Amerika en in De veldtocht tegen de Sovjet-unie de oorlog Oost-Europa I No. 17911. 1941. Donderdag 26 Juni. „Klein VERDUISTEREN van 10.06 uur n.m. tot 5.19 uur v.m. I M aan van Geen neutraliteits- De Rijkscommissaris spreekt morgenavond Amsterdam I Zweden houdt zich buiten het conflict Japan en eventueele Amerikaansche hulp de Sovjets De Balkan als „bolwerk Engeland” maar dapper”- Finland Geslaagde luchtaanvallen op spoorlijnen en rollend materiaal I De ’„Diplo” over het complot Engeland- Sovjet-unie verklaring door Roosevelt in BU HET BADEN VERDRONKEN Acht slachtoffers De Britsche verliezen bij Solloem het Dansverbod wederom ingesteld Duitsche persstemmen De voorbereidende werkzaamheden voor de groot© massa-vergadering op het IJsclubterrein te Amsterdam op Vrijdagavond a.s., waar de Rijkscommissaris-Rijksminister dr. Seyss-Inquart het woord zal voeren (Pax-Holland), Nachtdienst dokters: s V 5 V 5 i s s V s V 5 s s „Berlin-Rom-Tokio” over „Europeesche voorpost” Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Eerst geholpen door Engeland’» woorden en toen door Duitsch- land’s daden Wapenopslagplaats te Wladiwostock een gevaar Duitsch- Finsch verzoek voor transport van één divisie ingewilligd Met ingang van heden ft s Verschillende Finsche steden gebombardeerd Helsinki vier maal gebombardeerd Groote openlucht-büeenkomst op het IJsclubterrein HAAGSCHE COURANT I PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 tij fi ling van een complot tusschen Engeland „Eden heeft volledig de Duitsche stel- Naar Welles, Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 5 s staatsburgers uit de sovjet-Unie te eva- cueeren, is hier met voldoening geconsta teerd, maar heeft tot nog toe geen aan leiding gegeven tot commentaar van offi- cieele zijde. De bladen wijzen er voortdu rend op. dat te Tokio de situatie ernstig wordt bestudeerd. Reeds hebben enkele zittingen van den ministerraad plaats ge had, waaraan ook de militaire autoritei ten deelnamen. In de Wilhelmstrasse is gistermiddag verklaard, dat de Duitsche militaire missies te Tokio en Rome zon der twijfel op het oogenblik met de Ja- pansche en Italiaansche autoriteiten den toestand bespreken. Terwijl van officieele en van niet officieele zijde wordt ver klaard, dat Japan zich door de bepalin gen van het driemogendhedenpact gebon den acht, schijnt men dit in Amerika niet te willen begrijpen. en de Sovjet-unie bevestigd” verklaart de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz naar aanleiding van de uitlatin gen van den Engelschen minister van bui-, tenlandsche zaken in het Lagerhuis. „Eindelijk heeft Eden te verstaan gege ven, dat de Britsche ambassadeur te Mos kou vooral daarom naar Londen is geko- de omstandigheden van den Sovjet-Russi- schen aanval en het heeft een diepe be wondering voor den schitterenden weer stand der Finnen En te Genève was het raak. Na een aan tal redevoeringen nam de Volkenbonds- raad op 15 December met 40 stemmen voor en 9 blanco een resolutie aan, waarin Sov- jet-Rusland uit den Volkenbond gestooten werd. En dan eindigt de geschiedenis. Finland moest toegeven en Duitsche bemiddeling zorgde voor zooveel mogelijk verzachting. Finland is in Duitschen koers gaan va ren. Thans staan de Fin en de Duitscher schouder aan schouder. en krachtig bolsjewistische Herald Tribune heeft professor O'Boien op een groote vergadering van „America First” gezegd, dat het Amerikaansche volk door propaganda noch bedrog er toe kan worden gebracht voor den tyran Stalin te vechten. Churchill, aldus O’brien, heeft de gevoelens van het Amerikaan sche volk gekwetst toen hij de Vereenig- de Staten opriep de wapens op te nemen tegen het dappere, kleine Finland, om den afschuwelijksten ombrenger van Christe nen, dien de wereld ooit gekend heeft, op zijn bloedigen troon te handhaven. Ook de democratische senator Clark waarschuwde tegen hulpverleening aan de anti-christelijke