Het Duitsch-Turksche VOOR DEN PUZZELAAR vriendschapsverdrag Ml Bon evo is één van Uw meest waardevolle bonnen I VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN pag. 2 HAAGSCHE COURANT Donderdag 19 Juni 1941 le bl Groote voldoening te Berlijn TEKEENIGISGEN KURHAUS Verscheidene verdrinkingsgevallen I 2 de );*an 5 8 7 9 IO II 12 /3 !6 15 17 l JAMS DE SOMNAMBULE ZOU VOOR WERK ZORGEN TWEEHONDERDSTE OPVOERING VAN „TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEEKEND” jfeir IE K- WAT POET U MET ONZE JAMPOTTEN? GEEF 2F LIEVER UW winkelier terugwy‘ KUNNEN ZE VOOR WAT BETERS GEBRUIKEN* - n.v. Taminiau Eist (Over ktuwe) - ris - sche - schim - sen - set - si - sis - ta - te ter - ter ther lief yefc Maar ’t was alleen voor de politie ^o’ Zaagsel in plaats van vet Het oordeel van Duitsche ‘pers 18 55 van leszins verantwoordde herschepping, ter Het blijspel van Lesly Storm „Toontje El do - e - fe - feet Teo ■S „Oud Haagsche Brandweer” verovert den de Vletter-beker UITSLAG DILETTANTEN TOONEEL- WEDSTRIJD Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest: Mr. Johannes den Hertog, Jo Vincent BEWAPENINGSCREDIET VOOR CHILI? tasie. De werklooze man had. behalve de 150 ook nog een bedrag van 25 voor „ad ministratiekosten” moeten betalen. De somnambule zal haar gerechte straf wel niet ontgaan, maar zal de bedrogen werklooze ooit zijn geld terugzien? aan De Bloemenhulde voor de Zomercombinatie van het Residentie-Tooneel De voorzitter van den raad van bijstand, de heer Pasman, overhandigt mevrouw RanucciBeekman bloemen. (Polygoon) KUNSTSCHATTEN WEER IN DEN ELZAS Naar wij vernemen, zijn dezer dagen ook de kerkelijke kunstschatten, welke destijds door de Fransche regeering naar veiliger plaatsen in Frankrijk waren overgebracht, weer in het bezit der vroe gere eigenaars gekomen. Met het oog op de tijdsomstandigheden werden de kost bare vensters van de St. Thomas en de St. Wilhelmuskerk te Straatsburg nog niet ingezet. Zij zijn in bomvrije kelders ondergebracht. VOLKSCONCERT VAN MAANDAG 23 JUNI Onder leiding van Otto Glastra van Loon zal door het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest op Maandagavond 23 Juni een Volksconcert worden gegeven, waarbij als solist zal optreden de pianist Hans Schouwman met het pianoconcert van Schumann. Na de pauze staat de Sympho nic no. 5 (Aus der neuen Welt) van Dvo rak op het programma... 13 cis 12H els stelsel zand was Want voor één bon No. 55 ont vangt U twee pakjes Van Houten’s puddingpoeder, en één pakje Van Houten’s puddingpoeder is voL doende voor een heerlijken pudding voor 4 personen. Kwaliteit en samen stelling zijn zoo, dat iedere pudding onverschillig welken smaak U kiest een aangename verrassing is voor iedereen. Van Houten pudding brengt een Zondagsstem- ming aan tafel. OPENLUCHTTENTOONSTELLING SCHILDERIJEN TE AMSTERDAM Onder groote belangstelling is gister middag in den tuin van „Schinkelhaven” aan den Amstelveenscheweg te Amster dam, de eerste openluchttentoonstelling van schilderijen» beeldhouwwerken, en grafieken, georganiseerd onder den naam „Typisch Hollandsch”, geopend. TERAARDEBESTELLING MEJ. CATO ELDËRINK Gistermiddag is op de Oosterbegraaf- plaats te Enschedé het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de bekende Twent- sche dichteres en schrijfster mej. Ca to El derink Vele vrienden van de Twentsche oudheidkunde en folklore volgden de baar, opk de burgemeester