HAAGSCHE COURANT NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND STADSNIEUWS Donderdag 19 Juni 1941. IN DE VERVAARDIGING VAN SYNTHETISCHE RUBBER AMERIKA Joden DERDE BLAD )e opgravingen te Dorregeest Drukkerij kan het niet bijhouden HET VERTREK VAN JOSJ1ZAWA Winterhulp-loterü op volle toeren JAPANSCHE ONDERNEMINGEN IN INDIE DE ZON ALS VERNIELER VAN RIJWIELBANDEN GEVAAR VOOR DE RUBBER- PRODUCTIE VAN NEDERL.-INDIE OUDEN VAN DAGEN EN DE PERSOONSBEWIJZEN HAAGSCHE VROUWENBOND UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN VEREENIGING „ONS HUIS” De verordening betreffende de bescherming van de partij- uniformen CONTROLE BEDRIJFSVAARDIGHEID VAN LICHTRECLAMES De verbodsbepalingen voor Engelsche luchtaanvallen op ons land 1941, ■nvloed op de rubbermarkt ten Vraaggesprek met den heer Piek gegevens noodig. bij d. v. Ook zijn andere te Zomerperiode wordt gebruikt voor revisie van het geheele apparaat der stichting No. 17905 Duitsche Red.) de „Johan Het A.N.P. meldt uit Berlijn, dat aan het Ned. Perskantoor 'aldaar uit New York werd geschreven: In Amerika is in den laatsten tijd het streven merkbaar, zich de Duitsche ontdekkingen op het gebied der synthe tische vervaardiging van rubber ter. nutte te maken. De Haagsche Vrouwenbond hield gister avond in gebouw Amicitia een bijeenkomst Na opening door de voorzitster, mevrouw J. W. de JongWillemse, die alle aanwe- zigeij hartelijk weibom heette, kreeg het woord de heer J. W. Favié. Voor de pauze, sprak de heer Favié over ooghygiëne. Spr. behandelde dit probleem niet van den me» dischen kant, maar van den kant van de verlichtingstechniek. Hét streven is, het daglicht zoo veel mogelijk nabij te komen met onze electrische lampen, omdat het daglicht het beste is om het oog zoo lang mogelijk in stand te houden. Met den lux- meter wordt door de technici de lichtsterk te gemeten in de verschillende deelen van de woning. Op deze manier kan men er voor zorgen een zoo goed mogelijke ver lichting te verkrijgen Om te lezen is bijv, ongeveer 200 lux noodig. Goed licht bij het werk, wat men ook doet, is noodzakelijk, omdat men de oogen al gauw te veel inspant, waardoor hoofd pijn e.d. optreden. Spant men de oogen te veel in, dan heeft dat een nadeeligen in vloed op het geheele lichaam. Met lantaarnplaatjes liet spreker het be lang zien van een doelmatige verlichting. Na de pauze volgde een causerie, even eens met lichtbeelden, over moderne huis- verlichting. Aan de hand van duidelijke voorbeelden werd aangetoond, hoe men zijn huis het doelmatigst verlichten kan en welke ornamenten en lampen zich hiér het beste toe leenen. De avond werd besloten met het huishoudelijke deel van de bij eenkomst. lijker dan zich in den beginne liet aan zien. Hoewel ze in het rayon der laatst- uitgevoerde werkzaamheden zeer spaar zaam werden, is het vermoeden zeker niet denkbeeldig, dat ze wijzen op een voortzetting der nederzetting op het ter rein van het nog niet ontgraven ge deelte van de aangrenzende hooggelegen perceelen, wellicht kan de juistheid dezer veronderstelling binnen afzienbaren tijd nog eens worden getoetst. De belangstelling, zoowel van het pu bliek ter plaatse, alsook van verder uit de omgéving, was aanmerkelijk. Vooral de melder, de heer Schermer te Castri- cum, overtuigde zich herhaaldelijk door persoonlijke aanwezigheid van de vorde ring' en resultaten der werkzaamheden, waaraan hij dikwijls een werkzaam aan deel nam. Een nadere toelichting Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Zooals bekend, is par.. 5 van de wet tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot beschèrming van de partij- uniformen ook van kracht in de bezette Nederlandsche gebieden. Dit voorschrift zegt o.a. dat elkeen, die officieele partij- uniformen, uniformonderdeelen, uniform- stoffen, vlaggen of insignes van de Natio- naalsocialistische Duitsche arbeiderspartij, haar onderafdeelingen of de bij haar aan gesloten organisaties als beroep vervaar digt in voorraad heeft, te koop aanbiedt of anderzins in den handel brengt, daar toe een vergunning noodig heeft. Deze vergunning wordt in het Duitsche rijk verstrekt door den Rijksthesaurier van de N.S.D.A.P. In verband met de bezet ting van Nederland is er echter een groote vraag naar de vermelde artikelen ontstaan waaraan is voldaan door bemid deling van de Duitsche dienstinstanties, alsmede door deels uitgebreide bestellin gen van individueele Rijksduitschers bij Nederlandsche producenten of handelsfir- ma’s, zonder dat het in elk afzonderlijk geval mogelijk was, de wettelijk voorge schreven vergunning te verkrijgen. De op Resultaten der proefnemingen Het rapport van het United States national bureau of standards komt tot de slotsom, dat de