofdstad verzocht heb, die deze punten moeten ophelde ren”. op Donderdag 26 Juni op Vrijdag 27 Juni op Zaterdag 28 Juni op Maandag 30 Juni op Dinsdag 1 Juli op Woensdag 2 Juli op Donderdag 3 Juli op Vrijdag 4 Juli Ten einde een vlot verloop van de uit reiking te waarborgen, zal aan boven staande regeling streng de hand worden gehouden. Na 5 Juli a.s. zal, tot nader aankondi ging, in het algemeen geen gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van de distributiebescheiden, zoodat men in zijn eigen belang wordt aangeraden zich tijdig in het bezit der kaarten te stellen. Zaterdag 5 Juli 811 u. Vissers t/m einde V. t/m Warringa 112 u. Warrink t/m Wolfenstein; 25 u. van Wolferen t/m einde W., X., IJ. en Z. Men moet zich aanmelden als volgt: Vrijdag 20 Juni 811 u. A en Ba t/m Bakker, Jacob; 112 u. Bakker, Jan t/m v. d. Berg, Justinus 25 u. v. d. Berg, Karei t/m Bobak. Zaterdag 21 Juni 811 u. Bobbe t/m van den Bosch, G.; 112 u. van den Bosch, H. t/m Brou wer, R.; 25 u. Brouwer, S. t/m einde B en Ca t/m Carriëre. Donderdag 26 Juni 811 u. Carsjens t/m einde C t/m Delcroix 112 u. Delden t/m van Duivenbooden 25 u. van Duivendijk t/m einde D en Ea t/m Erwteman. Vrijdag 27 Juni P Zl.-±Z 5 Z_ 'J— Gert 112 u. Gertenaar t/m Gijswijt; 25 u. de Gijt t/m einde G en Ha t/m Hendriks. Zaterdag 28 Juni 811 u. Hendrikse t/m Hoogenraat; 112 u. Hoogensteger t/m einde H„ I. en Ja t/m Japikse 25 u. Japin t/m einde J. en Ka t/m Ketting. Maandag 30 Juni 811 u. Kettler t/m'de Koning, nelis 112 u. de Koning, Debora t/m Kurtz; 25 u. Kurvers t/m einde K. t/m Leijenaar. Dinsdag 1 Juli Leijendekker t/m einde L, Ma t/m Marijnusse 112 u. Marijs t/m Moquette; 25 u, Mora t/m einde M. en Na t/m Nusink. Woensdag 2 Juli 811 u. van Nuss t/m einde N., O Pa t/m Pelster 112 u. Pelt t/m van der Puil; 25 u. Puister t/m einde P- Q. Ra t/m Rolvink. Donderdag 3 Juli 8 ci-ic Schadla 112 u, van Schaeck t/m Sikorski; 25 u. Silas t/m Stack. Vrijdag 4 Juli 811 u. Stad t/m einde S. en Ta t/m Tetz 112 u. Teuben t/m einde T„ U. en Va t/m Veicht 25 u. Veilbrief t/m Visserman. HAAGSCHE VROUWENBOND Morgenavond zal in gebouw Ami- citia een bijeenkomst worden ge houden van den Haagschen Vrouwen bond. In deze bijeenkomst zal de heer J. W. Favié voor de pauze een causerie houden over „Ooghygiëne” en na de pauze over „Moderne huisverlichting”. INENTING TEGEN TYPHUS Bij den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, Waldeck Pyr. montkade 3, bestaat eiken Woensdagmid dag van 1415 uur gelegenheid tot kos- telooze inenting tegen typhus en paraty. phus. Op dit spreekuur worden ook ver wacht zij, die zich verleden jaar tegen typhus lieten inenten, omdat zij, om voor deze ziekte onvatbaar te blijven, dit jaar één herhalingsinspuiting moeten ontvan gen. SPRING NIET OP EEN RIJDENDE TRAM De geneeskundige dienst heeft naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd den 18-jarigen J. G. de B. uit Gouda, die op de Koningskade op een rijdende tram trachtte te springen, daardoor strui kelde en zijn rechter enkel brak. Hoewel de heer W. G. Roozenbeek, hoofd van de Aeneas Mackayschool den wensch te kennen gegeven had, dat zijn 25-jarig ambtsjubileum zonder uiterlijk feestbetoon zou voorbijgaan, hebben velen toch de gelegenheid aangegrepen om van hun belangstelling te doen blijken. Onder hen, die den jubilaris in zijn woning kwamen complimenteeren, waren tal van bestuursleden der school, het onderwijzend personeel en leden van den kerkeraad der Geref. Kerk van 's Graven- hage-West, waarvan de jubilaris eveneens deel uitmaakt. Onder de vele fraaie bloemstukken, die zijn woning sierden, waren er van het bestuur der school, van het onderwijzend personeel en van den cud-voorzitter der school, ds. Js. Bootsma, em predikant hier ter stede. Gisteravond