Zware nederlaag der Sovjets bij Bialystok De strijd tegen de Sovjets 1941. Nieuwe Duitsche overwinningen Litauen Donderdag 3 Juli. No. 17917. en enorme in voor Meer dan 160.000 gevangenen buit in Duitsche handen steunpunten m Siberië Diplo over de Amerikaan sche propaganda VERDUISTEREN van 10.05 uur n.m. I tot 5.24 uur v.m. g I g 8 I i I s g Het Duitsche Weer- machtbericht Groote verliezen van de Sovjet-troepen bij Kaunas zou Engelsche luchtaanvallen in het Westen afgeslagen Ziekenfondsleden de Volharding: Wo. 116364 a /V Verplaatsing van Omsingeling van Japan het doel zijn Vrijlating van Fransche krijgsgevangenen Verliezen van de Britsche koopvaardij Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Tegenaanval in Wolhynië afgeslagen Nachtdienst dokters: Radiorede van Stalin a g Weer Engelsche scheeps- ruimte vernietigd Herdenking van den Engeischen aanval op Oran Jachteskader Mölders behaalt groote successen de Sovjet-regeering naar den Oeral? Verklaring van minister Suner Toelichting op het Weermachtbericht COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÈN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 den Spaanschen burgeroor- is Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. den verzwakte De Sovjets hebben gebrek aan vervoermiddelen Het Finsche radiostation Lathi heeft troepen naar het front te zenden. In vele gevallen zouden de treinen meer dan 48 uur te laat binnenkomen. Men was dien tengevolge gedwongen vrachtauto’s voor het troepentransport te gebruiken. □e meening van Amerikaansch deskundige Tanner weer in het Finsche kabinet die bestemd Sovjet- A A a A a a Finsch communique rijksberichtendienst wordt medegedeeld, dat gisteren voor défaitisten en ongediseiplineerden, voor intriganten en paniekzaaiers. Paniek zaaiers en verspreiders van geruchten moeten meedoogenloos bestreden worden. Allen, die den tegenstand verlammen, moéten onverbiddelijk en zonder aanzien des persoons aan de gerechtshoven wor den overgeleverd. Niets mag den vijand in handen vallen, geen locomotief, geen kilogram graan, geen petroleum, geen stuk brood. De bolsjewiki móeten de bos- schen verbranden en alles vernielen, wat den vijand van voordeel zou kunnen zijn. Tenslotte gaf Stalin uiting aan zijn vol doening over de hulpbelofte van Chur chill en over de verklaring van Roose velt, volgens welke de Vereenigde Staten de Sovjet-Unie eveneens wilden helpen. De kwestie der Engelsche hulp In het Engelsche lageiTiuis is Dins dag o.m. de kwestie van de hulpverlee- ning aan de Sovjet-Unie ter sprake ge komen, meldt het S.P.T. Er werd be raadslaagd over de vraag, of men de Sovjet-Unie de ervaringen van de Engel sche luchtmacht en die der Engelsche vliegtuigproductie ten dienste zou stel len. De minister voor de vliegtuigpro ductie, Moore Brabazon, zei in verband hiermede, dat de regeering nog geen be sluit had genomen, doch dat alle voor stellen minitieus worden bestudeerd. bestaat het plan om Tanner weer in het kabinet op te nemen. Hij zou mininister van financiën worden. Het inruimen van een kabinetszetel voor Tanner zou vol gens meening van waarnemers te Hel sinki, de regeering in de oogen van de arbeiders versterken en te zelfder tijd een antwoord vormen op de beweringen uit het buitenland, volgens welke de hui dige oorlog minder populair zou zijn dan de vorige tegen de Sovjet-Unie en min der een oorlog van het geheele volk. Mislukte aanval op Boekarest Officieel wordt medegedeeld, dat het Sovjet-vliegtuigen, die Dinsdagavond trachtten Boekarest aan te vallen, niet is gelukt de luchtverdediging te doorbre ken. Zij konden slechts 9 bommen voor de stad in de ’nabijheid van een dakpan- nenfabriek neerwerpen. Slechts één bom kwam tot ontploffing, meldt het D.N.B. In Newyorksche reederskringen ver luidt, dat het Britsche vrachtschip „Point Lobos” (4802 b.r.t.) op weg van Los An gelos naar Groenland met een lading Amerikaansche vliegtuigen