HAA TONICUM NOURY MESKER MOEHE!T> UIT DE OMSTREKEN LUCHTVAART WILLEMSKERK Concert door Excelsior UITGAVEN NIEUWE TIJDSCHRIFTEN ORGELBESPELING IN DE BETHLEHEMKERK VOOR WONINGINRICHTING EN BINNENHUISARCHITECTUUR PARKSTRAAT 10-DEN HAAG HAAGSCHE COURANT Vrijdag TOEGEZONDEN BOEKEN 20 Juni 1941 3e bl. pag. 2 MAURITSHUISCONCERTEN GEMEENTERAAD EEN NIEUWE HEINKEL-JAGER Alex Schellevis van de dergelijke boeiend OPENLUCHTTHEATER ZUIDERPARK der CONCERT ZANGGEMEENSCHAP „MELOS'* Burgerlijke Stand Delft Bevallen J. M. J. Tctterrx\ veel zal van Een Ook in volle overgave geluisterd naar ernstig en wijdingsvol musiceeren. 270 180 de P. ge ver- CONCERT VAN KAMERMUZIEK MET GITAAR IN HET HAAGSCHE GEMEENTEMUSEUM ioorten te openen. Dit laatste betee. namelijk een gevaar voor het Duit- sche Rijk, waarbij tevens zijn eer door de verwoesting der Nederlanden zou wor den aangetast. Wanneer de Nederlanden echter hulp van U ontvangen zult gij hen ten allen tijde bereid vinden u in hartelijke vriend schap iederen dienst te bewijzen, die in hunne macht staat, om daardoor niet al leen de eer en de waardigheid van Duitsch- land te handhaven, te verdedigen en met alle kracht te verhoogen, doch tevens om op deze wijze tegenover u een groote eereschuld te kwijten”. „Aldus sprak Philips van Marnix, Heer van St. Aldegonde, als vertegenwoordiger der Nederlanden in het jaar 1578 op den Rijksdag te Worms, Het zijn woorden, welke getuigen van het hoogste staats- mansinzicht, zoo lezen wij verder in deze brochure. Dat echter de Vorsten en daar mede het Rijk te zwak waren om deze woorden ter harte te nemen en in een daad om te zetten, moet de Duitschers wel zeer smartelijk treffen. Anderzijds zijn deze woorden ook in de Nederlanden zelf vergeten. En zoo groeide uit het saamhoorigheids- gevoel met het Rijk een steeds grootere verwijdering van het Rijk. Voor velen, zoo besluit deze brochure, die in de laatste jaren meenden zich aan de lotsverbonden heid met den grooten Oostelijken broe der te kunnen onttrekken, zou deze rede van Marnix van St. Aldegonde een dank bare aanleiding kunnen zijn hun geweten eens te peilen, en velen zou deze rede ook heden nog tot nadenken kunnen brengen”. „KUNST AAN HET VOLK” TE DELFT De vereeniging „Kunst aan het volk" te Delft organiseert voor haar leden in het a.s. seizoen vijf concerten in abonnement met de navolgende kunstenaars: 5 October Het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard v. Beinum. 30 November Cellorecital Henk v. Wezel. 4 Januari: Rott. Philharm. Orkest met Jaap Stotijn als solist. 22 Februari: Pianorecital George van Renesse. 19 April Rott. Philh. orkest o.l.v. Eduard Flipse. Naar aanleiding van het concert kamermuziek met gitaar dat morgenmid dag 21 dezer in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage zal plaats vinden, schrijft men ons het volgende: Zelden doet zich nog de gelegenheid voor, kunstmuziek op de gitaar te hooren uitvoeren. Nadat dit instrument in de 16e eeuw het meest geliefde tokkelinstrument naast de luit was geworden, is het later hoe langer hoe meer in den gunst der mu sici gedaald, behalve in Spanje, waar de gitaar tot op den huidigen dag populair is gebleven. Ter typeering van een serenade- sfeer hebben in onzen tijd echter verschei dene componisten hun orkestcoloriet met de klankmogelijkheden van dit instrument verrijkt, zooals Mahler in zijn zevende Symphonic, Diepenbrock in „Die Nacht”. De hernieuwde belangstelling voor de gi taar is niettemin in hoofdzaak te danken aan het pionierswerk van een Segovia, die er niet alleen naar heeft gestreefd het in strument zelf weer tot aanzien te bren gen. maar die zich ook voor het doen her leven van de oude gitaar-litteratuur heeft beijverd. Van die vergeten muziek kan nu het concert in het Haagsche Gemeentemuseum een indruk geven; behalve een compositie voor twee gitaren van Ferdinand Carulli (17701841) den componist, die meer dan wie ook de gitaar ten tijde van haar diepste verval in eere heeft gehouden zullen stukken worden uitgevoerd, waarin men het instrument in combinatie viool, altviool en fluit kan beluisteren. Dinsdagavond 24 Juni te 8 15 uur zal in den Haagschen Kunstkring een concert worden gegeven door de zanggemeenschap Melos” onder leiding van Engeltje van Pijlen Medewerking verleenen: John Poth, viool en Ernst Brückmann, fluit. Het pro gramma vermeldt o.a. Zangen uit de Rus sische Liturgie sonate voor viool van A. Corelli, Andante C-dur voor fluit van W. A. Mozart en volksliederen gezongen In de oorspronkelijke talen, o.a. Finsche- en Spaansche, welke laatste met begeleiding van Castagnetten. „De stad aan de Maas”, D. Hans. A. W. Sijthoff’s Uitg. Mij., Leiden. Een nieuw boek over Rotterdam. Een ander boek over Rotterdam, Kees Hazel- zet’s „Rotterdam zooals het was” werd