HAAGSCHE COURANT Een les in distributie-algebra en reusachtige cijfers Maandag 30 Juni 1941. BINNENLAND VIERDE BLAD voor De vereenvoudiging der kaarten Een nieuwe regeling van de zuivelprijzen Taxi-tarieven vastgesteld het geheele land f ONDERWIJS EN KERK De kosten, welke de veehouders moeten maken, zijn gestegen Taak en organisatie van het Vervoersfront GEREF. KERK VAN s-GRAVEN- HAGE-ZU1D Aangepast aan verhoogde exploitatie-kosten Vestiging in de verboden landsdeelen Distributie van vaste brandstoffen De gezondheidstoestand van ons land te No. 17914 voldoend Tuberculose neemt toe ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE UITGESLOTEN SLAGERS De prijsaanduiding distributie leiden, waarvan 1 meer, „achter kaarten, Waakzaamheid en bijzondere zorg blijven geboden INLEVERING GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN TWEEDE NATIONALE TEEKEN- WEDSTRIJD uitreiking distributie- verbonden Veel goeds in één boekje De vereenvoudiging der kgarten, zoo, dat deze voor verschillende artikelen kunnen i de z.g. kaarten, voor enz., Bewaart de offioieele prijsopgaven! Onder de aankondigingen in de dag bladen zullen de winkelinkoop- en ver koopprijzen officieel worden gepubliceerd. Aan winkeliers en publiek wordt ver zocht, die publicatie te bewaren. Belang hebbenden wordt voorts aangeraden, zich een exemplaat aan te schaffen van de Staatscourant, waarin alle voorschriften zijn opgenomen. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat in huurauto's op duidelijk zichtbare en leesbare wijze het vervoer- tarief moet worden aangebracht. Deze prijsaanduiding dient te geschie den door middel van tarieflijsten, welke door of namens den Rijksinspecteur voor het verkeer worden verstrekt. Overgangsmaatregel Aangezien de prijzen stijgen, zal van de bestaande voorraden een heffing plaats vinden, opdat niet den houders dier voor raden plotseling groote, ongemotiveerde voordeelen in den schoot vallen. GOUDEN DOCTORAAT Woensdag 2 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. S B. W. graaf van Limburg Stirum. thans wonende hier ter stede, aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap promo veerde GIFTEN WINTERHULP NEDERLAND In de periode van 15 t.m. 21 Juni zijn door Winterhulp Nederland o.a. de vol gende giften ontvangen: N V. Handelmij Montan, den Haag, ƒ2000; N V Hero Conserven, Teteringen, f 1000; Nedinsco N.V. Blerick. f 1000: N.N. ƒ100, N N. /100, N.N. 100, N.N. ƒ500, N.N. ƒ100, N.N. 100, N.N. 100, N.N. 100, allen al hier. Totaal ƒ37.307,67. Zaterdag is te Voorschoten de over dracht aan de gemeente geschied van het monument, dat in het Wilhelminapark al daar ter nagedachtenis van den heer H. H. G. Wullings, stichter en directeur van het bekende onderwijsinstituut is opgericht. Een comité had zich voor de oprichting van dit monument gevormd, dat bestaat uit een vogeldrinkplaats met bronzen ge denkplaat en werd ontworpen door den architect Chr. J, F. Karsten jr. te Amster dam. Bij de overdracht bestond groote belang stelling; vele leeraren, oud-leeraren, oud- leerlingen en leerlingen van het instituut waren tegenwoordig. De secretaris van het comité, de heer A. Kerbert, eerste secre tarie van de Tariefcommissie, voerde als eerste spreker het woord. Hij bracht in het bijzonder dank aan den burgemeester van Voorschoten, den heer M. F. Berk hout tevens eere-voorzitter van het comité voor zijn medewerking bij de uitvoering van de plannen, en wijdde vervolgens eenige woorden ter nagedachtenis van den in 1936 overleden heer H. H. G. Wullings, die een geboren paedagoog was en er slag van had met de leerlingen, vogels van diverse pluimage om te gaan. Vervolgens richtte spr. zich tot mevr. Wullings, aan wie hij dank bracht voor de wijze, waarop zij als medewerkster van wijlen haar echt genoot de groote instituut-huishouding be stuurde. De directeur van het instituut, jhr. van Suchtelen, dankte het comité voor zijn Ini tiatief en daarna aanvaardde de burge meester van Voorschoten het monument voor de gemeente. De oud-leeraren en oud-leerlingen wer den na afloop van de plechtigheid op het stadhuis ontvangen en waren daarna de gasten van mevr. Wulljngs aan een koffie tafel. het hoofdthema van het congres: de be spreking van het rheuma. Als prae-advf- seurs waren uitgenoodigd prof. dr. W. A. Kuenen te Leiden, de heer J. van Breemen, arts te Amsterdam, dr. J. Gos lings te Leiden en dr. P. Muntendam Groningen. gelden en toch de bonnen duidelijk te on derscheiden zijn, riep tal van problemen op. Een belangrijke verbetering toont b.v. de broodkaart, die nu niet meer zoo on handig groot is en