BOLS Rest. AIGLE RUSSE BINNENLAND De Avondschool We/feen distributiebon heeft men noodig? Pag- 2 In het Centraal Station te Amsterdam 34* 42* 0 Juni t/m 22 Juni 52* PEULVRUCHTEN 44 16 Juni t/m 10 Aug. 54 43 67 77 68 78 36*98* 35 06* H k BROODKAART 24* 22* 9 aan 19 20 21* 19 K 14 11 BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recepten niet. Al is de aflevering beperkt, de kwaliteit is niet veranderd. Blijf dus BOLS vragen. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn! van Doctor Plaizer 16 Juni t/m 10 Aug. 55 45 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram Uw leverancier ontvangt ook thans nog rutm de helft van zgn normale afname. Hij kan U dus zeker in staat stellen Uw goede BOLS-gewoonte in eere te houden. Een geschenk van de Duitsche de Nederlandsche jeugd HAAGSCHE COURANT Donderdag 19 Juni 1941 2e bl. Zomerkamp voor journalisten 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram V De met aangedulde bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid BONKAART ALGEMEEN Het actuele zorgenkindde fiets „Spoortje spelen” Landbouwvoormannen over den productieslag Een trip naar Zweden En na tot slot nog een cijfer sommetje RECLAMES. in e BON Dlatrlbutle-perlode ARTIKELEN 36 Mei t/m 22 Juni 1 kilogram SUIKER 3 t/m 22 Juni 500 gram 250 gram 100 gram 16 Juni t/m 10 Aug. vóór 250 gram 16 Juni tjlm 13 Juli zooaïs vanzelf spreekt. bediend 16 t/m,22 Juni 1 t/m 29 Juni AARDAPPELKAART AARDAPPELEN 16 t/m 22 Juni 100 gram 26 Mei t/m 22 Juni 9 t/m 22 Juni BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli 89 BOTER. OF VETKAART Sleutel op de les van j.l. Dinsdag. BOTER 12 t/m 29 Juni MELKKAART MELK 16 t/m 22 Juni 1% liter VLEESCHKAART 16 t/m 23 Juni 50 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 30 Juni Koken 2 liter 16 Juni t/m 10 Aug. 6,5 Nationaal Front Dr. PLUIZER. 100 gram 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood - of half rantsoen Gebak THEE of KOFFIESURROGAAT 35 gram 50 gram als boven 50 gram 1 tube; 1 pot Bij- besluit van den leider van Nationaal Front is de heer Remko Muntinga te Fin- sterwolde benoemd tot lid van de Sociaal Economische Kamer Van Nationaal Fraai RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. KALFS- of 100 gram op één bon 2 t/m 15 Juni extra t/ra 29 Juni 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli oppervlakte Nederland 61 - (Het antwoord is een geheel ge tal). Tot Zaterdagavond. 40 gram 250 gram 200 gram Zie boven BROOD of 2 rantsoenen „gebak” Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV M VI Op voederkaart voor katten P ETROLEUMBONKAART M EN O. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden a fgegeven. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 29 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche vee- houderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt SCHEERZEEP of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). door •gezet, voor heeft, die straks de jeugdherberg gereed is en men nog ruimer gelegenheid krijgt elkaar in gesprek, in gemeenschappelijk gezang, in sport en spel te leeren kennen. De Duit sche jeugd is ons in menig opzicht een stapje vooruit. Maar de Nederlandsche jeugd heeft prachtig materiaal. De Neder landsche jongeren zullen weldra toonen, dat zij den achterstand snel inhalen kun nen om in de eerste rij te kunnen staan van de nieuwe Europeesche jeugd. Heden ten dage dienen wij extra zorg te besteden aan het voorwerp, ge naamd rijwiel, gezegd fiets, hetwelk wij voorheen achteloos plachten neer te zetten en te behandelen. Hieronder volgen nu een vijftal be handelingen of mishandelingen, waar van jullie wordt verzocht het fou tieve aan te wijzen. 