ge ïnspireerd door de Mei-gebeurtenissen be schreef dat gedeelte van de Maasstad, dat wij straks in en andere gedaante weer te rug zullen zien, vernieuwd, gemoderni seerd. Het boek van Hans is anders afge stemd, het is geen Baedeker op dat wat verdween, doch een vriendelijke, hier en daar zelfs weemoedige herinnering aan de „goeie ouwe tijd”, een tijd, waarover va der en moeder met ons spraken, den tijd, waarvan wij zelf het laatste korreltje zand nog in den zandlooper zagen. Hans vertelt van zijn eigen jeugd, jaren in de Maasstad doorgebracht. Hij vertelt over het ontstaan van het stedelied: ,,’k Heb u lief, Rotterdam, Koningin van de Maas”, over het Park en de Bult, de Maas, de paardentram, de Kermis, de bloemenmarkt, het Delftsche bootje, de Schutters, de Mariniers, de Laurentstoren, de Burgemeesters, bekende figuren en wat al niet meer. Voor tal van lezers zal de stad aan de Maas weer gaan leven, zij zullen hun jeugd terugvinden in dit sympathieke kleurige vlot geschreven boek, dat met fraaie foto’s en bovendien nog met teekeningen van Octave de Coninck werd geïllustreerd. zich een Sonate welke Het nummer van 14 Juni van de „W e- r el d k r o n i e k", dat op den omslag een groote foto toont van Ilse Werner, als „De Zweedsche Nachtegaal" opent met een ar tikel waarin een en ander wordt verteld van het leven van een revue-girl, met tal rijke foto’s geïllustreerd. De serie „Nieuwe moraliteiten” wordt vervolgd met de fabel van „De wolf en de hond”. Van S. Carmig- gelt is er een geestig kort verhaal; voort gezet wordt het feuilleton „Voor ons ge- heele leven”, door Ursula Parrott, een re portage: „Pijpen!” behandelt een bekende Nederlandsche industrie. Voor de dames is er o.a. een artikel over mode en de jeugd vindt wel iets van haar gading in het jeugdbijvoegsel. Dit is slechts een greep uit den zeer gevarieerden inhoud van dit nummer. Verscheidene voorstellen zonder hoofde lijke stemming aangenomen De Raad der gemeente Rijswijk kwam gisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar in openbare vergadering bijeen. Tot lid van de technische commis sie (vacature-Stempels) werd benoemd de heer Vollgraff. Z.h.s. besloot de Raad tot wijziging van de Arbeidsovereenkomsten verordening in dien zin, dat de bepalingen dier verordening geen toepassing vinden in de gevallen van indienstneming op ar beidsovereenkomst van personeel, behoo- rende tot de vaste kern van den Luchtbe schermingsdienst. Eveneens werd z. h. e. besloten tot wijziging van de verordenin gen. regelende de samenstelling en den werkkring van de vaste financieele en de vaste technische commissie, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, dat de burgemeester zal optreden als voorzitter der beide commissies. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentelijke steunregeling, waarbij de gemeente voor het tarief van steunverlee- ning in de 2e klasse wordt geplaatst, merkte de heer v. d. Leeden op, dat hij In „Practica” de Encyclopedische biblio theek, uitgegeven door Urbi et Orbi ver scheen „Land- en tuinbouwge- wassen” door R. M. v. d. Hart. Het boekje geeft een samenvattend overzicht van alle gewassen, welke in binnen- en buitenland verbouwd worden en die door ons als voedsel of genotmiddel worden ge bruikt. Bij J. B. Wolters, Groningen, versche nen „Van hoeveelheid tot getal” voorlooper van fundamenteel Rekenen, door J. Nauta en R. H. Zandvoort, bij W. J. Thieme en Cie, Zutphen „Die Weit» Welt” Duitsch leesboek voor de hoogere klassen door dr. P. Kieft en „1’ Idiom e francais" door Y. Dubosq. Bij de N.V. AE E. Kluwer, Uitgevers- Maatschappij verscheen: „Logische be ginselen eener atoomverkla- r i n g”, toegepast in een voorloopige ver klaring der valentie met behulp van atoom- modellen door dr. W. Tombrock. J. B. Wolters deed verschijnen: dr A. Blonk en dr. Jan Romein, „Leerboek der algemeene en vaderland- sche geschiedeni s”. Deel II: Nieuwe Geschiedenissen Fransche Revolutie. „De licft'amelijke opvoeding op de lagere school”, deel E: J. R. C. v. d. Griendt jr en P. Venhuizen, Rhyth- mische zwaaioefeningen met eenvoudige muziekbegeleiding. Oefenstof voor meisjes van het vijfde, zesde en zevende leerjaar. Ten dienste van leerkrachten voor vak J, S en M.O. tevens bestemd voor de opleiding en leiders van Gymnastiekvereenigingen. De kleuters, die genoten hebben van het alleraardigste verhaal „Mieselientje en Prinses Rosmarijn”, kunnen nu hun hart weer ophalen aan een nieuw verhaal over dit proza-kind, nu in verband met haar avonturen Kajceline. Deze verhalen worden verteld in „M i e- zelientje en Kakeline de Kip”, door Phiny Dick, die dit boekje ook illustreerde. De uitgever is G. B. van Goor Zonen’s Uitgever Mij., alhier. In een keurig gewaad verscheen een viertal bundels voortreffelijke sprookjes en vertellingen, verzameld door Nienke van Hichtum. Getiteld naar de eerste ver tellingen, zijn het „De Prinses en de vuurvoge 1”; V ij f in én h a n d- s c h o e n”; „De f e e n r i n g” „Het belovende bos”. De verhalen werden geïllustreerd door Lidow. Uitgever is G. B. van Goor Zonen, alhier. In de serie Oud Goud, verhalen uit vroe ger tijden, opnieuw aan Neêrland's Jeugd verteld döor P. de Zeeuw J.Gzn., uitge geven door G. B. van Goor Zonen’s Uitg. Mij. verschenen Rustichello: „De reis van Marco Pol o”; dr. 