HAAGSCHE COURANT Registratie van op volkstuintjes komst BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN Dinsdag 24 Juni 1941. HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Slachtoffers de warmte van BEZOEKT DERDE BLAD Wie hun aangifte moeten herhalen Productie van z.g. schijntuinen moet worden ingeleverd Luistervergunningen zyn verzonden DE GEMEENTERAAD HET ZUIDERPARK GLAZENWASSCHER VAN DAK GEVALLEN Door de warmte der laatste dagen sterven vele visschen in den Hof vijver alhier. Per roeiboot heeft men hedenmorgen een partij van de oppervlakte geschept, welke tot veevoeder zal worden verwerkt (PolygoonJ STERKE SOVJET-KAZEMATLINIE DOORBROKEN DE MOGELIJKHEDEN VAN HET ZWEMONDERWIJS AAN HAAGSCHE SCHOOLKINDEREN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN TE LOOSDUINEN Groote successen bij lucbtgevechten RECHERCHEUR LOSTE WAAR SCHUWINGSSCHOTEN BEGRAFENIS Dr. P. J. KROMSIGT Schatting van de opbrengst en inlevering van bonnen Tobroek gebombardeerd van wijzing gesteld. de distributie aan waar- Enkele leden konden de verleiding een duik in het koele water niet weerstaan No. 17909 OVERTREDERS VAN DE DISTRIBUTIEBEPALINGEN aanraking !..j strijder uitbreiding kleedcellen. beteekenen betrekking de tot BERLIJN, 24 Juni. (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in een krachtigen aanval en na hevige gevechten een sterke Sovjet- kazematlinie in het centrum van het Oos* telijke front doorbroken. Ten nadeele van een stad- genoot is op één der stations een gouden horloge gerold. lijk kunnen kleeden. Dit aantal is echter te klein, zoodat het dringend noodzakelijk is, dat er meer cellen komen. Vooral in de middag- en avonduren vormen zich soms lange rijen van wa’chtenden. Zoo lang er nog geen kleedcellen bij zijn ge komen, verdient het aanbeveling, dat zij, die ook in den ochtend wel eens vrij hebben, in dien tijd gaan zwemmen, aan gezien het er dan rustig is. het schoolzwemmen van groote hygiëni sche waarde is en een heilzame invloed heeft op het lichaam, terwijl het bovendien karaktereigenschappen als zelfvertrouwen, wilskracht, reinheidsgevoel en saamhoorig- heid versterkt. Daarom wees men ons er op, dat het meest ideale zou zijn, indien de gemeen te haar medewerking zou willen ver- leenen om aan de bestaande binnen baden, aparte, kleine baden te bouwen, uitsluitend bestemd voor het school zwemmen. Dit zou zonder groote kosten op betrekkelijk eenvoudige wijze kun nen geschieden, aangezien men vanzelf sprekend reeds beschikt over de noodige machines, welke uit den aard der zaak zeer kostbaar zijn en thans moeilijk te verkrijgen zijn. Ook heeft men hiervoor betrekkelijk weinig materialen noodig. Niet alleen zouden op deze wijze meer kinderen les kunnen krijgen, maar ook kan men de inrichting van aparte school- baden aanpassen aan de behoefte. Het is b.v. niet noodig, dat er aparte douches komen, maar één groote douche in buis- vorm, zoodat allen tegelijk kunnen dou chen. De kleedkamertjes kunnen zoo in gericht worden, dat de onderwijzer of onderwijzeres gemakkelijk toezicht kan houden op zijn (haar) leerlingen, hetgeen voor het vlotte verloop van niet te onder schatten beteekenis is. De Haagsche lagere scholen, bijzondere en openbare, worden bevolkt door een 68.000 kinderen. Het ligt in de bedoeling om in de eerste plaats de leerlingen van de 2 hoogste leerjaren te laten profiteeren van de mogelijkheid om te leeren zwem men onder schoolzwemmen. Volgens een ruwe schatting zouden dan een 15.000 leer lingen geregeld zwemles moeten krijgen. De gelegenheidspachters In deze gevallen staat het aanstonds vast, dat goede cultuurgrond, waarvan de opbrengst aan de voedselvoorziening der geheele Nederlandsche gemeenschap had moeten ten goede komen, aan deze be stemming wordt onttrokken ten voordeele van enkelingen of van bepaalde groepen, die de productie uitsluitend voor zichzel- ven reserveeren, omdat zij hiertoe finan cieel in staat zijn De tuinen, waarvan hier sprake