Churchill KUNST EN LETTEREN aan Verklaring van De strijd in Syrië Het Italiaansche Weer- machtbericht Ook Italië in oorlog met de sovjet-Unie Ultimatum aan Fransch Somaliland GEMEENTEMUSEUM KURHAUS ENGELAND Residentie-orkest Verklaring der Rijksregeering Soliste: Olly Folge Fonden, viool ONDERWIJS EN KERK DUITSCHLAND Duitsche mededeeling aan den Russischen ambassadeur CONCERT ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST HAAGSCHE TOONKUNST- AFDEELING Vichy protesteert bij de Britsche regeering Kamermuziek met gitaar GESPANNEN BETREKKINGEN TUSSCHEN BOELGARIJE EN RUSLAND VEREENIGDE STATEN Italiaansche consulaten gesloten HAAGSCHE COURANT Maandag 23 Juni 1941 le bl. pag. 3 Turkije besluit neutraal te blijven Engeland zal sovjet-Rusland helpen Corps diplomatique bij von Ribbentrop Damascus ontruimd Persstemmen over de jongste gebeurtenissen Onder Otto Glastra van Loon ge- KINDER-DANSMATINÉ KURHAUS de De tegen- ORGELBESPELING OUDE KERK DELFT De volgende orgelbespeling in de Oude Kerk te Delft zal worden gegeven door Bernard Renooij (organist der kerk), op Donderdag 26 Juni a.s.. des avonds acht uur. Ditmaal zal medewerking worden ver. leend door .het A capellakoor van het Col legium Musicum „D. F. Scheurleer”, onder leiding van Henri Geraedtsji Er zullen wer ken ten gehoore worden gebracht van Ne- derlandsche meesters, o.a. een orgel- ent een koorwerk van den juist overleden nestor der hedendaagsche toondichters, dr. Joh. Wagenaar. i DE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT De wet, welke president Roosevelt de machtiging geeft om ‘strenge controle uit te oefenen over het reizen van Ameri- kaansche burgers naar en uit de Vereen. Staten, is door het congres definitief aan genomen. De wet geeft den president het recht iedere immigratie tijdelijk stop te zetten. Een succes voor mevr. H. Muller-v. Gijen Zaterdagmiddag heeft mevrouw H. Mul ler van Gijen in het Kurhaus een kinder- dansmatinée gegeven, waarvoor veel be langstelling bestond en waarmede zoowei zij als haar leerlingen een groot succes hadden te boeken. Doordat dit het tiende jaar is, dat mevr. Muller-van Gijen in het Kurhaus demonstraties geeft van het re sultaat van haar dans-onderricht, had de matinée van eergisteren een vanzelfspre kend feestelijk karakter. De trouwe bezoe kers van deze middagen waren weer met enthousiaste belangstelling aanwezig en hebben zoowel de leidster als de leerlingen der dansschool (waaronder zich beslist goede talenten bevinden!) op hartelijke en spontane wijze hulde gebracht. Zoowel on der de solo-dansjes als onder de ensemble- dansen viel inderdaad zeer veel te waard- deeren, het bonte en uitgebreide program bood afwisseling genoeg. Ook uit paeda- gogisch oogpunt zijn dat zal men gaarne moeten toegeven opmerkelijke resulta ten bereikt. Het was. ondanks het prach tige weer en het als een sirene lokkende zeestrand, een sfeer in de zaal, waarmede men de kleinere en grootere uitvoerenden, maar vooral mevr. Muller-v. Gijen geluk mag wenschen. Britsche die de blokkade hebben hun vruchten reeds gedragen. In de maanden Maart en April deden zich bij de kleine kinderen sterfgevallen voor tengevolge van ontoe reikende voeding. ADRIAN AESCHBACHER De beroemde Zwitsersche pianist Adrian Aeschbacher maakt een tournée door Ne derland van 23 Juni tot 6 Juli. Aesch- bacher zal ook op een abonnementscon cert in het Kurhaus te Scheveningen op-, treden en wel op Zondagavond 6 Juli. Medewerkenden waren John Poth, viool, W. de Zoete, alt, K. Preuyt, fluit, A. J. Gaiser, gitaar en A. W. Ligtvoet, gitaar. Onder de makers van kamermuziekwer- ken met gitaar vindt men niet de groote namen, al zijn er beroemde meesters, die het tokkelinstrument wel degelijk in het orkest toegepast hebben. Maar bekoorlijke talenten zijn het, die de gitaar in de kamermuziek hebben ge bruikt. Kasper Kummer met "zijn Sere nade laat hooren hoe evenwichtig en aan- DE INTERNATIONALE TOESTAND S.P.T. meldt uit Londen: Het bureau van den Britschen ministerpresident heeft vannacht medegedeeld, dat in de eerst volgende zitting van het Lagerhuis *een verklaring zal worden afgelegd over den internationalen toestand. VOORSTELLINGEN IN DEN STADS SCHOUWBURG In verband mèt de later rijdende trams zullen de voorstellingen in den Stads schouwburg hier ter stede met ingang van morgenavond om kwart voor acht beginnen. in Syrië uit Vichy DVORAK-HERDENKING Op 8 September a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat de componist Ant. Dvorak geboren werd. Een feit, dat bij verscheidene groote muziekinstellingen het plan heeft doen rijzen tot