der Duitsche weermacht Groote successen Grodno, Brest-Litowsk, en Dunaburg, Wilna, Kowno Lemberg veroverd Duitschland s kruistocht tegen het bolsjewisme No. 17914. Maandag 30 Juni. 1941. uur voor gas en m ons Lemberg door de Duitsche troepen Verscherpte rantsoenee- ringsmaatregelen electriciteit Bedrijfsvergunnings- besluit 1941 FRANKRIJK BREEKT MET DE SOVJETS GEWELDIGE HOEVEELHEDEN SOVJET-MATE- RIAAL VERNIETIGD, TWEE SOVJET- LEGERS OMSINGELD MAARSCHALK VON MANNERHEIM ROEPT HET FINSCHE VOLK OP genomen Duitsche troepen rukken op naar Lemberg Dertig nationaal-socialistische massa-bijeenkomsten land VERDUISTEREN s van 10.06 uur n.m. tot 5.22 uur v.m. i voor het Commissaris-generaal Schmidt tijdens ..zijn. rede (Polygoon), (Zie eerder 3e Had, pag. fc) PRIJSOPDRIJVING VAN INVOERGOED Nachtdienst dokters: Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Twee sovjet-legers ingesloten Sovjet-nederlaag bij Kowno De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en de plaatsvervangend leider der N.S.B. spraken in den Haag Verlaging tot 75 pCt. van gebruik vorige jaar Brest-Litowsk, Wilna en Kowno bezet Dunaburg genomen De vesting Grodno veroverd 3 A I A Vergunning noodig voor nieuwe bedrijven en uitbreiding van bestaande Haagsche N.V. met 10.000 beboet s V 2 8 Zware verliezen van de Sovjet-vloot 1300 Sovjet-pantser- wagens vernield ...M HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIttN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Zie verder le blad pag. 2 prijzen. Naar officieel te Vichy wordt mede gedeeld, heeft de Fransche regeering de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. Het Opperbevel van de Weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer; Lemberg is heden door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogsvlag. van is kruisvlag stonden, was een spreekgestoel te opgesteld. Tusschen 10 q. n.m. en 7 u. v.m. No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. da Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 109a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 op het Plein een bijeenkomst gehou den. Sprekers waren de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland, Oberdienstleiter Fr. Schmidt, en de plaatsvervangend leider der N.S.B., hoofdstormer van Geelkerken. zijde mede- het licht verband Uitzonderingen Van de verlaging van het rantsoen van 100 pCt. tot 75 pCt. zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeersbedrij- ven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven, werkzaam voor de voed selvoorziening. Het rantsoen voor deze be drijven blijft bepaald op 100 pCt. Voor verbruikers voor industrieele doel einden kunnen afwijkingen van de hier boven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastge steld. Aanvragen van industrieele bedrijven tot een hooger rantsoen gas en/of electriciteit dienen te worden gericht tot de betrokken gas- en/of electriciteitsbedrijf. Men wordt verzocht het indienen van dergelijke aan vragen zooveel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rant- soensverhooging zal kunnen worden over gegaan. Het Plein met zijn omranding van groo te historische gebouwen, was rijk ver sierd met de hakenkruisvlag, de vlag der N.S.B. en de oranje-blanje-bleu vlag. Ter wijl het muziekcorps van den Duitschen Arbeidsdienst opgewekte liederen ten ge- hoore bracht, stroomden de bezoekers het terrein op. zoodat, toen de bijeen komst een aanvang nam. een groote schare van toehoorders zich op het Plein bevond. Vooraan stonden formaties van de N.S.D A P., de politieke leiders, verte genwoordigers van de Duitsche Weer macht en van de Duitsche politie, vele ambtenaren van het Rijkscommissariaat. afdeelingen van de Hitlerjugend, politieke leiders van de N.S.B. en afdeelingen van de W A. en van de N.S.N.A.P. Op het prachtige, witmarmeren bordes van het gebouw van den Hoogen Raad, waar zes vaandeldragers met de haken- In den frontsector ten Zuiden van de Pripjetmoerassen is de strijd gevoerd tegen keurtroepen van het Sovjetleger. In