is, hebben met wezenlijke volkstuintjes niets te maken. Zij zijn al leen een gevolg van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Reeds vrij geruimen tijd geledefi. hebben de provinciale voed- selcommissarissen dan ook gepubliceerd, dat de opbrengst van dergelijke schijn tuinen evenals die van normale landbouw bedrijven bij de overheid zal moeten wor den ingeleverd. Eenige weken geleden richtte de secre- taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming aan de gemeentebesturen een schrijven, waarin hij er op aandrong, het onderwijs in het zwemmen zooveel moge lijk te bevorderen, o.m. door contact te zoeken met de besturen van semi-gemeen- telijke en particuliere zwemgelegenheden. De secretaris-generaal zeide in deze cir culaire tevens zich er van bewust te zijn, dat er gebrek aan voldoende zwemgele genheden is. De onderwijsautoriteiten van onze stad zijn er in het algemeen sterk voor, dat het schoolzwemmen zooveel mogelijk ver breid wordt, zoodat zij ongetwijfeld de noodige medewerking zullen verleenen om althans voor de hoogere leerjaren het zwemmen als onderdeel van het vak licha melijke oefening op alle scholen in te voeren. Den Haag beschikt over 3 particuliere zwembaden, n.l. Regentes, Mauritskade en Boschbad. en over een gemeentelijk bad, n.l. het Zuiderparkzwembad. Aan het einde van het jaar hoopt men ook de bad inrichting aan de Escamplaan gereed te hebben, dat een basin heeft van 18 bij 7 meter en speciaal bestemd voor het schoolzwemmen. In den zomer zijn er dus in totaal 5 zwembaden, die dienstbaar ge maakt kunnen worden aan het school zwemmen, in den winter 4, aangezien dan het Zuiderparkzwembad gesloten is. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de directeuren der zwembaden en hun de vraag voorgelegd, hoeveel kinde ren er in hun inrichtingen in klassever- band eens per week kunnen zwemmen. Voor zulke volkstuinhouders en voor de eigenaren van tuingrond op eigen erf zal dan ook een soortgelijke regeling, als voor de landbouwers geldt, in toepassing ko men. Ter geruststelling kunnen wij mede- deelen, dat bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal worden ingehou den, de opbrengst van de volks- en an dere tuinen zeer laag zal worden geschat. H. W. VERHOOP OVERLEDEN Te Wassenaar is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer H. W. Ver hoop, oud-directeur der Westinghouse Brake Company. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag a.s. te 4 uur op de Ned. Herv. Begraafplaats te Was senaar. JUBILARISSEN BIJ HUS Maandag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer P. A. de Graaf als bakker en de heer T. P. Bleyenga als bezorger in dienst traden bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken ,,De Zeeuw” B. Hus. Zij werden in den middag ontvangen op het.hoofdkantoor van de onderneming, waar zij door directie en chefs werden gehuldigd. De zilveren medaille en het diploma voor 25 jaar trouwen dienst van de Ned. Vereeniging van Werkgevers werden uitgereikt. Van de directie ontvingen zij de gebrui kelijke enveloppe met inhoud, terwijl aan de dames bloemen werden aangeboden. De luistervergunningen aan degenen, die een aangifteformulier hebben inge zonden, zijn thans alle verzonden. Hou ders van een radio-ontvangtoestel, die vóór medio Mei j.l. daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen luisterver- gunning hebben ontvangen, moetn op nieuw een aangifteformulier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aan- „herhaalde aangifte” worden gesteld. De aangifteformulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen ver krijgbaar zijn, moeten na invulling en onderteekening aldaar worden inge leverd. FRONT VAN NERING EN AMBACHT De districtsvertegenwoordiger voor het district ’s-Gravenhage en omstreken van het „Front van Nering en Ambacht” meldt ons het volgende De groepeering van de in het Front van Nering en Ambacht georganiseerde mid denstanders heeft de laatste weken snelle