synthetische rubber, overal in de plaats van natuurlijke rub ber kan worden gebruikt en dat zij bo vendien in vele gevallen de voorkeur verdient boven natuurlijke rubber, daar zij niet door hitte of door olie wordt aangetast. Jesse Johes deelde onlangs mede, dat de Amerikaansche regeering het oprich ten van eigen synthetische rubberfabrie ken in ernstige overweging heeft geno men, daar blijkbaar het particuliere kapitaal op het oogenblik niet bereid is, groote bedragen te steken in nieuwe proefnemingen. Deze fabrieken zouden dan door de Defence plants corporation, een dochtermaatschappij van de Recon struction finance corporation, worden opgericht De strijd tusschen natuurlijke en synthetische rubber Uit de omstandigheid, dat het steeds zoo ondernemingslustige Amerikaansche particuliere kapitaal niet toebijt, terwijl datzelfde kapitaal wel, zooals men weet, groote bedragen in rubberplanta- ges in Nederlandsch-Indië en zelfs ir Afrika investeerde, moet men niet d« gevolgtrekking maken, dat de Ameri kaansche ondernemer bij de natuurlij ke rubber zweert. Men zou ongetwijfeld ook van particuliere zijde tot de op richting van Amerikaansche bunafa- brieken zijn overgegaan, wanneer de Amerikaansche regeering zich bereid had verklaard, ter bescherming van dezen nieuwen Amerikaansctfen tak van nijverheid inkomende rechten op na tuurlijke rubber te heffen, noodig en voldoende, om de nieuwe nijverheid een kans te geven. Hiertoe was Washington echter niet bereid, wat weer samen hangt met den invloed van de op poli tiek gebied machtige automobielnijver heid, die natuurlijk goedkoope banden wil behouden. Immers, zoo lang de prijs van de natuurlijke rubber tengevolge van de overproductie op het tegenwoor dige lage peil blijft, zal de synthetische rubber, hoe goed haar hoedanigheden ook mogen zijn, voorloopig te duur blij ken. Morgen moeten zich in de groote zaal van den Dierentuin aanmelden voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten: vleesch, brood, diversen en algemeen, en de toeslagkaarten: brood, pap, zeep en toiletzeep: van 811 u. A en Ba t/m. Bakker, Jacob; van 112 u. Bakker, Jan t/m. Berg, Justinus; van 25 u. v. d. Berg, Karei t/m. Bobak tijdvak reeds komen. In Provinciale Staten van Limburg In de Dinsdag te Maastricht gehouden vergadering van de Provinciale Staten van de provincie Limburg, onder leiding van den voorzitter, graaf de Marchant et d’ Ansembourg. werden de nieuwbenoem de leden, de heeren Gelissen te Sittard en Ir. Nierstrasz te Meersen beëedigd. In zeer waardeerende woorden herdacht de voorzitter wijlen het lid van Gedeputeer de Staten, den heer G. Corten. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, het lid van de Provin ciale Staten, den heer W. F. J. Quaed- vlieg, benoemd heeft tot lid van Gedepu teerde Staten tot opvolger van den over leden heer Corten. De meeste ontwerp- stukken werden naar de afdeelingen ver wezen. Tot lid van Gedeputeerde Staten werd herkozen de heer E. van Oppen. De volgende vergadering is bepaald op 15 Juli a s. Onder leiding van den voorzitter, den heer mr, J. A. Philipse, had dezer dagen in de kunstzaal Kleykamp de algemeene ledenvergadering plaats van de vereeni- ging „Ons Huis”. Nadat de voorzitter de aanwezige leden welkom geheeten had, werd het jaarverslag met de balans en de verlies- en winstrekening in behandeling gebracht Deze rekeningen werden goed gekeurd en het bestuur werd décharge verleend voor het geldelijk beheer. Tot leden van de verificatie commissie 1942 werden wederom benoemd de heeren Joh. J. Moret en Kersen, J. de Jong, le den van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Vervolgens werd de rekening van het steunfonds der vereeniging goed gekeurd en het bestuur van dit fonds ge dechargeerd De periodiek aftredende be stuursleden: mevrouw A. G. de Meel-van de Ven en de heer mr. J. A. Philipse wer den herkozen. De benoeming tot bestuurs lid van G. H. M. baronesse van Heerdt- baronesse van Hardenbroek werd bekrach tigd De heer S. de Clercq, die aan de beurt van aftreden was als bestuurslid van het steunfonds en die zich herkiesbaar had gesteld, werd als zoodanig herkozen. Bekrachtigd werd de benoeming tot be- stuurslidx van het steunfonds van jhr. H. J. Repelaer van Driel. Na veel aarzelen en na heel wat proef ballonnetjes opgelaten te hebben in den vorm van warme dagen, heeft de zomer thans blijkbaar besloten zich hier voor eenig maanden te vestigen. Als is hij dan niet bejubeld en met officieele plechtig heden ingehaald, toch heeft zijn verschij nen groote vreugde veroorzaakt. Overal ziet men de menschen genieten van de heerlijke zon en den strak-blauwen hemel. De felle zonnestralen kunnen niet alleen voor de teere menschenhuid, maar