van Enschedé, de heer J. J. G. E. Rückert, behoorde tot de aanwezigen. Aan de geopende groeve heeft de voorzitter van de oudheidkamer „Twen, the”, de heer L. A. Stroink, die mede sprak namens den directeur van het Rijks- museum „Twenthé”, den heer J. H. van Beek, getuigd van het belangrijke werk, dat de ontslapene voor de heemkunde van het oude Twente heeft verricht. ORGELAVOND PRINSES JULIANA- KERK De orgelavond in de Prinses Juliana- kerk,. (Nieboerweg, Scheveningen) op morgen 20 Juni, begint om 8 u. Organ.: W. Abraham. Uitgevoerd worden orgelwerken van Mendelssohn, Müller, de Vries, Franck en Boëllmann. United Press verneemt van goed inge lichte zijde te Washington, dat Chili om een bewapeningscrediet verzocht heeft. Berichten uit Santiago de Chili spreken van een bedrag van 40 millioen dollars. In officieel kringen wordt verklaard, dat het ministerie van buitenlandsche zaken bijna van alle Latijnsch-Ameri- kaansche. landen credietaanvragen ont vangen heeft in verband met de steun punten. Gisteravond is de 18-jarige G. Engelen bij het zwemmen in den Ouden IJsel te Ulft verdronken. Gistermiddag is het 5-jarige meisje F de Groot, uit de Bajonetstraat, tusschen den dam en den tunnelwand van de tun nel aan de Beukelsdijk te Rotterdam ge raakt, waar ongeveer drie meter water staat. Een wachtsman bracht het kind op het droge, doch na aankomst in het zie kenhuis bleek het kind te zijn overleden. Gistermiddag is het 4-jarige jongetje A. B. bij het spelen nabij dé Peperstraat in de Zaan geraakt en verdronken. Het 2-jarige zoontje van den heer Kamphuis, wonende jn de Schoolstraat te Raalte, viel in eenonbewaakt oogen- blik in den gierput. Ofschoon, de ouders het knaapje er heel spoedig konden uit halen, mocht het den in allerijl ontboden geneesheer niet gelukken, de levensgees ten op te wekken. Dinsdag is het driejarig zoontje van den landbouwer Cox te Maasniel achter de boerderij in een mestkuil gevallen en verdronken. KURZAALBERICHTEN De leerlingen van mevrouw H. Muller- van Gijen zullen Zaterdagavond in de Kurzaal een dansmatinee geven. Dit is de tiende maal, dat de school in het Kur- haus een uitvoering geeft. Zaterdagmiddag 21 Juni geeft A. de Wal wederom een muzikale bespreking aan het klavier in de feestzaal van het Hotel Kurhaus over de programma’s der Kurzaalconcertën van de komende week. Zaterdagavond zal in de Kurzaal de film „De afgod van Parijs” worden ver toond, waarin de hoofdrol vervuld wordt door Gustaf Gründgens. Verdere mede spelenden zijn Ralph A. Roberts, Hans Leibelt, Sybille Schmitz, Theo Lingen, Gisela Uhlen en Hilde Hildebrand. Als soliste voor de matinee op Zondag 22 Juni onder leiding van Otto Glastra ygn Loon is de pianiste Rucky van Mill geëngageerd. Onder leiding van Willem yan Otter- loo zal de violiste Olly Polge Fonden Zondagavond in de Kurzaal optreden. Eenigen tijd geleden kwam een vrouw, wier man reeds langdurig werkloos was, bij een somnambule in de Jordaan te Am sterdam <?p bezoek. De somnambule geraak te in trance en in dien toestand vertelde zij, dat zij in de toekomst een mooie be trekking van den werkloozen echtgenoot zag. Om alles aannemelijker te maken, kwamen er nog allerlei details bij: de werkkring was in Haarlem (echter met vrij reizen van Amsterdam en terug en zou ƒ45 in de week opleveren. Dank zij de relaties, welke de somnambule bij de justi tie had, zou het haar mogelijk zijn te be werken dat