HAAGSCHE COURAN RECHTZAKEN LAATSTE TELEGRAMMEN HET DUITSCHE Vrijdag 20 Juni 1941. WEERMACHTBERICHT BINNENLAND KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND STADSNIEUWS HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT DE NIEUWSTE MODE, De N.S.B. TERAARDEBESTELLING Dr. JOHAN WAGENAAR DERDE BLAD Twee Britsche vrachtschepen vernietigd Onbemiddelde uitvinders KASSIER BEROOFD OFFICIEELS BERICHTEN De „Völkischer Beobachter” Frauduleuze varkensslachterij te Vlaardingen DANSAVOND NETTY VAN DER VALK EN HAAR BALLET GROOTE BRAND IN GEBAKFABRIEK TE AMERSFOORT Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 13 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE**. Figuur 1 in dit nummer is een geruit jurkje van linnen of kunstzijde. Baan van voren van schuin geknipte stof en afwerking van geschulpt materiaali ook de kapjes van de mouwen en het kraag je is hiermede afgewerkt Alleen van 6—8 en 1012 jaar. Gratis bijvoegsel van de „Haagsche Courant" GESTOLEN KOE CLANDESTIEN GESLACHT DE PUBLIEKE OPINIE IN DE VEREENIGDE STATEN Aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen Aan den vleugel: Wim Quispel De inlevering van metalen Rijwieldiefstallen No. 17906 en Frauduleus geslacht uit de Staatscourant 3 Ruim vijfendertigduizend gulden gestolen Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is E. F. A. Arbroscheer tot burge meester van de gemeente Philippine be noemd. Voor den economischen rechter BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 1998 baden genomen, in het Volkszeebad Scheveningen 2021, in het Volkszeebad Kijkduin 282 en in het zwembad Zuiderpark 4203. De temperatuur van het water was he den te Scheveningen 60 en in het Zuider - parkbad 68 graden. De Gallup- van de een STRAFFEN VAN ACHT MAANDEN EN EEN JAAR De economische rechter, mr. C. J. de Vries, heeft heden opnieuw een aantal zeer gevoelige straffen moeten geven aan overtreders van de distributiewetten. Zoo stond er een groepje lieden uit Delft en omgeving terecht, beschuldigd van een clandestiene slachting, voor welk misdrijf een schuur gehuurd was. Het ging hier om een koe, welke ten onrechte om het leven gebracht werd en die nota bene te voren gestolen was. Men schijnt in die omgeving met een complot te doen te hebben, waarbij men steeds dezelfde principes ten aanzien van het mijn en dijn in practijk brengt, om op goedkoope wijze aan vleesch te komen. De officier, mr. Zaayer, hchtte dit geval dan ook hoogst ernstig en wenschte dat nu een eind zou komen aan de handelwijze van deze knoeiers. Hij eischte tegen ieder van het viertal, dat zich met deze slach ting had beziggehouden, 8 maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming. Conform dezen eisch wees mr. de Vries vonnis, behalve ten aanzien van den hoofddader, die de eigenlijke slachting be dreven had. Deze werd tot 1 jaar veroor deeld. Al deze verdachten werden onmiddel lijk overgebracht naar het huis van bewa ring Mr. de Vries maakte nog de opmerking, dat hij in zijn eerste zitting op 27 Mei gezegd heeft, dat de straffen, welke hij zou uitdeelen, allengs zwaarder zouden worden. Dit was bedoeld als een waar schuwing. Het onderhavige viertal was echter niet voor waarschuwingen vatbaar. Het beste zou dan ook zijn, deze menschen op te bergen voor den tijd, dat de distri butiewetten gelden. Daartoe had hij echter niet de bevoegdheid. Maar vandaar deze hooge straffen. De „Völkischer Beobachter” het partij- orgaan der N.S.D.A.P. zal, met ingang van 1 Juli a.s., in Latijnsch letterschrift ver schijnen. Deze belangrijke technische wij_ COR RUYS- ZOMER-THEATER Van Zaterdag a.s. af zullen de gepen- pensionneerde referendaris van Nooten en de kolonel b.d. van der Pooten hun oyeuze entrée maken in: Cor Ruys’ zo- mer-theater (voormalig Kurhaus Cabaret), met hun factotum Anton, en wel in de door „Brammetje” geschreven Klevn- tooneel-schets: „Het vaste tafeltje en de dingen van den dag (in de Witte Sociëteit). Cor Ruys speelt wederom de rol van den hardhoorigen van Nooten. Théo Frenkel speelt wederom den pootigen kolonel van der Pooten en Anton Ruys de legendari- sche figuur van Anton. NEW YORK, 20 Juni (U. P.). nieuwste rondvraag door het C instituut gedaan onder de publieke opinie gaf als resultaat, dat 56 