een Dvo- rak-herdenking, waaraan ook de Haag- sche Toonkunstafdeeling haar aandeel zal hebben door het uitvoeren van twee zijner koorwerken, „Stabat Mater" opus 58 en „Te Deum” opus' 103, welke beide werken voor het eerst door de afdeeling zullen ten gehoore gebracht worden. De uitvoering zal plaats hebben eventueel op Zondagmiddag 14 December of op Woensdagavond 17 December. Als tweede uitvoering brengt zij op 22 April 1942 „La damnation de Faust” van Hector Berloz en in samenwerking met de vereeniging het Residentie-Orkest op 11 Maart 1942 haar jaarlijksche uit voering der Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach. De concerten zullen onder leiding staan van mr. Johannes den Hertog, di recteur der afdeeling. Stefani meldde gisteren uit RomeDe Italiaansche regeering heeft den sovjet-ambassadeur medegedeeld, dat zij zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de sovjet-Unie beschouwt. Resumeerend heeft de Duitsche re- geering derhalve de volgende verklaring af te leggen: In tegenstelling tot alle verplichtingen die de Sovjet-regeering op zich heeft ge nomen en in uitdrukkelijke tegenspraak tot haar plechtige verklaringen heeft zij zich tegen Duitschland gekeerd. Zij heeft le. Haar tegen Duitschland en Europa gerichte pogingen tot ontbinding niet slechts voortgezet, maar sedert het uit breken van den oorlog nog versterkt. Zij heeft 2. In steeds sterkere mate haar bui- tenlandsche politiek een voor Duitsch land vijandig stempel gegeven en zij is 3. Met al haar strijdkrachten gereed tot den sprong opgerukt naar de Duit sche grens- Daarmee heeft de Russische regeering de verdragen en overeenkomsten met Duitschland verraden en gebroken. De haat van het Bolsjewistische Moskou tegen het nationaal-socialisme was ster ker dan het politiek inzicht Het bolsjewisme staat in doodelijke vijandschap tegenover het nationaal-so cialisme. Het bolsjewistische Moskou- staat op het punt het nationaalsocialis- tische Duitschland bij zijn strijd om het bestaan in den rug aan te vallen. Duitschland is niet van zins bij deze ernstige bedreiging van zijn Oostelijke grens werkeloos toe te zien. De Führer heeft thans derhalve de Duitsche weermacht bevel gegeven te gen deze bedreiging met alle beschik bare machtsmiddelen op te treden. Het Duitsche volk beseft, dat het in den ko menden strijd niet slechts ter bescher ming van het vaderland aantreedt, doch dat het. geroepen is de geheele beschaaf de wereld te redden van de ^doodelijke gevaren van het bolsjewisme en den weg te banen voor den waren maat- schappelijken vooruitgang in Europa. Soliste: Rucky van Mill De ouverture „Midas” van Leo Ruyg- rok is een uitstekend geschreven stuk. Een geïnspireerde muziek in sprekenden vorm, die door vele vondsten in het bij zonder boeit. Het levensvolle, kernachti ge stuk werd met kleur, warmte en be wogenheid voorgedragen. Ook het spel van Rucky van Mill ont breekt het aan temperament allerminst, zooals met het Pianoconcert in Es-dur van Franz Liszt overtuigend bewezen werd. Een uitstekende virtuose is deze pianiste. Een misslag sluit dat niet uit. Er zijn klaarheid, kracht en een kernach tige, boeiende klankontwikkeling, die zich ook verzachten kan en dan voor bloeiend melos uitermate geschikt is. Wij hebben het heroïsche concert met karakter ge hoord. Zwier, gloed, temperament, het was alles op suggestieve wijze aanwe zig en deze hoedanigheden hebben niet nagelaten om de vertolking tot een mee- slëepende te maken. Het orkest gaf onder van Loon kleuryol en met relief zijn par tij. De weergave had groot succes en de soliste moest meermalen komen buigen, terwijl zij bovendiep met bloemen gehul digd werd. Na de pauze de compositie van een toondichter, die als de antipode van Liszt kan gelden, namelijk Claude Debussy, vootul zooals hij zich openbaart in „Prélude l’après-midi d’un faune”, muziek van bepeinzing, van droom, van wazig verschiet. De zachte teederheid dezer kunst vond in de klankgeving van het Residentie-orkest, een gevoelig me dium. En v. Loon heeft met sensitiviteit en uitnemend bëgrip het poëtische werk geleid. En Wagner’s „Hollfinder-ouver- ture” werd één-en-al onstuimigheid en vervoering. Welk een genialiteit al in dit vroege werk van den groeten, romantl- schen toondichter. Prachtig waren klank en drang. Geestdriftige bijval voor diri gent en orkest. De Fransche regeering heeft door haar ambassadeur in Madrid, Pietri, den Brit schen ambassadeur in Madrid, sir Samuel Hoare, een protestnota doen overhandigen tegen de houding der Engelschen jegens Fransch Somaliland De nota is in gelijken tekst