De strijd het Oosten De toestand Syrië HAASOTIJN KSUPEML bericht in in PAUSELIJKE RADIO REDE Zaterdag Aanvulling op het Weer- machtbericht Franschen blijven zich hardnekkig verzetten Het Duitsche en Italiaan- sche Weermachtbencht Groote successen der Duitsche Weermacht Het Duitsche Weermacht- Verjaag die slapt bericht van Communiqué van het Duitsch-Roemeensche front 30 Juni 1941 Belangrijke Malta uit de lucht bestookt nooit Duitsche formatie op gerukt voorbij Minsk Ruim 86.000 ton Engelsche scheeps- ruimte vernietigd le bl. pag. 2 ®a' Terechtstellingen te Agram Het anti-kominternpact Meer dan 25.000 doktoren spreken eveneens hun lof uit over Sanatogen en bevelen het aan als middel ter versterking van Uw zenuwen. De inneming van Dunaburg 1 1 HAAGSCHE COURANT Maandag De luchtoorlog in het Westen Zie verder le Had. vag 3 Noorsch legioen Albanië in oorlog met de Sovjet-Unie Aanval van Hoover op het sovjet-regime Britten schenden territoriale wateren van Venezuela Finsch legerbericht Hongaarsch communiqué De woning van generaal Dentz gebombardeerd e van Uw zenuwen met SANATOGEN] „Tegenwoordig heb ik weer dat pret tige gevoel van onvermoeibaarheid, en zenuwsloornissen. die schadelijk op den bloedsomloop werken, zijn sedert het gebruik van Sanatogen uitgebleven”, schrijft een bekend kansel redenaar uit N. Holland. I Verpletterende cijfers successen in de luch Vrijkorpsen voor den strijd tegen de Sovjet-Unie l Dagorder van maarschalk von Mannerheim De ontvangst van de Duitsche troepen in Litauen (Vervolg van het eerste blad) dat de van is Belangrijker nog dan de cijfers der successen zijn echter de successen bij de operaties. Uit de extra berichten ko- gemechaniseerde strijd- vernield. oogen- om- in en zeer Een Fin- het Vrijdagavond zag men van Imatra uit. dat de bolsjewiki groote vaten benzine naar de fabrieken brachten. Te drie uur in den moygen stegen groote rookwolken op en een vlammenzee werd zichtbaar. Te Enso lagen een sulfiet-. een sulfaat-, een kartonfabriek en een groote electri- sche centrale. van het Ita- dat gisteren Unie gekeerd en het Sovjetregime „de bloedigste tyrannie der geschiedenis” ge noemd. Hij verzette zich tegen een deelne ming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, waarmede steun aan de Sovjet unie gepaaard zou gaan. De Sovjets, aldus Hoover, maken van de vrijheid der democratieën gebruik om ze te vernieti gen Zij hebben bijgedragen tot het verval van Frankrijk en voeden dagelijks den klassehaat in Amerika. Zij voeren een ge heime oorlog tegen de instellingen van de Vereenigde Staten. United Press meldt, dat door een bij zondere rechtbank te Agram 4 commu nisten ter dood veroordeeld en met den kogel geëxecuteerd zijn. Zij waren ervan beschuldigd communistische geschriften verspreid en tot sabotagedaden opge- hitst te hebben. Verder werden 2 Joden met den kogel terechtgesteld, omdat zij Kroatische postzegels vervalscht hadden. Van welingelichte zijde te Berlijn ver- iv nev vn.o.. viaag, of on> i r huidige omstandigheden gesproken neemt het D.N.B.De vraag de 1- kan worden van een mogelijke reactivee- ring van het anti-kominternpact, weigert men in politieke kringen alhier in bijzon derheden te bespreken. De vroegere Duit sche antikominternpolitiek vindt volgens de opvatting van deze kringen in de hui dige gebeurtenissen haar groote recht vaardiging. Men acht het derhalve van Duitsche zijde overbodig te overwegen, of het front, dat thans is opgericht, en wel in een omvang, waaraan men in het be gin van de antikominternpolitiek nauwe lijks dacht, liever ..antikominternpact’ of ..front tegen het bolsjewisme" ge noemd zal worden. Doom tAcuaitM.mouoi Dg wond ahvh» vOOMOMl «N’tCTll BtVOtOlM OtNUiNQv da dasu^ectons voet oLjUnaan. SANATOGEN Slowaaksche troepen behalen' successen Het opperbevel van het Slowaaksche leger maakt bekend: De vooruitgescho ven afdeelingen van het Slowaaksche leger zijn na zwaren strijd diep in het Sovjetgebied doorgedrongen. In samen werking met de Duitsche weermacht eenerzijds en door eigen actie ander zijds hebben zij veel vijandelijke ver sterkingen veroverd en den tegenstand van den vijand gebroken. Een groote menigte oorlogstuig is in hun handen gevallen. De gevangenen, die zich aan de Slowaaksche detachementen hebben overgegeven, zijn