de man inderdaad de betrek king zou krijgen. Tot zoover was alles louter rozegeur en maneschijn, doch zooals meer voorkomt .r- de medaille had nog een keerzijde.. De relaties moesten beïnvloed worden en dat kostte geld: een bedrag van vijfhonderd gulden moest op tafel komen. Helaas was de werklooze zoo onverstandig, op dit fan tastische verhaal in te gaan en hij trachtte op allerlei wijze het ‘geld bij elkaar te brengen. Het liep echter zooals begrij pelijk is niet erg vlot en na eenigen tijd kwam hij bij de somnambule met de mededeeling, dat hij geen kans zag, de ver- eischte vijfhonderd gulden bijeen te krij gen. Enfin de somnambule zou het dan wel voor 300 doen. Enkele weken later verscheen de werk looze. man weer bij zijn weldoenster, om nu, met kloppend hart te vertellen, dat hij zelfs de „luttele” som van driehonderd gulden niet had kunnen vergaren’en het slechts tot de helft daarvan had gebracht. Opnieuw toonde de somnambule haar groote goedhartigheid: zij zou dan zelf wel de ontbrekende 150 voorschieten, dan moest de man later dat geld maar terug betalen. Nu zou dan toch eindelijk de veelbegeer de betrekking komen, maar dit scheen op velerlei moeilijkheden te stuiten. Tenslotte begon de werklooze de somnambule tewan- trouwen en liep hij naar de politie. Daar bleek al’ spoedig, dat de mededeeling van de somnambule dat zij relaties had met de justitie, volkomen op waarheid berustte, zij het ook in andere beteekenis dan zij er zelf aan had gegeven. De rest van haar VERSPREIDE BERICHTEN In het district Sokolow (Polen) heeft een door een feilen wind aange- wakkerden grooten brand binnen den ljjd van 2 uur in het plaatsje Korczew in totaal 35 gebouwen, waaronder 42 woonhuizen en 87 schuren verwoest. Twee-derde gedeelte van het dorp werd een prooi der vlammen. In de omgeving van Buzau (Roe menië) heeft een aardverschuiving plaats gehad, welke aanzienlijke schade aanrichtte. De val van een enorm rots blok veroorzaaktte een lawine in de na bijheid van het plaatsje Paltinoe. Een brug werd verwoest en de er langs loo- pende straatweg beschadigd. POL DOM, J. FRANKEN Pzn. EN C. A. B. BANTZINGER Van Zaterdag a.s. tot 12 Juli exposeeren in de kunstzalen Plaats 21 alhier, de kunstschilder en beeldhouwer Pol Dom en de schilder J. Franken Pzn., beiden alhier en C. A. B. Bantzinger (teekenin- geri) uit Haarlem. amandeltjes, vruchten. 17J4cls sinaasappel, frambozen. citroen, caramel vanille, chocolade SCHILDERESSENVEREENIG ING O.D.I.S. De schilderessenverèen. O. D. I. S. zal van Zaterdagmiddag 3 uur tot 12 Juli een tentoonstelling houden van werken van leden in het gebouw van den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7. heeft een paard geteekend” is gisteravond der Britten om Turkije tot den hoeksteen van het Britsche imperialisme in het Zuid oosten te maken gestrand op het stille én hardnekkige verzet der mannen van Ankara. Opnieuw is de ervaring bevestigd, dat het geheele EngelsChe stelsel van bondgenootschappen op zand was ge bouwd. voor de 200ste maal opgevoerd. Iri den Stadsschouwburg is de Zomercombinatie van leden van de N.V. „Het Residentie Tooneel” een hartelijke huldiging gebracht na afloop van de voorstelling, welke op zichzelf reeds een groot succes was, ge tuige het herhaaldelijk applaus. De heer Filipse sprekend namens de commissie van beheer van den Stadsschouwburg, memo reerde de toenemende belangstelling voor „Toontje”, welk