DE SNELLE DUITSCHE OPMARSCH Distributie rijwielbanden van de Oostzeekust Libau aan ingenomen No. 17915. 1941. Dinsdag 1 Juli. DUIDELIJKE TAAL Voorwaarden aanmerke- lijk verscherpt en Het Duitsche Weer- machtbericht van 10.05 uur n.m. tot 5.22 uur v.m. WEER 119.000 TON BRITSCHE SCHEEPS- RUIMTE VERNIETIGD VERDUISTEREN s I I i I 1 s i I f 5 g s s J. Sovjets verloren gisteren 280 vliegtuigen De dagelijksche aanvallen van het Duitsche leger het luchtwapen s a s s A s 2 x s Snelle Duitsche opmarsch van Bon 21 aangewezen De scheepsveriiezen de Sovjets Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Nachtdienst dokters: Tnsschen 10 n. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 S 2 A De oorlog tegen Engeland Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Overzicht van den strijd in het Oosten Moskou kan Duitschen opmarsch niet ernstig vertragen Een staatsverdedigingscomité te Moskou Achterwaartsche verbindingen uit de lucht aangevallen Rantsoen verduurzaamde kip of eend van 100 op 150 gram gebracht De distributie van vleesch Professor Schrieke secretaris generaal van Justitie De opmarsch in het gevechtsgebied van de Oekraïne HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: 4 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 genomen. het de (Zie verder Te tflcrd, pajL 2.) i Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. gangsmaatregel is bepaald, dat de aan vragen, welke in de maand Juni zijn in gediend, wel door de distributiediensten in behandeling zullen worden genomen. Deze aanvragen zullen echter volgens de nieuwe, hierboven omschreven voor schriften worden beoordeeld. De bovengeschetste hervorming van Europa en deze strijd tusschen twee ideologieën, zijn de groote lijnen, welke door de rede van den Rijkscommissaris loopen. En hij trekt daaruit zijn con clusie voor de Nederlanders, wier lot door den loop der historie en door de geografische ligging van hun land zoo nauw bij dat van Duitschland is betrok ken geworden. Het Rijkscornmissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft krachtens par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland, prof. mr. J. J. Schrieke, hoogleeraar aan de universi- teit van Leiden, met ingang van 1 Juli 1941, benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Justitie. handen leggen De verdedigingswerken van Leningrad ..Associated Press” uit Moskou de de de A A A X a Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Naar meldt, hebben de Sovjets te Leningrad alle mannen van 16 tot 60 jaar en alle vrouwen van 16 tot 45 jaar opgeroepen om aan de verdedigingswerken van Le ningrad en omgeving te werken. Bijzondere aandacht verdienen ook moedige en energieke aanvallen van marine in het Oostelijke gebied van Oostzee. Duitsche duikbooten en motor- torpedobooten hebben 2 torpedojagers, een Dat ook de oorlog tegen Engeland on verminderd voortgaat, blijkt het duide lijkste uit het nieuwe duikbootsucces. Bij deze tot zinken gebrachte tonnage van 96.100 brt. komt gisteren nog een nieuw succes van het luchtwapen, dat 23.000 brt. tot zinken heeft gebracht. Daar het lucht wapen gisteren in het zeegebied rondom Engeland 14.800 brt. tot zinken heeft ge bracht, zijn de verliezen, die in twee dagen tijds werden opgegeven, in totaal tot 134.000 brt. gestegen. In verband met het hooge beengehalte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aangegeven, het rant* soen vleeschwaren voor verduurzaamd» kip en verduurzaamde eend van 100 gram Is gebracht op 150 gram „Ik zelf zoo sprak hij even later beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal-socialisti- sche reorganisatie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden De nieuwe omstandigheden, waar onder de oorlog thans wordt gevoerd, hebben in het zoojuist weergegeven standpunt geen principieele verande ring gebracht, doch wel hebben zij aan den strijd zelf een andere richting en beteekenis gegeven. Uit de proclamatie van den Führer van het Duitsche Rijk, uit de breedvoerige uiteenzettingen van minister von Ribbentrop en uit andere documenten