regeering van Sta- lin’s régime. Volgens den Washington- schen correspondent van de New York Sun zou de materieele hulp voor de Sovjets de hulp van de Vereenigde Sta ten voor Engeland op het critieke oogen blik benadeelen. Washingtonsche kringen zijn daarom van meening, dat het beter zou zijn de Sovjets met hun eigen midde len te laten strijden. Amerikaansche staatsburgers in de Sovjet-Unie United Press zegt, in kringen van het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington vernomen te hebben, dat er maatregelen zijn getroffen voor het ver voer van tweehonderd Amerikaansche burgers uit de Sovjet-Unie. Verzet tegen steun aan de Sovjet-Unie Zoowel het zeer pro-Britsche en inter- ventionnistische comité „Fight for Free dom” als het isolationnistische comité „America First” heeft zich in krachtige bewoordingen uitgesproken aan de Sovjet-Unie. Volgens de New York Times heeft de eere-voorzitter van eerstgenoemd comité, Senator Glass, verklaard, dat het Sovjet- ideaal niet aanvaardbaar is voor de nieu we ordening der wereld. Volgens een bericht van de New York ïn het jongste nummer van het schrift Berlin-Rom-Tokio is ’n boofdarti- kel verschenen onder het opschrift „Europeesche Voorpost”, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: De strijd om de veiligheid van Zuid- Oost-Europa is met den schitterenden veldtocht op Kreta, welke dit door de Engelschen voor onneembaar gehouden eiland in tien dagen tijds in Duitsch be zit bracht, voltooid. Ook dit is weer een bewijs voor de toegenomen macht van het Duitsche Rijk Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de 1 commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, S.S.-Gruppenführer Rauter, het volgende 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte •vergunningen worden hiermede ongeldig. 2. Overtredingen worden volgens de desbetreffende bepalingen van de veror dening gestraft. Deze verordening treedt met de be kendmaking voor de radio en in de pers in werking. Terwijl het steeds duidelijker wordt, dat Engeland weinig hulp aan de sovjet unie kan sturen, is de vraag, die te Ber lijn wordt gesteld, of Amerika hulp kan brengen. Ofschoon president Roosevelt nog niet veel kans ziet oorlogsmateriaal aan de sovjet-Unie beschikbaar te stellen, publiceeren de bladen de hevige discus sies, die te Tokio, naar het D.N.B. be richt, aangaande deze kwestie zijn ont brand. Hoe zal de Japansche regeering op hulp van Amerika via Wladiwostock rea- geeren De kwestie is namelijk, dat ,de wapens, munitie en vliegtuigen geruimen tijd in deze haven zouden moeten blijven liggen, voordat zij over de Trans-Siberi- sche spoorlijn verzonden zouden kunnen worden. Men vreest, dat Amerika bijbe doelingen heeft en in Wladiwostock een basis tegen Japan wil oprichten. In dezen zin moet ook de uitlating van „Joemioeri Sjimboen”, die in de Duitsche pers verschijnt, verstaan worden, n.l. dat de hulp aan de sovjet-Unie slechts een manoeuvre zou zijn om de anti-Japansche omsingelingspolitiek in den Stillen Oceaan te voltooien en dat zij geïnspireerd is door dezelfde gedachte, die de Vereenig de Staten het verzet van Nederlandsch- Indië tegen de Japansche eischen doet steunen en de Philippijnen te versterken. Zoodoende meent men alhier te kunnen concludeeren, dat de Amerikaansche re geering op haar weg waarschijnlijk aan zienlijke moeilijkheden zal ondervinden. Attila of Dzjengis-Khan De leer, aldus schrijft de Völkischer Beobachter, dat de Sovjet-Unie niets an ders dan de kiemcel en de springplank van een „wereldradenrepubliek” is en dat het Sovjetleger tot taak heeft, den bols- jewistischen brand naar Europa over te brengen, is slechts een moderne vorm van de driften, waardoor een Attila en een Dzjengis-Khan bezeten waren. Wie de nederlaag van Duitschland wenscht, aldus Karl Megerle in de Börsen- zeitung, geeft Europa prijs. Wien de toe komst van Europa na aan het hart ligt, moet den vrijheidsstrijd van Duitschland en zijn bondgenooten, niet alleen tegen het bolsjewisme, maar ook tegen den aanval van Engeland en de Amerikaansche oor logspartij, begrijpen en in een of anderen vorm zijn bijdrage leveren-. Europa heeft Een feit, dat Japan het raadzaam acht" de •>ia’ geantwoord op den oproep van den -*- Ti-:- Führer en zijn bondgenooten. De vernie tiging van het bolsjewistische wereldge- vaar wordt gevoeld als een noodzakelijk heid voor geheel Europa. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft dat Churchill in zijn rekening een fout heeft begaan door haar zonder Hitler op te maken, evenals Chamberlain deed, toen hij in 1939 Polen aanmoedigde voor een oorlog aan twee fronten. De Führer heeft zich toen niet door een strijd aan twee fronten laten verrassen. Hij bood de Sov- jet-Unie een afbakening harer belangen aan. Hij heeft zich dus zeker niet laten verrassen door het feit, dat de Sovjet unie tenslotte toch nog bereid was Enge- lands bondgenoot in het Oosten te zijn. Frankrljk’s rol. In plaats van het Pan-Slavisme haalden Frankrijk en de Volkenbond den buit bin nen. Bijna alle zoogenaamde Slavische volkeren, met uitzondering van de Rus sen, werden in het Fransche systeem op genomen. Zij vormden den grondslag van de Fransche veiligheid en de politiek van wraak in de jaren van den wereld oorlog Ook thans weer speelde het Zuid oosten een bijzondere rol. In April 1941 hebben eenige Duitsche divisies aan deze dwaling een einde ge maakt. Engeland nam in 1938 de leiding op zich in de omsingelings-politiek en aan Frankrijk werd in het Westen en Oosten nog slechts de rol toebedeeld van uitvoerend orgaan der Britsche aanvals- politiek Frankrijk werd volkomen uitge schakeld met de militaire ineenstorting en de capitulatie van Compiègne. Nog éénmaal heeft Engeland evenwel het oude plan-Briand van November 1914 ter hand genomen om zich „den weg naar het hart van den vijand te banen”. Grie kenland wist het geleidelijk en Zuid-Sla- vië met drastische middelen voor zich te winnen. Het wist zich echter geen weg meer te banen, doch moest een der ver schrikkelijkste nederlagen in de oorlogs geschiedenis ondergaan. Het heeft ge speeld en verloren, evenals op het ande re oorlogstooneel. Zoo is de Balkan weer geworden tot Europeeschen voorpost Van bevoegde zijde wijst men er op, dat ook in Duitschland het dansverbod weer van kracht is geworden, nu de Duitsche Weermacht opnieuw in een zwaren strijd betrokken werd. Het dansen in het openbaar werd eveneens verboden toen de veldtocht tegen Griekenland be gon. Het is duidelijk, dat het niet aan gaat dansgelegenheden open te stellen in een tijd waarin veel bloed vloeit en zware offers worden gebracht Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het verfrisschende water, dat in deze warme dagen door velen, vooral door de jeugd, wordt gezocht, heeft zeven slacht offers geëischt. Te Culemborg is gisteren de 19-jarige A. W., wonende aan de Spoorstraat bij het zwemmen in de Lek verdronken. In het Eindhovensche kanaal, onder de gemeente Mierlo, is gisteren bij het zwemmen verdronken de 18-jarige J. M., wonende in de Wolfsstraat te Hel mond. Gistermiddag heeft de rivierpolitie bij het eiland Brienenoord te Rotterdam het stoffelijke overschot gedregd van het twaalfjarige meisje A. Knilst, gewoond hebbv.'