daarbij het voordeel heeft, dat voor de meest gangbare hoe veelheid brood, het halve broodje, niet lan ger vier bonnen noodig zijn, doch slechts één, terwijl tevens de gelegenheid blijft bestaan, ook kleinere hoeveelheden te koo- pen op één bon. Dit resultaat kon echter pas bereikt worden, nadat in de practijk gebleken was, welk systeem het beste voldeed, zoodat zoowel de huismoeder als de reiziger, de hotelhouder en de bakker, zoo min moge lijk moeilijkheden ondervonden. ContrAle De contröle is natuurlijk een voornaam punt, waaraan te meer aandacht moest worden besteed, omdat men in verschei dene gemeenten ’n soms zeer talrijken staf van tijdelijk personeel moest aannemen en voor het uitreiken van distributiebeschei den opleiden. Men heeft aan deze menschen strenge eischen gesteld, zoodat in het algemeen mag worden aangenomen, dat hun goede trouw boven allen twijfel verheven is, maar de uitreiking moest niettemin zoo geregeld worden, dat er zoo gering moge lijk kans op vergissingen bestond en fraude practisch onmogelijk was. Niettemin mocht het werk niet meer dan strikt noodzakelijk, door contrölemaatrege- len worden vertraagd. Een opgave, die men niet mag onderschatten! De plaatselijke omstandigheden maken vaak in de eene gemeente onmogelijk wat in de andere juist uitstekend voldoet. Het ligt voor de hand, dat het nogal verschil maakt, of men de uitreiking moet rege len in Amsterdam of den Haag met hun geweldig inwonertal, of voor Ameland, waar 1997 zielen over het eiland verspreid zijn. Het systeem, gelijk in onze stad gevolgd wordt, heeft over het algemeen groote voldoening gevonden, bij het publiek, zoo wel als bij de leiding der distributie. Critiek is gemakkelijk uitgesproken, maar het is heel wat moeilijker haar waar te maken en nog veel moeilijker om zelf te doen, wat anderen zoo verkeerd heeten te doen. Zaterdagmiddag heeft de overdracht van de directie der Algemeene Kunst zijde Unie plaats gehad in één der kan toorgebouwen. Prof. I. P. de Vooys droeg zijn functie over aan den nieuwbenoem- den directeur, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, die daarna het woord richtte tot den scheidenden directeur om ook na mens het personeel zijn vreugde erover uit te spreken, dat prof, de Vooys als gedelegeerd commissaris zijn steun aan de A.K.U. zal blijven geven. Daarna heeft de heer Jac. Daniels, adjunct-direc- teur, namens het geheele personeel zijn vreugde uitgesproken over de benoeming van den heer van Schaik en daarbij den volledigen steun van het personeel toege zegd. Door een comité uit het geheele personeel werd daarna door jhr. J. M. van den Bosch, adjunct-directeur, als huldeblijk aan prof, de Vooys zijn ge schilderd portret aangeboden. Er volgde een drukbezochte receptie. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van de belanghebbenden. Zooals reeds in een persbericht van 9 Mei 1941 werd medegedeeld, dienen de telers vóór 1 Juli 1941 alle hun toebehoo- rende granen, zaden en peulvruchten, welke zij hetzij gedorscht, hetzij onge- dorscht op hun bedrijven of elders in voorraad hebben, bij de P.I.C.A. in te le veren. Bij genoemde publicatie werd eveneens bekend gemaakt, dat van deze verplichte inlevering slechts uitgezonderd was het restant van de hoeveelheden tar we en rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel behoorende personen tegen inlevering van broodbon- boekjes, volgens de bepalingen van het landbouwinleveringsreglement 1940 2 mocht behouden. Deze regeling is thans in zooverre gewijzigd, dat van de ver plichte inlevering bovendien nog uitge zonderd is het restant van de gezamen lijke hoeveelheid akkerbouwproducten, welke de teler ingevolge het ovengenoem de reglement aanvankelijk eveneens niet behoefde in te leveren, (n.l. de hoeveel heid van ten hoogste 25 k.g. voor den teler en voor elk lid van zijn gezin en van het bij hem inwonend personeel. Dit restant mag door de telers ecnter slechts worden behouden tot ten hoogste zooveel veelvouden van 10 k.g., als het aantal personen, dat wordt gevormd door den teler, de leden van zijn gezin en het bij hem inwonend .personeel, bedraagt De marge voor handelaar en winkelier Doordat de prijzen, welke de producen ten (fabrieken, enz.) mogen vragen, en de winkel verkoopprijzen zijn vastgesteld, zijn tevens de marges voor handelaars en win keliers vastgelegd. Dezen zullen aan die marges voldoende moeten hebben. Voor de toekomstige bepaling van de hoogte der marge zal de noodzakelijkheid, om het door tusschenhandel en kleinbedrijf ge vormde, distributie-apparaat te verbete ren, den doorslag moeten