grootendeels van Azia tische afstammino. De eigen verliezen zijn in vergelijking met de behaalde successen onbelangrijk. Het D.N.B. verneemt over de inne ming van Dunaburg nog de volgende bijzonderheden: Op 25 Juni des avonds waren de eer ste pantserwagens van een vooruitge schoven afdeeling tot aan den rand van de door zware forten beschermde stad opgerukt. Ondanks den zeer hevigen af weer door de Sovjets, gelukte het nog denzelfden avond de stad binnen te drin gen. Van huis tot huis en van straat tot straat streden de Duitsche pantserwa gens, tot zij aan de Duna waren geko men. In hardnekkige gevechten, met soldaten, die zich in huizen hadden ver schanst en talrijke afzonderlijke gevech ten, welke den geheelen nacht voort duurden, werd het eene deel van de stad na het andere van Sovjets gezui verd. Op 27 Juni des ochtends vroeg veroverden de Duitsche pantsertroepen richten. In aanvulling op het Weermachtbe- richt van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het opperbevel van de Weermacht heeft met de 29 Juni gepubliceerde ex- traberichten het tot dusver in acht ge nomen stilzwijgen verbroken. Dit is een bewijs, dat thans de successen van het eerste deel der operaties in het Oosten overzien kunnen worden. Inderdaad, de verschillende extra berichten toonen reeds dusdanig omvangrijke successen, zooals nog nooit in een van de tot dus ver gevoerde veldtochten. Tevens wordt hierbij er uitdrukkelijk op gewezen, dat het tot dusver gepubliceerde nog niet als definitief kan worden beschouwd, daar nog nieuwe successen zijn te ver wachten. Hier volgen thans enkele cij fers, die bijzonder kenmerkend zijn. a. Het Duitsche luchtwapen heeft in de eerste zeven dagen meer dan 4.000 Sovjetvliegtuigen in de lucht en op den grond vernietigd. Dit is een bijna onge looflijk hoog getal. Men kan zich van dit geweldige vernietigingswerk misschien een zekere voorstelling vormen, wan neer men zich realiseert, dat tijdens het geheele offensief in het Westen in den zomer van het vorige jaar in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als vernie tigd konden worden opgegeven. Het ver nietigingswerk toentertijd was verdeeld over 47 dagen. Ditmaal werden in egn achtste gedeelte van dezen tijd 4.0Ö0 toestellen van den vijand uitgeschakeld. Hiermede is het respect afdwingende luchtwapen der Sovjets, dat steeds als een bijzonder dreigende wolk in het Oos ten werd beschouwd, in buitengewoon sterke mate geslagen. b. Een extra bericht meldt, dat 2232 pantserwagens deels vernietigd, deels buitgemaakt zijn. Ook dit is een ontzag gelijke prestatie van de Duitsche wa pens en beteekent practisch, dat het Sovjet pantserwapen in stukken is ge slagen. Daar zich hieronder ook 46 zwa re pantserwagens van 52 ton gewicht bevonden, moet de absolute superiori teit van de Duitsche wapens worden ge constateerd, waarbij niet vergeten mag worden, dat ook het luchtwapen in ster ke mate heeft deelgenomen aan dit ver nietigingswerk. Vergelijkt men de ver warde berichten en beweringen in de be richten van het Sovjet inlichtingenbu reau met deze nauwkeurige cijfers, dan is het voor iedereen duidelijk, dat dit bureau tevergeefs tracht de geweldige verliezen te verdoezelen, welke het Sov jet leger en het Sovjet luchtwapen in de eerste week der operaties reeds hebben geleden. Duitsche nachtjagers hebben 11 Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten, toen zij in den afgeloopen nacht het kustge bied van Noord-Duitschland probeerden aarf) te vallen. De Britten wierpen op verscheidene plaatsen brisant- en brand bommen. die slechts geringe schade in woonwijken veroorzaakten, doch 2 zie kenhuizen ernstig beschadigden. Ver scheidene burgers werden gedood en verscheidenen gewond. Sovjet-vliegers gebruiken dumdum-kogels Het D.N.B. meldt uit Boedapest Sov- jetvliegers hebben, naar op grond van uitvoerig onderzoek ondubbelzinnig is be wezen, bij hun aanval op den D-trein KoeroesmezeeBoedapest gebruik ge maakt van dumdum-kogels. men drie groote successen naar voren: a. De slag bij Lemberg, waarvan reeds eenige dagen geleden melding is gemaakt en waarin van beide zijden sterke strijdkrachten zijn verwikkeld, doet uitkomen, dat het front der Sovjets wankelt. b. Aan den bovenloop van de Narew zijn rondom Bialystok twee sterke Sov jet