aan boord tot zinken is gebracht. De „Point Lobos” is het vroegere Amerikaansche schip „Ossi ning”. Voorts werd het Britsche vracht schip „Cairo City” (4792 b.r.t.) met Brit sche troepen aan boord in de Middeil- landsche Zee tot zinken gebracht en bovendien nog het Grieksche vrachtschip „Themoni” (5719 br.t.). Bijzonderheden zijn hierover niet beschikbaar. Het Griek sche vrachtschip „Point Clear” (4839 b.r t.) is in zwaar beschadigden toestand Alexandrië binnengeloopen om hersteld te worden. Dit is het vroegere Ameri kaansche stoomschip „Perkins”. Wat de neutrale scheepvaart verloor De V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijn. De Scandinavische landen hebben ge durende dezen oorlog in totaal 496 sche pen met een inhoud van 2.247.254 b.r.t. verloren. Het Noorsche verlies bedraagt 190, het Deensche 49, het Zweedsche 105 en het Finsche 85 schepen. In totaal kwa men 3308 zeelieden, die cp deze schepen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, rel. 550310; Filialen: Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 de havenwijk en in militaire installaties braken groote branden uit. Vijandelijke pogingen om het bezette gebied aan het Kanaal aan te vallen mis- Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Meer en meer valt te overzien, dat de vernietigingsslag ten Oosten van Bialystok een beslissing van historische beteekenis heeft gebracht. Een ongelooflijke chaos heeft den Sovjet-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en den brandfakkel van het Bolsjewisme naar Europa te brengen. Er kunnen nog weken verloopen alvorens achter het front van onze stout moedig naar het Oosten rukkende aanvalsformaties het onmetelijke aantal gevange nen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogstuig en ander soort buit bijeengegaard en tot in onderdeelen geregistreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de overige sectoren geleverde slagen blijkt uit het feit, dat over den tijd van 22 Juni tot 1 Juli reeds thans 5774 gepantserde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertreinen en niet te tellen hoeveelheden mitrailleurs en geweren als buitgemaakt of vernietigd zijn gemeld. Het Sovjet-luchtwapen heeft in dezelfde periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in luchtgevechten, 112 door luchtdoelartillerie en 3221, die op den grond vernietigd werden. De tot dusver getelde aantallen gevangenen beloopen meer dan 160.000. Bij de hardnekkigheid der Sovjet-verdediging en de verbitterde uitvalspogingen overtreffen de bloedige verliezen van den vijand het aantal gevangenen met een veelvoud. De eigen ver liezen zijn over het geheel verblijdend gering. Hongaarsche troepen door- oreken Sovjet-linies Hongaarsche troepen zijn op 1 Juli met succes door de Sovjet-linies heengebro- ken. Na het breken van den tegenstand en het opruimen van talrijke Bolsjewis- tische haarden van verzet, hebben de Hongaarsche troepen een verbinding met de Duitsche troepen tot stand gebracht. 1 Op den 29en Juni hebben sterke ge pantserde Sovjet-strijdkrachten uit Noor delijke, Oostelijke en Zuidelijke richting verwoede tegenaanvallen gedaan op de 1 Duitsche gepantserde afdeeling, die den Wolhynischen vestingdriehoek bezet had den, meldt het D.N.B. Terwijl de Sovjet- pantserwagens, waaronder er van de zwaarste soort waren, van alle kanten de Duitsche linies aanvielen, raasden Sovjet- vliegtuigen onophoudelijk boven de Duit sche troepen, waarbij zij in scheervlucht het vuur openden. Na een urenlangen strijd werden de Bolsjewistische aanval len afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Hoe groot de verliezen zijn, die de Sovjets irj de wanhopige gevechten om den vestingdriehoek hebben geleden, blijkt uit het feit, dat een deel van de hier opereerende Duitsche pantserafdee- ling in de eerste week van den veldtocht bijna 800 gepantserde gevechtswagens van den vijand heeft vernield of