'Diomas Mur- ner: Tijl Uilenspiegel, met platen en omslag van Rootchiv. Bij W. J. Thieme en Co., Zutfen versche nen „Wiesagtman auf Deutsch” door S. H. en H. A. van der Kluit, en „Drei Tage ausgekratzt” door D. F. Heinrich. Bij H. Veenman en Zonen, Waigeningen zag het licht: „Ne der lands econom i- sche toekomst”. „Marnix van St. Aldegonde* voor den Rijksdag te Worms (1578)”, Z.H. Uitgeversmij., alhier. Gedrukt bij de Zuid-Hollandsche Uitge vers Maatschappij hier ter stede, is een brochure in het licht gegeven „Marnix van St. Aldegonde voor den Rijksdag te Worms (1578)”, met een voorwoord van S. Hinderdael, waarin deze aan de hand van „de meesterlijke rede van den groo ten Nederduitscher Marnix van Sint Alde gonde'’, uitgesproken voor den Rijksdag in Worms in het jaar 1578, aantoont hoe in dien tijd reeds de grondslag werd ge_ legd voor de toekomstige ontwikkeling van de Germaansche volksgemeenschap. Bij de Nederlandsche vertaling van de belang rijkste gedeelten van de rede is de origi- neele Latijnsche tekst afgedrukt. Het motto van deze Marnix-rede is reeds zeer op merkelijk „Bekommert u, Germanen, om het ongeluk van anderen en wendt het boven uw hoofd dreigende gevaar af, door uw naburen te rechter tijd te hulp te komen”. Dit motto dekt geheel het harts tochtelijk appèl van Marnix aan de Rijks- leiders van dien tijd, een appèl, dat men in deze brochure vooral daar in het bij. zonder belicht vindt, waar het van betec- kenis is voor den toestand, waarin Europa op dit oogenblik verkeert. „Bevrijdt toch eindelijk”, aldus Marnix van St. Alde gonde ,,Neder-Duitschland van de knechtschap en de verwoesting door de Spaansche bezetting. Daarom verzoekt u de aartshertog Matthias van Oostenrijk en gelijkelijk de Staten der Nederlanden alleronderdanigst en smeeken u nadruk, kelijk hen niet in den steek te laten, waar door zij gedwongen zouden zijn den vijand de pi kent DELFT Gisteren herdachten A. C. Beek, J. W. Brandenbrug, J. F. Herman en C. Nooy den dag, dat zij voor 25 jaar in dienst traden bij de N.V. Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft een en ander toejuichte, doch dat hij niet voldaan is. Gezien het huidige levens peil, diende de gemeente in de le klasse geplaatst tc zijn. Het voorstel werd aan genomen. De heer v. d- Leeden wenschte zijn stem niet te geven aan het voorstel tot ver koop van een stuk grond, groot 1060 vierk, m., gelegen aan de Haven, tegen f 16 per vlerk m., aan gebr. de Heij. De heer v. d. Leèden wenschte dezen grond in erfpacht uit te geven. De heer van Dijk juichte toe. dat het eerste stuk van dien grond verkocht zal worden, doch wenschte, om speculatie tegen te gaan, aan den verkoop de bepaling te verbin den, dat binnen een bepaalden tijd met de exploitatie moet zijn begonnen. Ook de heer Heinrichs was er niet voor, den grond te verknopen. Nadat de voorzitter en wethouder Stempels het voorstel ver dedigd hadden, werd dit met twee stem men tegen, (v. d. Leeden en Heinrichs) aangenomen. Nadat eenige voorstellen tot aankoop van grond, verhuur van eenige percee- len, onteigening van eenige perceelen aan de Heerenstraat. Steenlaan en Torenstraat waren afgehandeld en besloten was tot aansluiting van den Delftweg op de gas leiding, kwam aan de orde het voorstel tot den bouw van 20 arbeiderswoningen aan den Kleiweg nabij de Algem. Be graafplaats, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 141.320. De heer Heinrichs vestigde er de aan- dacht op, dat hij in den loop der jaren ge regeld op den bouw van arbeiderswonin gen heeft aangedrongen. Ten zeerste juichte hij toe. dat B. en W de noodza kelijkheid hiervan nu ook inzien, doch hij betreurde het, dat de prijs der wonin. gen zoo hoog wordt. Z.ï. heeft de ge meente den besten tijd voorbij laten gaan en hij betreurde het, dat de Raad in 1938 niet medegewerkt heeft tot den bouw van arbeiderswoningen. De heer Spieksma noemde het een fabel, dat de Raad niets gedaan zou hebben voor dezen woning bouw, doch meende, dat de fout gezocht moet worden bij de betrokken woning, bouwvereeniging. die niet met de juiste plannen kwam. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag roemde de heer Henri ter Hall de wijze, waarop het gezamenlijk graf der gesneuvelde militairen op de Algem. Begraafplaats te Rijswijk is aan. gelegd en betuigde hiervoor zijn dank. VOORBURG Koppeling electriciteitsfabrieken De „Stichting koppeling electriciteits fabrieken Zuid-Holland" heeft zich tot B. en W. van Voorburg gewend met het verzoek om vergunning A tot den aanleg van een bovengrondsche lijn van 150 KV- bedrijfsspanning, waarvan het opstijg- punt is geprojecteerd op het terrein, ge legen bij net spoorwegviaduct aan de Laan van Nieuw Oosteinde, achter het zich aldaar bevindende benzinelaadstation en vandaar evenwijdig aan de spoorlijn in de richting Leiden loopende; B. tot het leggen van kabels tusschen het onderstation aan de van Tuijlstraat en het sub A aangeduide opstijgpunt aan de Laan van Nieuw Oosteinde. Wat sub B betreft zouden B. en W. de gevraagde toestemming willen verleenen, maar in een uitvoerig rapport adviseeren B. en W. wat sub A betreft de toestem ming te weigeren, aangezien volgens B. en W. door bedoelde bovengrondsche lijn een grove ontsiering ter plaatse zou ont staan. Voorts heeft de directeur van het elec- triciteitsbedrijf toestemming verzocht voor het maken van een tweetal steunpunten, één achter het voormalige woonwagen kamp en een achter de Oosterbegraaf- plaats. Wat het eerste btereft maken B. en W. hetzelfde bezwaar als met betrek- king tot de Laan van Nieuw Oosteinde. Tegen 't verleenen van toestemming tot het maken van een steunpunt op het perceel achter de Oosterbegraafplaats be staat volgens B. en W. geen bezwaar. „Effatha". Naar wij vernemen zal de 15 Mei j.l. uitgestelde algemeene vergadering van het Chr. Instituut voor doofstomme kin. deren Effatha te Voorburg, thans gehou den worden op Donderdag 17 Juli a.s. in het gymnastieklokaal van het instituut, onder presidium van prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal ds. D. van Dijk, Geref. predikant te Groningen een rede houden. Na afloop vereenigt men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel, waarna 's middags om 2 uur de openbare les aanvangt. Prijsopdrijving De politie heeft in de afgeloopen week tegen een drietal winkeliers procesverbaal opgemaakt terzake ongeoorloofde prijsver- hooging van kruideniers-artikelen. De goe deren zijn door de politie in beslag ge nomen. Bovengenoemde zangvereeniging, welke onder leiding van Anthon van der Horst staat, had een programma samengesteld, dat door composities van Max Reger en hedendaagsche Nederlanders, zijn bijzon dere aantrekkelijkheid bezat, terwijl aan de uitvoering door de solisten Jaap Sto tijn, hobo, en Adriaan Angels, orgel, ver deren luister werd bijgezet. Vóórdat met het programma werd be gonnen, zette het koor voor Johan Wage- naar, den vereerden en beminden gestor vene, een In Memoriam in, stil, plechtig en met inkeer. Staande is het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden” aange hoord. Dan opende Engels met Praeludium en Fuga, van Buxtehude. Krachtig en ern stig, waarop Stotijn met een sonate in G-moll van Telemann voortging en het Largo, in aansluiting aan den rouwzang van het koor, als een diepe klacht deed klinken edel en vol wijding. Ook verder was de voordracht van reine schoonheid en gelouterde uitdrukking. Droef en troos tend heeft de hobo gezongen. Dan Praetorius’ Triniteitskoralen met orgelvoorspejeij van Joh. Seb. Bach. Sober en ernstig kwam het werk tot ons, terwijl „Gott, heiliger Geist" bij alle ingehouden- heid hoopvol lichtte. Schoon hierna de „Souterliedekens” in de bewerking door B. v. de Sigtenhorst Meyer, Stotijn gaf hier de bekoring eener verscheidenheid van weldadige stemmin gen. En daarna de treffende weergave van een Pastorale van Alexander Voormolen, waarin stoutere fantasie doör stille innig heid werd getemperd. Smaakvol begeleid de de organist. Het koor verblijdde ons met „Drie gees telijke liederen" van Max Reger. Hoe een voudig en innig-teeder dat „O Herre Gott”. In zacht-smartelijke berusting klonk „Dein Wille, Herr, geschehe”. En aandoén lijk is de overgave, de smeeking in „Am Abend” gegeven. Ontroerend biddend komt het slot. Een fantasie voor orgel over „Wachet auf, ruft uns die Stimme” van denzelfden componist, wekte ons op uit de lijdzaam-devote stemming en leidde tot besef van de noodzaak eener hande lende kracht. Maar het gebeurt alles zoo diepgevoeld, zoo edel en hoog-gestemd. Een stuk dat sterkte schenkt in zijn exta tisch idealisme. Treffend van uitdrukking gespeeld door Engels. Ook de reine, verzorgde zang van Excel sior heeft onder de kundige en bezielende leiding van Anthon v. d. Horst groote vol doening schonken, niet het minst tot slot met twee koralen uit de Matthaus- en één uit de Johannes-Passion van Bach. Een verheven indruk is van deze voordrach ten uitgegaan. Een waarlijk stichtelijke avond. RIJSWIJK GEMEENTERAAD