De oorlog Oost-Europa m No. 17910. 1941. Reacties van de As op den strijd in het Oosten I xz 5 Woensdag 25 Juni. Diepe deuk geslagen in de Sowjet-grensstelling en aan aan De strijd in Syrië De bolsjewistische Maginot-linie Spanje en de strijd tegen de Sovjet-Unie I I I 3 8 5 Deelneming van Slowakije den oorlog VERDUISTEREN van 10.06 uur n.m. tot 5.19 uur v.m. Angelsaksische reacties op den oorlog tegen de Sovjet-Unie De krijgsverrichtingen het Oostelijk front - t '-'s jaAn de van en Prawda waarschuwt tegen te veel optimisme „Europa moet het Bolsjewisme verslaan” Verbitterde gevechten bij Palmyra Nachtdienst dokters: 2 ft A ft 1. OSENDARP DOOR DEN RIJKS- COMMISSARIS ONTVANGEN s w 5 3 V Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Sovjet-vloot in den Bosporus Italiaansche tegenmaatregelen voor Amerikaansche onderdanen Eden spreekt in het Lagerhuis De Duitsche luchtmacht in actie Telegram van Dr. Tiso aan den Führer Duitsche torpedoboo^en in de Noordzee Van Viborg tot Odessa De wet van het handelend op treden ligt bij de Duitschers Japansche stemmen over de ontwikkeling "Beschouwt ngen „Diplo” en Gayda t HAAGSCHE COURANT PRIJS DEK ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Moskou van Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Het officieele bericht van gisteren over den militairen toestand in Syrië legt er den nadruk op. dat de Fransche strijd krachten haar tegenstand in alle sectoren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdeelingen, om haar Oostelijke flank te dekken, sedert ver scheidene dagen aanvallen ondernomen bij Djezzin, welke na verbitterde gevechten van. man tegen man door de Fransche Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 en dr. de mo- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 ft A s ft A A 1 A A A A ft A ft A wapeu. Var stateerd worden. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. grip van het gevaar, dat Boodschap Episcopaat heeft geduurd. In een hoofdartikel van de Pravda”, zoo meldt S.P.T., wordt de bevolking der sovjet-Unie gewaarschuwd zich niet aan overdreven optimisme over te geven. Het blad schrijft o.m. „de tegenstander is buitengewoon sterk en gevaarlijk, de strijd zal groote verliezen kosten en de geheele Unie zal groote offers moeten brengen. Sovjdt-vliegtuigen boven Finland De rijksberichtencentrale te Helsinki deelt mede, dat sovjet-vliegtuigen op nieuw de Finsche grens hebben geschon den en dat sovjet-batterijen Finsche sche pen hebben beschoten. Luchtalarm te Boekarest Gistermiddag om 6.40 uur is te Boeka rest luchtalarm gegeven, dat 20 minuten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. «6. Tel. 721187 De Slowaaksche minister-president minister van buitenlandsche zaken, Tuka, heeft gisterochtend den Duitschen gezant te Presburg, Ludin, ontvangen en hem medegedeeld, dat de Slowaaksche republiek thans officieel aan den oorlog tegen de sovjet-Unie deelneemt. De Slowaaksche regeering heeft een op roep tot het volk gericht, waarin zij zegt In volledige solidariteit met het groot- Duitsche Rijk neemt het Slowaaksche volk zijn plaats in ter bescherming van de Europeesche beschaving. Afdeelingen van onze weermacht zijn over de grenzen der Slowaaksche republiek getrokken om zich met het strijdende Duitsche leger te vereenigen. De president van de Slowaaksche repu bliek, dr Tiso, heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden„Op het oogenblik, waarop Slowakije met de wa pens in de hand zich aansluit bij den strijd om het lot van de Europeesche ge meenschap, veroorloof ik mij, Uwe Excel lentie nogmaals de verzekering te geven van de trouw en verbondenheid van het Slowaaksche volk en zijn regeering alsook van zijn onwrikbare geloof aan de over winning. God zegene ons besluit.” De Führer heeft daarop als volgt ge antwoord „Ik dank Uwe