van De blokkeering van de Duitsche en Italiaansche saldi in Amerika 1941. Inlevering van uit koper, nikkel, tin, lood of daarvan eermgen Franschen in Syrië tot tegenaanvallen overgegaan voorwerpen vervaardigd yERDU/STEREN van 10.05 uur n.m. 5 tot 5.17 uur v.m. I i I I Woensdag 18 Juni. No. 17904. Een nieuwe van a.s. genoeglijk water tocht j Bergjagers op een De luchtgevechten boven het Kanaal handeling van openlijke vijandigheid, aldus’ Rome Britsche torpedoboot vernietigd De Britsche scheeps- verliezen I 8 onmiddellijke vervanging onvoorwaarde ----- Voor 10 Augustus voor elke gemeente afzonderlijk Duitsch protest te Washington Japan en NederL-lndië .Ook op deze schommelende boot is de goede luim niet te verstoren Vijf schepen uit een convooi tot zinken gebracht Engelsche vliegtuigen boven West-Duitschland i 8 I s 8 s A Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 GENERAAL BERGERET NAAR HET FRONT VERTROKKEN Tegen gedwongen vertrek van consulaire ambtenaren Versterking der Engelsche strijdkrachten Represaillemaatregelen der as- mogendheden Roosevelt’s standpunt onrechtmatig Metaalwaarde van ingeleverde voorwerpen wordt vergoed In het Verordeningenblad is opge- iomen een verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de inlevering van metalen. Hierin wordt het volgende be paald Nachtdienst dokters: No. 394920 f i No. 116364 S f Het staken der onderhandelingen niet van invloed op de normale betrekkingen tusschen beide landen Gisteren 20 Engelsche jagers neergeschoten -icht’ meldt - COURANT HAAGSCHE EK1JS DEZER COURANT: PRIJS DEK ADVERTENTIËN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Josjizawa uit Batavia teruggeroepen Officieele Japansche verklaring verbindingen van den ^Atlantic-Holland) Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. binnengevlogen brandbommen de eerste plaats in Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De aard dar onderhandelingen De in September van het vorige jaar gevoerde onderhandelingen zijn van zee/ uitgebreiden aard geweest en hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch bc^ vendien op de vraagstukken der uitbrei ding van de algemeene handelsbetrekkin- gen, alsmede van de Japansche deelneming aan Nederlandsch-Indischc ondernemingen van het recht van nederzetting voor Ja panners en voorts op kwesties van scheep vaart en luchtverkeer. TOKIO, 18 Juni. (D.N.B.) De woord voerder van het centrale bureau van voor lichting van het Kabinet, heeft heden in een officieele verklaring uitvoerig het Ja pansche standpunt uiteengezet met betrek king tot de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. De regeering, zoo verklaarde hij. heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de re geering van Nederlandsch-Indië gericht om de levering te waarborgen van die be langrijke grondstoffen en goederen, welke men met het oog op de bestaande toestan den van Nederlandsch-Indië kon verwach ten. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornemen tot actieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. A 8 I A achterwaartsche vijand. Tijdens een gecombineerde operatie van de Fransche luchtstrijdkrachten en ma- rinevliegtuigen is een Britsche torpedoja ger getroffen en onbestuurbaar geworden. Aan boord van een anderen torpedojager werd brand waargenomen. Drie Britsche Gladiator-vliegtuigen werden neergescho ten. De Fransche admiraliteit maakt bekend dat bij de operaties ter zee de oude Syri sche kust een Britsche torpedoboot is ver nietigd. Zeven leden der bemanning kwa men om het leven. 2. Overigens a. Oud materiaal en af valstoffen afkomstig uit de huishouding b. alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden, zooals aschbakken, bloempotten, -rekken, -va zen en -bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van eiken aard, borstelgarni- turen, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haard stellen en schoorsteenmantelgarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers luchters, metalen vazen, afbeel dingen in metaal, fruitschalen, rookgar- nituren, doozen, schalen, zeven, schrijf gerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteer bladen, tafelstukken, vazen, vogelkooien en -standaards en andere gebruiksvoor werpen. Duitsche luchtaanval op fabriek in Zuid-Engeland Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, met goed succes een fabriek voor vliegtuigonder- deelen in het graafschap Gloucester in Zuid-Engeland gebombardeerd. Er kon den verscheidene branden worden waar genomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Volgens door het Opperbevel van de Weermacht