geb. Smits, d. - M. A. J. de Klerk WoL ters, geb. Karlas, d. Overleden M. Overbeeke, 1 mnd. Monster. BevallenM. Boutkan, geb. v. Doorn, z. - F. M. H. v. Gaaien, geb. Bils, z. - C. A. M. Grootscholten, geb. Groenewegen, d. - M. A. C. v. Heijningen, geb. Kouwenhoven, d. - M. J. W. v. d. Loos geb. Tanke, z. N. M. v. Dijk geb. v. Heijningen, d. - J. M. E. Zuiderwijk geb. Bom. z. - N. Storm geb. Wljnands. z. - P. J. M. Koster geb. Groeneweg, d. - A. C. v. Leeuwen geb. Vollebregt, z. - C. M. Spitzer geb. Boks, d. Ondertrouwd L. v. d. Beukel en A. Renkema - J. F. v, Falier en M. C. v. d. Ende - L. W. v. d. Meer en M. v. Beek - P. Olierook en M. A. W. Steentjes - G. Valstar en M. G. v. d. Berg - C. N. M. v. Koster en M. J. C. v. d. Ende - J. A. v. Lier en J. A. Rasens. Getrouwd A. C. Duljvestljn en A. A. de Kleijn - G. J. Bakker en C. H. v. d. Meer - A. H. J. v. Veen en J. A. M. Tanke. Overleden: levenl. d. v. A. J..P. v. 4 Sman en M. G. v. Kleij M. v. d Kleij, wed. v. F. v. Veen, 72 j. - A. v. Spronsen, 15 j. - M. Meurs, 1 j. - A. Storm, ld.- N. Spek, vrouw van M. H. v. Eijns- bergen, 42 j. .(Zte verder 3e blad, pag. 3.) VEILING VAN MARLE EN BIGNELL Op de hier ter stede gehouden veiling bij van Marie en Bignell, werden o.m. de volgende prijzen gemaakteen gesneden houten Madonna met kind, f 520 gekleur de kopjes, famille-rose, 300 gekleurd Chineesch kannetje, f 270 gekleurde schotel, famille-rose, 180gekleurd bord, comm.porc. met wapen van Hol land, 225 een wortelnotenhouten klok met scheepjesmechaniék. 580 een inge legde rozenhouten commode. Louis Quin- ze, 1000 een gesneden eikenhouten re- naissancekast, f 2000 een ingelegd rozen houten tafeltje, 3400. Schilderijen An- thonissen Mariné. 1850 Brekelenkam, mansportret, 1050Maarten v. Cleef, vischhandelaar, 650 Pieter Claesz, Stil leven, 1250 J. Courtois, Bourguignon. veldslag, 1390W. Heda. stilleven, 3700J van Huchteburgh. landschap met ruiters, 1420; Paulus Moreelse, Ce res en Bacchus, 1500 Jacob van Ruis dael, waterval. 1400. machinegeweren en kanonnen, gefabri ceerd volgens de nieuwste gegevens. Het nieuwe type onderscheidt zich van zijn voorgangers in de koeling der motoren. De tot nu toe gebruikelijke luchtkoeler, welke den weerstand vergrootte, is weg gelaten. De motor wordt op temperatuur gehouden door een z.g. oppervlakte-koel- systeem. Volgens de Duitsche mededee- lingen heeft het toestel ook als nacht- jager aan de verwachtingen beantwoord. In de Bethlehemkerk geeft de bekende Haagsche organist Alex Schelle vis reeds sinds 1931 zijn wekelijksche orgelconcerten, welke zich steeds in veler belangstelling mochten verheugen. Gisteravond woonden wij zijn 148e orgel bespeling bij, waarvoor een programma was samengesteld, uitsluitend bestaande uit composities van Joh, Seb. Bach. So listen werkten ditmaal niet mee, zoodat het een concert werd, waarbij de orga nist de volle aandacht voor zich alleen kon opeischen. De plotseling ingetreden gunstige verandering in de weersge steldheid, welke talloozen naar buiten lokte, zal ongetwijfeld de oorzaak zijn geweest van de ditmaal minder talrijke opkomst van luisteraars uit den toch reeds uiteraard niet zóó uitgebreiden kring der in deze diep-verinnerlijkte kunst van den Leipziger grootmeester in tensief belangstellenden. Jammer voor zeker, want er is dezen avond door den heer Schellevis op waardige en treffende wijze gemusiceerd. Wij hoorden achtereenvolgens het Ko raal met variaties „O Gott, du frommer Gott”, fuga in C, fuga in b (thema van A. Corelli), drie Vater Unservariaties, sonate III, „Wachet auf, ruft uns die Stimme”, het Concert in G en tot slot „Komm’, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist”. Een en ander werd vertolkt met volledig meesterschap over de materie en ge tuigde, wat de muzikale weergave be treft, van een diep doordringen tot de geestelijke waarden der voorgedragen meesterwerken. Sober en stijlvol was dit orgelspel, waarvan de klassieke rust in nerlijke bewogenheid geenszins miste. Dat Schellevis een uitnemend kenner van zijn instrument is, bewees hij mede in de ook aan het virtuose element van het orgelspel hooge eischen stellende ge deelten van de door hem uitgevoerde werken en door zijn weldoordachte, van Juist stijlinzicht en goeden smaak getui gende mixturen. De aanwezigen hebben in volle overgave geluisterd naar dit WASSENAAR Gevonden voorwerpen te Wassenaar Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een dames- jasje, een babysokje, een pakje badgoed, een teddybeer, een pak krammen, drie portemonnaies met en zonder inhoud, een mantelceintuur, een gymnastiekschoen, een rozenkrans, een portefeuille met in houd, twee brillen in etui, een passer, een handschoen, een klokje, een huissleutel, een medaillonnetje. Voorts drie honden. De distributieboekjes