Libye een vriend schaps verdrag De Engelschen teruggeslagen Duitschland en Turkije sluiten No. 17905. 1941. Donderdag 19 Juni. in van F ransche Syrië successen Eerbiediging van wederzijdsche integriteit VERDUISTEREN i s g HO 1 a A a ft in den men De strijd Kreta Groot aantal tanks vernietigd De blokkeering van buitenlandsche saldi in de Vereenigde Staten In Vichy acht toestand zeer bevredigend De tekst van het verdrag van 10.05 uur n.m. tot 5.17 uur v.m. f de OP Reservisten in Finland opgeroepen HONGARIJE ROEMENIE Ernstig vliegtuigongeluk Nachtdienst dokters: No. 394920 s VEREENIGDE STATEN ENGELAND DUITSCHLAND De Duitsche protestnota Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsch-Turksche nota- wisseling Lindbergh over den oorlog Vijftien dooden Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland Britsche hulpkruiser beschadigd PORTUGAL Duitsche parachutisten tijdens den strijd om de stad Heraklion op Kreta. Heraklion is bezetde parachutisten gunnen zich een korte rust tOrbis-HoUand) Engelsche en Duitsche vliegtuigverliezen Darlan spreekt de aanhangers van de Gaulle toe FRANKRIJK Duitsche vliegtuigen veroorzaken aanzienlijke schade in Oost-Engeland Het Engelsche antwoord op de Fransche nota Weldra onderhandelingen over uitvoering der overeenkomst Verklaring van Saradjogloe Superieure Duitsche en Itaiiaansche formaties in den derden slag bij Solloem life..' COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 vriendschapsverdrag tusschen Duitschland Von Papen (Stapf) De taktiek van generaal Dentz Britsche te HORTHY 73 JAAR De rijksbestuurder, Horthy, is gisteren 73 jaar geworden. De ochtendbladen wij den lange artikelen aan deze gebeurte nis; zij huldigen Horthy als den schepper van het nieuwe Hongarije. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden de Volharding: g No. 116364 I ft Het D.N.B. meldt ui^ Berlijn: Woensdag om 21.00 uur is te Ankara door den Duitschen ambassadeur von Papen in opdracht van de Rijksregeering en door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, namens de Turksche regeering een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije onderteekend. OUITSCH TANKSCHIP OVERGENOMEN Het Duitsche tankschip Pauline Frie drich”, is, naar de Amerikaansche pers meldt, officieel door de regeering overge nomen. Het in orde brengen van het schip zal waarschijnlijk maanden duren en on geveer 250.000 dollar kosten. GEHEIME MANOEUVRES VOOR NEW YORKSCHE HAVEN „Associated Press” meldt, dat manoeu vres van leger en vloot begonnen zijn, met de taak, de haven van New York te gen een vijand van buiten” te bescher men. De manoeuvres zijn geheim. De scheepvaart is gewaarschuwd. DE OPPOSITIE TEGEN SMUTS Naar uit Pretoria wordt gemeld, is in Germiston een groote betooging gehou den, waar de leider der boerenvolks partij, dr. Malan, geestdriftig is toege- juicht. De nationalistische afgevaardigde ontbrande derde slag om Solloem voor Strijdom verklaarde, dat het Afrikaan- CRIPPS OP AUDIËNTIE BIJ DEN KONING De thans te Londen vertoevende Brit sche ambassadeur te Moskou, sir Staf ford Cripps, is gisteren door den koning in audiëntie ontvangen. Over het on derhoud zijn geen nadere bijzonderheden bekend, meldt S.P.T. Een officieus Zwitsersch commentaar Het D.N.B. meldt uit Genève, dat thans ook 1 de Zwitsersche autoriteiten in een officieus commentaar hun standpunt heb ben bepaald ten opzichte van de door de Vereenigde-Staten getroffen maatregelen betreffende de blokkeeering van buiten landsche §aldi. Op het oogenblik worden van den kant van Zwitserland diplomatieke stappen in Washington gedaan met het doel zich te oriënteeren ten aanzien van de door de Amerikaansche regeering ook jegens Zwitserland voorgenomen maatregelen. Voor Zwitserland staan groote belangen op het spel, want volgens een raming van de Amerikaansche Federal Reserve Bank, bedragen de Zwitsersche saldi in