Excellentie voor uw tele- S.P.T. meldt uit Istanboel, dat de Zwarte Zee-vloot der sovjet-Unie reeds Zondag in den Bosporus is op gemerkt Verdere bijzonderheden ontbreken. militaire doelen der Sovjet-Unie. Wapenfa brieken, troepenconcentraties en luchtba ses alsmede opslagplaatsen van benzine en munitie werden vernietigend getroffen. Zoo bestookte een enkel Duitsch gevechts vliegtuig Maandag een transport benzine met bommen. Drieëntwintig gevulde tank wagens sprongen onder luid gedreun en met reusachtige steekvlammen uit elkaar. De luchtdruk der ontploffingen was zoo geweldig, dat het Duitsche vliegtuig nog op 500 meter hoogte heen en weer werd geschud. Reeds gedurende de eerste twee dagen van den strijd vernielden Duitsche ge vechtsvliegtuigen talrijke pantserwagens van het Sovjet-leger. Sovjet-divisie vernietigd Duitsche eenheden zijn, naar van be voegde zijde aan het D.N.B. wordt mede gedeeld, Maandag na door de vijandelijke grensstellingen te zijn heen gebroken, op een Sovjet-divisie gestuit. Nog voor de Duitsche troepen zich goed en wel voor den strijd gereed konden maken, stortte de divisie onder Duitsch vuur ineen en werd vernietigd. In gereedheid staande Sovjet-pantserstrijdkrachten werden door het Duitsche luchtwapen uiteengedreven. De Duitsche verliezen bij deze gevechten waren buitengewoon gering. In één sector werden 180 pantserwagens vernield. Moskou accepteert militaire missie Als gevolg ^an de besprekingen tus schen den ambassadeur der Sovjetunie Maiski en den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden is tusschen de Britsche en de Sovjet-regeeringen een overeenkomst gesloten, waarbij de Sov jet-Unie haar goedkeuring hecht aan het zenden van een Britsche militaire en eco nomische missie naar Moskou. De Australische minister-president Menzies heeft den volledigen steun van da Australische regeering toegezegd. Een soortgelijke verklaring heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Fraser, namens zi^il regeering afgelegd. Roosevelt over den alge- meenen toestand In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat men de Sovjet- Unie zooveel mogelijk exportlicenties zal verleenen. Evenwel kon de president nog niet overzien, wat er in de Vereenigde Staten voor export beschikbaar is. Overi gens heeft hij nog steeds geen berichten uit Moskou en weet hij dus niet, of en wat de Sovjetregeering wenscht. De in de Vereenigde Staten begonnen werfcampagne om Amerikaansche tech nische deskundigen naar Engeland te sturen, verdient allen steun, want de Britsche regeering heeft verzekerd, dat deze technici niet gebruikt zullen worden in den strijd. Roosevelt zeide te weten, dat noch Canada noch Engeland van de Noord-Amerikanen een eed van trouw verlangt en dat daarom elke Amerikaan het recht heeft, tot het Engelsche leger toe te treden. Officieel wordt uit Rome meegedeeld In verband met den door de Amerikaan sche regeering getroffen maatregel, vol gens welken 't Italiaanschen burgers ver boden is, zonder speciale vergunning der autoriteiten het gebied van de Vereenig de Staten te verlaten, heeft de Italiaan sche regeering eenzelfden maatregel voor de Amerikaansche burgers getroffen, die in Italië, in de onder Italiaansche con- tróle staande of de door de Italiaansche troepen bezette gebieden wonen. Oordeel der Amerikaansche pers De Newyorksche bladen behandelen in commentaren het conflict tusschen Duitschland en de Sovjetunie. De „New York Daily Telegraph” schrijft, dat wan neer Hitler de Sovjetunie niet snel ven» Gayda in de „Giornale” De oorlog van, de spil tegen de sovjet- Unie heeft, naar de „Giornale d’ Italia” in een hoofdartikel schrijft, de Angelsak sische oorlogsophitsers in een ernstig di lemma gebracht, n.l. de vraag, of zij het in oorlog met de spil gekomen sovjet regime zullen verdedigen, of ten minste neutraal