ook voor onze fietsbanden van uiterst nadee ligen invloed zijn, hetgeen' duizenden fiet sers vorige jaren zonder twijfel wel eens opgemerkt zullen hebben als zij zoo on voorzichtig geweest waren hun velocipede eenigen tijd te laten zonnebaden. Dit had tengevolge, dat men zich óf een nieuwe binnenband moest aanschaffen, of deze moest laten repareeren. Verlies van wat geld ën wat tijd dus. In normale om standigheden 'nog wel te boven te komen. Thans wordt het vraagstuk echter op de spits gedreven, aangezien er met den aanwezigen voorraad banden gewoekerd moet worden en alleen zij, die een fiets voor hun werk beslist noodig hebben en op grooten afstand van kantoor of fabriek wonen, een toewijzing kunnen krijgen voor een nieuwen band. Vooral in dezen tijd, nu men er. allerwegen met de fiets er op uit wil trekken, zijn een paar banden een kostbaar bezit, waarmede men niet roekeloos om kan springen. Wat zijn de (het hoeft niet zoo lang te zijn!) in de zon laat staan? Van de gerepareerde 'binnenbanden la ten de pleisters los, zoodat de oude won den weer opengereten worden. De banden verdrogen voorts, verliezen hun elasticiteit en worden poreus, zoodat ze practisch niet meer te herstellen zijn. Men pleistert dan wel de grootste wondeplekken, maar dik wijls zijn de gaatjes zoo klein, dat ze niet eens te ontdekken zijn. Het duurt dan wel eenige dagen voor de band leeg is en met voortdurend oppompen kan men nog wei blijven rijden, maar de vreugde duurt toch meestal niet langer dan eenige weken dan kan men de band als zijnde versleten ge voegelijk „aan de wilgen hangen” In den Haag zijn niet genoeg overdekte rijwielbewaarplaatsen om alle fietsen te kunnen bergen, zoodat in verschillende wijken van de stad gedeelten van den openbaren weg gepromoveerd zijn tot rij wielstallingen. We denken hierbij aan Scheveningen, waar op een warmen Zon dag duizenden fietsen gedurende rlangen tijd in de openlucht gezet worden. Er wordt wel gewaakt tegen diefstal, maar niet tegen het inwerken van de zon op de banden. Dit laatste is te betreuren en het zou ons inziens aanbeveling verdienen, in dien maatregelen genomen werden om dit euvel op te heffen. Men doet er echter goed aan zelf te zorgen voor een stuk doek of een oude lap, om de banden af te schermen. Het behoeft, naar men ons in terzake deskundige kringen verzekerde, geen dikke stof of stevig zeildoek te zijn. Zelfs een dunne lap is als regel afdoende. Opheffing van misverstanden. De commissaris-generaal voor veiligheid maakt bekend De Nederlandsche vertaling van de offi cieele1 bekendmaking van 31 Mei 1941 be treffende de verbodsbepalingen voor Joden heeft aanleiding gegeven tot eenig misverstand. Een redactie in de Neder landsche taal, die de gerezen onzekerheid buitensluit, wordt derhalve nogmaals ge publiceerd AMBTELIJKE BEKENDMAKING Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 20/1941 wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijkscommissa ris nr. 189/1940 wordt verboden: a) . Het i>aden in het openbaar in zee-, strand-, zwembaden en overdekte bad inrichtingen. b) Het betreden van voor het publiek toegankelijke parken en localiteiten, als mede het huren van kamers in voor het publiek opengestelde logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en vreemdelingenver- keersplaatsen, die voornamelijk om ge zondheidsredenen bezocht worden. c) . Het bezoeken van paardenrennen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en met geldboete tot duizend gulden of met een van beide gestraft, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmaking in de pers. Art. 3. Deze regeling treedt in werking op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende gewezen Als voer het publiek toegankelijke par ken, waarvan de toegang voor Joden in badplaatsen en vreemdelingenverkeers- plaatsen verboden is, gelden alle plaatsen, die met het oog op het vreemdelingenver keer ter verfraaiing van de badplaats of van de vreemdelingenverkeersplaats 'of ter ontspanning van den vreemdeling zijn aan gelegd. Men moet dus onder voor het publiek toegankelijke parken verstaan b.v. strandboulevards, parken, plantsoenen, dierenparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat niet alle plaatsen aan de kust als zee- en strandbadplaatsen dan wel als vreemde lingenverkeersplaats zijn te beschouwen, vondsten waren zeldzaam en beperkten Hoewel het toepassen van lichtrecla mes ook overdag verboden blijft, conform het gestelde in paragraaf 8 sub. 3 van da verordening no. 212 van den Rijkscom missaris, heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, indien licht- reclame-installaties nu en dan overdag tusschen J1 en 13 uur gedurende enkele oogenblikken in bedrijf worden