ontvangen berichten heb ben Duitsche duikbooten in het noor delijke en centrale gedeelte van den At- lantischen Oceaan, in een taaien aanval uit krachtig beschermde convooien vijf groote gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 31.933 b.r.t. tot zinken gebracht. Het D.N.B. bericht voorts uit Berlijn De Britsche admirali teit heeft, naar de Engelsche berichten dienst meldt, medegedeeld, dat zij de pu blicatie van de Britsche verliescijfers aan koopvaardij tonnage in de afgeloopen maand moet uitstellen, daar „nog niet alle hiervoor vereischte cijfers zijn ont vangen”. - Het vergaan van de „St. Patrick” Van bevoegde zijde verneemt het D. N. B.. dat de Britsche postboot ,,St. Pa trick”, die tusschen Ierland en Engeland door Duitsche bommenwerpers tot pinken is gebracht, was gewapend met stukken geschut van 10 c.m., die het vuur open den, zoodra de Duitsche toestellen in zicht kwamen. Van Duitsche zijde merkt men op, dat het feit, dat Engeland niet alleen zijn vrachtschepen, maar ook zijn passagiers schepen wapent, en daarmede wapenge weld uitlokt, kenteekenend is voor de wijze, waarop de Britsche regeering men- schenlevens minacht Op de vraag, welk onbehoorlijk optre den de Amerikaansche regeering den Duitschen consuls verwijt, heeft president Roosevelt gisteren in de persconferentie geantwoord, dat dit optreden van „sub versief karakter” is geweest. Op de vraag, of een dergelijke actie ook in het voornemen ligt tegen andere landen, ver klaarde Roosevelt, dat hij daaromtrent nog niets kan zeggen. □uitschers mogen de Vereenigde Staten niet verlaten Het ministerie van financiën en het mi nisterie van justitie hebben in een dienst order aan de Amerkaansche douane- en immigratie-ambtenaren gelast, dat geen Duitsche staatsburger de'Vereenigde Sta ten mag verlaten zonder tevoren de voor schriften van het ministerie van justitie over de blokkeering van buitenlandsch kapitaal te hebben vervuld. „Associated Press” meldt hierover nog, dat de ambtenaren van het ministerie van justitie weigerden inlichtingen te ver strekker of dit voorschrift alleen geldt voor Duitsche, of ook voor burgers van andere Europeesche landen, zoomede in hoeverre het voorschrift verband houdt met het sluiten van de Duitsche consula ten en Duitsche kantoren in de Veree nigde Staten. Wat vrijgesteld is Artikel 4. (1). De verplichting tot in levering geldt niet ten aanzien van open bare monumenten en gedenkteekenen op graven kerkklokkenvoor den kerke- lijken dienst bestemde gebruiks- en an dere voorwerpen in kerken en kapellen orgels en hun onderdeelenmuseumstuk ken hetgeen behoort tot eenige volks dracht ordeteekenen en eere-teekenen gangbare munten Voor overheidsinstanties en bedrijven a) alle voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de techni sche bedrijfsuitoefening dienen en welker De staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, generaal Bergeret is, naar het A.N.P. te Vichy verneemt, gisteren naar Syrië vertrokken om daar het opper bevel over de Fransche luchtstrijdkrach ten op zich te nemen, AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR BIJ DARLAN Omtrent het bezoek, dat de Amerikaan sche ambassadeur Leahy, Maandag heeft gebracht aan den plaatsvervangenden pre mier, Darlan, wordt uit Amerikaansche kringen vernomen, dat Darlan daarbij op nieuw uiting heeft gegeven aan Frankrijk’s vaste besluit zich in Syrië met alle midde len te verdedigen Evenzoo zal Frankrijk bij iederen aanval op zijn imperium han delen, aldus het D.N.B. W&Wg Activiteit van andere mogend heden De woordvoerder wees er in dit ver. band op, dat er tusschen andere mogend heden en Nederlandsch-Indië reeds een luchtverkeer bestaat en dat in het bijzon der Engeland en de Vereenigde Staten wat betreft hun deelneming aan onderne- mingén in Nederlandsch-Indië, vooral aan de petroleumindustrie, een opvallende acti viteit aan den dag legden Gezien van het gezichtspunt, dat aan derde mogendheden dus reeds uitgebreide mogelijkheden zijn verstrekt om aan deze ondernemingen deel te nemen, konden de Japansche eischen. naar de woordvoerder betoogde, dus geen verbazing wekken. De voorstellen van Japan zijn volkomen ver- eenigbaar met de Nederlandsch-Indischo politiek, welke volgens de verklaring van de regeering in Batavia gericht is op het welzijn en den vooruitgang van de bevol king. Met de toenemende versterking van de economische crisis, heeft evenwel de hou ding van Nederlandsch-Indië het verloop van de onderhandelingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regee ring van Nederlandsch-Indië op den zes den Juni is gegeven, was uiterst onbevre digend. Batavia houdt zich het recht voor om telkens naar eigen goeddunken de te leveren hoeveelheid goederen te vermin deren. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom be«loten de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Batavia terug te roepen. Het spreekt echter van zelf, dat Japan aan zijn rechtvaardige eischen vast houdt Het staken van de onderhandelin gen heeft echter in geen enkel opzicht in vloed op de normale betrekkingen tus schen Japan en Nederlandsch-Indië. Het D.N.B. meldt: De Amerikaansche regeering heeft gisteren naar gemeld den Duitschen zaakgelastigde te Washington uitgenoodigd de Duitsche con sulaire ambtenaren binnen haar territo rium benevens de employé’s van de Duit sche bibliotheek te New York, het pers agentschap „Transocean” en de Duitsche spoorwegen te nopen tot vertrek uit de Vereenigde Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de betrok ken Duitsche Instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze ver wijten als ongemotiveerd en wille keurig van de hand gewezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de handelwijze van de Amerikaansche regeering, welke In strijd is met de bestaande verdragen. Het communiqué van het Fransche mi nisterie van oorlog van gisteravond meldt dat de Fransche troepen aan een aanzien lijk deel van het front tot tegenaanvallen zijn overgegaan. In het gebied tusschen Hermon en Dsjebel Droes zijn de pant- serformaties en gemotoriseerde afdeelingen evenals de infanteriedetachementen tame lijk diep in den rug van de vijandelijke troepen doorgedrongen en hebben daar verscheidene door de Erigelschen bezette dorpen aangevallen. Ook Reuter maakt melding van „een krachtig tegenoffensief der Fransche troe pen bij Merj Ayoem en Keunetra”, waar hevig wordt gevochten. „Associated Press” meldt in dit verband uit Cairo, dat de Engelschen zich door het toenemende Fransche verzet genoodzaakt zien, hun strijdkrachten in Syrië te ver sterken. Ofi meldt uit Beiroet, dat in den loop van den voorlaatsten nacht en gisteren de Fransche troepen de veroverde stel lingen hebben versterkt. De vijand onder nam vruchtelooze tegenaanvallen. Het Fransche luchtwapen bombardeerde met bijzonder succes Britsche batterijen en Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De regeering der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni afgevaardigde verordening van den president de vermogens van Duitsche staatsbur gers in de Vereenigde Staten geblok keerd. Op bevel van de Duitsche re geering zullen derhalve ten aanzien van alle in het Duitsche rijk zijnde vermogens van staatsburgers der Ver eenigde Staten met onmiddellijke in werkingtreding de noodige maatrege len genomen worden. De Italiaansche Staatscourant publi ceert een verordening over de in Ita lië zijnde saldi van Noordamerikaan- sche staatsburgers. Volgens deze ver ordening is het Italiaanschen bur gers en buitenlanders, ook als trus tees, verboden betalingen te verrich ten aan Noordamerikaansche staats burgers. Iedere beschikking van Noordamerikaansche staatsburgers over saldi of grondbezit in Italië is van rechtswege nietig. De verorde ning treedt onmiddellijk in werking. In bevoegde Italiaansche kringen ver klaart men, dat de regeering Roosevelt een nieuwe eenzijdige handeling van openlijke vijandigheid tegen staten heeft bedreven, met wie noch een oorlogsver klaring, noch een oorlogstoestand bestaat De onrechtmatigheid van het standpunt van de regeering Roosevelt treedt hier mede duidelijk aan het licht en is in vol komen tegenspraak tot het door de Ame rikaansche regeering uitgesproken voor wendsel, een houding der verdediging van het recht voor zich op te eischen. Het is integendeel een feit, dat de Ver eenigde Staten met een eenzijdige hou ding, welke niet gemotiveerd is en niet door een vijandige handeling van de as mogendheden wordt gerechtvaardigd, steeds initiatieven ondernamen en onder nemen, welke oorlogshandelingen tegen Italië en de asmogendheden beteekenen. In het bijzonder betreft het hier een ern stige. niet overlegde, onrechtvaardige en onwettige economische en financieele oor logshandeling. Italië moest daarom defen sieve vergeldingsmaatregelen nemen, wel ke de onwettigheid en onrechtvaardig heid van het Amerikaansche optreden be wijzen. Voorts moest het met de ter be schikking staande middelen de verdedi ging van het recht der eigen belangen en dat zijner burgers waarborgen. De vorm der vergelding is in het klassieke internationale recht vastgelegd. Daardoor blijft Italië zich door den aard van zijn optreden op streng gematigden