legers omsingeld. Er bestaat geen mogelijkheid meer, dat zij daar aan een vernietiging kunnen ontkomen. Hier mede is een waardevol stuk uit het mid den van het geweldige Sovjet front ge broken. Daarenboven echter zijn in den rug van deze ingesloten sovjet legers sterke Duitsche pantserformaties reeds opgerukt tot voor bij Minsk en hebben zoodoende het begin van den van Minsk naar Moskou loopenden autoweg bereikt. Nog vernietigender is de nederlaag van de Sovjets in het Baltische gebied. Daar bestaat op het oogenblik in het ge heel geen front meer. De Sovjet forma ties vluchten wanordelijk terug. De snel le Duitsche opmarsch naar Dunaburg bracht de belangrijkste overgangen over de Duna reeds in Duitsche handen. Hier mede wordt den terugstroomenden Sjov- jet troepen in den Duna-sector den terugtochtsweg afgesneden. Afgewacht moet worden, welke resultaten zich voor de Sovjet troepen uit dit verloop van de operaties zullen ontwikkelen. Zooveel staat thans reeds vast, dat het Duitsche luchtwapen de heerschappij in de lucht in het Oosten heeft veroverd, dat het Dujtsche pantserwapen in samenwer king met de formaties pantserjagers een definitief succes heeft behaald en dat het zich superieur heeft getoond in strijd met den taai strijdenden bolsjewisti- schen tegenstander. Uit het hoofdkwartier van «den Führer werd d.d. 28 dezer gemeld Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Gevechtsvliegtuigen hebben in het zee gebied om Engeland vannacht zes, tot een beschermd convooi behoorende koop vaardijschepen, met tezamen 21.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander vracht schip werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtugen bombardeerden met goede uitwerking havenwerken en vlieg velden in Zuidoostr en Oost-Engeland. In Noord-Afrika schoten Duitsche •jager vier Britsche jacht- en twee ge vechtsvliegtuigen omlaag. Slechts één eigen toestel ging verloren. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om ook gisteren naar de bezette gebieden aan de kust die, ondanks de onmogelijkheid den buit van het Kanaal te vliegen, leed de vijand weer een gevoelige nederlaag. Er werden negentien Britsche vliegtuigen neerge schoten, en wel veertien door jagers, vier door luchtdoelartillerie en een door machinegeweergeschut van den grond. Bij deze gevechten ging één eigen vlieg tuig verloren. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten enkele brisant- en brand bommen in het Noordduitsche kustgebied vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In woonwijken te Hamburg en Bremen ontstond schade aan gebouwen. Ook deze nachtelijke aanvalspoging ein digde met zware Britsche verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten twaalf, marine-artillerie vijf der aanval lende Britsche toestellen neer. Een groep nachtjagers onder bevel van kapitein Hülshoff heeft vannacht haar honderdste nachtelijke overwinning in de lucht behaald. Eerste luitenant Eckhardt schoot vannacht binnen een uur tijd vier vijandelijke vliegtuigen om laag. (Reeds geplaatst in een deel van onze editie van Zaterdag). den inschrijvingsdag. tusschen de en 50.000 vrijwilligers aangemeld voor den strijd tegen de Sovjet-Unie. Generaal Munos -Grande zal benoemd worden tot bevelhebber over het Spaan- sche vrijwilligers-legioen, dat tegen de Sovjet-Unie zal strijden. Zweedsche vrijwilligers voor Finland Naar de bladen te Stockholm melden, zijn de eerste Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. Men is nog in afwachting van het standpunt der Zweed sche regeering ten aanzien van de vraag, of Zweedsche militairen van dienstplichtigen leeftijd het land mogen verlaten. In een mededeeling van het comité voor een vrijwilligerscorps, die door de pers gepubliceerd is, wordt ge zegd. dat de voorwaarden voor de orga nisatie van een zelfstandig Zweedsch vrijwilligerslegioen op het oogenblik niet aanwezig zijn Wel kunnen volgens me- dedeelingen uit Finland Zweedsche vrij willigers in het Finsche leger worden opgenomen en in Zweedsche afdeelingen worden ingedeeld. Rijkscommissaris Terboven heeft gis teravond in een verklaring voor de radio te Oslo o.a. bekend gemaakt, dat de Führer den wcnsch van het Noorsche volk aan de historische afrekening’met het bolsjewisme te mogen deelnemen heeft