taaie en heldhaftige aanvallen zijn ten Westen van Lemberg de sterkste en modernste versterkingen bedwongen. Onze troepen rukken thans zegevierend Het Opperbevel der Weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer „Om het dreigende gevaar uit het Oosten af te weren, heeft de Duitsche Weer macht op den 22en Juni te drie uur in den ochtend, midden in den geweldigen op- marsch der vijandelijke strijdkrachten, ingegrepen. De eskaders der Duitsche lucht macht stortten zich nog in de ochtendschemering op den vijand. In weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand heeft de Duitsche luchtmacht reeds op den 22en Juni de luchtheerschappij in het Oosten bevochten en de Sovjet- luchtmacht vernietigend verslagen. Bij luchtgevechten alléén al werden 322 sovjet- vliegtuigen neergeschoten, gedeeltelijk door jagers, gedeeltelijk door luchtafweer geschut. Met de op den grond vernielde toestellen was het aantal vernietigde vlieg tuigen op den avond van den 22en Juni tot 1811 gestegen. De Duitsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen. „Het Oostelijke Duitsche leger is vroeg op den 22sten Juni in breed front over de grens getrokken. Het stootte midden in de Sovjet-legers, die hun opmarsch vol tooiden. De sterke grensversterkingen van den vijand werden voor een deel reeds op den eersten dag doorbroken. Onder zeer zware verliezen mislukten de hevige tegenaanvallen der Russische legers. De vechten een roemrijk aandeel gehad.” Bij het voortschrijden der operaties zijn in het gebied ten Oosten van Bialystok thans Sovjet-armeeën aan alle kanten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange wan hopige pogingen om door te breken, wordt het cordon der Duitsche legers van uur tot uur nauwer. In enkele dagen zullen deze Sovjet-legers zich hebben overgegeven of vernietigd zijn. Daar mede zal het lot bezegeld zijn van tal rijke Sovjet-divisies, die tot taak hadden den centralen aanval op Duitschland te ondernemen. Infanteriedivisies van het leger en van de waffen S.S. strijden hier te land. Door vernietigende aan vallen staat de luchtmacht hun op voor- deelige wijze bij. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarlef van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., tr. p. post 10 ct. „Op 26 Juni hebben de Duitsche ge pantserde strijdkrachten in een geweldi gen slag ten Noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwinning be haald. Verscheidene vijandelijke divisies werden ingesloten en vernietigd^ Meer dan 200 Sovjet-pantserwagens, waaronder 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken geschut en honderden auto’s vie len in onze handen.” het be de z.g. Deze In drijfsvergunningenbesluit overbodige g Q ij k 6 1* 1 Commissaris-generaal Schmidt spreekt Nadat de bijeenkomst namens de N.S.D.A P., die de organisatie van deze bijeenkomst verzorgde, door Kreisinspek- tor dr. G. F. Schuon geopend was. nam commissaris-generaal Schmidt het woord. Hij zeide o.m. Nu wij hier heden, gelijk gisteren in Amsterdam, samen zijn in een massa-vergadering, willen wij toch niet vergeten, hoe het vroeger was. Toen trachtte het bolsjewisme de kern van Europa aan te tasten en te vernietigen. Duitschland zou bolsjewistisch moeten worden. Wie van ons zal dien tijd verge ten, toen onze nooit overwonnen legers terugkeerden, toen hen de eere-teekenen van de borst gerukt werden, omdat zij Duitsche soldaten waren. Een man uit den wereldoorlog heeft het gevaar van het bolsjewisme erkend. Hij voerde den strijd tegen marxisten, Joden en wereld-plutocraten, tegen figu ren als Rosa Luxemburg, Liebknecht, Thalmann en anderen, die het bolsje wisme in Duitschland verbreidden. Deze man is Adolf Hitler en wij denken er vol trots aan, hoe wij met hem deze horden uit Rusland tegemoet getreden zijn. Het was steeds Engeland, dat onze vijanden tegen ons opriep. Engeland was bereid om Duitschland over te laten aan het communisme, om ons op die wijze van de wereldmarkten uit te schakelen. De macht in het hart van Europa moest gebroken worden. Heeft men er in dit land wel eens aan gedacht, dat dan ook hier het bolsjewisme ingevoerd zou wor-- den Zoo velen in Nederland willen dat niet begrijpen. Zij zeggen tegen ons, wat doen julhe hier, waft willen jullie, wij waren toch gelukkig. Ons antwoord hier op is Ja, gij waart gelukkig, omdat die onbekende S.A.