Nieuwe bonnen Een zwarte dag voor Engeland aangewezen en de bezette gebieden Sluiting, der Amerikaansche consulaten in Duitschland 1941. Vrijdag 20 Juni. No. 17906. in Het offensief tegen Damascus v.m. g en De oorlog de lucht en in Van Engelsch ultimatum in Vichy geen bevestiging ontvangen I Oude wapenbroederschap tusschen Duitschland Turkije langs vreedzamen weg voortgezet Ook van de bureaux van de American Express Een boete van 400.000 gulden Ongeoorloofde berichten dienst VERDUISTEREN van 10.05 uur n.m. tot 5.17 uur v.m. I I I 5 V Telegrammenwisseling tusschen Inönü Hitler No. 116364 in den de Hitler ontvangt den Turkschen ambassadeur Overtuigend bewijsmateriaal Melk Eieren De reactie te Washington en te Londen Suiker Koffie-surrogaat of thee Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: 5 No. 394920 Extra rantsoen peul vruchten Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Toestand in Syrië stationnair Aardappelen De verhouding tusschen Japan en Thailand Duitsche aanvallen op Engeland Een verklaring van Wilhelmstrasse Brood, gebak Het antwoord van Führer Een verklaring van von Papen Meubel- en tapythandel te Amsterdam dreef de prijzen op Ook Italië neemt maatregelen COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: PRIJS DEZER COURANT: 70 gram meel of van kwamen echter nog andere feiten handels- Het Perzisch boek verdwenen i Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. DIRECTEUR EEN BOETE VAN 10.000 GULDEN OPGELEGD Naar het D.N.B. van bevoegde zijde in verband met het overhandigen van deze nota verneemt, beschikt men te Berlijn over verpletterend materiaal over de in de nota geconstateerde vergrijpen van staat op maken, dat oude de in ItaliaanschTurksche besprekingen deze te Bon „22” van de Melkkaart t/m 29 Juni, 1} liter per bon. 23 Juni Bon „37” van de Bonkaart Algemeen 23 Juni t/m 29 Juni één ei per bon. Bon „99” van de Bonkaart Algemeen23 Juni t/m 6 Juli, één ei per bon. Directeur had enormen voor raad in zijn woning ge- van A 8 X A X A X A X A X A X A X A X A X A X Bon „56” van de Bonkaart Algemeen 23 Juni t/m 6 Juli 1 k.g. suiker per bon. Bon „46" van de Bonkaart Algemeen 23 Juni t/m 20 Juli 250 gram koffie- surrogaat of 40 gram thee per bon. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Naar Stefani uit Rome meldt, worden te Ankara onderhandelingen tusschen Italië en Turkije gevoerd voor het sluiten van een handelsovereenkomst welke de volgende week zal worden onderteekend. Hardnekkige Fransche tegenactie Volgens berichten te Vichy uit Beiroet ontvangen, heeft de poging van de Brit- sche strijdkrachten om in de richting van Damascus op te rukken, een hardnekkige tegenactie van de Fransche strijdkrachten ontketend De toestand aan het geheele Syrische front werd in Vichy gisteravond stationnair genoemd. De Fransche strijd krachten hebben den vijandelijken aanval met ernstigen tegenstand beantwoord. Fransche bommenwerpers hebben Woens dag vijandelijke concentraties van pant serwagens in het gebied van Gezzine en Merj-Ayoem aangevallen. Tijdens een luchtgevecht tusschen Fransche en Engel- sche vliegers hebben Fransche jachtvlie- gers een Engelsch vliegtuig neergescho ten en een tweede naar alle waarschijn lijkheid vernietigd. Twee Fransche vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Aan de kust zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag opnieuw Brit- sche zeestrijdkrachten verschenen, die een zekere activiteit hebben ontplooid. Volgens gisteren later te Vichy ontvan gen berichten, heeft de militaire toestand voor de Franschen een verdergaande gun stige ontwikkeling ondergaan. Overal kwam het tot felle gevechten, in het bij zonder ondernamen de Engelschen ten Noorden van Kissoeje gisterochtend aan vallen, die echter met aanzienlijke ver liezen voor hen konden worden afgesla gen. Een Fransch oorlogsschip heeft Australische troepenconcentraties bescho ten ten Zuiden van Saida. In de berichten, omtrent den militairen toestand, welke te Vichy worden ontvan gen, wordt er op