zullen blijven. Na een verwijzing naar de eigenmachtige overvallen van de sovjet-Unie op de Baltische landen en den heldhaftigen verdedigingsstrijd van Fin land tegen het Moskousche sovjet-leger, herinnert het blad aan de verontwaardi ging van de Britsche en Noord-Ameri- kaansche politici jegens de sovjet-Unie naar aanleiding van den aanval op Fin land en aan de scherpe redevoering van Roosevelt van 27 Mei 1940. Dat is de re den, waarom die mannen thans in den klem zitten. Desondanks heeft Churchill reeds aan de sovjet-Unie hulp toegezegd. In het Britsche Lagerhuis is gisteren, naar de Engelsche berichtendienst meldt, een debat gevoerd over den politieken toestand. Nadat minister-president Chur chill in zijn inleiding verklaard had, dat hij hoopte nog in den loop van den zo mer een oorlogsconferentie van het Em pire bijeen te kunnen roepen, heeft mi nister van buitenlandsche zaken Eden ge sproken over de betrekkingen tusschen Engeland en de sovjet-Unie. Uitgaande van de bekende Angelsaksi sche propagandastelling, dat Duitsch land naar de wereldheerschappij streeft en ook de strijd tegen de sovjet-Unie slechts een middel tot dit doel is, herin nerde Eden eraan, dat reeds in 1933 En geland met de Sovjet-regeering te Mos kou was overeengekomen, een verklaring af te leggen, behelzende dat er geen be langenconflicten in de een of andere be langrijke kwestie van de internationale politiek tusschen beide mogendheden be stonden. Engeland heeft bij talrijke gelegenhe den in het verleden de mogelijkheid van een samenwerking met de Sovjet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hinderpalen getracht uit den weg te ruimen. Hij be vestigde het reeds door Churchill verkon digde feit, dat de Britsche regeering met het oog op z.g. aanvalsplannen van Duitschland zich met Moskou in verbin ding had gesteld „voor het afwenden van het gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigde”. Eden persoonlijk heeft met toestemming van den minister-president den Sovjet ambassadeur te Londen aan de hand van inlichtingen op de hoogte gesteld en ge waarschuwd. Een formatie Sovjet-gevechtsvliegtuigen Is Maandagochtend bij een poging om Oost-Pruisen binnen te vliegen vernietigd. Duitsche jagers bonden den strijd aan met de Sovjet-bombardementsmachines in het grensgebied en schoten in korten tijd 20 vijandelijke toestellen neer. Het eene vijandelijke bombardementsvliegtuig werd ha het andere uit zijn formatie weggescho ten en stortte neer, terwijl een deel der bemanningen trachtte met valschermen Veilig neer te komen. Tot dusver zijn 10 dooden geborgen en verscheidene gevan genen gemaakt. De Duitsche jagers ein digden den strijd zonder eigen verliezen. Opnieuw trachten zwakke afdeelingen der Sovjetluchtmacht gistermorgen een aanval op Oost-Pruisen te doen, welke eveneens door den Duitschen afweer werd verijdeld. De vijandelijke vliegtuigen stie ten op een zoo welgericht afweervuur, dat zij onmiddellijk, van koers moesten ver anderen en hun' bommen boven het vrije Veld moesten laten vallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar- fleercn zonder ophouden de belangr/jke van het Duitsche aan alle Diocesen Het Duitsche Episcopaat heeft op 24 Juni den geestelijken van alle diocesen een boodschap doen toekomen, waarin de strijd tegen de sovjet-Unie een strijd voor ’t Christendom der geheele wereld wordt genoemd. De geestelijken krijgen op dracht, op de komende Zondagen in hun preeken er op te wijzen, dat het Christen dom juist in het bolsjewistische Rusland blootgesteld is geweest aan wreede ver volgingen. In leidende Katholieke kringen spreekt men er van, dat het Duitsche episcopaat binnenkort in een boodschap aan den Führer tot uitdrukking zal bren gen, dat de Katholieke kerk van Duitsch land met woord en daad den gigantischen strijd tegen het bolsjewisme