en commentaren is de nieuwe situatie voldoende bekend. Ook de Rijkscommissaris heeft in zijn rede in den breede uiteengezet, hoe men na het bekende non-agressiepact van 1939 tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie thans is gekomen tot den oorlog tegen diezelfde unie en hoe dit moet wor den gezien als een strijd tegen het bolsjewisme, dat Europa bedreigt. Tegenover dit bolsjewistische gevaar wordt nu het nationaal-socialisme ge steld en daarmee de strijd gezet in het teeken van de botsing van twee ideolo gieën, waarbij het uit het Oosten drei gende gevaar zal moeten worden afge wend door het geheele bedreigde Westen. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwar tier van den Führer: Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Zooals reeds in een extra-bcricht is medegedeeld, hebben onze in Gali- cië oprukkende troepen Lemberg genomen. In het midden van het legerfront werd de ring rondom de ingesloten Sovjet-legers nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau In een vorig artikel hebben wij reeds gewezen op de ook in deze rede van den Rijkscommissaris herhaalde verzeke ring, dat Duitschland den Nederlanders niet hun eigen aard en hun zelfstandig heid wil ontnemen, doch dat het gaat om hun terugkeer in de pan-Europee- sche gemeenschap en hun deelneming, in volledige gelijkgerechtigdheid, aan den nieuwen opbouw. Doch deze gelijk gerechtigdheid, voegde dr. Seyss- Inquart erbij, hangt af van de mate, waarin zij (de Nederlanders) zich nationaal-socialisten betoonen. strook gronds voor de kazematten en loop graven opnieuw eggen, opdat op den zach- ten bodem elke voetstap gezien kon wor den. Op deze wijze wilden de Sovjet-offi- cieren verhinderen, dat de dwangarbeiders zouden vluchten. De pogingen van het bolsjewistische luchtwapen om den opmarsch der Duitsche troepen in het Oekrainische strijdgebied op te houden, zijn ook op 29 Juni door den bliksemsnellen aanval van Duitsche jagers mislukt. Toen de Sovjet-vliegtuigen door het sa mengebundelde vuur van het luchtdoelge schut en mitrailleurs geschrokken, nog bo ven de troepenafdeelingen bleven kruisen, doken plotseling 5 Messerschmittsjagers op Wat zich daarop afspeelde, was het werk van enkele minuten. De Duitsche Messer schmitts naderden met de grootste s-net heid en stortten zich op de Sovjet-vlieg tuigen, die zich door het maken van boch ten en door zich los te maken van de for matie in veiligheid trachtten te stellen. Onder het vuur van de boordkanonnen en de mitrailleurs stortten 3 Martin-bommen- werpers naar beneden. Op hetzelfde óogen- blik schoot een andere Duitsche jager ook een Martin-bommenwerper neer. Op drie honderd meter hoogte vloog de vijfde Sovjetmachine, die klaarblijkelijk een tref fer in de benzinetank had gekregen, in brand en stortte op den grond. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr.', There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Men zal moeten toegeven, dat de Rijkscommissaris ook tegenover het Nederlandsche volk duidelijke taal heeft gesproken. Bommen veroorzaken groote boschbranden United Press meldt uit HelsinkiDe eerste gearriveerde groep oorlogscorres pondenten heeft een ongemoedelijken nacht doorgebracht. De Sovjets beschoten het grensgebied met zwaar geschut en vie len het met vliegtuigen aan, welker bases waarschijnlijk in de Baltische landen lig gen. De van Sovjetzijde overkomende gra naten en bommen hebben in de nabijheid van Hangö groote boschbranden veroor zaakt, die aan beide zijden van de grens woeden. Beide partijen, aanvallers en ver dedigers lijden onder de hitte en rook van de brandende bosschen.i Toen de cor_ respondenten laat in den nacht weer naar Helsinki terugkwamen, hadden zij erva ringen opgedaan hoe men in het bosch bommen en granaten uit den weg kan gaan, over de militaire situatie waren zij echter nauwelijks ingelicht. Burgers zijn opgeroepen, hoofdzakelijk om de boschbranden te bestrijden. Sovjet-bommen op Finland Op 4 plaatsen in Finland heeft het Sov- jetluchtwapen gisteren bommen gewor pen. De burgerbevolking