wor- den te Wassenaar uitgereikt op 24, 25, 26 en 27 Juni. Aanvragen voor schoenen- bonnen kunnen te Wassenaar gedurende Juni niet meer worden gedaan. Voortaan kan dit alleen geschieden op de eerste zeven dagen van een maand. De k i n d e r sp a a r b a n k heeft ook in deze gemeente succes. In totaal zijn er reeds 332 spaardertjes. Maria Quint, zang. Jo 't Hart, cel en Coos van Heusden, piano, zijn solisten, die wij al eerder in het Mauritshuis hebben gehoord. Sonates van Bréval en Grieg zijn gespeeld terwijl de sopraan ons met Nederlandsche, Duitsche, Ita- liaansche en nog enkele andere compo sities (in hoofdzaak volksliederen) heeft bezig gehouden. Maria Quint-Scholten zong eerst uit Valerius’ Nederlandsche Gedenckclanck „Als God zijn volck besoeckt met harde straf”, een geestelijk lied uit de zeven tiende eeuw, ,,’t Lof van Liefde” en „Car- melis-Berg” zijn uit den zelfden tijd en sfeer maar hoopvoller en liefelijker. Het laatste kenmerkte ook „De drij Herder- kens”, dat het best in het karakter der stem en van het sentiment der zangeres lag. Verder lukte nog een tweetal lie deren op Nederlandschen tekst heel goed. Bij Brahms was de uitdrukking van Sehnsucht misschien iets te veel ge accentueerd. Met de voordracht van „Vor dem Fenster” van denzelfden componist konden wij ons vocaal en expressief ver- eenigen. Coos van Heusden toonde volgzaam begeleider, ook in de in G gr. t. van J. B. Bréval, vooral een werk voor cel is. Jo ’t Hart speelde met de zekerheid en muzikaliteit, welke wij van haar kennen. Het Adagio bekoorde door uitdrukkings- vollen klank, terwijl het slot-Rondo er licht en tevens kernachtig uitkwam. Bij alle gevoeligheid is er in dit spel sentimentaliteit nimmer sprake, geestkrachtige, stijlvolle weergave. die van Grieg’s A-moll Sonate, opus 36 was dat. Zeer stemmingsvol al dadelijk dat eerste Allegrc agitato. Sympathiek doet het beheerschte sentiment van de celliste aan. Een vertolking vol drang en bewogenheid, waarin ook de hoedanig heden van den pianist vollediger tot haar recht konden komen. Een zekere fantasie kenmerkt zijn spel. Ook bij de celliste viel die eigenschap op. Het Andante gaf zij met weeldevolle innigheid. En in de finale hebben wij karakter en noblesse van haar spel bewonderd. Fraaie, tref fende tegenstellingen werden ontwikkeld. En de pianist sloot zich bij de kleurige en gespannen voordracht uitnemend aan. Al zou men het spel soms nog krachtiger van uitdrukking wenschen, een gevoelige innerlijkheid komt er toch in tot uiting. Het slot-Allegro werd klaar en tempera mentvol uitgebeeld en besloot uiterst boeiend een vertolking, welke de schoon heid van Grieg’s compositie sterk heeft doen beseffen. x Maria Quint zong dan diverse vreemde volksliedjes. Het snelle vibrato van de stem dringt soms wat scherp in den toon, maar over het geheel was de klank- geving hier aanvaardbaar, terwijl door uitspraak en dictie deze liedjes het uit stekend gedaan hebben. „Pano murciano” en „El vito” van Joaquin Nin werden met alle grillig- en heftigheid gezongen waarom deze muziek vraagt. Een „Zi- geunerlied” van Dvorak werd een fel, meesleepend besluit. Door applaus en bloemen Is den artisten waardeering betoond. Moge voor de her halingen van dit concert belangstelling niet ontbreken. LEIDSCHENDAM Gisteravond kwam de raad der meente Leidschendam in openbare gadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester H. A. C. Banning. Z.h.s. werden aangenomen het voorstel tot wijziging van de beheersverordening voor de lichtbedrijven; het voorstel tot verhooging van de door de R.K, Bouw vereeniging „St. Willibrordus" verschul digde erfpacht; het voorstel inzake een verzoek om toepassing te geven aan art. 6 der winkelsluitingswet voor slagerswin kels; het voorstel inzake een verzoek van het R.K. schoolbestuur in de buurtschap Stompwijk; het voorstel tot intrekking van de capitulantenverordenlng, het voor stel tot verleening van een bijdrage in de vervoerkosten van een kind naar een school voor buitgewoon lager onderwijs en het voorstel tot opnieuw vaststelling van de loonregeling voor werklieden. Bij het voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de rechtspositie der gemeente-veldwachters, vraagt de heer Zuijdwijk of het niet mogelijk is om in de plaats van dit voorstel, de jaar wedden te verhoogen. De voorziter antwoordt dat verhooging der jaarwedden niet mogelijk is. Het voor stel wordt z.h.s. goedgekeurd. Het voorstel om de verordening op de arbeidsovereenkomsten niet van toepas sing te verklaren op de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, alsmede het voorstel tot intrekking van de verorde ning op de heffing eener bouwterrein- belasting in de voormalige gemeenten Stompwijk en Veur, worden z.h.s. goed gekeurd. Ter tafel