zal onder steunen. (WeUbildrPolygoon)i Dinsdagochtend is in Madrid een groote betooging gehouden door vele duizenden studenten en leden van den Phalanx, met hun vlaggen en met groote transparanten. De betoogers trokken tenslotte naar het partijsecretariaat. Hier waren hooge per soonlijkheden, o.m. de minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Suner, aanwe, zig. Suner richtte tot de menigte een toel spraak van den volgenden inhoud „Kameraden. Dit is geen oogenblik voor veel woorden. De Phalanx velt op dit oogenblik haar vonnis. De Sovjet-Unie is schuldig. De Sovjet-Unie was schuldig aan onzen burgeroorlog. Kameraden. Weest thans indachtig aan de stem, die u zal roepen. Weest bereid. Het verslaan van. de Sovjet-Unie is de dringende eisch van Europa”. In den loop van den middag namen de betoogingen in de Spaansche hoofdstad bij zonder indrukwekkende vormen aan. Voor de Britsche ambassade kwam een groote menschenmenigte bijeen, die uitdrukking gaf aan haar ongenoegen over de samen zwering van Engeland met de Sovjet-Unie in kreten als „Weg met de Sovjet-Unie”, ,,Weg met Engeland”, „Gibraltar” en ge juich voor Duitschland, Finland, Roemenië en Spanje.. Van het 'gebouw der Britsche ambassade werden verscheidene vensterruiten inge worpen. De menigte werd door de politie uiteengedreven. Britsche ambassadeur bij Suner De Engelsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Suner, om te protesteeren tegen de betooging voor de Engelsche ambassade. Spaansch legioen in oprichting In Spanje bestaat het plan om een Spaansch legioen te vormen, dat tegen de Sovjet-Unie zal worden ingezet. Serrano Suner, de Spaansche minister van buiten landsche zaken heeft het plan reeds goed gekeurd. Het Spaansche legioen zal waar schijnlijk onder leiding van generaal Asuncio staan. Te Madrid verluidt, dat de oprichting van dit vrijwilligerscorps, dat geheel op initiatief van de Phalanx is gevormd, een binnenlandsche politieke beteekenis heeft De toestand te Moskou United Press meldt uit MoskouMen ziet hier in de straten steeds meer bur gers met gasmaskers. Duizenden burgers worden gebruikt om de openbare gebou wen te bewaken. De arbeiders, die bewa pend zijn, worden opgeleid om in staat te zijn hun fabrieken te verdedigen. Des nachts is Moskou volkomen verduisterd. De politie-agenten leiden het verkeer met lichtgevende glazen staven. Er is geen uitgaansverbod vastgesteld. De restau rants, theaters, bioscopen e.d. zijn ge opend. Evacuatie van Japansche vrou wen en kinderen Officieel is, naar S.P.T. bericht, te To kio bekend gemaakt, dat de Japansche ambassade in Moskou alle Japansche vrouwen en kinderen heeft bevolen, de sovjet-Unie te verlaten. Zij zullen mor gen per speciale gelegenheid naar Gar bin vertrekken. Vanochtend te kwart over zeven werd het eerste groote alarm voor Helsinki en .omgeving gemaakt. Wat later naderden op groote hoogte 15 sovjet-vliegtuigen uit Westelijke richting, die over de stad vlo gen. Finsche jagers en net afweergeschut traden krachtig op. Naar verluidt, zijn 2 der aanvallende vliegtuigen neerge schoten. Schade van beteekenis is niet aangericht. S.P.T. seint uit Berlijn: „De bolsjewis tische Maginot-linie” noemt men in Fin sche kringen alhier de versterkingen in Westelijk.Rusland, die naar het voorbeeld van de Maginot-linie zijn gebouwd. Zij strekken zich uit van Viborg tot Odessa, de sterkste vlootbasis der Sowjet-Unie in de Zwarte Zee en zijn 2700 km. lang. De voornaamste stellingen in Zuid-Fin- land zijn uit den oorlog tegen Finland bekend. Zij strekken zich uit van het Ladogameer tot de Finsche golf, in den rug beschermd door Kroonstad en Le ningrad. Kroonstad is de voornaamste vlootbasis der Sowjets in de Oostzee en naar evenredigheid versterkt. De oorlog tegen Finlahd was voor namelijk een oorlog om gunstige strategische