van Frankrijk’s breuk met Moskou Scherpe critiek op de houding Roosevelt GEMENGD NIEUWS R na Tegenstand in Syrië drie weken strijd onverflauwd Officieele Fransche verklaring TttazT koude en verkoud heid dreigen, beschermen ^2 De Diplo over de Ameri- kaansche hulp aan de Sovjet-Unie De snelle Duitsche opmarsch DUITSCHLAND de ROEMENIE VEREENIGDE STATEN Hevige gevechten «om Palmyra Zweden CHINA JAPAN Rapsenplaag in West-Twente GEVAARLIJKE SPRINGSTOF-PROEF Professor van Giffen verricht belangrijke opgravingen ROMEINSCHE VESTINGEN TE VALKENBURG (Z.H) BLOOTGELEGD Alexandrië door laatste bombarde menten zwaar getroffen Hygiënische voetbehandeling bestaande uit» een weldadig voet bad, waardoor alle vermoeidheid ver dwijnt deskundige voet massage nagelriemen los maken nagels snijden likdoorns en eelt verwijderen. De houding van Engelsche vliegtuigen schenden Spaansche neutraliteit De luchtactie in het Westen HAAGSCHE COURANT Dinsdag 1 Juli 1941 le bl. pag. 2 Knox eischt Amerika’s deelneming aan den oorlog Bezorgdheid van Engelsche pers ENGELAND GOL F: R7GA KAI ^KONINGSBERGEN GROOT Vk. DUITSCHLAND1 (F%8) zr E be- De „Times”, een vlot verloop. I Fundamenten van een poort kaart van pelt '4 de te SPUISTRAAT 5 WAGENSTRAAT 4—6—8 Waar eens Romeinsche soldaten woonden OP 29 75 J terknjgh bij Apothekers en Drogisten t-30en-30 DRIE NIEUWE VLOOTBASES De minister van marine, Knox, heeft bekend gemaakt, dat de vestiging van 3 vlóotbases overwogen wordt en wel op het eiland Midway, in Alaska en in de baai van Carenage op Trinidad, ongeveer 5 mijl van Port of Spain. Het voornemen bestaat deze bases in Augustus en Sep tember in te richten. ken. ®root-Brittannië is vastbesloten, zij de aan zijde met de Sovjet-Unie te strij den. het afstaan van 25 of meer tankschepen op chartercontract, zoodat de uitsluitend in Amerikaanschen dienst varende han delsvloot momenteel wel niet grooter zal zijn dan 6 millioen b.r.t. AMERIKAANSCH ADVISEUR TE TSJOENGKING Officieel is te Washington bekend ge maakt, dat op verzoek van president Roo sevelt. Owen Lattimore is benoemd tot Amerikaansch adviseur bij de regeering van maarschalk Tsjang kai sjek. Deze be noeming geldt voorloopig voor den tijd van 6 maanden Owen Lattimore bevindt zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten, doch zal zich binnen enkele dagen voor Tsjoengking inschepen om zijn ambt te aanvaarden. Prof, van Giffen bracht ons vervolgens naar het stafkwartier der tweede ves ting, waar o.m. de vaandels en de gar- nizoenskas bewaard werden. De resten van dit gebouw waren Voldoende om zich met eenige fantasie het oorspron kelijke uiterlijk voor oogen te kunnen stellen. Het bestond uit een door een zuilengaanderij omgeven voorhof, ver schillende vertrekken langs de zijmuren en een tweede open ruimte tusschen den achtermuur en den voorhof. De dikke laag schelpen wijst er op, dat de bin nenplaats herhaaldelijk met schelpen bestrooid moet zijn, terwijl een steenen voetstuk, dat nog aanwezig is, oorspron kelijk het beeld van den keizer droeg. Vervolgens gingen wij naar de funda menten van een der vier poorten der tweede vesting. Dit poortgebouw be stond Oorspronkelijk uit twee zware to rens, welke den toegang tot de vesting vormden. Voor de poort leidde een brug over een dubbele gracht, welke in het steil afgesloten profiel door een donkere verkleuring nog goed te onderkennen was. Merkwaardig is het, dat een wete- vring nog altijd de bocht, welke d« gracht om een der vestinghoeken maakt volgt. Iets dergelijks, zei prof, van Gif fen, doet zich ook voor met een straat in Valkenburg; deze loopt n.l. precies over den vroegeren hoofdweg van de vesting. DUITSCHLAND ERKENT NATIONALE CHINEESCHE REGEERING De Rijksregeering heeft vandaag de on der leiding van president Wang tsjing wei staande Chineesche nationale regeering te Nanking, overeenkomstig haar tot de Rijksregeering