(bij het Concertgebouw) KOMT EN HOORT VOOR DEN PUZZELAAR De Rijkscommissaris spreekt Vrijdagavond in Amsterdam op het IJsclubterrein Militaire toestand in Syrië onveranderd WAT BETEEKENT DE STRIJD VAN HET NATIONAAL- SOC1ALISME TEGEN HET KAPITALISME EN HET BOLSJEWISME VOOR DE VOLKEREN VAN EUROPA RECHTZAKEN 7 '9 \27 Sovjet-gruwelen in Litauen 16 7 /<s >9 en naar ONDERWIJS EN KERK ENGELAND J 2 6 5 JAPAN 20 27 i \22 23 2 25 2d Kerkvervolging in het gansche gebied Palmyra nog steeds in Fransche handen De dagelijksche oorlogskosten DE NEDERLANDSCHE WERK GEMEENSCHAP De strijd in de lucht Vrijdag, 27 Juni 1941, spreekt de Rijkscommissaris op het IJsclubterrein (bij het Concertgebouw) te Amsterdam. Iedereen is welkom! Er wordt geen intreegeld geheven. Joden worden'niet toegelaten! Alle bezoekers moeten om 7.40 uur aanwezig zijn. De hekken worden voor het publiek geopend om 6.30 uur, de vergadering begint om 8 uur en is om ongeveer 9.15 uur geëindigd. Van Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Amersfoort loop en extra treinen naar Amsterdahi en terug. TURKIJE ACTIE ONDER STUDENTEN GEVOERD pag. 2 - Koopvaarder tot zinken gebracht HET 61ste LUSTRUM DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT 1 HAAGSCTTE COURANT Donderdag 26 Juni 1941 le bl. IJsland’s rijksbestuurder geïnstalleerd ROOSEVELT ONDERTEEKENT EENIGE WETTEN RECLAMES. Beiroet, zonder op EEN AMERIKAANSCHE LEENING? councillor). H. J. DE BEGROOTING Districtshuis N.S.B., Nassaulaan 21. Districtshuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. Kringhuis N.S.B., Kromme Nieuwegr. 38 Kringkantoor N.S.B., Nieuwstraat 9a. Districtskant. N.S.B. Heemraadsingel 237 Kringkantoor N.S.B., Kamp 50. Kringhuis N.S.B.Havenstraat 14b. Kringhuis N.S.B., Koningslaan 13. t Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Een Litausche priester vertelt De directeur van het federale bureau voor leeningen te Washington heeft, naar het D.NB. meldt, medegedeeld, dat op het oogenblik een plan wordt overwogen om aan de Britsche regeering een leening te verstrekken. Volgens een bericht van de „New York Times” uit Londen heeft de minister van financiën, Wood verklaard, dat de oorlogs. kosten dagelijks 12 millioen. pond bedra gen. werden in het betrokken reglement enkele wijzigingen aangebracht. Tot bestuursleden van het Dienstjaren fonds werden benoemd mej. J. H. Sprin ger en ds. J. M. Leendertz, in dat van het Mennofonds de heeren P. Schoen, mr. J. W. v. d. Vlugt en ds. L. D. Knipscheer, en tot lid van. de commissie voor de ver strooiden ds. F. Pasma, ds. L. M. Deenik, oudste lid der sociteit, nam na een dienst tijd van 39 jaaren afscheid mede namens nog enkele aftredende leden en werd door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor al zijn arbeid ten bate der Broederschap verricht waarna de vergadering werd ge sloten. Kantongerecht. VERSPREIDE BERICHTEN Ten huize van den vertegenwoordiger van een Bazelsche chemische fabriek te Presburg heeft zich een ontploffing voor gedaan. De materieele schade is echter aanzienlijk. Het echtpaar is sedert de ont ploffing onvindbaar. Uit Vichy wordt gemeld, dat de plaatsvervangende minister-president, ad miraal Darlan, zich naar Parijs heeft be geven. De Italiaansche ministerraad is bij eengeroepen voor Zaterdag 5 Juli a.s. DE CONCENTRATIE VAN NATIONALE KRACHTEN Het D.N.B. seint uit Tokio: In politieke kringen en in de pers wordt er in ver band met den gisteren uitgevaardigden oproep van den minister van oorlog, generaal Tojo voor een sterke concen tratie van alle nationale krachten op ge wezen, dat aan het leger thans reeds