vorderingen gemaakt. Zoo zijn bereids de volgende vakgroepen opgerichtTextiel (waaronder ressorteerenmanufacturiers, medehandelaren, behangers en allen, die met een textielvergunning te maken heb ben) sigarenwinkeliers, steen- en boek drukkers. kappers, loodgieters, electri- ciens, smeden en installateurs van centrale verwarming), fotografen en fotohandela, ren, brood- en banketbakkers, schilders" drogisten, kleermakers, terwijl de oprich ting van een aantal nieuwe vakgroepen in een vergevorderd stadium is. Onder lei ding van den districtsvertegenwoordiger komen de vakgroepvertegenwoordigers des Dinsdags- en des Donderdags, des avonds van 7.309.30 uur bijeen, in het districts- huis der N.S.B., Nassaulaan 21, Den Haag Van de gelegenheid om hun vertegenwoor diger over diverse aangelegenheden te raadplegen, wordt reeds door de leden een ruim gebruik gemaakt. Het district beschikt thans ook over ad viseurs op rechtskundig en economisch ge bied. zoodat de leden ook op dat terrein voorlichting en bijstand kunnen krijgen. Districtsvertegenwoordiger is de heer H. J. Hagelen Hzn., Leeuwendaallaan 19, Rijswijk, Z.H Het Zuiderparkbad Een groote deelneming is alleen moge lijk, indien het onderwijs zorg draagt voor een perfecte organisatie en een zoo genaamd rol- of overlap-systeem in het leven roept, d.w.z., als de eene groep uit het water is, moet de andere al weer klaar staan. Dit geschiedt thans reeds in het Zuiderparkzwembad. Iedere zwemles kan ongeveer drie kwartier duren. Vijf minuten voor het aankleeden, 5 minuten douchen, 20 minuten zwemmen en 15 mi nuten voor drogen en aankleeden. In het algemeen is 20 minuten per keer voldoen de om het zwemmen aan te leeren en de kinderen bewegingsvrijheid te verzeke ren. Vooral in het begin moet natuurlijk eerst het droogzwemmen beoefend wor den. De groepen kunnen 35—50 leerlingen tellen. selpositie van ons volk geschaad. Immers, bij volkstuintjes is het gebruik van den grond, van zaaizaad, pootgoed en kunst mest, zelden of nooit zoo doelmatig als in het bedrijf van den ervaren land- en tuin bouwer. Daarbij wordt, tengevolge van de noodzakelijke scheidingen tusschen de per ceeltjes, in totaal een kleinere oppervlakte bebouwd. Bovendien is het een bezwaar, dat de opbrengsten ten goede komen aan enkelingen, als een extra rantsoen boven het algemeen geldende. Voor zoover de gebruikte grond had kunnen worden aan gewend in de normale landbouwbedrijven welker productie aan ons volk in zijn ge heel ten goede komt, beteekenen de volks tuintjes een achteruitgang voor de alge- meene voedselvoorziening. Te Voorschoten is aangehouden een 60-jarige slachter, die er van verdacht wordt een schaap en een koe frauduleus geslacht en verkocht te hebben buiten de distributie om. De man is naar den Haag overgebracht. Op verzoek van de Haagsche politie is te Sassenheim aangehouden een 29- jarige tuinder, die ervan verdacht wordt, een kalf en een varken fraudu leus geslacht en buiten om verkocht te hebben. Zaad en pootgoed Wat nu de op handen zijnde registratie betreft, hierdoor kunnen de bonafide volkstuintjes worden onderscheiden van de ongewenschte uitwassen. Zoo zal het voor de voedselcommissarissen mogelijk wezen, de productie van die schijnvolks- tuinen in haar i eheel bij de overheid te doen inleveren. Verder zal men na een registratie aan de houders van volkstuin tjes de noodige vervoerbewijzen, b.v. voor aardappelen, kunnen verstrekken en zal men hen van behoorlijk zaaizaad en poot goed kunnen voorzien, zonder gevaar van de distributieregeling, pootgoed licht Voor de uitreiking van de aangekon- digde distributiebescheiden (bonkaarten voor vleesch, brood, enz.) moeten zich de inwoners der voormalige gemeente Loos- duinen, van de namen aahvangende met Br. t.m. einde B en M morgen. Maan dag 25 juni, melden in éen lokaal van de hulpsecretarie te Loosduinen, ingang Wilhelminastraat 5 (geopend van 8 tot 5 uur). NOENMAAL DER „DEUTSCH-NIEDER- LANDISCHE GESELLSCHAFT” Het Ned. Perskantoor te Berlijn meldt o.m.: De vacantieleergangen van het ,,Aus- landswissenschaftliche Institut” van de Berlijnsche universiteit, waaraan om streeks 60 Nederlanders deelnamen, zijn thans afgeloopen. Tot afscheid bood de „Deutscl.