Finland Nieuwe bonnen en In het Oosten teekenen zich groote successen af de oorlog tegen de Sovjet-Unie aangewezen i - - - - f te l No. 17912. 1941. Vrijdag 27 Juni. IN NIEUW LICHT van Duitsche haven teruggekeerd De „Admiral Scheer Radiotoespraak Ryti ,..sf VERDUISTEREN van 10.06 uur tot 5.20 uur v.m. n.m. i I I I I ”in Hongarije in oorlog met de Sovjet-Unie De Duitsch-Nederlandsche samenkomst te Amsterdam Nieuwe verordeningen op het gebied der belastingen Melk Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 j 1 Strjjd tegen Engeland duurt onverminderd voort Aardappelen Eieren 8 8 2 A 2 A 2 S Nachtdienst dokters: Tusichen 10 u. n.m. en 7 u. van.: 5 No. 394920 De zeepdistributie Litwinof weer in de Sovjet- regeering? Grieksch schip tot zinken gebracht s I No. 116364 I i 5 Het Finsche leger treedt aan VOORBEREIDINGEN VOOR DE MASSAVERGADERING VAN HEDEN AVOND TE AMSTERDAM Successen van het Duitsche en Roemeensche luchtwapen Zie verder le blad, pag. 2 Het Fransche communiqué over Syrië Boter Kaas Omzetbelasting en dividendbelasting 4 COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS OER AOVERTENT1ÊN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 krachtige de nieuwe (PolypoonJ, TT Bon „23" van de Melkkaart t/m 6 Juli, Ij liter per bon. Nader wordt gemeld, dat bij het lucht bombardement op Turku in het geheel 19 menschen werden gedood en 56 ge wond. Het middengedeelte van de oude, historische burcht is verwoest, In het park van het slot is het nationale open luchtmuseum geheel verwoest. Voorts wordt gemeld, dat te Heinela gisteren door het bombardement tenmin ste 13 personen zijn omgekomen. 30 Juni de 250 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. op de vraag „Wat nu?”. Het gaat hier om het uur der eindbeslissing voor Europa betreffende den oorlog van het Groot-Duitsche Rijk tegen het bolsje wisme. Op verschillende plaatsen in Amsterdam hangen de groote trans paranten. Het gebouw van „Vreugde en Arbeid” op het Leidscheplein. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Bon „08” van de aardappelendistributie- bonkaart30 Juni t/m 6 Juli, 2 k.g. per bon. Bon „89” van de „Bonkaart Alge meen” 30 Juni t/m 6 Juli, één ei per bon. 1 z* A A A A A A A I A A A Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan erop gerekend worden, dat voor degenen, die met speciale treinen van de Duitsch- Nederlandsche samenkomst te Amsterdam naar hun woonplaatsen terugkeeren, vol doende verkeersmiddelen ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmer king komende tram-, autobusondernemin gen e.d. Officieel wordt te Boedapest medege- gedeeld„Hongarije beschouwt zich, tengevolge van de herhaalde Sovjet- luchtaanvallen op Hongaarsch rechts gebied, welke in strijd .zijn met het volkenrecht, in staat van oorlog met de Sovjet-Unie” De zware kruiser „Admiral Scheer” is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesvolle actie in het Noorden en Zuiden van den At- lantischen Oceaan op een Duitsch steun punt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zoo- a sterken tegenstand vijand tracht thans in De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 05 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer De secretaris-generaal van het departe ment. van Hand^j, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 3 Augustus a.s. geeft de met „38” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op Het opperbevel van de *Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend In het Oosten zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht syste matisch voortgezet Nadat de beslis singen in thlrijke grensslagen te on zen gunste zijn gevallen, teekenen zich operatieve successen van grooten om vang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot-Brittannië met succes voortgezet Duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op de scheep vaartwegen naar het Britsche eiland con- vooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagers zwaar werden bevei ligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende schepen. In het ge heel werden 8 vijandelijke koopvaarders, met in totaal 48.800 b.r.t., tot zinken ge bracht. Vanavond spreekLde Rijkscommissaris te Amsterdam