Haagsthe Courant van Maandag 'lil Juni 1941 Ir. Mussert spreekt de radio voor BINNENLAND STADSNIEUWS Duitschland’s kruistocht tegen het bolsjewisme „Het gaat om de keuze tusschen ondergang of opgang” DERDE BLAD, PAGINA 1 Reeds 24.770 kinderen nemen eraan deel DE GENESTET-HERDENKING CREMATIE Mr. Dr. K. H. BETEN DE MELKVERSTREKKING OP DE LAGERE SCHOLEN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Handel in gebruikte motor rijtuigen geordend „THE RAMBLERS” IN HET KURHAUS Engelsche luchtaanvallen op ons land komt is Sovjet-Unie poli- Taxatie-systeem ingevoerd Het is noodig gebleken den koop vol- met bij bek wa a m- Rede van hoofdstormer van Geelkerken z De plaatsvervangend leider van de N.S. B., hoofdstormer van Geelkerken besteeg daarna het spreekgestoelte. Toen de oor log uitbrak, aldus de heer van Geelkerken, wisten wij, dat zij den eindstrijd beteeken- de, en dat er geen gulden middenweg meer mogelijk was. Wij roepen het Nederland- sche volk hartstochtelijk op, sluit u aan een. weest eensgezind. Wij komen op tegen de marxisten en communisten, die verkon digden „proletariërs aller landen vereenigt u. Laat de saamhoorigheid van ons volk boven alles gaan. De communisten hebben ons wijs gemaakt, dat er klassen zijn, dat deze elkander bestrijden moeten, omdat maar een klasse de heerschende, de zege vierende kan zijn. Zij kiezen stelling voor een kapot maken van alle volken,, wij strijden voor het leven van ons volk Terwijl ons land verscheurd werd, ter wijl tegenstellingen zich ophoopten/ riep men ons toe: „Blijft rustig”. Dit was een leugen, dit was valsch. Wij keeren ons tegen de democratie. Werd niet in 1935 in „De Standaard” het blad van Colijn, ver klaard, dat als er gekozen moest worden tusschen het communisme en het natio- naal-socialisme, men het eerste zou kiezen. Dat is goed, maar dan ook naar de hel er mee. De communisten verklaren openlijk, dat hun plannen alleen verwezenlijkt kunnen worden door al het bestaande omver te werpen. Zij willen de aarde verderven. Wij willen echter, dat er in Europa rust komt, dat de Germanen kunnen leven en streven. Als blijk, dat de Nederlandsche na- tionaal-socialisten geheel achter Duitsch- land staan in zijn strijd tegen het com munisme, deelde spr. mede, dat de na- tionaal-socialistische vrouwenorganisa tie van Maandag af een offer zal vra gen van de vrouwen voor het Duittsche Roode Kruis. Dit zal ons antwoord zijn op de verkla ring van die vrouw in Engeland, dat thans de Nederlandsche soldaten strijden met de Russische. Bijeenkomsten te Rotterdam en Amsterdam Ook te Rotterdam is Zaterdagavond een openluchtvergadering gehouden op „Dijk- zigt”, georganiseerd door de N.S.D.A.P. en de N.S.B., tijdens welke Oberbanführer Stadler uit den Haag en de propaganda leider der N.S.B., E. Voorhoeve, hebben gesproken over een strijd van het natio- naal-socialisme tegen het bolsjewisme. In de groote zaal van „Krasnapolsky” te Amsterdam, heeft gisteren de kring Am sterdam van de werkgemeenschap der N.S.D.A.P. in Nederland een groote poli tieke bijeenkomst gehouden, voor Duitsche Te Delft Zaterdagavond is op de Markt te Delft een openluchtvergadering gehouden on der leiding van de N.S.B. Ris sprekers traden op de heer van Kampen (N.S.B.) en Gortmann (N.S.D.A.P.) Sprekende over den strijd tegen kapi talisme en bolsjewisme zeide de eerste spreker, dat we in Nederland nu twee dingen kunnen doen. We kunnen meenen, dat het wereldgebeuren langs ons heen gaat, maar ook kunnen we gelijk een na- tionaal.socialist het doet, beseffen, dat deze strijd ook onze strijd is. Mussert heeft gelijk gehad toen hij in dertijd het volk voor de keuze stelde Mussert of Moskou. Wij staan in een Europa, dat zich verjongt door de kracht van het nat.-socialisme en het fascisme. Daarom mag ons volk niet ter zijde blij ven. Spr. besloot: Wij bidden God den zegen over de Germaansche wapenen en vertrouwen dat hij stelle Adolf Hitler als den leider aller Germanen en Anton Mussert als den leider van ons volk. In de plaats van den heer Söchting, die aanvankelijk zou spreken, sprak vervol gens de heer Gortmann, die opmerkte, dat, toen een week geleden het leger van den Führer ten strijde trok tegen den vijand in het Oosten dit niet een zaak was van partij of volk, maar een zaak van gansch Europa. Spr. betoogde voorts, dat het in dertijd voor Hitler een zware stap moet zijn geweest, toen hij een verdrag met Rusland sloot; maar hij wist wat hij deed en het Duitsche volk vertrouwde vast, dat Hitler goed had gehandeld, zooals hij altijd deed en ook doen zal. Voorts zeide spr. dat het Duitsche leger het nieuwe Europa zal vestigen. Wij moeten allen tot elkander komen als nationaal-socialisten. Het Neder landsche volk moet het belang van dezen strijd beseffen. De Führer moet er zeker van zijn, dat hij op ons kan vertrouwen en dat wij bereid zijn om alles te doen voor onze plaats in het nieuwe