gewezen, dat de stem ming onder de Fransche troepen in Syrië juist de laatste 24 uur belangrijk beter is geworden en dat de strijdvaardigheid van den troep uitstekend is. De Engelsche verliezen op 17 Juni Het Britsche luchtwapen heeft in den loop van 17 Juni zware verliezen gele den, deelt het D.N.B. mede. Het officieele Britsche communiqué geeft weliswaar een deel van deze verliezen toe, maar meldt zeer onnauwkeurig en klaarblijkelijk be wust misleidende cijfers. Zoo wordt o.m beweerd, dat boven Noord-Afrika zes Brit sche vliegtuigen verloren zijn gegaan. In feite waren het er 14. In gevechten boven het Kanaal en het bezette gebied zou, het Britsche luchtwapen, volgens het officieele Engelsche communiqué, 10 toestellen heb ben verloren. Het zijn er echter 22, welke neergeschoten werden. Terwijl de Britten hun verliezen op 17 Juni dus berekenen op slechts 17 vliegtuigen, kan daartegen over bewezen worden, dat het Duitsche luchtwapen op den genoemden dag niet 17, maar 37 Britsche vliegtuigen heeft neergeschoten. Er aan het licht. In de afgeloopen maanden had de directeur van de naamlooze ven nootschap, B. A. W., zeer groote hoeveel heden goederen naar een huis laten ver voeren in Bloemendaal. Toen de politie daar een onderzoek instelde, trof zij enor me voorraden aan, waaronder ruim 600 kleedjes, 420 karpetten, 135 rollen meu belstof, honderden doeken en ruim 1600 dekens. De prijskaartjes, waarop de op gedreven prijzen stonden vermeld, had W er eenige dagen te voren uit angst voor het onderzoek, afgeknipt. Eenzelfden maatregel trof hij in verschillende af- deelingen van zijn bedrijf, een werkje, waar hij een staf van personeel aan had gezet. Ter aanvulling van het aardappelrant- Ij een rantsoen peul vruchten beschikbaar worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57” genummerde bon van de Bonkaart Algemeen, recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan- gende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. De Führer heeft gistermiddag in de nieuwe Rijkskanselarij in tegenwoordig heid van den Rijksminister vaiï buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, den Turkschen ambassadeur te Berlijn, Gerede, ontvangen, die den Führer een brief van den president der Turksche republiek, Ismet Inönü, overhandigde. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Het Duitsche protest te Washington Naar in politieke kringen te Berlijn verluidt, aldus het D.N.B., is een ant woord van de Vereenigde Staten op de Duitsche protestnota betreffende de slui ting der Duitsche consulaten in de Ver eenigde Staten tot dusver nog niet in Berlijn ontvangen. United Press meldt uit New York, dat de regeering der Vereenigde Staten aan de Britsche regeering voor de ambtena ren der Duitsche consulaten een veilig geleide heeft verzocht. Dagorder van den Franschen minister van oorlog De opperbevelhebber van het Fransche leger, de minister van oorlog generaal Huntziger, heeft den Franschen hoogen commissaris in Syrië, generaal Dentz, een dagorder doen toekomen voor de onder zijn bevel strijdende Fransche strijdkrach ten. Generaal Huntziger verzekert daarin, dat de geheele Fransche bevolking met de grootste belangstelling den strijd in Syrië volgt en zegt tenslotteNa ons on geluk levert gij, soldaten van de Levant, het bewijs, dat het Fransche leger zijn eer bewaart en de beschermer blijft der Fransche eenheid. Het Fransche leger van het moederland is trotsch op u. Van alle kanten krijg ik verzoeken van uw kame raden, die met u willen meestrijden. Op laakbare wijze tot dezen broederstrijd ge dwongen, schrijft gij een der fierste blad zijden in het boek van onze historie, vol gend op de bladzijden van rouw Solda ten van de Levant, houdt goed stand Een groote firma te Amsterdam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledikanten en tal van andere artikelen op het ge bied van meubileering verkoopt, is door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam wegens prijsopdrijving veroordeeld tot een boete van 