een beslissende invloed op de versterking van de landsverdediging verleend is. In politieke kringen acht men hiermede de waarborg gegeven, dat de concentratie van alle nationale krachten ten uitvoer gebracht kan worden. De Kringleiders der N.S.B. in de plaatsen, vanwaar de treinen vertrekken, kunnen biljetten, meer speciaal voor de werkers van hun Kring, op vorengenoemde dagen en uren op de vermelde adressen afhalen of doen halen om ze' daarna te verdeelen. In verband met de beperkte verkeersmogelijkheden zijn slechts een be perkt aantal kaarten beschikbaar. De opgeroepen leden van de W.A. en van de Ned. S.S. ontvangen de biljetten van hun commandanten. Op de vervoerbiljetten staan de nummers der treinen aangegeven. Allen deelnemers wordt dringend verzocht uit sluitend plaats te nemen in de trein, die hetzelfde nummer draagt als hun vervoerbiljet ENGELSCHEN VERLATEN ISTANBOEL Te Istanboel wordt bekend, dat het Engelsche consulaat-generaal aan alle En- gelsche onderdanen den raad gegeven zou hebben Istanboel te verlaten en zich naar Egypte te begeven. Het grootste deel der aldaar wonende Engelschen en de uit de Balkanlanden gekomen Engelsche onder danen zijn reëds in den loop van de laat ste maanden vertrokken. DEN HAAG bij: HAARLEM bij: UTRECHT bij: LEIDEN bij: ROTTERDAM bij: AMERSFOORT bij: HILVERSUM bij: NAARDEN-BUSSUM bij: Ook gisteren heeft, naar het D.N.B. ver neemt, de Britsche luchtmacht in luchtge vechten aan de Kanaalkust een zware ne derlaag geleden. Bij een poging om land inwaarts te vliegen, ondernomen door ge vecht»- en jachttoestellen in het kustgebied rondom Calais, schoten Duitsche jagers 21 Britsche vliegtuigen van het type Spitfire neer. Bovendien werden nog 1 Spitfire en 4 Bristol-Blenheimmachines door Duitsch afweergeschut vernield. De Britten verlo ren dus bij deze eene poging om landin waarts te vliegen 26 vliegtuigen en daar mede in de laatste 24 uur in totaal 41 toe stellen, terwijl aan Duitsche zijde slechts 6 machines verloren gingten. In totaal heeft het Duitsche luchtwapen van 16 tot 22 Juni 125 Britsche vliegtuigen neergehaald. Ambtsaanvaarding professor dr. ir. J. W. H. Uytenboogaart Jr. te Delft Bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de mechani sche technologie aan de Technische Hooge- school te Delft, heeft dr. ir. J. W. H. Uytenboogaart jr. heden ’n rede gehouden over „Natuurlijke en synthetische vezels”. De begrootingscommissie van het Huis van afgevaardigden heeft haar goedkeu ring gehecht aan het verstrekken van een aanvullend crediet van 897 millioen dollar voor het begrootingsjaar, dat aan het einde van deze maand afloopt Het voorstel voor ziet o.a. in het verstrekken van een bedrag van 742 millioen aan de marine, waarvan een bedrag van 467 millioen dollar ge bruikt zal worden voor den bouw van nieuwe vliegtuigen. Het officieele communiqué over den militairen toestand in Syrië meldt, dat in de afgeloopen 24 uur geen belangrijke verandering is ingetreden. Aan de kust en op de Westelijke helling van den Li banon hebben vijaridelijke strijdkrachten hun doorbraakpogingen zonder opmerke lijk resultaat voortgezet In het dal van den bovenloop van den Jordaan hebben Fransche troepen, die bevel gekregen hadden naar Merj-Ayoem op te rukken teneinde aan de Noordelijke uitgangen van de stad voor de verdediging gunstige stellingen té betrekken, zich in den loop van den nacht teruggetrokken, zonder dat de vijand dit heeft gemerkt. Een hevige aanval op de stad was derhalve een slag in de lucht. De Britsche opmarsch kon hier door goed gericht artillerievuur tot staan worden