tooneelstuk tienduizenden schouwburgbezoekers een vreugdevollen avond heeft bereid en ook in de toekomst nog brengen zal. Voorts bracht de heer Pasman, voorzit ter van den raad van bijstand, het Haag sche publiek dank voor de aan den dag ge. legde belangstelling en betrok tevens de commissie van beheer en den directeur, den heer Verbeek in de huldiging. Een 'schat van bloemen werd ten tooneele ge bracht voor Bets Ranucci Beekman, Fie Carelsen Mimi Boesnach, terwijl ook de overige leden van het tooneelgezelschap werden beloond met bloemen en geschen ken. Het enthousiaste publiek bracht den uitvoerenden tot slot, onder voortdurend halen, een hartelijke ovatie. niet te ver, als men in dit verdrag een ondubbelzinnige, definitieve zege ziet van de Duitsch-Turksche vriendschap op alle pogingen om Turkije in een positie te boegseeren, die de Engelsche belangen dient. Een koopman uit Arnhem bood een bakker in Nijmegen een groot pak vet aan, bestaande uit vijftig pakjes, en vroeg daarvoor den prijs van ongeveer vijftig gulden. De bakkér ging op den koop in en zou de partij vet in een win kel in ontvangst nemen. De z.g. koop man zette het pak in den winkel met het verzoek het voor hem te bewaren. Toen de bakker kwam, tra<j ook de koop man den winkel binnen eh gaf het vet aan den bakker over om verder op straat af te rekenen. Dat gebeurde.. Toen C «.dr aan nau KcBevcu. wc icoi. vau naai bakker thuis kwam, bleek het vet te be- verhaal berustte echter volkomen op fan- staan uit nat zaagsel Het signalement van den bedrieger werd aan de politie opgegeven en deze kon hem later in de stad arresteeren. Het bleek te zijn zeke re van R. uit Arnhem, die zich reeds meer aan dergelijke practijken had schuldig gemaakt. Hij is aan de justitie èvergeleverd. Dr. Johan Wagenaar herdacht Bij de opening van het Woensdagavond- concert in het Kurhaus is bet heengaan van dr. Johan Wagenaar op plechtige wijze herdacht door het spelen van het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden” uit de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach, waarbij de toehoorders in de zaal zich van hun zetels verhieven. Ook na de uitvoering bleven zij evenals het orkest eenige oogenblikken'’van stilte wijden aan de nagedachtenis van den groo- ten kunstenaar /- Het programma werd hierna ingeleid met een welgeslaagde vertolking van Schu berts, door klankschoonheid en melodieën rijkdom telkens weer boeiende, ouverture Rosamunde. waarbij zich Jo Vincent als vertolkster van het door Carl Reinecke ge ïnstrumenteerde Schubertlied „Der Hirt aüf dem Felsen” volkomen in stijl aan sloot. Men hoorde het voor de soliste als het ware geschreven lied reeds enkele maanden geleden van haar in het Gebouw voor K. en W. in samenwerking met het Residentie-orkest. Ook nu weer boeide zij de. toeschouwers door deklankbekoring. die er van haar zingen uitgaat. De gave, welgefundeerde techniek van deze zange res, stelt haar onder alle omstandigheden in staat haar talent dienstbaar te maken aan de werken, die zij op haar program ma’s plaatst. Ook haat vertolking van de na de pauze gezongen Sentaballade uit Wagner’s „Der fliegende Hollander” on derscheidde zich. dpQr volkomen beheer- SChing der materie en door sterke vocale expressie, die^door een iets levendiger tempo en nog wat scherper dictie hier en daar nog aan trefzekerheid zou hebben kunnen winnen. De overgang van Schu berts bekoorlijke