pCt. daarbij verkregen stemmen voor volksstemming waren voordat het Con gres gemachtigd zou worden om Ameri kaansche soldaten voor den strijd naar overzeesche gebieden te zenden. Kempers, lector in de muziekwetenschap pen, aan de universiteit te Amsterdam. Louis van Tulder, zanger, K. Mengelberg, secretaris Genootschap van Ned. componis ten, Rutger Schoute namens den Noderl. Omroep, Didi Doorman, Jaap Stotijn, lid Residentie-orkest, Herman Rutters, voor zitter afd. Amsterdam van Toonkunst, Adolphe Pott, lid Residentie-orkest, A. C. J. S. Orobio de Castro, dr. C. Huigens, voorzitter Ned. Klokken- en Orgelraad, I Henri Zeldenrust, dirigent, Tilly Talboom geb. Smits, leidster Hofstad’s Jeugdorkest, Leon Orthel, componist. Henk Badings, componist en Sietske Bolten, zangeres. Nadat de kist in de rouwkapel was op gebaard onder het spelen van het orgel, nam de heer dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten het woord. Spr. herdacht den overleden kunstenaar in woorden van diepe en eerbiedige be wondering. Een veelzijdig en talentvol mu sicus is van ons heengegaan, een Neder- landsch componist van beteekenis, een man in wien de opbloei der laatste decen nia in de muziekwereld gesymboliseerd lijkt en die met de grootheid van dien tijd leiding gevend en persoonlijk ten nauwste verbonden is. Hij was een der be- teekenisvolste figuren van een geheele mu- ziekgeneratie en hij was de mentor, die leiding wist te geven aan den groei en ontwikkeling van vele jongeren. Maar in de eerste plaats ziet het Neder - landsche volk in Johan Wagenaar aller eerst den grooten Nederlandschen compo nist. Het scheppen van muziek eischt de grootste zuiverheid, zelfcritiek en een ab solute eerlijkheid. Om tot de eerlijke be kentenis en vormgeving van zijn kunst zinnig voelen te komen, en zijn verbeeldin gen te verwerkelijken heeft Wagenaar het beste gegeven wat hij te geven had. Zijn muziek is een gave geweest aan het volk en zij zal als zoodanig volksch bezit blijven. Hierna sprak mr. van Haeften namens het bestuur van het Rijksconservatorium alhier. Spr. herinnerde eraan, dat de rustelooze geest van Johan Wagenaar in de vervulling van zijn werkkring de vol le bevrediging van zijn leven heeft ge vonden. Sprekende als vertegenwoordi ger van de Rijksinstelling, die Wagenaar als leider jarenlang diende, kan spr. niet nalaten op te merken, dat het een geluk was voor ieder, met dezen mensch gees telijk contact te hebben gehad. Niet al leen op eigen gebied was Wagenaar on derlegd, maar door jarenlange, ernstige belangstelling had zijn geest kennis ge nomen van alle verschijnselen en ver schijningen op het gebied der muziek. Zij. die zijn enthousiaste natuur kenden, zullen begrijpen, wat het voor hem als mensch en kunstenaar heeft beteekend bijv, destijds in de Domkerk te Utrecht op dat prachtige orgel en daar ter plaat se de grootmeesters der muziek te kun nen en mogen vertolken. Voor hem is dit een genot geweest. En hoezeer hij in Utrecht van zegenrijken invloed is ge weest, blijkt dan ook ten volle uit de getuigenis van waardeering, die de Utrechtsche universiteit hem schonk in de aanbieding van den doctersbul hono ris causa. Toen Wagenaar Utrecht zou verlaten leek het bijna onbegrijpelijk, dat deze man door afkomst en werk zoo aan de Bisschopstad verknocht, van Utrecht zou scheiden. Spr. releveerde hierna het werk van den overleden kunstenaar, hier ter stede verricht en herdacht zijn uitgebreide kennis op alle gebieden der muziek. Zijn karaktereigenschappen voerden hem steeds tot een mild oordeel over anderen, maar zijn zelfcritiek jvas steeds even groot. Ik geloof, zeide mr. v. Haeften, dat Wagenaar ten opzichte van het Conservatorium nooit eenige beslissing van beteekenis heeft ge nomen zonder mij te raadplegen, maar raad geven behoefde men hem niet, want zijn plannen waren altijd tot in details verantwoord en deskundig en zonder man- keeren bleek uit het resultaat zijn talent. Vele belangrijke figuren kwamen uit zijn school en opleiding voort. Alles had hij over voor een gezonde ontwikkeling van het Nederlandsche muziekleven. Hierna speelde de organist op het orgel het Koraal ,,Wenn ich einmal soil schei den” uit de Mattheus Passion van Joh. Seb. Bach en werd de gang naar de groeve