gericht verzoek, erkend en zal de diplomatieke betrekkingen met haar binnenkort ter hand nemen. De Ko ninklijke Italiaansche regeering heeft op dénzelfden dag de erkenning uitgespro ken. Het Fransche legerbericht van gisteren meldt: Zondagmiddag en vanochtend heb ben de Britsche strijdkrachten hoofdzake. lijk activiteit ontwikkeld in den kustsector en in dien van Palmyra. Aan de kust poogden vooruitgeschoven vijandelijke af. deelingen contact te krijgen met onze stel lingen ten Zuiden van Damoer. In den Zuidelijken Libanon beschoot de Britsche artillerie onze stellingen. Uit Zuid-Syrië en van den Dzjebel Droes valt niets te melden. Op het strijdtooneel in de woestijn is in de eerste plaats het garnizoen van PaL myra door het Britsche luchtwapen met zware brisant- en brandbommen bestookt. Kort daarop volgde een zeer hevige aan val van landtroepen. Gesteund door ons luchtwapen konden onze troepen hun steL lingen handhaven. Ee handjevol legionnairs, onder wie ook vliegers, hebben onder bevel van den ba taljonscommandant Gherardi al 10 dagen geïsoleerd in de woestijn helfhaftig te genstand geboden tegen de dagelijksche aanvallen van zeer omvangrijke vijande lijke strijdkrachten. Onze luchtmacht heeft gisteren aanval len gedaan in de gebieden van Aboel Ke mal en Palmyra. Het Britsche luchtwapen, dat de laatste dagen aanzienlijk is ver. sterkt, verdubbelde zijn activiteit. Het viel 3 van onze vliegvelden aan en ver oorzaakte eenige schade. Tevens ver. scherpte het zijn aanvallen op Beiroet, waar gistermiddag de particuliere woning Bij den Duitschen luchtaanval Alexandrië in den nacht van 28 op Juni zijn, naar het D.N.B. nog verneemt, de kade- en dok-installaties, alsmede de in de haven liggende schepen zwaar ge troffen. Bomvoltreffers werden geplaatst op een Britsch oorlogsschip, bij het weg vliegen kon de bemanning van een vlieg tuig een reusachtige ontploffing op het Britsche oorlogsschip waarnemen. Nadat bij de jongste Duitsche luchtaan vallen op voor den oorlog, belangrijke doelen in Alexandrië het goederenstation in de onmiddellijke nabijheid van de Wes telijke haven en de dicht hierbij liggende spoorwegwerkplaatsen en scheepsbouw bedrijven getroffen werden, werden thans de op de kade liggende spoorbaan, die een directe aansluiting geeft op de lood sen, door nauwkeurig gerichte bommen getroffen. In de nabijheid van de kade- installaties en van het goederenstation buigt ook de belangrijke spoorweg met enkel spoor naar Mersa Matroeh af, wel ke reeds bij den laatsten aanval werd verbreken. Hierdoor is de belangrijkste ravitailleeringsweg te land van de Brit sche ravitailleeringsopslaplaatsen van de Nijl-delta en Alexandrië naar de bij To- broek en Solloem liggende Britsche afdee- lingen onbruikbaar geworden. Verklaringen van Cripps Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, toen hij met de le den van de Britsche missie een onder houd had met Molotof, een rede gehou den, waarin hij heeft gewezen op de vastbeslotenheid dezer missie om in alles met de Sovjet-regeering samen te wer- steun, die het bolsjewisme in zijn strijd tegen Europa van de zijde der tegenwoor dige machthebbers krijgt, nog deze erva ring op, dat de nieuwe wereld, zooals zij thans politiek geleid wordt, geenerlei be grip toont voor de Europeesche naties, waaruit haar eigen bevolking afkomstig is en aan wie zij niet te schatten nationale en cultureele waardén heeft te danken en dat de permanente inmengingen en inbreu ken van de politiek van Roosevelt als een last en misschien zelfs als een gevaar voor de Europeesche naties beschouwd moeten worden. TOT APRIL J.L. WERD 645.000 B.R.T. SCHEEPSRUIMTE AAN ENGELAND AFGESTAAN De koopvaardijvloot van de Vereenigde Staten is in den tijd van den herfst 1938 tot April 1941 verminderd van 9.2 mil lioen tot 7.05 millioen b.r.t. Het zal dui delijk zijn, dat deze vermindering