-Niederlandische Gesellschaft” den Nederlandschen» cursisten een noen maal aan. Behalve de deelnemers aan de leergangen was een groot aantal Duit sche overheidspersonen en vertegenwoor digers der Nederlandsche kolonie te Ber lijn verschenen. Het noenmaal vond weer plaats in de prachtige zalen der „Kame- radschaft der Deutschen' Künstler" nabij den Tiergarten waar ook de eerste ont vangst der Nederlandsche cursisten had plaats gehad. Staatsraad Helfferich, de voorzitter der ..Gesellschaft", was thans zelf uit Hamburg overgekomen, om den Nederlanders een „tot weerziens” toe te roepen. De tweede spreker was prof, van Dam, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, die namens de Duitsch- Nederlandsche Kultuurgemeenschap sprak. De laatste spreker was mr. dr. H. J. von Brucken Fock uit 's-Gravenhage. Hij dankte voor de wijze, waarop de „Deutsch- Niederlandische Gesellschaft” de Neder landers ontvangen en geholpen heeft. PROVISIE OVER DE VERHOOGDE PRIJZEN Aan een mededeeling van den pers dienst van het N.V.V. ontleenen wij Vele handelsreizigers, die op provisie- basis werken, zagen tengevolge van de oorlogsomstandigheden hun inkomsten in belangrijke mate afnemen. De Algemeene Ned. bond van handels- en kantoorbedien den en handelsreizigers „Mercurius”, aan gesloten bij het N.V.V., heeft deze zaak aanstonds ter hand genomen. Het college van Rijksbemiddelaars deelde den bond mede, dat het standpunt van dit college en van den gemachtigde voor de prijzen het volgende is„In de verschillende prijzenbeschikkingen is geen rekening ge houden met de provisiekosten bij den ver koop, aangezien handelsreizigers behoo- ren tot het normale personeel van de ondernemers. Hiervan uitgaande, is de ondernemer ingevolge de verordening no. 111/1940 d.d. 19 Augustus 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen, gehouden de bestaande salarisnormen te handhaven. Mocht de werkgever kunnen aantoonen. dat de inkomsten van de rei zigers onredelijk zijn gestegen of het hem niet mogelijk is door te betalen op de oude provisiebasis. dan zal hij bij het college van Rijksbemiddelaars vergunning moeten vragen voor provisieverlaging”. De Algemeene bond van handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers „Mercurius” heeft hiermee dus bereikt, dat provisie uitbetaald moet worden ever de verhoogde prijzen Een belangrijk re sultaat voor de handelsreizigers. Het „Boschbad" en de Regentes" In het Bosbad zouden per week onge veer 56 klassen kunnen zwemmen, waarbij er op gerekend is, dat de klassen gemid deld 40 leerlingen sterk zijn. Dit betee- kent dus, dat per week ongeveer 2200 leerlingen van de lagere school in klasse- verband daar kunnen zwemmen. In de Regentes kunnen ongeveer 44 ploegen van 50 kinderen, is eveneens 2200. per week geplaatst worden en in de Mauritskade bij normaal bedrijf ongeveer 3000 kinde ren per week in klasseverband. Deze laatste badinrichting beschikt over 2 ba sins. In het eene bassin is dan plaats voor 25 en in het andere voor 35 kinderen in groepsverband. Uit het bovenstaande volgt dus, dat in de 3 particuliere zwembaden winter en zomer per week ongeveer 7400 kinderen klasgewijze les kunnen krijgen. Zooals men weet, wordt het schoolzwem men des zomers reeds eenige jaren be oefend in het Zuiderparkzwembad, dat zich daartoe uitstekend leent De belang stelling hiervoor is van jaar tot jaar toe genomen. zelfs zoo, dat men dit jaar met het schoolzwemmen al „tegen den zolder” zit, men kan er geen uitbreiding meer aan geven in dit bad. Per week krijgen daar thans 1382 jon gens en 1282 meisjes in klasseverband zwemles van de zwemmeesters. Deze 2644 kinderen zitten in 51 klassen. Doordat men over 2 bassins beschikt kunnen