gebracht. Vijandelijke af- deelingen, die van Damascus uit in de richting van Nebesk trachtten op te ruk ken, werden tot staan gebracht. In de Syrische woestijn worden de van Irak uit oprukkende gemotoriseerde Britsche co- lones nog steeds voor Palmyra vastge houden, Lichte Fransche afdeelingen, die speciaal voor den woestijnoorlog zijn op geleid hebben de ravitailleering der vijandelijke colonnes doeltreffend aange vallen. De tegenstand van Palmyra wordt nog steeds door het luchtwapen onder steund. Fransche vliegtuigen deden succesvolle aanvallen op Britsche pantserwagens aan de Noordelijke uitgangen van Damascus. Tien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. 2 Fransche toestellen gin gen verloren Beiroet opnieuw aangevallen Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag opnieuw bommen geworpen op schade aan te richten. Onder het opschrift: „Zeventienduizend Litauers gedeporteerd, vreeselijke wreed heden in de Litausche gevangenissen” publiceert Stockholms Tidningen een uit voerige beschrijving van de toestanden in Litauen. De gevangenissen, zoo schrijft het Zweedsche blad, waren op vele plaatsen zoo vol, dat de menschen liggen noch zit ten konden. De meesten hunner zullen door de onmenschelijke behandeling, die zij hebben ondergaan, voor hun leven invalide blijven. De sovjets hadden het plan, aldus het bericht verder, ongeveer 60.000 Litauers uit alle lagen der bevol king en uit alle beroepen naar Siberië te deporteeren. Zeventienduizend waren op 16 en 17 Juni reeds weggezonden, de I rest zou op 24 en 25 Juni getransporteerd worden. Naar uit een andere beschrijving van Stockholm Tidningen blijkt, waren de Litauers, onder wie zich oude vrouwen en kinderen bevonden, in veewagens verzonden Twee dagen bleven zij daarin zonder eten of drinken opgesloten. De sovjets hadden de Litauers uitgenoo- digd dienst te nemen in het bolsjewisti sche leger en bij de vloot, hetgeen slechts ten doel had de valide mannen bijeen te brengen en eveneens naar Siberië te transporteeren. Onder de weggezondenen bevonden zich behalve officieren ook dokters ingenieurs, grondbezitters en zakenlieden Van de boeren waren zon der rekening te houden met den omvang van hun boerderij bepaalde hoeveelheden graan, boter etc. geëischt. Wanneer de geëischte hoeveelheden boven hun leve- ringscapaciteit uitgingen, werd dat als sabotage uitgelegd, en werden de boeren terstond doodgeschoten. Op hun vlucht zouden de bolsjewisten de waterleidingen vergiftigd hebben. Voor den Maranatha-kring, van- Speykstraat 153, hoopt morgenavond te spreken de heer L. J. Pasman, evangelist te Hillegom, over het onderwerp„De overwinnende kracht van het geloof”. Medewerking van orgel, piano en viool. ALGEMEENE DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT Te Amsterdam is de jaarlijksche alge- I meene vergadering gehouden van de be- stuurderen der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, onder presidium van ds. F. Pas ma. van Grouw. Mr. H. P. van Heukelom gaf een uit eenzetting van den financieelen toestand. De geldmiddelen zijn teruggeloopen, maar toch zal de broederschap bij de steunver lening aan getroffen gemeenten doen wat zij kan, al wordt de tijd nog niet rijp ge acht. Tot leden van de commissie van con trole werden benoemd de heeren ds J. Yntema en mr. H. Craandijk. Mr. C. P. van Eeghen bracht als president-curator verslag uit over de Doopsgezinde kweek school en de aldaar gehouden examens. Er zijn momenteel 31 studenten, w.o. 7 vrou welijke Over de studie rapporteèrde prof. I dr. W. J. Kühler. Verschillende verslagen werden vastge steld. De