door den Franschen ambassadeur te Washington, Henri Haye, aan de regee ring der Vereenigde Staten overhandigd. In deze nota wordt o.m. gezegd Op 9 Juni heeft generaal Wavell als algemeen gedelegeerde van de Britsche regeering mededeeling gedaan, officieel door brieven en circulaires, van een direct ultimatum, waarin Fransch Somali land categorisch opgeroepen werd om zich aan te sluiten bij de beweging van de Gaulle, anders zouden de inwoners van Fransch Somaliland door de brutale toe passing van een rigoureuze blokkade tot den honger worden veroordeeld. Generaal Wavell verduidelijkte zijn voornemens nog door te verklaren, dat de verscher ping van de blokkade van Fransch So- maliand terstond zou worden afgekondigd wanneer de kolonie weigerde aan de zijde van Engeland te strijden. Dit in de histo rie weergalooze ultimatum staat gelijk met de veroordeeling van een bevolking, die op een volstrekt onontgonnen bodem leeft, tot den langzamen hongerdood. Men streefde daarbij het doel na, haar te dwin gen rebel te worden jegens haar vader land. Fransch Somaliland heeft echter door de eenstemmigheid van zijn civiele en militaire bevolking zijn trouw aan de regeering van maarschalk Pétain te ken nen gegeven. In den loop van de beide laatste maanden, nu Fransch Somaliland is omsingeld door de Britsche en Gaullis tische troepen, hebben van de 2000 Fran schen, die in dit gebied wonen, slechts 6 de grens overschreden en dit waren mis dadige individuen. De door de overheid genomen maatregelen, uitvoering van een rigoureuze ten doel hebben. Dr. I. DE JONG OVERLEDEN In het Antoniusziekenhuis te Utrecht is Zaterdagmiddag op 64-jarigen leeftijd overleden de bekende schrijver dr. I. de Jonge, Sj. Hij was leeraar in de klassieke talen aan het Willebrorduscollege te Kat wijk a/d. Rijn en aan het Aloyisius-college alhier. Voorts was hij eenigen tijd re dacteur van „De Maasbode'^ en een der hoofdleiders van het bekende tijdschrift „Studiën”. Hij is eenige jaren te Rome werkzaam geweest aan de uitgave der brieven van den bekenden Jezuieten-generaal pater Roothaan, ter voorbereiding van diens za ligverklaring. Pater de Jonge heeft veel boeken ge schreven, waarvan het meest bekend Is „De orde der Jezuieten”, een wetenschap pelijk werk, dat in drie deelen versche nen is. De laatste jaren verbleef pater de Jonge als docent in het bekende Berg- mans-college, aan de Houtlaan, te Nijme gen. W. C. LOMAN OVERLEDEN Te Oosterbeek is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer W. C. Loman, die jarenlang in Zwolle heeft gewoond en in het geheele land bekendheid heeft ver worven. De heer Loman had in de tweede helft van de 19e eeuw te Zwolle een kostschool, welke werd bezocht door jongelui, die zich voorbereidden voor de toelatings examens aan de Cadettenschool te Alk maar, het opleidingsinstituut van de Ma rine en vor den dienst der Posterijen. Door de zich allengs wijzigende omstan digheden en de uitbreiding van het mid delbaar onderwijs, daalde het aantal leer lingen der school omstreeks het jaar 1900. De heer Loman werd tot schoolopziener benoemd en toen hij als zoodanig zijn taak te Emmen aanvaardde, werd de school, het Instituut-Loman, opgeheven. De overledene was Ridder in de Oré’ van Oranje-Nasseu. R1JKSCONSERVATORIU M VOOR MUZIEK Op Donderdag 26 Juni, des avonds om 7.30 uur zal in de zaal van het Conser vatorium aan de Korte Beestenmarkt 7 al hier door de leerlingen een voordracht oefening worden gehouden. Dn minister van buitenlandsche zaken, vo'i Hibbentrop heeft gisterochtend vroeg tl< chefs der diplomatieke missies van' de r.,et Duitschland geallieerde en bevriende landen ontvangen om hen te verwittigen van de besluiten der Duitsche regeering tot verweer tegen de dreigende gevaren van een Russischen aanval. Naar Stefani uit Sofia meldt, is het af breken van de diplomatieke betrekkin gen tusschen Boelgarije en sovjet-Rus land-ieder oogenblik te verwachten. Slowakije verbreekt diploma tieke betrekkingen met Rusland De Slowaaksche republiek heeft de diplomatieke betrekkingen met de sov jet-Unie verbroken. Naar de Associated Press meldt, is Zaterdag j.l. de tluiting van alle Ita liaansche consulaten in dg Vereenigde Staten bevolen. Het consulaire personeel moet het land vóór 15 Juli verlaten. Naar de Associated Press verder meldt, moeten voorts alle „agentschappen” en organisaties der fascistische regeering, met uitzondering van de ambassade, gesloten wprden. Hiertoe behooren het reisbureau, het Valuta-instituut, Italoka- bel, de Informatiebibliotheek, het ta- baksmonopolié, de commissie voor de wereldtentoonstelling, de