geschiedenis is Proclamatie Adolf Hitler van De opmarsch van het Duitsche leger in het Oosten „De grootste opmarsch uit de wereld I I I I 5 begonnen” Duitschland in oorlog met Sovjet-Rusland No. 17908. van De eerste gevechtshandelingen „Lot en toekomst I I het Rijk in handen der soldaten” Maandag 23 Juni. 1941. I X van VERDUISTEREN van 10.06 uur n.m. tot 5.18 uur v.m. I I Gisterochtend is, bij het aanbreken van den dag, de oorlog tusschen het nationaal-socialistische Duitsch land en het bolsjewistische Rusland begonnen. Om half zes werd door Rijksminister Göbbels de procla matie van Adolf Hitler aan het Duitsche volk voor gelezen. Hierin kondigt de Führer aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke Ijszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa. TEKST DER PROCLAMATIE Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. van.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 x BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Russische bedreiging Groote activiteit van het Duitsche luchtwapen HAAGSCHE COURANT k PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Een zware stap Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et Berlijn, 22 Juni 1941. get ADOLF HITLER. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de ge schiedenis van het Duitsche volk te kun nen verantwoorden, dezen landen, ot hun regeeringen, niet alleen de verzekering te geven, dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bovendien de sterk ste macht in het Oosten nog in het bij zonder door een plechtige verklaring ge rust te stellen ten aanzien van de gren zen onzer belangen. X X A 1 x A I X S X A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 In de vroege morgenuren vlogen giste ren 9 sovjet-Russische Martin-bommen- werpers naar Oost-Pruisen. Hiervan wer den er niet minder dan 7 door Duitsche jagers neergeschoten. Bij een andere aan- valspoging op militaire installaties in het Gouvernement, dicht achter het front, wa ren 35 sovjet-Russische gevechtsvliegtui gen in actie. Tot op 2 na werden al deze vliegtuigen door Duitsche jagers vernie tigd. wordt tegen dit complot van de Joodsch- Angelsaksische oorlogshitsers en van de eveneens Joodsche machthebbers der Bols jewistische centrale te Moskou op te tre den. van Afgevaardig- bewijzen, dat Rusland om Joegoslavië de finitief in den oorlog te brengen, de toe zegging deed via Saloniki, wapens, vlieg tuigen, munitie en ander oorlogstuig te gen Duitschland te leveren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogenblik, toen ik zelf nog aan den Japanschen minister van Buitenlandsche zaken, dr. Matsoeoka den raad gaf, een ontspanning met Rusland, tot stand te brengen, steeds in de hoop, daar mede den vrede te dienen. Slechts de snelle opmarsch van onze onvergetelijke divisies naar Skolpje benevens de inne ming van Saloniki zelf, hebben de bedoe lingen van dit Russisch-Angelsaksische complot verhinderd. De Servische vliegof- ficieren vluchtten naar Rusland en werden terstond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de As-mogendheden op den Balkan heeft voorloopig verijdeld Duitschland dezen zomer in een strijd van maanden in het Zuioosten te verwikkelen en intusschen den opmarsch van de Rus sische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogsparaatheid te versterken, om dan samen met Engeland en met steun van de verwachte Amerikaansche leveranties, het Duitsche rijk en Italië te kunnen wor gen en dood te drukken. Daardoor heeft Moskou de bepalingen van ons vriendschapsverdrag niet slechts geschonden, doch ook op erbarmelijke wijze verraden. En dit alles terwijl de machthebbers op het Kremlin tot op het laatste oogenblik, naar buiten, juist als in de kwestie-Finland, of Roemenië, vrede en vriendschap huichelden en schijnbaar onschuldige démenti’s opstelden. Hitler zwijgt niet langer Al werd ik tot nog toe door de omstan digheden gedwongen steeds weer te zwij gen, thans is toch het oogenblik gekomen, waarop verder toezien niet slechts een na- latigheidszonde zou zijn, maar een mis daad tegenover het Duitsche volk, 'ja te genover gansch Europa. Thans staan omstreeks honderdzestig Russische devisies aan onze grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend ge schonden, niet slechts bij ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roeme nië. Russische vliegers scheppen er genoe gen in deze grenzen eenvoudig achteloos over het hoofd te zien, waarschijnlijk om ons daardoor te bewijzen, dat zij zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht van 17 op 18 Juni hebben Russische patrouilles weer verkenningen op Duitsch gebied gedaan