in een groote en grootsch opgezette openlucht-bijeenkomst tot het Nederlandsche volk. Uiteraard kunnen wij op hetgeen hij zal verkondigen, niet vooruitloopen, maar het is tevoren vol doende bekend gemaakt, dat zijn rede zal staan in het nieuwe licht, hetwelk op de wereldgebeurtenissen is gevallen sinds het besluit van den Führer van het Grootduitsche Rijk om de Duitsche Weermacht te doen oprukken tegen de Sovjet-Unie. Door dit besluit heeft de loop van de wereldgeschiedenis een wending geno men, die de beteekenis van de strate gische ontwikkeling verre te boven gaat. Twee politieke beginselen, twee groote wereldbeschouwingen zelfs, zijn thans scherp tegenover elkander komen te staan en alles wijst er op, dat het pleit tusschen deze twee nu zal worden uit gevochten, waarbij de militaire kracht van de landen, welke deze stelsels respectievelijk vertegenwoordigen, het nationaal-socialistische Grootduische Rijk en de bolsjewistische Sovjet-Unie, overwegend gewicht in de schaal zal leggen. Hoe geweldig de militaire kracht van Duitschland is, behoeft na de vele verbluffende successen niet meer te worden betoogd. Het gaat hier om een beslissing, die niet alleen voor de beide genoemde landen van het allergrootste gewicht is. maar evenzeer voor alle andere landen van het Europeesche continent; niet in de laatste plaats zeker voor Finland, dat binnen korten tijd voor zijn tweeden vrijheidsoorlog tegen de Sovjet-Unie staat. De eerste, heldhaftige strijd, waarbij men in Nederland met zooveel sympathie met het dappere Finsche volk meeleefde, ligt nog versch in het geheu gen, evenals de tragische afloop. Dit maal heeft Finland het Duitschland aan zijn” zijde. Zooals voor andere Europeesche vol ken. is de wending in den -x>rlog ook voor ons volk van groote beteekenis Het ziet zich genoopt, zich rekenschap te geven van de beteekenis van het bolsjewisme, zoowel in den theoreti- schen opzet als in de practische verwe zenlijking, zoowel ten aanzien van de Sovjet-Unie zelf, welker regeering nim mer door Nederland is erkend, als ten aanzien van andere en kleinere landen en volken. Ongetwijfeld zal de rede, welke de Rijkscommissaris vanavond tot het Ne derlandsche volk zal richten, mede de strekking hebben, op te wekken tot het zich geven van deze rekenschap, en te wijzen op de groote beteekenis hiervan, gezien in het licht van de ontwikkeling van continentaal Europa en Nederland’s plaats in dit geheel, alsook in het nieuwe licht van de verrassende ontwik keling op wereldpolitiek en strategisch gebied. Buitenlandsche diplomaten in Ankara hebben verklaard, zoo meldt „Associated Press” uit de Turksche hoofdstad, dat de vroegere minister van buitenlandsche za ken van de Sovjet-unie, Litwinof, naar Moskou zal terugkeeren. om zich te be lasten met een belangrijke regeerings- functie. Vermoedelijk zal hij belast wor den met de leiding van de betrekkingen der Sovjet-unie met Engeland en Ame rika. Sovjet-aanvallen op Hongarije Officieel wordt uit Boedapest medege deeld, dat het Sovjet-luchtwapen gister middag om 1 uur een luchtaanval heeft gedaan op Kasjau. Verscheidene gebou wen werden vernield. Onder de burger bevolking vielen 5 dooden en een vrij groot aantal gewonden. Om 5 uur 30 her haalden de Sovjet-vliegers den aanval. Zij werden echter door de Hongaarsche luchtdoelartillerie verdreven. Buitendien deden Sovjet-vliegtuigen in scheervlucht een aanval op den sneltrein KoeroesMezoeBoedapest, in de nabij heid van het plaatsje Raho. Eén persoon werd gedood en 3 gewond Te Boedapest is gistermiddag van 4.15 tot 4.25 uur luchtalarm gemaakt. Volgens een mededeeling uit New York- sche scheepvaartkringen is het Grieksche vrachtschip .Rokos Vergottis” met een inhoud van 5637 b r t. in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht. Het schip had materiaal voor Engeland aan boord. V» V 3 Ziekenfondsleden de Volharding: S Hitler tegen de Sovjet-eïschen Bezield door dit voornemen, eischte de olkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotov, bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940.I dus nauwelijks zeven maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland de vrije hand om zijn re kening met Finland af te sluiten