leiding der Da Vinci-tentoonstelling en hot Newyork- sche economisch bureau. Stefani zoo gaat Associated Press voort is uit gezonderd, aangezien het niet als agent schap van de Italiaansche regeering staat ingeschreven. Dirigent: Willem van Otterloo De bekende violiste Olly Folge Fonden trad op het concert, dat gisteravond door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, onder leiding van den voortreffelijken di rigent Willem van Otterloo in een goed bezette Kurzaal werd gegeven, als soliste ten tooneele. Deze kunstenares, die reeds meermalen de erkentelijkheid heeft afge- dwongeri. door werken van moderne mees ters onder de aandacht te brengen, droeg ditmaal het beroemde eerste Vioolconcert in g kl. t. Van M. Bruch voor. Wanneer wij de bijna tropische temperatuur van gisteren in aanmerking nemen, moeten wij erkennen, dat het vertolken van deze com positie geen geringe taak voor Olly Folge Fonden was Onder deze omstandigheden werd het uitglijden op de snaren namelijk zoo goed als onvermijdelijk. Wij hebben deze soliste dan ook eenige onzuiverheden niet al te zwaar willen aanrekenen. Maar er waren toch ook factoren in haar ver tolking, welke niet met de warmte te ma ken hadden en die toch allesbehalve prij- zenswaardig waren. De rhythmiek was namelijk zoowel in het eerste- als in, het laatste gedeelte herhaaldelijk volkomen uit haar verband gerukt, zoodat de begelei ding van het orkest en dé slagvaardig heid van Willem van Otterloo, die de ma ten verbreedde en verkortte, als naar ge lang dit wenschelijk was, waarlijk de diep ste bewondering hebben afgedwongen. Waartoe bovendien het voortjagen in de Finale diende, aangezien de rhythmiek ook zonder dit opdrijven van het terppo reeds in het gedrang zou zijn gekomen door de concentratie op technische moeilijkheden, is ons niet duidelijk. Bovendien werd een climax in de hoogtepunten van vervoering van dit romantische concertyveelal niet bereikt. Daarentegen viel er in technisch opzicht in de vertolking van Olly Folge Fonden toch zeer veel te bewonderen. De stokverdeeling en de streek waren bijvoor beeld uitmuntend, terwijl toon en vibrato, ondanks het feit, dat de strijkstok rijkelijk slap gespannen was, door hun schoonheid boeiden. Er was dus veel in het spel van Olly Folge Fonden, waaraan wij haar gaarne in de toekomst nog aandacht zagen besteden, doch er waren ook vele kwaliteiten, welke wij oprecht kunnen loven. Het auditorium heeft Olly Folge Fonden met applaus en bloemen gehuldigd Het orkest vertolkte onder leiding van Willem van Otterloo de Akademische Fest. ouverture van J. Brahms, het symphoni- sche gedicht „Saul en David” van J. Wa genaar en „Shéhcrazade” van N. .A Rims- ky-Korssakow. Met „Saul en David” heb ben orkest en dirigent den grooten, eenige dagen geleden gestorven Nederlandschen toondichter de hem toekomende eer be wezen. Weliswaar klonk het koper soms wat scherp, maar de harmonische schoon heid van dit prachtige werk werd op voor treffelijke wijze belicht. In „Shéhérazade” trokken vooral de soli van hoboïst, fagot- tist en eersten violist de aandacht, terwijl het Rotterdamsch Philharmonisch orkest zich als geheel uitmuntend van zijn taak heeft gekweten. EX-KONING PETER IN ENGELAND AANGEKOMEN Ex-koning Peter van Zuid-Slavië is in Engeland aangekomen met de voorma lige Zuidslavische regeering. WINANT TERUGGEKEERD Naar Reuter meldt, is de ambassa deur der Vereenigde Staten in Groot- Brittannië, Winant, gisteren in Groot- Brittannië aangekomen. Na een bezoek gebracht te hebben aan Washington, is Winant aan boord van een Boeing-bommenwerper den Atlanti- schen Oceaan overgestoken. EXAMENS Handel s-economisch biblio- theek-e 1 ee s z a a 1 w e r k. Het diploma van de „schriftelijke cursus voor oriëntatie in handels-economisch bi bliotheek- en leeszaalwerk” werd door de Centrale Vereeniging voor openbare lees zalen en bibliotheken uitgereikt aan de dames: S. van der Beek, Amsterdam, H. M ,J. H. van Beeck, Amsterdam, M. K- wenaar, Bergen. M. Loeff, ’s-Gravenh- G. Ratelband. Haarlem, J. C. Van P Visser, Voorburg, B. A. C. de Vries, Hil- Rotterdam, H. J. Sprangere. Breda, H A. versum. Het 382e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt „In den afgeloopen nacht hebben afdee- lingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmula op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de spil aanvallen gedaan op opslag- plaatsen, batterijen en versterkingen te Tobroek. In de zóne van Boeg-Boeg zijn gemechaniseerde strijdmiddelen en Brit sche troepenconcentraties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djimma