en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Thans heeft echter het uur geslagen, waarop het noodzakelijk Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. BIJ vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Duitsch volk! Op dit oogenblik vol trekt zich een opmarsch, die in uitge breidheid en omvang de grootste is, dien de wereld tot dusverre heeft gezien. Samen met Finsche kameraden staan de strijders der overwinning van Nar vik aan de Noordelijke IJszee. Duitsche divisies onder bevel van den veroveraar van Noorwegen beschermen samen met de Finsche vrijheidshelden onder hun maarschalk den Finschen bodem. Van Oost-Pruisen tot aan de Karpaten strek ken de formaties van het Duitsche Oos telijke front zich uit- Aan de oevers van de Proet, aan den benedenloop van den Donau, tot aan de oevers van de Zwarte Zee vereenigen Duitsche en Roe- meensche soldaten zich onder het staatshoofd Antonescu. Derhalve is de taak van dit front niet meer de be scherming van afzonderlijke landen, maar de beveiliging van Europa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en van ons volk weer in de handen van onze soldaten te leggen. Moge de Heere God ons juist bij dezen strijd helpen. drag, ook aanspraken op Litauen. Het Duitsche Rijk heeft nooit de bedoeling ge had, Litauen te bezetten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijken eisch aan de Litausche regeering gesteld, doch integen deel het verlangen van de Litausche re geering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aangezien dit niet overeenkwam met de doelstellingen van de Duitsche politiek Toch heb ik mij in dezen nieuwen Russischen eisch geschikt. Steeds nieuwe afpersingen Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds weer werden herhaald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod aan de Westelijke mogend heden te doen. Door de internationale en Joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weige ring vond reeds toen haar oorzaak in het feit, dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitsch land te kunnen mobiliseeren, met inbe grip van den Balkan en de sovjet-Unie. Derhalve besloot men te Londen Mister Cripps als ambassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht, onder alle omstandigheden de betrekkin gen tusschen Engeland en sovjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. Over de vorderingen van deze missie publiceerde de Britsche pers berichten, zoolang zij niet om tacti sche redenen tot zwijgen genoopt was. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich inderdaad ook de eerste gevolgen merken. Terwijl Rusland zich gereed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair on der zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leu genachtige als belachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een vreemde bedreiging of deze dreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alleen Duitschland be. doeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendringen of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen. De machthebbers in het Kreml gingen echter onmiddellijk verder. Ter wijl Duitschland in het voorjaar van 1940 zijn strijdkrachten in den zin van het z.g. vriendschapsverdrag ver van de Oostelijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russische strijd krachten in een mate, welke slechts op gevat kon worden als een bewuste bedrei. ging tegen Duitschland. Volgens een des tijds door Molotof persoonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische landen. Aan gezien de Russische regeering zelf steeds beweerde, dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid aldaar slechts een demonstratie tegen Duitsch land zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch.Britsche macht in het Westen hadden gebroken, werd de Russische opmarsch aan ons Oostelijk frontevenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. Van Augustus 1940 af meende ik derhalve, dat het in het belang van het Rijk niet meer te verantwoorden was, onze, reeds zoo dikwijls verwoeste Oostelijke provincies, onbeschermd te la ten tegenover dezen geweldigen opmarsch van bolsjewistische divisies. Hiermede ontstond, wat de Britsch-Russische sa menwerking beoogde, n.l. zoo sterke Duit sche krachten in het Oosten te binden, dat, vooral in de lucht een radicaal einde van den oorlog in het Westen niet meer voor de Duitsche leiding te verantwoorden was. Dit strookte niet alleen met het doel van de Britsche, doch ook van de Sovjet-Russische politiek, want zoowel Engeland als Sovjet-Rusland streeft het doel na, den oorlog zoo lang mogelijk te laten duren, ten