en woonwijken hebben daaronder geleden. In Kouvola brandde een woonhuis af. Overigens viel er geen schade te constateeren. Andere aanvallen waren gericht op Kaphula, Hei- naevaara en Mulo. torpedoboot en 3 duikbooten van de Sov- jetvloot vernietigd. Hierbij komt nog een torpedojager, die verloren is gegaan als gevolg van een mijn alsmede de bescha diging van den kruiser „Maxim Gorki”. Daar ook bij Constantza aan de Zwarte Zee een Sovjettorpedojager door kustartil- lerie vernietigd is, heeft de Sovjetmarine in totaal in de eerste week, behalve de andere genoemde eenheden, alleen al 4 torpedojagers, voor een deel van de mo dernste soort, verloren. Successen van het Duitscne luchtdoelgeschut Duitsche luchtdoelkanonnen hebben tij dens den opmarsch zoowel bij den strijd tegen vliegtuigen als bij dien op den grond weer getoond wat zij waard waren. Een regiment, dat 25 Sovjet-vliegtuigen neer-. schoot, vernietigde bovendien voor 27 Juni 37 bolsjewistische gepantserde strijd wagens en veroverde door rechtstreek- sche beschieting 27 bunkers. Acht Sovjet-bruggen vernietigd Kleiné formaties Duitsche gevechts vliegtuigen werden op 29 Juni ten Oosten der brandpunten van den slag aan het Sovjetfront gebruikt, teneinde de achter- waartsche verbindingen van den vijand te verbreken. Hierbij werden 8 bruggen verwoest en werd een brug, die door Duitsche bommen reeds hevig beschadigd was, volkomen vernietigd. Daar het aan tal bruggen over de Sovjet-rivieren be trekkelijk gering is, en er slechts voor de groote verkeerswegen vaste overgangen gemaakt zijn, beteekent de vernietiging van deze bruggen een gevaarlijke ver scherping voor de sterk bedreigde nog in Wit-Rusland staande Sovjet-troepen. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de distributie van rijwielbanden het volgende bekend: Aangezien voor hen, die werkzaam zijn in vitale diensten en bedrijven, voor- zoover het gebruik van rijwielen beslist noodzakeiijk is, zoo lang mogelijk ban den beschikbaar dienen te blijven, moe ten thans de voorwaarden, om voor een band in aanmerking te komen, strenger worden gesteld dan tot dusverre het ge val was. In verband hiermede wordt de eisch, dat men minstens vijf kilometer moet verwijderd wonen van de plaats, waar men zijn werkzaamheden verricht of van de school, waar men de lessen volgt, in dier voege aangevuld, dat thans personen, die gebruik kunnen ma ken van een openbaar vervoermiddel (trein-tram of bus) in het algemeen niet meer voor een bon voor een rijwielband in aanmerking komen. Slechts indien de afstand van de woning tot de naastbij- zijnde trein-, tram- of bushalte, ver meerderd met den afstand van de halte, waar men den trein, de trapi of de bus verlaat tot het werk, meer bedraagt dan 5 kilometer (voor kinderen beneden 10 jaar 3 kilometer), kan afgifte van bon nen worden overwogen. Indien dus b.v. iemand vier küometer van het dichtstbijzijnde station verwij derd woont en de afstand van het eind punt van den trein tot het werk of de school twee kilometer bedraagt, kan hij voor een bon in aanmerking komen. Het spreekt echter vanzelf, dat geen bon kan worden afgegeven, indien de afstand van de woning tot het station, of van het eindpunt tot aan het werk nog ge deeltelijk per tram of bus kan worden afgelegd. Personen, die vijf kilometer of meer van hun werk wonen en die niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kunnen maken, blijven in aanmerking komen voor bonnen. x De afstand van ten minste vijftien kilometer, welke personen in de uitoefe ning van hun beroep of bedrijf dagelijks in doorsnede moeten afleggen, om een bon te kunnen verkrijgen, is thans tot twintig kilometer verhoogd. Bovendien zullen, indien het mogelijk is, voor de uitoefening van de werkzaamheden ge bruik te maken; van een openbaar ver voermiddel, aan betrokkenen geen bon nen meer worden verstrekt. Het boven staande is ook van toepassing bij aan vragen voor bedrijfsfietsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan bovenstaande voor waarden streng de hand zal worden ge houden en dat eventueele