ontruimd, die tot open stad ver klaard is om verliezen onder de burger bevolking te voorkomen. Onze troepen hebben stellingen verder naar het Westen betrokken. Het kleine Italiaansche garni zoen, dat te Djimma was gebleven, heeft dc stad aan de Engelschen overgegeven en wapeneer verkregen. Op den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten in een collectieven aan val gedurende ,de eerste helft van Juni op een belangrijk vijandelijk convooi, waarvan melding werd gemaakt in het Weermachtbericht van 6 Juni, 15 stoom schepen met een gezamenlijken inhoud van 98.000 ton tot zinken gebracht, een vijandelijken torpedobootjager getorpe deerd en een groot tweemotorig vliegtuig neergeschoten. Deze duikbooten stonden onder bevel van korvettenktfpitein Luigi Longanesi Cattaneo, korvettenkapitein Manlio Petroni, korvettenkapitein Gui- seppe Roselli Lorenzini„ luitenant ter zee Mario Pollona en luitenant ter zee Pas quale Terra.” ONDERHOUD TUSSCHEN GOEBBELS EN PAVOLINI Rijksminister dr. Göbbels heeft van daag een eerste uitvoerig onderhoud ge had met den Italiaanschen minister voor volksopvoeding, Pavolini, over de samen werking der beide spilmogendheden op de gebieden, welke haar ministeries be treffen. Vrljz. Chr. Jongerenbond Hedenavond spreekt dr. J. C. A. Fetter, predikant bij de Rem. Geref. gemgente hier ter stede, op een samenkomst, wel ke de Vrijz. Chr. Jongerenbond op „Meer en Bosch” belegt, over: „Mijn ervarln-. gen als predikant”. De bijeenkomst vangt om 8 uur aan. HET VOEREN VAN BUITEN LANDSCHE PROPAGANDA De minister van buitenlandsche zaten, Cordell Hull, heeft gisteren verklaard, dat hij een wetsvoorstel tegen het voe ren van buitenlandsche propaganda zal indienen. Tevergeefs heeft de sovjet-regeering herhaaldelijk gepoogd de ware bedoelin gen van haar politiek te verbergen. Daar toe behoort bijvoorbeeld de maatregel, dien zij enkele weken geleden heeft ge nomen, toen zij den Noorschen, Belgi schen, .Griekschen en Zuid-Slavischen ge zant wegzondhet stilzwijgen., dat de Britsche pers bewaarde over de verhou ding DuitschlandRusland, daartoe noopt door ambassadeur Cripps in over leg met de Russische regeering en ten slotte ook het onlangs gepubliceerde dé menti van Tass, dat probeerde de betrek kingen tusschen Duitschland en Rusland als volkomen correct voor te stellen. In alinea zes wordt verklaard, dat de anti-Duitsche politiek van de Russische regeering op militair gebied gepaard ging met een steeds toenemende concentratie 1 van alle beschikbare Russische strijd- krachten langs een uitgestrekt front van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee. Reeds in den tijd, dat Duitschland in het Wes ten zeer in beslag werd genomen door den Franschen veldtocht, toen zich in het Oos ten slechts uiterst geringe Duitsche troe- penonderdeelen bevonden, begon het Rus sische opperbevel met de stelselmatige verplaatsing van vrij groote troepencon tingenten naar de Oostelijke grens van Duitschland, waarbij bijzondere ophoo- pingen werden geconstateerd bij Oost- Pruisen en het Gouyernement-Generaal en voorts bij Roemenië in de Boekowina en in Bessarabië. Ook bij Finland werden de Russische garnizoenen voortdurend ver sterkt. De verplaatsing van steeds nieuwe Russische divisies van Oosti-Azië en den Kaukasus naar Europeeseh Rusland vorm de eveneens een maatregel op dit gebied. Russisch opdringen aan de grens Uit een en ander blijkt, dat de Russi sche troepen steeds dichter naar de Duit sche grens schoven, ofschoon van Duit sche zijde geen militaire maatregelen werden getroffen, die een dergelijke Rus sische actie hadden kunnen motiveeren. Eerst dit optreden van Rusland heeft de Duitsche Weermacht tot tegenmaatre gelen gedwongen. Indien evenwel nog de geringste twij- fel mocht bestaan, aan de agressiviteit van den Russischen opmarsch, dan is deze volstrekt opgeheven door de berichten, die het opperbevel van de weermacht de laatste dagen heeft ontvangen. Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt, dat de groepeering van de Russische troe pen en vooral van de gemotoriseerde en gepantserde formaties geschied is op een wijze, waardoor het Russische opperbevel te allen tijde in staat was op verscheidene plaatse* een aanval op de Duitsche grens te doen. De berichten uit Engeland over de on- derhandelingen van den Engelschen am bassadeur Cripps, over nog nauwere sa menwerking tusschen de politieke en mili taire leiding van Engeland en die van Sov- jet-Rusland benevens de oproep van den vroeger steeds anti-Russisch gezinden lord Beaverbrook, tot steun aan Rusland, in zijn komenden strijd, met alle beschik bare krachten en de opwekking aan de V.S. om hetzelfde te doen bewijzen ondub-. belzinnig, welk lot men het Duitsche volk zou willen bereiden. Het Turksche persbureau publiceert het volgende officieele communiqué: Ten aanzien van den toestand, ont staan door den oorlog tusschen Duitsch land en de sovjet-Unie, heeft de regee ring der republiek besloten de neutrali teit van Turkije af te kondigen. Von Papen bij Saradjogloe De Duitsche ambassadeur von Papen, heeft gisteren den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, een bezoek gebracht om hem op de hoogte te stellen van het Duitsche op treden tegen Rusland. Tijdens dit onder houd heeft von Papen de verzekering gegeven, dat Turkije niet bij den Russi schen oorlog zal worden betrokken, al dus S.P.T. Ter gelegenheid van de voorlezing der hota van het ministerie van buitenland sche zaken aan de sovjet-regeering heeft de minister van buitenlandsche zaken Medegedeeld dat hij den sovjet-ambassa deur. Dekanosov. heeft ontvangen. Hij heeft hem medegedeeld, dat de Duitsche regeering, met het oog op de vijandige politiek der sovjet-regeering en de bedrei ging der Duitsche grenzen door de reus achtige concentraties van het roode leger. Met ingang va» Zondhg, tot militaire af- Weermaatregelen is overgegaan. CREMATIE MEVROUW A. H. LOEFF- BOKMA Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijke overschot van de schrijfster, mevr. A. H. Loeff-Bokma, overleden te Haar lem. Aanwezig waren mej. M. E. v. d. Boon, leerares, namens directrice en leeraressen van de Middelbare school voor meisjes te Haarlem, mej. J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice dezer school, mej. S. C. Land, leerares aan deze school, mej. C. N. H. de Jong, leerares aan de 1ste Ge meentelijke H.B.S. te Haarlem, dr. W. R. M. Noordhoff, predikant der Remon- strantsche gemeente, mëvr. G. Strick van Linschoten-Ras, C. W. J. Mook, C. van Aken, W. E. Rooseboom, D. v. d. Meulen, J. O..H. Uilkens, H. Prins. P. H. Goed hart, allen te Haarlem, P. M. Ariëps Kap- pers. L. J. van Roosendaal, notaris, J. H. L. Roozemeyer, allen te Amsterdam. P. Veltman, Diemen, mevr. dr. W. D. Hel derman, Velsen, e.a. Mevr. dr. Anema-HulZinga te Haarlem sprak een enkel woord van afscheid en zeide, dat de nagedachtenis van de ont slapene in gezegende herinnering zal blij ven. De heer M. Pollatz te Haarlem, zeide, dat de overledene voor velen een echte vriendin was. Zij was vol warme en har telijke belangstelling, een kunstenares, die haör scheppende kracht gaf in letter kundige, aesthetische uitbeelding. In haar werk legde zij haar gansche ziel en wat zij aan schoonheid schouwde, wist zij in woorden uit te beelden. Een zoon der ontslapene, de heer A. Loeff te Brepkelen. herdacht hoe zijn moeder het verdriet om de kinderen en kleinkinderen, die ver weg zijn, moedig gedragen had. Zij bezat de gave om te kunnen luisteren en wij hebben de vruch ten van haar geest mogen plukken. Een groote schare van vrienden heeft haar lijden der laatste maanden verzacht. Mevr. A. E. v. d. Masch Spakler-Cnoop Koopmans zong, begelei door den orga nist, George Robert, Psalm 122 van Huy gens en bij het dalen van de kist „Heer, neem mijn beide handen”, van F. Silcher. De-zoon dankte voor de belangstelling. DE ONDERGANG VAN DE DUIKBOOT 9 De commandant van de duikbooten op den Atlantischen Oceaan, admiraal Ed wards, heeft geseind, dat hij gelooft de gezonken duikboot 9 te hebben ontdekt op 440 voet diepte. Hij heeft drijvende voorwerpen gevonden, welke behooren tot de inwendige uitrusting en welke een teeken vormen, dat de boot door den waterdruk is gebroken. Hij is er vrijwel zeker van, dat alle aan boord zijnde mannen zijn omgekomen. De pogingen om de bemanning te red den, zijn gestaakt, daar men het niet meer mogelijk acht, dat er nog iemand leeft. Wegens de geweldige diepte, waarop de duikboot ligt, zal men hoogst waarschijnlijk ook er van af zien; de boot te lichten. Ministerpresident Churchill heeft Zon dagavond voor de Britsche radio een toespraak gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat het conflict tusschen Duitsch land en Sovjet-Rusland hem niet heeft verrast, dat hij Stalin hierop reeds had voorbereid. Churchill was van meening, dat niemand over de politiek Van de Engelsche regeering in twijfel kan zijn, daar de Britsche regeering er naar streeft Hitler te vernietigen. Wie tegen Hitler strijdt, is derhalve Engeland’s vriend, wie met hem strijdt, Engeland’s vijand. De Britsche regeering heeft der halve besloten Sovjet-Rusland te helpen, voor zoover