1. Rij niet tegen stoepranden op, heb ben ze mij gezegd, want dat is slécht voor je banden. Dat was overbodig, want de jaren, waarin men dergelijke dartelheden pleegt, liggen ver achter me. De Glethoomeohe punters blijven varen De A.N.W.B. deelt mede, dat na over leg tusschen den burgemeester van Giet hoorn en de Duitsche autoriteiten deze laatsten hebben goedgevonden, dat de z.g. „punters” te Giethoorn gebruikt kunnen worden voor dezelfde doeleinden, waar voor zij benut werden vóór het in wer king treden van de verordening op de kustverdediging. Deze belangrijke beslis sing maakt 't mogelijk dat Giethoorn zijn voornaamste attractie en daarmee zijn ka rakter van toeristisch centrum kan behou den. Er wordt echter op gewezen, dat de toegestane verzachting op de verordening alleen geldt voor de z.g. „punters”. „Zoudt u de directie van de Neder landsche Spoorwegen een plezier willen doen?” Dat was zoo onge”““'- k*"'" vèh een causerie van d< eeeeeeeeeeee MAÏZENA of sago of aard.meel of puddingpoeder of puddingsaus- poeder met 100 gram zetmeel GORT of gortmout of grutten HAVERMOUT of havervlokken of hasverbloem of aard.meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) VERZOEK TOT VERBINDENDVERKLA RING C.A.O. VOOR DE BOUW BEDRIJVEN De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, de Nederlandsche Katholieke Bond van Bouwpatroons, de Nederland sche Christelijke Aannemers- en Bouw- vakpatroonsbond, de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers, de Federatie van Provinciale en Gewestelijke Patroons organisaties in het Bouwbedrijf, de Ne derlandsche Vereeniging van Wegenbou wers, de Algemeene Nederlandsche Bouw- arbeidërsbond, de R.K. Bouwvakarbei- dersbond ,,St. Joseph”, de Nederlandsche Christelijke Bouwar beider sbond, de Christelijke Nationale Bouwvakarbeiders- bond in Nederland en de Algemeene Ne derlandsche Bond van Arbeiders werk zaam bij straten- en wegenbouw, hebben een verzoek ingediend tot verbindendver klaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrij ven (burgerlijke en utiliteitsbouw en wa ter-, spoor- en wegenbouw). Bezwaren tegen inwilliging van dit ver zoek kunnen uiterlijk 5 Juli e.k. worden ingebracht bij het college van Rijksbemid- delaars. Het verzoek met bijlagen ligt ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der Arbeidsinspectie en bij het secreta riaat van de Rijksbemiddelaars, Bezuiden- hout 87 te ’s-Gravenhage. Voordrachten van drs. W. Goedhuys, N. Oosterbaan en dr. Braukslepe Nadat Zaterdag het journalistenkamp te Vaassen door den organisator van het Zomerkamp, de heer A. Meijer Schwancke op feestelijke wijze en met een rede van den secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en' Kunsten, dr. Goedewaagen, was geopend, zijn Zon. dag de normale kampwierkzaamheden aangevangen. Hoewel men het Zondag niet al te best met het weer had getrof fen, is deze dag toch in eert voortreffe, lijke stemming verloopen. Aatigezien het verblijf buiten niet bepaald aiangenaam was, hebben de kampg-mooteri zich om het brandende haardvuur geschaard en daar hun geest geoefend en gescherpt door een onderlinge bespreking van al. lerlei journalistieke problemen vaaa dezen tijd, aan welke bespreking elke deelne mer zijn aandeel moest leveren Voor de beste, prestaties in dezen wedstrijd in welsprekendheid waren drie prijzen uit geloofd. Des avonds stond een filmvoorstelling op het programma, welke o m. bracht de bekende „St Bavoafilm" van den cineast Jan Teunissen en een filmpje over hal courantenbedrijf. Gelukkig was het weer Maandag van dien aard, dat een aanvang kon worden gemaakt met de beoefening van de och tend sport in de open lucht, waartoe de heerlijke boschen van den Cannenburgh alle gelegenheid bieden. Na de vlaggen- parade kwam de eerste voordracht aan de orde, n.l. die van drs. W Goedhuys hoofdredacteur der Arbeiderspers over het onderwerp: „pers en gemeenschap”. Spreker betoogde, dat nieuwe gemeen schapsvormen groeiende zijn, doordat het volksche en socialistische beginsel elkan der langzamerhand gaan vinden, waardoor de volksche gemeenschap een sterken so cialen inslag krijgt. Bij deze evolutie, wel ke spreker afleidde uit de onvoldragen gemeenschapsvormen, welke Europa se dert het ontwaken van het nationale besef in de 15e eeuw gekend heeft, be hoort de pers de voorttrekster te zijn. Daarbij is