de Ver eenigde Staten ongeveer 6 milliard francs. MILITAIR BEVELHEBBER IN SERVIE BENOEMD I Tot militair bevelhebber in Servië is benoemd de voorzitter van den rijks- luchtbeschermingsbond, generaal der luchtafweerartillerie von Schröder. Hij heeft dezer dagen zijn nieuwe functie aanvaard. Sumner Welles heeft, naar het D.N.B. uit New York meldt, op de persconferen tie bevestigd, dat de Duitsche zaakgelas tigde hem gisteren de protestnota heeft overhandigd, welke hij in studie heeft ge nomen. Op verdére vragen zeide Welles, dat de nota niet dreigt met represailles en zich alleen beperkt tot de nota van Maandag betreffende de sluiting van Duitsche consulaten en andere bureaux. Sumner Welles verklaarde voorts, dat er onderhandelingen worden gevoerd om den Duitschen ambtenaren een vrijgeleide te waarborgen tot Duitschland. Hij hoopte, het resultaat binnen enkele dagen te kun nen mededeelen. Op een vraag of de nieuwe bepaling van den minister van justitie ook betrek king heeft op bedragen, die de Duitsche consulaire ambtenaren thans bij hun ge dwongen vertrek misschien van plan zijn mede te nemen, verklaarde Welles, dat de proclamatie van 14 Juni van den pre sident, waarop de uitgevaardigde bepa ling van den minister van justitie is ge baseerd, op alle Duitschers betrekking heeft. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsblodmlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Voor ’s-Gravenhage bij. vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct De plaatsvervangende premier, admi raal Darlan, heeft gisteravond een radio rede gehouden tot de in Syrië strijdende Gaullisten, waarin hij hun de dwaling voor oogen stelde, die zij na den wapen stilstand hebben begaan en waarvoor ver antwoordelijk zijn degenen, die zich des tijds vergist hebben in de situatie en in hun plichten. Men verklaarde hun, dat de strijd tegen Duitschland en Italië moest worden voortgezet. Darlan stelde aan de aanhangers van de Gaulle de vraag, of zij ooit andere tegenstanders dan hun Fransche broeders tegenover zich hebben gehad, of zij in Dakar, in Gabon en thans in Syrië ooit ook maar een enkelen Duit- scher of Italiaan tot tegenstander hebben gehad. Tenslotte spoorde de admiraal de Gaul listen aan, zich weer te scharen onder de vaan, die voor Frankrijk alleen meetel#. In naam van den maarschalk kon hij htfn verklaren, dat deze bereid is hun hun dwaling te vergeven. Voor de Gaullisti sche leiders bestaan natuurlijk geen ver ontschuldigingen. Zij zullen meedoogen- loos worden gestraft. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Reuter bevestigt, dat de Syrische plaatsen Ezraa, Merj-Ayoem en Koe- neitra zijn heroverd door de Fran- schen, die met gemotoriseerde colon nes opereeren tegen de Engelsche verbindingslijnen. van van ver drag te sluiten. Hiertoe heeft de Duit sche rijkskanselier tot zijn gevolmachtig de benoemd ambassadeur Franz von Pa pen en de president van de Turksche republiek den minister van buitenland sche zaken, Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de vol gende bepalingen zijn overeengekomen plichten zich wederzijds de integriteit plichten zich wederzijdsch de integriteit en onschendbaarheid van hun staatsge- bied te eerbiedigen en geenerlei maat regelen te nemen, die direct of indirect tegen den anderen verdragspartner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije ver plichten zich in de toekomst om in alle vraagstukken, die hun wederzijdsche be langen raken, met elkaar in vriend schappelijk contact te treden, teneinde bij het behandelen van dergelijke vraag stukken tot overeenstemming te geraken. Artikel 3. Bovenstaand verdrag wordt geratificeerd en de ratificatie-oorkonden zullen weldra te Berlijn worden uitge wisseld. Het verdrag treedt op den dag der onderteekening in werking en geldt van dat oogenèlik af voor den duur van tien jaar. De verdragspartners zullen te zijner tijd overleg plegen over verlenging van het verdrag. Gedaan in tweevoud, in het Duitsch en in het Turksch, te Ankara, den 18den Juni 1941. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van oorlog heeft Woensdag middag te Vichy verklaard, dat de mili taire toestand op het Syrische oorlogs- tooneel zeer bevredigend is. Het Fran sche tegenoffensief, dat sedert drie dagen op verschillende punten van het front aan den gang is, is over het geheel gunstig verloopen. Door afzonderlijke aanvallen werden in het bijzonder de verbindingen achter het front van den tegenstander bedreigd. In het Zuiden van den Liba non, in het bijzonder in het gebied van Merj-Ayoem, dat door de Franschen her overd is, worden nog steeds verbitterde gevechten geleverd. Daarentegen hebben de bij Saida in den strijd geworpen Australische troepen geen nieuwe aan vallen ondernomen, sedert de Britsche vloot zich verwijderd heeft van de Liba- neesche kust. Volgens een in Vichy ontvangen be richt uit Beiroet hebben de Fransche troepen in den loop van Dinsdag de pun ten, die den dag tevoren veroverd wa ren, geconsolideerd. De vijand ondernam zonder succes tegenaanvallen. Het Fran sche luchtwapen heeft talrijke batterij- stellingen van den tegenstander gebom bardeerd, evenals troepenconcentraties. jafzienbarentijd de- verwachtingen der Britten betreffende een definitieve ver lichting van hun positie aan het Suez- kanaal teniet heeft gedaan. De eerstvol gende tijd zal leeren in hoeverre deze gevoelige nederlaag nog verdere onaan gename gevolgen voor de Britsche posi tie in het Oosten van de Middellandsche Zee met zich mee zal brengen. De’ Fransche radio-omroep heeft mel ding gemaakt van een artikel, door Lind- 1 bergh geschreven in de „New York Daily Herald”. Lindbergh zegt onder meer, dat men thans in de Vereenigde Staten werkt met dezelfde argumenten, welke in Frankrijk werden gebruikt, toen dat land in oorlog met Duitschland werd gebracht. Bovendien zijn de Vereenigde Staten niet zoo sterk als Frankrijk toen was. In ma terieel opzicht kan men zich onmogelijk met de as-mogendheden meten. Duitschland en Italië beschikken over het geheele Europeesche vasteland en yerder mag men niet vergeten, dat de Vereenigde Staten slechts een vloot voor één oceaan hebben en men thans reeds «een groot gebrek aan gevechtsvliegtuigen heeft, vooral nu een groot deel daarvan -• naar Engeland is overgebracht. Lindbergh zegt voorts, dat de meerde#- heid der Amerikanen tegen inmenging in het Europeesche conflict is en dat zijn landgenooten worden bestuurd door een minderheid van interventionnisten, die ze ker niet de openbare meening vertegen woordigen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duit sche luchtactie boven Groot-Brittannië heeft zich vannacht, naar de Engelsche nieuwsdienst meedeelt, voornamelijk boven Oost-Engeland afgespeeld. Daar zijn bommen gevallen en is aanzienlijke schade aangericht. Gistermorgen om 8.20 uur is een Dou- glasmachine van de Roemeensche lucht vaartmaatschappij, welke de lijn Boeka restSofia exploiteert, bij het opstijgen van het vliegveld te Boekarest van ge ringe hoogte neergestort en verbrand. Alle inzittenden, 12 passagiers en 3 leden der bemanning, werdén gedood. Onder de passagiers bevonden zich 9 Duitschers, 2 Boelgaren en 1 Roemeen. Men neemt aan, ’dat de piloot te sterk opgetrokken heeft om te vermijden, dat hij in aanra king kwam met de boomen rondom het vliegveld. der volk met Smuts zal afrekenen, inge val hij de Zuidafrikaanders voor Enge land wilde opofferen, als dat is gebeurd met de Australiër^ en Nieuw-Zeelanders op Kreta. Na twee jaar van voorberei- dend werk is thans in de Zuidafrikaan- sche unie een „Afrikaander eenheids- comité”'opgericht, dat de verschillende politieke richtingen bij de boeren om sluit, aldus het D.N.B. Duitsche consulaten te sluiten en de saldi der as-mogendheden