verzoeken tot ontheffing daarvan terzijde moeten wor den gelegd. In verband met de verandering in de voorschriften is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rijwielbanden, welke vóór 1 Juni zijn ingediend en op welke de verbruikers nog geen beslissing van den distributiedienst hebben ontvangen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwielbanden gedurende de eerste tien dagen van elke maand worden ingediend. Uitsluitend deze aanvragen zullen nog in behandeling worden genomen. Als over- Aandachtige lezing van de groote Amsterdamsche rede van den Rijks commissaris zal zeker voor menigeen de huidige situatie duidelijker hebben ge maakt. Men kan deze rede zien als een verdere uitwerking en doortrekking van de uiteenzettingen, door dr. Seyss- Inquart in zijn bekende voorafgaande richtinggevende redevoeringen ver strekt, met behoud van den principiee- len grondslag en aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Die principieele grondslag, men weet het, is de nieuwe ordening van Europa, meer in het bijzonder het Europeesche continent, hetwelk het huidige Duitsch land uit zijn verdeeldheid en gespleten heid wil halen om het te vormen tot een krachtige economische, sociale en politieke eenheid, die met succes haar aandeel in het wereldbestel zal kunnen ter hand nemen en verdedigen temid den van de andere groote wereldmach ten, in het bijzonder Azië en Amerika. Dit hervormde en vereenigde Europa zou dan staan onder de leiding van de groote centrale macht, die de hiervoor noodige energie heeft ontwikkeld en door strijd en offers de plaats heeft ver overd, welke zij thans inneemt en die het haar mogelijk maakt reeds geduren de de groote worsteling van thans den hervormingsarbeid op ons continent op te nemen en door te zetten. Uit de Zondag gepubliceerde extra-be- richten en uit het Weermachtbericht van gisteren blijkt naar het D.N.B. van mili taire zijde wordt.verklaard, dat de Duit-* nield en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der treinen- ontspoorde na de ontploffing van een bom. In het gebied ten Noordoosten van Lem berg werden heden verscheidene Sovjet- vliegvelden met groot succes door Duiit- sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij werden 14 Sovjet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aantal beschadigd. Op den terug tocht vielen, de Duitsche vliegtuigen Sov- jet-troepenkampen en colonnes voertuigen aan. Er ontstonden groote branden en vele voertuigen werden door voltreffers vernield. Sovjet-vliegers probeerden de Duitsche gevechtsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun poging echter heel vlug, toen 2 van hun toestellen waren neerge schoten. In den zee-oorlog tegen Groot-Brittan- nië hebben duikbooten tijdens nieuwe aanvallen op de in het Weermachtbericht van 29 Juni genoemde vijandelijke con- vooien nog 5 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 25.400 b.r.t. tot zinken ge bracht, waaronder een hulpkruiser. Hier door is het succes bij de operaties van deze duikboot tot 96.100 b.r.t. gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht voor Great Yarmouth uit krachtig beschermde convooien 3 koop vaardijschepen met tezamen 23.000 b.r.t., waaronder een groot transportschip, tot zinken gebracht. Nieuwe luchtaanvallen waren in den afgeloopen nacht gericht op de haveninstallaties aan den Humber. De vijand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en. brisantbommen op het Noord-Duitsche kustgebied, voornamelijk op vfoonwijken in de steden Hamburg en Bremen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Tal rijke gebouwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie had den bij het afweren van dezen Britschen luchtaanval opnieuw succes. Zij schoten 13 der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich kolonel,Holm, commandant van een snelle afdeeling, kolonel Weber, comman dant van een regiment infanterie, luite nant Florent van een verkenningsafdee- ling, feldwebel Berauer van een regiment bergjagers en korporaal Hasse van een regiment infanterie, door