ingewilligd en zijn toestemming heeft verleend tot onmiddellijke oprich ting van een „Noorsch legioen”. Dit Noorsche legioen zal als afzonder lijke, gesloten formatie onder uitsluitend Noorsche aanvoering volgens Noorsche richtlijnen opgeleid en in den strijd tegen de Sovjet-Unie geworpen worden. De sovjet-aanval op Kaschau Bij de opruiming der verwoestingen, die de Sovjet-vliegers bij hun aanval op Kaschau (Hongarije) hebben veroorzaakt, heeft men nog verscheidene lijken onder de puinhoopen gevonden. Het aantal doo- den is gestegen tot 27. Sovjetbevolking moet radio's inleveren Op alle postkantoren in de Sovjet-Unie zijn plakkaten aangeslagen, meldt United Press, waarop bekend gemaakt wordt, dat de bevolking voor den tijd van den oorlog, de radio-, televisie-apparaten en gramo- foons aan de autoriteiten moet inleveren. Het Staatsblad te Tirana maakt bekend, dat Albanië de Sovjet-Unie den oorlog heeft verklaard. Aldus United Press.z Naar United Press meldt, heeft oud-pre- sident Hoover in een radiotoespraak zich in scherpe bewoordingen tegen de Sovjet- In een officieel communiqué is te Cara cas bekend gemaakt, dat een Britsch oor logsschip. dat het Finsche schip „Oddvar” groot 1954 ton. achtervolgde, de haven Ma- cura aën de golf van Paria is binnengeva ren en tot op 400 meter de kust is gena derd. De plaatselijke marineautoriteiten hebben het toezicht op het Finsche schip op zich genomen en het Britsche oorlogs schip gelast de territoriale wateren van Venezuela te verlaten. Tezelfder tijd heeft de Venezolaansche regeering bij de Brit sche regeering geprotesteerd. Het Engel sche oorlogsschip koos daarop weer zee, doch bleef op een afstand van 8 zeemijlen voor de kust liggen. Het Finsche schip werd vervolgens door de Venezolaansche marine naar Porto Guiria geëscorteerd, aldus „United Press”. Witte vlag misbruikt De geweldige aanvankelijke successen van de Duitsche Weermacht aan het Oostelijk front zijn behaald in den strijd met een tegenstander, zoo verneemt het D.N.B., die alle middelen van een achter- baksche, gemeene strijdwijze toepaste. In den tankslag bij Grodno b.v. kwam het herhaaldelijk voor, dat de bemanning van een Sovjet-tank de witte vlag zwaai de Als Duitsche soldaten dan zoo’n tank naderden of het pantserafweergeschut het vuur staakte en de manschappen uit hun dekking te voorschijn kwamen, wer den zij in vele gevallen het slachtoffer der Sovjets, die hun witte vlag weer binnenhaalden en een hevig vuur op de Duitsche soldaten openden Overeenkomstige ervaringen deden stoottroepen van pioniers bij den strijd tegen Sovjet-bunkers op. Ook hier zwaai de men de witte vlag, doch schoot later achterbaks op de Duitsche pioniers. In een plaatsje, dat in het bolsjewistische bericht als een „voorbeeld van heldhaf- tigen tegenstand” werd genoemd, hadden de Sovjets voor hun terugtocht de vrou wen en kinderen bewapend en hun be volen op de oprukkende Duitsche infan teristen te schieten en zoo' den terug tocht der bolsjewiki te dekken. Sovjets vernielen fabrieken Naar „Hufvud Stadsbladet” meldt heb ben de Sovjets Vrijdag de fabrieken te Enso, de bij den vrede aan de Sovjet- zing slechts Franschen en geen Duit- schers als tegenstanders tegenover zich te hebben. Het Britsche en Gaullistische opperbevel blijft echter vasthouden aan deze onjuistheid. Er zijn slechts Fran- xene troepen ter verdediging van nee Levantgeuied en deze heuuen nu drie weken lang, ondanxc veie verliezen, nardnekkig tegenstand geboden aan een aanvaller, wiens materieel aanzienlijk superieur is. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwar- tiei van den Führer Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede „Over het verloop der operaties in het Oosten wordt het Duitsche volk heden ingelicht door een reeks speciale be den overgang over de Duna en vormden zij een bruggehoofd. Bijna op hetzelfde oogenblik landden op het ten Noorden van de stad gelegen vliegveld, sterke formaties van het Duitsche luchtwapen. Het vliegveld en het terrein waren nog door de Sovjets bezet. Hun verrassing was echter zoo groot, dat geen ernstigen tegenstand meer geboden werd. Honder den gevangenen en verscheidene Sovjet vliegtuigen, welke klaar stonden om op te stijgen, vielen in Duitsche handen. Ondanks veelvuldig herhaalde tegenaan