van de tonnage niet zonder gevolgen kon blijven voor de transportbehoefte van de indus trie en vooral voor de grondstoffenvoor ziening van de Vereenigde Staten, meldt „Europapress”. Ter motiveering van het gebrek aan tonnage wijst men er op, dat oude schepen zijn opgelegd, maar de voornaamste reden zal wel zijn, het afstaan van schepen aan Engeland, welk land tot eind April 1941 645.000 b.r.t aan scheepsruimtè van de Vereenig de Staten ontvangen heeft. In Mei is de Pij abonnement aanmerkelijke reductie. Hevige luchtaanvallen op Beiroet Naar Ofi uit Beiroet meldt, zijn in den nacht van 29 op 30 Juni 3 buitengewoon hevige luchtaanvallen op Beiroet gedaan. Op haven en stad werden brisantbommen geworpen, waarbij een schoolgebouw ge troffen werd. Gelukkig bevond zich nie mand in dit gebouw. Voor het overige was de schade, in vergelijking met de hoeveelheid bommen, gering. Vier men- schen kwamen om het leven, zes werden gewond. Vervolg van pag. 1. Vreugde van de Litauers over komst der Duitschers De bevolking van Litauen heeft den Duitschen troepen in de vorige week tal rijke bewijzen van haar vreugde over de bevrijd ing van de bolsjewistische heer schappij gegeven. Zij heeft in de maanden voor den Duitschen tegenaanval veel mee gemaakt. Steeds nieuwe Sovjet-troepen werden het land binnengebracht Steeds nieuwe eischen aan levensmiddelen en inkwartiering werden de bevolking ge steld. Wie de eischen van de Sovjet-mili- taire overheid niet nakwam, kon rekenen op arrestatie, verbanning of andere zwa- re straffen. In talrijke plaatsen, die in den loop der vorige week door de Duit sche troepen werden ingenomen, hadden de bolsjewisten de Litausche .bevolking op niet voor te stellen wijze getreiterd. Kleine open steden en dorpen maakten de Sovjets bij hun aftocht, zondef met de burgerbevolking rekening te houden, tot nesten van verzet en vuurspuwende ves tingen. Talrijke plaatsen hebben zij vóór hun aftocht in brand gestoken. Binnen rukkende Duitsche soldaten beleefden steeds weer tooneelen van ellende en nood. Het volk van Litauen begint thans weer te herademen. Ondansts soms zware offers door het verlies van al hun bezit tingen, gevoelen de Litauers zich van een verschrikkelijken druk verlost en geven zij uiting aan hun blijdschap over den roemvollen opmarsch der Duitsche weer macht. Het platteland der Oekraïne als uitgestorven Duitsche en Roemeensche troepeneen heden, die de laatste dagen het gevechts- gebied van de Oekraïne verder zijn bin nengedrongen, troffen de plaatsen groo- tendeels verlaten en eenzaam aan. Als uitgestorven lag het wijde vruchtbare land, welks bewoners zich in veiligheid gesteld hadden voor de vluchtende Sovjet troepen. Pas na dagen durfden enkele mannen en vrouwen uit hun schuilhoeken te voorschijn te komen. De oudste van een dorp aan de Styr vertelde met tranen in de oogen, dat de bolsjewisten al het vee, de kippen, varkens en paarden had den meegenomen. De boeren die zich ver- Bezet werden reeds de steden Wilna, Kaunas, Dunaburg en Libau. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers), Amerikaansche ambassadeur heeft onderhoud met Molotof De Amerikaansche ambassadeur te Mos kou, Steinhard, heeft Zondag met Molotof een onderhoud gehad, dat een uur hofeft geduurd. zen, dat de strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme een strijd voor het wer kelijke socialisme is. De „Oeuvre” vraagt, waarom Vichy al niet eerder dit besluit genomen heeft. Waarom, aldus het blad, is deze maat regel der Fransche regeering niet reeds vóór de publicatie van de Duitsche ex- traberichten genomen? De ineenstorting van het Sovjet-bewind is zeker. Dit is tevens een waarschuwing aan Engeland, welks ineenstorting eveneens op komst is. Met den driemaal herhaalden uitroep „Eindelijk” juicht de .Matin” de beslis sing van de Fransche regeering toe. Admiraal Darlan heeft