grondslag bewegen, welke tevens een waardig ant woord vormt op de Amerikaansche daad van agressie, alsmede een dienovereen komstige waarschuwing aan de regvering der Vereenigde Staten en niet in de laatste plaats een krachtige en billijke verdediging van de eigen belangen. Financieel is Italië in het voordeel Door de Duitsche en Italiaansche saldi te blokkeeren hebben de Amerikaansche oorlogsophitsers. zoo schrijft de „Giornale d’Italia’den asmogendheden geheel open lijk den economischen oorlog verklaard. Italië heeft de Amerikaansche maatrege len in alle kalmte ter kennis genomen en de vereischte tegenmaatregelen geno men. Vergelijkt men de zuiver financieele zijde van deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een aanzienlijk voordeel heeft, want terwijl Amerika in Italië 145 mil- lioen dollar heeft belegd, bedraagt het Italiaansche vermogen in Amerika 52 millioen dollar aan investeeringen, 10 millioen aan in beslag genomen schepen en een millioen dollar aan in Amerika opgeslagen goederen. Artikel 1. (1) Iedere beschikking over zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeerlngen daarvan bestaan, is verboden. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op metaal- voorraden, tot het gebruik waarvan door het Rijksbureau voor nonferro-metalen goedkeuring niet is verleend. (2) Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte ver bod worden verricht, zijn nietig. Met rechtshandelingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslag legging geschieden, gelijkgesteld. Artikel 2. (1) De in het eerste lid van artikel 1 oedoelde voorwerpen en metaal- voorraden moeten worden ingeleverd. (2) Tot inlevering is verplicht hij, die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden beschikken kan, ongeacht of dezelve eigenaar, bezit ter dan wel houder (bijv, huurder, be waarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een natuurlijke of rechtsper soon is. De vergoedingen. Artikel 6. (1) De tot inlevering ver plichte persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, indien zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaalwaarde van het ingeleverde voorwerp vergoed. (Zie verder 2e blad, pag. 1.) Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: 5 Ziekenfondsleden de Volharding: 5 A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<W lijk noodig zou zijn, voor zoover deze ver vanging niet kan geschieden door voorwer pen, die niet ingeleverd behoeven te wor den; b) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen van eiken aard, welke voor de geregelde voorziening van het bedrijf noodig zijn en tot het ge- 5 bruik waarvan door het Rijksbureau voor non-ferrometalen goedkeuring is ver leend: c) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen van eiken aard, waarop voorschriften van het Rijks bureau voor non-ferrometalen betreffen de verplichting tot het houden van voor- raadboeken en tot aanmelding, alsmede betreffende de verwerking en de verplich ting tot aflevering, van toepassing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalverwerking bij bedrijven op het gebied van den metaalhandel, van den handel in oude metalen of van de metaaL winning bevinden; d) overigens alle voor werpen, welke bij voortduring gebruikt worden en welker onmiddeilijke vervan ging onvoorwaardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervanging niet kan ge schieden door voorwerpen, welke niet in geleverd behoeven te worden, (2) De in lid 1 omschreven voorwerpen vallen niet onder het in, artikel 1 ver vatte verbod. Artikel 5. (1) De verplichting tot In levering geldt wijders niet voor die voorwerpen, welke (1) een hooge weten schappelijke, geschiedkundige of kunst waarde hebben; 2) als antiquiteit en als handwerk als waardevol volksgoed te be schouwen zijn. (2) De in lid 1 aangeduide voorwer pen dienen door de in artikel 2, lid 2, genoemde personen binnen den in artikel 8 aangegeven termijn bij het plaatselijk bevoegde inleveringsbureau, bedoeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst te worden aangemeld. (3) Het inleveringsbureau onderzoekt de bij de aanmelding (lid) verstrekte ge- gens. De in artikel 2, lid 2, genoemde personen dienen daartoe gelegenheid tot bezichtiging van een aangemeld voor werp ter plaatse te geven en hetzelve aan de met het onderzoek belaste perso nen op hun verlangen te overhandigen dan wel te doen overhandigen, bij ge breke waarvan het voorwerp is te behan delen als hadde het onderzoek het hier onder in lid 6 te omschrijven resultaat gehad. (4) Mocht bij het onderzoek blijken, dat het voorwerp op grond van het