heeft het bestuur ten huize van den heer Roozenbeek zijn op wachting gemaakt en bij monde van zijn voorzitter, den heer H. A. Cieraad, den jubilaris hartelijk toegesproken. De voor zitter wees er op, dat de heer Roozen beek in tegenstelling met de kweeke- lingen van thans reeds op 18-jarigen leeftijd voor de klas stond als onderwij zer, zoodat hij nog maar 43 jaar oud, reeds jubileeren mag. Als tastbaar bewijs van medeleven bood spr. den jubilaris een zilveren sigarettenkoker aan Met een enkel woord heeft de heer Roozenbeek voor deze hartelijke woor den en mooie attentie dank gezegd, waar na men nog eenigen tijd gezellig bijeen- bleef. Overtreder van de distributie-bepalingen meldt zichzelf aan Een 38-jarige inwoner van Rijswijk ver kocht dezer dagen een partij thee buiten de distributie om aan een winkelierster in den Haag. Deze vond er een kooper voor in den persoon van een zekeren L. Hij kocht van haar 5 k.g. thee voor 23 per k.g. L. vond voor deze partij ook weer een kooper. Onder de klok op het Plein, zou de thee verhandeld worden. Op het afge sproken uur waren beiden aanwezig. L. toonde zich nogal vreesachtig en hij keek naar links en naar rechts. Wat hij vreesde, meende hij te zien gebeuren. Twee man nen in burger stevenden op het tweetal af. In gedachten zag L. al, dat een van de hee- ren zijn politiepenning voor den dag zou halen en hen beiden zou inrekenen en zonder naar boven op de klok te kijken, wist L. toch al dat het de hoogste tijd was. Hij koos het hazenpad, den kooper met de thee in de handen beduusd kijkend achter latend. De twee heeren keken even ver wonderd naar den hardloopenden man en liepen rustig door Het waren slechts twee wandelaars, die toevallig in de richting van de klok wandelden.L. was door het gebeurde zoo geschrokken dat hij niet meer naar huis durfde te gaan. Waarschijnlijk meende hij, dat de politie in zijn woning op hem zat te wachten. Na twee dagen van rondzwerven werd het hem echter te machtig en als een berouwvol zondaar meldde hij zich bij de politie aan. Tegen L. de winkelierster en den man. die aan haar de thee verkocht had, is proces-verbaal op gemaakt. De andere man onder de klok, die gratis 5 k.g. thee heeft ontvangen, is niet bekend, daar L. niet wist met wien hij te doen had. Bij een huiszoeking bij L. vond de po litie nog een kleine hoeveelheid thee, die in beslag werd genomen. Gedurende de week van 9 tot en met 14 Juni waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Scheveningen be langrijk. Verschillende kustvisschers, waaronder enkele snurrevaders, brachten mooie visch aan en waar de prijzen goed waren, werden hooge weekbesommingen gemaakt In totaal werd voor een bedrag van ƒ46.281,20 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag verkocht, aangevoerd door 1 motorlogger met 206,50 en door 320 schokkers met een totaalbesomming van /46.074,70. Maandag was er geen aanvoer. Voorgaande week was de verkoop 39.9Ö0, zoodat in de week van 9 t/m 14 Juni voor een bedrag van 6700 meer visch werd verkocht. In hoofdzaak bestonden de aanvoeren uit scharren, maar de laatste weken brengen de kustvisschers meer schol aan de markt. De aanvoeren van tong, tarbot en griet zijn nog steeds niet groot. Visch van elders naar Scheveningen ten verkoop gezonden, kwam er weinig aan de markt en de totaalverkoop bedroeg 1615. Gedurende de laatste dagen nemen de aanvoeren van riviervisch toe en werd vrij veel snoekbaars aan den afslag ver kocht. In de afgeloopen week kwamen de meeste Scheveningsche motorloggers, die uit IJmuiden aan de treiïvisscherij deelnemen, daar binnen en besomden 2000 en meer. De SCH. 30 maakte de hoogste weekbesomming met ruim 4000. Loosduinen Door de inwoners van de voormalige gemeente Loosduinen moeten de be scheiden worden afgehaald in een lokaal van de Hulpsecretarie te Loosduinen (geopend van 8 tot 17 uur). Men moet zich aanmelden als volgt A, E, I, J en N op Maandag 23 Juni B t/m Bo op Dinsdag 24 Juni Br. t/m einde B en M op Woensd. 