te blokkeeren, aan- gezien daartoe geen aanleiding bestaat. Op een vraag, wat de regeering dacht te doen, wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen, antwoordde Padil la „Wij houden ons aan de bepalingen van onze continentale overeenkomst. Alle verplichtingen, welke wij tegenover Ame rikaansche landen hebben aangegaan, zul len wij eerlijk nakomen.'” De houding van Mexico De Mexicaansche minister van buiten landsche zaken, Padilla, heeft op een i persconferentie verklaard, aldus het D. N. B;, dat Mexico niet voornemens is de Het persbureau der Finsche regeering deelt mede ..Officieel wordt bekend ge maakt, dat Finland om zijn veiligheid te waarborgen, evenals andere neutrale sta ten, voorbereidende maatregelen tot ver sterking der defensieve paraatheid heeft genomen, door reservisten voor buitenge wone oefeningen op te roepen”, aldus seint het D.N.B. uit Helsinki ST. LAWRENCE-RIVIER WORDT BETER BEVAARBAAR GEMAAKT Minister Stimson heeft gisteren in het Huis van afgevaardigden een crediet aan gevraagd van 285 millioen dollar voor de betere bevaarbaarmaking van de St. Law- rence-rivier en voor de vergrooting van de daaraan gelegen electri- sche centrales. De St. Lawrence-rivier, zoo verklaarde de minister, is belangrijk voor het transport van oorlogsmateriaal uit het Midden-Westen, terwijl de elec- trische centrales stroom leveren voor de bewapeningsindustrieën. RESERVISTEN VOOR DE MARINE Het ministerie van tnarine heeft de nog niet opgeroepen reservisten van de Ame rikaansche vloot laten weten, dat zij zich gereed moeten houden. Tevens zal de aanmonsteringscampagne voor de Ameri kaansche vloot worden versterkt. In den afgeloopen nacht is de R A.F. met zwakke strijdkrachten naar Noord- Duntschland gevlogen. Er werd een aan tal brisant- en brandbommen uitgewor pen, welke slechts geringe materieele en persoonlijke schade aanrichttén. Met verontwaardiging heeft het Fran sche publiek kennis genomen van het En gelsche antwoord op de Fransche nota betreffende Syrië, meldt het D. N. B. uit Vichy. Steeds weer publiceert de pers ar tikelen, welke zich bezig houden met de beweringen, waarmede de Engelsche re geering haar optreden in Syrië, dat in strijd is met het volkenrecht, tracht te rechtvaardigen. De „Action Frangaise” constateert opnieuw, dat er nu eenmaal geen Duitschers in Syrië zijn. Zelfs de groote denkers van het Foreign Office, aldus het blad, hebben deze stelling laten vallen en moeten stilzwijgend toegeven, dat al deze beweringen verzonnen waren. De Britsche regeering heeft echter den zin voor de souvereiniteit van anderen verloren. Volgens de „Temps” wordt het steeds duidelijker, dat Engeland Syrië beschouwt als een belangrijken factor voor de verde diging van Egypte en het naburige Oos ten. Naar het D.N.B. uit Rio de Janeiro bericht, is daar gisteren in zeer lang zaam tempo de Britsche hulpkruiser „Alcantara” -binnengeloopen. Het schip miste een schoorsteen en den achtersten mast. HITTEGOLF TE LISSABON S.P.T. meldt uit Lissabon: De hitte, welke de Portugeesche hoofdstad, plotse ling heeft overvallen, heeft door zijn on verwachte intrede een sterken invloed op de bevolking gehad. In een der bui tenwijken vielen van een schoolklas^ie 40 leerlingen telde, er 17 flauw. Toeftde onderwijzer wilde assisteeren, werd hij ook door de warmte bevangen. Een overvalwagen van de politie, welke een tijdlang in de zon had staan wachten, bleek met de rubberbanden aan het asfalt vastgekleefd; toen de wa gen wegreed sprongen de banden. Dé R.A.F. heeft in de periode van 13 tot 17 Juni negentig vliegtuigen aan alle fronten verloren, waarvan 53 van 13 tot 16 Juni, de overige 37 op 17 Juni en gis ternacht. In dezelfde periode verloor het Duitsche luchtwapen 25 vliegtuigen, waarvan 22 van 13 tot 16 Juni en 3 op 17 Juni en in den nacht van Dinsdag op Woensdag. /s TV ft /s ft ft ft ft A Naar United Press uit