posities te verkrijgen tegen Duitschland. Een der voornaamste bedoe lingen der Sowjets was voorts de voor ste stellingen zoo ver mogelijk van Kroon, stad te verwijderen. Het tweede deel der verdedigingslijn begint bij Riga en volgt den loop van de Duna. Deze versterkingen moeten de ha vens in de bezette gebieden en ook Le. ningrad beschermen. De derde lijn meer dan 2.000 k.m. lang, strekt zich uit van Windau tot Odessa. Het sterkste gedeelte ligt in het moerassengebied van de Pripjet, een zijrivier van de Dnjepr. Het voorterrein is ongeveer 100 k.m. diep en bezaaid met stellingen. Volgens militaire deskundigen echter, doet het feit, dat de Maginot-linie als voorbeeld is ge nomen verwachten, dat de bolsjewistische linies tevens dezelfde gebreken zullen be zitten. In Frankrijk hebben de Duitschers steeds de „zwakste plek” gezocht en we ten te vinden en daarin een doorbraak geforceerd, om hierna bij de volgende rij bunkers hetzelfde spel te herhalen. troepen zijn afgeslagen. Hetzelfde lot on dergingen de Britsche aanvallen op Mersj- ayoem. In het gebied van Damascus wer den aanvallen van den vijand tot staan gebracht In de Syrische woestijn hebben bij Pal myra formaties van het Vreemdelingen legioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de van Irak uit oprukkende gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot staan gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling ten Westen van Dsjebel-Droes, aangevallen. Maandag j.l. heeft het Britsche luchtwa pen verschillende vliegvelden aangevallen en eenige toestellen op den grond bescha digd. Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtgevechten werden 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 2 Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steun punten terug. Door een nieuwen lucht aanval op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. Engelsch oorlogsschip zwaar beschadigd Officieel wordt uit Beiroet bericht, zoo meldt United Press, dat bij een zeegevecht Maandagmorgen ter hoogte van Beiroet tusschen Engelsche en Fransche marine- eenheden, een Engelsch oorlogsschip zwaar beschadigd is. De Franschen leden geep verliezen. grafisch bericht, dat Slowakije aan de zijde van Duitschland deelneemt aan den strijd voor het lot en de toekomst van Europa en voor de verzekering van uwe trouwe verbondenheid. In de onwankel bare overtuiging van ons recht, ben ik er zeker van, dat onzen wapens een totale overwinning beschoren zal zijn.” Omtrent de korte mededeeling in het Duitsche Weermachtbericht„In het Oos ten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche weermacht onder groote succes sen volgens de plannen”, wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde geschreven Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshandelingen staan de gebeurtenissen aan het nieuwe Ooste lijke front op den voorgrond. Terwijl in het bericht van het opperbevel van het sovjet-leger van 23 Juni een reeks bepaal de gegevens worden verstrekt, houdt het Duitsche opperbevel der weermacht zich zeer gereserveerd. Dat is in overeenstem ming met een gebruik, zooals dat nog bij alle groote gevechtshandelingen aan Duit sche zijde kon worden waargenomen. Intusschen kan men uit de ontvangen berichten zien, dat de groote offensiefbe- weging van de Duitsche weermacht tot dusver door de sovjet-troepen niet kon worden tegengehouden. Óndanks den taaien tegenstand heeft het Duitsche leger door zijn onvergelijkelijke infanterie met haar geschoolde stoottroepen, gesteund door de pioniers en de artillerie en door pantserstrijdkrachten een diepen deuk ge slagen in de grensstellingen der sovjets. Wanneer het legerbericht van de sov jets van enkele frontdeelen beweert, dat haar tegenaanvallen den Duit schen opmarsch hebben teruggewor pen, geschiedt zulks klaarblijkelijk volgens