muziek naar de klank- sfeer, waaruit de eerste symphonic in c kl.t. van onzen landgenoot Leon Orthel is geboren, was nu niet bepaald gemakkelijk voor den hoorder, die zich ongaarne, be geeft buiten de paden dér harmonische geleidelijkheid. In dit modern georiënteer de werk is welhaast de dissonant regel en de consonant uitzondering. Men kan hier over denken zooals men wil, een doorsnee- concertpubliek went daaraan niet gemak kelijk. Hét stond dan ook begrijpelijker wijze bij eerste auditie nog vreemd te genover deze ongetwijfeld van talent en groote vakkundigheid getuigenis afleggen de compositie, waarvan inzonderheid de interessante instrumentatie de aandacht trekt. De door het orkest onder den Her- togs geïnteresseerde leiding gegeven re productie zal den componist, die naar het podium werd geroepen, ongetwijfeld ge noegen hebben gedaan. Het publiek rea geerde met waardeeringsapplaus. Het ge deelte na de pauze was geheel aan werk van Richard Wagner gewild en werd in geleid met de in 1840 te Parijs gecompo neerde en in 1855 amgewerkte Faust- ouver.ture. Men heeft hier niet te doen met een in strumentale inleiding tot Goethes Faust, wel echter is het rusteloos worstelen van den omhoog strevenden, zoekenden geest, de kern van het Faustprobleem als lei dende grondgedachte van het werk te be schouwen waartoe Wagner inspiratie vond na het aanhooren van een uitvoering van Beethoven’s negende symphonic. De 1 ouverture wgs hier sjnds, vele jaren niet meer üitgevoerd. Zij is ongetwijfeld'voor de kennis van ’s meesters levenswerk in zijn grooten ontwikkelingsgang van betee kenis, bèhoort echter o.i. niet tot die voortbrengselen van zijn genialen géést, welke onsterfelijkheidswaarde bevatten. Het orkest gaf van deze ouverture en van het voorspel tot de eerste acte en „Isoldes de Liebestpd” uit Tristan und Isolde, een al leszins verantwoordde herschepping, ter- i, wijl ook zijn aandeel in de vertolking van de Sentaballade uitstekend werd verzorgd Veelen warm gestemd applaus aan het slot. Tot tweemaal toe werden aan de so liste bloemgeschenken overhandigd. Te recht liet zij den soloclarinettist K. de Rock, die haar vóór de pauze had bijge staan, deelen in haar succes. Bon nummer 55 voor 2 pakjes mmiaiimimmmiaiiBS De „PolitiSche Information” over het pact De met de Wilhelmstrasse in nauw contact staande „Deutsche Diplomatisch- Politische Information” schrijft: Het sluiten van. een Duitsch-Turksch .pact van vriendschap bevestigt een er varing, wel Xe aan Waarnemers van in zicht niet nieuw zal zijn: dat er n.l. sta ten en volkeren zijn, welker wederzijd- sche betrekkingen op een grondslag rus ten, welke hen, ongeacht de invloeden van derde zijde, steeds weer tot het zwaartepunt van een natuurlijke belan gengemeenschap, en daarmede van een sterke vriendschap, laat terugkeeren. Dit is precies de toestand, welke past op de verhouding tusschen Duitschland en Tur kije. De schaduw van het door Turkije gesloten verdrag met Engeland viel uiter aard op cjeze verhouding. Dit verdrag heeft echter aan kracht ingeboet, naar mate het verloop van den oorlog meer de duidelijke superioriteit van de Duit- sche wapens en de krachtige organisatie van het Duitsche bedrijfsleven onthulde. Met een zin voor de werkelijkheid, wel ke alle Turksche staatslieden kenmerkte, die in de school van Ataturk zijn groot gebracht, heeft men in Ankara thans de onaantastbaarheid van de