begrepen, aldus het blad, wat zijn voorgangers nooit be grepen hebben, n.l. dat men het com munisme niet bestrijden kan, wanneer men de immuniteit van de diplomatieke vertegenwoordigers der communisten handhaaft. „Aujourdhui” schrijft, dat door dit be sluit der regeering, Frankrijk opnieuw zijn instemming met de politiek van samenwerking en opbouw voor het nieuwe Europa heeft betuigd. Er be staat niet alleen een oorlog van Duitsch- land tegen de Sovjet-Unie, er is een re volutie gaande en elke Duitsche over winning is daartoe slechts een étappe, Sovjet-ambassadeur uit Vichy vertrokken De ambassadeur van de Sovjet-Unie is gisteravond met het geheele perso neel der ambassade uit Vichy vertrok ken. Het is nog niet be.,end, waarheen ztf zich zullen begeven, doch vermoede- Scholier ernstig aan beide oogen gewond Een 16-jarige scholier, wonende in de Madurastraat te Amsterdam, wilde gister avond een proef nemen met een zelf ge maakte springstof, waartoe hij <j.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder gebruikt had De proef verliep echter zoo onge lukkig, dat de jongen zware brandwonden aan het gezicht kreeg. Hij werd door den geneesk. dienst naar het Wilhelminagast- huis gebracht. Gevreesd wordt, dat htj het licht zijner beide oogen zal moeten missen. DE HOUDING VAN WASHINGTON TEGENOVER TOKIO In antwoord op een vraag betreffende de nieuwe Amerikaansche hulp aan Tsjoenking, bestaande uit honderd ge vechtsvliegtuigen met piloten in actieven dienst, heeft Koh Ishii, de woordvoerder van het departement van voorlichting in de persconferentie te Tokio verklaard, dat dit geen vriendelijke houding tegen over Japan is. Met bijzondere belangstel ling slaat Japan de houding van Amerika gade. „Ik ben geneigd te gelooven, aldus de woordvoerder, dat de Vereenigde Sta ten „iets in voorbereiding hebben”. In West-Twente, bij de plaatsen Mar- kelo, Rijssen, en Enter, neemt een ware rupsenplaag steeds ernstiger vormen aan. In het zomersche landschap, temidden van weiden, waarin de boeren aan het hooien zijn, staan geheel bladerloos ge worden wilgen en populieren, die met hun kale takken herinneringen opwekken aan het vroege voorjaar. De bedrijver van dit kwaad is de rups van de satijnvlinder. Gewoonlijk is deze rups in Twente ta melijk zeldzaam, maar in sommige ja- ren blijkt ze plotseling bijzonder talrijk te zijn. Appelboomen en andere vrucht- boomen in de boomgaarden bij de boeren erven zijn ook reeds door de rupsen kaal gevreten, waardoor natuurlijk de vrucht- aanzet geheel vernietigd is. De bestrijding van deze plaag zal de mensch hoofdzakelijk aan de natuur moer ten overlaten. Sluipvliegen, vogels en vleermuizen zijn de natuurlijke vijanden van de bruingekleurde rups, die door dè goudgele haarbosjes op kop en rug ge makkelijk te herkennen is. In eenige jaren zal de natuur de plaag hebben, over wonnen en het evenwicht geheel hebben hersteld. De sluipvlieg zal bij de bestrij ding het leeuwenaandeel moeten lever»*. een rechtstreeksche opdracht van de Engelsche regeering te hebben gehad inzake het besluit der Zweedsche regee ring om aan Duitsche troepen doortócht te verleenen. onder vuur nam en dit klaarblijkelijk- beschadigd dwong terug te keeren, open- L-.nr a de plotseling het Engelsche luchtafweer geschut te Gibraltar het vuur en be schoot de Spaansche luchtdoelartillerie- stellingen. De Spaansche batterijen be- 3 ^“splamsch^ regeering heeft wegens! ^Ip aan Eng^land^ verder voortgezet door deze voorvallen ten scherpste geprotes-; teerd. 