Vichy meldt, wordt daar gezegd, dat generaal Dentz, ondanks het feit, dat hij tegen een drie voudige of misschien zelfs viervoudige overmacht strijdt, de Engelschen in stra tegische kwaliteiten verre de baas is. Het is hem gehikt den Britschen op- marsch volkomen tot staan te brengen. Generaal Dentz bedient zich van de eenvoudigste tactiek het omsingelen van de vooruitgeschoven Britsche afdeelingen en het vermijden -van een directen slag met de hoofdmacht der tegenstanders. Hij opereert tegen de opmarschwegen en spoorlijnen en hij heeft de Engelschen in een situatie gebracht, die hetzij met een terugtocht hetzij met een militaire cata strophe moet eindigen. Van een front kan geen sprake meer zijn, daar het den Franschen gelukt is zich achter en tusschen de vooruitge schoven Britsche strijdkrachten dringen. Van Franschezijde wordt tenslotte nog bekend gemaakt, dat opnieuw vlieg tuigen uit Fransch Noord-Afrika in Syrië zijn aangekomen. Het verdrag heeft den volgenden tekst Het Duitsche rijk en de Turksche repu bliek, bezield door den wensch de be trekkingen der beide landen te baseeren op wederzijdsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voorbehoud - de tegenwoordige verplichtingen beide landen, overeengekomen een PETAIN OP INSPECTIE Maarschalk Pétain is gisteravond uit Vichy vertrokken voor een inspectiereis in het departement Haute Vienne. Dit maal wordt Pétain vergezeld door den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan. De reis duurt twee dagen. publicaties van de pers en de radio van onze landen bezield mogen zijn door den geest van vriendschap en wederzijdsch vertrouwen, welke de verhouding tus schen Turkije en Duitschland kenmerken. Tegelijk met de onderteekening van het Duitsch-Turksche vriendschapsver drag zijn de volgende nota’s gewisseld door de Duitsche en Turksche regeerin- gen over de economische betrekkingen tusschen beide landen Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het Duitsch-Turksche ver drag van heden heb ik de eer ter ken nis van uwe excellentie te brengen, dat mijn regeering bereid is zooveel maar eenigszins mogelijk is de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te bevorderen met inachtneming van de mogelijkheden, besloten in de economische structuur beider landen en met als grondslag de ervaringen, die de beide landen tot wederzijdsch nut met elkaar in den oorlog hebben opgedaan. De beide regeeringen zullen weldra onderhandelingen openen om zoo spoedig mogelijk in een'verdrag de grondslagen neer te leggen voor de uitvoering van deze overeenkomst. Minister Saradjogloe heeft ten over staan van de pers de volgende verkla ring afgelegd Duitschland en Turkije, die in den loop der tijden eeuwenlang nooit in conflict met elkaar zijn geweest en welker we derzijdsche verhouding altijd duidelijk en correct is gebleven, hebben door het verdrag, waarvan de tekst heden is ge publiceerd, hun vriendschap op de meest solide grondslagen geplaatst en hebben verzekerd, dat zij ook in de toekomst niet met elkaar in conflict zullen ge raken. Zoo hebben de Duitsche en de Turksche natie elkaar in een nieuwen geest van volkomen veiligheid weer de hand geschud De reeds bestaande ver dragsverplichtingen der beide partijen blijven onaangetast en er wordt ver zekerd. dat de verplichtingen niet in tegenspraak tot het verdrag zijn. Gaarne aanvaard ik de onderteekening van dit verdrag, dat een belangrijk historisch stuk van vriendschap^ vormt en ik acht het hiermede mijn plicht speciaal melding te maken van den belangrijken arbeid van mijn vriend von Papen, die mijn land kent, bij het voorbereiden van dit resultaat. Na afloop van de onderhandelingen zijn wij den gezant von Papen tegemoet gekomen inzake diens wensch, dat de Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct -r Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Een door den Londenschen berichten