gesteld* indien zulks in het belang van het onder houd en ten behoeve van de contrölevan de bedrijfsvaardigheid der desbetreffen de apparaterT noodig wordt geoordeeld. Dit geldt eveneens voor de vaststelling van eventueele, door luchtaanvallen aam deze lichtreclame-installaties toegebrach te schade. Verklaring van den heer van Mooie TOKIO, 19 Juni. (D.N.B.) Volgens een Domei bericht uit Batavia, heeft de heer H. J. van Mook, hoofd van Economische Zaken, aan de pers verklaard, dat zijn regeering er geen bezwaar tegen zal maken, indiën -particuliere Japansche industrieele ondernemingen het voorne men hebben in Nederlandsch-Indië een bedrijf op te richten. Productie-cijfers Het „United States department of commerce” heeft een onderzoek inge steld en ook het „United States national bureau of standards” heeft rapport over- het gebruik van synthetischen rubber uitgebracht. Volgens het onderzoek van het department of commerce is de Duit sche bereiding van synthetischen rub ber (buna) in 1934 met 10 ton begon nen en bereikte in 1937 4.000 ton. In dat jaar werd een hoog invoerrecht op na tuurlijke rubber geheven en met de opbrengst daarvan de bouw van synthe tische rubberfabrieken gefinancierd. In 1938 steeg de opbrengst tot 10.000 ton en in 1939 tot 35.000 ton. Thans zal de pro ductie ongeveer 60.000 ton bedragen. (Deze cijfers zijn dus afkomstig van het department of commerce en mogen niet als officieele worden beschouwd. Invloed op de rubbermarkt Echter- moet de Amerikaansche re geering er rekening mee houden, dat de wereldtonnage verder zal worden verkleind, dat de scheepsvrachten zul len stijgen en dat, eer men eraan denkt, natuurlijke rubber in de Vereenigde Staten schaarsch zal worden. Het feit, dat de Vereenigde Staten de oprichting van synthetische rubberfa brieken in ernstige overweging hebben genomen, heeft thans echter op de in ternationale rubbermarkt alarmeerend gewerkt. Vooral Nederlandsch-Indische rubber wordt op het oogenblik te New York dringend aangeboden en materi aal, liggend op Java en Sumatra, wordt belangrijk onder den marktprijs door NederlandschIndische Cultuurmaat schappijen op de markt geworpen. In New York was den laatsten tijd ook eenig aanbod in aandeelen van Neder- landsch-Indiscjie cultuurmaatschappijen, die zich met de rubbercultuur bezig houden. De Amerikaansche proefnemin gen met synthetischen rubber zijn voor de internationale rubbermarkt in ieder geval een factor van groote onzeker heid. Uitreiking ii^rusthuizen „Moeder Aagje, komt u mee, nu is het uw beurt om naar het zaaltje van de persoonsbewijzen te gaan,” zegt een vriendelijke zuster van de van Doeveren stichting, rusthuis voor ouden van dagen aan den Zuid-Buitensingel. De aange sprokene pruttelt wat tegen, maar ge hoorzaamt aan den vriendelijken drang van de, zuster in de richting van de lo kaliteit, waar de uitreiking van de per soonsbewijzen plaats heeft. De gemeentelijke autoriteiten waren zoo bereidwillig in sommige inrichtingen, voor welker bewoners een gang naar den Dierentuin op te vele bezwaren zou stuiten, de ambtelijke formaliteiten te laten verrichten, welke bij de uitreiking van het persoonsbewijs noodig zijn. Voor de hulpbehoevenden en invaliden een ware uitkomst! De directeur van de van Doeveren-stichting, de heer R. A. v. d. Liefde, die zijn „pappenheimers” door en door kent, staat in de gang, plaatst een kwinkslag of een bemoedigend woord al naar behoefte om den ongewonen gang van zaken in een meer alledaagsch licht te plaatsen. Deze oude dame is 93 jaar, zegt hij, de oudste verpleegde Rus tig laat zij haar foto keuren en op maat knippen bij de eerste tafel. Dan wordt haar een plaats gewezen, waar zij. zit tend tegenover een jongen ambtenaar, bescheid zal hebben te geven op ver schillende vragen. Het valt op, dat de ambtenaren in alles hun uiterste best doen om de bejaarde dames en heeren op hun gemak te stellen. Dat leek bij den een natuurlijk gemak kelijker dan bij den ander, De 93-jarige vrouw antwoordt op al hetgeen de ambte naar vraagt, maar als ze hoort „Hebt U ook bijzondere kenmerken denkt ze even na. Is zij niet oud en rimpelig Bij zulke gewetensvragen helpt de behulp zame ambtenaar wel een handje. Een oude heer is bepaald van streek als van hem een vingerafdruk geëischt wordt. De ambtenaar stelt hem gerust, het is zoo gebeurd en eer de weertlrevende man erop bedacht is, staat de afdruk op het papier. „Nu moet u even uw handteeke- ning zetten”, hooren we aan een ander tafeltje. „Hoe heet ik ook weer klinkt het naderhand, en de ambtenaar helpt weer tot de met bevende letters geschreven naam op het papier is gezet. Als het afge- loopen is zuchten velen zelfvoldaan zie zoo, dat is gebeurd. Bedlegerigen krijgen den