komt het voorstel om over te gaan tot uitbreiding van de gasfabriek o.m. door den bouw van een derden oven met toebehoor en. Bij het voorstel inzake de uitvoering van de Vleeschkeuringswet, welk voorstel reeds werd aangehouden in de vergade ringen van 5 en 28 Maart 1941, zegt de heer Zuijdwijk, dat hij het voorstel liever heelemaal afgewimpeld had gezien, doch noodgedwongen zal hij nu met het voor stel accoord moeten gaan. Hij stelt als nog voor om in de alinea, waar gezegd wordt, dat een zaak slechts eenmaal op een wettelijken zoon kan overgaan, de woorden „eenmaal” en „wettelijk” te schrappen en achter „zoon” toe te voegen „of schoonzoon”. De heer Schrader is het in hoofdzaak eens met den heer Zuijdwijk, terwijl de heer Blokland niet geestdriftig is voor het voorstel. De heer Vink vindt het prae-advies van B. en W. juist; zij hebben slagers en publiek zooveel mogelij k gespaard. Hij wil geen wijzigingen meer aanbrengen. De voorzitter zegt, dat andere ge meenten reeds hun besluiten hieromtrent ter goedkeuring hebben opgezonden naar Ged. Staten en Leidschendam staat thans voor een moeilijk probleem. B. en W. hebben echter rekening gehouden met alle mogelijke wenschen en alles gedaan om het voorstel zoo aannemelijk mogelijk te maken. B. en W. hebben er geen be zwaar tegen de woorden „of schoonzoon" er aan toe te voegen en willen dit gaarne overnemen. Hierna wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. Het voorstel inzake een verzoek van den heer M. M. van Veen om kwijtschel ding van pacht, wordt z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel naar aanleiding van een verzoek van F. J. Zuijdwijk c.s. om toepassing van de schaderegelingsveror- dening in verband met het vaststellen van rooilijnen, bouwverboden en uitbrei dingsplannen, stellen B. en W. voor een commissie voor deze schaderegeling te benoemen.. In deze commissie worden be noemd met algemeene stemmen D. Lucas, A. M. Haagen en G. J. Verhaar en als plaatsvervangers de heeren P. J. van Eldik. A. A. Haagen en D. A. Groene wegen. De heer Kerkhoff vraagt, of adressan ten hierover bericht krijgen, of dat de commissie direct aan het werk gaat. De voorzitter antwoordt, dat de commissie niet direct aan het werk gaat, doch dat men eerst wil afwachten een uitspraak van Ged. Staten in een kwestie, welke aanhangig is. De heer Zuijdwijk kan zich niet met het voorstel vereenigen. Hij is van mee- ning, dat de zaak op de lange baan ge schoven wordt. Er worden nog lange besprekingen over deze kwestie gevoerd; de voorzitter merkt nog op, dat deze zaak geheel nieuw is, doch er zal alles gedaan worden de kwestie juist te behandelen, waarna het voorstel z.h.s. wordt goedgekeurd. De voorstellen tot het verleenen van subsidie aan het R.K. Lyceum voor Meisjes te den Haag over 1939 en tot onderhandsche verhuur van grasbermen worden z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een auto- brandspuit wordt na discussie z.h.s. aan genomen. De wijziging gemeentebegrootingen 1940 en 1941 wordt z.h.s. goedgekeurd, terwijl tenslotte de heer Vink bij de reclames belastingen nog opmerkt, dat z.i. bij menschen. die niet betalen kun nen, te veel wordt aangedrongen op be taling, daar anders niet zooveel reclames konden binnenkomen. Wanneer de men schen niet kunnen betalen, dient de be lasting oninbaar te worden verklaard. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het tijdschrift „Publieke W e r k e n”, officieel orgaan van de Vereeniging van directeuren van Ge meentewerken, Openbare Werken, Bouw en Woningtoezicht en Woningdienst, dat door A. W. Sijthoff’s Uitgevers Maat schappij N.V, te Leiden wordt uitge geven, is een fraai uitgevoerd jubileum nummer verschenen. De redactiecommis sie schrijft in een voorwoord, dat de practijk heeft aangetoond, dat het opti misme aangaande het welslagen van het orgaan, waarvan de commissie in het eerste nummer in Juni 1931 blijk gaf, ge rechtvaardigd is gebleken. In den loop van deze 10 jaren zijn belangrijke bij dragen door de leden voor het orgaan geleverd. In dit jubileumnummer, dat met talrijke mooie foto’s van openbare gebouwen en -werken is voorzien, schrijft dr. J. P. Fockema Andreae, oud-burge- meester van Utrecht, overHet belang van „Publieke Werken"ir. W. A. de Graaf, voorzitter der Vereeniging van di recteuren van Gemeentewerken, A. W. Bos en ir. L. W. H. van Dijk, öud-voor- zitters, herdenken in bijdragen het jubi leum, memoreeren verdienstelijke mede werkers en uitgevers. In een redactioneel artikel wordt, onder een fraaie foto van wijlen den secretaris P. Nauta, een kort overzicht gegeven van hetgeen in 10 jaren in vele steden tot stand kwam en wat o.a. ter bestrijding van de werkloos heid werd verricht. Het „H a a g s c h Maandblad" ver schijnt met de volgende