-man sinds 1933 tegen het bolsjewisme optrad, omdat die S.A.-man zijn heele persoon en al zijn tijd veil had voor dien strijd. De heeren liberalisten, die heden ver klaren. dat zij toch ook nationaal-socia- listen zijn, roepen wij toe De nationaal- socialisten van Mussert erkennen wij al leen als nationaal-socialisten, omdat zij van den aanvang af onzen strijd begre pen en toegejuicht hebben. Velen weten niet, hoe in het bolsjewis tische Rusland gemoord en geroofd is, welke afschuwelijke middelen de bolsje wisten gebruiken om te verhinderen, dat het Russische volk zich verheffen zal. De Führer heeft in 1939 nog getracht tot een vergelijk met Rusland te komen. Doch Churchill lag op de loer om het bolsjewisme tegen ons te gebruiken. Zelfs de Koningin verklaarde dezer dagen nog voor den Oranje-zender, dat het goed is, dat de sovjets tegen Adolf Hitler vechten. Wij trekken daaruit onze conclusies. Spre ker riep de Nederlandsche nationaalsocia- listen toe trouw aan hun geloof te blij ven. omdat dit de eenige mogelijkheid is het Nederlandsche volk gelukkig te ma ken. Het uur der democratieën heeft thans geslagen. Wij zijn echter niet gewend onze overwinningen met groote feesten te vie ren. Zaterdag- en gisteravond zijn in dertig plaatsen in ons land groote openluchtbijeenkomsten gehouden door de N.S.D.A.P. en de N.S.B., welke een vervolg waren op de massa-vergade ring op het IJsclubterrein te Amster dam. Evenals deze stonden zij geheel in het teeken van Duitschlands gigan- tischen .strijd tegen het bolsjewisme. Op deze bijeenkomsten werd het woord gevoprd door voormannen van de Duitsche en de Nederlandsche na- tionaal-socialistische partijen. Hetgeen zij zeiden, werd door tienduizenden met groot enthousiasme en instem ming beluisterd. In den Haag werd Zaterdagavond De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli a.s. de gas- en electriciteits- rantsoeneering te verscherpen. Met ingang van morgen zullen derhalve de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers worden verlaagd van 100 pCt. tot 75 pCt. van het verbruik in de over eenkomstige perioden van het vorige jaar, met dien verstande, dat de minimum rant, soenen voor gas ad 60 m3, en voor elecl trisch koken ad MO kWh per periode onge wijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlichting en huishou delijke doeleinden (behalve koken) wor den voor de eerstvolgende drie perioden met 20 pCt. verlaagd. ..De vesting Brest-Litowsk, die werd aangevallen met ondersteuning van de zwaarste artillerie, valt in onze handen. Het laatste steunpunt van den vijand, de citadel, werd op 24 Juni door onze troe pen bestormd. i De Duitsche opmarsch bereikt Wilna en Kowno. Beide steden worden nog op den- zelfden dag genomen.” Het opperbevel meldt verder uit het hoofdkwartier van den Führer „26 Juni 1941, na een moedigen op marsch hebben onze in de Baltische lan den opereerende troepen de Duna be reikt. Op verscheidene plaatsen trokken zij over de rivier. De stad Dunaburg valt in Duitsche handen. Alle pogingen van den vijand, om dezen opmarsch door wanhopige tegenaanvallen te verhin deren strandden op de dapperheid van onze soldaten. Deze nieuwe rantsoeneering moet, aldus wordt van bevoegde gedeeld worden gezien in van onze kolenpositie, die, in met den aanstaanden winter, tot het be trachten van zuinigheid noopt. De rant soeneering van gas en electriciteit is uiteraard een inconvenient voor zeer velen, maar men dient het geval toch ook weer niet al te zwaar te nemen. Wanneer iedere huisvrouw ën ieder ge zinslid nauwlettend toeziet, dat geen enkel lichtpunt langer dan strikt noo. dig is brandt, dat de fluitketel bij het eerste sein wordt afgezet, dat