telkens 2 klassen tegelijk zwemles krijgen. Het is ons nog niet bekend hoeveel kin deren er in het bad aan de Escamplaan zwemles kunnen krijgen, aangezien de regeling daarvoor door de bevoegde auto riteiten nog niet is uitgewerkt. Aanbouw van speciale bassins gewenscht. Het schoolzwemmen heeft vooral in de kleinere baden, natuurlijk verschillende bezwaren voor de kinderen en voor de inrichtingen zelf. Men is echter gaarne bereid deze te ondervangen, aangezien ontduiking van welk gevaar vooral bij dreigt. Om al deze redenen maatregelen, die met volkstuintjes op handen zijn, geen belem mering, maar een ordening van het volks- tuinwezen en een bescherming van de goede soort volkstuintjes. Verwacht mag dan ook worden, dat de bonafide belang hebbenden bij de registratie volledige medewerking zullen verleenen. Wellicht zal op bestuursleden van desbetreffende vereeniginge.n en bonden een speciaal beroep worden gedaan. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling binnenkort over te gaan tot een regis tratie van alle volkstuintjes. Deze registra tie is onder meer noodi"^ opdat, nu de op brengst van onzen bodem zooveel mogelijk aan ons volk in zijn geheel moet ten goede komen, de bonafide - volkstuintjes zullen kunnen worden onderscheiden van onge wenschte uitwassen. Er bestaan tegenwoordig namelijk ver schillende categorieën van volkstuintjes. Vroeger dienden volkstuintjes hoofdzake lijk als een soort buitenverblijfje met wat bloemen en groentencultuur en een prieeltje van liefhebbende stadsmen- schen voor wie gemeentebesturen grond beschikbaar stelden, omdat de liefde tot de natuur er door werd gewekt. Nu aan de voedselvoorziening van ons volk zekere beperkingen zijn opgelegd, zijn er ook menschen, die, door middel van een volks, tuintje probeeren, zonder te hooge kosten en met tamelijk veel krachtsinspanning zelf tot de voedselvoorziening van hun ge zin bij te dragen. Zijn zulke volkstuintjes uit een oogpunt van algemeen nut toe te juichen? Dit hangt er vanaf, of er grond voor wordt gebruikt, die ook anders voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen zou zijn aangewend. Men moet bij de be- oordeeling van deze vraag de teelt van gras op weide- en hooilanden gelijk stellen met die van graan, aardappelen en derge lijke. Dikwijls is dit niet het geval. Volks, tuintjes worden namelijk vaak ingericht op perceelen bouwterrein, langs spoorlijnen, verkeerswegen of kanalen, op strooken grond, die reeds aan het normale land bouwbedrijf waren onttrokken, op gedeel ten van fabrieksterreinen, enz. wordt op zulke gronden voedsel voortgebracht en wordt voor deze productie minder voort- brengingswaarde verbruikt, dan de op brengst bedraagt, dan moet die productie worden toegejuicht. Wordt echter de grond, voor volkstuin, tjes bestemd, aan het landbouwbedrijf ont. trokken, dan wordt de algemeene voed- TECHNISCH GILDE IN NEDERLAND De N.S.B.-persdienst meldt: Op Donderdag 26 dezer zal door de afdeeling Groot-Den Haag van het Tech nisch Gilde in Nederland een bijeenkomst worden gehouden in het gebouw van ,,De Haagsche Kunstkring”, Lange Hout straat 7. De/.e bijeenkomst vangt te 8 uur pre cies aan. De heer J. R. de Jong zal spre ken over: „De nieuwe tijd en de tech niek”. Alle technici uit Den Haag en omgeving zijn hartelijk welkom. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juni. (D.N.B.)Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: „In het Oosten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche Weermacht onder groote successen volgens de plan nen. In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een Britsch patrouille vaartuig tot zinken gebracht en twee vijandelijke koopvaarders ernstig be schadigd. Bij een Britsche poging om overdag het bezette gebied binnen te dringen, zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij deze gevechten gin gen vier Duitsche vliegtuigen verloren. Een verdragende batterij van de ma rine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht havenwer ken aan den mond van de Theems en in het Zuidoosten van Engeland gebombar deerd. Groote branden braken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in Noordwest-Duitsch- land een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor eenige burgers gedood of gewond wer den. Verscheidene woongebouwen wer den getroffen. Nachtjagers hebben één, marinegeschut twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een afdeeling nachtja gers schoot haar 200ste vijandelijke toe stel neer. Het jachteskader onder bevel van luitenant-kolonel Mölders behaalde op 22 Juni zijn 750ste overwinning in de lucht. tig genietend van het koele ijs. Aan ont snappen viel voor hem nu niet meer te denken. Hij is overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Hedenochtend omstreeks half tien zag een rechercheur van den Centralen Op sporingsdienst den hem bekenden 46-ja rigen van L., die nog drie maanden ge vangenisstraf te goed had, in de binnen stad loopen. L. zag ook den rechercheur, zoodat hij het veiliger voryi, er vandoor te gaan. De rechercheur begon een ach tervolging. L. deed of hij de Boekhorst- straat in wilde loopen, maar hij rende de Brouwersgracht op en vervolgens naar het Hoogezand. De rechercheur loste eenige waarschuwingsschoten, maar L. stoorde zich daar niet aan. Hij riep zijn achtervolger tenminste toe: „Schiet maar raak”. De schoten zijn hem echter noodlottig geworden, want op het geluid ervan kwam de motorpo litie aan. L. bleek een zijstraatje te zijn ingegaan, zoodat hij uit het gezicht van de politiemannen was geraakt. De mo torpolitie zocht alle zijstraten van de Boekhorststraat af en inderdaad zag zij L. staan in een ijssalon, schijnbaar rus- Gisteren is„ zooals gemeld, op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. P J. Krom- sigt, emeritus predikant. Het woord heeft daarbij in de eerste plaats gevoerd dr G. Oorthuys namens den kerkeraad en het ministerie van pre dikanten te Amsterdam. Spr. wees er op. dat dr. Kromsigt reeds als student op prachtige wijze de betrouwbaarheid van den Heiligen Schrift als Gods woord verdedigde. Hij was een geliefd prediker, die vierkant in de gereformeerde geloofs belijdenis stond en die wist wat hij geloofde. De gemeente Amsterdam heeft hem zeer lief gekregen en zal hem nie* licht vergeten. Ds. de Wilde sprak een enkel woord namens het fonds voor bijzondere leer stoelen. Dr. Kromsigt werd volkomen terecht wel eens de hoogleeraar zonder katheder genoemd. Zijn arbeid is een groote zegen geweest voor tal van stu denten Ds. H. Bakker zeide namens de con- fessioneele vereeniging en het comité der Gereformeerde kerk: hij was een pastor in hart en nieren, die door Gods genade met den oppersten herder der zielen in aanraking kwam. Dr. Kromsigt was een echte strijder en een zachtmoedig Christen. Hij maakte zich geen vijanden omdat hij streed met de wapenen der ge rechtigheid. Ds. Grolle sprak woorden, die getuig den van groote waardeering voor den overleden leermeester van vele theolo gische studenten. Hij stuwde zijn leer lingen op tot het werken in een weten- schapelijken geest. Staatsraad Schokking voerde het woord als een der oudste vrienden van den overledene. Hij dankte hem voor hetgeen hij in zijn leven beteekent heeft. Nadat nog gesproken had ds. Wester man Holsteyn, een zwager van den over ledene, bracht ds. Terlaak Poot een laat- «ten groet over van ds. Gravemeyer, den secretaris der Synode der Ned. Herv. Kerk. Behalve voor de studenten heeft hij ook veel beteekend voor de collega's. Een zoon van den overledene, de heer J. Kromsigt heeft aan de groeve voor de belangstelling bedankt. i na i aldaar worden Wel zal de schatting, eenvoudigheidshalve, volgens een vaste norm moeten gebeuren. Nu moeten wij nog een categorie tui nen noemen, welke in het geheel niet be antwoorden aan, wat wij onder volks tuintjes plegen te verstaan, en die slechts in schijn volkstuintjes zijn. Wij bedoelen