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot dusverre aan een overtreder van prijsvoorschriften werd opgelegd. Het bedrag van f 250.000, dat een groothandel in manufacturen in den Haag eenige maanden geleden moest betalen, is hiermede ver overtroffen. In Maart bemerkten ambtenaren van het Rijkstextielbureau, dat in alle afdee- lingen van het bedrijf prijsopdrijving plaats vond op groote schaal. De inspec teur voor de prijsbeheersching gelastte onmiddellijk een diepgaand onderzoek, waarin de politie te Amsterdam een be langrijk aandeel had. Vele leden van het personeel werden aan een verhoor onder worpen. In sommige gevallen waren de nieuwe prijzen tweemaal zoo hoog als de oude. Naar de Britsche berichtendienst mede deelt, hebben de Engelschen gisteroch tend, nadat generaal Dentz een ultimatum Van generaal Wilson had afgewezen, een offensief tegen Damascus geopend- Naar aanleiding van dit bericht ver klaart men in welingelichte kringen te Vichy, dat van het Fransche ministerie van oorlog geen bevestiging is te verkrij gen over de juistheid daarvan. Het be richt, zoo zegt men, past in het kader van de Britsche pogingen tot intimidatie, ten einde den vijand met alle middelen murw te maken en zijn verdedigingskracht te verlammen. 1 n Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn is gisteren in het ministe rie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de rijks- regeering er op wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche consulaire ambtenaren en van het Amerikaan sche reisbureau „American Express Company” sedert langen tijd aanlei ding geeft tot ernstige protesten en dat de rijksregeering zich derhalve gedwongen ziet de Amerikaansche regeering te verzoeken alle Ameri kaansche ambtenaren en Amerikaan sche employé’s van de consulaten der Vereenigde Staten in het Duit sche rijk, alsmede in Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg, bezette deelen van Frankrijk, Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Grieken land tot uiterlijk 15 Juli a.s. uit deze gebieden terug te roepen en de con sulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting geëischt van de filialen van de Ame: rican Express Company in de boven genoemde gebieden en de terugroe ping van het Amerikaansche perso neel van deze maatschappij tot uiter lijk 15 Juli, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strijdig is met de belangen van het Duitsche rijk. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Ziekenfondsleden de Volharding: g No. 116364 s 0 5 zijnen, noten enz., geregeld van Turkije overgenomen. De opvolger van Ataturk, Ismet Inönü, door zijn schitterende overwinningen in den tijd na den wereldoorlog een der eerste medewerkers van Ataturk, hervat heden de oude traditie en bezegelt de bestaande verhouding van vriendschap en kameraadschap in een zeer ernstigen tijd door een pact dat weer duidelijke en veilige betrekkingen tusschen de bei de groote naties tot stand brengt, nadat vreemde elementen steeds geprobeerd hadden de betrekkingen tusschen beide staten te verstoren. Duitschland heeft uit de geschiedenis der laatste jaren de vas te overtuiging verkregen, dat Turkije een stabiliseerend element van rust en vrede in het Zuidoosten en Nabije Oos ten is, waarin men vertrouwen moet hebben. Turkije van zijn kant heeft zich er in den afgeloopen Balkanoorlog van kunnen overtuigen, dat Duitschland geen territoriale belangen in het Zuid oosten en Nabije Oosten heeft. Onze Führer heeft pas onlangs weer in zijn groote rede van 5 Mei op de vre despolitiek van Turkije tegenover de En gelsche machinaties gewezen en ver klaard. dat hij er sinds de overneming van de macht naar heeft gestreefd, een nauwe, op doeltreffendheid berustende samenwerking tusschen Duitschland en Turkije tot stand te brengen. Wanneer hij daarbij op Turkije als wonderbaarlijk voorbeeld voor de verheffing uit het diepste ongeluk van den smadelijken vrede van Versailles wees, heeft hij ons Duitschers daarmede tot het hart gespro ken. Op dezelfde wijze heeft