vergadering besloot aan de gemeen ten een schrijven te richten, zulks op voor stel van het dag bestuur, uitsprekende, dat het beroepen van niet-gestudeerde pre dikanten in den regel niet gewenscht moet worden geacht. In verband met deze zaak Britsche bombardementsvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht naar het D. N.B meldt, plaatsen van het Noord-Duit- sche kustgebied aan. Er ontstond slechts geringe schade in woonwijken. Bovendien werd een kamp van krijgsgevangenen ge troffen waarbij verscheidene gevangenen werden gedood. Nachtjagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijdkrach ten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen zonder noe- menswaardige uitwerking te bereiken. HET VERDRAG MET DUITSCHLAND GOEDGEKEURD De groote nationale vergadering te An- I kara heeft gisteren het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag eenstemmig goedge keurd. De rede van den minister van bui- tenlandsche zaken, Saradjogloe, werd her haalde malen door levendigen bijval on derbroken. In redevoeringen van den voor zitter der commissie voor buitenlandsche zaken en van verscheidene afgevaardigden werd de oude Duitsch-Turksche vriend schap ondersttreept, welke door ’t nieuwe verdrag met nieuwe kracht is vervuld. Voorts werd in de redevoeringen op alle overige verplichtingen van Turkije gewe zen, welke, naar verklaard werd, begin nende bij de Turksch-Britsche overeen komst, geen wijziging ondergingen. De sprekers legden den nadruk op de vredes politiek van Turkije In de diplomatenloge werd de Duitsche ambassadeur von Papen opgemerkt, als mede legatieraad Kroll en de Duitsche mi litaire attaché. Landesgericht Voor het Landesgericht hadden zich ww. gens een Duitsch-vijandige actie te verant woorden de Leidsche student van W en de Amsterdamsche studente de V. Laatst genoemde was in het bezit gekomen van honderd blaadjes, waarin werd aange spoord tot actie in verband met maatrege len, welke genomen waren tegen hoog- leeraren en tegen de universiteit. Deze ge schriften heeft zij ter hand gesteld aan van W.. die ze verder moest verdeelen, o.m. in Leiden. In deze stukken kwamen uitingen voor, welke beleedigend waren voor het Duitsche Rijk, zoo o.a. de bewe ring, dat daar gebrek zou zijn aan intel. lectueele krachten. Bij de studente waren ook nog blaadjes gevonden als „De Geus” en ,,De Waarheid”. Zij gaf toe communis tische sympathieën te hebben. Korten tijd was zij ook lid van de C.P.N. geweest De Staatsanwalt merkte op, dat er in dit opzicht reeds strenge straffen gegeven zijn, maar dat deze blijkbaar nog niet afschrikwekkend genoeg hebben gewerkt Hij eischte nu tegen mej. de V. twee jaar en tegen van W. een jaar gevangenisstraf. Het gerecht veroordeelde eerstgenoemde tot anderhalf jaar, laatstgenoemde tot tien maanden gevangenisstraf. De preventieve hechtenis werd in vermindering gebracht. De katholieke geestelijke Kaukis uit Wilna, dien het onlangs gelukt is uit de handen der sovjet-autoriteiten te ont snappen, heeft thans aan Duitsche gees telijken te Berlijn een beeld gegeven over het optreden - van de sovjets tegen het kerkelijke bezit in Litauen. Volgens zijn rapport zijn de meeste kerken en bij kerken behoorende gebouwen voor kwar- tierruimten voor officieele sovjet-lnstan* ties in gebruik genomen. Vele altaren werden gesloopt en verbrand. In andere gevallen heeft men de altaren met plan ken dichtgespijkerd en van bidstoelen tafels gemaakt, daar er gebrek was aan bureaumeubelen. Vele geestelijken zijn naar het binnenland van de sovjet-Unie overgebracht, andere werden gedagvaard en moesten