HET ITAL1AANSCHE WEERMACHTBERICHT GEMEENTERAAD. LAATSTE TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS ZWARE BRAND TE GRONINGEN VERGADERING VAN HEDENMIDDAG Voor den puzzelaar DE HOUDING VAN ZWEDEN DE DEENSCHE VRIJWILLIGERS HET VETGEHALTE VAN TAPTEMELK Troelstrabeweging (T.B.N.) in de GETRACHT EEN GRANAAT TE DEMONTEEREN DE LUCHTOORLOG CONFERENTIES TE TOKIO TOEGEZONDEN BOEKEN Troepenconcentratie bij Tobroek bestookt HET BEDRIJFSVERGUNNINGEN BESLUIT 1941 JONGEN DOOR MELKWAGEN OVERREDEN EN GEDOOD HAAGSCHE COURANT Maandag 30 Juni 1941 3e bl. pag. 2 BRAND TE LEIDEN BRANDWEERGEBOUW PRINSE- STRAAT ENGELSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT BURGERLIJKE STAND „De Harmonie” grootendeels door het vuur verwoest N.S.N.A.P. opgenomen Twee gewonden BEZIENSWAARDIGHEDEN J dat met igejan, Einde, toch van betee- naar Middelbaar onderwijs Tot leeraar In de Nederlandsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus: F. Koote. Maatschappij aangenomen Voorzitter prof. C. L. v. d. Bilt, wnd. burgemeester. Hedendaags Paedagogisch Ré veil, P. F. van Overbeeke. Uitg. Erven J. Bijleveld, Utrecht Tot de gebieden, waarop in deze dagen ingrijpende veranderingen doorgevoerd worden, behoort ook dat van het onder wijs. Niet-ingewijden weten veelal niet, hoezeer in de jaren, die achter ons lig gen, reeds in theorie en praktijk op dit Een honderdjarige Gisteren heeft mevr, de wed. G. Dal- lingaHamster te Woldendorp haar honderdsten verjaardag gevierd. Zij bezit nog een vitaliteit, welke menigeen haar kar. benijden. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ In de te Amsterdam gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders in de Paketvaart-Maatschappij (K.S.M.), is toestemming verleend tot ver lenging van den termijn voorgeschreven voor het indienen der jaarstukken. De heer M. C. Koning werd als lid van den raad van bestuur herkozen. Door de politie werd een 43- jarige lasscher, die nog vier maanden gevangenisstraf moest ondergaan en bo vendien nog een kleine geldboete n.cest voldoen, aangehouden. Door de recherche werd een 29-jarige los-werkman aange houden, verdacht van heling van een ge stolen rijwiel. Een bewoonster van de Kerk, laan die haar taschje even onbeheerd in een vensterbank had laten liggen, miste daaruit 9.50 en enkele distributiebeschei den. MORGENAVOND TERRASCONCERT TE SCHEVENINGEN Het terras-concert. dat het harmonie orkest van het Nederlandsch orkest s-Gravenhage” onder leiding van Nico Verhoeff morgenavond bij gunstig weer op het terras van het Kurhaus geeft, her stelt weer eens voor een enkelen avond de aloude traditie van terrasconcerten op Scheveningen. Vele leden van dit orkest behoorden weleer tot de kapel van de grenadiers. Men weet, hoe groote waardeering dit harmonie-ensemble indertijd, toen het stond onder leiding van dr. Walther Boer, ïlom in den lande genoot. De 12-jar. M. Gaasbeek te Ede, wilde op den weg RenswoudeDe Klomp met een melkwagen meerijden. Hij stapte echter mis, waardoor hij een voorwiel over het been en een achterwiel over het hoofd kreeg Hij was onmiddellijk dood. Ven een balk in het water gegleden Zaterdag is de 27-jarige gehuwde ar beider in gemeentedienst J. Best te Groningen bij het verrichten van schil- derswerkzaamheden aan de Bontebrug van een balk gegleden en in het Win- schoterdiep gevallen. Hoewel een der omstanders zich vijf maal te water be gaf, mocht het niet gelukken den dren keling te redden. Zesentwintig bakkers verkochten het brood te daar De bakkers in de gemeenten Geldermal- sen, Buurmalsen en Deil hadden begin October 1940 den prijs van tarwebrood van 12 op 15 cent gebracht. Bij een door den Centralen Crisis Controledienst inge steld onderzoek beriepen de bakkers zich op een aan hun Tielsche collega’s verleen de toestemming om den bruinbrood-prijs met 1 cent te verhoogen, waardoor deze in Tiel op 15 cent kwam. Ook voor de ge meenten rond Tiel mocht deze verhooging met 1 cent per brood worden doorge voerd. Nu hadden echter de bakkers van bovengenoemde gemeenten, waar de prijs op dat oogenblik nog 12 cent bedroeg, deze maar in één keer op 15 cent ge bracht. Voor deze overtreding van de prijzen- beschikking 1940 1 werden de 26 bakkers door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Arnhem beboet met bedragen tot 300, waarbij rekening was gehouden met het door elk van hen aan zijn afne mers teveel in rekening gebrachte. Gistermorgen om kwart over vijf ont dekte een surveilleerende