Duitsche posi tie ingezien. Het thans, gesloten Duitsch- Turksche pact van vriendschap neemt vooral een gevaar weg, waarvoor de Turksche regeering door velen van haar critici reeds gewaarschuwd werd, n.l. het gevaar, dat Turkije zich, evenals in den wereldoorlog, zou begeven aan de zijde van hen, die tenslotte moeten verliezen. Met bijzondere voldoening zal men in Duitschland er van kennis nemen, dat aan het pact een protocol is toegevoegd over de totstandbrenging van betere persbetrekkingen. Wanneer thans de Turksche pers streeft naar een objectiviteit, welke over eenkomt met de Turksche belangen en met de aardrijkskundige positie van Turkije als hoeder van den Bosporus, zal er veel gewonnen zijn. De Duitsch-Turk sche betrekkingen zullen daarmede ook uiterlijk weer dit kenmerk krijgen, dat overeenkomt met de vereischten van beide völkeren. toet den wil van hun leiders en de herinnering aan een ge meenschappelijk groot verleden. De ontvangst in Sofia Te Sofia toont men zich, naar het D N B meldt, allerwege zeer voldaan. Men verklaart, dat met het verdrag thans het laatste element, dat in Zuidoost- Europa onrust zou kunnen verwekken, is weg vóór een soortgelijke Boelgaarsch- Turksche overeenkomst, waarnaar Sofia geëlimineerd. Bovendien effent het den’ reeds lang streeft In uitvoerige commentaren bespreken de Berlijnsche ochtendbladen het verdrag, waarbij zij vooropstellen, dat hiermede het plan van de Britsche diplomatie is mislukt, om Turkije op te nemen in haar tegen de asmogendheden gerichte politieke stelsel. De „Realpolitik” van Ber lijn, zoo schrijven de bladen, heeft een overwinning behaald op de „iliusiepoli- tiek” van Londen. In uitvoerige historische beschouwingen herinneren de bladen aan de traditioneele politieke en geestelijke banden, welke sinds de 18e eeuw tusschen Duitschland en Turkije bestaan hebben. Bijzondere aandacht schenkt de Duitsche pers uiteraard aan de gemeenschappelijke verklaring der beide regeeringen over de toekomstige positieve ontwikkeling der be trekkingen op het gebied van de radio en de pers. De bladen wijzen erop, dat de Duitsche pers in haar houding tegenover Turkije, zelfs in betrekkelijk critieke dagen, altijd de grootste objectiviteit in acht heeft genomen. Daarentegen had de houding van een deel der Turksche pers, niet in de laatste plaats onder invloed van de Engelsche propaganda, wellicht aan leiding kunnen geven tot misverstanden an verstoringen in de verhouding der beide landen. Het valt te hopen, schrijft dr. Karl Me gerle in de „Berliner Börsen-Ztg,”, dat ook in dit opzicht een nieuw hoofdstuk gaat beginnen en dat, versterkt door het gezag van de Turksche regeering, de geest van vriendschap en wederzij dsch vertrou wen de ricljtsnóer zal zijn. Hij noemt het verdrag een even groot succes voor - de Turksche als voor de Duitsche diplomatie. Op gelijke wijze noemt de „Deutsche Allgem. Ztg.” het sluiten van het pact „een grooten politieken dag van de as”, welke te waardeeren valt als een over winning van het vertrouwen over de ge heele linie De „Berliner Lokalanzeiger” spreekt van de zwaarste diplomatie nederlaag voor En geland, sinds geruimen tijd De Vólkischer Beobachter” is van mee- mng, dat Engeland de hoofdschuldige is dui tlJ.delljk® vervreemding tusschen hd/n+Turkije- Thans echteL zoo toonaangevende nationaal- s cialistische orgaan, is het groote doel Gisteravond werd in het gebouw van den