voor de sovjets inlichtingen geven over de politieke gezindheid van de parochieleden. In vele plaatsen hebben de militaire autoriteiten het kerkbezoek verboden en de kerken gesloten. De geestelijke deelde voorts nog mede, dat hij na zijn ontsnapping onmiddellijk een verslag heeft gestuurd naar het Vaticaan en den Paus op de hoogte heeft gesteld van den toestand der Litausche katholieken. I B. van den Brink, J. C. Sars, T. Stage- J. G. Snijder?, S. Veenstra en P. J. Vis^*. voor het eindexamen van de afd. oplei; ding voor de akte N. 11 mej. K. L Quintus Bosz. Ex. nuttige handwerken. Geslaagd alhier de dames: H. C. Bee, nen, D. C. Berghout, A. de Boer, M. q’ Bprgdorff, N. P. Braanker en J. C. deii Duik. Afgewezen geen. Ned. Lyceum, afd. H.B.S. a, den Haag. Geslaagd de dames H. Bernelot Moens N. Evekink, B. de Jel, J. M. de Koek \an Leeuwen, H. E. Winia en J. M Winia en de heeren C. G. Gips, L, H. Ouwerling H. D. Polak. J. de Rooy en Th. A. van der Spil. M a ch i n i s te n-ex am en b. Geslaagd voor het diploma b, le ge<j de heeren: A. Schram te IJmuiden-Oo8t' Voor het diploma b, 2e gedeelte: de heeren G Houwer, Apeldoorn A. Blokker, Rot. terdam, W. Niessink, Hillegersberg. Ten Zuidoosten van Berwick is in den vorigen nacht naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een koopvaardijschip van 3000 brt. door Duitsche gevechtsvliegtuigen na ver scheidene voltreffers tot zinken gebracht. Het schip werd uiteen gereten en zonk binnen enkele minuten. In de haven van Huelva zijn 41 schip breukelingen van het Portugeesche s.s. „Ganda” aangekomen. Nadat Maandag onder groote belangstel ling in de Domstad de Universiteitsdag was gehouden, is Dinsdag op plechtige wijze herdacht, dat de Utrechtsche univer siteit 305 jaar bestaat. Dit 61ste lustrum is zeer sober gevierd en naar buiten uit vrij wel onopgemerkt voorbijgaan. Alleen de bijna duizend naar Utrecht samengekomen reünisten trokken de aandacht van de bur gerij, terwijl daarnaast ook aan de velé uitgestoken vlaggen te merken was, dpt er iets bijzonders gaande was. Een der hoogtepunten van den dag was de overdracht van een plaatwerk van het Utrechtsche Studenten Corps aan den Academischen Senaat, een plaatwerk, waarop de maskerade van 1936 in groote trekken is afgebeeld. De rector Senatus Veteranorum, de heer J. F. B van Hasselt voerde daarbij het woord. Het plaatwerk is vervaardigd door den heer C J. Broers, oud-lid van het corps. Alvorens tot de onthulling daarvan over te gaan nam de rector-magnificus het woord, om de groote dankbaarheid van den Academischen Senaat te betuigen. Na deze plechtigheid maakte de Senatus Veteranorum een rijtoer door de stad waarna om half drie onder groote belang stelling in de Domkerk de plechtige bijeen komst werd gehouden voor leden en reü nisten van het U.S.C. naar aanleiding van het 61ste lustrum. Hier voerde de rector van het corps, de heer van Hasselt, het Een trein van den Haag naar Amsterdam stopt op den heenweg te Leiden voor het opnemen en op den terugweg voor het uitlaten van reizigers. Twee treinen van Amersfoort naar Amsterdam stoppen te Hilversum en Naarden-Bussum. Voor leden van de N.S.B. en voor belangstellenden zijn Donderdagavond van 8 tot 10 uur en Vrijdagmorgen van 912 uur gratis vervoerbiljetten voor deze extra treinen en nadere inlichtingen te verkrijgen: In de vakjes lettergrepen invullen, welke woorden vormen met de volgende betee- kenis: H'o rizontaal: 1 Spreekwoord; 9 om gehakte; 10 Vervoeging van een wérk- woord gelijk aan temperen; 16 Spreek woord; 20 Deel van het lichaam; 21 Over treden; 22 Plaats in Noord-Holland; 23 Kenteeken; 28 Spreekwoord. Verticaal: 1 Spijkeren, 2 Deel van een huis; 3 Direct; 4 Werklustig; 5 Stad Doopsgez. Broederschap: Aangenomen naar Aardenburg ds. M. J. Nolthenius, te Bovenknijpe. Beroepen te Loppersum en Texel de heer J. Knot, proponent te Heemstede. Bapt. Gemeente: Aangenomen naar Almelo de heer D. Hooghwinkel, cand. te Haarlem. Ge re for m. Kerken. Aangenomen naar Zetten de heer H. Teerink, cand. te Ermelo, naar Olde- markt, de heer P. v. d. Schaaf, cand. en hulpprediker te Leiden. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Dordrecht en voor Gies- sendam ds. H. Ligtenberg te Kampen, voor Werkendam en voor Goes ds. J. Fraanje te Barneveld (voorheen te Goes). in Turkije; 6 Met suiker bewerken; 7 Be daard; 8 Strekkingen; 11 Iedere; 12 Be oefende een bepaalden tak van sport. 13 Worden gebruikt bij tuinaanleg; 14 Take len: 15 Voorzien van een bek; 16 Bekend eiland: 17 Plaats in Noord-Holland; 18 Herinneren; 19 De Mohammedaanscne godsdienst; 24 Tezamen; 25 Bhier m Duitschland; 26 Plaats in Indië; 27 Wordt bij een bepaald spel gebruikt. I meenschap uitgaande circulaire, waarin mededeel mg werd gedaan van het plan I om op het landgoed „De Scheepstal" inva- I lidenhuizen te bouwen, die den vorm zou- den krijgen van gezmshoeven. De ver dachte heeft o.m betoogd, dat de Neder, landsche Werkgemeenschap geenerlei doeleinden van algemeen belang of lief, dadigheid nastreefde en dat haar doel al- leen gericht was op verzorging van par. ticuliere belangen, gelijk het helpen van oorlogsinvaliden aan werk. De kantonrechter overwoog echter, dat dit verweer niet opgaat, daar de voorzit. ter der Nederlandsche Werkgemeenschap, ongeacht het doel, door de Werkgemeen schap beoogd, zich door de wijze, waarop de Nederlandsche Werkgemeenschap zich tot de ingezetenen heeft gewend, aan een strafbaar feit naar het bepaalde in art. 1 der verordening van den Rijkscommim- ris nr. 109 van 1940 betreffende het hou den van openbare geld- en goederen inzamelingen, heeft schuldig gemaakt In die verordening zijn inzamelingen van welken aard en onverschillig voor welk doel, verboden, zoodat het doel dat de Nederlandsche Werkgemeenschap volgent de verklaringen van verdachte zou be- oogen, hem zeker niet zou kunnen be vrijden. Bovendien is het verweer van ver dachte nog in strijd met den inhoud der circulaire, waaruit duidelijk het liefdadig karakter der Werkgemeenschap bleek. Wel heeft dr. Hermanides ter terechtzit ting verklaard, dat de Duitsche autoritei ten hem, toen de verordening was afge- kondigd, hebben verklaard, dat de Neder landsche Werkgemeenschap haar gang kon blijven gaan Wat hier ook van zij aldus de kantonrechter de Nederland sche rechter heeft de verordening zelf standig toe te passen. Wat de strafmaat aangaat, heeft de kantonrechter overwogen, dat de Neder landsche Werkgemeenschap in haar vroe gere gedaante thans heeft opgehouden te bestaan, op grond waarvan hij termen aanwezig achtte, een geldboete op te leg gen. (Geëischt was een maand hechtenis). Dr. V. werd mitsdien veroordeeld tot een geldboete van 750 gulden, subsidiair twee maanden hechtenis. Ambtsaanvaarding professor dr. Ir. J. C. Dorst Gisteren heeft prof. dr. ir. J. C. Dorst het ambt van hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen aan vaard met een rede, over het onderwerp: „De plantenveredeling op breederen grondslag". Het IJslandsch gezantschap in Stock holm heeft aan de Stockholmsche bladen een communiqué verstrekt, waarin o.m. gezegd wordt: Tijdens een plechtige officieele hande ling heeft de staatsminister uit naam van den IJslandschen