Europa, dat het Duitsche Rijk en zijn ongeëvenaarde weer macht zullen scheppen. Zaterdagavond j.l. zijn „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman in het Kurhaus opgetreden. Er was veel pu bliek en het jeugdige element daaronder uiteraard in de meerderheid had, enthousiast als het is voor goede jazz muziek, onmiddellijk contact met het po dium, zoodat het een prettige avoni werd, eveneens voor de uitstekende mu sici, uit welke deze bekende band is sa mengesteld, voor wie al zijn ze waar- deering wel gewend een hartelijke ontvangst toch altijd aangenaam is. „The Ramblers” gaven niet alleen de bekende nummers van hun uitgebreide show- repertoire, zooals „Serenade van een oude vigelante”, „Ik heb een keukentje”, „Mijn meisje schrijft machine”. „Kleines Vöge- lein” en „Op het Ramblersbal” (dat ge bisseerd moest worden), maar ook een nieuw nummer, een welluidende „Ro mance” van Jack Bulterman. den ijveri- gen componist van de band, Marcel Thie- lemans en Wim Poppink kwamen her haaldelijk met liedjes voor de microfoon, nu eens als solist, dan weer als duet, of ook wel als kern van een zangkwartet of sextet. Het publiek kon zijn medewer king verleenen door zich door den leider van den band te laten ondervragen over muziek, de titels van melodieën en de na men van componisten te raden als een thema kort even werd aangegeven. Drie heeren en een dame hadden de stoute schoenen aangetrokkén en lieten zich examineeren. Een aardig intermezzo Het was allemaal even genoegelijk en gezellig, zoodat 't een Zaterdagavond van prettige ontspanning is geweest Twee personen gewond In het afgeloopen weekeinde vond slechts een enkele aanval van Britsche vliegtuigen op ons land plaats. Er werd een poging ge daan een spoorwegverbinding aan te tas ten,, doch dit mislukte, het verkeer werd niet gestoord. Twee spoorwegarbeiders echter werden gekwetst en Nederlandsche nationaal-socialisten. Meer dan duizend belangstellenden vul den de zaal. Tot hen behoorden Kreisleiter W. Paustian, een vertegenwoordiger van de Duitsche Weermacht, de vertegenwoor diger van den Beauftragte van den Rijks- commissaris voor Amsterdam, referent Arauner, de leider der Italiaansche fas- cio’s, Stefanelli, verschillende' function-. narissen van de N.S.B. en afgevaardigden van de N.S.N.A.P. Behalve de Hitlerjugend en de Nationale Jeugdstorm was ook een groep van Ita liaansche jeugd in uniform aanwezig. Na dat de vlaggen waren binnengedragen en op het podium geplaatst, opende de Orts- gruppeleiter Schubotz de bijeenkomst, waarna men gezamenlijk en begeleid door een muziekcops van het luchtwapen een strijdlied van de beweging zong. Het woord werd in deze vergadering ge voerd door Reichsredner A. Spanjol, uit Andernach aan den Rijn. Als vertegenwoordiger der Nederland sche nationaal-socialisten, sprak vervolgens de leider van het front voor nering en ambacht van de N.S.B., de heer Möllmann. Met het zingen van de zesde strophe van het „Wilhelmus” een groet aan den Führer en de Duitsche volksliederen, werd de prachtig geslaagde bijeenkomst geslo ten. Eenige weken geleden Is op de open bare lagere schooien een aanvang ge maakt met de verstrekking van melk Wij hebben toen gewezen op het groote belang ervan. In totaal namen er onge veer 12.000 kinderen aan deel. Dit aantal is inmiddels gestegen tot 13.411. Van de bijzondere scholen, die om administra tieve en technische redenen eenige we ken later beginnen, hebben zich thans 71 aangemeld bij het comité voor de melkverstrekking. Van deze 71 scholen krijgen 11.359 kinderen 4 malen in de week een fleschje melk-met-een-rietje In totaal zijn er dus 24.770 kinderen, die op school melk ontvangen. Men verwacht echter, dat dit aantal nog wel zal toe nemen. Door den Nederlandschen Protestantenbond Ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van het overlijden van den predi- kant-dichter Petrus Augustus de Génestet» belegde de Nederlandsche Protestanten bond Zaterdagmiddag in Pulchri Studio een bijeenkomst, waarin de groote dichter werd herdacht. De samenkomst werd ge opend door ds. A E. F. Junod, die in eenige woorden den dichter de Génestet schetste, van wien getuigd kan worden, dat hij één van die menschen was, van wien gezegd wordt „dat zij nog tot ons spreken na hun dood". Na deze inleiding werd gezamenlijk ge zongen Lied 107, vers 1, 2 en 5 van de Génestet uit de Liederenbundel van de Ned. Prot. Bond. Vervolgens verkreeg het woord de heer D. Hans, die sprak over Levens- en Dich- ters-schets”. De herdenking van de Gé nestet, zoo begon spr., is literair verant woord. Het werk van dezen predikant- dichter, in tegenstelling met dat van vele andere, heeft wezenlijke waarde. Kloos noemde hem een waarachtig dichter. Ook de hedendaagsche critici kennen zijn werk veel waarde toe. Hij spreekt tot ons als kunstenaar en als geloovig mensch, hij leeft nog in het hart van ons godsdienstig