en dit land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitschen Rijkskanselier den diepsten dank verschuldigd voor het feit, dat hij zich toentertijd tegen deze eischen der Sovjet-Unie heeft verzet. Sedert het uit breken van den oorlog der groote mo gendheden heeft men, zoo ging de pre sident voort, duidelijk kunnen constatee- ren, welk streven de Sovjet-Unie volgde en wat haar standpunt in dezen oorlog is. Zij heeft het uitbreken van den oor log toegejuicht en steeds er naa. ge streefd hem te verlengen en uit te brei den, opdat de Europeesche en indien mogelijk ook de niet-Europeesche vol ken, moreel en materieel verzwakt, een gemakkelijke prooi zouden worden voor het Sovjet-imperialisme. Op niets ont ziende wijze heeft de Sovjet-Unie de toe standen uitgebuit en zoo geraakte Fin land, toen de oorlog tusschen de groote mogendheden aan de verschillende fron ten woedde, in een eenzamen strijd tegen de Sovjetovermacht. Vervolgens legde president Ryti den nadruk op den plicht van Finland, om zich thans te verdedi gen met alle terbeschikking staande moreele en militaire middelen. Hij wees op het eensgezinde front, dat zich vanaf de Ijszee tot aan de Zwarte Zee tegen de Sovjet-Unie heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de overwinning en zijn vertrouwen in de Finsche weer macht en haar veldmaarschalk Manner heim. President Ryti besloot zijn toespraak met dC volgende woorden: „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lot ons heeft ge plaatst, geen blijvenden vrede te berei den is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg, om dezen druk te verlichten, om de eeuwige bedreiging te verwijderen en om de komende ge slachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen strijden wij onzen verdedigingsstrijd”. „De positie van Finland is opgehel- derd”. Dit antwoord heeft men heden in de Wilhelmstrasse gegeven op desbe treffende vragen van vertegenwoordigers der buitenlandsche pers. Nadat gisteren, zoo voegde men hier aan toe, bommenwerpers en troepen der Sovjet-Unie, Finsch gebied hadden aan gevallen, is het Finsche leger thans aan getreden ter bescherming van het Fin sche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overgegaan tot den tegen aanval op de Sovjet-Unie. De Sovjet-aanvallen op Finland ,,De wandaden van de Sovjet-vliegers worden voortgezet, de bolsjewisten bom- bardeeren Helsinki”, zoo luiden de ge weldige opschriften in de Finsche kran ten. Het verwoestende bombardement op Overal in Amsterdam heeft men uit gebreide voorbereidingen getroffen voor den avond van heden, waarop Rijkscommissaris - Rijksminister dr. Seyss-Inquart op het IJsclubterrein zijn rede zal uitspreken als antwoord als reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaal 152.000 b.r.t, o m. een heel convooi van 18.000 b.r.t., tot zinken gebracht. De hulpkruiser „Pinguin”, welke, ter belemmering van den vijandelijken han del in overzeesche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser „Cornwall” ver loren gegaan. De commandant en het grootste deel der bemanning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangenschap. De kruiser „Cornwall” werd beschadigd. In een actie welke maandenlang heeft geduurd, heeft deze hulpkruiser onder bevel van den kapitein ter zee Krüder, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan be varen en ruim 140.000 b.r.t. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koopvaarders met de waardevolle lading opgebracht, die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roemrijke en succesvolle kruis tocht geleid tot het verlies van bijna 200.000 b.r.t. scheepsruimte der vijande lijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aan voeren heeft het luchtwapen voor de Oostkust van Engeland een koopvaarder van 1500 br.t. tot zinken gebracht en met bommen treffers geplaatst op een twee den grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanval- verscheidene documenten wordt vervol gens uiteengezet, hoe de verschillende phases van den Sovjet-druk tot ontwik keling kwamen. Bij de afbakening van de grens tracht ten de Sovjets alle hangende kwesties te hunnen gunste uit te leggen en zoo mogelijk verdere gebiedsconcessies te