25 Juni C en S D en W F, G en T H en U K L, X, IJ en Z O en V P, Q en R Van wien is dit rijwiel De commissaris van den Justitioneelen Dienst B. verzoekt dengene, wiens rijwiel op Maandag 16 Juni van dit jaar des voormiddags omstreeks 9,30 uur werd ontvreemd op den Zuidwal nabij de Ge- meente-apotheek, zich te willen melden aan ziyj» bureau Alexanderplein 15A. BETONVEREENIGING Hier ter stede heeft de heer L. A. Ab- spoel, architect B.N.A., voor de Beton- vereeniging een voordracht gehouden over „Het gebruik van in de fabriek ver vaardigde betonproducten in dezen tijd”. ERGERLIJKE GEVALLEN VAN OPLICHTING De politie heeft in de laatste dagen meermalen het publiek opmerkzaam ge maakt op verschillende ergerlijke geval len van oplichting door personen, die zich ten onrechte uitgeven voor mede werkers van de Winterhulp Nederland. Daarom wijst het hoofdbureau van de W.H.N. te ’s-Gravenhage er nog eens na drukkelijk op, dat iedere medewerker van de W.H.N. in het bezit moet zijn van een officieel door de W.H.N. afgegeven legitimatiebewijs. ZILVEREN JUBILEUM MEJ, H. OOSTEN In verband met het feit, dat mejuffrouw H. Oosten gisteren den dag mocht herden ken, waarop zij voor 25 jaar in dienst was getreden bij de N.V. Bankierskantoor van Lissa en Kann, werd zij in den middag door directie en personeel gehuldigd. De oudste directeur, de heer P. D. Schuller tot Peursum, sprak haar hartelijk toe en bracht haar hulde en dank voor haar nauw- gezetten arbeid als chef der expeditie. Als aandenken overhandigde hij haar een ge schenk onder couvert met den wensch, dat zij nog zeer vele jaren de belangen van het kantoor mocht behartigen. Hierna voerde mej. J. v. d. Heijden het woord namens het gehéble personeel. Zij dankte de jubilaresse voor de aangename samenwerking en vriendschap, die zij in al die jaren had getoond. Namens het per soneel tood zij een schilderij aan. Ver scheidene bloemstukken sierden de hal van het kantobr. Verschenen is het verslag over het jaar 1940 van het Carnegie Heidenfonds voor Nederland. In de daarin opgenomen lijst van toegekende ondersteuningen, be- looningen en onderscheidingen voor red dingen komen de navolgende personen uil onze stad en omgeving voor: L. J. Riemens, 58 jaar, mandenmakerJ. Bos, 39 jaar, koopmanA. van der Toorn, 39 jaar, pleizierboot-exploitantJ. Timmers, 70 jaarJ. van Dam, 30 jaar, chauffeur L. M. Th. Schouten, 10 jaarA. C. M. A. van der Kraats, 37 jaar. chauffeur W. Groenewold, 36 jaar, agent van po litie E, van der Kloot, 50 jaar, koop man J, F. Bohn, 36 jaar, monteurK. Vrolijk, 41 jaarN. M. v. Leeuwen, 51 jaar, opperman te WassenaarTh. C. van der Werf, 17 jaar. scholier te Wasse naar J. P. Steenbergen, 30 jaar, boek houder mej. C. J. M. Boezeman, 24 jaar te LeidschendamH. v. Veen, 17 jaar, loopjongenR. J. Verbeek, 19 jaarM. A. L. Verheydt, 19 jaarC. Letsch, 30 jaar, los werkmanA. C. v. Huet, 36 jaar, glazenwasscher H. v. d. Horst. 31 jaar, chauffeurG. Groen, 34 jaar, vis- scherH, F. Kerkvliet, 21 jaar, maga zijnbediende C. Gerrese, 39 jaar, glazen wasscher F v. d. Spek, 39 jaar, arbei der J. G. P. van Niel, 17 jaar, bad knecht; E. W. Postma, 20 jaar, stoker. en Wa en Da Aanduiding in letters: bestaande uit: Vleesch Brood Diversen Algemeen Pap Zeep I,,,,, Toiletzeep Het is merkwaardig, dat er zoo geschreven wordt over de vraag„Wat verstaat men onder heemkunde en heem kennis Men stelt deze vraag vooral in verband met de lagere school. Blijk baar weten ook de onderwijsdeskundigen niet precies, in welke mate de heemkun de en de heemkennis gevlochten moeten worden in