volk. Het leven van de Génestet was kort en moeilijk (hij stierf ruim 31 jaar oud). In zijn studententijd kreeg hij reeds con tact met vele bekende figuren uit de lite raire wereld, hetgeen veel invloed op zijn dichtersloopbaan heeft gehad. Hij was zeer begaafd, maar niet wat men noemt ..knap” op theologisch gebied, hetgeen hij ook nooit begeerd heeft. Toen, nog tijdens zijn studentenjaren, zijn eerste bundel werd uitgegeven, werd deze goed ontvangen, ook al kwam er cri- tiek op en noemde men hem een „begaafde kwajongen". Toen hij predikant werd, trad hij in het huwelijk. Zijn vrouw schonk hem drie dochters en een zoon. Uit die dagen stamt het bekende werk ..Jong Hol- landsch binnenhuisje". Zijn vrouw ontviel hem op jeugdigen leeftijd, evenals zijn ’oon en naamgenoot. Hij nam ontslag alt predikant en vestigde zich te Bloemendaal en stierf daar op 2 Juli 1861. Zijn verzen zijn vol van menschelijkheid en gevoel. Nergens zijn zij sentimenteel of onecht Levenslust en weemoed, vroolijkheid en smart treffen ons in al zijn werken. O.a. las de heer Hans voor een gedicht ,,In Christendienst” uit 1856, dat een onbe kende voor het archief van de vereeni- ging heeft afgestaan. Ook wees de spr, nog op de bekende „leekedichtjes" van de Génestet, waarin hij ageert tegen alles, wat onnatuurlijk is. Vergeten zal hij nooit worden; wij voe len ons één met hem tot op dezen dag. De jong gestorven dichter is begraven op het kleine kerkhof Rosendaal bij Velp. Op zijn graf staat slechts Fiat voluntas. Wij houden zijn nagedachtenis in eere en wij beloven, dat wij zijn gedichten nog dikwijls zullen lezen Na deze toespraak werd gezongen lied 210, vers 1 en 3. De middag werd verder gevuld door declamatie door mej. Truus Hooier en de uitvoering van een Sonate van Corelli (vioolde heeren J. Vlaanderen en P. J. Minderman, orgel mej. A. G. Dyserinck). Ds. Junod sprak nog een slotwoord, waarna besloten werd met het zingen van Lied 109, vers 1, 4, 8 en 9, BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden Zaterdag 613 en Zondag 119 baden genomen, in het Volkszeebad Sche- veningen resp. 186 en 127, in het Volks zeebad Kijkduin resp. 130 en 7 en in het Zwembad Zuiderpark resp. 4962 en 348. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 63 en in het Zui< derparkbad 67 graden DIEFSTALLEN Uit een wagen, staande op het markt terrein aan de Herman Costerstraat, wer den ten nadeele van een boekhandelaar eenige nieuwe boeken ontvreemd. Tegen een 17-jarige dienstbode werd procesverbaal opgemaakt, terzake van diefstal van 24 ten nadeele van haar werkgeefster. Ten nadeele van een stad- genoote werd een handtasch. inhoudende ƒ3.75 en distributiebescheiden ontvreemd uit de stuurtasch van haar rijwiel, dat zij een oogenblik onbeheerd had laten staan. „De zonde is geen zonde meer" Ter kenschetsing van het wezen van het communisme, haalde spreker een ge zegde aan van een der bolsjewistische leiders, toen hij vrouwen, die de burcht van Sint Petersburg dapper verdedigd hadden tegen de communisten en aan wie tenslotte lijfsbehoud was aangebo den op voorwaarde, dat zij zich overga ven, liet vermoorden: „De zonde is geen zonde meer”. In Rusland werden ouders en kinde ren van elkaar gescheurd, gezinnen kapot gemaakt en een volk in ellende gedompeld. Daar is iets zoo onzegbaars gebeurd, dat we het ons ternauwernood kunnen indenken. Er is voor nationaal- socialisme en communisme geen plaats op de wereld. Of zij of wij, maar dan met ons leven ervoor. Hitler vraag van ons niets, want hij heeft ons niet noodig. Hij en zijn volk kunnen het wel alleen af. Hij verwacht echter iets van ons. Als hij is het schild en de speer van het Germaansche volk, dan wil hij, dat wij ons daar niet achter verschuilen, maar dat wij met dat schild en die speer optrekken. Wij nationaal- socialisten, moeten dit volk veroveren,, opdat hij wete, dat zijn woorden weer klank hebben gevonden in dit land aan de zee. Wij zijn van harte nereid offers u”. Laat de saamhoorigheid van ons volk vraagd wordt, dan zullen wij elk stuk dat wij bezitten, offeren, opdat Duitsch- land staande blijve. Wij geven onzen trouw, ons enthousiasme, ons leven. Wij zullen strijden, desnoods met bloote han den, als de Engelschen het wagen hier voet aan land te zetten. Wij marcheeren het nieuwe Europa tegemoet, wij zijn blij en opgeruimd, omdat wij de komst van de nieuwe wereld zien. Tenslotte riep spreker de Nederland sche nationaal-socialisten toe: „Be waart de orde, weest tuchtvol, weest ge disciplineerd. Met Mussert. Hou Zee" Hierna speelde het muziekcorps van den Duitschen Arbeidsdienst het zesde couplet van het Wilhelmus. Nadat allen op uitnoodiging van dr. Schuon, geest driftig den groet aan Hitler gebracht hadden, werd het „Deutschland Uber Alles” en het „Horst Wessellied” gezon gen. ving tot de grond toe zouden afbreken. Domheid en onwetendheid kunnen vele fouten