geven. Bedrijfsresultaten van fabrieken en melkinrichtingen. De fabrieken en melkinrichtingen zullen haar bedrijfsresultaten nauwkeurig moe ten opgeven. Dan zal kunnen worden be oordeeld, of die resultaten zoo goed mo gelijk zijn, d.w.z. of de ondernemingen, zooals zij zijn ingericht zoo goed moge lijk functioneeren. Voorgeschreven wordt, dat de melkprijs zal worden gescheiden in een grondprijs en een prijs per percent vet. Verder zullen de zuivelfabrieken moeten breken met de gewoonte voor de melk een prijs „af boerderij” te betalen. In het vervolg zullen zij een prijs „vrij fabriek" moeten geven en van dien prijs de gemiddelde aanvoerkosten behooren af te trekken. De aanvoerkosten namelijk loopen uiteen. Worden zij afzonderlijk vermeld, dan kan men de bedrijfsresulta ten der fabrieken beter vergelijken. De melkprijs, dien de boeren krijgen De prijzen, waartegen de fabrieken haar producten mogen verknopen, zijn ver hoogd, waardoor zij aan de boeren meer voor hun melk zullen kunnen betalen. Dit is, zooals hierboven uiteengezet, dringend noodig. De prijzen, welke aan de boeren kunnen worden uitbetaald, varieeren iets, al naar gelang de geleverde melk kan worden gebruikt als consumptiemelk of in de fabriek tot boter, kaas en andere melkproducten wordt verwerkt. Voorts zal er naar worden gestreefd, dat de fabrieken in de zomermaanden een zekere reserve vormen, zoodat'zij in den winter een wat hoogeren melkprijs zullen kunnen betalen. Boter en kaas Betreft het bovenstaande de melk, een ander voorbeeld van nieuwe prijzen, die de verbruikers zullen moeten betalen, vormt de boterprijs. welke voortaan in de prijsklasse 1 (zkb-boter) ƒ2.60 per kilo gram bedraagt, tegen ƒ2.34 vroeger. Anders dan bij de melk, gelden de prij zen van boter en kaas voor het geheele land gelijkelijk. Wat kaas betreft, mocht men volgens de vroegere regeling niet meer dan den prijs van 9 Mei 1940, vermeerderd met een zeker bedrag, in rekening brengen. Over- trriingen van dien regel waren uiteraard moeilijk te constateeren. Daarom zijn nu voor alle soorten kaas vaste prijzen vast gesteld. Er is een nieuwe regeling van de zuivel prijzen vastgesteld. De reden hiervan is in de eerste plaats te zoeken in de noodzake lijkheid, dat de boeren voor hun producten prijzen ontvangen, welke een vergoeding voor de gemaakte productiekosten en een redelijke belooning beteekenen. Geconsta teerd moet worden, dat alle kosten, welke de veehouders moeten maken, zijn geste gen. Hierbij heeft men te denken aan de prijzen, welke zij moeten betalen veevoeder, kunstmest, materialen, alsook aan de arbeidsloonen. Bovendien is de melkproductie tengevolge van de om standigheid, dat krachtvoeder slechts in beperkte mate be chikbaar is. verhinderd, zoodat de productiekosten per eenheid be langrijk zijn gestegen. De betaling van betere prijzen aan de boeren voer hun producten kan slechts worden nicgelijk gemaakt, wanneer ook de consumenten hoogere prijzen voor de zui vel gaan betalen Voorts moet de melk langs den korsten weg van den producent via de melkinrichtingen naar den verbrui ker worden gebracht, opdat zoo weinig mogelijk onkosten ontstaan. Hierbij zullen nog maatregelen worden getroffen, krach tens welke de handel een redelijke beloo ning krijgt voor het werk, dat hij verricht om de melk van den producent naar den consument te brengen. De thans vastgestelde prijzen voor melk, boter, kaas en andere zuivelproducten gel den voor zomer- en wintermaanden gelij kelijk. Vergadering te Arnhem Te Arnhem heeft Zaterdag een verga dering plaats gevonden van het Vervoers front, bedrijfstak van het economisch front der N.S.B., waar een tweetal sprekers het woord heeft gevoerd over de organisatie en taak van het geheele vervoer in den nieuwen tijd en de samenwerking van alle soorten van vervoermiddelen. De bijeen komst werd door belangstellenden uit al lerlei vervoerstakken bijgewoond. Allereerst sprak de heer Suringh uit Arnhem, leider van de vakgroep scheep vaart van het Vervoersfront. Als wij het vervoer niet zelf ordenen aldus spr. dan zullen anderen het voor ons dcen. Wij weten uit de jaren die achter ons liggen, hoe het gaat als anderen de zaken voor ons regelen. De internationale binnenscheepvaart onder Nederlandsche vlag is geroepen, een groote rol te spelen in de toekomst. Weest dus paraat en be grijpt den nieuwen geest, welke over Euro pa gaat en laat het bedrijf zorgen onder eigen leiding gereed te zijn voor de nieuwe taak. Spr. legde tenslotte den na druk op de volgende zes punten: 1. Wij beschikken reeds over vele goede vervoerswegen te land en te water, waar noodig dienen zij eventueel te worden ver beterd of aangelegd. 