de Duce op 10 Juni uiting gegeven aan zijn vreugde, dat Turkije in dezen oorlog den weg van den vrede heeft bewandeld en heeft hij verklaard, dat Italië voornemens is tegenover Turkije een politiek van goe de verstandhouding en samenwerking te voeren, gebaseerd op de overeenkomsten van 1928. Turkije kan er Duitschland zijn oude vriendschappen nooit zal vergeten en dat Turkije zich in tijden van nood altijd op de hulp van Duitschland kan verlaten. Zelfs toen de Turksche pers door misverstanden Duitschlands houding in dezen oorlog meende te moeten critiseeren. heeft de Duitsche pers gezwegen, als was zij ook door de soms onbegrijpelijke houding van de Turksche bladen smartelijk ge troffen. Daarom is het van beteekenis, dat met verwijzing naar het gelukkige feit van het sluiten van dit verdrag in een verklaring van de gevolmachtigden uiting gegeven wordt aan den wensch. dat pers en radio der beide landen bij hun publicaties en uitzendingen geleid worden door den geest van dit vriend schapsverdrag. Een nog grootere betee kenis komt toe aan de uitgewisselde no ta’s, waarin eveneens onder verwijzing naar het gelukkige feit van het sluiten van dit verdrag het voornemen bekend wordt gemaakt, de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen te bevorderen en in binnenkort te openen onderhande lingen de bij verdrag te bepalen grond slagen voor de uitvoering van deze over- Bon „07” van de Aardappeldistributie- bonkaart 23 Juni t/m 29 Juni, 2 k.g. per bon. eenkomst tot stand te brengen. Tot zoover de verklaring van de Wil- helmstrasse. Ten aanzien van de bewering, dat nauwe handelsbetrekkingen met Duitsch land tot overheersching van de Balkan- staten leiden, haait men de volgende zin snede aan uit de rede van den Führer in den Rijksdag op 4 Mei j.l.: „In werkelijkheid zou een dergelijke overheersching hoogsten^ van wederkee- rigen aard kunnen zijn, ja, men kan nog altijd eerder van machines afzien dan van levesmiddelen en grondstoffen. Dienten gevolge is de partner, die voor zijn ma chines graan of grondstoffen krijgt, wel licht nog meer gebonden dan de ontvan ger der industrieproducten.In deze zaak be?'aan geen overwinnaars of overwon nenen, er bestaan uitsluitend deelgenoo- ten.” United Press meldt uit TokioHet dagblad „Kokomin Sjimboen” pleit in een hoofdartikel voor het afsluiten van eeh „offensief en defensief verbond" met Thailand met het oog op Thailand’s bui tengewoon belangrijke rol voor de stabi liteit in Oost-Azië. Het blad schrijft, dat Thailands hou ding wegens de strategisch belangrijke positie van het land, doorslaggevend is voor het lot van Singapore en Neder- landsch-Indië. Dit is de oorzaak waarom Engeland en de Vereenigde Staten zich zooveel moeite geven om een toenadering met Thailand tot stand te brengen. „Wij kunnen niet toelaten, dat deze hun ma noeuvres tegenover Thailand verder voortzetten”, zoo besluit het artikel. De Duitsche gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius, welke gisternacht met succes aanvallejj^hebben gedaan op voor den oorlog bélangrijke cfoelen in Enge land en op schepen in de Britsche wate ren. zijn, naar het D.N.B. verneemt, alle op hun bases teruggekeerd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De R.A.F. is vannacht met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen. Reeds bij de nadering konden de vijandelijke vliegtuigen verspreid worden. Óp eenige plaatsen vielen brisant- en brandbommen, welke slechts geringe schade in woonwij ken aanrichtten. Belangrijke militaire doe len werden niet getroffen. Ten aanzien van het vriendschapsver drag tusschen Duitschland en Turkije wordt in de Wilhelmstrasse verklaard: Het sluiten van een verdrag van vriendschap tusschen Duitschland en Turkije is er een teeken voor, dat alle politieke gebeurtenissen en veranderin gen van de laatste jaren niet vermocht hebben, de oude banden van vriendschap tusschen Duitschland en Turkije te ver storen. De vriendschap, welke sinds den tijd van Frederik den Groote onafgebro ken bestaat, heeft