het goed niet naar bepaalde groepen te zien, maar te overwegen, dat alles zich kristalliseert in den nieuwen opgang, De heer N. Oosterbaan, hoofd der af- deeling propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft, nadat men des middags een fietstocht had gemaakt, des avonds gesproken over het onderwerp: „pers en overheid” Hij zette uiteen hoe de nationaal-socialistische ge dachte in den loop der tijden is gegroeid en thans het humanistische tijdperk heeft afgesloten. Uitvoerig betoogde spreker, dat de Nederlandsche volksgemeenschap niet verloren mag gaan, doch dat deze op het oogenblik het eerste en het grootste doel moet zijn, ook van de nieuwe ver houding tusschen overheid en "pers, welke spreker aan de hand van het journalis tenbesluit nog eens nader uiteenzette. Hij besloot met de aanwezigen de woorden op het hart te drukken, dat een volk, dat de werkelijkheid niet ziet, gedoemd is ten onder te gaan. Dinsdag heeft dr. Brauksiepe de kamp- genooten een inzicht gegeven in zin en wezen der perswetenschap, waarbij uit voerig uiteenzettende, hoe deze weten schap in Duitschland reeds een groote vlucht heeft genomen. Hij wees er in zijn uiterst gedocumenteerd betoog in het bij zonder op, dat het bericht de kern is lan de krant. Ontneemt men de courant het bericht dan wordt zij overbodig. Belang rijk is in dat verband ook de berichten- politiek, d.w.z. de bewuste beïnvloeding van de openbare meening, hetzij door berichtgeving in een bepaalde richting, hetzij door het achterwege laten van be paalde berichten. Uit het betoog van den spreker bleek, dat voor de Nederlandsche perswetenschap nog een zeer gboot ter rein te onderzoeken valt. De middaguren werden doorgebracht in het Apeldoornsch boschbad, terwijl des avonds de voorzitter van het verbond van Nederlandsche journalisten, de heer P. J. van Megchelen, nog eens de be roepsplichten van de journalisten heeft uiteengezet aan de hand van het journa listenbesluit Elke voordracht heeft tot een uitvoe rige en dikwijls diepgaande gedachten wisseling aanleiding gegeven. Als bewijs voor de goede stemming en den prettigen geest in het kamp diene, dat deze eerste ligging een dag langer blijft op haar ver zoek, dan aanvankelijk in de bedoeling lag en dus pas Zaterdagmiddag a.s. on middellijk door de tweede lichting zal worden opgevolgd. Een niet gering aandeel in dit succes heeft ongetwijfeld de kampleider, de heer J. Learbuch, die er steeds in ge slaagd is, de stemming er in te houden. In de BAR vanaf 5 uur geheel nieuw programma Orkest CAREL ALBERTS. Russische liederen en dans van SONIA PETROWA en VERA KAZAKOWA Speciale zomerprijzen. Apéritifs 0.50. In het Restaurant vaste Menu’s vanaf /2.ook zonder bon Alle Russische specialiteiten. een el op één bon erfden boer, die den vaderlandschen bodem bearbeidt voor zijn eigen volk in gebondenheid aan zijn geslacht en die in hoogste instantie alleen verantwoording schuldig is aan zijn schepper. Het nieuwe Nederland duldt niet, dat onze boerderijen worden gezien als een verlengstuk van de z.g. Hollandsche han- delseconomie. Die tijd is voorbij. Laten wij elkaar bij de hand grijpen en zorgen, dat die tijd nooit terugkomt Dan hebben wij den zin van den productieslag begre pen: eigen volk voeden uit eigen bodem, tot heil van volk en vaderland. Slotwoord dr. Posthuma Dr. Posthuma vatte tenslotte den in houd der toespraken als volgt samen: dat de opvatting ten aanzien van het wezen van den productieslag bij de ver schillende boerenorganisaties iet of wat uiteenloopt behoeft niémand te verwon deren. Het begrip „productieslag” is immers voor ons land een nieuw begrip en vooral over nieuwe dingen loopen de meeningen nog wel eens uiteen. Ook wat den productieslag betreft, kan er echter slechts één opvatting de juiste genoemd worden. Deze is: de productie slag moet gezien worden als een gemeen schappelijk streven van alle Nederland sche boeren en tuinders om gezamelijk zooveel mogelijk uit den Nederlandschen bodem te halen, niet zoozeer voor eigen gezin, doch