buitgemaakt. Dit getal van 800 pantserwagens komt overeen met het materiaal van vier Sov- jet-pantserdivisies. Duitsche pers over het succes bij Bialystok De catrastrofale pederlaag van de Sov- jetlegers ten Oosten van Bialystok, heeft ook de hooggespannen verwachtingen van het Duitsche volk overtroffen, meldt het D.N.B. De geheele pers houdt zich uitvoerig met deze „beslissing van we reldhistorische beteekenis” bezig. Daar bij wijzen de bladen op het hevige ver zet, dat door de bolsjewistische troepen aan het geheele front is geboden. De „Völkischer Beobachter” schrijft o.a.: Het Kremlin heeft thans de bijzon dere beteekenis ingezien van de veld slagen, waartoe het Sovjetleger de Duit sche Weermacht heeft uitgedaagd. Wie thans het onderspit delft, heeft zijn rol voor altijd uitgespeeld. Het Sovjetleger moet strijden voor het bestaan van het Bolsjewisme. Hierin ligt de verklaring voor het hardnekkige verzet, dat de Sovjettroepen aan het geheele front bieden. De „Berliner Börsenzeitung” schrijft, dat de getallen over de verliezen der Sovjets aan troepen en materiaal bewij zen, dat Moskou menschen noch mate riaal gespaard heeft om het voorgeno men offensief tegen Duitschland met succes uit te voeren. Het blad dankt den Führer, dat hij dezen arglistigen aan- I slag van het Oosten uit verijdeld heeft, evenals hij Duitschland in het Noorden, Westen en Zuidoosten van de vijande lijke bedreiging heeft bevrijd. De „Lokal Anzeiger” schrijft met be trekking tot het nieuwe succes van de Duitsche Weermacht, dat de voornaam ste spits van het Bolsjewisme daarmede is afgebeten. In dezen slag heeft Adolf Hitler Europa reeds gered en aan de wereldgeschiedenis een nieuw aanzien l gegeven. heid”. In de Sovjet-Unie is geen plaats Volgens een mededeeling van de Duit sche ambassade te Parijs maakt de Fran sche ambassadeur Scapini bekend, dat binnen zeer korten tijd nog meer Fransche krijgsgevangenen zullen worden vrijgela ten, en wel in de eerste plaats krijgsge vangenen, die tot de legers van het moe derland behooren en zich in Frankrijk bevinden, vervolgens alle reserve-officie- ren, die ook den oorlog 19141918 heb ben meegemaakt, ten derde alle krijgsge vangenen die voor 1 Januari 1900 geboren zijn met uitzondering van de beroepssol daten en ten vierde duizend postambte naren. Ambassadeur Scapini heeft zich naar Vichy begeven om maarschalk Pé- tain verslag uit te brengen. Na zijn terug keer naar Parijs begeeft Scapini zich naar Berlijn. Scapini zal voorts naar Koningsbergen gaan, waar hij een krijgsgevangenen kamp zal bezoeken. Door den uit Helsinki en in den nacht van Dinsdag op Woens dag vijandelijke luchtaanvallen slechts in beperkten omvang zijn gedaan. Op de plaatsjes Kotka, Kouvola. Savonlinna en Vehkalahti werden bommen geworpen en personen met de boordwapens beschoten. De aangerichte schade is onbeteekenend. Door jagers en de luchtdoelartillerie werden 6 vliegtuigen neergeschoten. Hongaarsch communique De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf meldt: In de morgenuren, van den eersten Juli is ook in den Oostelij- ken Sovjet-grenssector tot den aanval overgegaan. Aan de Hongaarsche grens bevinden zich thans geen Sovjet-troepen meer. Ons luchtwapen heeft de operaties van het leger doeltreffend gesteund. De vijand trok zich als gevolg van onze aan vallen op nieuwe stellingen terug. Vijan delijke vliegers hebben boven Hongaarsch gebied slechts verkenningsvluchten on dernomen. Dinsdag zijn geen bomaanval len gedaan. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 De toestand aan het Oostelijke front heeft Stalin aanleiding gegeven, vanoch tend over alle Sovjet-zenders een rede te houden, waarin hij, zoo meldt het D.N.B. uit Helsinki, de succesen der Duitsche Weermacht gedeeltelijk toegaf en trachtte te verklaren, en tevens de bolsjewisten aanmaande den moed niet te verliezen. Hij uitte vooral zeer felle dreigementen aan het adres van de tegenstanders van het bolsjewistische stelsel in de Sovjet-Unie. Stalin zeide, dat de vijand verder op rukte en reeds Litauen, Letlandschen grond en „andere gebieden’’ veroverd had. Ons vaderland, zoo vervolgde hij, is in ernstig gevaar, Stalin beweerde, dat de oorzaak daarvan was, dat de Duit- schers den oorlog onder voor hen gun stige omstandigheden waren begonnen. De Duitsche mobilisatie was verder ge vorderd dan die van de Sovjet-weer- macht. Maar de Sovjet-Unie heeft gebruik gemaakt van het verdrag, dat zij inder tijd met Duitschland heeft gesloten. „Wij hadden, aldus Stalin, anderhalf jaar rust om ons voor te bereiden. Dat was winst voor ons en verlies voor Duitschland.” Nogmaals verklaarde Stalin, dat hier een strijd op leven en dood wordt ge voerd. Er zijn echter geen onoverwinne lijke legers. Ook Napoleon is overwon nen. In de eerste plaats echter is het thans noodig. dat men de grootte van het ge vaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, volko men begrijpt en dat er een einde wordt gemaakt aan de „stemming der gelaten- Höi/4” Tn rlr» Qrvtr-ini TTniö ic croon nloofc Naar United Press uit Helsinki meldt, a j v De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” verklaart onder verwij zing naar de krachtige propaganda van de Amerikaansche interventionisten voor verwerving van militaire steunpunten in Siberië tegenover Alaska als compen satie voor Amerikaansche oorlogsleverin- gen aan de Sovjet-Unie: Steeds moest het „Duitsche gevaar” er bij gesleept worden, als Roosevelt zijn handen uitstak naar anderer bezit. Als bewijs voor deze stelling voert het blad het afstaan van Britsche bases aan de Vereenigde Staten aan, voorts hun streven naar verkrijging van militaire steunpun ten in Zuid-Amerika en Groenland en tenslotte den begeerigen blik van Ame rika op Dakar, de Azoren en de Kanari sche Eilanden, ja, zelfs op geschikte plaatsen in Ierland. Ook bij het verlangen naar steunpun ten in Siberië, zoo vervolgt de Diplo, gaat men weer uit van de stelling, dat men een Duitsche bedreiging moet voor komen, terwijl in werkelijkheid de om singeling van Japan, die reeds een aan vang heeft genomen op verschillende eilanden in de Stille Zuidzee, bij deze gelegenheid ook in het Noorden voltooid moet worden. Deze aangelegenheid mag evenwel niet uitsluitend van het standpunt der impe rialistische machtspolitiek van Roosevelt worden beschouwd. In dit geval mag niemand over het hoofd zien, dat de Vereenigde Staten door hun steun nieuw leven zouden inblazen aan den vernieti- gingsoorlog der Sovjets tegen de bescha ving en tegen de volken van Europa als geheel, waarmee Washington den vollen last der verantwoordelijkheid tegenover geheel Europa op zich neemt. voeren, om het leven. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht in West-Duitschland eenige steden met brisant- en brandbom men aangevallen. De aanval bleef zonder succes. Slechts in enkele plaatsen werd schade berokkend aan gobouwen, waarbij ook van de burgerbevolking een persoon gewond werd. Bovendien werden op een stad in Noord-Duitschland van groote hoogte verscheidene brisant- en brand bommen geworpen, die eveneens geen schade veroorzaakten aan militaire in richtingen. Ook hier werden eenige hui zen verwoest of beschadigd, waarbij de burgerbevolking eenige verliezen te be treuren had. Twee der aanvallende vlieg tuigen werden door nachtjagers neerge schoten, meldt het D.N.B Aanvallen van Britsche gevechtsvlieg tuigen onder sterk escorte van jagers op de Kanaalkust zijn gistermiddag nog maals met groote verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij deze vol strekt onsuccesvolle aanvalspogingen werden 12 jagers en 3 gevechtsvliegtui gen in luchtgevechten en 2 jagers door luchtdoelartillerie neergeschoten. Boven dien stortten tijdens de gevechten 2 Britsche jagers na een botsing in de lucht neer, zoodat de totale verliezen van den tegenstander 