verontschuldigen, maar niemand is zoo dom, dat hij de grootste rampen voor ons volk en zijn vaderland zou kun nen wenschen, om zich achteraf te beroe pen op zijn onwetendheid. Laten wij de zaak eenvoudig en klaar zeggen: hij, die er vreugde in zou scheppen dat zijn volk zou worden uitgehongerd, dat zijn vader land slagveld zou worden, dat godsdienst en cultuur in bolsjewisme zouden onder gaan, zoo iemand is of krankzinnig of een misdadiger van het ergste soort. Als de Sovjet-Unie verliest Nu willen wij het tegengestelde geval beschouwen, n.l. dat Duitschland, Italië, Roemenië, Hongarije, Slowakije, enz. win nen en de Sovjet-Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belang rijkste plaats, dat het centrum en de macht van het wereld-bolsjewisme worden vernietigd. Het communistisch gevaar voor Europa is dan ten einde. Ieder weet, dat waar de Sovjets hun heerschappij vestigen, hun eerste werk is de dragers van beschaving en cultuur en de bezitters van gronden en fabrieken af te slachten met inbegrip van vrouwen en kinderen. Hun tweede werk is de kerken te sluiten, de predikers te vermoorden en eiken vorm van godsdienst te bestrijden. Hun derde werk is daarop alle overgeblevenen te verproletariseeren Dat achten zij hun roeping. Daarom is het communisme de doodsvijand van Europa Daarom zijn nationaal-socialisten en fas cisten hun ergste tegenstanders. Daaróm heeft Hitler met bloedend hart moeten toezien hoe de boljewisten in 1939 Fin land en de Baltische staten binnenvielen. om- dat hij bedreigd werd dóór Engeland, Frankrijk en Polen. Nu hij zijn handen weer vrij heeft, kan hij zich veroorloven, ja gevoelt hij zich verplicht het toenemen de Sovjet-gevaar definitief af te wenden Het gaat om het behoud van de hoogste geestelijke goederen van Europa. In de tweede plaats beteekent de over winning op de Sovjet-Unie het herstel van Finland. Toen de Sovjet-Unie anderhalf jaar geleden in Finland binnenviel, waren allen daardoor diep geschokt. Wij ge voelden het leed der Finnen. Wij bewon derden de heldhaftigheid waarmede de Finnen hun grondgebied verdedigden. Wij wisten, dat noch de volkenbond, noch de ach- en weeroepende groote en kleine de- mocratiën werkelijk afdoende hulp zouden bieden. Wij schaamden ons over onze on macht om de Finnen te helpen. Met dui zenden stroomden de geloovigen de ker ken binnen om God te smeken om uit komst voor Finland. God heeft deze bede verhoord. Finland zal hersteld worden door de kracht der Duitsche wapenen. God heeft Hitler uit verkoren als degene, die de Sovjets zal verdrijven uit de bezette Finsche gebie den en het communistisch gevaar zal af wenden. Zullen de predikers, die de bijeenkomsten leidden, nu God danken, dat hij Hitler gezonden heeft? In de derde plaats beteekent de over winning op de Sovjet-Unie het openen voor Europa van belangrijke voorraad schuren der wereld. De Oekraïne in Zuid-West Rusland ge legen, kan meer dan voldoende graan pro- duceeren, zoodat iedere brooddistributie in Europa overbodig zal worden en men daarenboven zooveel koeien, varkens en kippen zal kunnen houden als noodig is voor de zuivelproductie, voor de vetpro- ductie, voor de eiermarkt. Grondstoffen van verschillenden aard, waaronder petro leum en daardoor benzine wel voorop ge noemd mag worden, zullen ter beschik king gesteld worden van Europa’s volks huishouding. Engeland en Amerika kun nen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boterham minder eten. In de vierde plaats beteekent de over winning op Sovjet-Rusland, dat de weg vrij is voor de invoering van de nieuwe orde in Europa. Deze orde zal een volk sche ordening zijn. Ieder volk het zijne, gerechtigheid tusschen de Europeesche volkeren, eerlijke samenwerking en trouwhartige samenleving. De Germaan sche volkeren in het bijzonder zullen op elkander aangewezen zijn. Duitschland is niet alleen ons natuurlijke achterland, waarmede wij door alle eeuwen heen in de nauwste relatie hebben gestaan, maar het Duitsche volk is van denzelfden bloede als ons volk, van Germaanschen bloede. Hitler is geen veroveraar, geen imperialist, geen Napoleon, maar hij is de van God gegeven leider om de Ger maansche volkeren naar de groote toe komst te voeren. Zijn strijd is niet alleen een strijd voor Duitschland, maar voor alle Germaansche volkeren, ja met Mus solini samen voor gansch Europa. De militaire overwinning is de noodzakelij ke voorwaarde om het nieuwe Europa te kunnen gaan bouwen; een Europa sterk genoeg om beveiligd te zijn tegen aanvallen van buiten, een Europa, dat niet meer in onderlinge oorlogen zijn krachten zal uitputten en zijn zonen zat offeren; een Europa, waarin volgens de beginselen van het nationaal-socialisme gerechtigheid zal heerschen er\de knech ting en ontrechting van den arbeidenden mensch voor goed tot het verleden zal behooren. Wij beleven nu de geboorte van dien nieuwen tijd en iedere moeder