Haagschen Kunstkring de uitslag van den dilettanten tooneelwedstrijd be kend gemaakt. Er was geen plaats on bezet. Voornamelijk van de zijde van de dilettaptentooneelvereenigingen. die mee gedaan hadden aan de competitie van de Nederlandsche Tooneel Unie, was de belangstelling groot. Uiteraard heerschte er een nerveuze stemming voordat be kend werd welke club dit jaar houder zou zijn, van den A.C.C. de Vletter beker. Onder de aanwezigen merkten we op het voltallig bestuur van de afdeeling den Haag van de N.A.T.U. en de jury te weten de heeren Henri van Eysden jr., Roelant van Ruyven, J. W van Rijswijk en Hessel Jongsma en dr. W. de Vletter. Na het welkomstwoord van dén voor zitter den heer J. Dreezens, richtte hij een speciaal woord tot de jury en dr. W. de Vletter, die wegens ziekte mevr, de Vletter, aanwezig was.' De secretaris, de heer P. Hartman, had de vereerende opdracht iemand te hul digen die ruim 50 jaar op tooneelgebied als raadsman Optreedt. Het bestuur had gemeend den heer H. Mittelberg het lid maatschap van verdienste aan te bieden welk eereteeken onder bijvalsbetuigingen werd aangeboden. De spreker van dezen avond de heer Hepsel Jongsma had als onderwerp ge kozen „Spreken op het tooneel”. In groote lijnen gaf de spreker aan, dat de medeklinkers meestentijds zeer slecht worden uitgesproken om vervolgens ten aanzien van hen die op het tooneel hun kunnen toonen, den weg te stippelen daarin verandering te brengen. Na een korte pauze werden de zenuwen tot ontspanning gebracht toen de voor zitter van de jury de heer Henri van Eysden jr. hét woord verkreeg, die aller eerst zijn spijt betuigde dat mevrouw de Vletter, die elk jaar den A.C.C. de Vlet ter-beker aan den winnaar uitreikte dit- maal wegens ziekte zulks niet kan doen. Hij wenschte haar een algeheel herstel toe. Hierna bracht hij voor de 4e maal in successie rapport uit over de werk zaamheden van de jury, waaruit bleek, dat er somwijlen uitstekend spel door de clubs ten beste werd gegeven. Bewonde ring had de jury voor de medewerksters de gehuwde vrouwen die met veel elan hadden gespeeld. Niet tevreden was de jury over het publiek, dat maar weinig begrip toonde van het spel dat vertolkt werd. Voorts werd gewezen op deskun dige voorlichting waarmede de beste resultaten verkregen kunnen worden. De uitslag luidt: 1. Oud Haagsche Brandweer met 279 punten (vorig jaar 270) met „Spoken”; 2. Tonegido met 267 punten (252) met „De rechte lijn”; 3. Kunst Na den Arbeid met 255 punten (267) met „Adel in Livrei”; 4. D.E.E.S. met 233 punten (280) met „Inkeer”; 5. Het Nieuwe Tooneel met 227 punten (deed voor het eerst mee) met „Saigon Milly”; 6. Onder Ons met 213 punten (178) met „De nieuwe Ty piste”; 7. Vriendschap en Ontwikkelüg met 201 pnt. met „Onder een dak”; 8. Ont waakt met 192 punten „De schaduw van het verleden”; 9. Studie Na Arbeid met 186 punten, met „Krates”. De heer dr. de Vletter reikte met wel gekozen woorden deri beker aan „Oud Haagsche Brandweer” uit. De diverse zustervereenigingen complimenteerden de leden van de O. H. Brandweer met dit succes. Een eervolle vermelding kregen de dames Hartman (Tonegido), v. d. Berg (D.E.E.S.), Dreezens (Het Nieuwe Teo- neel). „Uitmuntend” kreeg mevr C. Coenraads (Oud Haagsche Brandweer). Van de „heeren rollen” uitmuntend kreeg de heer H. Kruuk van Tonegido, terwijl van de kleine rollen eervolle ver melding kregen mej. J. B. Lommers (Tonegido) en