agent van po litie, dat er rook kwam uit een van de bovenverdiepingen van De Harmonie in de Oude Kijk in ’t Jatstraat te Gronin gen. Hij waarschuwde de brandweer en loste eenige schoten uit zijn revolver, om den bewoner van het gebouw, den pachter den heer H. Tuinema en zijn gezin, benevens het dienstpersoneel te waarschuwen. Al spoedig bleek, dat men te doen had met een brand van groot formaat. Om half zes was de groote bo venzaal, waar momenteel de tentoon stelling „Voeding in dezen tijd” wordt gehouden, een vuurzee, waartegen de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, met kracht optrad. Aan de achter zijde van het gebouw had men een brandspuit en een kleine babyspuit op gesteld, terwijl aan de voorzijde twee groote motorspuiten, benevens de magi- rusladder met het waterkanon erop, enorme hoeveelheden water in de vlam menzee wierpen. Om half zeven was de bovenzaal, welke in Juli 1922 eveneens op een Zondagochtend door brand werd verwoest, niet meer te redden en sloeg het vuur naar den linkervleugel van het gebouw over, waar beneden de biljart zaal is gevestigd, terwijl op de boven verdieping verschillende andere zalen zich bevinden. Geheel vooraan, namelijk aan de straatzijde, is de woning van den pachter en de brandweer stelde thans alle kracht in het werk, om dit voorste gedeelte van het gebouw te kunnen be houden. Vredespaleis, eiken werkdag te bezichti gen van 24 uur. Dierentuin. Geopend van 99 uur. Museum voor het Onderwijs, Hemster- huisstraat 2 E. Dagelijks geopend van 1.30 tot 4 uur. Rijksmuseum H. W. Mesdag. Laan van Meerdervoort 7E. Geopend dagelijks van 105 uur. Zondags van 15 uur. Jubilaris bij den Reinigingsdienst Met een toepasselijk woord werd Za terdag door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst, namens B en W. aan den stalknecht P. v. d. Toorn de gebruikelijke eervolle vermel ding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. KOPENHAGEN, 30 Juni. (D.N.B.) Het aantal aanmeldingsbureaux voor het vrij willigerscorps Denemarken en het regi ment Nordland is tot 30 vergroot Het Deensche Roode Kruis heeft besloten Fin land te steunen door het zenden van ge neesmiddelen. Over hulpverleening van anderen aard zal in de komende dagen beslist worden Zaterdagochtend werd door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd de 15-jarige H. van der H., woonachtig te Rijswijk, die in een fabriek aan de Wal- dorpstraat een vallende kist op zijn rech- teronderbeen kreeg, waardoor dit brak. Baby uit vlammenzee gered Zaterdag om half 12 is te Leiden een brand uitgebroken in het perceel Hooi gracht 86a, die binnen enkele oogenblikken het bovenhuis in vlammen zette. De brand weer, die onmiddellijk ter plaatse was met een motorspuit, was het vuur spoedig meester, doch het bovenhuis brandde ge heel uit. Een baby, die alleen in een der bovenkamers was achtergebleven, werd uit de vlammenzee gered dodr het snel en doortastend ingrijpen van een drietal aan wezigen. De huurder was tegen brand verzekerd, de onderhuurster echter niet. De brand trok veel publiek, dat door leden van den luchtbeschermingsdienst op een afstand werd gehouden. die in hebben op de onafhankelijk- dat dergelijke ONDERHOUD DER WEGEN Bij het voorstel 3. wijziging van de Gemeentebegrootin_ gen voor 1940 en 1941 en van de begroeting van den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting voor 1941; bepleit de heer v. d. Leeuw goed onderhoud der LEERLINGENAVOND In Pulchri Studio gaf Zaterdagavond 1.1. Regina Grelinger met haar leerlingen de jaarlijksche uitvoering. Een zeer gevarieerd programma werd vlot afgewerkt; het programma vermeldde verschillende zangnummers, piano en cello soli, accordeonvoordrachten, een jazz-band, terwijl verschillende kleine executantjes blijk gaven, evenals de oudere leerlin gen, het onderwijs met vrucht te hebben gevolgd. Een stampvolle zaal gaf door hartelijk applaus na ieder nummer blijk van waar deering. Met een fraaie bloemenhulde namens alle leerlingen is de leerares ge huldigd. terrein naar vernieuwing gestreefd is. Dit boek geeft van deze vernieuwingspogin gen en beschouwend overzicht. Het be handelt geenszins de maatregelen, die thans getroffen zijn of binnenkort ver wacht kunnen worden, maar bepaalt zich tot dat wat tot voor kort gerijpt is en voorbereid werd, zoowel in het' binnen- als in het buitenland. Allereerst krijgen we de klachten over de school te weinig paedagogisibh, te veel didactisch, te veel dingen en die