bijzondere dap perheid onderscheiden. Bij het tot zinken brengen van 2 torpe dojagers, een torpedoboot en een duik boot der Sovjets hebben zich bijzonder on derscheiden luitenant-ter-zee eerste klasse Wuppermann als commandant van een groep motortorpedobooten, luitenant-ter- zee eerste klasse Albert Müller, luitenant- ter-zee tweede klasse Weber en luitenant- ter-zee tweede klasse Haag als comman danten van motortorpedobooten. Bij de zegevierende gevechten in het Oosten hebben zich verschillende eenheden van de luchtdoelartillerie op schitterende wijze onderscheiden. De Overheid moet de ver schillende belangen tegen elkaar afwegen Naar aanleiding van de hierboven be kend gemaakte verscherping van de distributie van rijwielbanden, rd^enen wij goed te doen nog eens te wijzen op de groote verscheidenheid van belangen, welke de Overheid in dezen tijd tegen elkaar moet afwegen. De kantoorbediende, die aan den rand van de groote stad woont en die des noods een trammetje kan nemen, als de wandeling hem te ver, te nat, te warm of te koud is, moge bedenken, dat de fietsband, welke hem geweigerd is, een leergierigen dorpsjongen in staat stelt de school in de stad te blijven bezoe ken; het meisjesstudentje, dat nu wer kelijk moet gaan loopen om college te „loopen”, zal deze opoffering zeker wel over hebben voor de vrouw, die door weer en wind naar haar werkhuizen moet om voor haar kinderen den kost te verdienen of voor den invalide, die wilde, dat hij nog kon wandelen, zoo als zij. Daarbij kan ook het gebruik van de fiets ongetwijfeld nog beperkt worden, hetgeen tot besparing der banden leidt. In tal van gevallen gebruikt men zijn rijwiel, zonder dat er noodzaak toe be staat. In onze badplaatsen om dit nu maar eens als voorbeeld te nemen ziet men hoe de strandboulevard her haalde malen per fiets op en af wordt gereden. Het is vanzelfsprekend, dat velen zich per fiets naar zee willen be geven, doch wanneer men daar eenmaal is, moet men niet blijven heen en weer fietsen, doch loopende, zittende of lig gende van strand en zon genieten. Voor de Overheid gelden objectieve maatstaven; zij stelt vast in welke drin gende behoeften moet worden voorzien en welke minder belangrijke bestedings mogelijkheden moeten worden opge offerd. In het kort gezegd komt dit hierop neer: „Wat het zwaarste is, moet ook het zwaarste wegen”. In dezen geest moet ook het publiek deze verscherpte bepalingen aanvaar den. Met gespannen belangstelling blijft de Duitsche pers het verloop volgen van den geweldigen strijd in het Oosten en zij wijst op de dapperheid, waarmede de Duitsche troepen het front tusschen Lemberg en Libau beheerschen. „Een stormaanval”, noemt de „Berl. Börsenztg.” het Duitsche offensief in het Noorden en Zuiden en bij Bialystock. Het blad wijst erop, dat de snelle Duit sche troepen het belangrijke knooppunt Minsk in de Witrussische vlakte reeds lang achter zich gelaten hebben. Het „Zwölf-Uhr Blatt” schrijft, dat de Sovjets reeds den strijd om hun bestaan voeren. Vooral in het gebied tusschen de Pripjetmoerassen en de Karpathen wordt het Sovjetfront bedreigd. Het zal nog maar een paar dagen duren, of de Sovjetkrachten zullen niet meer in staat zijn hier aan den Duitschen aanval nog ernstig tegenstand te bieden. Meer en meer komen thans de resultaten voor den dag van de superieure Duitsche troepenleiding, schrijft het blad, want op verschillende plaatsen zijn reeds vrij sterke Sovjetstrijdkrachten, waaronder de modernste eenheden, van elke moge lijkheid tot aftocht beroofd en steeds weer treedt aan het licht, dat Moskou, ondanks zijn grooter aantal divisies, het optrekken van de Duitsche troepen wel licht op eenige plaatsen voor korten tijd kan vertragen, doch nooit ernstig ver mag tegen te houden. Het bestuur van den oppersten raad der Sovjet-Unie, het centrale comité van de communistische partij en de raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie hebben, naar de Moskousche nieuwsdienst meldt, besloten een staatsverdedigingsco mité op te richten. Tot voorzitter van dit comité is Stalin