in de eerste plaats om de voedselvoorziening van het Nederland sche volk zoo goed mogelijk te verzeke ren. Er zal, dat spreekt vanzelf, ernstig naar worden gestreefd den boer niet alleen de productiekosten te vergoeden, doch hem daarboven een loon te geven, dat overeenkomt met den door hem ver richten arbeid. De boer, die bewust medewerkt in den productieslag, heeft zich tot den strijd opgemaakt om zijn volk te dienen. Dit is de hoogere, de werkelijke zin van den productieslag: de boeren, die met inspan ning van al hun krachten er naar streven voor hun volk de grootst mogelijke bo- demopbrengst te verkrijgen. Dit eens gezinde streven, wars van eigen of groepsbelang, is de productieslag. Voor den productieslag is dus alles éénheid /loodig. En als die eenheid gekomen is, zal ook over het begrip pro ductieslag geen verscheidenheid van op vatting meer bestaan. Mijn streven, aldus dr. Posthuma, is er voor alles op gericht die eenheid tot stand te brengen. Moge dit spoedig het geval zijn. In het belang van de vrijheid van ons eigen, van ons Nederlandsche volk. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein korstgebak 1. De naam, die de Zweden aan hun eigen land geven, is Sverige. 2. Stockholm is één van de mooi ste steden, die ik ken. Het is een stad met veel water en ruim water, vele mooie oude en moderne gebouwen en een gezellige drukte. Heus, de moeite van een bezoek waard. En of je er ‘s winters aan win tersport kunt doen? En of! Volop! 3. Zweden heeft een van 448.953 km.2, van 33.078 km2. Zweden is dus bijna 14 x zo groot als ons land. Doch. het aantal Zweden be draagt slechts ruim 6 millioen. Tegen ruim 8J millioen Neder landers. Ons land is, zoals bekend, zeer dicht bevolkt. Zweden niet. Daar wonen gemiddeld per km.. 14 meflschen. Bij ons. ruim 250! 4. Met de oude dame bedoelde ik de bekende schrijfster Selma Lagerlöf, met de jongere de bekende actrice Greta Garbo ol de even bekende Zarah Lean der. 5. De uitreiking der Nobelprijzen vindt steeds plaats op 10 De cember, omdat dit de sterfdag was van Alfred Nobel. van spoor en van tafels een rangeerheuvel (de daar bij te gebruiken goederenwagens kun nen zelfs automatisch aan- en afgekop peld worden; een andere tafel draagt een fabriek met spoorwegterrein, waar op zelfs een kolenelevator niet ont breekt. De leiding van dit alles berust bij een chef-kinderspeelkamer. Bij iedere tafel is voorts een leider aanwezig, die de jeugd aanwijzingen en voorlichting geeft en verder toezicht houdt Aan iedere tafel kunnen twaalf kinderen te gelijk spelen, d.w.z. aan iederen hoek drie. Daarom is de bediening van het materieel: wagons, seinen, overwegen, enz. gedecentraliseerd, waartoe in elk der vier tafelhoeken de noodige schake laars zijn aangebracht. De kinderen kijken dus niet alleen, maar verrich ten zelf de verschillende manipulaties. De electrische stroom, welke daarvoor Wordt gebruikt, heeft slechts een span ning van 20 volt en is dus volkomen gevaarloos. Ook bij kortsluiting ontstaat geen enkel gevaar, wijl in dat geval de betreffende transformator automatisch den stroom afsluit Door een ingenieus systeem van stroomonderbreking zijn botsingen van de verschillende trein stellen uitgesloten. Het opmerkelijke van deze geheele technische installatie is wel, dat niets van’ dit alles speciaal is vervaardigd. Allé gebruikte voorwerpen zijn normaal in den handel. Wat is nu de bedoeling van dit „spoor tje spelen” in het groot? Niet dat de N.S. als een soort kindermeisje gaan fungeeren, doch opvoedend werk, waar uopr de jeugd een juisten kijk op het zoo interessante maar ook ingewikkelde en Uiterst verantwoordelijke bedrijf der spoorwegen krijgt en zoo opgestuwd wordt tot belangstelling en enthousias me voor de spoorwegen. Het ligt in het voornemen deze speel kamer, welke niet van de perrons, doch uitsluitend van de straatzijde af te be reiken is, in de eerste week van Juli open te stellen en wel dagelijks van 912 en van 25 uur. Elk uur zal een „voorstelling” worden gehouden. Om ongewënschten