te oppervlakkig, een te weinig levendig hou den van de belangstelling, te weinig dif ferentiatie, onvoldoende rekening houden met het individu, gebrek aan activiteit, fe theoretisch, geen gemeenschap en niet kinderpsychologisch. De schrijver deelt deze klachten, doch ziet in. dat het hier vaak om gradueele verschillen gaat. Dan laat hij zien, hoe men getracht heeft aan deze gebreken tegemoet te komen en be schouwt en vergelijkt daartoe wat zoowel uit niet-confessioneele als R.K. en Prot kringen opkwam. Zeer belangwekkend is de in het zesde hoofdstuk beschreven „proeve van vernieuwing, die een syn these wil zijn tusschen oud en nieuw”, welke proef door den schrijver genomen is op de openbare lagere school te Delft, waarvan hij hoofd is. De heer L. Welling, hoofdinspecteur van het L.O., schreef een voorwoord. „Branding", Piet Bakker. N.V. Arbo, Amsterdam. Met vlotte vaardige pen heeft Piet Bak ker een verhaal van strand en zee ge schreven, het conflict tusschen stroopers, jutters en den landheer met zijn kodde beiers. Steef Pammers, een van de beste man nen van de reddingboot een bekwaam schipper ter visscherij, is door zijn pa troon ontslagen, omdat hij niet mee wenscht te doen aan onoirbare praktijken Hij jut langs het strand, stroopte in het duin en vindt daar als tegenstander zijn vroegere gezel Reier, die koddebeier is geworden. Reier weet Steef in het gevang te krijgen en toch is het Steef, die twee maal zijn leven waagt om Reier het leven te redden, want de drift in hem om de zee haar prooi te ontnemen, is grooter dan zijn haat tegen het verraad van den koddebeier Een boeiend verhaal, uit het juttersleven tevens een kleurig beeld van het redding- wezen op onze kust. De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1 Prijzen; 6 Passer; 11 Lola; 12 Ode; 14 Nero; 15 Ee; 16 Gemel de; 19 GL, 20 Erker. 22 Arkel; 24 En; 25 Vla; 27 Tr.; 28 Toe; 30 De; 31 La; 33 Oor; 35 Prior; 37 Later; 38 Daders; 40 Eloges; 42 Er; 43 Tor; 45 Me; 46 Venlo; 49 Panne; 51 ld.; 52 Aar; 54 Fat; 55 Ar; 56 Teen; 58 Ede; 59 Eere; 61 Sleden; 62 Zenden. Verticaal: 1 Pleegt; 2 Roer; 3 IJ1; 4 Zagen: 5 Nom; 6 Pel; 7 Snert; 8 Se; 9 Erge; 10 Roller; 13 Deel: 17 Er; 18 Da: 21 Keerden; 23 Kroegen; 25 Verst; 26 Aller: 29 Opa; 30 Dor; 32 Aal; 34 Ore; 36 Ierland; 38 To. maten; 39 Davits; 41 Sieren; 44 Op; 47 Edel; 48 O.a.; 49 Pa; 50 Nare; 53 Ren; 54 Fez; 57 Ee; 60 E.d. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B). Een afdee- ling van 22 Sovjet-bommenwerpers heeft gisteren een aanval op een Duitsche lucht basis in het Oosten gedaan. Achttien der Sovjet-toestellen werden door Duitsche jagers neergeschoten, de andere vier door luchtafweergeschut, zoodat geen enkele Sovje machine terugkeerde. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL B DE LA REYWEG 212 De jaarlijkche algemeene ouderavond van school B de la Reyweg 212 wordt gehouden Dinsdag 8 Juli in de gym nastiekzaal van bovengenoemde school. Aanvang half acht. De agenda vermeldt o.a. lezing en film te verzorgen door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat” met als onderwerp „Onze Nederlandsche Industrie”. Ter afwisselng zorgt de S.W.P. Cow boy Band „The Wanderers”, onder lei ding van Jo van Hemert, voor muzikale opluistering. Na besprekingen tusschen den leider van de N.S.N.A.P, dr. E. H. van Rappard, en den leider van de Troelstrabeweging (T.B.N.) Paul Kiès, heeft de Troelstra-be- weging, na de meening van haar leden te hebben ingewonnen, eenstemmig beslo ten, tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De heer Kiès zal naar wij vernemen een taak krijgen in de algemeene pro paganda van de N.S.N.A.P. en bovendien als inspecteur in Friesland de leiding in de organisatie op zich nemen. De Troelstra-beweging werd vier jaar geleden als gevolg van een conflict in Friesland tusschen Paul Kiès en de leiding van de S.D.A.P. opgericht. In dit conflict liep een zeer groot deel der Friesche aan hangers van de S.D.A.P. naar den heer Kiès over. Hoewel het zwaartepunt van de Troel strabeweging in Friesland bleef, breidde de jonge beweging zich steeds meer over het land uit, vooral in Noord-Holland, Amsterdam en den Haag. De Troelstrabeweging, welke nooit bij een internationale is aangesloten geweest, onderwierp zich na de capitulatie van het vorige jaar aan een nieuwe oriënteering en sprak zich tenslotte in het voorjaar van 1941 voor het hakenkruis uit. In punt 2 van haar program werd reeds gezegd, dat de Troelstrabeweging