.de in de Beverstraat, dat Zondag bij het zwemmen is verdronken. Gister middag is te Vught een meisje van 13 jaar bij het pootje baden in den „Ijzeren Man” op een gedeelte, dat niet behoort tot het zwembad, en waar geen toezicht wordt gehouden, verdronken. Een droevig ongeval deed zich voor te Zandeweer (Gr.), waar twee kinderen van de familie J. G., een 8-jarig meisje en haar 12-ja- rig broertje, in ,,’t Maar” aan het baden waren. Het meisje raakte in te diep water. Aangezien zij niet kon zwemmen, wilde haar broertje haar helpen, doch ook hij zonk weg. Het jongetje werd vrij spoe dig uit het water gehaald en gelukkig konden bij hem de levensgeesten nog wor den opgewekt. Het meisje bleek, nadat het gevonden was, reeds te zijn overleden. In Kantens (Gr.) is de 17-jarige J. F. B., die in het Boterdiep was gaan zwemmen, door tot nu toe onbekende oorzaak ver dronken. Dinsdagmiddag ging de heer M„ wonende te Voorthuizen, naar het Aan- schotergat. een klein meertje onder Voort huizen. om daar te zwemmen. Toen M. des avonds niet huiswaarts keerde, toog men op onderzoek uit. Bij het meer vond men zijn fiets en zijn kleeren liggen. Men vreest, dat M. in het diepe gedeelte van het meer, dat door de vele waterplanten, die daarin groeien als gevaarlijk bekend staat, verdronken is. M. is gehuwd en vader van twee kinderen. Gisteren is bij het zwemmen in den IJsel nabij Deventer de 21-jarige J. van Kerkhof, afkomstig uit Groesbeek, leerling der Middelbare Kolo niale Landbouwschool te Deventer, ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. In aansluiting aan een gisteren gehou den speciale zitting van den Zweedschen Rijksdag is te Stockholm het volgende of ficieele communiqué uitgegeven .,In den toestand die door den tus- schen Duitschland en de sovjet-Unie uit gebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten, zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid te bewaren, en zich buiten het conflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter Voor zekere speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche, evenals van Duitsche zijde, gevraagd om toestemming tot het vervoer van een tot een divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Fin land langs den Zweedschen spoorweg. De regeering heeft met toestemming van den Rijksdag, rekening houdende Wet den ter beveiliging van de Zweed- sche souvereiniteit noodzakelijken vorm, dit verzoek ingewilligd. „Dagens Nyheter” voegt hieraan toe, dat een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken gisteravond aan ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft meegedeeld, dat de troepentrei- nen door Zweden zullen rijden zonder extra te stoppen en dat elke trein zich ongeveer 48 uur op Zweedsch gebied zal bevinden De treinen staan tijdens het rijden onder Zweedsch bevel. De woord voerder van het ministerie van buiten landsche zaken onderstreepte nog in het bijzonder blijkbaar naar aanleiding van buitenlandsche geruchten dat er van steunpunten in Zweden in het geheel geen sprake is geweest Kerensky aan het woord De voormalige Russische minister-pre sident, Kerensky, heeft een interview toegestaan aan een redacteur van de tegen steun „Union Star”. In dit interview heeft Ke rensky zich pessimistisch uitgelaten over de gevechtswaarde vgn het Sovjet:leger. „Ik twijfel er sterk aan,” aldus Kerens ky, „dat de Sovjet-Unie op den duur in staat zal zijn aan den Duitschen op« marsch weerstand te kunnen blijven bie den. Men schrijft ons: In de proclamatie van den Führer en de nota van den Duitschen rijksminister von Ribbentrop, heeft men kunnen lezen, met welk een cynisme Sovjet-Rusland Zich bedreigd verklaarde, door het kleine Fin land en van Duitschland eischte, dat het een nieuwen aanval op Finland, welke een geheele bezetting en annexeering van het land der duizend meren tot doel zou heb ben, goedkeuren moest. Duitschland heeft kort „neen” gezegd en het voorwendsel, als zou het kleine Finland het machtige Russische Rijk bedreigen, ais belachelijk gekenschetst. En zoodoende ziet men thans de Fin sche heldenscharen opnieuw onder de wapenen, Tegelijkertijd meldt een Tass- bericht uit Moskou, dat tusschen Moskou en Engeland een volkomen overeenstem ming tot stand is gekomen. In Duitschland zag men den Sovjet-Rus- sischen aanval op Finland met droefenis, doch het non-aggressiepact bond de han den, men moest Sovjet-Rusland zijn gang laten gaan Maar dit gold niet voor En geland en Amerika. Deze twee machtige landen, die zoo menig woord voor het recht der kleine staten gesproken hebben, konden iets doen. Vooreerst Amerika: president Roosevelt, die reeds menig woord naar Europa ge- kabeld heeft, nam ook voor dit doel een telegraafkabel in gebruik. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag van Finland’s onafhankelijkheid kreeg de Finsche pre sident Kallio een heel mooi telegram. Voorts gaf de president aan de wapen fabrikanten zijn „hoop” te kennen, dat de wapenfabrikanten „rekening zouden hou den met de politiek der Amerikaansche regeering die het on geprovoceerd bombar- deeren van burgers veroordeelt”. De Amerikaansche pers, rijk in het uit vinden van treffende titels, noemde dit het „moreel embargo” over Sovjet-Rusland. En Engeland: daar zeide lord Halifax in het Hoogerhuis op 5 December 1939: „Het Britsche volk is diep geschokt door a A ft X 2 A A 2 A ft A ft A ft a 2 ft A ft A A A Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, HKoloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren legen de geldende goedgek. abonn.prijzen, -r- Afz. nummers 5 ct., tr. p. post 10 ct waarvoor in het verleden geen vergelij king te vinden valt. Men behoeft slechts aan den vorigen oorlog te denken. On danks alle inspanning was het voor het Duitsche leger van 1916 tot 1918 niet mo gelijk Saloniki te bereiken en het Zuid oostelijke front van den vijand te liqui- deeren. Ja, nog meer, van Saloniki uit ontstond in het najaar van 1918 een van die ontwikkelingen, welke van buiten af het verval van November voorbereidden. Dat Engeland den aanval van Saloniki uit ook in dezen oorlog herhaalde, is geen toeval. Stellig heeft ook de on vruchtbaarheid van het denkvermogen daarbij een rol gespeeld, welke Churchill en zijn raadslieden altijd laat probeeren op den weg van 1914 voort te gaan, om dat het hun aan nieuwe denkbeelden ont breekt. In den loop der tijden heeft dit gebied altijd weer aantrekkingskracht uitgeoefend op elkeen, die in Europa vas ten voet wilde krijgen of een qenval te gen het Europeesche continent wilde on dernemen. Steeds werd de Balkan be schouwd als het ideaal uitgangspunt voor de uitvoering der plannen. Turksche invasie en Pan-Siavisme De geschiedenis heeft in den loop der eeuwen dit feit altijd weer onderstreept en bevestigd. De grootste invasie, die Europa heeft beleefd, n.l. de Turksche, kwam via den Balkan. Bij elkaar heeft zij 500 jaren geduurd en op de geschiede nis van vele volkeren, ja zelfs op hun beschaving en hun ontwikkeling, haar stempel gedrukt, een stempel, dat vaak thans nog te herkennen valt. Deze invasie, welker kracht gebroken is op de macht van het Duitsche Rijk, is evenwel met haar laatste resten niet daar door uit Europa weggenomen, maar door een nieuwe mogendheid, die zich in slaat achtte de erfenis in het Zuidoosten te aanvaarden: het tsaristische Rusland. Ook dit hoopte op den Balkan den weg naar Europa te vinden. Doch terwijl nog de Balkan-volken gesteund werden in hun vrijheidsstrijd tegen Turkije, ontstond er reeds een nieuwe factor van agitatie, n.l. het begrip van het tsaristische pan-Sla- visme. In het teeken van dit woord, dat uit de spraakverwantschap munt slaat, zonder rekening te houden met het ge weldige verschil in ras der Balkanvolken met de Russen en andere Noord-Slaven, is een propaganda begonnen, welke in geen enkel opzicht meer tegen de Tur ken. doch rechtstreeks en welbewust tegen Centraal-Europa zelf gericht was. Inmiddels is het Pan-Slavisme met het tsarisme verslagen uit den wereldoorlog te voorschijn gekomen. Op de gisteren gehouden persconferen tie heeft de plaatsvervangende staats secretaris Sumner Welles aangekondigd, dat Roosevelt besloten heeft met het oog op den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geen neutraliteitver- klaring af te leggen en dat hij den Stil len Oceaan niet tot oorlogsgebied zal ver klaren. Volgens de letter van de wet is hij alleen