aanvaard. Bij het zwemmen verdronken Gisteravond is te Wemeldinge bij het zwemmen in de Oosterschelde de 13-jari- ge jongen J. Oudeman verdronken. Met een viertal vrienden was hij gaan zwem men, doch geen van allen kon dit behoor lijk. Zijn vrienden trachtten nog hem hulp te bieden, doch slaagden er niet in hem te redden. Met diepen weemoed komen wij tot het besef, dat wij hem. zijn onuitputtelijken humor en zijn gullen lach zullen moeten missen. Maar zijn warm kloppend hart heeft ons naast schoone persoonlijke herinne ringen zijn toonscheppingen nagelaten, zoowel de ernstige als groteske. Met Zweers en Diepenbrock vormde hij een trias, die blijvend zal zijn. Woorden van troost wagen wij tot de familie nog niet te spreken, maar zij moge zich overtuigd houden van het besef, dat heel muzikaal Nederland in deze dagen met haar mede leeft. Zullen met raad en daad worden geholpen De Orde van Octrooigemachtigden heeft zich, naar de ,,Tel.” verneemt, op verzoek van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bereid ver klaard om octrooi-aanvragen van onbe middelde uitvinders belangeloos te be handelen. Aldus zouden eventueel voor den uitvinder alleen nog overblijven de kosten op grond van de desbetreffende wettelijke voorschriften (leges e.d.) en in gevallen, dat betaling hiervan voor den uitvinder óók nog een bezwaar zou zijn, zal het bureau voor uitvinders hem uit het departementaal subsidie geldelijken steun kunnen verleenen. Het spreekt wel vanzelf, dat niet ieder een voor allerlei meer of minder geluk kige uitvindingen aanspraak zal kun nen maken op een dergelijke gratis be handeling. Eenige voorafgaande schif ting zal noodzakelijk zijn zoodat alleen werkelijk serieuze objecten aanhangig worden gemaakt. Wanneer dus een onbemiddelde uit vinder meent, dat hij iets goeds heeft aan te bieden, kan hij zich tot het Bureau voor Uitvinder te Delft wenden, dat een summier onderzoek instelt, of hét project technisch uitvoerbaar is en of er ook eco nomisch ,,iets in zit”. Is dit het geval, dan zendt het Bureau de desbetreffende papieren door aan het bestuur van de Orde van Octrooigemachtigden. Dit wijst dan den voor de zaak meest geschikten octrooigemachtigde aan voor de verdere behandeling van de octrooi-aanvraag. Mocht eerst een deskundig advies nog wenschelijk worden geacht, dan kan het bestuur van de Orde zich altijd eerst nog weer met het Delftsche Bureau in ver binding stellen. Krachtens deze nieuwe regeling ont vangt de uitvinder niet alleen gratis bij stand in de vaak uitvoerige procedure voor den Octrooiraad, maar zal hij ook kunnen rekenen op technische voorlich ting, wanneer de ter zake deskundigen b.v. kleine gebreken in zijn project ont dekken. Het kan ook voorkomen, dat een uitvinder héél erg bescheiden is en niet gemerkt heeft, dat hij iets zéér belang rijks op het spoor is gekomen. Ook dén kan hij er op rekenen, dat tijdig gewezen zal worden op de grootere mogelijkheden welke de deskundigen in zijn uitvinding zien. Te veel is het immers al voorgeko men, dat argelooze uitvinders in handen vielen van weinig scrupuleuze lieden, die met de voordeelen der uitvinding van een niet commercieel aangelegd vernuft gin gen strijken. Waarschuwing tegen „Medisch Handboek” De laatste weken worden de brieven bussen in de hoofdstad onveilig gemaakt door een pamflet, waarin met den noo- digen humbug reclame wordt gemaakt voor het „medisch handboek voor ieder een’'’, bevattende een beschrijving van „De nieuwe geneeskunde”. Dit boek is tegen zeer lagen prijs verkrijgbaar bij een firma in Rotterdam. Niet alleen echter moet een dergelijk werk uiterst onge schikt voor volwassenen worden geacht, maar het voldoet ook voor degenen, die er wèl voor in aanmerking zouden kunnen komen in geenen deele aan de verwachtingen. Het boek bevat in hoofd zaak recepten van geneesmiddelen, welke bij een bepaalde firma in den Haag ver krijgbaar zijn'en is dan ook in hoofdzaak als een reclame daarvoor te beschouwen. Reeds vijf jaren geleden heeft de politie tegen dit (of althans bijna eenzelfde) werk gewaarschuwd, welke waarschuwing thans wordt herhaald. De bedoelde firma aldus de politie maakt er onder verschillende namen haar werk van, min derwaardige producten tegen zeer lagen prijs op