men de melk niet laat koken, wanneer men „nog even boven bezig moet zijn”, dan zal blijken, dat men met het nieuwe rantsoen nog vrij behoorlijk kan toekomen. Overschrijden van het rantsoen wordt gestraft met geldboeten en bij herhaling i-ji-_ j van den toe. den vijand werden zeer zware Duitsche luchtmacht heeft in deze ge- „Op 23 Juni heeft de vijand woedende tegenaanvallen op de voorhoede onzer aanvallende colonnes gedaan. Bij deze krachtmeting bleef de Duitsche soldaat overwinnaar. Alle Sovjet-aanvallen wer den afgeslagen. Zij eindigden voor een deel in bloedige en verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aangevallen en na harden strijd genomen. De vijandelijke luchtmacht leed op dezen dag opnieuw buitengewoon zware verliezen. In den avond van den 23sten Juni was het aantal vernietigde Sovjet- vliegtuigen reeds tot 2582 gestegen.” A A I A A A A A s A I A A I A A A A A bureau, tot welks bemoeienis het artikel dat de betrokken onderneming wil gaan fabriceeren of verhandelen, behoort. Al leen voor zoover het bedrijf zich be weegt of wil gaan bewegen op het ter rein van de voedselvoorziening, moeten aanvragen worden ingediend bij de be trokken centrale crisisorganisatie. In de gevallen, waarin men niet zeker is of een handeling, die men wil gaan ver richten, al dan niet onder de verboden van het bedrijfsvergunningenbesluit valt, doet men toch verstandig eerst nadere inlichtingen bij het bevoegde rijksbu- reau of bij de bevoegde centrale crisis organisatie in te winnen. Men loopt an ders de kans, dat men kosten maakt, welke later blijken verspild te zijn, als de vergunning zou worden geweigeru. Mogelijkheden waarvan nog niet terstond gebruik is ge maakt Op gronö van het bedrijfsvergunnin genbesluit zal het ook mogelijk zijn een soortgelijk vestigings- en uitbreidings- verbod af te kondlngen voor bedrijfs takken, die niet direct tot de industrie of den groothandel behooren. Bovendien zal het mogelijk zijn voor bepaalde be drijfstakken niet alleen de uitbreiding van de productiecapaciteit, doch ook de uitbreiding van de productie zelf, aan een vergunning te binden. Tenslotte kan de secretaris-generaal nog voorschriften geven ten aanzien van de productieme thode in bepaalde industrieele bedrijfs takken. Van deze verschillende moge lijkheden is echter nog niet terstond ge bruik gemaakt. Wel is, op grond van een andere be paling uit het bedrijfsvergunningenbe sluit bepaald, dat in de sigarenindustrie geen vergunning tot het vestigen of uit breiden van een bedrijf vereischt is op grond van dit besluit, omdat voor dien bedrijfstak reeds een andere regeling van soortgelijken aard bestaat. In het weekblad „Economische Voor lichting” verschijnt een uitvoeriger commentaar op het nieuwe bedrijfsver gunningenbesluit, alsmede een overzicht van de wijze, waarop de aanvragen moeten worden ingediend en van de ge gevens, die daarbij moeten worden over legd. Belanghebbenden zullen goed doen daarvan nauwkeurig kennis te nemen. (Zie verder 3e blad, pag. 2.) Kort samengevat komt het boven staande in het algemeen hierop neer, dat een ieder van 1 Juli a.s. af, on. geacht het feit of al dan niet meter- opneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 pCt. dient te ver. minderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden de meest mogelijke zuinigheid met gas en electriciteit te betrachten aange zien anders de rantsoeneering ver. der zal moeten worden verscherpt. In het Verordeningenblad van 27 Juni is afgekondigd het Bedrijfsvergunningen besluit 1941. Dit besluit dient ter ver vanging van de Bedrijfsvergunningenwet 1938, welke met de inwerkingtreding van het nieuwe besluit vervalt. Het be vat een algemeen verbod van het stich ten en uitbreiden van industrieele be drijven. alsmede van het stichten van groothandelsbedrijven zonder vergun ning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, of voor zoover de betrok ken bedrijven zich bewegen of gaan be wegen op het terrein van de voedsel voorziening, van den secretaris-gene