beroemde modellen, zooals wij dat reeds bij onze vroegere tegen standers in Polen, in het Noorden, in het Westen en op den Balkan hebben beleefd. De volgende dagen zullen leeren, wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd worden, dat het Duitsche Weermacht bericht in de afgeloopen oorlogsmaan den steeds onaantastbaar en steek houdend is gebleken. Ook uit het Weermachtbericht van gisteren blijkt weer, dat de ingezette operaties van bet leger in samenwerking met het luchtwapen volgens de plannen tot ontwikkeling komen. Het Duitsche luchtwapen heeft op de beide eerste aanvalsdagen in het Oosten een groot aantal vijandelijke vliegtuigen vernield en tegelijk ook op den grond strijdenden troepen van den tegenstander aanzienlijke schade toegebracht, zoomede transporten van allerlei aard en verkeers verbindingen in het opmarschgebied ge stoord. Bij de groote afstanden, welke voortvloeien uit het ruime gebied van de operaties van het luchtwapen, is het bij zonder opmerkelijk, dat van overal vol strekte successen konden worden gemeld. De Duitsche marine, welker eerste, koene aanvallen op de Óostzee en op de Zwarte Zee reeds lieten zien, dat ook zij de voorwaartsche beweging van de strijd krachten te land en in de lucht op de flanken naar vermogen steunt, is opnieuw actief in den strijd gebracht. Bijzonder opmerkelijk is daarbij het betrekkelijk zeldzame geval van tot zinken brengen Van een duikboot van den tegenstander door een eigen duikboot Afgezien van de reeds gemelde mijnversperringen op de Oostzee, zijn thans door Duitsche zee- strijdkrachten ook bijzondere mijnacties uitgevoerd ter belemmering van de vijan delijke zeesteunpunten, welke eveneens tot verliezen van den tegenstander heb ben geleid. Het totale overzicht over de gebeurte nissen der beide dagen doet zien 1. Systematisch optreden der Duitsche Weermacht 2. In eenige sectoren wanhopige tegen stand der sovjet-troepen. 3. Superioriteit van het Duitsche lucht wapen. Van de Duitsche weermacht kan gecon stateerd worden, dat haar trefkracht, haar uitrusting en haar ervaringen be proefd zijn in den strijd. De eerstvolgende dagen zullen toonen, welke afweerkracht de sovjet-troepen vermogen te plaatsen tegenover deze ontketende Duitsche macht. Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn, dat van een systematische offen sieve beweging der sovjet-troepen van hun kant tot dusver niets te bespeuren is. De wet van het handelend optreden ligt bij de Duitschers. Er bestaat geen twijfel aan, dat Vereenigde Staten den Sovjets elke 1 gelijke hulp zullen verleenen en wel uit de overweging, dat de Sovjetunie even als Engeland te beschouwen valt als een flank van een gemeenschappelijk front tegen Duitschland, zoo meldt D.N.B. uit Tokio. Zoo beoordeelt de „Jomioeri Sjimboen” de houding van de Vereenigde Staten tegenover Moskou. Engelands be reidwilligheid om Moskou te helpen acht het blad gering, daar Engeland zelf op de hulp van Amerika is aangewezen. Het blad wijst verder op het feit, dat in geval van een Amerikaansche ondersteu ning der Sovjetunie, de weg over den Atlantischen Óceaan naar Europa onbe gaanbaar is en dat dan slechts over den Stillen Oceaan en de Siberische spoorlijn een verbinding tot stand gebracht kan worden. De Japansche minister van oorlog, ge neraal Tojo, heeft aan de vertegenwoor digers der wapenindustrie verklaard, dat de wereldtoestand sedert het ifltbregen van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjetunie ingewikkelder is geworden dan tot dusver en ernstige afmetingen heeft aangenomen. De houding van de Vereenigde Staten kan thans nog niet voorspeld worden. In ieder geval staat Japan voor ernstige beslissingen. Ten einde tegen iederen toestand te zijn op gewassen, streeft het Japansche leger, bij het voortzetten van den strijd in China ernaar, de natie tot een eenheid te maken. Daarom verzocht de minister van oorlog den vertegenwoordigers van de wapenindustrie, intensief met het leger samen te werken, teheinde de nieuwe ordening van he tbedrijfsleven en andere beperkingen met succes te kun nen uitvoeren. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft in den Haag den bekenden Nederlandschen nard- looper Osendarp (op de foto links) ontvangen. Geheel rechts ziet men Sport-referent dr. Harster (Stapf) In een analyse over den politieken toe stand, welke ontstaan is op den derden dag sinds het uitbreken van de vijande lijkheden tusschen Duitschland en de sov jet-Unie, schrijft de „Deutsche Diploma- tisch-Politische Korrespondenz”, dat de handelingen en standpunten uit Italië, Roemenië, Slowakije, Boelgarije, Spanje, Japan, enz. aantoonen, dat het besluit van Adolf Hitler, om thans met het bolsjewis me af te rekenen, als een daad wordt ge waardeerd, waarmede zich alle naties, die zich vertegenwoordigers gevoelen van de avondlandsche beschaving, spontaan soli dair verklaren. In de oogen van Europa en van vele andere rijken en volkeren hebben Duitschland en zijn bondgenooten daarmede een nieuwe proef afgelegd voor de rechtvaardigheid van hun aanspraak op het geven van leiding. Terzijde in dezen strijd, zoo vervolgt de Diplo, staat alleen de Angel-Saksische wereld. Toch is het interessant, dat’ het parool, dat Churchill met zijn eerste ver klaring voor de onvoorwaardelijke onder steuning van de sovjet-Unie gegeven heeft, in het geheel niet geestdriftig ont vangen is. De theorie, dat de Duitsche oorlogsmachine zich in den strijd tegen de sovjet-Unie afbeult, en daarmede het spel van Groot-Brfttannië vergemakke lijkt, wordt zoo goed als nergens gehand haafd. De „Diplo” bewijst dit met eenige persstemmen van toonaangevende Londen- sche bladen en vervolgt dan, dat men in Londen ook vreest, dat de oorlog tusschen Duitschland en de sovjet-Unie de Ameri kaansche openbare meening nadeelig kan beïnvloeden, temeer, daar deze oorlog de positie van Japan in den Stillen Oceaan niet onbelangrijk versterkt. Dat deze zor gen niet geheel en al ongegrond zijn, ver heldert de „Diplo” aan de hand van de verklaring, van Sumner Welles waarin het ontbreken van een Amerikaansche belofte over oorlogsmateriaal aan Rusland sterk opvalt. Tenslotte is ook opvallend, zoo besluit de „Diplo”, dat zuiver mili tair gezien, niemand, ook in de Duitsch land vijandig gezinde landen, den sovjets eenigen kans geeft. De „Diplo” beroept zich daarbij op het Zweedsche blad „Da- gens Nyheter”, dat zoo juist geschreven heeft „De overwinning van de Duitsche wapens geldt overal als zeker. Het eenige. waar de wereld zich thans nog het hoofa over breekt, is de termijn binnen welken die overwinning behaald zal worden, als mede de gevolgen, welke zullen ontstaan uit de verplettering van het bolsjewisme in het algemeen en voor de voortzetting van den Europeeschen vrijheidsstrijd te gen Groot- Briltannië in het bijzonder. en ook Sumner Welles heeft zij het ook met een reeks gecompliceerde reserves de sovjet-Unie iedere ondersteuning toe gezegd. Daarentegen is de oorlog van de spil niet gericht tegen het Russische volk, maar word^ gevoerd ter bevrijding van de onderdrukte volkeren, met inbegrip van het Russische volk zelf en tot herstel van de beschaving, tegen het sovjet-regime en het sovjetleger. Ieder weet, dat Engelsche hulpbeloften nog steeds de voorloopers zijn geweest van de catastrophe voor de landen, aan wie deze hulp is toegezegd. Dit openlijke bondgenootschap van de tot den oorlog ophitsende Angelsaksische we reld met het bolsjewisme, is er alleen voor geschikt om haar moreel isolement bij de volkeren te verdiepen, welke ach ting hebben voor de beschaving en be dreigt. k:? ■«■te

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1