heif in haar macht ligt. In zijn radiorede heeft de minister president nog verklaardEngeland zal aan alle vrienden en bondgenooten in de wereld een oproep richten om Sovjet- Rusland te steunen. Engeland heeft Sovjet-Rusland iedere technische en economische hulp aangeboden, welke het gebruiken kan. Voorts beweerde de mi nisterpresident, dat het voor Sovjet- Rusland bestaande gevaar ook een gevaar vóór Engeland en de Vereenigde Staten is. zijn maatregelen gedwongen hebben. De geheele politieke^ toestand heeft voor Duitschland een gunstig aspect. Het gemeenschappelijke optreden van Duitschland, Finland en Roemenië, is een strategisch meesterstuk, dat Rusland in een moeilijke positie brengt. trekkelijk van klank een gitaar met een fluit en» alt doen kan. De werking herin nert in de verte aan die van het clavecim- bel. De gitaar is echter meer in het bij zonder tot begeleidingsinstrument voorbe schikt, zooals de Sonate van Granani (in combinatie met viool) aantoonde en waar bij het tokkelinstrument ten opzichte van het strijkinstrument bij de melodievoëring moest achterstaan, al bleken zoo nu en dan fijne melodische trekjes mogelijk. Beide genoemde werken zijn geschrev 'n in den smaakvollen Haydn-Mozart-stijl, gelijk wij die van deze navolgers kennen. In een compositie van Leonardo de Call worden wij aan den jongen Beethoven soms herinnerd. De vertolkingen mochten er zijn. Charmant kwamen de timbres der instrumentep uit in de vereeniging fluit- alt-gitaar. En ieder behandelde zijn instrument uit nemend, technisch, qua klank en in mu zikaal opzicht. De alt vormt, een wel zeer boeiende kleurschakeering. De bespeling geschiedde trouwens met de noodige ex- zeer te waardeeren geweest. De warmte pressiviteit. Ook de vioolvoordracht is maakte het moeilijk de snaren op stem ming te houden. Alle lof voor fluit en gi taar. Met een Serenade van F. Carulii voor twee gitaren zijn ons de mogelijkheden van dit instrument getoond. Hoe verdien stelijk ook vertolkt, wij nooren toch liever werken, waarin dit klankkarakter het deel eener verscheidenheid uttmaakt. Dan een compositie van meer relief, van teekenender licht en schaduw, een Sere nade, D-dur voor fluit, viool en alt van Beethoven. De heeren Preuyt en de Zoete gaven een uitnemende vertolking van hun partijen en ook het spel van John Poth kwam nu voordeelig tot zijn recht. De toon klinkt aangenaam en laat, waar neodig, een expressieve kleurigheid hooren. Van de voordracht doet de eenvoud sympathiek aan. Dynamische verschillen worden ver zorgd, terwijl zoowel gevoeligheid als kernachtigheid zich doet gelden. Luchtig, pittig, scherp van rhythme en sluitend in samenspel is het geestrijke werk gespeeld., Tot besluit een Trio in Bes-dur van. Leonardo de Call, ditmaal voor viool, alt en gitaar, een muziek van innerlijkheid en f raaien vorm. De violist heeft de canti lene innig en delicaat „gezongen”. De al tist liet zijn partij een smaakvolle tegen stelling en tevens aanvulling zijn, terwijl de gitarist zijn samenbindende rol uitste kend vervulde. Menuet en slot-Rondo vormden een le vendige afwisseling, die in karakter en met temperament tot haar recht werd ge bracht. Met hartelijken bijval rehgeerde het vrij talrijke publiek. Ook elders heeft men van zijn waardeernig getuigd, ter wijl den beiden gitaristen bloemen zijji aangeboden. Een uitzonderlijk programma waarvan met belangstelling is kennis genomen. Over den oorlogstoestand wordt officieel het volgende medegedeeld. De dag van gisteren (Zaterdag) was gekenmerkt door de ontruiming van Da mascus door de Fransche troepen en door de uitbreiding der operaties tot het Syrische woestijngebied. Na dertien dagen van strijd in het gebied van Kissoeen de onmiddellijke omgeving van Damas cus, in het verloop waarvan de Fransche eenheden permanent stonden tegenover naar getal superieure en van de zwaar ste wapenen voorziene strijdkrachten, hebben de Engelschen het vliegveld en de Zuidwestelijke voorstadjes van Damas cus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op voldoenden af stand te houden en om een uit de opera ties noodgedwongen voortvloeiende ver nieling van heilige plaatsen van den Islam te vermijden, heeft het Fransche opperbevel gisteren den troepen bevolen Damascus te ontruimen. De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad nieuwe stellingen betrokken, stand wordt voortgezet. In West-Syrië hebben belangrijke ge motoriseerde strijdkrachten, komende uit Irak, de grens overschreden en zijn in de richting Palmira opgerukt. De vijande lijke strijdkrachten worden onophoudelijk door het Fransche