bereid is, in een hoogere eenheid op te gaan. Gedreven door de aanhankelijkheid jegens den Führer en door het inzicht, dat het be staan en optreden van meer dan een partij die het hakenkruis voert, met het zinne beeld zelf in strijd is, heeft de leider van de Troelstrabeweging trouw gesteund door de geheele organisatie van zijn be weging, thans zijn program verwezenlijkt STOCKHOLM, 30 Juni (D.N.B.) De Zweedsche ministerpresident. Hansson, heeft gisteren in een rede verklaard, dat de Zweedsche toestemming voor het ver voer van een Duitsche troepenafdeeling naar Finland geen beperking van de vrijheid en onafhankelijkheid van Zwe den beteekent. Zij is ook geen partij gaan kiezen in het conflict tusschen de groote mogendheden. Er is niet getornd aan het recht van Zweden om zelf te bepalen, wat er in het land zal geschieden. Er zijn geen wenschen geuit vloed zouden kunnen Zweedsche vrijheid en heid. Zweden verwacht wenschen ook niet geuit zullen worden. Het is de kern van de Zweedsche poli tiek. dat men het land buiten den oorlog wil houden, niet alleen in het belang van Zweden, maar in dat van het geheele Noorden. Er is geen enkele wijziging ge komen in de houding van Zweden, dat zijn vrijheid en onafhankelijkheid alle middelen wil verdedigen. Diefstal van rijwielbanden en aard appelen opgehelderd Reeds geruimen tijd werd de gemeente Ooltgensplaat onveilig gemaakt door dief stal van rijwielbanden en aardappelen. Zoo werden er op een nacht bij den land bouwer J. Bom de banden van de rijwie len, die in de landbouwschuur stonden, vermisteen anderen nacht werden er aardappelen ontvreemd. Telkens werd onmiddellijk door de gemeentepolitie on der leiding van burgemeester C. Slobbe, een onderzoek ingesteld, evenwel zonder direct resultaat. Vrijdagnacht meende de politie voldoende aanwijzingen te hebben en ging zij tot arrestatie over van den landarbeider H. P., terwijl in den loop van den volgenden dag zijn medeplich tige, de landarbeider C. H., werd gear resteerd. Enkele rijwielbanden werden reeds in hun bezit gevonden, de overige, welke door hun waren verkocht, konden worden achterhaald. PRIJSOPDRIJVING De politie maakte proces-verbaal op tegen een Scheveningschen zuivelhande- laar, die busjes caramellapasta tegen 0.40 per stuk verkocht, terwijl de normale prijs 0.29 per busje is; 427 busjes werden in beslag genomen. Een winkelier in het cen trum had 10 kisten, elk inhoudende 480 blikjes gecondenseerde melk, voor 26.50 per kist ingekochtnormaal bedraagt de prijs 15.50 per kist. Terzake hiervan kreeg hij een proces-verbaal. In zijn bezit werden ook nog 1921 busjes met chocolade melk aangetroffen, naar welker herkomst een onderzoek wordt ingesteld. Zoowel de kisten met gecondenseerde melk als de busjes chocolademelk werden in beslag genomen. wegen en straten. Op tal van punten maakt het plaveisel een deplorabelen in druk. Het fietspad tusschen Dierentuin en Wachtje is er een typisch voorbeeld van. Het beschikbare materiaal voor wegenver betering worde zoo goed mogelijk besteed. Wethouder F e b e r geeft t.a.v. het laat, ste een geruststellende verklaring af. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s., evenals de punten 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. 12 en 13. ROME, 30 Juni. (Stefani). In zijn Weermachtbericht no. 390 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Noord-Afrika heeft onze artillerie in den sector Tobroek troepenconcen traties bestookt, waarbij de tegenstan der zware verliezen leed aan manschap pen en materiaal. Britsche vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghasi en trachtten herhaalde malen de haven van Tripoli aan te vallen. Door het snelle op treden van onze jagers werden zij tel kens verdreven. Twee vijandelijke toe stellen werden neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke troepen in den sector Dembridollo (Gal la en Sidamo) die onze stellingen pro beerden aan te vallen, in een snellen te genaanval op de vlucht gedreven. Vervolg van pag. 1. Bovengenoemd besluit is, naar men ook reeds bij eerste lezing zal hebben vastge steld, van groote en vergaande beteekenis voor ons bedrijfsleven. Onze nationale economie moet meer als een eenheid naar voren worden gebracht, dit is wel het hoofdtherrfa in den tekst van het nieuwe besluit. Sinds ons land in den oorlog werd be trokken, is, in vrij snel tempo, een reeks van maatregelen getroffen, welke ten doel hebben de overheid een strengere controle