de tuinen van personen, die van boeren een perceeltje landbouwland pachten en dit door den boer of door anderen laten bewerken. Zoo verzekeren zij de op brengst van het lapje grond voor zich- zelven en verschaffen zij zich ten aanzien van de voedselvoorziening een onrecht- matigen voorsprong op hun medeburgers. Sommigen hunner pachten individueel een dergelijk stukje grond, anderen in ge organiseerd verband. in den vorm van vereenigingen. Ook personeel van bepaal de fabrieken houdt zich hiermede, collec tief. bezig Van een onbeheerd staande bakfiets in het Bloemenkwartier zijn 16 pakjes roomboter ontvreemd. Te Delft is aangehouden en overgebracht naar den Haag een 30-jarige slager, die verdacht wordt van heling van rijwielen, boter en radiotoestellen. Ten nadeele van een stad- genoot is van een onbeheerd staand transportrijwiel een colbertjasje mei distributiebescheiden ontvreemd. Vermindering van rantsoenen voor volkstuinders Dit zal tot op zekere hoogte kunnen worden ondervangen, wanneer de ge schatte opbrengsten der volkstuintjes in mindering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuin tjes. Gebeurt dit, dan zal het rede lijkerwijze ook moeten gelden voor allen, die een moestuin houden op hun eigen erf Voor de landbouwers zijn reeds soort gelijke maatregelen getroffen. Van den oogst van bepaalde producten mogen zij slechts een beperkte hoeveelheid voor de voorziening van hun gezin behouden. Ver der krijgen zij b.v. geen aardappel- en melkkaarten. En voor huisslachtingen moeten zij hun vleesch-, voor het bakken van eigen brood hun broodkaarten af staan. Op deze manier houden de land bouwers geen bonnen over, waarmee han del zou kunnen worden gedreven. In ge lijksoortige omstandigheden als zulke landbouwers verkeeren echter houders van volkstuinen welke zoo groot zijn, dat zij niet meer met een verkleinwoord kunnen worden aangeduid waarin aardappelen worden verbouwd, die voor het gezin geheel of grootendeels voldoen de zijn. LINKERONDERBEEN GEBROKEN Door den geneeskundigen dienst is de 14.jarige B. B.uit de Ruisdaelstraat, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Hij was in de Jacob van Campenstraat van zijn fiets gevallen, waardoor hij het linkeronderbeen had gebroken. Op uitnoodiging van wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. brengen de gemeente raadsleden een bezoek aan de groote ge meentebedrijven en instellingen. Zaterdag stond het Zuiderpark op het programma De belangstelling voor deze excursie was groot, hetgeen waarschijnlijk wel te dan ken was aan het stralend mooie weer en aan den roep van schoonheid, waarin zich het park mag verheugen. Allereerst werd onder leiding van den heer S. G. A. Doorenbos, directeur van den Plant soenendienst, een man. die ontzaglijk veel heeft bijgedragen tot de verfraaiing van onze stad, het park bezichtigd. De heer Doorenbos wees op het vele schoons en het vele bijzondere, dat het park in zich bergt. Er zijn tallooze zeldzame bloemensoorten te bewonderen, bloemen, die heel dikwijls nog niet eens in den handel gebracht zijn door de kweeke rsen Daarnaast echter vormt het Zui derpark ook een staalkaart van Neer- lands planten, struiken en boomen, zoodat een tochtje door dat park niet al leen zeer prettig is, maar ook buitenge woon leerzaam. Na het bezoek aan het park werd den Gemeenteraadsleden een verfrissching aangeboden in den vorm van een bezich tiging van het Zuiderpark-zwembad Ver schillende Raadsleden bleken hiervan nog niet genoeg te hebben, want zij verdwe nen spoedig in de kleedcellen om te gaan zwemmen. Ir. A. J. Gurck, adjunct-directeur van de Duinwaterleiding, die de filterinstal- latie heeft ontworpen, waardoor het water in het bad zoo helder is, dat men overal den bodem kan zien, de heeren J. Beek en B. Verwaal hebben voor dit bezoek een uiteenzetting gegeven over het bad en het zwemmen in het alge meen. Het zwemmen werd reeds vele dui zenden jaren voor Christus beoefend in Egypte. Ook