benoemd, tot zijn plaats vervanger de volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, Molotof, en tot leden Worosjilof, Malenko en Berija. Verder werd besloten de geheele staatsmacht in van dit verdedigingscomité te Het D.N.B. meldde heden uit hoofdkwartier van den Führer: Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft den gevechts- en jachtvliegerformaties van de Sovjets gis teren opnieuw vernietigende slagen toege bracht In totaal verloor de vijand op 30 Juni 280 vliegtuigen, waarvan alleen in luchtgevechten 216. Vooral onderscheidden zich hierbij de jachteskaders onder bevel van den luitenant-kolonel Mölders, met 110 omlaaggeschoten vliegtuigen en van den majoor Trautloff met 65 neergeschoten machines. Aan het jachteskader Trautloff gelukte het bij Dunaburg van 40 aanval lende Sovjet-vliegtuigen alle 40 omlaag te halen. Even indrukwekkend bewees het jachteskader Mölders in het gebied ten Oosten van Minsk en Bobrusjk de superio riteit van het Duitsche luchtwapen. Hier probeerden talrijke vijandelijke formaties de Duitsche opmarschbewegingen te sto ren. Van ongeveer 100 aanvallende ge vechtsvliegtuigen en jagers vernietigde het jachteskader Mölders 80 machines. Luite- nants-kolonel Mölders, behaalde hierbij zijn 82e. kapitein Joppien zijn 52e over winning in de lu<*M Op den Noordelijken flank van het oor- logstooneel- in het Oosten waren de aan vallen van de Duitsche gevechtseskaders op 29 Juni voornamelijk gericht op de groote, achterwaartsche verbindingen van de Sovjettroepen, die uit de Baltische landen Oostwaarts naar het eigenlijke Sovjetgebied trokken. De enkele groote doorgangswegen zijn over honderden kilo meters lengte bezet met colonnes artille rie en infanterie, die alle aan de Duitsche omsingeling probeeren te ontkomen. De Duitsche vliegtuigen bestookten deze co lonnes en marcheerende formaties met groot succes. Voortdurend met bommen aangevallen en met boordwapens bescho ten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut vernield, werden de we gen onbegaanbaar gemaakt en werden den manschappen zware bloedige verlie zen toegebracht, meldt het D.N.B. Voorts "’orden spoorlijnen door bomtreffers ver- sche Weermacht aan het Oostelijke front bij haar actie sinds den 22en Juni midden in de Sovjet-troepen terecht is gekomen, die hun opmarsch voltooiden, met het ge volg, dat deze nergens den Duitschen op marsch hebben kunnen tegenhouden en voor een gedeelte reeds om hun eigen be staan vechten. In het gevechtsgebied tus schen de Karpathen en de Oostzee teeke- nen zich in het bijzonder twee sectoren af. Dé grenzen tusschen deze sectoren worden gevormd door de uitgestrekte Pripjet-moerassen. In den front-sector tusschen de Karpathen en de Pripjet moerassen werden reeds den eersten dag de moderne grensversterkingen na harden strijd doorbroken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een ster ken druk van uit het Noordwesten en Noorden op Lemberg, waarvan de inne ming gisteren is gemeld. Tegelijkertijd dringt een dreigende wig uit het gebied ten Zuidoosten van Lublin via Luck naar het Oosten, die ook door talrijke vijan delijke tegenaanvallen niet tegen te hou- dert is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet-strijdkrachtdh in dezen sector den Duitschen opmarsch nog lang zullen kun nen ophouden, hoewel reeds in een Zon dag gepubliceerd extra-bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied Van Galicië keurtroepen van het Sovjetleger in het vuur zijn geworpen. Belangrijk ongunsti ger voor de Sovjets ontwikkelen zich de gevechten ten Noorden van de Pripjet moerassen Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystok werd door een gelijk- tijdigen frontalen opmarsch van Zuidoost- Pruisen uit door twee bijzondere stoot troepen in het Oosten afgesneden. De Zui delijke groep veroverde de vesting Brest- Litowsk en rukte met algemeene richting naar het Noordoosten ver op ten einde zich met de vanuit Oost-Pruisen aanval lende groep te vereenigen, die zich intus- schen heeft meester gemaakt van de ves ting Grodno. Het resultaat