weet, dat de geboorteweeën vergeten zijn wanneer de geboorteling gezond is. Zoo beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie de bescherming van den godsdienst, het behoud van de Europee sche cultuur, het herstel van Finland, de voorziening van Europa met de levens behoeften. die Engeland en Amerika het willen onthouden, de ordening van Euro pa in goeden, volkschen zin waarborgen vrede en welvaart voor ons allen. Wat kan het Nederlandsche volk doen? Volk van Nederland, mijn volksgenoo- ten, is dan de keuze zoo moeilijk? Neen, zult gij zeggen, de keuze is niet moeilijk Het is nu duidelijk en klaar. Aan welken kant wij staan is geen vraag meer. Wij lijden niet aan geestverbijstering, het gaat om de keuze tusschen ondergang of opgang. Zoo is het. Ik weet, in de laat ste dagen zijn duizenden de oogen open gegaan, die voordien niet zien wilden of niet zien konden. Hun bekommernis is nu deze: wat kunnen wij doen hoe kun nen wij medehelpen. Wij zijn nooit para sieten geweest, die leven willen ten Kos te van anderen. Moet nu Duitschland al leen de kastanjes uit het vuur halen voor geheel Europa? Zeker is het. dat Duitsch land ook nu weer het leeuwenaandeel zal leveren. Finland. Roemenië en Slo wakije zijn al reeds mede opgerukt Fin land zal zich zeker niet onttrekken. Maar wij Nederlanders, wat doen wij? Duizenden vragen mij, hun den weg te wijzen, de wil tot daden bruischt in hen op Daarover wil ik nog een enkel woord zeggen. Weet gij, mijne volksgenooten, die in u voelt den drang om ook mede te helpen aan de bevrijding van Europa, weet gij, dat als gij straks zult lezen van een op- marsch in Rusland en stil in u zelf zegt, wat jammer, dat daarbij geen Nederlan- Het is noodig gebleken den koop en verkoop van gebruikte auto's en motor rijwielen aan bijzondere voorschriften te binden. De basis van de prijscontrole, de vergelijking van den prijs op 9 Mei 1940 was voor den handel in tweedehandsch motorrijtuigen niet zeer bruikbaar, omdat deze prijs in den regel ontbrak. In de plaats daarvan heeft men, naar de ge machtigde voor de prijzen mededeelt, een taxatiesysteem ingevoerd. Dit is omschre_ ven in een beschikking van de secretaris- sen-generaai van de parlementen van Han del- Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, welke in de Staatscourant van heden is gepubliceerd. Voortaan zal men nog slechts een ge- brüikt motorrijtuig mogen koopen of ver- koopen, indien er een waardebewijs aan wezig is. Dat bewijs kan men aanvragen bij de Rijksverkeersinspectie, die er voor zorgt, dat de auto of de motor door des kundigen wordt getaxeerd. De getaxeerde waarde wordt bij het waardebewijs ver meld. Het is uitdrukkelijk verboden ec»i prijs te betalen of te vragen, welke hooger is dan de taxatieprijs, indien de verkoo- per een gebruiker is. Is de verkooper een handelaar, dan mag hij den taxatieprijs met ten hoogste 15 pCt. verhoogen. zijn. Geen honderdduizenden, geen groot aandeel, maar dan toch een aandeel. Eenige duizenden Nederlanders zijn er bij. Het zijn degenen, die vrijwillig dienst genomen hebben in de Standarte West land en bij het N.S.K.K., het nationaal- socialistische automobieltransportkorps Hoe dat kan, vraagt gij u af Dat kan, omdat er volksgenooten zijn, die niet ach ter de feiten aanloopen, maar vooruitzien. Zij hebben deze botsing zien aankomen, al jaren geleden. Het zijn de nationaal-socialisten, die al jaren tevoren de botsing hebben zien aan komen, die voor hun volk gestreden heb ben en doorgaan te strijden. Het zijn hun zonen, hare mannen, die na Juni 1940 dienst hebben genomen in de S.S. en het N.S.K.K., om mede te helpen in dezen oorlog. Aan hen danken wij, dat nu de veldtocht in de Sovjet-Unie begonnen is, ook duizenden Nederlanders daaraan deel hebben. En hier in het vaderland zijn tien duizenden, die nog altijd gehoond en be laagd worden omdat zij den nieuwen tijd verstaan, omdat zij den moed hebben pio niers te zijn te midden van zoovelen, die nog altijd geloof hechten aan de dwaas heden en de leugens van hen, die ons volk verlieten, wegvluchtten toen onze jongens streden aan de Grebbe-linie op hun bevel. Nu uw oogen opengegaan zijn, mijne volksgenooten, nu gij begrepen hebt, dat deze tijd beslissend is voor ons aller toe komst, nu gij bewust gekozen hebt voor uw volk en uw vaderland en tegen den EngelschRussischen anti-Europeeschen bond, nu gij u afvraagt, wat kan ik doen, nu is mijn antwoord In de eerste plaats dankbaar zijn voor het feit, dat duizenden volksgenooten mede optrekken tegen de Sovjet-Unie, dat Nederland tenminste vertegenwoordigd is bij dezen kruistocht tegen het bolsjewisme. In de tweede plaats u niets meer laten wijsmaken door de lieden in Engeland, die ons volk lafhartig hebben verlaten, toen uw jongens aan de Grebbelinie stre den. In de derde plaats uw geesteshouding wijzigen zelf willen onderzoeken en niet langer blindelings blijven sukkelen ach ter diegenen, die uit eigen belang, om dat zij bevreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke leventje, den opmarsch van den nieuwen tijd trachten tegen te houden. In de vierde plaats manmoedig en zon der meer te kankeren dan wij Nederlan ders gewend zijn, aanvaarden de moeilijk heden van dezen tijd, die niet te ontgaan zijn, omdat offers gebracht moeten wor den. Bedenkt, hoe ontzaglijk veel grooter de offers zijn, die de Duitschers moeten brengen om Europa naar een betere toe komst te voeren. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt om den goeden gang van zaken in Neder_ land te bevorderen. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig is en bedenkt daarbij, dat na den gewonnen oorlog, na het herstel van de verbinding met Indië, wij met elkander best in staat zullen zijn om de geleden verliezen te herstellen. In de zesde plaats maakt het ons natio naal-socialisten niet moeilijker dan het al is; wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aan één, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. Put u niet uit in negativisme, in ozo’s, in kippenringen, in uitgezaagde vier- duitenstukken; in vingers in de lucht ste ken en dergelijke kinderachtigheden, die volwassenen onwaardig zijn. Wij nationaal-socialisten hebben de ver antwoordelijkheid voor ons volk aanvaard. Gij, die liefde hebt voor uw volk, die ver antwoordelijkheidsgevoel hebt, die dienen wilt, treedt in onze gelederen. Tienduizen- den marcheeren reeds. Het gaat er op of er onder. En het zal zijn er op. Op voor het nieuwe Europa. Deze roep weerklinkt nu door alle landen van Euro pa. Ik ben gelukkig te weten, dat deze roep in Nederland ons vaderland weerklank heeft gevonden. Wij willen met elkander onzen plicht doen, want ons volk moet in vrijheid weer leven. Onder groote belangstelling heeft van middag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mr. dr. K. H. Beyen, oud-secretaris van de Ned. Spoorwegen, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren A. M. Weyerman te Epe, president-commissaris Indische Tramweg-Mijen, mr. B. A. van Kreel uit Amsterdam, directeur Dehli Spoorweg-Mij., G. P. J. Caspersz, alhier, directeur Semarang Joana Tramweg-Mij., F. L. de Beaufort, te Bloemendaal, na mens de Madoera-Stoomtrammaatschap- pij J. K. Deggeller, alhier, voorzitter Commissie van beheer van het Cremato rium te VelsenM. C. Ruëb te Wasse naar K. Michielsen, alhier D. J. M. G. baron van Slingelandt te Bussum G. H. de Marez Oyens, te Amsterdam F. van Ogtrop, Amsterdam A. Tigler Wybran- di, alhier mr. S. K. D. M. van Lier, al hier notaris G. Diephuis, alhier, dr. P. Smit, Wassenaar E. van der Water, A J. O. van Nivtrik en H. A. Bosschaart, allen alhier. Allereerst heeft gesproken mr. J. Kalff, oud-hoofdredacteur „Algemeen Handels- blad”, te Wassenaar, die zeide, dat de overledene geen man van veel woorden was, dat wat hij zeide of schreef, was een goed woord, ontsproten aan een hel der verstand en uit rustig overleg. Hij was een man met een vriendelijk en goed hart en met een fijnen geest In den om gang hebben velen van zijn vriendschap genoten. Zijn laatste woorden, enkele weken geleden tot spr. gesproken, waren: Ik denk altijd met vreugde terug aan onze vriendschap. Spr. zeide, dat vele vrienden deze woorden zullen beamen. Daarna hëeft de heer G. J. P. Caspersz, alhier, gesproken, als voorzitter van de Ned. Indische Spoor- en Tramweg-Mijen. Spr. zeide, dat deze maatschappijen door het heengaan van mr. dr. Beyen een groot verlies hebben geleden. Hij kwam in In dië als secretaris van de Ned. Ind. Spoor wegmaatschappij en heeft vele belangrijke adviezen gegeven. Tenslotte werd hij de adviseur van de maatschappij en later, toen een belangengemeenschap gesloten was tusschen de Ned.-Indische Spoor- en Tramwegmijen, van heel dit concern. Hij heeft een voorname bijdrage geleverd voor de Ned.-Indische tramwetgeving. La ter heeft hij een studiereis kunnen maken en toen bleeke dat naar zijn woord ge luisterd werd, ook in officieele instan ties. Spr. herinnerde er aan, hoe van af 1930 belangrijke reorganisatiemaatregelen moesten worden genomen, waaraan de overledene tot aan zijn dood toe zeer veel werk heeft gehad en waarvan hij zich op voorbeeldige wijze heeft gekweten. Op zijn adviezen ging men met gerust heid af. Een mooi leven is met het zijne afgesloteh. Spreker dankte hem voor wat hij was geweest voor de Ned.