bij de Grieken en Romeinen stond de zwemkunst in hooge eere. Dit is in latere eeuwen in Europa niet steeds het geval geweest. Zoo is het in Weenen zelfs langen tijd verboden geweest. De laatste tientallen jaren zijn voor de zwemkunst en de zwemsport weer veel gunstiger, aangezien men de groote waarde ervan inziet. Vooral in het begin van de herleving van de belangstelling voor de zwemsport werd het gevaar van het overbrengen van ziekten in de baden aanzienlijk overschat. Er zijn slechts eenige, welke overgebracht kunnen wor den. Door het filtreeren en doqf het toe voegen van chemicaliën is men erin ge slaagd de gevaren van he toverbrengen van ziekten geheel te ondervangen. Het zwembad in het Zuiderpark heeft steeds aan een dringende behoefte vol daan. Op den dag der opening werden reeds 1207 baden genomen, in het ge heele seizoen 1925 werden niet minder dan 114.750 baden genoteerd. Dit aantal daalde het volgende jaar tot 94.370, maar steeg daarna weer tot precies 237.000 in 1939. In 1940. toen het eerst op 22 Juni geopend kon worden, dus een maand later dan anders, werden niettemin 213.067 baden genomen. In het thans loo- pende seizoen zijn reeds, van 28 Mei tot 13 Juni 25.389 baden genoteerd en 300 personen ingeschreven voor de zwem lessen. In 1927 werd begonnen met het school zwemmen. waaraan in dat jaar ongeveer 12.000 schoolkinderen deelnamen. In 1940 kwamen 20.000 kinderen van 51 scholen eens per week zwemmen. Een bijzonderheid is het, dat ook blin den en gebrekkigen in het Zuiderpark bad komen zwemmen. Aan ongeveer 20 blinden is reeds les gegeven en allen hebben hun diploma behaald. Het diplomazwemmen geschiedt het eind van het seizoen. Dan worden alle candidaten op één dag geëxamineerd. De beide bassins hebben tezamen een waterinhoud van 8000 kub. meter, de grootste diepte bedraagt 3,30 m. Het manenn- en het vrouwenbad zijn gescheiden doar caissons, welke wegge waard oor één wedstrijdbaan In het ziekenhuis overleden Gistermiddag omstreeks één uur is de 16-jarige glazenwasscher A. A. van Z. uit de Westerbaenstraat bij werkzaamheden aan een perceel aan de Laan van Poot, alhier, van het dak gevallen. Hij kwam in de acht meter lager gelegen tuin neer en bleek een schedelbasisfractuur te heb ben opgeloopen Hij werd door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- hingen werden gisteren 2299 baden ge nomen, in het Volkszeebad Scheveningën 2681, in het Volkszeebad Kijkduin 465, in het zwembad Zuiderpark 5315. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 66 en in het Zui- Iwparkbad 73 graden. ROME, 24 Juni (Stefani). In zijn Weermachtbericht no. 384 maakt het Italiaansche Opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden gisteren de versterkingen en een con- centratie gemechaniseerde strijdmidde len de vesting Tobroek. Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagveld van Solloem bedraagt het aantal Engelsche pantserwagens, dat in handen der troe pen van de as gebleven is, thans 249, waaronder zich 12 in volmaakten toe stand bevinden. In Oost-Afrika: Op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval ondernomen dooft de troepen, die deel uitmaakten van het garnizoen van Uolchefit onder bevel van kolonel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linie» door en brachten den vijand zware ver liezen toe, waarbij gevangenen werden gemaakt en kanonnen, wapens en mu nitie buitgemaakt. Bij deze actie heb ben zich een afdeeling Amhara’s en een afdeeling Altipiano bijzonder onder scheiden. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gisteren een vlucht boven Syra cuse gemaakt, waarbij het hospitaal van het Roode Kruis getroffen en een vrouw gedood werd. nomen kunnen worden, bassin ontstaat met een van 100 meter. Nadat de inrichting een heeft ondergaan telt zij 400 200 voor dames en 200 voor heeren, be nevens vier kleedlokalen, in elk van zich ongeveer dertig kinderen tege-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9