2. Deze wegen dienen tolvrij te zijn, waar dit niet mogelijk is, dienen de kosten tot een minimum te worden beperkt. 3. Het woord „schipper naast God op zijn eigen schip” zal weer waarachtig moeten zün, 4. De regeling in het vrachtvervoer en de distribueering van de scheepsruimte of vrachten zal onder leiding en toezicht van de schippers zelf moeten geschieden, in zooverre hierbij de hulp van ambtena- ren ingeschakeld zal moeten worden, die nen deze minstens een jaar lang. bijv, bij wijze van arbeidsdienst daadwerkelijk in de scheepvaart werkzaam te zijn geweest 5. Het makelaarsvraagstuk voor wat be treft bevrachters en sleepagenten zal bij de wet moeten worden geregeld. 6. De vervanging van verloren gegane schepen en de bouw van nieuwe schepen, dienen ter hand te worden genomen zoo- dra de materiaalvoorraad zulks toelaat. De regeering zal hiervoor op gemakkelijke en goedkoope wijze credieten hebben te ver- leenen. Vervolgens sprak de heer Brandts uit den Haag, leider van het Vervoersfront, over de organisatie van dit front. Spr wees er op dat de tijd van het vrije spel der maatschappelijke krachten voorbij is en dat deze wordt gevolgd door de geleide economie. Het vervoersbedrijf dient te worden georganiseerd, in de volgende be drijfsgroepen: wegvervoer, railvervoer, vervoer te water, luchtvaart en zeesleep vaart. daarnaast de P.T.T.. de organisatie in die bedrijven, welker bestaan samen hangt met het vervoer (zooals havenbedrij ven, overslagbedrijven, etc.) en de bemid- delingsbedrijven. (bevrachters, cargadoors, enz. Deze verschillende bedrijfsgroepen dienen te worden verdeeld in vakgroepen. Spr. legde er den nadruk op, dat deze wijze van organisatie geen verstarring be- heeft te beteekenen. Integendeel, elk ver voermiddel zal zich vrij kunnen ontplooien nu het zich bindt aan de regels, welke van hoogerhand gesteld zijn. Wij zijn tegen standers van staatsbedrijven, wij willen het particuliere initiatief handhaven. Al leen het vervoer per rail dient een over heidsbedrijf te zijn, omdat dit niet anders mogelijk is, dan als een bedrijf met een monopolistische positie. De benzinetoewijzing besprekend wees spr. op den onbevredigenden toestand dat te Amsterdam slechts vier taxi's rijden. Het vervoersfront zal een voorstel bij de be voegde autoriteiten indienen, om hierin verbetering te brengen. Spr. riep de aanwezigen tenslotte op, zich bij het Vervoersfront aan te sluiten. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 23 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomtig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehoude- rijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. BOND VAN BELASTINGCONSULENTEN Zaterdag hield de bond van belasting consulenten onder voorzitterschap van mr. P. Donker te Utrecht zijn voorjaarsverga dering. Aan het jaarverslag van den secre taris ontleenen we dat in beginsel gezocht werd naar samenwerking met andere be staande organisaties en naar contact met autoriteiten, teneinde te komen tot be scherming van het beroep en den titel. Er viel een vooruitgang in aantal leden en adspirantleden te constateeren. In aan sluiting aan deze vergadering hield mr A. W. Udo, lid van den bond, oud-hoofd- inspecteur der directe belastingen een in leiding over de nieuwe inkomstenbelasting. Besloten werd op 19 Juli wederom te Utrecht bijeen te komen teneinde de be schouwingen over de inkomstenbelasting met de daarbij behoorende besluiten te vervolgen. OPENING N.SB.-DISTRICTSHUIS TE ROTTERDAM Zaterdagmiddag is het nieuwe distrlcts- huis van de N.S.B. aan den Heemraads- singel te Rotterdam officieel geopend. Aan den 's-Gravendijkwal werd ongeveer tezelfdertijd geopend het huis voor de nationaal-soclalistische vrouwenorganisa tie. De leider der N.S.B., ir. A A. Mus- sert, heeft bij deze gelegenheid tot de Rotterdamsche leden van de beweging het woord gevoerd. Later op den dag heeft de WA. een marsch door de Maas stad gemaakt Op twee pleinen heeft de heer van Burink het woord gevoerd. Mutatie bij de Spoorwegen Naar wij vernemen heeft ir. J. G. H. Laurnan, hoofdingenieur der Nederland sche Spoorwegen, vandaag den dienst aldaar met pensioen verlaten. Ir. Laurnan is als adjunct-chef van dienst, chef van tractie, vele jaren een der naaste medewerkers van de directie geweest. De heer Laurnan trad in 1899 in dienst der spoorwegen. Van 1909 af heeft hij zijn taak in Utrecht verricht In 1939 werd hij benoemd tot adjunct-chef van dienst chef van tractie. Tot opvolger van ir. Laurnan is be noemd ir. H. Goedhart die in 1910 in dienst