toeloop van kin deren te voorkomen is bepaald, dat de ze van een begeleid(st)er vergezeld ihoeten zijn en is ook een zeer laag entreegeld (gelijk aan den prijs der perronkaartjes) vastgesteld. De toe gangsbewijzen moeten als regel een dag tevoren aan het' inlichtingenbureau C.S. worden gekocht en zijn voor denzelfden dag slechts verkrijgbaar in zooverre er dan nog ruimte over is, wijl slechts 36 kinderen tegelijk worden toegelaten. De mogelijkheid is onder het oog gezien, dat ook vereenigingen en scholen in clubverband dit spoorwegnovum komen bezoeken, want ook voor degenen., die de kinderschoenen ontwassen zijn, biedt deze speelkamer ongetwijfeld veel in teressants. Indien er voor dit miniatuur-spoor- wegbedrijf voldoende belangstelling blijkt te bestaan, ligt het in het voor nemen ook in andere groote plaatsen iets dergelijks tot stand te brengen. Het Is echter waarschijnlijk, dat daarvoor eerst de terugkeer van meer normale tijden zal worden afgewacht. Een jeugdherberg bij Bloemendaal. Zooals al door een radio-interview en door uitlatingen van Haptbannführer dr. Lindenburger voor de vertegenwoordigers van de pers bekend is, gaf Obergebiets- führer Rodatz, Hauptamtschef in de Reichsjugendführung een prachtig ge schenk van de Hitler-jugend aan de Neder landsche jeugd, n.l. een nieuwe jeugdher berg in de buurt van het Bloemendaalsche strand. De jeugdherberg zal over 250 bed den beschikken. In de duinen komen nog uitgebreide sportterreinen voor de Neder landsche jeugd. Het A N.P. voegt aan dit bericht het volgende toe De Nederlandsche jeugd zal dit geschenk ongetwijfeld met groote vreugde aanvaar den. Het is een daad van vriendschap en die weet zij op prijs te stellen. Temeer weet zij het geschenk te waardeeren, om dat er uit blijkt hoe nauw de Duitsche jeugd zich met de Nederlandsche verbon den voelt. De tijd van vervreemding ligt achter ons. Honderden jongeren hebben reeds door een bezoek aan Duitschland of door den omgang met Duitsche kameraden hier te lande de gelegenheid gehad te ervaren hoe verkeerd zij vroeger werden ingelicht over het leven van de Duitsche jeugd. Dwaze verhaaltjes hebben alleen levens kracht in een kleine ruimte. Zoodra de deuren wijd open gingen en de jeugd was in de gelegenheid met eigen oogen te zien eh met eigen ooren te hooren, bleef er van de wanbegrippen weinig over. Natuurlijk zijn er ook nog wel jonge menschen, die gebukt gaan onder de vroe gere leugenverhaaltjes en die met de wonderlijkste waandenkbeelden rondloo- pen over de Duitsche jeugd. Hier en daar zijn zelfs heele scholen nog te achterlijk om den nieuwen tijd te begrijpen. Maar dit alles gaat voorbij om een dubbele reden. In de eerste plaats hééft het oude geen levenskracht meer en is het dus niet in staat de jeugd datgene te geven, waarnaar zij in dé eerste plaats verlangt, n.l. be zieling. In de tweede plaats verlangt elk ong mensch naar nieuwe dingen en is hij steeds vatbr ar voor krachtige nieuwe be wegingen De jeugd houdt er niet van af te wachten. Zij springt graag over oude scheidsmuren heen. Het geschenk van de Duitsche jeugd zal voor velen mede een prikkel zijn om vooruit te springen en de uitgestoken vriendenhand te grijpen Maar grooter invloed zal er uitgaan van den ge- regelden omgang als kameraden, wanneer ;eveer het begin len chef der af- dceling propaganda der Nederlandsche Spoorwegen, den heer Schiferli, die gis terenmiddag voor de pers een korte uit eenzetting gaf van de inrichting der kinderspeelkamer, die binnenkort in het Centraal Station te Amsterdam zal worden geopend. Wie zou op zulk een verzoek een wei gerend antwoord willen geven. Immers, al moet de service der Nederlandsche Spoorwegen door de omstandigheden hier en daar te wenschen overlaten, iedereen weet, dat zij doen wat zij kun nen, om het reizende publiek ter wille te zijn. Bovendien het verzoek geldt een belang van het publiek: Jaarlijks vervoeren de N.S. een ander half millioen fietsen en ongetelde milli- oenen koffers en van deze voorwerpen blijft een, zij het