1 De Zweedsche bladen vernemen uit Londen, dat de Zweedsche gezant aldaar, Prytz, Vrijdag niet een kortstondig, doch een „urenlang onderhoud” met den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, Eden, gehad heeft. In dit onderhoud heeft Prytz uitvoerig de Zweedche be weegredenen voor het besluit van de Zweedsche regeering inzake het Verlee- nen van het recht van doortocht aan een Duitsche divisie naar Finland uiteen gezet. „Svenska Dagbladet” meldt, dat de En gelsche gezant in Stockholm, Mallet, zich zeer scherp tegenover den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Günther, heeft uitgelaten, zonder daartoe Bij ons bezoek was men juist bezig de soldatenbarakken van de eerste vesting uit te graven. Voorzichtig schepten de arbeiders den grond weg om de grond sporen, hout of voorwerpen, niet te be schadigen. Deze barakken waren geheel van hout en leem in vakwerkbouw op getrokken en rustten op liggende balken, welke goed bewaard waren gebleven, zoodat het mogelijk zal zijn den platte grond van de kazernes terug te vinden. Hier woonden dus ongeveer twintig eeuwen geleden Romeinsche soldaten. Een wonderlijke gewaarwording is het, na zooveel eeuwen in hun verblijfplaat sen te loopen. Bij de opgravingen wor den talrijke voorwerpen gevonden, welke een levendigen indruk geven van hun leefwijze. Eenvoudige olielampjes, munten, duizenden scherven van aarde werk, beenderen van genuttigde dieren, enz. zijn reeds te voorschijn gekomen en ook bij ons bezoek zagen wij de arbei ders telkens voorzichtig dergelijke voor werpen opgraven. Zoo moet de bodem hier meer en meer geheimen prijsgeven, opdat de kennis van .Nederland’s vroeg ste geschiedenis worae verrijkt. Sinds eenigen .tijd heeft men te Alge ciras Engelsche vliegtuigen uit Gibraltar afkomstig, waargenomen, die kennelijk verkenningsvluchten boven Spaansch ge bied maakten. Uit de herhaling blijkt onmiskenbaar stelselmatige schending van de Spaansche souvereiniteit, aldus het D.N.B. Toen bij een nieuwe Britsche verken ningsvlucht boven Spaansch gebied de Spaansche luchtdoelartillerle het toestél In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen naar West-Duitschland en wierpen een aantal brisant- en brand bommen, voornamelijk in het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied en op Keu len. De bommen richtten eenige mate- rieele en persoonlijke schade aan. Tot dusver is melding gemaakt van 3 door het luchtdoelgeschut neergehaalde vijan delijke toestellen, meldt het D.N.B. Bij een vlucht haar de Duitsche Bocht onder bescherming van laaghangende wolken, hebben gisteren enkele Engelsche gevechtsvliegtuigen bommen neergewor pen op woqnwijken van de stad Kiel. Er werd slechts geringe schade aangericht. Onder de bevolking vielen enkele dooden en gewonden. Door het hevige vuren der luchtdoelartillerie en de onmiddellijk op stijgende jagers mislukte de aanval. Bij deze militair totaal nuttelooze actie verloor de vijand in korten tijd 9 ge vechtsvliegtuigen. Di een officieel bericht over het ver breken van de diplomatieke betrekkin gen tusschen Vichy en Moskou verklaart de Fransche regeering, dat het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie een nieuwe phase beteekent in het poli tieke leven van Europa. De regeering- Stalin en het door haar vertegenwoor digde stelsel zullen de gebeurtenissen van dit oogenblik niet overleven. In dit conflict tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland, dat het aanzien van Euro pa zal veranderen, kan Frankrijk niet onverschillig blijven. Verder wordt in de officieele mede- deeling gezegd, dat de regeering der Sovjet-Unie door haar diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers zich her haaldelijk gemengd heeft in binnenland- sche politieke aangelegenheden van Frankrijk. Deze buitenlandsche inmen ging kan niet geduld worden. Terwijl Eranla-ijk zich alle moeite geeft om het land te herstellen, kan het niet toelaten, aat een buitenlandsche mogendheid ?az,e. voor de toekomst van Frankrijk oesiissende pogingen verstoort. De com munistische party in Frankrijk wordt ee? dipl°matiek filiaal van een bui- vk„Ssch?n staat beschouwd, welke een voor Frankrijk heillooze politiek voert. Fransche pers juicht breuk