ambtenaar aan bed. Zoo zijn in de van Doeveren-Stichting ruim 200 personen van een persoonsbewijs voorzien. In het R.K. Weezen- en Oudeliedenhuis aan de Warmoezierstraat heeft ook een dergelijke uitreiking plaats gehad, waarbij ruim 350 personen een bewijs kregen. Ook hier liep alles in twee dagen vlot van stapel. Japansche persstemmen TOKIO, 19 Juni. (Domei.) In eigen commentaren bespreken de Japansche bladen de terugtrekking van de Japan sche delegatie ujt Batavia. Zij laken Nederlandsch-Indië voor de mislukking van de handelsbesprekingen en dringen er bij de Japansche regeering op aan, haar pogingen voort te zetten om de ge stelde doelen te bereiken. De „Nitsji-Nitsji" noemt het stopzetten van de handekoesprekingen te Batavia geen verrassing, gezien de discriminee- rende houding van Nederlandsch-Indië tegenover Japan in het verleden. Het feit, dat Nederlandsch-Indië de door Ja pan uitgestoken hand heeft afgewezen, zoo schrijft het blad, bevestigt slechts, dat Nederlandsch-Indië besloten is zich te vereenigen met Engeland en de Ver eenigde Staten, welke ernaar streven een groot deel van het Verre Oosten in een kolonialen of semi-kolonialen status te brengen. Wijzende op het feit, dat de Engelsch-Amerikaansche belangen een groote rol spelen in het bedrijfsleven van Nederlandsch-Indië, schrijft het blad het volgende: Het Japansche verzoek tot deelneming aan de ontwikkeling van de overdadige natuurlijke hulpbronnen van Neder- landsch-Indië en andere voorstellen in dien geest waren meer dan redelijk. Het feit, dat Nederlandsch-Indië in zijn jong ste antwoord op het Japansche voorstel zich het recht voorbehield, de aan Japan te verschepen goederen op elk oogenblik naar eigen goeddunken te verminderen, toont aan, dat Nederlandsch-Indië van het begin af aan niet de minste bedoe ling had met Japan tot overeenstemming te geraken Het blad besluit zijn artikel als volgt: Nederlandsch-Indië kan handelen zooals het wil, doch het Japansche volk en de Japansche regeering zullen voortgaan met Nederlandsch-Indië te beschouwen als een deel van het Oostaziatische wel- vaartsgebied en zullen blijven hameren op het consolideeren van de handelsbe- trekkingen tusschen Tokio en Batavia, ten bate vjin de in Nederlandsch-Indië wonende zestig millioen Inlanders. ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft vastgesteld het vestigingsbe- sluiit centrale-verwarmingsbedrijf dat op 19 Juni in werking treedt. Hierbij wordt de vestiging van zooda nige bedrijven en de uitbreiding er van gebonden aan een vergunning van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Voorts zijn er in opgenomen de mini- mum-eischen van credietwaardigheid, van handelskennis en van vakbekwaamheid, waaraan iemand, die zich in dit bedrijf wil vestigen, moet voldoen. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR DE TAPIJTINDUSTRIE Naar het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart ons bericht, is heden in werking getreden de calculatie- beschikking tapijten no. 1. Naast calcula- tievoorschriften voor tapijten, tapijtgoed, ken in grooter verband ook overzichte- tafel- en divankleeden. waardoor dus de prijzen voor deze artikelen slecht» op één bepaalde wijze mogen worden berekend, bevat deze beschikking ook een verplich ting voor de fabrikanten hun administra tie zoodanig in te richten, dat een' con- tróle op de berekende prijzen op eenvou dige wijze kan geschieden. Voorts is de mogelijkheid voor weder- verkoopers geopend, het bedrag van een eventueele stijging hunner inkoopsprijzen door te berekenen wanneer hun inkoops prijzen zijn gedaald, dienen zij uiteraard hun verkoopsprijzen overeenkomstig te verlagen Belangwekkende vondsten uit den tijd der Kaninefaten Op een terrein te Dorregeest onder Uit geest is in de afgeloopen zes weken een opgraving verricht onder leiding van dr. F, C. Bursch, directeur van het Rijks- buréau voor oudheidkundig bodemonder zoek te Leiden. Sinds geruimen tijd wer den in de omgeving voorwerpen van oud heidkundige waarde gevonden, waarvan genoemd bureau door bemiddeling van den heer J. Schermer te Castricum ken nis droeg. Vooral bij den aanleg van den nieuwen weg UitgeestAkersloot, welke thans door het hoogheemraadschap „Noord-Hollandsch noorderkwartier” ten uitvoer wordt gelegd, vermeerderen zich deze vondsten in hooge mate. De heer G Bijleveld, ambtenaar van het hoog heemraadschap te Alkmaar, zond eenige dezer vondsten naar Leiden op, terwijl van de zijde van het rijksbureau een onderzoek werd ingesteld. Een en ander was oorzaak, dat besloten werd tot een opgraving op het genoemde terrein over te gaan, waarbij dr. Bursch den heer W. J. Rust, conservator van het museum voor het Gooi te Naarden, bereid vond