ook gering percentage, als „verloren” of „Onafgehaald” bij de spoorwegen achter, /zooals ook de perio dieke verkoopingenf van bij de spoor wegen gevonden voorwerpen aantoonen. Dit nu is een doorn in het oog der N.S., die, meer dikwijls nog dan de eigenaars, veel moeite doen, een ieder zijn rechtmatig eigendom terug te be zorgen, doch daarin veelal niet slagen. Het euvel zou zoo gemakkelijk te ver helpen zijn als iedereen voor gewoonte aannam, zoowel in zijn koffers als in zijn fietstasch zijn naam en adres te bevestigen. Na deze korte ontsporing, om in spoorwegstijl te blijven reden we weer terug naar het punt van uitgang: de kinderspeelkamer. Trots de moeilijke tijdsomstandighe den heeft de directie der N.S. dit aar dige initiatief ondersteund. Daartoe wer den twee ruime kamers aan de oost zijde van het Centraal Station beschik baar gesteld. Joop Geesink ontwierp het interieur, waarbij hij tal van moeilijkheden moest overwinnen, en hij modern, aesthetisch lig interieur tot stand te O«bclu „c uuuopicw, zoodat licht en lucht ruimschoots aan wezig zijn. Aan deze zijde wordt een volledige collectie seinpalen geplaatst op bijna werkelijke grootte die, zooals vanzelf spreekt, ook bediend kunnen worden. De tegenover liggende wand wordt nog interessanter. Daarin zijn namelijk vier ramen als vensters van een mo dern spoorwegrijtuig aangericht, waar achter verschillende landschappen zijn geschilderd, met voorstellingen, welke tot de kinderlijke begrippen duidelijk spreken. Het bijzondere van deze land schappen is, dat zij in horizontale rich ting bewegen, waardoor men, staande voor een der vensters, den indruk krijgt zich in een rijdenden trein te bevinden. Op twee der overige wanden zijn schilderingen aangebracht in eenerzijds een geestige voorstelling van een haas tigen reiziger, wiens koffer openvalt en waaruit de meest verscheiden voor werpen rollen, anderzijds afbeeldingen van verschillende spoorwegbeambten, waaruit de jeugd (en ook de ouderen) het onderscheid tusschen een conduc teur en een hoofdstationschef kunnen leeren, hetgeen, gezien de ervaringen 250 gram Op één bon Gisteravond hebben in een speciale radiouitzending de leden der commissie Posthuma. leiders der onderscheidene landbouworganisaties, alsmede oud-mi- nister dr. F. E. Posthuma zelf, zich ge richt tot de Nederlandsche boeren, verband met den productieslag 1941. De verzorger van deze uitzending wees er in zijn inleiding op, dat de productie slag moet zijn de levenstaak, waaraan alle boeren, ongeacht de onderlinge ver schillen, zich moeten geven. De voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuinders Bond, prof. mr. P. A. Diepen horst, sprak als eerste en stelde vast, dat de oproep tot den productieslag de boeren niet in staat van beschuldiging stelt voor dij wijze, waarop zij tot dusver hun taak hebben vervuld. Ofschoon God's zegen en bijstand onontbeerlijk zijn, heeft de pro ductieslag bestaansrecht. Er mag letter lijk niets onbeproefd worden gelaten om ons volk voor den honger te bewaren. Iedere boer beseffe daarom zijn verant woordelijkheid en verbinde als devies aan al zijn bedrijvigheid het oude „Bid en Werk*om het belang van land en orde. Vervolgens voerde de voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuinders Bond, de heer Fleskens, het woord. Indien ooit het gezegde van toepassing is, dat de boer moet halen uit den bodem wat er in zit, dan is dit thans het geval. Wanneer wij hier met klem op wijzen, dan is dit niet in de eerste plaats met de bedoeling den boer op ^jjn eigen voordeel te wijzen, doch bovenal, omdat het belang van land en volk ermee gemoeid is, qmdat thans meer dan ooit het Nederlandsche volk zijn afhankelijkheid ondervindt van de productiviteit van den bodem, waarop het leeft In het belang van heel het volk spoorde spr. de boeren aan alles op alles te zetten en niets na te laten den productieslag te doen slagen. De heer Fleskens wees tot slot op de moeilijkheden, welke overwon nen moeten worden, doordat verschil lende grondstoffen schaars zijn, doch dat dit met God’s hulp door de boeren, die zich sterken in het gebed zal lukken, is sprekers vaste overtuiging. Wij mogen vertrouwen, dat de overheid zorgt, dat de boer een behoorlijke beloo- ning voor zijn arbeid ontvangt. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Ned. Landbouw Comité, merkte op, dat de commissie Posthuma aan den arbeid is getogen, om de boeren den strijd tegen alles, wat hun bij de voort brenging op den akker en in de weide tegenzit te vergemakkelijken, en om hen te helpen zoo mogelijk nog meer voordeel te trekken van alle goede krachten, die bij den arbeid meewerken. De heer Louwes gaf een overzicht van de werk zaamheden, welke door de commissie Posthuma ter hand zijn genomen. Bo venal is het echter noodig, iederen boer te overtuigen, dat hij het alleen niet weet en dat er goede raad voor hem is bij de landbouwvoorlichting, bij de consulen ten en hun assistenten. Spr. is van mee ning, dat de grootere waardeering voor de boeren en tuinders en een sterker gevoel van saamhoorigheid voor ons volk mede de vruchten kunnen zijn van dezen zwaren tijd. De leider van het Nederlandsch Agra risch Front, de heer E. J. Roskam Hzn., zeide, dat de productieslag 1941, die door het N.A.F. werd ingeluid en door de commissie Posthuma werd door; de NA.F.-ers een beteekenis ver uit gaat boven een oproep om meer graan en meer aardappelen te verbou wen. Het voeden van eigen volk is im mers een rechtstreeksche eisch der schep pingsorde. De nieuwe tijd, die ook in ons vaderland om erkenning vraagt, gaat niet uit van de wet van vraag en aanbod op de wereldmarkt Deze druischt in tegen den alouden en toch steeds nieuwen boerengeest. Het beginpunt van elke gezonde econo mie moet liggen bij den vrijen .eigenge- KAAS van den laatstgenoemden functionaris van het Centraal Station, den heer Jongs- ma, die mede aanwezig was, niet overbodig mag worden genoemd. De' clou van de kamer vormen ech ter de drie speeltafels, ieder met een compleet spoorwegemplacement met wissels, seinpalen en huizen, overwegen, in een woord, met alle ingrediënten, die een jongen in zijn stoutste droomen van „spoortje spelen” maar bedenken kan. Daarenboven zijn de speeltafels ook onderling verschillend: en van formaat r (en dus van spoorwagons) entoutage. Zoo heeft een der rangeerheuvel EIEREN Wel bonk ik iedere dag op weg naar het dagelijks-brood-verdienen over een serie tramrails, die veel van miniatuur stoeprandjes heb ben. Mag dat dan wel? 2. Mijn vriend Te Water laat zijn fiets altijd in een mals buitje bui ten staan, want, zegt hij, dan re gent het vuil er eens goed af. Kan je zoiets goedkeuren? 3. Dr. Pluizer is in de ogen van zijn naaste en dierbare omgeving een onhandig man, maar met het olie- spuitje van de fiets kan hij uitste kend overweg. Naarstiglijk zoekt hij ieder smeergaatje op, plenst er olie in, en is na afloop zeer vol daan. Acht je deze methode van smeren juist? 4. Een binnenband plakken ging als volgt te werk: Hij schuurde de band rondom het gaatje schoon met schuurpapier, knipte een pleistertje uit een stuk oude binnenband en besmeerde 'de band ter plaatse van het gaatje én het pleistertje met solutie. Daarna wachtte hij enkele minuten en plakte toen de pleister op het gaatje. Goed of niet goed? 5. Daarna legde hij zijn buitenband weer als volgt om. De bandafnemers, die hij gebruikt had om de band af te nemen, la gen nog op de grond. Met de hand drukte hij de buitenband zoveel mogelijk om de velg, maar toen het laatste gedeelte met de hand niet meer ging, nam hij een band- afnemer en wipte daarmee de band om de velg. Goed of fout? Ik weet vooruit, dat die voor sommige scholieren lastig zijn, omdat ze de juiste volgorde van de bewerkingen niet in hun hoofd hebben. Hier komt de som: Hoeveel is: 3i x 3,2 6i x 1,04 6,125: IJ - ierp het interieur, oeüi” slaagde er in een verzorgd en gezel- brengen. De speelkamer grenst aan het Stationsplein, wezig zijn. Aan deze zijde wordt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6