te koopen en dan z.g. als spot- koopje met eenige honderden procenten winst te verkoopen. In --dat men over het sluiten van de Amerikaan- sche consulaten in Duitschland niet ver rast was, daar men, sedert het sluiten van de Duitsche consulaten in Amerika, met een dergelijken maatregel rekende. Door den Duitschen maatregel worden in het geheel 25 consulaten in Duitsch land en de bezette gebieden incl. het be zette Frankrijk getroffen. Bij deze con sulaten werken 102 Amerikaansche ambtenaren. OPENLUCHTTHEATER ZUIDERPARK Nu het mooie weer begonnen is, vestigen wij nog eens de aandacht op het Open luchttheater in het Zuiderpark. Het Ge meentebestuur heeft hier een loffelijke daad gedaan. Een Openluchttheater be zat den Haag nog niet. De opening van dit theater voorziet inderdaad in een be hoefte, dat is reeds gebleken. Er wordt een veelvuldig gebruik van gemaakt. Zeker het weer als storende factor, trad reeds eenige malen op, maar zoodra het mooi weer is, komen de bezoekers een avond genieten. Wij vernamen dat nu a.s. Zondagmiddag uur en Zondagavond 7.30 wederom voor stellingen door de „Vereenigde Haagsche Spelers” zullen worden gegeven van „Rond een half millioen”. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming is aan de Rijks H.B.S. te Enkhuizen benoemd tot leeraar in vasten dienst J. H. Heite, thans tijdelijk. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming is benoemd tot lid van de rijks- commissie van advies inzake het biblio theekwezen dr. Sj. Douma, bibliothecaris der provinciale bibliotheek van Friesland te Leeuwarden. Een ambtenaar van den centralen crisis- contröledienst heeft te Amersfoort een man aangehouden, die op een rijwiel een frauduleus geslacht kalf vervoerde. Het vleesch werd in beslag genomen en naar het abattoir overgebracht. De man bekende het kalf frauduleus te hebben geslacht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. lukte het, uit de kantoorgebouwen eenige waardevolle papieren te redden. Op het terrein van d n brand waren aanwezig de locoburgemeester, de heer Noorder- wier, de commissaris van politie, de di recteur dér gemeentebedrijven en later de districtsinspecteur van het brand- weerwezen voor de provincies Noord- Holland en Utrecht. De directie van de fabriek is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. HET SLUITEN DER AMERIKAANSCHE CONSULATEN IN DUITSCHLAND WASHINGTON, 20 Juni (U.P.). officieele kringen werd verklaard MARSCH DER W.A. De N.S.B.-persdienst meldt: De Heerban ’s-Gravenhage der W.A. zal morgen een marsch door de stad houden. Tevoren worden van 89 uur op het Malieveld oefeningen gehouden, hétgeen groeps- en schaarsgewijze zal geschieden. Daarna wordt gemarcheerd van het Ma lieveld naar Boschbrug, Korte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Hoogstraat, Veenestraat, Wagenstraat, AmSterdamsche Veerkade, Spui, Lange Poten, Plein, Korte Poten, Heerengracht, Bezuidenhoutscheweg, Boschlaan, Jozef Israëlslaan, Jozef Israëlsjwein, Wassenaar- scheweg, Javabrug, Javastraat, Bali- straat. Muziek, tamboers en hoornblazers wor den volledig ingedeeld. Het geheel staat onder leiding van den Heerbanleider J. E. Feenstra. ziging wordt toegepast in verband met het feit, dat de krant in snel stijgende mate ook buiten Duitschland wordt gelezen. Met het Gothische letterschrift, waarin de „Völkischer Beobachter” tot nog toe ver schijnt, heeft men daar echter vrij veel moeite. De inhoud van het leidende Duitsche dagblad, welks invloed op het Europeesche vasteland zoozeer is toegenomen, zal na 1 Juli door de verandering van het letter type voor niet-Duitschers gemakkelijker toegankelijk zijn. BERLIJN, 20 Juni (D. N. B.). Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: „In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, ongeveer 1100 k.m. ten Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuig met een grooten actieradius een vrachtschip van 3500 ton vernietigd. Gevechtsvliegtuigen hebben nachtelijke aanvallen gedaan op de havenwerken van Great-Yar- mouth en een vliegveld in Zuid-Enge- land. In Noord-Afrika geringe bedrijvig heid van verkenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeelingen heb ben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een ge ring aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen werden beschadigd. Drie der Britsche gevechtsvliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechts vliegtuigen onder bevel van majoor Petersen en later van kapitein Fliegel heeft sedert midden April 1940 door onvermoeide, moedige aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart rondom Engeland, tot ver op den Atlan tischen Oceaan toe, in totaal 109 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 636.000 ton vernietigd en 63 schepen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front van Solloem hebben zich door bijzondere dapperheid onderscheiden de comman dant van een pantserregiment, majoor Bolbrinker, de commandant van een af- deeling luchtafweergeschut, kapitein Fromm, de commandant van een batal jon tirailleurs, kapitein Bach, de com- pagniecommandant in een pantserregi ment, eerste luitenant Gierda, en ver der de soldaten van een afdeeling luchtafweergeschut, vaandrig Gennslar, Unteroffizier Brink en Unteroffizier Kiel.” ROME, 20 Juni. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 380 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Noord-Afrika duren de zuiverings- operaties aan het front van Solloem voort. Aan het front van Tobroek heeft onze artillerie doeltreffend de op marsch zijnde vijandelijke afdeelingen bestookt en verdreven. Onze luchtmacht heeft de verdedigingswerken en inrichtingen van de vesting gebombardeerd. Bovendien heeft zij herhaalde malen Britsche ge mechaniseerde strijdmiddelen ten Zui den en Oosten van Solloem getroffen. Er werden drie Hurricanes neergehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand op 17 Juni met aanzienlijke strijdkrachten een aanval ondernomen in de zone van Uolchefit (Gondar). De aanval werd af geslagen en de vijand liet meer dan 400 dooden en gewonden op het slag veld achter. Denzelfden dag probeerde hij ons garnizoen van Debra Tabor te verrassen, maar er werd snel een tegen aanval ondernomen en de vijand werd uiteengedreven. Op 18 Juni werden vijandelijke versterkingen, die dit ge bied waren binnengekomen, door onze luchtmacht bestookt met bommen machinegeweervuur. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft tot 1 Juni 1942 benoemd tot plaatsvervangend lid van den spoorwegraad den heer M. C. C. Jansen, voorz. van de afdeeling groot bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en omstreken, wonende te Vught. Gebouwen vrijwel uitgebrand Vannacht omstreeks twee uur ontdekte de nachtwaker van Doorn brand in Meur- sing’s gebakfabriek aan het Smalle Pad te Amersfoort. Hij maakte alarm en ter stond rukte de brandweer uit met vol ledig materiaal. Onder leiding van den commandant van Haselen werd het vuur, dat groote afmetingen aannam, krachtig bestreden. De brand was, naar gebleken is, ontstaan in de nabijheid van de koek- bakkerij bij de ovens. De ’.’lammen von den hier blijkbaar gretig voedsel en sloegen over op de pakinrichting. waar veel papier en ander licht ontvlambaar materiaal aanwezig was. Aangewakkerd door den Noordoosten wind nam de brand in korten tijd enorme afmetingen aan, zoodat de vlammen in verren om trek zichtbaar waren. Met talrijke stralen op de waterleiding en met motorspuiten van de brandweer van den luchtbescher mingsdienst en van de spoorwegen werd het vuur van alle kanten krachtig be streden. Omstreeks drie uur ontplofte met een hevigen knal een in de fabriek aanwezige groote flesch ammoniak. Ge lukkig gebeurden hierbij geen persoon lijke ongelukken. Men meende eerst, dat het een gashouder was. Deze echter bleek nog volkomen intact te zijn ge bleven, ondanks de geweldige hitte. Be halve het nieuwe gedeelte aan de Kop- pelpoortzijde, is de fabriek nagenoeg ge- Tenslotte sprak een broer van den overledene, dr. K. Wagenaar uit Utrecht, enkele woorden van nagedachtenis. Spr. wees er op, dat dr. Johan Wagenaar in zijn leven de groote verdienste had opjec- tief te kunnen zijn. Zelfs op zijn grootste momenten bleef hij daardoor gevoel voor verhoudingen bewaren en hij bleef een eenvoudig, eerlijk mensch. Hij beschouwde zijn talent als een ge luk, maar ook als een plicht tegenover zijn volk. Hij was mild voor anderen, maar streng tegenover zichzelf. Door zijn lei ding gaf hij