vallen der Sovjets uit de lucht en op den grond, gelukte het den pantsertroe pen zich met de eenheden van het lucht wapen te vereenigen. Dunaburg en het vliegveld werden in bezit gehouden, totdat een vaste verbin ding met de oprukkende Duitsche divi sies was verkregen. Bolsjewistische gevangenen in Roemenië Op de stations aan de Roemeensche grens zijn lange treinen met Bolsjewis tische gevangenen aangekomen, die in hun grondkleurige linnen uniformen hun kaal geknipte hoofden een eigenaardigen indruk maakten, groot gedeelte dezer gevangenen is af komstig uit het Aziatische deel van de Sovjet-Unie en was reeds verscheidene maanden geleden in groote transporten uit Mongolië en het voormalige Turke stan naar de Westelijke grenzen overge bracht. Ook in Hongarije zijn de eerste Sov- jet-gevangenen aangekomen, meldt het D.N.B. Dit zijn vrijwel uitsluitend Oekrainers, die mededeelingen deden over de onmenschelijke behandeling van den Bolsjewistischen soldaat. Zij vertel den eensluidend, dat hun dagelijksch rantsoen de laatste weken had bestaan uit 100 gram brood en haringen. Voorts verklaarden de gevangenen, dat alle vliegers, die aanvallen op Hon garije doen, van Zuidslavische afkomst zijn. Russische schepen tot zinken gebracht De „Popolo di Roma” meldt uit Boe karest, dat het Russische waarnemings schip ..Moscova" (2895 ton) Donderdag is gezonken, nadat het vaartuig voor Constanza op een mijn was geloopen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor Libau een koopvaardijschip van 3000 b.r.t tot zinken gebracht en een transportschip van 3000 b.r.t. door vol treffers zwaar beschadigd, aldus het D.N.B. Het hoofdkwartier van het Duitsch Roemeensche front deelt mede: De actie tegen de Sovjetstrijd- krachen wordt van de bergen van de Boekowina tot aan de kust van de zee voortgezet. Duitsche en Roemeensche afdeelingen konden overal haar op drachten vervullen. Alle pogingen van den vijand om tot tegenaanvallen over te gaan, werden afgeslagen. In de delta duren de operaties nog voort. 2). Het DuitschRoemeensche lucht wapen zet zijn offensieve operaties en acties ter bescherming van het land voort, waarbij het gelukt is de superio riteit te versterken. De vijand heeft en kele bomaanvallen gedaan op de omge ving van Jassy, Buzou, Calatz en Con stanza, waarbij de burgerbevolking met bommen en mitrailleurvuur werd aan gevallen. De schade is echter onbetee- kenend. Op 26 Juni is het drie vijande- lijken vliegtuigen voor de eerste maal gelukt, enkele bommen neer te werpen op een wijk van de hoofdstad. Belang rijke schade werd echter niet aange richt. Twee van de drie vliegtuigen wer den onmiddellijk door jagers neerge schoten. In de laatste dagen zijn in luchtge vechten en op den grond ongeveer 130 Sovjetvliegtuigen vernietigd, waarvan 32 door het Roemeensche luchtwapen en de luchtdoelartillerie. Wij verloren drie vliegtuigen. 3. Op 26 Juni verschenen twee Sov jetvliegtuigen voor Constanza. De torpe dojager „Tooscova” werd tot zinken ge bracht en ed andere waarschijnlijk be schadigd. De vijand heeft bij enkele bruggen in het land parachutetroepen neergelaten, waarvan het meerendeel echter gevangen genomen werd. De voorlichtingscentrale van de sche regeering neeft gisteravond volgende bekend gemaakt: Op grond- van waarnemingen is waar schijnlijk een Sovjet-duikDoot ten Wes ten van Helsinki op een Finsche mijn geioopen. De boot is gezonken. Gisteren hebben 7 Sovjet-vliegtuigen tussenen Orrxerr en Swartholm een pas sagiersschip met mitrailleurvuur be stookt, waarbij iemand werd gedood. Vandaag hebben twee Sovjet-vliegtuigen Karja gebombardeerd; een doode en zes gewonden, 9 woonhuizen werden be schadigd. In de omgeving van Vuok- sentales lieten Sovjet-vliegers in drie groepen van twee tot negen toestellen bommen vallen. Er ontstond vrij aanzienlijke schade. Zonder dat Schade aangericht werd zijn voorts Zondag bommen uitgeworpen te Berkialmi, Bulkava, Piiala en Kotka. Zaterdag bombardeerden 4 vliegtuigen in de omgeving van Loviba een schip zonder het te treffen.. Tusschen, Hamina en Loviba lieten afzonderlijke vliegtui gen meermalen bommen vallen, die al len in zee terecht kwamen. Naar de regeeringspers te Helsinki vanavond meldt, zijn sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjet-Unie op Finsch