met Moskou toe be?rekkïnponeten /an de diplomatieke Sovjet Unfo” tu®s.chen Frankryk en de ochtendbladon°tdt door alle Fr£msche dene bladeneiL,^°jfe^uicht- In verschei- Q w°rdt er daarbij op gewe- van den opperbevelhebber, generaal Dentz, werd gebombardeerd. Des nachts lieten Britsche vliegers toen nog bommen boven de stad vallen, waardoor enkele woonhuizen werden vernietigd en slacht offers onder de burgerbevolking vielen. De Engelschen schijnen het doel na te streven door aanvallen op de burgerbe volking van de hoofdstad den tegenstand te verzwakken, dien zij in militair op zicht na een strijd van 3 weken niét ver mochten te breken. TURKSCHE DELEGATIE NAAR BERLIJN Een delegatie van het Turksche mi nisterie van buitenlandsche zaken is naar Berlijn vertrokken. In diplomatieke krin gen te Ankara is men van oordeel, dat deze delegatie zich naar de Duitsche hoofdstad begeeft om het kort geleden gesloten Turksch-Duitsche pact te ratifi- ceeren en om den weg te effenen voor handelsbesprekingen. Polen. Kolonel Wedgwood, een in Ame rika toegelaten functionaris van de Brit sche vijfde colonne, mag zijn Amerikaan schen toehoorders verklaren, dat het hem het grootste pleizier zou doen, wanneer de Sovjets in een franc-tireursoorlog zou den kunnen standhouden tegenover de Duitschers, Een ander lid van ‘dezelf de colonne, lord Marley, wordt het in New York toegestaan, openlijk te verkla ren, dat zelfs de bolsjewisten, al waren het duivels, als bondgenooten welkom zouden zijn, ofschoon bekend is, dat deze duivels niet alleen de „kwade Duit schers”, doch alle Europeesche volken, met inbegrip van de Finsche democratie, doodelijk bedreigen, Amerikaansche uitvluchten Met betrekking tot den tegenzin in tal rijke Amerikaansche. kringen tegen deze immoreele politiek, probeert men van ze kere zijde geloofwaardige uitvluchten te bedenken. Zoo heeft de minister van oor log, Stimson, in allen ernst door een ge- autoriseerden woordvoerder laten vertel len, dat een Duitsche overwinning op de Sovjet-Unie een erstige bedreiging van de oevers van Amerika zou zijn. Want dan zou Duitschland aan de Behring-Zee staan, d.w.z. in werkelijkheid bijna 10.000 kilometer van zyn eigenlijke basis aan den Noordelijken Poolcirkel. Voor Radio Boston heeft zelfs een dwaas gemeend, zyn luisteraars te mogen wijsmaken, dat de onvermijdelijke gedachtenwisseling tusschen de Sovjet-Unie en de geallieer den de levensopvatting in de Sovejt-Unle totaal zou kunnen doen veranderen. Juist deze belachelijke uitvluchten too- nen, op welk een onveiligen bodem de Amerikaansche politiek der oorlogsophit- sers thans meer dan ooit staat. Terwijl Roosevelt voor het motiveeren van zijn Yankee-imperialisme en zyn permanente pogingen tot inmenging steeds weer een reeds lang vervlogen grootheid van een voorbijen tyd als een marionet laat optre den en de wereld niet kennend en als aan de wereld ontrukt phantoomfigu- ren laat verschijnen, alsof zij werkelijk heid waren, gaan de volken van Europa, als de levende belichaming van hun na- tionalen wil met betrekking tot deze per manente inbreuken op hun recht tot zelf beschikking, over tot de orde van den dag. Zij hebben medegemaakt, dat juist diegenen, die zich voordoen als behoeders der menscheiykheid. door het steunen van den Britschen blokkade-oorlog jegens de vrouwen en kinderen van het geheele Europeesche continent de elementairste beginselen van de humaniteit vertrappen. Thans doet men door den openiyken Sinds enkele maanden worden te Val- kanburg by Leiden, eeiiige Romeinsche vestingen opgegraven, onder leiding van prof, van Giffen, directeur van het bio logisch archaeologisch instituut te Gro ningen. Het onderzoek, dat nog gerui- men tijd zal worden voortgezet, heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Een redacteur van de V.P.B. .bracht een bezoek aan de opgravingen, by welke gelegenheid