trad. Hij is op 1 Januari 1941 be noemd tot hoo <’in .enieur, adjunct-eh®, van dienst en zal met ingang van 1 Juli a.s. als chef va tractie optreden. Het bestuur der Nederlandsche vereeni- ging voor teekenonderwijs is voornemens, in samenwerking met het Algemeen Ne- derlandsch Verbond (A.N.V.) groep Ne derland en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) wederom een nationale teeken- wedstrijd uit. te schrijven. Het doel van dezen tweeden wedstrijd is de aandacht te vestigen op het specifiek Nederlandsch ka rakter van land en volk heemkunde. Aan dezen wedstrijd kan worden deelge nomen door de leerlingen van alle open bare en bijzondere onderwijsinrichtingen in Nederland. De scholen zullen naar hun aard en rekeninghoudende met den leef tijd der leerlingen in verschillende klassen worden ingedeeld, waarvoor speciale on derwerpen zullen worden opgegeven. Er zullen wederom medailles en andere waar devolle prijzen worden uitgeloofd. De groote deelname aan den onlangs ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der vereeniging gehouden eersten nationalen teekenwedstrijd wettigt het vertrouwen, dat de Nederlandsche jeugd zich ook thans niet onbetuigd zal laten. Het uitvoerig wedstrijdreglement zal nader worden be kend gemaakt. Nederlandsch congres voor openbare gezondheidsregeling In het huishoudelijke gedeelte van het Nederlandsch congres voor openbare s,e- zondheidsregeling is tot lid van het da- gelijksch bestuur benoemd dr. A. Schuckink Kool te Utrecht, terwijl dr. J. J. Hofman Werd herbenoemd. Het congres besloot de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding, der tuberculose te ’s-Gravenhage, de veree niging voor waterleidingsbelangen In Nederland te Bloemendaal en de veree niging van raden van arbeid te Amster dam uit te noodigen om als medebestu rende vereeniging van het congres toe te treden. Zoo mogelijk zal in 1942 te Enschedé een congres worden gehouden. De voorzitter, dr. L. C. Kersbergen te Haarlem, verwelkomde de gasten, onder wie ir. R. A. Verwey, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de volksgezondheid, en den neer H Ploeg jr., wethouder van Utrecht, die het bestuur dezer gemeente vertegenwoor digde. Dr. Kersbergen gaf een beknopt over zicht viyi den gezondheidstoestand van ons lana, waaraan het volgende ontleend wordt: De febris typhoïdena is niet in sterke mate voorgekomen; het was niet noodig de speciale maatregelen, waartoe de wet thans de bevoegdheid geeft, toe te passen. Ook de pokken hebben geen slachtoffers gemaakt. De vaccinatietoe- stand der nevolking is wel verbeterd, maar nog niet bevredigend. Er kwamen dertig gevallen van encephalitis postvac- cinalis voor, waronder verscheidene kin deren boven twee jaar. Spreker beval met klem aan, de kinderen toch alleen op den leeftijd beneden de twee jaar te doen inenten. De diphterie nam toe, zoodat aangestuurd moet worden op wettelijke voorschriften, die de immuniseering be vorderen. Roodvonk, mazelen, scabies en dysenterie geven geen aanleiding tot on gerustheid. Wel kwamen er minder ge vallen van poliomgelitis voor, doch de meningitis cerebroyinalis, epidemica nam toe, zij het, dat het sterftecijfer onder deze lijders afnam. De malaria neemt toe. De aangifte van lijders aan deze ziekte is thans verplicht. Spreker wees op de beteekenis van het bloedonderzoek. Indrukwekkende cijfers Het gaat hier om enorme cijfers en be dragen. Wij geven er hier ter illustratie enkele van: In totaal moesten t de nieuwe bon- boekje 76.700.000 kaarten worden gedrukt, waarmee de drukkerij doende was van be gin April tot 20 Juni en waarvoor 3000 arbeidsuren noodig waren. Niet minder dan 2.100.000 vel papier tot een gewicht van 250.000 k.g. werden ver bruikt en 37 000 aangeteekende pakketten, plus 21 autoladingen waren noodig voor de verzending der kaarten naar de ge meenten. Wees mild, wanneer ge het distributie apparaat beoordeelt. Dit moge de leering zijn van dit kijkje achter de schermen. Regeling der prijzen van consumptiemelk. Voor de consumptiemelkprijzen, door de verbruikers te betalen, is het land verdeeld in vijf groepen van gemeenten. Voor elke groep zijn afzonderlijk prijzen vastgesteld, dat in de groote gemeenten de verbruikers een hoogeren prijs moeten betalen dan el ders, vloeit onvermijdelijk voort uit de om standigheid, dat het distributie-apparaat daar duurder is dan in de kleinere plaat sen. Daarbij moet men, wat de groote ste den aangaat in aanmerking nemen, dat de boeren in de omgeving daarvan onder be trekkelijk ongunstige omstandigheden werken, die er toe leiden, dat hun voor de melk een