19 vliegtuigen bedra gen. Eigen verliezen deden zich niet voor. Italiaansche troepen nemen deel aan den strijd tegen de Sovjets liggen langs de medegedeeld, dat Moskou gebrek heeft aan vervoermiddelen voor zijn troepen. Het zou daarom moeilijk zijn, nieuwe nacht zijn geen boven Duitsch De militaire deskundige van de „New York Times”, Baldwin, schrijft over de Duitsche successen in een hoofdartikel met opschrift „Sovjet-debacle in zicht”. Baldwin zegt, dat de Duitschers de ijze ren ring steeds nauwer om de omsingelde Sovjet-troepen sloten, terwijl hun pant- x sercolonnes zich dieper het Sovjet-gebied j binnen boordei). Italiaansche afdeelingen, zijn voor den strijd tegen de Unie, hebben vanochtend te Rome ge defileerd voor den Duce, die in gezel schap van den Duitschen militairen atta ché, luitenant-generaal von Rintelen, was. Na de parade hield Mussolini een toespraak, waarin hij herinnerde aan de beteekenis van den strijd der as tegen het bolsjewisme. In den strijd tegen Engeland hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika zeven vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zinken gebracht. Een an der stoomschip werd in een artilleriege- vecht beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in de wateren om Engeland en op den Atlantischen Oceaan drie koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van 11.500 ton vernietigd en een groot vrachtschip ernstig beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht een aantal havens aan de Oost-, Zuid-Oost en Zuid-Westkust van Engeland met zware bommen bestookt. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen op 30 Juni twee koopvaarders tot zinken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee torpedobootjagers wer den door bommen getroffen. Gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvlieg- Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwar tier van den Führer: Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gis teren mede: In het Oosten vorderen de operaties tegen de Sovjet-weermacht voort durend. Ten Zuiden van de Pripet- moerassen bij Zloczow is het tot een slag tusschen gepantserde strijdkrach ten gekomen, waarbij 100 Sovjet-pant- serwagens werden vernietigd. In (je streek van Doebno geraakten gepant serde Sovjet-strijdkrachten tusschen onze achterwaartsche divisies, die als reserve volgden, en werden na een strijd van twee dagen vernietigd. Daar bij vielen 120 gepantserde gevechts wagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjet-legers, die ten Oosten van Bialystok waren in gesloten, is in den loop van gisteren vernietigd. Van de onafzienbare buit z(jn tot dusverre ongeveer 100.000 ge vangenen, 400 gepantserde gevechts wagens en 300 stukken geschut geteld. Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, is Riga in onze han den. Ook Windau is gisteren bezet. In vereeniging met den Finschen bond genoot zijn gisteren afdeelingen van onze Weermacht in midden- en Noord- Finland overgegaan tot den aanval op de Sovjet-grenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook gis teren de operaties van het landleger ge steund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties, pant- serafdeelingen en batterijen. De vijande lijke troepen, die ten Oosten van Lem berg, bij Minsk en naar Estland terug trekken, leden door luchtaanvallen zware verliezen. In den rug van den vijand zijn verkeerswegen en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds grootelijks verzwakte Bolsjewistische luchtstrijdkrachten zijn nieuwe successen behaald. Afdeelingen van de Hongaar sche weermacht hebben zich in een op- marsch vxan de passen der Karpaten naar Galicié systematisch bij den Duit schen aanval aangesloten Duitsche troepen hebben in de gevech ten bij Kaunas en ten Oosten van de stad sterke Sovjet-strijdkrachten totaal verslagen en haar wapens en al het oorlogstuig van de Sovjet-divisies buit gemaakt. 