op de slagvelden van den wereldoorlog haar vuurproef door staan en door haar duurzaamheid een diép gevoel van kameraadschap tusschen de beide dappere naties te voorschijn ge roepen, dat ook door misverstanden, die ach nu en dan voordeden, niet kon wor den verstoord. De schepper van het nieu we Turkije, de onvergetelijke staatsman en soldaat Kemal Ataturk, had uit eer bied voor de oude banden van vriend schap en voor de wederzijdsche gemeen schappelijke belangen de bestaande nau we handelsbetrekkingen tusschen de bei de landen zoo uitgebreid, dat Duitsch land weer tot den eersten klant en eer sten leverancier van Turkije werd, zooals dit reeds vóór den wereldoorlog het ge val was. Duitschland heeft niet alleen belangrijke grondstoffen, die het drin gend noodig heeft, als chroom, koper, wol, katoen, tabak enz., van Turkije be trokken, doch ook alle landbouwoogsten. welke anders slechts moeilijk een afzet gebied gevonden hadden, als vijgen, ro de Amerikaansche vertegenwoordigingen. Uit den overvloed van materiaal, waar over het ministerie van, buitenlandsche zaken beschikt over de voor den staat nadeelige kuiperijen en den ongeoorloof- den berichtendienst van de Amerikaan sche consulaten worden hieronder eenige gevallen medegedeeld 1) De consul in Frankfort a/Main, Sidney B. Redecker, heeft in den herfst van 1939 gegevens verstrekt door anti- Duitsche propaganda voordrachten. Ver der heeft hij inlichtingen over militaire, oorlogseconomische vraagstukken, die ge heim moesten worden gehouden, ver spreid 2) De consul-generaal Orsen R. Niel sen en de consul Roy E. Bower te Mün chen hebben in den loop van de maand Januari 1940 een anti-Duitsche activiteit ontplooid, doordat zij Duitschen persoon lijkheden afkeurende opmerkingen heb ben gemaakt over Duitschland en de Duitsche regeering. 3) De consul-generaal te Keulen, Al fred W. Kliefoth, heeft in den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 zich schuldig gemaakt aan spionnage ten nadeele van Duitschland door gebruik te maken van een met den Belgischen con sul-generaal te Keulen overeengekomen sleutel voor codewoorden voor berichten, die betrekking zouden hebben over den Duitschen opmarsch in België, Nederland en Luxemburg. 4) De vice-consul Ralph C, Getsinger van het Amerikaansche consulaat-gene- raal te Hamburg heeft in het voorjaar van 1941 spionnage verricht tegen het Duitsche rijk, doordat hij schetsen ver vaardigde van het spoorwegnet van de hoofdtoevoerlijnen van de afzonderlijke groote spoorlijnen te Hamburg, alsmede van militaire installaties in de omgeving van Hamburg een bericht heeft gemaakt en getracht heeft dit materiaal door te zenden. 5) Het voormalige lid van het Ame- kaansche consulaat-generaal te Oslo, Iwan •incossen, heeft begin December 1940 op reis van Oslo naar Moskou, naar aan de Noorsch-Zweedsche grens is geconsta teerd. talrijke stukken met zich medege voerd, waarin dc Duitsche bezettings- maatregelen in Noorwegen waren uiteen gezet en die klaarblijkelijk waren be- De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „23” van de Broodkaart23 Juni t/m Juli 200 gram brood of twee rant soenen gebak per bon. Eén rantsoen ge bak is beschuit 75 gram biscuits en wafels 75 gramandere koekjes 75 gram; speculaas 140 gram koek 140 gram cake 300 gramgevuld klein kerstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gramgevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat één rantsoen een hoeveel-^;1 aKals' heid omvat, waarin nn bloem is verwerkt. Het D.N.B. seint uit Stockholm: Bijna de geheele Londensche pers tracht het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag als zonder beteekenis voor te stellen, waarbij alle bladen denzelfden gedachtengang volgen. In het bijzonder wordt er op ge wezen, dat het Turksch-Engelsche ver drag door het nieuwe verdrag niet wordt geraakt. Overigens tracht men het pact te baga- telliseeren door te beweren dat Turkije het alleen heeft gesloten op grond van de laatste militaire gebeurtenissen in het Zuidoosten. Als eenig