prof, van Giffen vele langwekkende bijzonderheden over de blootgelegde vestingen heeft medege deeld. Prof, van Giffen wordt bijgestaan door zijn assistent dr. H. Brunstig, het personeel van zijn instituut en eenige studenten. De opgravingen hebben aan getoond, dat op de plaats, welke nu door de kom van het dorp Valkenburg wordt ingenomen, in de eerste eeuwen na Christus minstens twee Romeinsche vestingen hebben gelegen. Uit welken tijd dateeren de Romein sche vestingen aan den Ryn Minstens twee vestingen, welke beide ongevéer twee h.a. besloegen, moeten boven elkander in den grond zitten, al dus prof, van Giffen. De oudste werd omstreeks 50 j. na Chr. gebouwd als on derdeel van een reeks vestingen langs den Rijn, welke ter bescherming van het door de Romeinen gebruikte gebied tegen de Germaansche volksstammen werden aangelegd en onderling door een weg waren verbonden. Een dergelyke vesting bestond uit een door een wal en een of meer grachten omringd vierkant of rechthoek, welke aan elke zijde een poort had. Binnen dezen wal lagen het stafkwartier, de woningen van den com mandant en officieren, kazernes, enz. De eerste vesting, welke hier werd ge bouwd. was van hout en aarde aange legd; het is mogelijk, dat deze tijdens den Bataafschen opstand onder Claudius Civilis werd verwoest. Omstreeks 200 n. Chr. is deze eerste vesting op dezelfde plaats herbouwd, maar nu van steen. Wy vinden dus de steenen fundamenten op de houten. GROOTE GAS-AFWEEROEFENINGEN S.P.T. meldt uit Londen: In Fulham zijn groote gas-afweeroefeningen voor de burgerbevolking gehouden. Allen, die zon der gasmasker waren verschenen, werden door de autoriteiten uitgenoodigd als „slachtoffer” te fungeeren. De oefenin gen, die door hooge militaire autoriteiten werden bijgewoond, hadden, volgens de Bovenstaand kaartje toont de Baltische staten Litauen. Letland en Estland, waar thans de Duitsche troepen oprukken. De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft tijdens een conferentie van gouverneurs der Vereenigde Staten verlangd, dat de Vereenigde Staten zou den gaan deelnemen aan den oorlog, meldt het D.N.B. De tijd is gekomen, zoo zeide hij, waarop de Vereenigde Staten hun vloot op den Atlantiscnen Oceaan zullen gaan gebruiken. Dit zal waarschijnlijk groote offers eischen, maar Amerika moet bereid zijn, hetzelf de offer aan goed en bloed te brengen als het Engelsche volk. Wanneer de Duit schers voortgaan, de voor Engeland varende schepen zooals tot dusver tot zinken te brengen, dan is Duitschland’s overwinning zeker. Knox gaf te kennen, dat er in de eerste 5 maanden van dit jaar 2.198.000 ton Engelsche scheeps- ruimte vernietigd is, d.w.z. dat voor elk nieuw schip, dat Engeland en de Ver eenigde Staten bouwden, 3 schepen tot zinken gebracht werden. lijk zullen zij zoolang in Frankrijk bly- ven. totdat de Fransche ambassadeur te Moskou, Bergery, met zyn personeel het gebied van de Sovjet-Unie verlaten heeft. De „Deutsche Diplomatische Korres- pondenz” schrijft Terwijl de volken van Europa den strijd dien het nationaal-socialistische Duitsch- land tegen het bolsjewisme voert, van hun beste wenschen vergezeld doen gaan en hem, ieder op zijn manier, hun steun doen toekomen, is de reactie in' het Noor den van het Westelijke halfrond bijzonder kenmerkend. Zeker, in Noord-Amerikaan- sche kringen, die nog een open oog heb ben voor de realiteit, acht men het ab surd den Moskouschen machthebbers, die in Amerika, zooals iedereen weet, een sterke vijfde colonne bezitten, ook maar de geringste hulp te doen toekomen. Doch deze zin voor de elementaire regels van het verstand en verantwoordelijkheids gevoel missen klaarblijkelijk juist dege nen, die politieke beslissingen moeten ne men en hiervoor aan hun volk rekenschap verschuldigd zijn. Roosevelt heeft openlijk verklaard, dat hij den bolsjewisten, die, naar de „Praw- da” heeft