dienst bekend gemaakt communiqué van het Britsche hoofdkwartier in Cairo meldt, dat in Libye de Britsche strijdkrachten in felle aanvallen ge weken zijn voor den vijandelijken druk en zich teruggetrokken hebben op hun oude stellingen, aldus bericht het D.N.B. Uit buitgemaakte kaarten van den generalen staf blijkt, dat het oppercom mando van het Britsche Nijlleger met zijn offensief bij Solloem groote bedoelingen had. Pijlen op de kaarten, die de richting van den aanval aangaven, wijzen in de richting van Tobroek en Derna. De gepantserde Britsche strijdkrachten, die voor Solloem zijn verslagen, aldus meldt Stefani, bestonden uit 2 Britsche divisies, welke dienst deden bij de defen sie van Engeland en zeer kortgeleden naar Noord-Afrika waren overgebracht. Een van deze divisies was de bekende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet juist den om vang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Solloem hebben geleden, raamt men het aantal Britsche tanks, dat vernield of in handen van de Duitschers is gevallen bij de Duitsch-Ita- liaansche omsingelingsmanoeuvre, op ruim 200. Ter aanvulling op het Weermachtbe- richt van gisteren verneemt het D.N.B. het volgende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ontbrand en Dinsdag zijn hoogtepunt had bereikt. Het Weermachtbericht van gis teren maakte melding van de volledige overwinning det Duitsch-Italiaansche wapenen. Het Engelsche offensief in Noord-Afrika is met zware Britsche ver liezen ineengestort. Ofschoon de Britten daar met superieure pantserstrijdkrachten aanvielen, lukte hun noch de ongetwijfeld met deze ope ratie bedoelde dporbraak door het front der spilmogendheden, noch het voor het verwerven van verdere, gunstige stellin gen van vertrek noodzakelijke binnen dringen. Integendeel moeten belangrijke deelen van den Britschen pantsertroep als verslagen beschouwd worden en ko men zij voor een verder gebruik niet meer in aanmerking. Het Duitsche Afri- ka-corps heeft al zijn stellingen weer ten volle in de hand. De in den strijd ge worpen Duitsche en Itaiiaansche forma ties zijn superieur gebleken aan de ster ke Britsche offensieve troepen in de ver dediging en den tegenaanval. Het aandeel van het luchtwapen De vijand werd op vele, verschillende plaatsen verslagen met medewerking van in golven optredende gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers. Deze ge vechten bij Solloem moeten worden be schouwd als de derde slag om Solloem. Alle drie deze slagen zijn geleverd aan gene zijde van de grens van Italiaansch Cyrenaica, op-Egyptisch gebied. De eer ste slag om Solloem begon op 15 Sep tember. ,Het was een Itaiiaansche aan- valsslag, die leidde tot de snelle ineen storting van het daar opgerichte Britsche front. Ongeveer een verreljaar later be gon een groot Britsch verlichtingsoffen- sief, in het verloop waarvan op 9 Dec. 1940 de tweede slag om Solloem ont brandde. Ondanks verbitterde afweerge- vechten konden de Italianen de verover de stellingen niet houden. Het door de Britten veroverde gebied ging weer ver loren in den loop van het op 2 April j.l. begonnen offensief van het Duitsche Afrikacorps onder generaal Rommel, waarbij op 15 April ook Solloem weer in handen kwam van de spilmogendhe den. Het schijnt, dat de sedert 15 Juni Pers en radio zullen rekening houden met den geest van vriendschap Voorts is na de onderteekening de vol gende verklaring door pers en radio van beide landen gepubliceerd Met verwij zing naar de gelukkige sluiting van het verdrag geven de wederzijdsche gevol machtigden uitdrukking aan den wensch, dat de pers van beide landen evenals de wederzijdsche radio, in hun publicaties en uitzendingen steeds rekening zullen houden met den geest van vriendschap en wederzijdsch vertrouwen, die de Duitsch-Turksche betrekkingen kenmer ken. V El

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1