artikelen: Ibn Sa- oed, de groote sfinx, dr. B. Ropsschlnsky; Het eeuwige en het tijdelijke in de cultuur, L. Hoyack, De kerstening van Noorwegen en haar gevolgen, F. J. Los; Het gerucht in bewogen tijden, J. W. R. Sinninghe, de groote brand van Londen, A. Spoorenberg, Marco Polo’s Reizen, dr. H. C. A. Muller. Het Juninummer van „De Nieuwe Gids” verschijnt met de volgende bij dragen: „Voortaan eenhoofdige leiding”, door professor dr. J. H. Valckenier Kips. Rots der rasreinheid, dr. Alfr. A. Haight- ton, Poëzie in en van Hélène Swarth en Joh. Ponteyne. „De Nieuwe G1 d s” bevat o.m. de volgende bijdragen: Opmerkingen, be schouwingen, gedenkschriften door L. van Deyssel; Tijd van overgang door prof. dr. J. H. Valckenier Kips; Geloof en leven dr. Alfred A. Haighton; Verleden en toekomst (Nederland voor en na 10 Mei 1940) Huib Herks. China weerspiegelt China, dr. Al fred A. Haighton; De dichter J. J. Slauer- hoff, door D. A. de Graaf; Het wezen der cultuur, door George Kettmann jr.; Fami liekroniek door Felix Timmermans; de lachende actrice door Ys Vissel. Verzen zijn er van Andreas Glotzbach en Hélène Swarth. De V.P.B. melden uit BerlijnDe Duitsche bladen publiceerden gisteren voor het eerst foto's van een nieuwen eenpersoonsjager, Heinkel 113, aan welk toestel groote waarde wordt toegekend. De nieuwe jager werd in de Heinkel- fabrieken ontwikkeld uit het bouwtype 112 U, waarmede kort voor het uitbreken van den oorlog een nieuw wereldrecord van 746,6 k.m. per uur gemaakt werd. De H, 113 was reeds gedurende vele maanden in serie geproduceerd en heeft veel bijgedragen tot de successen van het Duitsche luchtwapen in zijn strijd met de R.AF. Het toestel is bewapend met LIDA VAN DER LAAG EN GEORGE HAMEL De Haagsche violiste Lida van Laag is uitgenoodigd, als soliste op te treden in het concert, dat Dinsdagavond 1 Juli zal worden gegeven ter opening van het muziekseizoen In het groote badhuis te Zandvoort. Zij zal tezamen met den Haarlemschen pianist George Hamel sonates van Mo zart en Beethoven en enkele kleinere stukken ten gehoore brengen. Lida van der Laag is leerlinge van den vioolpaedagoog professor Oskar Back te Amsterdam en houdster van het „Diplo me avec grande Distinction”, dat zij in 1940 aan het conservatorium voor muziek te Brussel behaalde. A.s. Zondag zullen de Vereenigde Haagsche Spelers, dir. P. Balledux, wederom twee voorstellingen geven in het openluchttheater in het Zuiderpark van „Rond een half millioen” en wel des middags om 3 uur en des avonds om half 8. „De zeeslang van Flip Fluit”, een journalistiek verhaal van journalisten. Jan Lamers. Nederlandsche Keurboekerij, Amsterdam. Hoe Flip Fluit in de journalistiek komt en op den eersten dag den besten reeds een reuze-primeur in de wacht sleept en een reis naar Solingen maakt met pro fessor Driehaar, vertelt Jan Lamers in dit aardige jongensboek, rijk aan fan tasie. Hef boek vertelt een en ander uit het internationale krantenbedrijf en be sluit met een ernstig woord aan hen, die journalist willen worden. De hoofdredac teur van het blad „De vette letter” lijkt meer op een manusje van alles dan een hoofdredacteur, hij deelt premies en extratjes uit aan zetters en drukkers, alsof ze onder zijn toezicht stonden. Den eenen keer neemt „De vette letter” het blad de spitsdakenallures aan alsof het een enorm bedrijf is, een anderen keer is het gedoe aan dit blad meer dan pro- vinciaalsch. Deze opmerking slechts ter zijde. Zij neemt niet weg, dat „De zee slang van Flip Fluit” den jongens genoegen zal bereiden en tccicr.d bezig houden. De illustraties zijn van Meinecke. Ons Volk, een karakteristiek in verzen. Paul Huf. Uitgeverij Ploegsma, Zeist. De declamator en tooneelspeler Paul Huf heeft een bloemlezing samengesteld uit Neerland’s Poëzie. Met de uitgezóchte en door hem toegelichte verzen heeft hij het Nederlandsche volk willen karakteri- seeren. De grootste en waardevolste eigen schap van ons volk is „Ons Godsvertrou wen”. De volgende groep waarin de be proevingen van ons volk zijn vertolkt is „Het strijdende volk”, de ijver en lust tot den arbeid, het ambacht, wordt verheer lijkt in „Het werkende volk”, het ver leden wordt geteekend in „Gestalten uit ons verleden” en de schoonheid van het land in „Ons landschap”. I-en slapte verdwijnen snel door l XC, 53' I *le* P1**1# opwekkende, krachtig I versterkende en kelmoorenda ZWEEDSCH TOONEELGEZELSCHAP IN BERLIJN Een aantal beroemde Zweedsche too- neelspelers, in gezelschap van 35 artistie ke en technische assistenten van den Ko ninklijken Schouwburg te Stockholm, is te Berlijn aangekomen, waar zij op uitnoo- diging van intendant Heinrich Georg, in het Berlijnsche Schiller-theater „Gustav Wasa” van Strindberg zullen opvoeren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10