wat hoogere prijs behoort te worden betaald dan elders in het land. Het zoogenaamd wettelijk gebied, dat reeds eerder bestond en waarin zich de drie groote steden bevinden, is thans ge splitst in twee groepen van gemeenten’ In de eene groep, o.a. door de groote ste den gevormd, wordt de prijs van losse consumptiemelk van zestien op achttien cents gebracht. In de overige gemeenten van het wettelijk gebied wordt deze prijs op zeventien cents gesteld. Het land buiten het wettelijk gebied is in de nieuwe regeling in drie groepen van gemeenten verdeeld. In de eerste groep hiervan, waartoe de steden Arnhem, Nij megen en Maastricht met haar randge meenten behooren, geldt voortaan een straatprijs van zeventien cents. Deze prijs is zestien cents in de, door andere steden boven twintig duizend inwoners gevormde tweede groep van het buitenwettelijk ge bied. In de derde groep, waartoe de rest van dit gebied behoort, is de prijs vijftien cents. Deze prijzen betreffen gestandariseerde melk van 2J procent vet. Voor de taptemelk wordt de prijs tien cents in de groote steden en de overige gemeenten in de eerste groep negen cents in de rest van het ettelijk en in de eerste groep van het buitenwéttelijk gebied en acht en zeven cents respectievelijk in de tweede en de derde groep van laatstge noemd gebied. MONUMENT-WULLINGS TE VOOR' SCHOTEN OVERGEDRAGEN AAN DE GEMEENTE In verband met het verbod tot het betreden door niet-ingezetenen van de zgn. verboden landsdeelen is de vraag gerezen of definitieve vestigingen in be doelde gebieden eveneens niet zijn toege laten. Naar aanleiding hiervan wordt me degedeeld, dat tegen definitieve vesti gingen in het z.g.n. spergebied in begin sel geen bezwaar bestaat. Voor elk ge val moet echter door tusschenkomst van het gemeentebestuur een voldoend ge motiveerd verzoek tot den bevoegden ge volmachtigden van den Rijkscommissaris (Polizeioffizier) worden gericht, die na een onderzoek de toestemming tot het betreden van het betreffend gebied en de vestigingsvergunning verleent Met ingang van heden zijn de tarieven voor huurauto’s bindend voorgeschreven voor het geheele land. Deze tarieven zijn vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat na overleg met den gemachtigde voor de prijzen. Deze maatregel maakt een eind aan den ongewenschten toestand, welke reeds geruimen tijd heerschte in het taxi bedrijf. In vele gevallen hield men zich niet aan de tarieven van 9 Mei 1940. Overtredingen der prijsvoorschriften wa ren hiervan het gevolg, temeer daar het publiek in het algemeen niet wist, ■•an welke prijzen het zich had te houden. Aan den anderen kant waren de exploi tatiekosten der taxibedrijven niet onbe langrijk gestegen, zoodat handhaving van het prijsniveau van 9 Mei 1940 niet rede lijk wordt geacht. De nieuwe tarieven, welke elders in dit blad in een officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen volledig worden weergegeven, maken een onder scheid tusschen gemeenten boven 50.000 inwoners en gemeenten tot 50.000 inwo ners. In de grootere gemeenten is het tarief voor stadsritten vastgesteld op 0.20 per k.m., de eerste aanslag bedraagt 0.50, waarvoor 1 k.m. wordt gereden. Dit geldt voor auto's met taxameter. Auto’s zonder taxamefer mogen 0.30 per k.m, berekenen met een minimum van 0.75 per rit. Buitenritten, waarvan de bestemming is gelegen op meer dan 10 k.m. van de gemeentegrens, kosten 0.15 per k.m.. waarbij men echter den terugrit, ook indien deze leeg wordt ge reden, moet betalen. Stadsritten in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners kosten 0.30 per k.m. met een minimum van 0.75 per rit. Voor buitenritten geldt hetzelfde tarief als dat der grootere gemeenten. Tengevolge van den gestegen benzine prijs wordt op de bovengenoemde tarie ven voor het voorkomen en rijden een opslag van 10 pCt. gelegd. Deze opslag wordt echter niet berekend over de wachttarieven. De vergoeding voor „voorrijden” is in alle tarieven inbegre pen. Hiervoor mogen dus geen extra- kosten in rekening worden gebracht. Voor wachten mag ƒ0.10 per 4 minuten worden berekend. Nieuw voor ons land is eéh verhoogd nachttarief. Tusschen 22 uur en 4 uur worden alle prijzen met 50 pCt. verhoogd. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat niet alleen de vervoerder, doch ook de passagier, zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, indien in strijd met de tariefsvoorschriften wordt gehandeld. Uitgezonderd van deze regeling is het vervoer met ziekenauto’s, terwijl de ta rieven evenmin toepasselijk zijn op bij zondere diensten, zooals het verhuren van automobielen bij doop, huwelijk en soort gelijke plechtigheden. De tuberculose geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen: In het eerste kwartaal van 1941 steeg de sterfte aan deze ziekte boven de 5 per 10.000 inwo ners (in 1940 4,4, in 1939 4.1). Over de geheele linie stijgt het aantal lijders. Voeding en huisvesting eischen dus steeds met meer klem de aandacht. Naast het machtige strijdmiddel, de consulta- tie-bifreaux, beschikt men over een tweede, de stichting „Centraal bureau voor keuring op medisch hygiënisch ge bied”. Deze stichting beoogt Rontgen- doorlichtingen op groote schaal van het personeel van bedrijven en fabrieken Een commissie, benoemd door het bureau der federatie van bedrijfsvereenigingen voor ziekengeldverzekeringen, en het be stuur der vereeniging van raden van ar beid. zette dit onderzoek in. Onder de ongeveer 23.500 doorgelichte personen werden 82 lijders aan actieve t.b.c. en 131 dubieuse gevallen gevonden. Vele daarvan zijn door de op grond van dit onderzoek ingestelde behandeling gene zen. Spreker onderschrijft de uitspraak der commissie: „De massa-doorlichting is een noodzakelijke aanvulling van de methoden der tuberculosebestrijding” Met klem beval hij de toepassing van dit onderzoek op groote schaal aan. doch hij verlangde, dat de aldus ontdekte lijders aan open t.b.c. worden afgezonderd, dat behandeling ook voor onvermogende lij ders verzekerd zij en dat zij bij genezing hun plaats weer in het bedrijf zullen in nemen. Hoewel een ernstige influenza-epide- mie achterwege bleef, werd het alge meen sterftecijfer hooger. Waakzaamheid en bijzondere zorg voor de volksgezond heid blijft dus geboden. Daarna ving de behandeling aan van Tweetal voor de tweede predikante* plaats De kerkeraad der Geref. kerk van s-Gravenhage-Zuid heeft in de vacature, ontstaan door het vestigen van een twee de predikantsplaats, op het tweetal ge plaatst de predikanten ds. W. C. v. d. Brink te 's-Graveneande en ds. J. W. Wielenga te Laren (N.-H.l. Ds. v. d. Brink werd 14 Dcc. 1905 gebo ren en studeerde aan de Vrije Universi teit, waar hij in 1933 candiQaat werd, waarna hij 15 Juli 1934 te Lunteren in zijn eerste gemeente werd bevest'gd. Van daar vertrok hij 22 Mei 1938 mar zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Wielenga werd 21 April 1906 gebo ren en ontving eveneens aan de Vrije Uni versiteit zijn opleiding, waar hij in 1930 ,t candidaat werd. Op 16 April 1933 deed hij zijp intrede in zijn eerste gemeente te Arum (Fr.), ’anwaar hij 23 Mei 1937 naar zijn tegenwoordige gemeènte ver trok. Ds. Wielenga is een zoon van den bekenden Amsterdamschen emerituspre dikant en auteur dr. B. Wielenga te Was senaar. Morgenavond zal de K-»meente uit dit tal een keus doen, waarna de kerkeraad een beroep zal uitbrengen. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K F.” gemerkte bonnen van de kaar ten M en N, welke zijn uitgereiKt aan verbruikers, die voor /.ooküoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brand stoffen. al dan niet in combinatie met petroleum aangewezen zijn, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Zooals reeds eerder Is bekend ge maakt, is’fabrieksturf niet op deze bon nen verkrijgbaar. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven de met „generator-anthraciet zesde periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 h.l. (max. 75 k.g.) anthra- cietnootjes of 50 k.g. tuffcokes, terwijl de met generatorturf zesde periode" ge merkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. voorlegde. Dit stapeltje kaarten toonde de volgende distributie-gezinsformatie 1 man (hoofd v. h. gezin): zeer zware arbeider 2 zoonszware arbeiders 1 vrouw en 1 volwassen dochter 3 kinderen van 1421 jaar 3 kinderen van 28 jaar, dus nog geen 4 jaar 1 zuigeling beneden een jaar. Uit deze gegevens stelde de ambtenaar de volgende formule samen 2 A 1 (A 4- D) 2 (A 4- C) 3 (A E) 2 (A Q) 1 (B Q) 1 (B P). De man was werkelijk volledig bij zin. nen en hij had zich geenszins op den abstracten weg der algebra begeven, in- stede van rustig zijn werk te doen en het goede stel kaarten aan den vader mee te geven. Immers de zeer geleerd uit ziende cijfergroepeering stelt niets an ders voor dan de aantallen en de num mering der verschillende kaarten, welke op de stamkaarten moesten worden ver strekt. Als men weet, dat A, B, C en D stellen kaarten zijn en dat E toeslag brood, P toeslag zeep voor babies en Q toeslag zeep voor jonge kinderen beduidt, dan wordt de beteekenis van deze tooverfor. mule geheel duidelijk. Zóó ingewikkeld zijn, gelukkig, slechts een bescheiden aantal