verkrijgen. In het voorjaar van 1940 kwam toen als verrassing de eisch tot demilitariseering der Aalandseilanden. De Sovjets probeerden vervolgens het beheer over en de productie van de nikkelmijnen van Petsamo te krijgen. Duitsche persstemmen De geheele Berlijnsche pers wijst, groot opgemaakt, op den nieuwen vrij heidsstrijd van Finland tegen den Sov- jetaanvaller, herinnert aan de Duitsch Finsche wapenbroederschap tegen de Bolsjewistische terreur, welke bij het einde van den wereldoorlog heeft geleid tot de Finsche onafhankelijkheid en noemt Finlands historische taak als schild van het Noorden een deel van den grooten, door de spil gevoerden strijd om Europa’s beveiliging en onafhanke lijkheid. Het D.N.B. meldt Op industrieele doe len in Leningrad zijn - de laatste dagen buitengewoon felle luchtaanvallen gericht, In Leningrad bevinden zich talrijke groote fabrieken, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogsindustrie der Sovjet-unie maken. Een groep Stuka’s heeft Woensdag 15 Sovjet-transporttreinen. bezet met troe pen en oorlogsmateriaal, zoomede auto’s, volkomen vernield. De vluchtende solda ten werden door den luchtdruk der ont ploffende bommen meters ver weggeslin gerd. Naast de spoorbaan was het weldra één groote ravage van spoorwagens, rails en dwarsliggers, machinegeweren en an der oorlogsmateriaal. Tezamen met het Duitsche luchtwapen hebben de Roemeensche vliegtuigen de belangrijkste oorlogshavens det Sovjets aan de Noordkust van de Zwarte Zee aan gevallen en met bommen bestookt. In den vorigen nacht werden van uit de lucht weer talrijke Sovjet-vliegvelden aangevallen, waarbij barakken, tanks en startbanen werden vernietigd Een groot aantal vliegtuigen werd op den beganen grond vernield en talrijke Sovjet-vliegtui gen in luchtgevechten en door luchtdoel artillerie neergehaald. Pogingen van de Sovjets om het Rijks gebied en het gebied van het gouveme- ment-generaal binnen te vliegen, werden met zeer gevoelige verliezen voor de aan vallers verijdeld. Duitsche jagers en luchtdoelartil lerie haalden de meeste aanvallers omlaag en dwongen de overige machines om terug te keeren. len zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware ver liezen geleden. Jagers schoten 21, lucht afweergeschut haalde 5 Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaan vallen gericht op havens aan de Engel- sche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op vérstrekkende wijze vernielde installaties van de ravitailleeringshaven Southampton een reeks branden ver wekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zinken gebracht Een zware kruiser kreeg een bomtreffer. Woensdag hebben Duitsche formaties gevechtsvliegers met succes militaire doe len in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen gevechts vliegtuigen hebber» in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied neerge worpen. In een kamp werden verschei dene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nachtjagers schoten 2 van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten er door nachtjagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 35 eigen vliegtuigen verloren Turku bestookt Zoojuist is medegedeeld, dat Turku gisteren hevig door de Sovjet-luchtmacht is gebombardeerd. Er braken vele branden uit. Finsche jagers verdreven de vijande- lijke bommenwerpers en verhinderden een tweeden aanval. Dividendbelasting Onder no 117 is afgekondigd een be sluit op de Dividendbelasting 1941. Dit besluit heeft ten aanzien van dividenden een zelfde beteekenis als het besluit op de Loonbelasting 1940 ten aan zien van de loonen. Het besluit bevat geen zelfstandige belasting. De. dividend belasting is slechts een voorheffing op de inkomstenbelasting en de winstbelasting. De door de uitdeelende lichamen betaal de en in den regel op de opbrengst inge houden dividendbelasting wordt ver rekend met de aanslagen in de inkom stenbelasting en in de winstbelasting van de personen en lichamen, die opbrengst van aandeelen, winstbewijzen en winst- deelende obligatiën van naamlooze ven nootschappen of commanditaire vennoot schappen op aandeelen hebben genoten. Het besluit op de dividendbelasting be vat dus geen regeling inzake