-Ind. Spoor- en Tramwegmaatschappijen. Zijn naam zal met eere genoemd worden. Een zoon heeft voor de belangstelling bedankt. Vervolg van het le blad. „Het nieuwe Rijk is daar" Het is onze opgave, de Nederlandsche nationaal-socialisten te helpen in de orga nisatie van het nieuwe Nederland. Treedt terug, meneer Colijn, het nieuwe rijk is daar. Wij zullen den weg vrijmaken, dien Nederland te gaan heeft om zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Wij nationaal-socialisten zijn opgevoed in de liefde voor onzen Führer en voor ons vaderland. Wij erkennen dat ook van de Nederlandsche nationaal-socialisten. DaaromNeemt de oude princevlag op, neemt uw vlag, dan zal Nederland een betere toekomst tegemoet gaan. Spreker herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris op de betoo- ging van Vrijdag j.l. te Amsterdam. „Op dit oogenblik van wereld-histori- sche beteekenis roepen wij alle natio naal-socialisten op, om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonder heid richt ik dezen oproep tot onze na- tionaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zij zich beschik baar stellen voor de organisatie van het Europeesche gebied. Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun eceonomische ervaring en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijk heden en de beveiliging van de orde.” En vervolgens heeft de Rijkscommissa ris daar gezegd „Ikzelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganistie ook in Neder land, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en poli tieke ideeën, die reactionnair een nieu we ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgeval len, een beletsel voor een gelukkige toe komst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieu wen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in ledige gelijkgerechtigdheid en zondere erkenning van zijn heden de hem toekomende plaats inne men en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, kapita- listischen, ten deele reeds nihilistischen en bolsjewistischen, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt en indien gij nationaal- socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volk- sche geaardheid in den strijd deden handhaven.” Commissaris-generaal Schmidt vervolg de met: Onze Duitsche moeders hebben in den wereldoorlog zware offers gebracht. Eenige millioenen van haar zonen, zijn ge sneuveld, van honger omgekomen of ge wond. Maar deze moeders hadden toch nog de kracht om weer zonen ter wereld te brengen, die thans zijn aangetreden in den strijd tegen het bolsjewisme. Wij zullen niet rusten, voordat er orde in het nieuwe Europa geschapen is en eenmaal zal Engeland er mee moeten ophouden van zegenrijke terugtochten te spreken. Wij hebben niet de geringste ongerustheid over den goeden afloop van onzen strijd tegen het bolsjewisme, omdat wij weten, dat de Führer voor ons zorgt. Hij is uitverkoren om het bolsjewisme te vernietigen. Met Hitler en de armeeën zullen wij het nieuwe Germania opbouwen en Europa eensgezind maken. Sieg Heil! De rede welke met diepe overtuiging werd uitgesproken, werd herhaaldelijk door stormachtig applaus onderbroken. De algemeene leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zaterdagavond een rede gehouden voor de Nederland sche zenders. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: De teerling is geworpen. De vraag, of Europa zal ondergaan in een bolsjewis tischen chaos, dan wel zal herleven In nieuwen vorm en in nieuwen geest, op den grondslag van Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, deze vraag wordt be slist in deze maanden. Want in de Sov jet-Unie vechten de Midden- en Oost- Europeesche volkeren tegen de 200 divi sies van de Sovjet-Unie. Er zijn maar twee mogelijkheden: de bolsjewieken winnen of Europa wint. Ik kan mij nau welijks voorstellen, dat er denkende menschen zouden zijn, die de alles be- heerschende beteekenis van dezen strijd niet zouden beseffen. Het gaat voor Europa om leven of dood. Ieder mensch moet in dezen zijn standpunt bepalen, tenzij hij zich wil ge dragen als een koe in de weide, die slechts belangstelling heeft voor de malschheid van het gras, tot het tijdstip komt, waarop de slager haar komt halen. Ik acht het mijn plicht om u, mijne volksgenooten, voor zoover dit nog noo dig mocht zijn, de noodige feiten in her- innering te brengen en gegevens te ver- Hij kon dót toenmaals niet beletten, strekken. Reeds bijna tien jaren, n.l. •-• - - - - van 14 December 1931 af heb ik mij van dezen eindstrijd rekenschap gegeven, waaruit ik het recht ontleen, om voor lichting te geven. Er botsen twee werelden Wie het groote gebeuren van dezen tijd wil begrijpen, moet weten: er bot sen twee werelden. De oude kapitalisti sche democratische- en de nieuwe natio- naal-socialistische wereld. Spr. gaf hierna een historisch over zicht van, de ontwikkeling der gebeurte nissen, béginnend bij de Fransche revo lutie van 1789, via het liberalisme, de sociaal-democratie, om te komen tot het nationaal-socialisme en het fascisme. Het nationaal-socialisme en het fascis me vormen tezamen de dam, waartegen het communisme in Midden- en West- Europa zich te pletter liep. Zij zijn ge baseerd op de volksche gedachte. De wil om ieder volk naar eigen aard, ze den en gewoonten te doen leven. De wil om het algemeen belang, het volksbe