gevallen. Maar vele vormen niettemin puzzles, die ingewikkeld genoeg zijn, vooral indien men den korten tijd in aanmerking neemt, dien de ambte naar tot zijn beschikking heeft om, zonder een vergissing, zijn „klanten” te bedienen. Om dit arbeidstempo eenigszins te il- lustreeren zij verteld, dat in den Dieren tuin op een gegeven tijdstip per minuut 72 menschen binnenkwamen, die elk een stapeltje kaarten in ontvangst moesten nemen. Eenige honderden kaarten, gesor teerd en wel, dienden dus uitgereikt te worden. Welk een assortiment bereikt kan worde, bewijst het voorbeeld hierboven. Bij deze handeling voegt zich nog de invulling der contrólekaarten en het z.g. afschrappen op de vakjes der stamkaarten. Dat dit heele proces luttele minuten in beslag neemt, toont de vaardigheid van den ambtenaar, maar ook en vooral, de goede bruikbaarheid van het uitreikings- systeem. Zij, die de distributie leiden, weten, dal hun apparaat een noodzakelijk kwaad en niet populair is. Zij streven er niettemin naar, voor het publiek en daarmee zijn dan in hoofdzaak de huisvrouwen bedoeld de zaak zoo eenvoudig mogelijk te maken. Ook het Centraal Distributiekantoor moest in dit opzicht „al doende leeren”. Dat men er daar niet in een handom- draaie:in slaagde het meest gemakkelijke systeem te vinden, niemand die het ze euvel duidt. Er zullen ongetwijfeld klach ten en klagers blijven, maar de groote massa beseft, dat het volmaakte ook op dit punt onbereikbaar is en men waar deert reeds het streven. Daartoe bestaat nog temeer reden, in. dien men iets méér weet van wat met de „uitreiking van nieuwe distributiebe scheiden”, gelijk de officieele term luidt, onvermijdelijk samengaat. En dat is heel wat, veel meer, dan zich laat veronderstellen. Wij hebben een kijkje „achter de schermen” mogen nemen. Sinds eenige weken is aan den gang van de bonboekjes, stellen door eeen z.g. nietje. Deze bundeling der kaarten, welke bovendien in een handiger formaat zijn uitgevoerd, heeft de bedoeling de huis vrouwen te gerieven. In hoeverre deze opzet slaagt, zal de praktijk leeren. Hoe het zij, de leiding van het C.D.K. meent een gelukkige vondst te hebben gedaan en zij heeft zich veel moeite ge geven om de verschillende, vaak tegen strijdige factoren, als daar zijn de uit- eenloopende artikelen, de verscheiden be langen en formaliteiten, zoo te groe. peeren, dat het bonboekje kon ontstaan. Zulk een „boekje” is geenszins een massaproduct. De samenstelling ervan is voor bijna elk gezin verschillend. Zij houdt velband met de gezinssterkte, met den leeftijd der kinderen, met het feit of een of meer der gezinsleden gewonen, zwaren of zeer zwaren arbeid verricht met de sociale gesteldheid enz. Geen algebra, maar distributie Dit complex van factoren kan tot merkwaardige gevallen leiden. Hier is er zoo een. Een ambtenaar, belast met de uitgifte der bonboekjes, kreeg tegenover zich een gezinshoofd, die hem twaalf stamkaarten REM. GEREF. GEMEENTE De aftredende leden van den kerkeraad der Rem. Geref. Gemeente hier ter stede, de heeren ir. J. E. Carrière en P. C. v. Loon zijn herkozen en gekozen mej. dr. J. Th. M. v. ’t Sant en de heeren F. Schiff en jhr. ir. A. C. D. de Graeff. Als voorzitter van den kerkeraad treedt op dr. ir. J. E. Carrière en als secreta resse mevr. dr. J. W. P. Warning-Drost Tot leden van de financieele commissie werden benoemd dr. ir. J. E. Carrière en dr. C. v. d. Berg tot kerkmeesters mevr, mr. B. J. A. de Kanter-v. Hettinga Tromp en de heeren ds. F. Kleijn, F. Schift, jhr. ir. A. C. D. de Graefftot leden van de commissie voor dienstvervulling, de da mes mej. M. C. Bungenberg de Jong en mej. dr. J. Th. M. v. ’t Sant en dr. J. C. A. Fetter tot leden van de commissie voor het verhuren van de kerk, mevr. dr. J. W. P. Warning-Drost en de heeren ds. F. Kleijn en J. G. Tinbergen tot leden van de commissie voor het versieren van de kerk, mevr. mr. B. J. A. de Kanter- v. Hettinga Tromp en de heeren dr. J. C. A. Fetter en dr. T. v. Lohuizen tot le den van de commissie voor de diensten in de aula van het Vrijz. Chr. Lyceum werd als kerkeraadslid benoemd dr. T. v. Lohuizen en in die voor de diensten in de Aula aan het Stokroosplein dr. ir. J. C. Carrière, terwijl in de koorcommissie zitting genomen heeft de heer C. J. P. Kars. Voorts hebben in de commissie „Hulp in Nood” vanwege den kerkeraad zitting genomen de dames mej. M. C. Bungenberg de Jong en mevr. dr. J. W. P. Warmng-Drost en de heeren H. D. Kolff en J. G. Tinbergen. Tot boekhouder van het subsidiefonds werd benoemd ir. O. J. v. d. Eist.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13