beperking van dividenden, waarover den laatsten tijd in verschillende dagbladen beschou wingen zijn verschenen Turku heeft, volgens de bladen, ononder broken twee en een half uur geduurd, waarbij, naar het blad „Ilpa Sanomat” schrijft, twee woonwijken volkomen ver nield zijn. Omtrent het aantal slacht- offers zijn nog geen definitieve cijfers De president der Finsche republiek, ontvangen. Ryti, heeft gisteravond een radiotoe spraak gericht tot het Finsche volk, H t Fjnscjje blauw-witboek waarin hij in zijn inleiding verklaarde, dat het vredelievende Finland opnieuw jn het heden verschenen Finsche het doel van een wreeden aanval is ge- blauw-witboek over de verhouding tus- worden. Onmiddellijk na het uitbreken Schen Finland en de Sovjet-Unie, zooals van den oörlog tusschen Duitschland en deze is geworden na het sluiten van den de Sovjet-Unie is de Finsche grens her- vrede van 12 Maart 1940, wordt in een haaldelijk door de Sovjet-ünie geschon- samenvattende inleiding erop gewezen, den. Het protest, dat hierover wer in- dat het streven der Sovjet-Unie niet te- gediend, was tevergeefsch. Sedert giste- vreden was met de voorwaarden van ren hebben de .strijdkrachten van de het vredesverdrag en al naar den alge- Sovjet-Unie, zoo verklaarde president meenen toestand, steeds verder ging. In Ryti, zonder zich om verdragen te be- kommeren en zonder oorzaak, op aan wijzing van haar regeering, uitgebreide oorlogshandelingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreedzame inwoners gepleegd. Nauwe lijks negentien maanden na den eersten aanval is zoodoende onze tweede ver dedigingsstrijd begonnen. De nieuwe aanval van de Sovjet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, welke na den vrede van Mos- cou beoogde de zelfstandigheid van ons land te vernietigen en ons volk in sla vernij te brengen. De president der republiek gaf ver volgens een nauwkeurige opsomming van de verschillende door de Sovjet unie tegen Finland gerichte intriges en maatregelen, zooals reeds medegedeeld in het Finsche blauw-witboek. Onder verwijzing naar de vergeefsche pogingen van de Finsche regeering om met den Oostelijken buur tot een verge lijk te komen, zei de president voorts, dat de liefdé voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn af- gestooten op het voornemen van de Sov jets, de zelfstandigheid van Finland te vernietigen, hetzij door binnenlandsche omwentelingen en moeilijkheden, hetzij door gewelddadige verovering van het land. Toen de weg der binnenlandsche revolutie, als gevolg van de sterke vrij heidsliefde en de eenheid in ons volk scheen afgesloten, zoo verklaarde presi dent Ryti in dit verband, besloot de Sovjet-Unie den weg van het geweld van buiten af in te slaan. i en over de geheele lijn vervangen door een meermalige hef- Zoowel de tabel van vrijgestelde grond stoffen als de mogelijkheid van het be trekken van grondstoffen op bestelorder is mitsdien vervallen. In verband daar mede is het algemeene percentage van tot twee verlaagd. Verder is de mogelijkheid ge opend om in meer gevallen dan tot dus verre de verdubbeling van het tarief van de belasting geldende bij aflevering door den fabrikant rechtstreeks aan den consu ment achterwege te laten. Groothandelaar en klein* handelaar Voorts heeft de omschrijving van de begrippen groothandelaar en kleinhande laar wijziging ondergaan. Voortaan is niet slechts een groothandelslevering de levering van handenwaren aan een han delaar en de levering van grondstoffen aan een fabrikant, doch ook de levering aan ondernemers van bedrijfsmiddelen, als machines, vervoermiddelen enz., van hulpstoffen, als steenkolen, olie, enz., van verpakkingsmiddelen, van reclamemidde- len, van kantoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van herstellingen en andere diensten worden gebezigd, kort om van alle goederen, welke ondernemers ten behoeve van hun onderneming be trekken. Een verdere belangrijke wijziging heeft betrekking op landbouw- en veeteeltpro- ducten en op visch Tot dusverre waren bepaald aangewezen landbouwproducten aan een verlaagd percentage van één onderworpen. Thans wordt de regeling zoo, dat het verlaagde percentage van toepassing is op alle landbouw en vee- teeltproducten