einde geheel Europa te verzwakken en in een steeds grootere onmacht te brengen. De dreigende aanval van Rusland op Roemenië moest ten leste slechts dienen, een belangrijke basis niet alleen van het Duitsche, doch van het geheele economi sche leven van Europa in handen te krij gen of toch minstens te vernietigen. Juist het Duitsche Rijk heeft sedert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten in het Zuidoosten van Europa als handels- partners voor zich te winnen. Wij hadden derhalve ook het hoogste belang bij hun inwendige staatkundige consolidatie en orde. De inval van Rusland in Roemenië, de koppeling van Griekenland aan Enge land, dreigden ook deze gebieden binnen korten tija in een algemeen oorlogstooneel te veranderen. Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek van de toenmalige Roemeensche regee ring, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vre. des wille toe te geven aan de Russische afpersing en Bessarabië af te staan. De Roemeensche regeering meende evenwel, dit slechts voor haar eigen volk te kunnen verantwoorden, als Duitschland en Italië ten minste als schadevergoeding daarvoor een garantie zouden geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kon worden getornd. Met bezwaard hart heb ik gedaan. Vooral reeds daarom als het Duitsche Rijk een garantie geeft, beteekent dit, dat het er ook voor instaat. Wij zijn noch En gelschen, noch Jóden. Zoo meende ik nog op het laatste oogenblik den vrede in dit gebied te hebben gediend, al had ik dan ook zelf een zware verplichting op mij genomen. Om deze problemen echter definitief op Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend Aan de sovjet-Russische grens is het vandaag sinds de ochtenduren tot ge vechtshandelingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen, werd met zware verliezen afge slagen. Duitsche jagers schoten talrijke Roode gevechtsvliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Southampton ge bombardeerd. Uitgestrekte branden ont stonden in haveninstallaties, pakhuizen en bedrijven voor de voedselvoorziening. An dere luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden in Noord-Schotland en in de Midlands. Ten Noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar bescha digd. Bij een aanval op de Engelsche kust kregen 2 Duitsche snelbooten contact met 3 Britsche snelbooten, die na verscheidene treffers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aantal Britsche gevechtsvliegtuigen onder escor te van jagers naar de Fransche Kanaal kast. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vliegtuigen neer. Luchtdoel- en marine-artillerie haal den nog 2 toestellen omlaag. Luitenant- kolonel Galland behaalde in deze gevech ten 3 luchtoverwinningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West- Duitschland laten vallen, zonder noe- menswaardige schade aan te richten. Omtrent den opmarsch van het Duit sche leger in het Oosten, waarvan mel ding is gemaakt in het bovenstaand Wéer- machtsbericht, verneemt het D.N.B. na der Uit den oproep van den Führer valt af te leiden, dat Duitschland voor den thans te verwachten gigantischen strijd tegen de geschoolde, goed uitgeruste Russische strijdkrachten een zoo geweldige macht in het veld brengt als nimmer te voren. Behalve de beproefde divisies van het landleger, zijn natuurlijk in de Oostzee strijdkrachten van de marine in actie ge komen. Ook de voorbereidende groote aanvallen van het luchtwapen, welke ken merkend zijn voor alle groote operaties, hebben sinds de ochtenduren langs het geheele front in hei Oosten een aanvang genomen. De formaties van het Duitsche luchtwa pen zijn in voortdurende aanvallen opge treden tegen vliegvelden, troepenconcen traties, versterkingsinstallaties en kwar tieren van de Russische strijdkrachten en hebben blijkbaar reeds aanzienlijken winst geboekt door de verwoestingen op den grond en door omvangrijke vernieti- Nationaal-socialisten, ge hebt het toen wel allen gevoeld, dat deze stap voor mij een zeer bittere en moeilijke was. Nooit heeft het Duitsche volk jegens de volken van Rusland vijandige gevoelens gekoes terd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar, heeft de joodsch-bolsjewistischa clique van machthebbers uit Moskou ge tracht niet alleen Duitschland. doch ge heel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn na- tionaal-socialististhe wereldbeschouwing naar Rusland over te brengen, doch de joodsch-bolsjewistische machthebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heer schappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch in de eerste plaats door middel van de militaire