ministerraad den rijks bestuurder in aanwezigheid van de buiten landsche diplomatieke vertegenwoordigers de handhaving overgedragen van de hoog, ste staatsmacht, die sedert 10 April 1940 gelegen was in handen van het ministerie. Terstond na zijn installatie legde de rijks bestuurder de plechtige gelofte af de grondwet te zullen eerbiedigen. De rijksbestuurder bracht vervolgens hulde aan Koning Christiaan van Dene marken, en hij legde den nadruk op de hartelijke vriendschap van alle IJslanders voor het Deensche volk en de overige Noordsche broedervolken Hoewel Ijsland tengevolge van de Britsche bezetting geen onbeperkte vrijheid van handelen heeft, traéht het toch neutraal te blijven. Het wil vrede met alle volkeren. Tegen zijn wil is het practisch in den oorlog betrok ken. Het is thans onze taak aldus df Rijksbestuurder, datgene voor ons volk te redden en te behoeden, hetgeen voor ons het dierbaarste is, de vrijheid onzen I nationalen, eigen aard en het respect voor ons zelf in de toekomst. (met lof); M. W. van der Kooy, J. G. Prins, J. Nicolai, E. A. Lankhout, N. Hellemans, A. I. Spieker en H. Udding; apothekersex. 2e ged.: mej. G. Althof en de heeren A. Groen en J B. Lenstra. Universiteit van Amster dam Bevorderd tot arts: L. M. Woltring, J L. J. Bruis, N. J. H. F. van Beek, mevr. G. A. Petit-Alias, mej. C. A. Otto en J J. van Loghem; artsexamen le gedeelte: P. van Wirdum, mej. N. C. Margadent en mej J. C. Aites, B J. IJff en D W Swijgman; candidaatsexamen klassieke letteren mevr. M Warendorf en mej. J. van Praag; bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld: Geologie en petrologie van het zuidoostelijke Artfjal (Zuidelijk Zweedsch Lapland), de heer T. B. Haires, geb. te Veenwoud, en op proefschrift getiteld: „Zwemwater in Nederland" de heer P. Spaander, geb. te Amsterdam; doet ex. pharmacie de heer J. L. de Haan; can didaatsexamen wis- en natuurkunde de heeren O. A. de Bruin, G. A. J. Voete- link, P. J. Meurs en G. J. J. Aleva; doc toraal examen rechtswetenschap de heer G Blom. R.K. Universiteit Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: „De erfelijkheid in de oudere Grieksche we tenschap" de heer P. M M. Geurts, geb. te Roermond; candidaatsex. klassieke letterkunde de heer A. H. J. Meertens. R.K Econom. Hoogeschool Candidaatsexamen economische weten schappen de heeren J. L. P. van Besouw. J. G. Th. Linssen, J. C. M. Schreuder en P. A. M. Vencken. Teekenen akte MO. Instjtuut voor Kunstnijverheidsonder wijs, afd. opleiding tot teekenleeraren Geslaagd voor het eindexamen van de afdeeling opleiding voor de akte M A. de heeren W. H. Berkhemer, J. A. van de Graaf, W. C. Hartmann, J. Th. Nieuwen- huijs, en de dames A. L. A. M. Leeuwen berg, E. J Sayers, E. Stockmann en T. Stuurman; voor het eindexamen van de afd. opleiding voor de akte M.B. de heeren M. P. C. van Driel, J. Elffers, M. E. Kamermans en C. van de Weert; voor het eindexamen van de afd opleiding i voo de akte N. 2b de heeren K. Booden, 1 President Roosevelt heeft gisteren eenige wetten betreffende de marine on- derteekend, waardoor ieder buitgemaakt vliegtuig tot „oorlogjbuitf’ wordt ver klaard. In het ministerie van marine werd naar aanleiding hiervan verklaard, dat deze wetten betrekking hebben op vijande- lijke of neutrale vliegtuigen, die zich niet neutraal gedragen. EXAMENS Universiteit te Leiden Candidaatsex. geneeskunde de dames A. M. van Schelle, Wassenaar; E. Ode. Delft; M. J. v. d. Vooren, den Haag en L. E. M. Hack, Groenekan; en de heeren G. J. Sas, Bergen op