over het economisch leven te verschaffen en haar in staat te stellen de belangen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te beschermen. In dit complex van maatregelen ontbrak tot voor kort een afdoende controle op de vestiging en uitbreiding van bedrijven. Deze is thans neergelegd in het Bedrijfs- vergunningenbesluit 1941, uitgevaardigd door den secretaris-generaal van het de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis scherij, dat, zooals bekend, dezer dagen in het Verordeningenblad is gepubliceerd. Dit Bedrijfsvergunningenbesluit heeft al leen betrekking op de industrie en den groothandel. De bedoeling is in hoofdzaak: a. overbodige of schadelijke investeerin- gen tegen te gaan; b. ongewenschte „branche-vervaging” in industrie en groothandel te voorkomen. De nadruk zal uiteraard moeten vallen op de overbodigheid of de schadelijkheid van de investering. Uit de practijk blijkt, dat nieuwe bedrijven gesticht of bestaande bedrijven uitgebreid worden, ook in die bedrijfstakken, waarin reeds een zeer groote overcapaciteit aanwezig is. In der gelijke gevallen vindt een volkomen over bodige investeering plaats. De nadeelen hiervan zijn duidelijkde voor deze uit breiding gebruikte materialen zijn verspild cn dc voor de branche in haar geheel be staande moeilijkheden worden verscherpt. De branche-vervaging, waarvan in het besluit sprake is, is een specifiek tijds. verschijnsel. Tal van bedrijven, zoowel in de industrie als in den handel, welker omzetten ten gevolge van den oorlog zijn gedaald, zoeken daarvoor compensatie op ander terrein. Dit is volkomen begrijpe lijk en een bewijs van de energie en het aanpassingsvermogen van de betrokken ondernemers. Daarbij komen zij echter op het terrein van bedrijfstakken, welke zelf eveneens in sterke mate onder de oorlogsomstandigheden en het daaruit voortvloeiende afzetverlies hebben te lijden. In deze bedrijfstakken zullen dan de ondernemers door het optreden hun ner nieuwe concurrenten hun omzet nog meer zien terugloopen en geneigd zijn zelf eveneens weer elders compensatie te gaan zoeken. Het spreekt vanzelf, dat aldus in tal van bedrijfstakken chaotische toestanden kunnen ontstaan, waarbij geen der betrokkenen uiteindelijk wel kan varen. Aan de arde is: 21. Inrichting van een centraal brandweergebouw in de Prinse- straat. De heer v. d. Leeuw bepleit de keuze van een ander gebouw, op een voor het uitrijden der brandweerwagens beter geschikt gebouw in de binnenstad. De verkeersbezwaren waren vroeger reeds groot; nu zullen ze stellig nog grooter zijn. Spr. zou op het parkeerterrein aan de Jan Hendrikstraat b.v. een semi-perma- nent gebouw willen stichten, t.z.t te ver vangen door een definitief gebouw. De v o o r z. zegL dat het gebouw Prin- sestraat altijd brandweerkazerne is ge weest. De verkeersbezwaren zullen niet overwegend blijken. Anders staat het met de huisvesting der politie in hetzelfde gebouw. De dislocatie der politie in de binnenstad bevindt zich in een stadium van studie. Wat de mogelijkheid van gebruikmaking van het terrein aan de Jan Hendrikstraat betreft, spr. zal dit laten bezien. De heer v. d. Leeuw blijft bezwaren ontwikkelen tegen het gebouw aan de Prinsestraat. Wij binden ons aldus aan een slecht punt De voorzitter maakt er op attent, dat de inspecteur van het brandweer- wezen (een Rijksfunctionnaris) de zaak zorgvuldig heeft bekeken en goed bevon den. Het lijkt spr. niet gewenschL in diens keuze thans een verandering te doen brengen. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s., evenals de punten 22 en 23 der agenda. UNIFORMEN VOOR COMMISSARISSEN VAN POLITIE 24. Verklaring van instemming met een regeling nopens toekenning van een ver. goeding voor het dragen van Uniformklee. ding aan de commissarissen van politie. De heer van Bijstervelt acht het billijk, daL indien uniformen verplicht worden gesteld, de commissarissen een vergoeding voor aanschaffing krijgen. Hij is echter van meening, dat de Gemeente besturen er in hadden moeten worden gekend, indien men van hoogerhand uni formen noodig oordeelt. De voorzitter maakt er op attent, dat de benoeming der commissarissen van politie niet door den burgemeester, maar door den secr.-generaal van Justitie ge schiedt. Hij schrijft tevens voor of er al dan niet uniform zal worden gedra gen. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s., evenals de punten 25, 26, 27, 28, 29 en 30. Om 2 u. 15 sluit de voorzitter de -vergadering. Schaarscbte.economla De huidige omstandigheden maken het onvermijdelijk, dat productie en han del georganiseerd worden op een wijze, welke met de beperkingen, welke ons economisch leven opgelegd zijn, in over eenstemming is. Hierbij moet allereerst afstand worden gedaan van alles, wat niet als strikt noodzakelijk voor de ge meenschap kan worden beschouwd. In deze schaarschte.economie moeten de grond- en hulpstoffen zooveel mogelijk bespaard worden ter voorziening in die behoeften, welke van wezenlijke kenis zijn. En daarbij moet er worden gestreefd in ons aller welbe grepen eigenbelang uit een minimum hoeveelheid een maximum rendement te verkrijgen. Op deze aspecten is de aandacht der overheid thans in de eerste plaats gericht. Daarbij treedt, zooals gezegd, onze natio nale economie meer dan ooit als een eenheid naar voren. Schade aan een on derdeel beteekent tenslotte schade aan het geheel. Het Bedrijfsvergunningenbesluit zal dan ook verhinderen, dat de moeilijk heden voor indrustrie en handel nog groo ter worden tengevolge van de handelwijze van een enkeling. Ook het individu heeft zijn belangen doch deze zullen getoetst worden aan de normen van het algemeen belang Geen verspilling van kapitaal en materiaal in een tijd, welke de uiterste zui nigheid eischt. Geen improvisatie meer, doch een weloverwogen leiding geven aon onze nationale huishouding. Een ieder zal dit thans als onvermijdelijk gevoelen. Heeft het Bedrijfsvergunningenbesluit dus een remmende werking ten aanzien van overbodige of schadelijke kapitaalsin- vesteeringen daarin ligt tevens de waar devolle stimuleerende factor van deze nieuwe regeling. Door het schiften van het ongewensch te en het noodzakelijke, door het eliminee- ren van het onvruchtbare, is de kans op verwerkelijking van die projecten, welke uit nationaal-economisch oogpunt gerecht vaardigd zijn, grooter Dit is de posi tieve winst, welke het Bedrijfsvergunnin- genbesluit ons gebracht heeft. Lager onderwijs hoofd aan de openbare lagere school Pretoriusstraat 123: L. van Dam; hoofd aan de openbare lagere school Zaanstraat 27: J. C. M. van Gelder; hoofd aan de openbare lagere school Be zemstraat 3 (school C): F. C. Meelis; onderwijzeres aan de openbare lagere school Asstraat 3 (school A): mej. M. M. J. Besteman; school Asstraat 3 (school B): mej. W. A. Harms; onderwijzeres aan de openbare lagere Capadosestraat 11 (school A) mej. j. J. Alofsen; onderwijzeres aan de openbare lagere school Hoefkade 99: mej. P. J. Stins; onderwijzeres aan de openbare lagere school Jan van Gojenstraat 94 (school B): mej. Th. J. M. U. A. Moonen; onderwijzeres aan de openbare lagere school De-Vliegerstraat 28 (school B): mej. W. J. C van de Klashorst; onderwijzeres aan de openbare lagere school Terwestenstraat 105: J. H. Boer boom. Niet meer dan 0.6 procent In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Landbouw en Vis scherij, waarbij het in consumptie bren gen van taptemelk met een vetgehalte van meer dan 0.6 procent wordt verboden. Concertzaal bleef behouden Na anderhalf uur hard werken was de brandweer er inderdaad in geslaagd de woning voor het vuur te bewaren, hoe wel dit spreekt vanzelf de water schade in dit gedeelte belangrijk is. Het geheele middengedeelte en een groot stuk van den linkervleugel met de groote concertzaal konden behouden blijven en hebben geen noemenswaar- dige schade opgeloopen, doch wel zeer veel waterschade. Het aangrenzende ge bouw. namelijk de drukkerij van het „Groninger Dagblad”, waar eveneens een begin van brand was ontstaan, kon door krachtig ingrijpen van de brand weer in de kiem worden gesmoord. De brandweer gebruikte voor het blusschen 17 stralen en legde ruim 2000 meter slang uit. Omtrent de oorzaak bestaat nog geen zekerheid. Een enorme menschenmenig- te. die door de politie op een grooten afstand werd gehouden, sloeg, ondanks het vroege morgenuur, den brand gade. Om half elf konden de meeste slangen, welke waren uitgelegd, worden opge rold, waardoor het verkeer in de aan grenzende straten van „De Harmonie” weer normaal kon plaats hebben. Be woners van de huizen in de Uurwerkers- gang, die allen hun woningen moesten ontruimen, konden er nu ook weer in terug keeren. De materialen en de voorraden levens middelen, welke op de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd”, welke tot mor gen zou duren, waren opgeslagen, zijn alle een prooi der vlammen geworden. „De Harmonie” is tegen brandschade verzekerd. BERLIJN, 30 