blad geeft de „Daily Mail” toe, dat het pact een succes voor Duitschland beteekent. De belangrijkste punten reactie ziét men in politieke kringen Berlijn in de verrassing te Londen en in ’t feit, dat van Engelschen knat de sluiting van het verdrag tusschen Berlijn en Ankara gevoeld wordt als een buitenge wone nederlaag van de Britsche politiek en diplomatie. De beteekenis van het Duitsch-Turksche accoord deze over tuiging sprak men gisteren in de Wil helmstrasse uit zal stellig door de toekomst worden bewezen. Sumner Welles heeft, naar het D.N.B. uit Washington seint, geweigerd com mentaar te leveren op het Duitsch- Turksche vriendschapspact. Hij zeide, het verdrag eerst eens nauwkeuriger te moe ten bestudeeren. De „Washington Post” meldt, dat het bericht over het sluiten van het Duitsch-Turksche verdrag vol komen onverwacht kwam en in officieele kringen verrassing en ontsteltenis heeft teweeg gebracht. Tevens heeft het de vraag opgeworpen, welke gevolgen daar uit zullen ontstaan voor het gebied van het Nabije Oosten. De Turksche president Ismet Inönü heeft den Führer een telegram gezonden van den volgenden inheud Naar aanleiding van de onderteekening van het verdrag, dat een oprechte en waarlijke vriendschap tusschen Duitsch land en Turkije bezegelt gevoel ik het als een bijzonder geluk Uwe Excellentie mijn diepe voldoening ie mogen zenden. Onze beide landen en volken treden met den dag van heden het tijdperk binnen van Wederzijdsch vertrouwen, met den vasten wil steeds daarin te blijven. Ik ze£d U, heer Rijkskanselier, bij deze lukkige aanleiding de verzekering mijn Volledige vriendschap. dit telegram heeft de Führer als volgt geantwoord Naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turksche verdrag, dat de oprechte vriendschap tusschen onze landen bevestigt, deel ik Uwe Excellen tie in antwoord op uw vriendschappelijk telegram mede, dat ook ik het gevoel van de grootste voldoening heb over de sluiting van dit verdrag. Ook ik ben er zeker van, dat onze beide landen voortaan een tijdperk binnentreden, van duurzaam, wederzijdsch vertrouwen. Ter wijl ik u voor de verzekering van uwe vriendschappelijke gevoelens ten zeerste dank zeg, beantwoord ik deze gevoelens tegelijkertijd op de meest warme wijze. Bij dezelfde gelegenheid zijn telegram men gewisseld tusschen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Sa- radjogloe en den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop. De Duitsche ambassadeur von Papen heeft de Turksche pers via het Turksche telegraafageptschap naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turk sche pact de volgende verklaring doen toekomen Het door ons onderteekende verdrag en de naar aanleiding van de onderteeke ning door den minister van buitenland sche zaken tegenover de pers afgelegde opmerkelijke verklaringen verplichten mij uitdrukking te geven aan dankbaar heid, aangezien zij opnieuw de oude be trekkingen vol vertrouwen en vriend schap bevestigen, die onze landen eeuwen lang hebben verbonden en die slechts voorbijgaand konden worden vertroebeld door misverstanden ten aanzien van de politieke doelstellingen, die de nieuwe orde van Europa en de stabiliteit van een duurzamen vrede nastreven. Wij kunnen de beteekenis van dit verdrag in het bestek van de groote historische gebeur tenissen zien. Door dit verdrag verplicht het Duitsche rijk zich, tezamen met de met Duitschland tot den strijd om een nieuwe op rechtvaardigheid gegrond veste orde verbonden landen, jegens Turkije en het Turksche volk het over- heerschende doel van de Turksche bui tenlandsche politiek, de onafhankelijkheid te erkennen evenals de positie en den invloed, die Turkije toekomen op grond van zijn roemrijke geschiedenis en als brug tusschen het Nabije Oosten en het avondland. De ambassadeur gaf vervolgens uit drukking aan zijn vreugde, dat met het thans gesloten verdrag de mogelijkheid is gegeven de oude wapenbroederschap langs vreedzamen weg voort te zetten. Het Turksche volk is steeds doordrongen geweest van een