Zoom; P. Kleinepier. Scheveningen; H. v. d. Loo, Rotterdam; W. E. Postma, Rotterdam; J. A. Hermans, Delft; H. F. C. Stricker. Rotterdam; J. A. I. van Prooije, Rotterdam; E. E. Dene- kamp, den Haag; M. C. van Gemeren; Boskoop; J. Z. van Hoorn, den Haag; H. W. Stenvers, den Haag; H. F. Eibers, Vucht; J. G. Heykoop, Boskoop: C. W. A. I v. d. Dool; Koudekerk a. d. Rijn; U. C. Fagginger Auer, Middelburg; D. M. Plate, Delden en J. K. Schönfeld, den Haag; can didaatsex. rechtswetenschap mej. R. Swart, Rotterdam; aoctoraalsex. id. mej. M. C. A. P. l’Ortye, Eindhoven; de heer H. R. Wegerif, den Haag; candidaatsex. wis- en natuurkunde F: de heer D. J. Korteweg, Alkmaar. Doet. ex. klassieke taal- en letterk de heer K. H. kamp, den Haag. Universiteit te Utrecht Cand.ex. rechtswetenschap A. G. C. Baert en G. H; Fubri Snethlage; doet, klassieke letteren: A. J. Bloemen; taalk. cand. indologie: J. H. Middelbeek; cand. wis- en natuurkunde F: F. G. D. Meijer; cand. wis- en natuurkunde A: F. Geesink; doet, wis- en natuurkunde, (hoofdvak chemie): F. Meltzer en W J. Alsche. De promotie van den heer H. C. J. de Decker geschiedde met lof. Universiteit te Groningen Doctoraal ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie: de heer D. Rinsema; cand. examen wis- en natuurkunde (E): de heer H S. van der Baan; cand. ex. rechtsgeleerdheid de heeren L. G. Boelen, A. H. Frankema; candidaatsexamen ge neeskunde de heeren: J. P. van der Veen CRIPPS BENOEMD TOT GEHEIMEN STAATSRAAD Reuter meldt officieel, dat de op het I woord namens’ de studenten, oogenblik in Londen vertoevende Engel- Tezamen herdenken wij, aldus spr., wat sche ambassadeur te Moskou, Cripps, be- de studententijd in Utrecht ons schonk, noemd is tot geheimen staatsraad (private doch wij moeten ook bedenken, de plich- -ten, die ons daardoor op de schouders zijn - gelegd. Met het oog hierop heeft de Senatus VEREENIGDE STATEN Veteranorum voor dit lustrum een pen ning doen slaan zonder afbeelding, doch slechts alleen met de spreuk „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet”, uit ons onvergetelijk schoone Volkslied. Jhr. mr dr. H. A. van Karnebeek sprak namens de honorair-senatoren Negen lustra terug, zeide spreker, heb ik zelf eens de eer genoten als rector op te treden. Sedert is er veel veranderd. De stad is uitgebreid. Het aantal studenten nam ongekende afmetingen aan Er ont stonden groepeeringen naast het corps. DaJ het U.S.C. zich op de eerste plaats heeft weten te handhaven strekt ons oude ren tot bijzondere voldoening, versterkt ons in de overtuiging, dat wij niet zonder rede in de toekomst van ons corps hebben geloofd. Thans valt het lustrum in een tijd die geen feestvieren duldt. Wij, reü nisten, zijn dankbaar, dat gij den juisten vorm van herdenking gevonden hebt. Het is gebleken, dat de fakkel, die achtereen volgende geslachten van studenten in onwankelbaren trouw aan hun idealen aan elkander hebben overgedragen, brandend is gebleven in uw handen. Houdt die fak kel hoog, leden van het Utrechtsche Stu denten Corps, laat het licht schijnen over de levenswaarden, die u dierbaar zijn. Hiermede was de plechtigheid ten einde. De Senatus Veteranorum verliet het kerk gebouw onder het spelen van het „Gau- deamus Igitur”. Dr. V. tot 750 boete veroordeeld De kantonrechter mr. Bijdendijk heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van dr. E. G. H. V., wonende te Oisterwijï voorzitter van de Nederlandsche Werk.’ gemeenschap Hij was gedagvaard terzake dat hij zonder vergunning een openbare geldinzameling heeft gehouden door mid- del van een van de Nederlandsche Werkge- mededeelm;

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2