in den aanvang het toezicht op de werk zaamheden te houden. Al spoedig bleek uit vondsten en bodemsporen, dat ter plaatse op een natuurlijke woerde, een zandformatie uit de oudere duinperiode, een Bataafsche (Kaninefaten nederzet ting moet hebben bestaan. De aardewerk- vondsten van inheemsch maaksel waren talrijk, o.a. werden eenige fraaie, vrij wel gave kruiken gevonden, in den geest van het bekende donkere Friesche ge smoorde type, waarmee ook de recht hoekige oorvorm van enkele exemplaren verwantschap vertoonde. Romeinsche Geringe schade In den afgeloopen nacht vlogen weder om eenige Britsche vliegtuigen boven ons land; zij wierpen hier en daar bommen af welke geen noemenswaardige schade aanrichtten. In verband met de mededeelingen in het Duitsche Weermachtbericht over de groote successen van het Duitsche lucht wapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied behaald werd; onlangs werden boven ons land binnen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engelsche vliegtuigen om- laaggeschoten. zich tot eenige randscherven en> een fragment vrij late terra sigillata met in gestempelde reliefs. De bodemsporen ver toonden een vrij onregelmatig karakter en boden aanvankelijk weinig houvast voor beoordeeling. Wel werden reeds spoedig een aantal putten aangetroffen, welke, naar later zou blijken, voor deze opgraving zeer karakteristiek waren. Ze waren opgebouwd uit blokzoden, laags gewijze verspringend opeen gestapeld en bevatten als fundament veelal een houten rad of vierkant, in een geval zelfs een houten eg. 18 Juni in werking getreden Verordening nr. 107-41 van den Rijkscommissaris brengt hierin verbetering. Zij bepaalt, dat de vermelde vergunning voortaan door den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) wordt verstrekt en stelt de voorwaarden voor de uitreiking daarvan vast. In de gevallen, waarin deze vergunning geweigerd moet worden, wordt tevens een beslissing ge nomen over het productief maken van mo gelijk aanwezige voorraden, eventueel met billijke inachtneming van de belangen van dengene die 't verzoekschrift indient zodat bedrijfsschade bij de uitvoering van de verordenihg vermeden wordt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het van af den dag. waarop deze verorde ning in werking treedt, onverwijld verbo den is een bedrijf voort te zetten, dat aan een vergunning onderhevig is en dat de bepaling van par. 5 van de „Heimtücke- gesetz”, volgens welke het verrichten van aan vergunning onderhevige handelingen met gevangenisstraf van maximum twee jaar gestraft wordt, indien zulk een ver gunning niet volgens voorschrift werd aangevraagd, voortaan door de Duitsche rechtbanken in het bezette Nederlandsche gebied zonder uitzondering zal worden tdegepast De loterij „Blijft daar bij de werkzaamheden voor de Winterhulp-loterij dan nog vol doende tijd voor over „De loterij levert ons ondanks het groote succes, niet zoo ontzettend veel werk op. Tenslotte hebben wij slechts het auteursrecht op de idee, terwijl wij verder verdeeling van de loten over de binnen- en buitendienst verzorgen. De rest doet de firma Joh. Enschede te Haarlem, die met haar langjarige erva ring op het gebied van het drukken van waardepapieren, deze idee voor ons heeft uitgewerkt en thans, onder voortdurend recherche-toezicht, ook ten uitvoer legt. Er wordt voor gezorgd, dat elke serie van een millioen loten in totaal ko men er zes series een gélijk deel van het totale prijzenschema omvat, zoodat dus niet in een bepaald t” alle prijzen er uit kunnen totaal zullen er 885.103 prijzen getrokken worden, tot een totale waarde van 1.000.000. Hierbij zijn de prijzen voor de premie-loterij, welke aan het einde van den zomer gehouden zal worden, in begrepen Doch met al deze technische details hebben wij zelf, als stichUng. zoo goed als niets te maken. Winterhulp be hoeft de loten, welke ontvangen worden in verzegelde doozen van 200 stuks, slechts te verdeelen over onze hoofd agenten in den binnen- en buitendienst, die ze weer verder distribueeren over het agentencorps. Inmiddels is het nog altijd zoo. dat de loten niet snel genoeg ge drukt kunnen wordende drukkerij is doorloopend achter bij de aanvragen „Heeft het tot dusver toegepaste sys teem van de waardebonnen voor de door Winterhulp gesteunden goed voldaan „Wij zijn er inderdaad tevreden over, hoewel in sommige gevallen rechtstreeks met geld geholpen werd. Dit betrof echter slechts zeer kleine bedragen en uitzonderingen. Het systeem van de waardebonnen zal ongetwijfeld ook in de toekomst als regel gehandhaafd blijven.” Het booze gerucht „Wat is uw meening over de geruch ten, waarvan Winterhulp Nederland in de afgeloopen maanden zoo dikwijls het mik punt is geweest „Deze geruchten vormen een vraagstuk, dat zichzelf het beste oplost; wij behoe ven ons daar waarlijk geen zorgen over te maken. Wat en waar is van de boosaardige kletscompagnes, die er zoo wel over de stichting Winterhulp Neder land als over haar medewerkers per soonlijk. zijn gevoerd, wordt het beste aangetoond door de honderdduizenden behoeftigen. die geholpen zijn door Win terhulp Van den laster, die men thans nog tegen beter weten in tracht uit te strooien, trekken wij orts niets aan, in het bewustzijn, dat wij allen hard ge werkt hebben en dat er iets tot stand is gebracht, waar op ons volk eenmaal trotsch zal zijn. De geruchten zullen van zelf verdwijnen. Als alle lagen van het Nederlandsche volk doordrongen zullen zijn van het besef, dat Winterhulp een organisatie is voor het volk, welke ge dragen behoort te worden door het volk. En het tempo, waarin onze arbeid voort gang vindt, laat geen twijfel, of dit zal spoedig genoeg het geval zijn.” Gistermiddag heeft op den hoek van de Javastraat en de Balistraat een aanrijding plaats gehad tusschen de 23-jarige wielrijdster G. P. N uit het Prinsevinkenpark en een auto, waarvan de bestuurder onbekend is gebleven. De wielrijdster heeft haar linkerenkel gebro ken en is naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. VESTIGINGSBESLUIT CENTRALE- VERWARMINGSBEDRIJF De secretaris-generaal van het departe- OVERDRACHT REDDINGBOOT JOHAN DE WITT Gistermorgen is te Hindeloopen nieuwe motorstrandreddingboot de Witt” door de directie van de N.V. Amsterdamsche Maatschappij voor Le vensverzekering Amstleven overgedra- gen aan het bestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, die deze boot op zijn beurt overdroeg aan den burgemeester van Hindeloopen en de plaatselijke reddingcommissie De overdracht geschiedde door den heer Maclaine Pont namens de directie van Amstleven, die memoreerde, dat de douw van deze moderne boot, welke een sieraad is geworden van de vloot der reddingmaatschappij, kon geschieden uit de opbrengst van de uitgave van het „Schepenboek” De voorzitter van de reddingmaat schappij, de heer P. E. Tegelberg, aan vaardde dankbaar de fraaie boot en deel de mede, dat de „Johan de Witt” tijdelijk in Hindeloopen gestationneerd zal zijn en daarna vervangen zal worden door de „C. A. den Tex”. welke boot thans in Harlingen ligt. Vervolgens droeg spre ker, de boot over aan de plaatselijke com missie en deelde mede, dat aan het lid dezer commissie, den heer J. J. van El- seloo, de gouden legmedaille der maat schappij is toegekend wegens 25-jarigen trouwen dienst en aan den oud-schipper, Doede Kooij, de bronzen draagmedaille wegens langdurigen trouwen dienst. De burgemeester van Hindeloopen, de heer Stellinga, aanvaardde de boot met de verzekering, dat de bemanning zal toonen een dergelijke boot waardig te zijn. Nadat de heer de Savornin Lohman namens Amstleven een Nederlandsche vlag had aangeboden aan schipper Ger- ke Mulder en deze vlag ten top was ge- heschen, werd met een gezelschap ge- noodigden met de nieuwe boot een proeftocht op het Ijsselmeer gemaakt. doch slechts die gemeenten, waarop het vreemdelingenverkeer haar stempel heeft gedrukt en die volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemdelingenverkeer zijn ingesteld, zooals b.v. Scheveningen, Kat wijk, Noordwijk, Zandvoort, Bergen, enz. RAADGEVINGEN VOOR HET A.S. VACANTIESEIZOEN In verband met de bijzondere omstandig heden, welke dit jaar voor het vacantie- seizoen gelden, zal a.s. Zaterdagavond tus schen 8.158.30 op de 415-metergolf, de directeur der algemeene Nederlandsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in een radio-vraaggesprek eenige wenken geven aan allen, die dezen zomer met vacantie gaan. Wij vernemen, dat ook de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, restaurant-, café- en pen- sionbedrijf binnenkort door middel van de radio tot het Nederlandsche publiek zal spreken met betrekking tot vacantieplan- nen. Een ieder, die dezen zomer met va cantie gaat, wordt aangeraden a.s. Zater dagavond om 8 15 uur zijn radio op 415 meter af te stemmen. Uit een bakker ij aan de Z or g- vlietstraat zijn 20 k.g. koekdeeg en ban- ketbakkersmateriaal ontvreemd. Op den hoek vin den Waals- dorperweg en de van Hogenhoucklaati werd de 24-jarige J. v. Z. uit de Breitner- laan, aangereden door een personenauto. Met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Door de Nederlan eeniging van Huisvrouwen zijn heden een medaille en oorkonde u'tger^kt aan Adriana van der Harst, wegens 12J-jari- gen dienst als huishoudster bij de familie M. P. Roostee-Fiorani, alhier. Uit de tasch van een onbe- heerd staand rijwiel zijn ten nadeele van een stadgenoote ontvreemd haar