hiertoe verplicht, wanneer zulks voor het behoud van den vrede voor Amerika of ter bescherming van de Ame rikaansche burgers noodzakelijk is. In het onderhavige geval acht Roosevelt dit niet noodig. Daar de Sovjet-Unie dus niet als oorlogvoerend in den geest van de geldende wetten wordt beschouwd, bestaat de mogelijkheid Amerikaansche schepen met oorlogsmateriaal naar Wladi wostock te zenden. aanleiding hiervan verklaarde dat een desbetreffend verzoek van de Sovjet-regeering nog niet ont vangen is. Het D.N.B. meldt uit BerlijnOp den derden gevechtsdag aan het Oostelijke front zijn weer zware aanvallen van Duit- sche gevechtsvliegtuigen gericht op spoor lijnen en rollend materiaal van den vijand. Op één traject werden 17 treinen getroffen en voor een deel in brand geworpen, op •en andere plaats 6 treinen. Al deze trei nen waren vol troepen en voertuigen. Een groot aantal locomotieven werd met bom men vernield, o.m. 17 door één luchtvloot. Vaak werden rails op open trajecten, maar ook heele stations met alle aanwezige in stallaties vernield. In scheervlucht vielen de Duitsche vlieg tuigen 3 treinen aan, waarvan de locomo tieven onder stoom stonden. Een vernie tigende aanval met bommen, kanon- en nütrailleurvuur brak boven de daken der wagons los. De lucht dreunde van de ont ploffingen der bommen en het geknetter der schoten. Honderden Sovjet-soldaten sprongen in groote wanorde uit de goede renwagons. De volgende aanval was ge richt op 3 andere treinen. Weer suisden de bommen omlaag. Zij troffen locomotieven, wagons en rails. De spoorrails kronkelden zich als slangen omhoog. Zware goederen wagons werden op zij geslingerd. Stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontploffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen, welke neervielen, weer de lucht ingeslingerd. Het vuur greep met een geweldige snel heid om zich heen en sprong op 3 groote bij het station liggende tanks over. Nog lang op den terugtocht waren de rookwol ken, die zich aan den horizon vertoonden, voor de Duitsche troepen het bewijs van een volledig succes. Van het Roemeensche front Het hoofdkwartier van het Roemeensche front maakt bekend, dat de vijandelijke luchtmacht Dinsdag Constanza heeft ge bombardeerd evenals Soelina en Galatz, Tulcea, Braila en Jassy. De gevolgen wa ren zonder belang. In drie dagen tijd heeft de Duitsche en Roemeensche luchtmacht 400 vijandelijke vliegtuigen vernield. De Roemeensche luchtmacht verloor in totaal 12 toestellen. men, om zijn regeering het ontwerp van een door hem in samenwerking met de Sovjet-instanties uitgewerkt plan van een technischen modus eener samenwerking tusschen Engeland en de Sovjet-unie voor te leggen. Verder heeft de minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de Sovjet-regeering heeft toegestemd in het zenden van een Britsche militaire- en eco nomische commissie naar de Sovjet-unie. De Diplo verklaart voorts, dat reeds thans met zekerheid voorspeld kan worden, dat Groot-Brittannië en de Vereenigde Sta ten geen bijstand kunnen leveren, dan al leen een paar „militaire deskundigen”. De productie van oorlogsmateriaal in Groot- Brittannië en Amerika, zoo schrijft de Diplo, werkt langzaam en dekt nog niet eens de eigen behoeften. Bovendien is de afstand naar de Sovjet-unie zeer groot en de tijd, die den Sovjets wordt gelaten zeer kort. Het feit, dat president Roosevelt de Sovjet-unie thans „alle slechts mogelijke hulp” heeft beloofd, wordt door de Duit sche pers van ironische kantteekeningen voorzien. De bladen wijzen er op, dat Roo sevelt zich ditmaal zeer voorzichtig heeft uitgedrukt, aangezien hem nog de blamage heugt van de hulpbeloften aan Zuid-Sla- vië en Griekeland. De Berliner Börsen- zeitung schrijft, dat Roosevelt den Ameri kanen, zij het ook niet de jure dan toch de facto een bondgenootschap met het bolsjewisme heeft opgediend. Een beetje pijnlijk voor de Sovjets noemen de