Juni. (D.N.B.) In den af- geloopen nacht zijn, naar het D.N.B ver neemt, aan de Oostkust van Engeland ver scheidene Britsche schepen vernietigd. On geveer 100 kilometer ten Noorden van Great-Yarmouth is een troepentransport- schip van 10.000 tot 12.000 ton, dat in een convooi voer door bomtreffers zoo ernstig beschadigd, dat het verloren geacht kan worden. Een koopvaarder van 10.000 ton werd zwaar beschadigd door twee bom men, waarna een derde bom het schip deed zinken Een schip van 1500 ton werd eveneens ten Noorden van Great-Yarmouth in zinkenden toestand gezien Een vierde koopvaarder van 4000 tot 5000 ton werd ernstig beschadigd. VERKEERSONGEVALLEN Op den Rijswijkscheweg nabij de Draaistraat werd Zaterdagmiddag de 22- jarige wielrijder D. S. uit de Goeverneur- laan door een personenauto, bestuurd door den 54-jarigen W. A. van A. uit de leplaan te Rijswijk, aangereden. S. liep een lichte hersenschudding op en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Door den geneeskundigen dienst werd Zaterdagmiddag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, de 7-jarige A. C. uit de Zusterstraat, die in genoemde straat door eigen onvoorzichtigheid werd aangereden door een wielrijder, waardoor hij een rechterarmfractuur opliep. 30 Juni BEVALLEN: J P. Meijer geb. Berg huis, z J C. Polman geb. van der Steeg, d. O. M. E. Bais geb Kuijpers, z. E. B. Dadema geb. Kelly, d. A C. C. Net te.. geb. Groeneveld. d. - J Hanjoel geb. Broekes, z. - S. F W. Groos geb. van Dijk, z. H. Turksma geb. Polak, z. - L. Ros geb. Keus, z. C. Kaffa geb. van Trier, z. - M. A. de Graaff geb DaL d. - K. Vrolijk geb. vr der Toorn, d. W. de Brabander geb. van Wanrooi), z. E. A. Stinis geb Schwartze, d. 1. v Heems. kerc-, geb. Schönfeld, d. F. J. H. Groe. nendijk geb Niggebrugge, z. P. Giel- bert geb Vink, d. Y H. Schouten geb. Lefranc, z. O. A. Mullemelster geb. Wil. lems van Beveren, z. .J C Korenhof geb. Lardé, z. C. J. Paauw geb. Groenen- berg, z. M E. Dekker geb. van Mun ster, d. - A. J. van den Bosch geb. Rij laarsdam, z. H. C. van den Oever, geb. Philipsen, z. - S. Pronk, geb. Jongejan, d. - M. W. M Leunis geb. Op ’t Einde, d. - E. van Beele geb. Biever, z. - G Ton geb. Salverda, d. G F. H. van der Geld geb. Ciere, d. C. W. van Oostrom geb. Loog z. W. J. Brouwer geb. RoenhorsL d. D. J. D M. de Groot geb. Verhaard, z. J. S. M. Mourits geb. Pat, d. M. P- de Zoete geb EggermonL d. H. J ter Braak, geb. Faber, z. - T. Bourquin geb. van der Ende, z. L. J M. van der Meer geb. de Gruijter, z. S. R. Boogerd geb. Kindt, d. S. C. Boode geb. Reule, d. J. H. E Schouten geb. de Schepper, d. A. C. Lauwers geb. Naessens, z. - N. Rroer geb. van der Ben, d. C. H. Bruin geb. van der Toorn, d. OVERLEDENH. A. Verelzen, man van A. J. C. de Bruin, 67 j. - H. P. Zegwaart, weduwnaar van W Gigengack, 51 j. - A. R. Rellum. man van J. M. C. A. Brandenburg, 49 j. - D. Koorn, man van J. Prins, 38 j. - G. de Bruijn, weduwe van P. J. van der Wilk, 69 j. - J. te Wechel, vrouw van K. P. Doornbos, 68 j. - E. M. Nagy, vrouw van E. Bierling, 28 j. - J Dijk, dochter, 1 j. en 6 maanden. - J. J. de Vries, man van M. in Stee, 73 j. S. H. E. Fabry, weduwe van I. Dubbeld, 82 j. - J. C. Hen drik, vrouw van H. Riem, 50 j. - E. P. J. de Groot, vrouw van J J. Schoonebeek, 58 j. - J. Lijkendijk, weduwnaar van C. M. Smithjes, 74 j. - D van der Aar, ongehuw de man, 76 j. - J A. ’Vetnpe, weduwnaar van H. E. Kuiters, 83 j. - C. H. Flöcker, ongehuwde vrouw, 71 J. - P. C. van Rijn, man van A M Koot, 71 j. - M Bloemen dal, man van M B. Smits, 70 j. - W. C. Mu vrouw van S. Godlieb, 80 j. OVEREENKOMST MET H.T.M. EN W.S.M. Aan de orde is 14. Goedkeuring van een overeenkomst, te sluiten tusschen de N.V. „Haagsche Tramweg Maatschappij" en de Westland- sche Stoomtramweg-Maatschappij. De heer Damme informeert, met waar deering voor het voorstel, welk station hier bedoeld is en welke routes de bussen zullen volgen door de stad. De voorzitter deelt mee, dat de bussen der W.S.M. van de Prinsegracht zullen afbuigen naar de Boekhorststraat en verder de route volgen van lijn 10, naar het station H.S.M. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s., evenals de voorstellen 15, 16, 17, 18, 19 en 20. VERDEELING VAN IJZER EN STAAL De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft een com missie ingesteld tot het geven van advies bij de verdeeling der contingenten van ijzer en staal, ten behoeve van het land- verkeer, met uitzondering van de N.V. Ned. Spoorwegen. In die commissie is benoemd tot voorzitter mr. K. Vonk en tot plaatsvervangend voorzitter C. H. Conrad. TOKIO, 30 Juni. (D.N.B.) Het begin van de week stond in het teeken van tal rijke conferenties. De minister van bui- tenlandsche zaken, Matsoeoka, ontving des ochtends den Italiaanschen ambassadeur en begaf zich vervolgens naar het paleis van den keizer, waar hij rapport uitbracht over de ontwikkeling van den toestand. Ook de Britsche ambassadeur bracht een bezoek aan het ministerie van buitenland- sche zaken, waar hij een bespreking had met den onderminister van buitenlandsche zaken, Ohasji. Des middags kwamen de comman danten der weermacht en de leden van den oorlogsraad bijeen voor een lang, durige conferentie, waaraan ook dc mi nister van oorlog, Tojo, veldmaarschalk Prins Kanin en de chef van den generalen staf, generaal Soeijama, deelnamen. MEDEDEELINGEN EN ADRESSEN Aan de orde zijn de mededeelingen en adressen. De mededeeling, dat B. en W. aanlei ding hebben gevonden te bepalen, ook voor 1941 afgeweken wordt van de voorschriften, opgenomen in het Ambte naren-, het Werklieden, en het Verpleeg- stersreglement betreffende het verleenen van een bepaald aantal achtereenvolgen de vacantiedagen, wordt voorts aange nomen voor kennisgeving. Het adres van de Vereeniging R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, al hier, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1942, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Het schrijven van J. J. Luijks, houden, de opmerkingen omtrent werkverschaf- fingstoestanden en .loonen, over de han delwijze van Maatschappelijk Hulpbe toon met betrekking tot de door arm lastigen verkregen gelden en over de zorg voor de gemeentewoningen, wordt aangenomen voor kennisgeving. De brief van W. Tolsma, naar aanlei ding van het door den wethouder voor de Bedrijven gesprokene bij de behande ling van het raadsvoorstel in zake de instandhouding van het Ringstation.Was senaar, wordt aangenomen voor kennis geving. De aanbieding van de balans en de winst- en verliesrekening over 1940 van de N.V. Haagsche Maatschappij voor Gasdistributie, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van J. C. van Rooyen, hou dende verzoek om betaling van de over, uren, door hem gemaakt voor het stoken van de centrale verwarming van de school Elboogstraat 68, ten behoeve van het personeel der luchtbescherming, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Het adres van L. de Vries, houdende verzoek te bevorderen, dat hij door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon wederom in het bezit r 1 worden gesteld van een z.i. onrecht, matig door dien dienst in beslag genomen bedrag van 350, welk bedrag eigendom van adressant zou zijn, wordt gesteld In handen van het bestuur van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon ter afdoening. BENOEMINGEN Commission tot wering van schoolverzuim Benoemd worden tot: lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim in de 2e afdeeling: C. M. van der Poel. VOORSTELLINGEN VAN HET „SEIN- POST-TOONEEL” Van 4 tot en met 10 Juli zal het „Sein- post-Tooneel”, onder leiding van Roosje Kohier en Tonny Stevens, in het Sein post-Theater te Scheveningen, de eerste voorstellingen in Nederland geven van het geestige blijspel „Wie is de vader MedewerkendenRoosje Kohier, Cecil Bach, Ans van der Naate. Tonny Stevens, Ton van Otterloo, Lou Poolman en Jo han Kohler. De voorstellingen vangen aan om 8 uur 15matinée (Zondag 6 Juli) 2 uur 30. De voorstellingen eindigen ongeveer 10 uur 15, zoodat de bezoekers nog ruim schoots de gelegenheid hebben, per tram huiswaarts te keeren. De 25-jarige W. te Harskamp had tij dens het heimaaien een granaat van klein formaat gevonden. Tegen half tien Vrijdagavond poogde hij deze te demon- teeren. Zijn onvoorzichtigheid kwam hem duur te staan, want met een hevigen knal vloog het projectiel uit elkaar. W. en zijn broer, die in de nabijheid was, werden aan armen en beenen gewond. Zijn vader, die ook in de buurt stond, bleef ongedeerd. Dr. Beumer uit Otterlo was spoedig ter plaatse en vond het noodzakelijk de slachtoffers naar het ziekenhuis te Arnhem te vervoeren. Ge bleken is, dat geen edele deelen zijn ge raakt en dat het ongeluk nog vrij goed is afgeloopen. IntusSchen is dit wederom een ernstige waarschuwing om voorzichtig te zijn bij het vinden dergelijke gevaarlijke projectielen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10