starru kaart en distributiebescheiden. FOTOPRIJSVRAAG BRABANTSCHE BOERDERIJEN De besturen van het provinciale genoot schap voor kunsten en wetenschappen, in Noord-Brabant, de Noordbrabantsche Christelijke Boerenbond, het streekplan voor Noord-Brabant, het bouw-, woning en welstandstoezicht in Noord-Brabant (Oost), de afdeeling den Bosch van den Heemkundigen kring, de openbare lees zaal en boekerij te den Bosch hebben een werkcomité aangewezen tot het uitschrij ven van een fotoprijsvraag voor Bra- bantsche boerderijen. Het doel van deze prijsvraag is het aan leggen van een verzameling documentaire reproducties van a. oude boerderijen welke karakteristiek zijn voor de streek en het bedrijf en b. nieuwe boerderijen met goede woning en bedrijfsinrichting. Voor den wedstrijd is een totaal van 500 aan prijzen beschikbaar, voor elke groep onderverdeeld in prijzen van f 100, ƒ75. ƒ50 en /25. Omdat het uiterlijk, de bedrijfsvorm en het woongebruik steeds gebonden zijn aan een streek, heeft het werkcomité als „Jachtterrein” aangewezen het gedeelte van Noord-Brabant, dat ten Oosten ligt van de lijn: Poppel-Goirle- Tilburg-Loon op .Zand-Waalwijk-Doeveren- Heusden. Iedere Nederlander kan aan deze prijs vraag mededingen. Het programma is ver krijgbaar bij de vereeniging voor vreem delingenverkeer te den Bosch, Tilburg. Boxtel. Eindhoven, Helmond. Oorschot. Oisterwijk. en Vught en bij mej. S. van Zinnicq Bergmann te Vught. Defoto’s moe ten uiterlijk 15 September per post zijn ingezonden bij de secretaresse van het werkcomité mej. van Zinnicq Bergmann, te Vught. „Deze zomerpauze zal Winterhulp hard noodig hebben om het heele apparaat aan een grondige revisie te onderwer pen”, zoo vertelde ons de directeur-gene- raal van de stichting Winterhulp Neder land, de heer Piek, tijdens een vraagge sprek, met een verslaggever van de V.P.B. „Wanneer wij op het oogenblik, behalve door onze loterij, naar buiten niet veel van onze activiteit laten merken, dan wil dit echter geenszins zeggen, dat wij nu vacantie hebben genomen. Integendeel er wordt thans zelfs hard gewerkt, zoo wel aan onze inwendige, als uitwendige organisatieer wordt deze vier-en-een- halve maand veel arbeid verzet. Men moet niet uit het oog verliezen, dat er in de periode van 15 October tot 1 Mei acht groote collecten, alsmede verschil lende afzonderlijke acties op touw gezet zijn, terwijl de heele organisatie van Winterhulp nog' in opbouw was. Wij krij gen nu gelukkig de gelegenheid om ons personeel en onze medewerkers ook ver der te scholen, want behalve de practi- sche ervaring, die men in den eersten winter heeft opgedaan, is er vanzelf sprekend ook nog theoretische kennis Merkwaardige raderen Het merkwaardige der raderen, die bij voortzetting der werkzaamheden, waar bij in totaal een vijftiental putten wer den aangetroffen, in vrij groot aantal gevonden werden was, dat zij alle oor spronkelijk uit vijf deelen, elk voorzien van twee spaken moeten hebben bestaan, welke deelen onderling door houten pin nen gebonden waren. Deze constructie kan alleen niet sterk genoeg geweest zijn, om het gewicht van een kar of wagen gedragen te hebben en, waar alle sporen van metaal ontbraken, is het vooralsnog een raadsel hoe ze indertijd bijeengehouden geweest zijn. Daar het den heer Rust, wegens zijn werkzaam heden te Naarden, niet mogelijk was lan ger te blijven, belastte de heer Bursch, die ondertusschen zelf ook de gelegen heid gevonden had de opgravingen vrij wel dagelijks te bezoeken, mr. A. L. Tromp, sinds kort aan zijn bureau werk zaam, met het dagelijksche toezicht. De opgravingen hadden een geforceerd ka rakter, daar zij moesten geschieden en in kaart worden gebracht in den korten tijd, die beschikbaar was voordat de grond tot op dieper peil werd afgegra ven ten behoeve van den wegaanleg door het hoogheemraadschap Noord-Hollandsch noorderkwartier. Het hoogheemraadschap heeft echter, speciaal in de persoon van zijn hoofdingenieur, den heer P. Tj. Leppens, alle medewerking, welke onder deze omstandigheden mogelijk was, toe gezegd en verleend. ambtenaren aan den wegaanleg verbon- _r__w_. den, in het bijzonder dè heer Bijleveld, gevolgen als men zijn fiets eenigen tijd hebben hierbij met raad en daad hun1 vollen steun verleend. Het resultaat was dan ook, dat vrijwel het geheele terrein, voor zoover het thans afgegraven wordt, onderzocht en in kaart gebracht kon wor den Zooals reeds medegedeeld, werd ook bij hét verdere onderzoek nog een groot aantal putten van de boven beschreven constructie aangetroffen. De aardewerk- vondsten bleven geheel van denzelfden aard als reeds in den aanvang aangetrof fen waren. De verdere bodemsporen ble-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9