voorbeeld, ook in den kring van zijn gezin en zijn familie. OPENBARE LES CHR. HUISHOUD SCHOOL Deze week gaf de Chr. Huishoudschool in de de Ruyterstraat aan de ouders der leerlingen en verdere belangstellenden gelegenheid met het nijverheidsonderwijs bader kennis te maken. Door middel van openbare lessen kwamen de bezoekers eenigszins op de hoogte met het werk der leerlingen. Ook was er een kleine tentoonstelling aan verbonden. Op het gebied van handenarbeid was er van alles te zien. Van oud en ©ogen schijnlijk waardeloos materiaal zijn aller lei aardige dingen te maken. De lessen in teekenen worden gegeven in aanslui ting met de fraaie handwerken. Dit Vooral bij de lessen aan huisnaaisters, file versieringen voor ceintuurs, jurken, Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen onder zeer groote belangstelling het stoffelijke overschot van dr. Johan Wagenaar, oud-directeur van het Conservatorium hier ter stede, ter ruste gelegd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren mr. J. A. N. Patijn, oud- minister, dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van den Haag, prof. C. L. v. 8. Bilt, wnd. burge meester van den Haag en lid van de commissie van toezicht op de kunstsub sidies, jhr. mr. Six namens de commissie van toezicht op het Conservatorium, H. Robin, secretaris commissie van toezicht op de kunstsubsidies, Hugo van Dalen namens den Haagschen Kunstkring, C. R. T. baron Krayenhoff als eerelid van de Vereeniging Toonkunst, dr. G. Prins uit Utrecht, dr. Peter van Anrooy, dirigent Residentie Orkest, prof. dr. C. G. Wage naar uit Groningen, Hendrik Andriessen, directeur Conservatorium te Utrecht, de zangeressen Martine D’Hont en Theodo ra Versteedi. G. Lecointre, lid hoofdbe stuur Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland, Ch. van Isterdael, musicus, H. Marx namens den muziekkring Utrecht, dr. P. Croonheim. secretaris Ver. Toonkunst, dr. Rudolf Mengelberg na mens het Concertgebouw, H. G. Ra- husen, hoofdbestuur van Toonkunst, dr. K. Kuiper, directeur diergaarde te Rotterdam, A. de Vogel, directeur mu ziekschool van Toonkunst in Haarlem, mevr. C. C. M. Jenezon den Hertog en mr. C. L. Modderman namens de Haag sche afdeeling van Toonkunst, H. R. Snoeck Henkemans namens de zangver. Excelsior, J. A. Diemer Kool, voorzitter Concert Diligentia, H. R. Baumans, ad ministrateur Residentie-orkest. Jean De- vert. Ie solo-altist van het Residentie-or kest, Wouter Hutschenruyter, componist, D. Balfoort, hoofdconservator Gemeente museum, Willem Pijper, componist, mr. J. O. Fockema Andreae. oud-burgemees ter van Utrecht en voorzitter van de Staatscommissie voor de Toonkunst, prof. J. P. A. Francois namens den raad van advies van de Volksuniversiteit. Willem Andriessen, directeur Conservatorium te Amsterdam, L. Angenot, oud-leeraar con servatorium alhier, W. F. Ruygrok, oud- secretaris afd. Utrecht van Toonkunst, H. Geraedts, leeraar Rijksconservatorium en mevr. Geraedts, zangeres, D. F. Ban del, oud-onderdirecteur Militaire Kapel, G. v. Weezel, dirigent, mr. Gerbert Schol ten, raadsheer Gerechtshof en voorzitter van het Residentie-orkest. kolonel H. Wallaerdt Sacrée, jhr. mr. C. Feith, Jos. Holthaus, directeur van het Conservato rium te Rotterdam, mr. A. J. Labouchè- re namens hot conservatorium te Utrecht, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en Toonkunst te Utrecht. Dr. E. W. Schellenberg, prlv. docent in de muziekgeschiedenis aan de Leidsche Universiteit/ mr. Adama Zijlstra namens Mij. Zeebad Scheveningen, Piet Zwager namens de Vereeniging van Ned. Vocalis ten, J. Pieterson Moens, voorzitter Ned. Bond van Chr. Zangvereenigingen. J. P. J. Wierts, voorzitter Ned. Toonkunste- naarsvereeniging, afd. den Haag, mr. Harm Smedes, M. A. Brandts Buys, dirigent Toonkunst Arnhem, mr. v. d. Hagen, na mens den secretaris-generaal van het dept, van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbe scherming, Govers, Govers, hoofd afd. I muziek van het dept, van Volksvoorlich ting en Kunsten, dr. G. Knuttel, directeur Gemeentemuseum, de gep. generaals jhr. A. G. Sickinghe. en jhr. Wittert, baron van Hardenbroek v. Hardenbroek. E. W. Kui per, muziekleeraar, dr. K. Ph. Bernet Aanneming van leden tot nader order stopgezet In een hoofdartikel in Volk en Vader land deelt ir. A. A. Mussert mede, dat met ingang van Zaterdag a.s. de N.S.B. wordt gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. Met ingang van denzelfden datum wordt de gelegenheid opengesteld, te worden in geschreven als „sympathiseerende”. Voor waarde hiertoe is, dat men begrip heeft voor den nieuwen tijd. Uit de rijen van de sympathiseerenden zullen te zijner tijd diegenen worden toe gelaten als lid van de N.S.B.die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoor deeld. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een te groot ledental de beginsel vastheid zou kunnen schaden. enz. ontwerpen en deze daarna uitvoeren. Bij de naailessen kwamen, evenals bij de kook- en waschlessen de tijdsom standigheden een woordje meespreken. Kleedingstukken, welke op verschillende plaatsen slijtage vertoonen, worden zoo danig veranderd, dat ze op nieuw ge lijken. De kleeding der grooten wordt voor de kleintjes vermaakt. Van een bonte zakdoek was een grappig speel- broekje gefabriceerd. Ook bij het algemeen vormend onder wijs konden de ouders zien, hoe de be langstelling van hun kinderen voor allerhande onderwerpen gewekt wordt, door aardige plaatjes, interessante arti keltjes, kaarten, waarop de leerlingen zelf de plaatsen, rivieren en grondsoorten moeten teekenen en kleuren enz. Wat het koken betreft, hier moest men zich natuurlijk geheel aanpassen aan de distributiemaatregelen. In de keukens worden tevens de vouwbladen van de commissie inzake huishoudelijke voor lichting verkocht. Deze vouwbladen geven veel wenken op het gebied van de heden- daagsche kookkunst, wat betreft ver vangingsmiddelen, het zuinig beheer van onze aardappelen en andere voedings middelen, enz, In het huishoudkundelokaal verrichtten de leerlingen allerlei huishoudelijke kar weitjes. welke vooral in dezen tijd onze belangstelling hebben, zooals het motvrij inpakken van winterkleeding en het op knappen van huishoudelijke artikelen. Het waschlokaal trok de aandacht van vele huismoeders. Tenslotte werd in het laatste lokaal gestreken. Een heele baby- uitzet lag op een van de middentafels uitgestald, keurig door de leerlingen ge- wasschen, gestreken, opgemaakt en met lintjes op stapeltjes gebonden. Gisteravond hebben Netty van der Valk en haar ballet een dansavond gegeven in de Kurzaal, welke bij deze gelegenheid zeer matig was bezet. Het uitgebreide programma omvatte solodansen en num mers voor het ballet. Aan afwisseling ontbrak het dus op dezen avond stellig niet en toch waren er slechts twee num mers t.w. „Droombeeld" (Monpou) e „Mannequin”, op muziek, welke op vet zoek van de balletleidster door Henk Badings was gecomponeerd onder den titel „Balletto grottesco per due Piano forte” en uitgevoerd volgens idee en met décorontwerp van Dick Elfers, welke eenigszins blijvende indrukken hebben achtergelaten. Deze beide dansen werden door Netty van der Valk uitge voerd. Zij hebben geenszins door een bijzonder technisch kunnen boven het overige gedeelte van het programma en daarmede boven het middelmatige uitge stoken Netty van der Valk is namelijk zeker geen genie op het gebied der dans- techniek doch zij waren onderhoudend door haar uitmuntende mimiek en haar rijke fantasie. Bovendien toonde de kun stenares, ook al was het ontwerp van „Mannequin” niet van haar afkomstig, daarin haar verfijnden smaak, haar mu zikaliteit en haar opmerkelijke gave om het onaardsche. onwezenlijke en het fantastische in de kleinste gebaren weer te geven en bij ons de gedachte aan het onstoffelijke te wekken. „Mannequin” werd tot een fascineerende, geniale uit beelding van de uitersten der menschelijke fantasie. Hoe het echter mogelijk is geweest, dat Netty van der Valk, die een dergelijk begrip voor haar kunst aan den dag legde, het denkbeeld heeft gekregen om haar groep onder den schoon klinkenden naam ballet te laten optreden of beter gezegd „überhaupt” ten tooneele te brengen, is ons een raadsel. Want indien wij werken, zooals de walsen van Tschaikowsky en Strauss op een leer- lingenmatinée te zien zouden krijgen, zouden wij die kunnen waardeeren, of in ieder geval kunnen accepteeren. Maar op dezen officieelen avond vormde dit ballet noch een achtergrond, waartegen de