medegedeeld, door de kracht van hun bevolking van tweehonderd mil lioen zielen de Finsche natie van den aardbodem willen wegvegen, iedere mo gelijke hulp wil verleenen. Om dienover eenkomstige aanvoeren te vergemakkelij ken, deinst hij niet terug voor een nieu we aanpassing van de Amerikaansche wetgeving. De neutraliteitswet werd met betrekking tot den Duitschen oorlog tegen de Sovjet-Unie door den president buiten werking gesteld, waardoor hij voor het verstrekken van credieten en het leveren van bewapenihgsmateriaal via Wladi- wostok een achterdeurtje openhoudt. De uitlatingen van zijn naaste volgelingen doen de rest. Minister van binnenlandsche zaken Ickes schaamt zich niet den Duitsch-Russischen oorlog te betitelen als het psychologische oogenblik, waarop „grootere inspanningen” van een natie geëischt dienen te worden, in dezen strijd om de vrijheid, waarin hij zich juist te genover de volken stelt, die de vrijheid en de cultuur van het avondland tegen het bolsjewisme voor altijd willen bevei ligen. De minister van marine, Knox, geeft den bolsjewistischen troepen door middel van de Amerikaansche pers tacti sche raadgevingen mede en hoopt, dat dit leger niet de fouten zal maken van de Uit den berichtendienst van Reuter blijkt, meldt het D.N.B., dat de Engel sche pers de operaties aan het Oostelijke front volgt met bezorgdheid voor het lot der Sovjet-troepen, waarbij zij steeds by de lezers de hoop tracht levendig te houden, dat de afweer van het bolsje wistische gevaar voor Europa op onver wachte moeilijkheden kan stuiten. „Times” tracht de Duitsche successen te verkleinen. Het blad schrijft, dat de be slissing nog niet gevallen is, dat de Sovjet- luchtmacht nog niet geheel verdreven is en dat de Sovjetpantserbrigades haar tegenaanvallen voortzetten. „Niettemin aldus de „Times” kan niet ontkend worden, dat de weermacht van de Sov jet-Unie zware slagen heeft moeten in ca sseeren en dat de Duitsche opmarsch verrassend snel is geweest. Inderdaad kan het zijn, dat de Duitschers in komende' dagen tastbare resultaten melden hebben”. zetten, werden neergeknald. De oudste van het dorp voerde de Duitsche soldaten naar een kelder, waarin de lijken lagen van elf vermoorde mannen en vrouwen. DE HAVEN VAN LIVERPOOL ZWAAR GETEISTERD Neutrale zeelieden, die gedwongen wa ren onder Engelsche vlag te varen en dezer dagen uit Liverpool te Lissabon zijn aangekomen, melden dat bij de hevige Duitsche luchtaanvallen van einde Mei op de haven van Liverpool een groot aantal vrachtschepen tot zinken werd gebracht, aldus het D.N.B. Bij een dezer aanvallen is o.a. de Britsche vrachtboot „Domino”, die munitie voor Gibraltar aan boord had, door een Duit schen voltreffer tot ontploffing gebracht. Ook de Britsche vrachtboot „Glanhead” is bij dezen aanval gezonken. Sedertdien is de haven van Liverpool vrijwel on bruikbaar en de schepen doen in plaats daarvan Bootle aan. Het Congres en Roosevelt’s politiek De republikein George Tinkham, lid van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden, heeft volgens het „Journal American”, een voorstel ingediend, dat het Congres de ge heele politiek van Roosevelt tegenover de Sovjet-Unie zal nagaan, benevens den invloed, dien het communisme recht streeks op de regeering uitoefent. Roose velt en Hujl hebben de bloedigste aanval lers van de wereldgeschiedenis in den arm genomen. VOORMALIG GEZANT VEROORDEELD De voormalige Roemeensche gezant te Londen, Tilea, wien enkele maanden ge leden het Roemeensche staatsburgerschap is ontnomen, is veroordeeld tot terugbe taling van meer dan 5 millioen lei aan den staat. Dit bedrag wordt gevormd door vooruitbetaalde salarissen en uit gaven, waarvoor geen verantwoording kon worden gegeven. 'ALK WINDAU LIB. SCHAULEN RAKISCHKI I WILNA SUCVAU Mernel j TELSCHE MITAUV <00 m MINSK

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2