gebied in totaal 35 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Naar de generale staf te Boedapest mededeelde, heeft een vrij groot aantal Hongaarsche vliegtuigen als vergelding voor de op Nagybanya en Talaborfalva gedane aanvallen door Sovjetvliegers, gisterochtend opnieuw militaire doelen op Sovjetgebied met goed succes aan gevallen. In de aangevallen doelen ont stonden branden en vernielingen. Alle Hongaarsche vliegtuigen keerden onbe schadigd op hun steunpunten, terug. Het plaatsje Czap aan de Theiss Zondagmorgen door 7 Sovjetgevechts- vliegtuigen aangevallen. Drie der aan vallende vliegtuigen werden neergescho ten. Amerika en de Sovjet-Unie Invloedrijke militaire kringen, zoo meldt de „New York Herald Tribune” uit Washington, dringen ér op aan, dat de Vereenigde Staten met de Sovjet- Unie eenzelfde overeenkomst voor den afstand van steunpunten zullen aangaan als dit destijds gebeurd is met Engeland door het afstaan van Britsche bases op het Westelijke halfrond. De Sovjet-Unie zou ertoe gebracht moeten worden, vlieg- tuigbases af te staan aan Amerika in de Siberische toendra tegenover Alaska. Daarmede zouden de Vereenigde Staten kostbare steunpunten verkrijgen. Amerikaanscho stemmen over de Duitsche successen De „New York Times" schrijft, het Duitsche legerbericht een massief oprukken aantoont langs de geheele grens tusschen Polen en de Sovjet-Unie. Bijzonder opzienbarend zijn de Duitsche berichten over de vernietiging van Sov- jet-oorlogsmateriaal. Wanneer de getal len over de vliegtuigverliezen juist zijn, hebben de Sovjets een fantastisch ver lies geleden en is de Duitsche heer schappij in de lucht voor alle komende gevechtshandelingen gewaarborgd. On danks hun fanatieken tegenstand hebben de Sovjets verscheidene harde slagen ontvangen. De „New York Herald Tri bune" probeert de uitwerking van Cc Duitsche berichten te verzwakken. Van officieele militaire zijde te Vichy wordt omtrent de situatie in Syrië be kend gemaakt, dat de Britsche pogingen om het Fransche verzet te breken zon der succes zijn gebleven. De Britsche vloot heeft de Fransche stellingen aan de kust gebombardeerd. In het bergach tig gebied van den Zuidelijken Libanort hebben de Fransche troepen enkele vooruitgeschoven posten onder dekking van hun artillerie ontruimd, waarbij den aanvaller zware verliezen berokkend werden. In de omgeving van Merdsj- Ajoem is geen wijziging. In Zuid-Syrië hebben de Britten con tact gekregen met de Fransche troepen in de buurt van Nebek, terwijl de vijan delijke afdeelingen, die ten Noordwesten van Damascus Fransche stellingen bin nendrongen, met aanzienlijke verliezen werden teruggeslagen. Ofschoon het garnizoen van Palmyra Zaterdagochtend zwaar gebombardeerd werd door het Britsche luchtwapen, heeft het zijn heldhaftigen tegenstand voortgezet en plaatselijke tegenaanvallen ondernomen. De Fransche luchtstrijdkrachten met inbegrip van de marineluchtmacht, gre pen telkens bij de gevechten in en wel voornamelijk in dén sector van Palmy ra. De vijandelijke luchtmacht bombar deerde Deir es Tgor, waarbij onder de burgerbevolking menschenlevens verlo ren gingen. De beide laatste dagen zijn in ver schillende sectoren 40 gevangenen ge maakt, onder wie een Engelsche kolonel. Alle krijgsgevangenen, die sedert het -tgin van den veldtocht zijn gemaaK. ..ustraliërs, Engelschen, Hindoes en ooi. Unie waren afgestaan, in brand gestoken. Gaullisten, geven uiting aan hun verba- Duitsche troepen bereiken gebied rondom Minsk. Duitsche gepantserde afdeelingen en gemotoriseerde divisies hebben, aan weerszijden van het dal van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten. Volgens berichten uit Beiroet hebben Britsche vliegtuigen gistermiddag de woning van den Franschen hoogen com missaris voor Syrië, generaal Dentz, met bommen bestookt, meldt het D.N.B. De woning werd verwoest. Talrijke per sonen werden gedood en gewond. Uit bijzonderheden over den aanval, zooals deze in Vichy bekend zijn gewor den, blijkt, dat 4 Britsche bommenwer pers vergézeld door 7 jagers boven de stad Beiroet verschenen en de particu liere woning van den hoogen commissa ris bombardeerden, waarbij 5 perso nen gedood en 4 gewond werden en het geheele gebouw werd verwoest. De wo ning van den hoogen commissaris is ge legen midden