macht. De gevolgen van het optreden van dit regiem waren in alle landen slechts chaos, ellende en hongersnood. Ik heb er daarentegen sedert twintig jaar naar gestreefd, met een minimum van ingrijpen en zonder eenige vernieti ging van onze productie tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland te ko men, waardoor niet alleen de werkloos heid uit den weg wordt geruimd, doch ook de vrucht van den arbeid in stijgen de mate den werkenden mensch ten goede komt. De resultaten van deze po litiek van nieuwe economische en sociale ordening van ons volk, welke door stel selmatig de tegenstellingen van klasse en stand te overwinnen, als uiteindelijk doel naar een ware volksgemeenschap streeft, zijn in de geheele wereld uniek. Het was derhalve voor mij in Augustus 1939 een zware stap, mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche omsingelingspolitiek tegen Duitschland tegen te werkën. Ik heb dit slechts gedaan in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegenover het Duit sche volk, voor alles echter in de hoop, ten slotte toch tot een duurzame ont spanning te komen en de offers, die mis schien toch van ons geëischt zouden wor den, te kunnen verminderen. Terwijl nu Duitschland te Moskou plechtig verzekerde, dat de betrokken gebieden' en landen, behalve Litauen, bui ten elk politiek belangengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen voor het geval, dat het Engeland zou lukken, Polen wer kelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens aan de Duitsche aanspraken gesteld, wel ke in geen verhouding tot de prestaties van de Duitsche wapens stond. Nationaal-socialisten. De gevolgen van dit, door mijzelf gewenschte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdrag, waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers, zeer zwaar. Ver over een half millioen Duitsche volksgenooten, allen kleine boe ren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staanden voet gedwongen hun vroeger vaderland te verlaten, om een nieuw regiem te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenlooze ellende be dreigde en vroeg of laat geheel zou uit roeien. Toch zijn nog duizenden Duit schers verdwenen. Het was niet steeds mogelijk iets van hun lot of van hun ver blijfplaats te ontdekken. Onder hen be vonden zich alleen al ruim 160 mannen van Duitsche nationaliteit. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest want het was toch mijn wensch, een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen echter maakten de sovjet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met het ver- te lossen, en tevens duidelijk te kunnen vaststellen, wat het standpunt van Rus land tegenover Duitschland was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan onze Oostelijke grens, heb ik den heer Molotof uitgenoodigd naar Berlijn te komen. De Russische minister van buitenlandsche zaken wenschte nu opheldering respectievelijk een toestem mend antwoord van Duitschland op de volgende vier vragen Hitler en Molotof le. Vraag MolotofZou de Duitsche garantie aan Roemenië in geval van .een Russischen inval op Roemenië, ook voor de sovjet-Unie gelden Mijn antwoordDe Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoorwaar delijk. Maar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit verklaard, dat het be halve Bessarabië, overigens nog belangen in Roemenië bezat. Reeds de bezetting van het Noordelijke deel van de Boeko- wina maakte inbreuk op deze verzeke ring. Ik meende derhalve niet, dat Rus land thans plotseling nog bedoelingen van verdere strekking tegen Roemenië kon hebben. 2e vraag MolotofRusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigd. Rusland is vastbesloten, dit niet te dulden. Is Duitschland bereid, Finland geenerlei bij stand te verleenen en vooral de Duit sche troepen, die ter aflossing naar Kir kenes op weg waren, terstond terug te trekken Mijn antwoordDuitschland heeft nog steeds geen politieke belangen in Finland. Een nieuwe oorlog van Rusland tegen het kleine Finsche volk kan door de regee ring van het Duitsche Rijk niet langer draaglijk beschouwd worden, des te meer, omdat wij nooit aan een bedreiging van Rusland door Finland hebben kunnen ge- looven. Wij willen echter in het geheel niet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstoo neel wordt. 3e vraag MolotofIs Duitschland be reid toe te staan, dat sovjet-Rusland zij nerzijds een garantie aan Boelgarije geeft en met dit doel Russische troepen naar Boelgarije zendt, waarbij hij Molotof wilde verklaren, dat zij niet voorne mens waren, naar aanleiding hiervan b.v. den koning terzijde te schuiven Mijn antwoordBoeljfhrije is een sou- vereine staat en ik wist niet, dat Boelga rije aan sovjet-Rusland, evenals Roeme nië aan Duitschland, om een garantie had verzocht. Bovendien moest ik daarover mijn bondgenooten raadplegen. 