bladen het feit, dat de Amerikaansche president de Sovjet-unie tot dusver alleen maar sokken en schoenen heeft beloofd. Het D.N.B. meldt uit Helsinki, dat Sov- jet-vliegtuigen gisteren 4 maal aanvallen op Helsinki hebben gedaan. Volgens berichten uit de provincie zijn daar eveneens in den loop van den och tend Sovjet-formaties in Centraal-, Noord— West- en Zuid-Finland versche nen. Er werden talrijke bommen geworpen op niet-militaire doelen De Sovjetvluch- ten van gisterochtend strekten zich tot bijna alle groote Finsche steden uit. Officieel wordt medegedeeld, dat ‘t Sovjet- luchtwapen de volgende steden heeft aan gevallen Jönsuu. Ravaniemi, Mikkeli, Ke- mijarvi, Jeroinen en Nokia bij Tampere. De bombardementen op Kotka veroor zaakten groote materieele schade. Groot was de activiteit in de lucht in de nabij heid van het pachtgebied van Hangö. Twintig Sovjet-torpedojagers beschoten de in de nabijheid liggende eilanden. Fin sche torpedojagers schoten 21 en de lucht- doelartillerie 2 Sovjet-machines neer. Finsche pers verontwaardigd. De Finsche middagedities staan geheel in het teeken van deze aanvallen. Het blad ,,Kauppalehti” spreekt van „grens- schendingen, die tot oorlogshandelingen worden” en richt tot den Sovjet-gezant de openlijke vraag, hoe hij deze grove schendingen denkt te verklaren. In verband met de groote beslissing, welke j.l. Zondag bekend is geworden en waarbij de Führer van het Groot Duitsche Rijk den opmarsch heeft ge last tegen Sovjet-Rusland, zal de Rijks commissaris van het bezette Nederland- sche gebied Rijksminister dr. Seyss In- quart morgenavond om 8 uur op het IJsclubterrein bij het Museumplein te Amsterdam, een groote rede uitspreken, waarin hij vooral zal belichten de be- teekenis van den strijd van het natio- naal-socialisme tegen het kapitalisme en tegen het bolsjewisme voor de volkeren van Europa. Deze bijeenkomst is groot opgezet, er is propaganda voor gevoerd in grooten stijl- Waarom werd dit gedaan? De vraag werd gesteld en beantwoord door Ministerialrat Fink in de heden gehou den öagelijksche persconferentie. De bijeenkomst van morgen is van een zoo groote beteekenis, al dus de heer Fink, omdat de Rijks commissaris nogeens voor het laatst de bedoelingen van den Führer ten opzich te van ons land wil uiteenzetten en een beeld wil geven van de ontwikkeling van het Europeesche continent, zooals dit in de naaste toekomst worden moet. De heer Fink deelde nog mede, dat het organisatie-apparaat, dat in Duitschland bijeenkomsten van honderdduizenden tot stand brengt, ook hier, op kleinere schaal, wtrd ingeschakeld. Men rekent op 40.000 bezoekers, 24.500 personen hebben zich reeds aangemeld. Luidspre kers overal in de stad en vooral op het Museumplein in de omgeving 'zullen honderdduizenden in staat stellen de rede van den Rijkscommissaris te vol gen. Dertien extra treinen zijn ingelegd, van Rotterdam, den Haag, Utrecht en Amersfoort, Aaneengesloten organisa ties-als dié van de N.S.D.A P. van de N.S.B. en andere zullen met muziek van het station naar het terrein trekken. Op het terrein spelen orkesten, de Duitsche en de Nederlandsche Arbeidsdienst zul len bij de organisatie eveneens hun taak verrichten. Zooals gezegd, vangt de bijeenkomst om 8 u. aan. Zij is om ongeveer 9.30 u. geëindigd. Het terrein wordt voor het publiek opengesteld om half zeven. Entreé wordt niet geheven- Het D.N.B. verneemt thans de defini tieve cijfers van de Britsche verliezen in den slag bij Solloem. De Engelschen verloren 10 stukken ge schut, bijna 100 vrachtauto^, een groot aantal machinale wapenen, een aanzien lijke hoeveelheid geweren en tienduizen den patronen. Verder vielen 42 vliegtui gen en 429 pantserwagens, waarvan 12 onmiddellijk gebruikt konden worden, den Duitsch-Italiaanschen troepen in han den. Eenige honderden Engelschen zijn gevangen genomen. i .:w< z -xfe--'-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1