bepaalde bij lid 1 niet onder de verplichting tot inlevering valt, dan dient een en ander bij de schriftelijke aanmelding (lid 2) te worden vermeld en dient hetzelve den aanmelder te worden teruggegeven en door laatstgenoemde te worden bewaard. Is het voorwerp aan een met het onderzoek be lasten persoon overhandigd, dan dient hetzelve onverwijld aan den aanmelder 1 teruggegeven te worden. (5) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp wel is waar onder de verplich ting tot inlevering valt, doch dat om redenen van billijkheid meer dan de metaalwaarde vergoed moet worden, dan is het voorwerp indien zulks nog niet het geval is geweest onverwijld bij het plaatselijk bevoegde inleveringsbureau in te leveren. Tegelijkertijd kan het in artikel 1 6, lid 2, bedoelde verzoek worden gedaan; het aldaar voorgeschreven rapport kan door een schriftelijke uiteenzetting van 1 dengeen, die het onderzoek heeft verricht, vervangen worden. (6) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp onder de verplichting tot inleve ring valt, zonder dat nochtans een geval, als bedoeld in lid 5, bestaat, dan besluit het inleveringsbureau of de met het onder- 1 zoek belaste persoon tot inhouding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van toe- passing. Tokio gelast Josjizawa t» vertrekken BATAVIA. 18 Juni. (Domei.) Na de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche handelsdelegatie, hedenavond den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. medege deeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Marco” naar Tokio zal terugkeeren, overeenkomstig de van de regeering in Tokio ontvangen instruc ties. Dit besluit heeft een definitief einde gemaakt aan de onderhandelingen, wel ke sinds begin Februari gevoerd werden door Josjizawa na den terugkeer in Ja pan van minister Ichize Kobajasji. Men zal zich herinneren, dat Kobajasji de on derhandelingen verleden jaar zomer be gon. In een onderhoud van een uur met de Nederlandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uiteengezet en de laatste verlangens voorgelegd. Aangezien Neder- landsch-ïndië. zoo verklaarde hij, voor de Japansche verlangens evenwel geen open oog had, had het geen nut de on derhandelingen voort te zetten In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japansche consul-generaal Joetaka Isjizawa, alsmede de heeren H. J. van Mook, directeur van Economische Zaken, en mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd der afdeeling bandek Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend Duitsche jagers hebben ook vandaag in luchtgevechten boven het Kanaal bui tengewone successen behaald, 's Avonds werden bij pogingen van den tegenstan der om de Kanaalkust te naderen 20 Engelsche jagers door Duitsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Tegenover dezen zwaren slag voor het Britsche luchtwapen staat het verlies van een enkel Duitsch vliegtuig. Het D.N.B. verneemt hieromtrent nog, dat (gespecificeerd) werden neergescho ten 13 Hurricanes, 4 Spitfires, 1 Brew ster en twee andere jagers, waarvan het type nog niet is vastgesteld. Ofschoon de Britten ook vandaag weer, evenals gisteren, poogden met een groot aantal jagers het Fransche kustgebied te naderen, strandden zij op een afweer van de Duitsche jagers, zoodat zij hun doelen in het geheel niet konden berei ken. De Engelsche jagers vormden een buitengewoon sterk escorte gevechts vliegtuigen, die ’s middags het Fransche kustgebied probeerden te naderen. On danks de dubbele .overmacht van de Britten kon naar schatting een vijfde van de aanvallers in zeer korten tijd worden vernietigd met het verlies van slechts één eigen toestel. De tegenstan der moest toen den strijd staken. Te Berlijn wördt dit beschouwd als een ondubbelzinnig bewijs voor de superiori teit der Duitsche vliegers en hun toestel len zoowel wat vlieg- als vechteigen- schappen aangaat. Wat in het bijzonder moet worden ingeleverd Artikel 3. In het bijzonder moet wor den ingeleverd: 1. Door overheidsinstanties en bedrijven: a. onbereid, on "erkt en onafgewerkt materiaal en afvalstof fen b. alle roerende metalen voorwer pen. welke gemist kunnen worden c. alle eindproducten, welke zich bij handelsbe drijven (zooals warenhuizen, winkels) bevinden. De R AF. is in den afgeloopen nacht West - Duitschland binnengevlogen en heeft brisant- en brandbommen laten vallen, welke in de eerste woonwijken eenige schade hebben aange- „„u* het D.N.B. Het krachtige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de R.A.F. overal zich snel te verwijderen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1