raal van het departement van Land bouw en Visscherij. De bedoeling van dit belangrijke besluit is tweeledig. Tegengaan van overbodige of schadelijke kapitaalsinvestee- ringen de eerste plaats beoogt het be- of kapitaalsinvesteeringen te gen te gaan. In verscheidene bedrijfs takken is n.l. op het oogenblik, als ge volg van de grondstoffenschaarschte. reeds een niet onbelangrijk gedeelte van het productieapparaat ongebruikt. Wan neer in zulke bedrijfstakken nieuwe be drijven worden gesticht of de bestaande bedrijven worden uitgebreid, zal dat in het algemeen een achteruitgang van de bezetting voor de overige bedrijven met zich brengen. De moeilijkheden, welke thans reeds voor bepaalde bedrijven uit de -geringe bezetting voortvloeien, zullen in dat geval nog grooter worden. Boven dien kunnen de materialen, welke in zulke gevallen voor den nieuwbouw of de uitbreiding zijn gebruikt, als verspild worden beschouwd. Daarom is het nood zakelijk gebleken een controle uit te oefenen op de nieuwe vestigingen en uitbreidingen. Bij deze controle zal het mogelijk zijn bij alle aanvragen ha te gaan, of aan de betrokken uitbreiding van ons industrieel of handelsapparaat uit nationaaleconomisch oogpunt be hoefte bestaat. Tevens wordt het moge lijk er voor zorg te dragen, dat als nieuwe ondernemers alleen zij optreden, die de vereischte vakbekwaamheid be zitten en voldoende credietwaardig zijn. branche- Voorkoming van vervaging De tweede doelstelling drijfsvergunningenbesluit branche-vervaging te voorkomen. branche-vervaging is een speciaal tijds verschijnsel. Tal van bedrijven, zoowel in de industrie als in den handel, welker omzetten tengevolge van den oorlog 'zijn gedaald, zoeken daarvoor compensatie op andere terreinen. Het is al gebleken, dat zij daarbij soms komen op het ter rein van bedrijfstakken, welke zelf even eens onder de oorlogsomstandigheden hebben te lijden. In zulke gevallen zal het optreden van den nieuwen concur rent in die bedrijfstakken de daar be staande moeilijkheden alleen maar ver- grooten, zonder voor den betrokkene een bevredigende oplossing te brengen. Daarom is een controle bij dit streven naar compensatie noodzakelijk gebleken. Het spreekt vanzelf, dat bij deze con trole niet de minste moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd aan alle bonafide en uit nationaaleconomisch ge zichtspunt gerechtvaardigde plannen tot het stichten van nieuwe industrieele en handelsbedrijven of tot het gaan fabri ceeren of gaan verhandelen van nieuwe artikelen. Het bedrijfsvergunningenbe sluit beoogt alleen maar te voorkomen, dat ondernemers, die zich van de alge- meene situatie in den bedrijfstak, waar in zij zich willen gaan begeven, niet voldoende op de hoogte hebben gesteld, kapitaal en materiaal verspillen en nieuwe moeilijkheden zouden veroorza ken in bedrijfstakken, welke reeds zwaar onder de oorlogsomstandigheden hebben te lijden. Indien aldus de onver antwoorde vestigingen en uitbreidingen worden voorkomen, zullen de plannen, welke uit nationaal-econömisch oogpunt wel gerechtvaardigd zijn, gemakkelijker en met meer kans op succes tot verwer kelijking komen. Op grond van het bedrijfsvergunnin genbesluit is reeds aanstonds verboden: 1. Het vestigen van een industrieel bedrijf zonder vergunning van den se cretaris-generaal voornoemd. Onder in dustrieele bedrijven worden verstaan bedrijven, waarin fabriekmatige of over wegend machinale productie plaats vindt, terwijl onder vestiging wordt ver staan het aanvangen of doen aanvangen van het voortbrengen of bewerken van goederen. 2. Het uitbreiden van een industrieel bedrijf zonder vergunning van den se cretaris-generaal. Onder uitbreiding moet hier worden verstaan het vergroo- ten of doen vergrooten van de productie capaciteit. 3. Het gaan maken in een industrieel bedrijf van producten, welke op het tijd stip van de inwerkingtreding van het bedrijfsvergunningenbesluit niet tot de normale in dat bedrijf voortgebrachte of bewerkte goederen behooren. 