de heeren J. v. d. Horst (Tonegido) en P. Recourt jr. (Kunst Na den Arbeid). Namens de N.A.T.U. sprak de heer P. Schneider woorden van dank tot de jury voor de prettige samenwerking. Middell. Zee, 14. Visch, 15. Hoeveelheid, 16. Waterkant Men make gebruik van de volgende lettergrepen a - a - asch - bak - ban - bei - bok - de - do - do - e - fe - fect - fo - ga - gie her - hoek - jo - king kreel - la - len - ma - ma - ma - ma - mal - me - mer - mi - mo - mo - moe - moer - na - nen - ner - no - o - oe - oe - pen - per - re - rel - ren - rl - ril Het A.N.P. seint uit Berlijn De onderteekening van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag heeft in po litieke kringen de grootste voldoening teweeggebracht. Dit is “vooral een gevolg van het feit, dat het Duitsche publiek de oiice vriendschappelijke gevoelens jegens Turkije heeft bewaard, ondanks alle poli- -tieke gebeurtenissen en veranderingen van de laatste jaren. De Duitsch-Turksche jytiendschap gaat historisch terug tot het „Duidden van de achttiende eeuw en is ‘sindsdien niet ernstig onderbroken. '^Men juicht het met de grootste voldoe ning toe, dat Inönü de oude politieke tra- «Utie heeft hervat en door het verdrag met Duitschland weer een duidelijken, vasten toestand tusschen de beide groote landen heeft geschapen, nadat vreemde elemen ten steeds weer hadden geprobeerd de bel -trekkingen van de beide staten te vertroe belen. Duitschland heeft door de ervarin gen van de laatste jaren de overtuiging -gekregen, dat Turkije een stabiliseerend element in het Zuidoosten en het nabije Qpsten vormt, dat vertrouwen verdient. Omgekeerd, zoo meent men hier, heeft Turkije zich door den April-veldtocht op den' Balkan kunnen overtuigen, dat tDuitgchland geenerlei territoriale belan den in het Zuidoosten en nabije Oosten najaagt. In dit verband herinnert men in politieke kringen alhier aan de rede van dén Führer, waarin hij wees op de vredes politiek van Turkije tegenover het Engel- sche gekonkel en betoogde, dat zijn stre ven gericht is op de nauwe samenwer king, gebaseerd op doelmatigheid tusschen Duitschland en zijn voormaligen wapen broeder uit den wereldoorlog. Op overeen komstige wijze heeft, naar men weet, ook de Duce onlangs verklaard hetgeen hier feveneens wordt aangevoerd als feit van verstrekkende beteekenis en tevens als blijk van de evenwijdigheid van het stre ven der asmogendheden dat Italië tegen over Turkije een politiek van begrip en samenwerking wil voeren, gebaseerd op de overeenkomsten van 1928 c - Groote beteekenis hecht men hier uiter aard evenals aan de verklaring over de houding van pers en radio in beide lan den ook aan de notawisseling, die even eens onder verwijzing naar de gelukkige sluiting van het verdrag uiting geeft aan het besluit de economische betrekkingen tusschen beide landen zooveel als eenigs- ‘Ü’ns mogelijk is te bevorderen. Volgens de hier heerschende opv^ting gaat men Horizon t a al: 1. Moeraskoorts, 3- Droombeeld, 5. Gerookte haring, 7. Zee- visch, 9. Uitmuntend, 11. Bekwamen. 12. Geestkracht, 13. Beweegreden, 15. Mas- kerade-costuum, 17. Slijpsteen, 18. Pa trijshond, 19. Tijd tusschen licht en don ker. Verticaal: 1. Vjucht, 2. Vuilnis emmer, 3. Meetkundige figuur, 4. Tij ding, 5. Muziekinstrument, 6. Draad, 7. Afgemat, 8. Jaargetijde, 9. Stadsraads man, 10. Warmtemeter, 13...Eiland in de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2