lang te doen voorgaan vóór het groeps belang en het groepsbelang te stellen boven het persoonlijk belang. Een goed •volk is een geordend volk, waarin iedere volksgenoot zijn plicht heeft te verrich ten ten behoeve van het groote geheel. Een volk van werkers, samen een groote0 werkgemeenschap, waarin een ieder zijn plichten, maar daaruit voort vloeiende, ook zijn rechten heeft Het recht op volwaardig burgerschap, wan neer men volwaardig zijn plicht doet. Het recht om God te dienen, het recht op arbeid, gezinsvorming, op levensblij heid, op verzorging, wanneer men oud geworden is in een leven van plichtsbe trachting. Dit is het waarlijk socialisme, het na- tionaaL-sóCialisme, voortkomend uit de bronnen: het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland, de eerbied voor den arbeid. Dit nationaal-socialisme en fascisme zullen het nieuwe Europa vor men. En, zooals tijdens de Fransche re volutie, nu 150 jaren geleden, de feodale machten der omringende staten het toen maals nieuwe Frankrijk wilden verplet teren, zoo verklaarden de oude reaction- naire machten in 1939 aan het nationaal- socialistische Duitschland den oorlog. Twee werelden botsen. Tegenover el kander staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet-Unie, of persoonlijker gezegd Churchill en Stalin, gesteund door pre sident Roosevelt, dus het kapitalisme en het bolsjewisme. Anderzijds Europa, het nieuwe Europa ohder leiding van Hitler en Mussolini, strijdend voor het behoud van de Europeesche cultuur en het wel zijn en de welvaart van den Europee- schen werkenden mensch. Deze strijd beslist over ons aller leven. Laten wij eens aannemen, dat Churchill en Stalin deze strijd zouden winnen, dat zou dan toch minstens nog een paar jaar duren. Hoe zou dan het verloop zijn? Eurqpa is omsingeld door Engeland- Amerika, door Afrika en de Sovjet-Unie. Europa is dicht bevolkt. Om de Euro peesche volkeren goed te kunnen voeden en kleeden is er graan, wol, katoen, koffie, thee, rijst enz. noodig, welke moeten worden ingevoerd van overzee of vanuit de Sovjet-Unie. Het Zuidwesten van de werd eens genoemd de graanschuur van Europa. Engeland en Amerika beletten den aanvoer van overzee. De Sovjet- Unie belet den aanvoer van uit het Oos ten, vandaar toenemend gebrek in Euro pa. Ook ons land kent reeds vele ont beringen. Het eerste doel van Churchill- Stalin-Roosevelt is om Europa uit te hongeren en zoo murw te maken. Dan komt het tweede doel, namelijk Duitschland militair te overwinnen. Om dat te kunnen doen, moeten Engelsche troepen landen in Noord-Frankrijk, Bel gië en Nederland. Nemen wij aan, dat zij dat zouden kunnen doen, dan zou hier in de Nederlanden de eindstrijd ge streden worden tusschen de grootste mi litaire machten ter wereld. Wij hebben van 1015 Mei 1940 gedurende slechts 4y2 dag iets van den oorlog beleefd. Dit is voldoende geweest om iedereen te doen begrijpen, wat er van ons land zou overblijven als er gedurende maanden door de grootste machten ter wereld hier oorlog gevoerd zou worden. Laten wij aannemen, dat Engeland en Rusland dien strijd militair zouden winnen, dan zouden de bolsjewistische legers staan in het hart van Europa. Niemand is zoo dom om te kunnen veronderstellen, dat de bolsjewieken dan Europa zou den ontruimen en overlaten aan Enge land. Integendeel, het is duidelijk, dat de Engelschen, nadat Duitschland’s macht vernietigd zou zijn, zich zouden terugtrekken op hun eiland en Europa zouden moeten overlaten aan de bolsje wieken. Ziehier dus het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en va derland: eerst uithongeren, daarna slag veld en tenslotte ondergang in den com- munistischen chaos. Dit zou onverbiddelijk geschieden als Churchill en Stalin zouden overwinnen. Dit staat als een paal boven water. Ieder, die van nu af hoopt op de over winning van Engeland, hoopt op den on dergang van zijn eigen volk en vader land. Ieder, die Engeland wil bevoor- deelen, zou niet alleen bevoordeelen den erfvijand van ons volk, waartegen onze voorouders vijfmaal een oorlog hebben moeten voeren, die ons rijke koloniën heeft ontnomen, die de boeren republie ken Transvaal en Oranjevrijstaat hebben kapot gemaakt, maar hij zou tevens be voordeelen de bolsjewieken, die den ders zijn, weet gij, dat gij u dan vergist godsdienst en de Europeesche bescha- en dat er wel degelijk Nederlanders bij Aan inwoners van den Haag en L o osdu men Voor het afhalen van de nieuwe dis tributiebescheiden in de groote zaal van den Dierentuin zijn morgen, 1 Juli, aan de beurt: van 8—11 uur Leijendecker t.m. einde L en Ma t.m. Marijnusse; van 112 uur Marijs t.m. Moquette; van 25 uur Mora tm. einde M en Na t.m Nu- sink. Voor de inwoners der voormalige ge meente Loosduinen zijn morgen aan de beurt de namen, aanvangende met K (85 uur, Hulpsecretarie, Wilhelmina- straat 5).

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9