in een park aan den rand van de stad en vormt in geen enkel op zicht een militair doel. De Britsche ma chines vlogen heel laag. Het uitzicht Was buitengewoon goed, zoodat er geen vergissing mogelijk was. In totaal wer den 15 brisantbommen geworpen waar van het gebouw troffen. De hooge commissaris en zijn echtgenoote waren juist afwezig. In welingelichte Fransche kringen ver klaart men, dat het gebouw uitsluitend a2?r „p2rt cu,leIc doeleinden diende en amhf««vraa ?entz daar nooit zij“ ambtszaken behandelde. Het 389ste communiqué liaansche hoofdkwartier, werd gepubliceerd, luidt „Gedurende den nacht van den 28en Juni hebben afdeelingen Italiaansche vliegtuigen luchtbases en havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. Boven Lampedusa is een Britsch toestel, dat het' eiland had gebombardeerd, door den luchtafweer der marine neerge schoten. Tusschen Sidi el Barrani en Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsche vlieg tuigen Britsche middelen aangevallen en vernield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi en op een plaats in de woestijn Syrte. In Oost-Afrika is de toestand onver anderd.” Paus Pius XII heeft ter gelegenheid van den dag van Petrus en Paulus voor den Vaticaanzender een radiorede gehou den over de Goddelijke Voorzienigheid bij de gebeurtenissen in het menschen- leven. In het middelpunt stond daarbij de beantwoording van de vraag, hoe God zooveel lijden in de wereld kan toelaten. De Paus plaatste de opvatting en doel stelling van den mensch, die steeds naar ruimte en tijd begrensd is, tegenover de oneindigheid van het goddelijk raads besluit en vergeleek Gods doen met het ingrijpen van een dokter. De zegen van den Paus voor de lij dende menschheid gold in de eerste plaats Rome. voorts het Italiaansche volk en' ook de geheele wereld. De inleidende operaties tegen de Sov jet-Unie hebben in den korten tijd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resultaten geleid, die, ondanks de onmogelij' thans ook maar bij benadering te sohat- ten, geweldig zijn. Behalve de zwaar ste bloedige verliezen van den vijand zijn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in onze handen ge vallen. Meer dan 600 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt; 2233 pantserwagens, waaronder 46 van de zwaarste soort, nl. 52 ton, zijn deels ver nietigd, deels buitgemaakt. Hierbij ko men nog geweldige hoeveelheden pant- serafweer- en luchtafweergeschut, als mede mitrailleurs, geweren, auto’s enz. Deze cijfers stijgen met het uur. Zij zullen echter nog geweldig stijgen na de capitulaties of de vernietiging van de thans ingesloten Sovjet-armeeën. Het Duitsche luchtwapen heeft het Sovjet-luchtwapen de zwaarste neder laag van tot dusver in dezen oorlc- toe gebracht. Door jagers, gevechtsvliegtui gen en luchtdoelartillerie werden in de lucht en op den grond in zeven ds~en 4107 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Hier tegenover blijven onze eigen verliezen binnen matige grenzen. In dezelfde peri ode heeft ons luchtwapen 150 vliegtuigen verloren. De superioriteit van de Duit sche vliegers alsmede van het Duitsche materiaal is zeer groot. Deze geweldige cijfers aan vliegtuigen, pantserwagens en ander materiaal, waarvan de vernie tiging of verovering te danken is aan de voorbeeldige samenwerking van de Duitsche weermacht, geven echte?' te vens een indrukwekkend en verrassend beeld van de grootte van het gevaar, dat in het Oosten aan de grenzen van het rijk bestond. Het is waarschijnlijk juist nog te elfder ure gelukt het Mid- den-Europeesch gebied voor een invasie te bewaren, waarvan de gevolgen on overzienbaar geweest zoudcvi zijn. Het Duitsche volk is zijn dapperen soldaten waarlijk den diepsten dank ver schuldigd. Op den Atlantischën Oceaan hebben duikbooten convooien en afzonderlijke schepen aangevallen, die werden be schermd door talrijke torpedojagers en vliegbooten. Zij hebben een tankschip en 7 vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 46.700 ton tot zinken gebracht en een tankschip en 2 vrachL schepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton getorpedeerd. Ook deze schepen kunnen verloren geacht worden, zoodat de Duitsche duikbootvloot de vijandelijke koopvaardijscheepsruimte met '71.700 ton verminderd heeft. In de wateren rondom Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo pen nacht 3 vrachtschepen en een visch- trawler met een totalen inhoud van 14.800 ton tot zinken gebracht. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuid-Oostkust van Engeland en op de belangrijke in voerhaven Huil. Aan weerszijden van de rivier de Huil en aan de Humber wer den verscheidene uitgebreide branden waargenomen. Andere afdeelingen ge vechtsvliegtuigen zijn voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Juni met suc ces militaire installaties der Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Britsche auto colonnes tusschen Sidi el Barrani en Sol loem met goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Een iachteskader onder bevel van ma joor Trautleft heeft op 26 Juni zijn 500ste overwinning in de lucht behaald. Luitenant Geischardt, die deel uitmaakt van een jachteskader, heeft op 23 Juni zijn 19de en 20ste vijandelijk vliegtuig neergeschoten” Onder leiding van den Deenschen lui- tenant-kolonel Krjfssing. wordt een „vrij corps Denemarken” gevormd, dat onder bevel van Deensche officieren en onder officieren samengesteld zal worden uit Deensche vrijwilligers, die na 1931 hun dienstplicht in het Deensche leger hebben volbracht. Het „Vrijcorps Denemarken” strijdt evenals het regiment „Nordland”, voor de zaak van het nieuwe Europa tegen het communisme. Te Madrid hebben zich Vrijdag, eersten inschrijvingsdag. tusschen 40.000 Veldmaarschalk von Mannerheim heeft uit zijn hoofdkwartier den volgen den dagorder tot de Finsche soldaten gericht: „Onze winteroorlog is met een bitte ren vrede geëindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdurend het voor werp van snoode dreigementen en af persingen door den vijand geweest. Van den aanvang af wilde de vijand geen blijvenden vrede. De vrede was slechts een wapenstilstand, die thans is afge loopen. Gij kent onzen vijand. Gij kent zijn eeuwig streven: het vernietigen van ons hms, pns geloof en ons vaderland, het in slavernij brengen van ons volk. Dezelfde vijand, hetzelfde gevaar staat thans aan onze grenzen. Zonder eenige aanleiding heeft de vijand op brutale wijze ons vreedzame volk aangevallen en ons land gebombardeerd. De toe komst van het vaderland verlangt da den van u. Ik roep u op, mij in den heiligen oorlog tegen den vijand van ons volk te volgen. Onze gevallen helden verrijzen uit hun graven en komen aan onze zijde, wanneer gij in wapenbroe- derschap met de geweldige oorlogs macht van Duitschland met vasten moed in den kruistocht tegen onzen vij and trekt, om de toekomst van Finland te verzekeren. Wapenbroeders, volgt mij, nu het volk van Karelië weer opstaat en de nieuwe dageraad van Finland ons tegenblinkt”. Bij den opmarsch van de Duitsche troepen in het door de Sovjets bezette Litauen bleek in alle plaatsen met welke vreugde de bevolking de Duitsche troe pen begroet. Geleidelijk keerden uit de bosschen boeren terug, die zich daar voor de bolsjewistische soldaten verbor gen hadden. Toen de bewoners Duitsche soldaten in hun dorpen zagen, haalden zij hun zoolang verborgen graanvoor raden weer te voorschijn. Zak na zak was naar afgelegen boschgebieden ge dragen en voor de Sovjets in veiligheid gebracht. Evenzoo hadden de boeren hun vee weggedreven om het niet in handen van de bolsjewistische soldaten te laten vallen. De vreugde der boeren onder Duitsche bescherming weer varkens, koeien en paarden te mogen houden, is onbeschrijflijk. In een door D.N.B. ontvangen oogge- tuigeverslag wordt een beeld gegeven van de blijdschap der Litauers over het binnentrekken van de Duitsche troepen. Dicht opeengedrongen, aldus dit ver slag, stond de bevolking langs de stra ten De vrouwen en meisjes wierpen bloemen op de pantserwagens en auto’s. Het hagelde pakjes sigaretten en eenigs- zim onbeholpen, doch vol van diepe dankbaarheid werd „heil Hitler" en „hoera” geroepen, toen de Duitsche troe pen over de voormalige Poolsch-Litau- sche grens marcheerden. Op ieder ge zicht kon men de vreugde lezen over de verlossing van het bolsjewistisch-jood- sche juk. Toen onze wagen een i blik stopte, werd hij onmiddellijk ringd door deze jubelende menschen. die ieder van ons de hand wilden drukken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2