kunst van Netty van der Valk als solodanseres voordeelig afstak, noch een zelfstandig geheel, dat met een innerlijk bijna persoonlijk karakter eigen leven in zijn dansen kon doen opbloeien. In de Rhapsodic in blue van Gershwin werden weliswaar zeer geslaagde effecten bereikt, waarbij Tine Wieman als tweede solodanseres ons op haar bijzonder talent opmerkzaam maakte, maar overigens waren de door Mary Wigman’s ideeën beïnvloede uitdrukkingswijze te weinig expressief en het technisch kunnen te ge ring om daarmede te kunnen boeien. De costuums, waaraan de uiterste zorg bleek te zijn besteed, trokken echter door hun kleurenpracht de aandacht. Maar wij hopen, dat dit ballet nog hard zal wer ken en zijn kunst voorloopïg voor avond jes in intiemen kring zal bewaren. De pianist Wim Quispel begeleidde op een bijzonder slagvaardige en muzikale wijze. Tezamen met de pianiste Hetty van Belkum bood hij ons tevens voor treffelijk samenspel in Badings’ met meesterhand geschreven ballet. Een wel verdiend aandeel heeft hij daarvoor in de applaus- en bloemenhulde ontvangen. Voorwerpen van non-ferro metaal mogen niet meer worden verkocht Ingevolge de Woensdag j.l. gepubli ceerde beschikking betreffende de in- t - - levering van de metalen koper, nikkel, heel uitgebrand. Door snel ingrijpen ge- tin en lood, zijn de winkel- en magazijn- voorraden van verzilverde artikelen en andere van een legeering van genoemde metalen vervaardigde voorwerpen ge blokkeerd. Verkoop of aflevering mag dus niet meer plaats vinden. Vanmorgen zou, naar de N. R. Crt. meldt een bespreking worden gehouden tusschen de Duitsche autoriteiten en de directie van liet Rijksbureau voor non- ferro metalen omtrent de meer gedetail leerde strekking van de beschikking, zoowel wat betreft particulieren als wat den handel aangaat Woensdagmiddag tusschen half 4 en kwart voor 4 is de 48-jarige kassier J. B. in de gang, welke toegang geeft tot een bankgebouw aan den Coolsingel te Rot terdam, door een onbekend gebleven man aangevallen, op den grond gesmeten en beroofd van een witte enveloppe, inhou dende 35.490 aan bankbiljetten. In het begin dezer week kwam de po litie te Vlaardingen ter oore, dat zekere K. varkensvleesch had verkocht. K. werd naar het politiebureau gebracht en daar deelde hij mede, zulks in opdracht te doen van den slager de K. te Vlaardingen en den varkenskoopman V. te Vlaardinger- Ambacht. Uit het onderzoek bleek verder, dat de N. te Vlaardingen bij het slachten behulpzaam was geweest. Het slachten geschiedde in een onbe woonbaar verklaarde woning aan de Vlaardingsche Vaart tusschen Vlaardingen en Schipluiden en later in een keuken bij den loswerkman H. te Vlaardingen. Deze slachtingen geschiedden al van Novem ber van het vorige jaar. Bij een onderzoek in de onbewoonbaar verklaarde woning door de politie bleek daar een zeer onzindelijke toestand te heerschen. Dinsdagavond zijn de slager de K. en de varkenskoopman V. in de woning van de K. gearresteerd. Het bleek dat het aantal geslachte var kens in het tijdvak van November tot Mei ongeveer 50 stuks bedroeg. Het vleesch werd door bemiddeling van K. de N. en zekeren P. verkocht. Zoo werd bij zekeren B. in twee deelen een heel varken verkocht. Ofschoon B. hardnekkig ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben, viel tenslotte diens huishoudster door de mand en gaf toe af en toe wel eens vleesch gekocht te hebben. Ook bij een zekeren H. werd huiszoeking gedaan, en deze bekende vleesch van genoemde personen te hebben gekocht, doch dat reeds te hebben verorberd. Slechts een potje, inhoudende een klein beetje vet, werd nog aangetroffen. Een groot bedrag aan geld, overschot van hetgeen door de K. en V. met het frauduleus slachten was verdiend, heeft de politie in beslag genomen. De K. en V. zijn ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam ge steld. Tegen de N„ K„ H„ P., B. en H. is proces-verbaal opgemaakt. De Amersfoortsche recherche heeft te Utrecht zekeren H. J. J. S. aangehouden, die verdacht wordt van het stelen van rijwielen te Amersfoort. Reeds kon wor den vastgesteld, dat S. vier damesrij- wielen heeft ontvreemd. Vermoedelijk zullen er nog medeplichtigen worden ge arresteerd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9