luchtwapen met bom men en mitrailleurvuur bestookt. Deze actie is in den loop van gisterochtend onafgebroken voortgezet. Verder Ooste lijker hebben de Fransche troepen Aboe Kemal heroverd. In Zuid-Libanon en aan de kust wederzijdsche bedrijvigheid der artil lerie. Het aantal gevangenen, dat sedert het begin van de operaties is gemaakt, bedraagt meer dan 1500. Afgezien van de aanvallen op de van Irak uit opruk kende Britsche strijdkrachten, heeft het Fransche luchtwapen zijn acties in de andere sectoren van het front voortgezet. Volledige overeenstemming EngelandRusland De Engelsche berichtendienst publiceert een verklaring van.Tass, dat volledige overeenstemming is bereikt tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. Dit Britsche bericht acht men in po litieke kringen te Berlijn in zooverre op merkelijk, daar Londen reeds weinige uren na de proclamatie van den Führer de bevestiging van het daarin onthulde dubbele' spel der bolsjewistische macht hebbers door het officieele Russische persagentschap publiceert. In de commentaren van de Duitsche Maandagochtendbladen komt een blijde in stemming met het besluit van den Führer tot uitdrukking. „Der Montag” schrijft, dat deze beslissing een openbaring is over de toekomst van de politieke ontwikkeling. Het bolsjewisme was er toe besloten Duitschland midden in den beslissenden strijd den dolk in den rug te steken. Het Duitsche volk dankt Adolf Hitler, dat hij dezen vijand nooit uit het oog heeft ver loren. De „Völkischer Beobachter” wijst er op, dat ook dit offensief ontsproten is aan een gebiedende noodzakelijkheid, welke geen andere oplossing toelaat. De Führer heeft zich echter ook ditmaal de wet van hande len in den strijd tegen Duitschlands vijan den niet laten ontrukken. Het Hamburger Fremdenblatt noemt deze nieuwe phase van den oorlog ’n kruistocht welke zonder uitzondering de sympathie van Europa heeft en welke ook andere landen als geestdriftige banierdragers mee sleept. DE INDRUK IN ITALIË Het bericht van den Duitscheu opmarsch tegen Rusland werd gisteroentend te 6 uur door alle Italiaansche zenders verspreid en maakte overal diepen indruk, alaus Ste fani. Italië is het geheel eens met de mo tieven, welke Hitler voor den nieuwen oorlog heeft aangevoerd. Toen te 1 uur n.m. de Italiaansche omroep meldde, dat ook Italië in staat van oorlog met de Sov jet-Unie is, werd dit bericht overal met de grootste geestdrift ontvangen. Het fas cistische Italië is er trotsch op, thans aan de zijde van de Duitsche, Finsche en Roe- meensche kameraden, den strijd tegen Sovjet-Rusland. dat het in Spanje heeft verslagen te hervatten. De diplomatieke medewerker van Stefani verklaart, dat de Italiaansche openbare meening het bericht van dezen oorlog met voldoening en opluchting heeft opgeno men. De oorlog tegen de sovjets en hun onvermijdelijke vernietiging zullen der halve door de Italiaansche openbare mee ning als een fundamenteel element voor een rechtvaardige en duurzame Europee- sche nieuwe ordening worden beschouwd. Het Italiaansche volk is bereid, met zijn strijdkrachten aan den strijd tegen de sov jets deel te nemen en wel daar, waar Mus solini en Hitler dit zullen bevelen. De soli dariteit van Italië met Duitschland is een solidariteit voor de volle honderd procent. De meening in Parijs De Parijsche „Matin” schrijft o.a.: dat het bolsjewistische Rusland 20 jaar lang alle volkeren en alle landen heeft verra den. Overal verzwakt het communisme de afzonderlijke landen. Frankrijk is er een bewijé voor, hoe ver de ontbindende leer stellingen van het communisme kunnen gaan. Thans is aan het onbeperkte bandie tendom van de regeerders in het Kremlin een hal„ toegeroepen. De „Aujourdhui” schrijft: De thans be gonnen veldslag is voor de toekomst van de Europeesche beschaving van beslissende Deteekenis. S.P.T. verneemt uit Parijs, dat het nieuws van den oorlog tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie de grootste opwin ding heeft veroorzaakt onder de talrijke Russische emigranten en bij velen van hen hoop heeft gewekt op spoedigen terugkeer naar hun vaderland. De Russische kerk op de Rue Daru, kon gisteren de menschen niet bevatten, die er kwamen bidden voor den ondergang van het verfoeide bolsje wistische bewind. Duitschland tot maatregelen gedwongen De Japansche bladen geven eenstemmig als hun meening te kennen, dat Japans doel eener nieuwe ordening van Oost-Azië onwrikbaar blijft bestaan. De „Tokio Nitsji Nitsji” wijst er op. dat de voortdurende kuiperijen van Moskou, Duitschland tot

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 3