4e vraag van MolotofSovjet-Rusland heeft onder alle omstandigheden vrijen doortocht door de Dardanellen noodig en verlangt ook tot zijn verdediging de be zetting van enkele belangrijke steunpun ten aan de Dardanellen, respectievelijk den Bosporus. Gaat Duitschland daarme de accoord of niet Mijn antwoord Duitschland is ten al len tijde bereid zijn toestemming tot een wijziging van het statuut van Montreux ten gunste van de staten aan de Zwarte Zee te verleenen. Duitschland is niet be reid er mede accoord te gaan, dat Rusland steunpunten aan de zeeëngten in bezit neemt. Nationaal-socialisten, ik heb hier dit standpunt ingenomen, dat ik als verant woordelijk leider van het Duitsche Rijk, maar opk als vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving, die zijn verantwoordelijkheid beseft, uitslui tend kon innemen. Het gevolg was een versterking van de Russische tegen Duitschland gerichte activiteit en vooral het directe begin der uitholling van den nieuwen Roemeenschen staat en de po ging door propaganda de Boelgaarsche regeering ter zijde te schuiven. Met be hulp van verdwaasde, onrijpe figuren uit de legionnaire beweging slaagde men er in in Roemenië een staatsgreep te ensceneeren, die ten doel had het hoofd van den staat, generaal Antonescu, ten val te brengen en in het land een chaos te verwekken, om door terzijdestelling van een wettige heerschappij de voor waarden te elimineeren voor het in wer king treden van de Duitsche garantiebe- loften. Desondanks meende ik nog steeds, het beste te doen door te blijven zwijgen. Terstond na de mislukking van deze onderneming werden de Russische troe penconcentraties aan de Oostelijke grens van Duitschland nogmaals versterkt: Tankformaties en valschermtroepen wer den in steeds grooter aantal dreigend dicht bij de Duitsche grens gebracht De Duitsche weermacht en het Duitsche va derland weten, dat nog tot voor enkele weken geen enkele Duitsche gepantserde of gemotoriseerde divisie aan onze Oos telijke grens lag. Engelsch-Russische coalitie Indien er nog een laatste bewijs noo dig mocht zijn voor de coalitie tusschen Engeland en sovjet-Rusland. die ondanks alle afleidings- en camouflage-manoeu vres intusschen tot stand gekomen was, dan heeft het Zuidslavische conflict dit geleverd. Terwijl ik mijn best deed een laatste poging tot pacificatie op den Balkan te ondernemen, en in samenwerking vol wederzijdsch begrip met den Duce. Zuid- Slavië uitnoodigde toe te treden, organi seerden Engeland en sovjet-Rusland sa men dien coup, die deze Zuidslavische regeering in één nacht ten val bracht. Want nu kan aan het Duitsche volk worden medegedeeld, dat de Servische coup tegen Duitschland zich niet slechts onder Engelsch, doch vooral onder Rus sisch vaandel voltrok. Daar wij ook hier toe het zwijgen deden, ging de Russische leiding nu nog een stap verder. Zij organiseerden niet alleen den Putsch doch zij heeft enkele dagen later met de nieuwe creaturen, die haar waren toege daan, de bekende vriendschapsovereen- komst gesloten, die ten doel had de Ser- ven te sterken in hun begeerte om zich tegen de pacificatie van den Balkan te verzetten en tegen Duitschland op te hit sen. Dit had ook geen platonisch doel: Moskou eischte de mobilisatie van het Ser vische leger. Daar ik ook thans nog meen de beter niet te kunnen spreken, gingen de machthebbers van het Kremlin nog een stap verder. De Duitsche regeering bezit thans de Hieronder laten wij den tekst volgen van de proclamatie die Adolf Hitler gis teren tot het Duitsche volk heeft gericht Duitsch volk, nationaal-socialisten. Door zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ont ving, werd de Britsche poging herhaald, ieder begin van een consolidatie en daar mede een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te verijdelen. Zoo heeft Enge land eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oor logen tegen Nederland, zoo bestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk. En zoo begon het, omstreeks de eeuwwisseling, met de omsingeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 den wereldoorlog. Slechts door zijn innerlijke oneenigheid heeft Duitschland in 1918 verloren. De ge volgen waren verschrikkelijk. Nadat men eerst huichelachtig had verklaard, alleen tegen den keizer en zijn regiem gestreden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duitsche leger met het stelselmatig vernietigen van het Duit sche Rijk. Terwijl de profetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren, d.w.z. door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moesten worden, schijn baar letterlijk in vervulling _ging, begon de nationaal-socialistische beweging met haar hereenigingswerk onder het Duitsche volk, waarmede het herstel van het Duit sche Rijk werd ingeleid. Deze ophefing van ons volk uit nood, ellende en smadelijke miskenning, stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. In de eerste plaats Enge land werd hierdoor niet getroffen of ook maar bedreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk weer de nieuwe, van haat vervulde omsingelingspolitiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot een ieder van ons bekende complotten tusschen Joden en democraten, bolsjewisten en reactionnairen, welke al leen ten doel hadden, de stichting van den nieuwen Duitschen volksstaaat te verhin deren en het Rijk opnieuw in onmacht en ellende te storten. Behalve ons trof de haat van dit internationale wereldcomplot die volken, welke eveneens door het geluk over het hoofd gezien en gedwongen wa ren, in harden strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Vooral Ita lië en Japan werd het aandeel in de goe deren dezer wereld precies als Duitschland bestreden, ja zelfs verboden. De aaneensluiting van deze landen was derhalve slechts een daad van zelfbescher ming tegen de hen bedreigende, egoïsti sche wereldcoalitie van rijkdom en macht. Churchill dreigt Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, Volgens de verklaring van den Amerikaan- schen generaal Wood in een commissie van het Amerikaansche Huis den, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest wor den. In den zomer van 1939 scheen Enge land het tijdstip gekomen te achten om de nieuwe voorgenomen vernietiging met de herhaling van een uitgebreide om singelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen. Het systeem van de tot dit doel begonnen leugencampagne bestond hierin, andere volken voor bedreigd te verklaren, ze eerst in te palmen met En gelsche garantie- en biistandbesloften en dan, evenals vóór den wereldoorlog, tegen Duitschland te laten oprukken Zoo slaag de Engeland er in. van Mei tot Augustus 1939 de bewering de wereld in te sturen, dat Litauen Estland, Letland. Finland. Bessarabië en ook de Oekraine door Duitschland onmiddellijk bedreigd wer den. Een deel dezer staten liet zich er toe verleiden, de met deze beweringen aangeboden garantiebelofte te aanvaar den en ging hiermede over in het nieuwe omsingelingsfront tegen Duitschland. ging van vijandelijke vliegtuigen luchtgevechten. De Duitsche formaties staan ditmaal evenwel niet alleen in het Oosten. Schou der aan schouder strijden in het hooge Noorden met hen de Finsche strijdkrach ten en aan de Roemeensch-Russische grens de Roemeensche troepen, die in het afgeloopen jaar door de Duitsche Weer macht zijn geschoold. De kern van dit vèruitgesttfkte front vormt de Duitsche Weermacht, die in den strijd is beproefd. De aanvalsvoorbereidingen in de lucht Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren reeds in de eerste uren van den dag, naar het D.N.B. verneemt, met krachtige slagen de aanvalsvoorbereidingen van de Bolsjewistische weermacht getroffen. In talrijke dappere aanvalsvluchten, die werden uitgevoerd door gevechts- en tor- pedovliegtuigen en duikbommenwerpers, l«onden de inrichtingen van talrijke vlieg velden van den vijand vernietigd worden. Talrijke vliegtuigen, hangars, barakken en tenten raakten in brand of werden door beschieting1 met de boordwapens vernietigd. Verder bestreed het Duitsche luchtwa pen op verschillende plaatsen gemotori seerde colonnes, concentraties van pant serwagens. munitieopslagplaatsen, alsme de spoorlijnen van den vijand, met duur zaam succes. Ook kazerne-installaties, batterijstellingen, en zware verdedigings- installaties werden door bommen van allo kalibers .getroffen en grootendeels ver nield. Ook Sebastopol is met succes gebom bardeerd. De verliezen van het Russischs luchtwapen De verliescijfers van het Roode lucht wapen zijn, naar het D.N.B. verneemt, tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de sovjet-Unie. van uur tot uur gestegen. Russisch schip tot zinken gebracht Duitsche motortorpedobooten hebben gistermorgen vroeg, naar het D.N.B. ver neemt, in het Russische zeegebied een Russisch schip van 4000 ton en een Rus sische visschersboot aangevallen. Het schip van 4000 ton werd door een torpedo- treffer tot zinken gebracht, terwijl de vjsschersboot met ontploffingsmiddelen werd vernield.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1