het onderwijs. Aan den ande ren kant is het een verheugend ver schijnsel. dat op verschillende scholen de heemkunde en de heemkennis niet onbekend waren, zelfs een belangrijke plaats innemen, zoodat men van de er varingen, dig daar opgedaan zijn, kan profiteeren, Want de practijk is een uit stekende, zoo niet de beste, leer meesteres. Het hoofd van een der lagere scholen het onderwijs zich reeds jaren concentreert om de heem kennis, de heer J. G. Bos, heeft een interessante brochure doen verschijnen „Heemkennis in het lagere onderwijs (uitgave J. B. Wolters), waarin hij de vraag bespreekt wat men onder heem kennis dient te verstaan en er o.i. een uitstekend en duidelijk antwoord op geeft. Schr. wijst er op, dat de wetenschap pelijke klank van het woord heemkunde waarschijnlijk wel de voornaamste reden is, waarom men op de lagere school de vlag, waaronder de lading vaart, niet met gejuich ontvangt en het is ook wer kelijk onbegrijpelijk, hoe men er toe ge komen is, om een van cuds bekend be ginsel althans op de lagere school onder een wetenschappelijken bijnaam als iets nieuws te propageeren. Bovendien vreest mert voor intellectualistische overlading van de leerstof, aangezien het woord „kunde” wetenschap beteekent. Kinderen blijven kinderen, altijd en overal en ze zijn nog niet ontvankelijk voor weten schap. Toch heeft de inhoud van het woord ons iets te zeggen, aldus schr. Het is niet zoozeer de historische behandeling van enkele speciale onderwerpen, die de heemkunde belangrijk maken kan voor het lager onderwijs, het is iets anders In de uitdrukking „mijn heem” zit een diep gevoel van eigenheid, een zekere verknochtheid aan den bodem. Dit heem gevoel spreekt in sommige gevallen ook bij. kinderen heel sterk en kan daarom onder bepaalde omstandigheden bij de opvoeding en in het onderwijs met vrucht worden toegepast. Schr. waar schuwt echter tegen overdrijving, aange zien heemgevoel en gemeenschapszin niet altijd met elkaar in overeenstemming zijn, ja zelfs met elkaar in botsing kun nen komen, zooals het individualisme met het socialisme. Van groot belang is het te weten, dat de kennis van het verleden van ons volk het kind bewust aan zijn omgeving binden. De banden, waarmee we zijn verbon den aan onze familie, onze jeugd, aan volk en vaderland en heel ons eigen leven zijn zeer verschillend. Ze zijn van natuurlijken aard (de biologische eigen schappen van het volk, de gesteldheid van den bodem en de klimatologische omstandigheden van het land), van maatschappelijken aard (de middelen van bestaan der ouders, de onderling maat schappelijke verhoudingen en de ver houding tot naburige en vreemde vol ken). Ook de hoogste vormen der be schaving openbaren zich in verschijnse len, die de kinderen voor hun leven niet vergeten, en dezen zijn Taal, zeden en gewoonten; het geestelijk en godsdienstig leven de historische wording van onze volksbeschaving. Kinderen voelen veel meer voor deze dingen, dan men oppervlakkig zou ver moeden, al begrijpen zij den diepen zin niet. Onze voorgangers op deze gebieden behooren mede tot de strijdbaarste heem- kinderen van ons volk, en de herinnerin gen, die de kinderen binden aan dit gees telijke leven, behooren tot de sterkste banden in het heemgevoel. Maar ook de uitingen van kunst en schoonheid, waarmee ze dagelijks in aan raking komen, zullen niet nalaten hun gemoedsleven onvergetelijk te beroeren. Een geoloog, een bioloog, of zelfs een specialist in modernen stedenbouw kan tot de heemkundigen behooren kennis van ons volkskarakter krijgt men niet alleen uit ons verleden. De historie heeft alleen waarde, als ze verband houdt met het he den. Door een mooi, oud poortje, wordt het kind van de lagere school niet opge- w

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9