sterk rechtvaardigheids gevoel, waarmede het ook thans buiten alle propaganda deelneemt aan het histo rische proces van de nieuwe orde, da» de levende generatie heeft aangevangen. Daarom zijn ook de beide verdragsluiten de partijen gekomen tot de recente over eenkomst de uitlatingen van pers en radiostations te laten leiden door den geest der wederzijdsche vriendschap, die de Duitsch-Turksche betrekkingen karak teriseert Op nog vele andere wijzen trachtte verdachte W. de bewijsstukken der over tredingen te laten verdwijnen. Verschil lende dagen is de politie op zoek ge weest naar het „Perzisch boek", een catalogus, waarin alle voorradige Per zische tapijten waren genoteerd en waar in naast de oude prijzen, de soms twee maal zoo hooge nieuwe prijzen voorkwa men. Na verschillende huiszoekingen kwam het tenslotte in zijn woning te Overveen voor den dag de bezwarende pagina’s had hij er echter uitgescheurd en verbrand. Onder een balkenlaag op de vliering boven het bedrijf, kwamen, na lang zoeken, vijf bundeltjes papieren te voorschijn, die eveneens veel bezwa rend materiaal bevatten. De aanzienlijke prijsverhoogingen, welke W. toepaste. hadden voor een groot deel betrekking op oude voorraden. Echter ook ten aan zien van nieuwe voorraden was hij vaak in overtreding. De in geld uitgedrukte winstmarge was hooger dan de marge, die voor overeenkomstige goederen vóór den oorlog gold. De Rijksaccountantsdienst bracht een deskundigenrapport uit over den omvang der overtreding en de teveel gemaakte winst. Verdachte W., die werd bijge staan door zijn raadsman mr. E. Vogels, erkende de feiten ten deele. Bij de be paling van de boete van 400.000, waar toe de naamlooze vennootschap werd ver oordeeld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met de draag kracht van het bedrijf. De inbeslag ge nomen goederen werden weer vrij ge geven. De heer W. persoonlijk werd ver oordeeld tot een geldboete van f 10.000. stemd om propaganda te voeren. Verder bevond zich onder deze stukken een rap port over transporten van Duitsche troe peneenheden naar Noord-Noorwegen en andere Duitsche militaire maatregelen. Jacossen heeft toegegeven, deze stukken van het vroegeren lid van het Ameri kaansche consiilaat-generaal te Oslo, dr. Frank Nelson, te hebben ontvangen, die de stukken zelf heeft vervaardigd. 6) De consul Cecil Gross en de con sul Leigh W. Hunt hebben in den loop van den herfst van 1940, deels afzonder lijk, deels gemeenschappelijk, aan den Britschen staatsburger en lid van het vroegere Britsche consulaat te Parijs, Butten, in hun ambtswoning maanden lang onderdak verleend, totdat Butten buiten het gebouw werd gearresteerd. Butten heeft tijdens zijn verblijf in het officieele Amerikaansche gebouw spion- nege verricht tegen Duitschland en is intusschen tot een vrij langdurige straf veroordeeld. Verder hebben Cross en Hunt ervoor gezorgd, dat aan een uit krijgsgevangenschap ontvluchten Engel schen officier te Parijs ondersteuning werd verleend. De employé mrs Elisa beth Deegan heeft dezen officier inge schreven in het ondersteuningskaart- systeem en door hem ingevulde vragen lijst in ontvangst genomen. z Officieel wordt uit Rome medegedeeld Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft gisteren de ambassade der Ver eenigde Staten een nota doen toekomen, waarin, onder verwijzing naar het feit dat de houding en de activiteit van de Amerikaansche consulaten in Italië tot veel protesten aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Italiaansche regee ring van de regeering der Vereenigde Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Amerikaansche consu laire ambtenaren en het consulaire per soneel, alsmede de sluiting van de con sulaten in Italië, in de gebieden, die on der het Italiaansche oppergezag staan en in de gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. De Italiaansche regee ring heeft zich voorbehouden ook de bureaux van de American Express Com pany in Italië te sluiten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1