4. Het vestigen van een handelsbedrijf zonder vergunning, waarbij onder het vestigen moet worden verstaan het aanvangen of doen aanvangen van het verhandelen van goederen. 5. Het gaan verhandelen in een han delsbedrijf van andere goederen dan op het tijdstip van de inwerkingtreding van het bedrijfsvergunningenbesluit in het algemeen in soortgelijke bedrijven worden verhandeld. Vergunningen, welke noodig zijn voor een van de bovengenoemde handelingen kunnen worden aangevraagd bij de rijksbureaux voor handel en nijverheid. Bevoegd is in het algemeen dat rijks- Een N.V. te ’s-Gravenhage, welke pro- fielijzer uit het buitenland importeert, had midden 1940, toen uit België minder gun stige berichten kwamen, haar prijsnotee- ringen aanmerkelijk verhoogd. Tegen deze verhoogde prijzen werd ook de oude voor raad. ingevoerd tegen lage prijzen, ver kocht. Hierbij calculeerde de N.V. dus op grond van de vervangingswaarde, wat onder de huidige bijzondere omstandig heden nu eenmaal niet kan worden toege laten. Bovendien werd de prijs van het na 10 Mei 1940 geïmporteerde ijzer zóó ge steld, dat de winstmarge hooger werd dan vóór 10 Mei gebruikelijk was. Het Rijksbureau voor ijzer en staal, dat een onderzoek naar de prijspolitiek van deze onderneming had ingesteld, legde de prijsovertreding aan den inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Gravenhage voor. Deze constateerde, dat hier prijsverhoo- ging had plaats gevonden zonder de daar toe vereischte vergunning en dat dus de Prijzenbeschikking 1940 1 was overtreden. De directeur der N.V., M., werd op grond hiervan veroordeeld tot een boete van 10.000. Bij de vaststelling van dit bedrag was rekening gehouden met de extra- winst, welke tengevolge van de prijsop drijving was gemaakt. Bij de berekening hiervan had de accountantsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de na 10 Mei 1940 uit het buitenland ingevoerde goederen reke ning gehouden met de gestegen import- bovendien metafsnijden prijzen. voer. op naar Lemberg zelf. Ten Noorden daarvan rukken Duitsche gepantserde divisies al strijdende over Luck naar het Oosten op. Evenals in andere sec toren heeft ook hier de luchtmacht tot den zegevierenden opmarsch van ons leger bijgedragen door haar verken- ningsacties en haar vermetel optreden tegen de vijandelijke strijdkrachten, die voortdurend uit de laagte worden aan gevoerd. De bloedige verliezen van den vijand zijn reusachtig. Talrijke vijande lijke pantserwagens zijn vernield. Alleen al bij de gevechten om Doebno zijn 215 pantserwagens en vele stukken geschut, waaronder 42 van het zwaarste kaliber, buitgemaakt. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. V o W s V g s V s v> V S w De strijdkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjet- marine talrijke moedige operaties onder nomen. In het Oosten der Oostzee is een Sovjet-torpedobootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki werd zwaar beschadigd. Duitsche motortorpedobooten hebben twee vijandelijke torpedoboot- jagers, een torpedoboot en een duikboot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sovjet-torpedojagers, om de haven Van Constanza aan te vallen, werd door kustartillerie verijdeld. Na een korte be schieting vloog een dezer jagers in de lucht; de andere verwijderde zich snel. „Om den Duitschen opmarsch te stui ten, heeft het Sovjet-leger getracht met ontelbare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achterwaartsche verbindin gen af te snijden, of door de beginnende omsingeling te breken. In samenwerking met onze pantserafweerafdeelingen heb ben de Duitsche gepantserde strijdkrach ten echter een definitief succes behaald. Zij werden daarbij gesteund door lucht afweergeschut en vliegers. Ook de nieu we Sovjet-reuzentanks zijn voor de dap perheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens be zweken. Na afloop der eerste vier gevechts- dagen waren 1200 Sovjet-pantserwagens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd.”

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1