en op visch. doch alleen froor zoover het betreft de leveringen, welke door landbouwers, veehouders en visschers zelf worden verricht. Tenslotte zijn nog een aantal wijzigin gen van minder ingrijpenden aard aange bracht. Volgens het laatste officieele commu niqué uit Vichy over den militairen toe stand in Syrië blijven de Britsche troe pen voor Palmyra ontmoeten. De andere sectoren van het front den druk op de flank van zijn verbindingslinies te breken. In Zuid-Syrië heeft de vijand aanzien lijke strijdkrachten in het vuur ge worpen in de richting Saida, de hoofd stad van Djebeldroes en Donderdagmor gen met afdeelingen infanterie en cava lerie de Fransche posities ten Noorden van Catana en bij Damascus aangevallen. De gevechten duren hier voort. In het gebergte van den Zuidelijken Libanon hebben Britsche strijdkrachten om de achterwaartsche verbindingen te ontlasten, ten Oosten van Merj-Ayoem. op de hellingen van den Hermon en bii Djezzim aanvallen ondernomen, welke werden afgeslagen. De gevechten bi Djezzim waren zeer hevig. Beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Fransche stellingen beschoten, waarop de vijand hier een nieuwe opmarsch- poging ondernam. Het Fransche luchtwapen heeft de aanvallen op vijandelijke colonnes in het geheele operatiegebied voortgezet. In den vorigen nacht en gistermorgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd 'slechts materieele schade aangericht. Bonnen „22” en „23” van de Boter- kaart: 30 Juni t/m 16 Juli, 250 gram boter per bon. Bonnen „22” en „23” van de Vetkaart30 Juni t/m 16 Juli, 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie verleend. Bonnen „69” en „79” van de „Bonkaart Algemeen”30 Juni t/m 13 Juli, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig t/m 27 Juli a.s. In het „Verordeningenblad" (no. 26) zijn heden een tweetal verordeningen af gekondigd op het gebied van de belastin gen. Vooreerst is onder no. 118 afgekon digd een wijziging van het besluit op de met ingang 1 Juli in werking treedt. De wasch van kantoren, hotels, café’s, 1 De belangrijkste wijziging is het ver- enz„ voor zoover het handdoeken, poets- vallen van de vrijstelling van grondstof- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. fen hetgeen tot gevolg heeft, dat het betreft, kan ter behandeling worden ge- vroeger hier geldende stelsel van een- geven zonder dat daarbij bonnen behoeven nialige heffing van omzetbelasting thans te worden afgegeven. ^eel__,s.y?fyalj!"_e?__0VIr-_le_,:5!h?tle Bonnen van nieuw uitgereikte üng bij elke fevering van alle goederen, bonkaarten P en Q zijn nog J niet geldig Het komt voor, dat handelaren reeds thans tegen inneming van bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaarten P en Q.| heffing van twee en een half (extra zeep voor kinderen) zeep en toiletzeep aan het publiek afleveren. Deze bonnen evenwel zijn nog niet gel dig verklaard, zoodat het verboden is om reeds thans op deze bonnen zeep af te leveren. Ingeval van overtreding zijn, zoowel de kooper als de verkooper, strafbaar. Patriarchaal paleis te Boekarest gebombardeerd Gisterochtend heeft de Sovjet-lucht macht, naar het D. N. B uit Boekarest verneemt, twee aanvallen gedaan op het patriarchaal paleis te Boekarest, den zetel van den Metropoliet en het heiligdom van de Roemeensche orthodoxe kerk. Er vielen 20 tot 25 bom men van klein en middelbaar kaliber, welke terecht kwamen in de woonwijken rondom het paleis. Zij vernielden eenige particuliere huizen. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 1 Januari 1941) of 30Q gram zachte zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op ge- I wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitslui tend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveranderd van kracht De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge, vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was scherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zooge naamde „waschverzenders”, Uie slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek I Omzetbelasting 1940, welke en de wasscherijen optreden. van I De belangrijkste wijziging is het ver- M

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1