was de alge- heele omsingeling van 2 sterke Sovjet- legers in het gebied rondom Bialystok en Oostelijk hiervan. Deze ring wordt met den dag nauwer aangehaald en de zich binnen dezen ring bevindende Sovjettroe pen trachten tevergeefs na’ar alle richtin gen uitvallen te doen. Door de dagelijk- sche aanvallen van het Duitsche leger en van het Duitsche luchtwapen wordt de strijdkracht steeds minder. „Nederlanders, aldus de Rijkscom missaris gij leeft bovenal in Europa eh niet op zee, of in overzeesche gewes ten. Gij deelt bovenal Europa’s bestel en zijt mede verantwoordelijk voor het let van Europa. Wat in het Oosten ge schiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Öostelijke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachten lang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam.” Even later luidde het in dezelfde rede: „Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar ge leden en steeds weer daarheen getrok ken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld ge weest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de vervulling van deze gemeenschappe lijke Europeesche taak. De. Duitsche sol daten in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europee sche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aan treedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsje wisme en terug te geven aan de cultuur van het avondland.” De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen: Bon „21 Vleesch”: 2 Juli tot en met 9 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleesch waren: Bon „21 worst, vleeschwaren”: 2 Juli tot en met 9 Juli, per twee bonnen één rant soen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram ge rookt of gekookt varkens, rund- kalfs-, paarden- en schapenvleêsch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongenworst en nier- brood. 150 gram bloedworst, 100 gram ver duurzaamde gans of kalkoen, been inbe grepen, of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. Kenmerkend voor de operaties in dezen frontsector is bovendien de dappere op marsch van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorbij dezen ring via Baranowitz in diet Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt Minsk hebben ingesloten. Deze opmarsch is thans reeds ten Oosten van Minsk ver der voortgezet. Verder Noordelijk in het Baltische ge bied werd de Njemen-sector veroverd en Kaunas bezet. Terwijl nog in de gebieden ten Noorden van Kaunas sterke vijande lijke gepantserde strijdkrachten tijdens he vige gevechten vernietigd werden, was we derom een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van de Duna bij Duna burg en Jakobstadt. Daar beide plaatsen in Duitsche handen zijn en bovendien de eenige belangrijke haven aan dit deel van de Oostzeekust, n.l. de vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, hebben de in het gebied van de linie Wilna-Dunaburg- Riga en de Oostzee ingesloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nau welijks nog een of andere mogelijkheid tot terugtrekken. Het Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties, door een bijna totale vernietiging van het belangrijkste deel van de Sovjetluchtwapen de heer schappij in de lucht heeft veroverd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De Zondag opgegeven verliescijfers van het Sovjetluchtwapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernietigde, deels buitgemaakte vliegtui gen, een aandeel heeft. Het D.N.B. meldt: Bij den Verderen op marsch in het gevechtsgebied van de Oekraine hebben Duitsche troepeneenhe den sterke bolsjewistische versterkingen doorbroken, met welker bouw reeds een jaar geleden met behulp van tienduizen den dwangarbeiders begonnen is. Dag en nacht hebben hier Kaukasiërs en Geor- giërs onder het bevel van bolsjewistische officieren, gewerkt. De bewoners van de omliggende plaatsen meldden, dat de laat ste maanden ook de boeren van de Oekraine aan dit werk moesten meedoen. Eenigen van hen moesten eiken ochtend de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1