94 Gevechtswagens, 256 stuk ken geschut, 28 stukken luchtdoelgeschut De Parijsche bladen herdachten gisteren het feit, dat de Engeischen een jaar gele den een aanval deden op voor Oran liggen de Fransche oorlogsschepen, waarbij 1200 Fransche mariniers den dood vonden. De derde Juli 1940 wordt als een tragische en onvergetelijke dag gekenmerkt De bladen herinneren aan het verraad van Engeland, dat eerst Frankrijk alleen liet en het toen liet bloeden. De „Petit Parisien” richt zich tot alle Franschen en schrijft: „De verjaar dag van Oran moet voor allen het einde van een tijdperk vormen, n.l. het tijdperk van verblinding en bedrog door Engeland. Dan zal ook het offer van de 1200 mari niers niet vergeefsch geweest zijn”. Te Vichy is vanochtend een godsdien stige plechtigheid gehouden ter eere van de Fransche mariniers, die een jaar ge leden bij den Engeischen overval op de corlogsschepen te Mers-el-Kebir zijn ge vallen. De hoogste autoriteiten waren aanwezig. De ochtendbladen bevatten lange beschrijvingenvan den Engeischen aanval op de schepen. I en 81 pantserafweerkanonnen vielen hier bij in hun handen. Hierbij komt nog een tot nu toe onoverzienbare hoeveelheid handwapens en 510 mitrailleurs, meldt het D.N.B. Alle pogingen van de in Zuid-Litauen ingesloten Sovjet-afdeelingen om door middel van pantserwagens en zware wa pens de Duitsche omsingeling te verbre ken. werden met buitengewoon zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De verslagen overblijfselen trokken zich diep in de bosschen terug. De verlaten stel lingen in het gebied van Olita bieden een beeld van de hevigste gevechten. De bosschen aan weerskanten van de voor naamste wegen zijn verbrand, door loop graven gescheurd en door bomtrechters en ingadagen granaten in stukken gere ten Honaerden uitgebrande, kapotge schoten en vernielde pantserwagens, trac tors, vrachtauto’s en munitievoertuigen liggen in het rond. Reusachtige hoeveel heden munitie en weggeworpen wapens, alsmede gesneuvelden 1' wegen. Het onder bevel van den bekenden 'Duitschen gevechtsvlieger Mölders staan de jachteskader heeft in slechts 4 dagen tijds 190 Sovjet-vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten. In denzelfden tijd vernietigde het jachteskader door be schieting met boordwapens op den bega- nen grond ongeveer 150 machines en be schadigde nog eenige andere. In vele ge vallen konden de bolsjewistische vliegers worden neergeschoten op eigen gebied, nog voordat zij hun bommen hadden la ten vallen. Mölders zelf heeft thans sinds het begin van den oorlog 82 vliegtuigen neergeschoten, niet meegerekend de 14 machines in log. Het D.N.B. meldt uit New York Vol gens een bericht van den Amerikaan- schen scheepsomroep uit Ankara hebben diplomaten, die daar uit Moskou zijn aangekomen, gemeld, dat Stalin gister avond bij een particulier gesprek ver klaard heeft, den zetel der Sovjetregee- ring naar den Oeral te zullen verplaat sen, indien Moskou door de Duitsche troepen bedreigd zou worden. Alle maat regelen zijn reeds getroffen voor een verplaatsing der regeering naar Swerd- lowsk en later zoo noodig naar Omsk. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner, heeft aan den correspondent van de „Deutsche Allg. Ztg.” een onderhoud verstrekt, waarin hij een standpunt bepaalde ten aanzien van den oorlog tegen de Sovjet-Unie. De minister verklaarde, dat de ont wikkeling in het Oosten ongetwijfeld ook van invloed zal zijn op den oorlog van de as tegen Engeland. Onze houding tegenover den oorlog tussclwi Duitsch land en de Sovjets, zoo betoogde Suner, kan slechts gebaseerd zijn op de meest vastberaden moreele oorlogvoering aan de zijde van onze vrienden tegen den meest gehaten vijand van het Spaansche volk. Doch deze moreele oorlogvoering moet en zal eerst door onze aanwezig heid op het slagveld aangevuld worden. De bijdrage van Spanje tot den grooten strijd der Westelijke beschaving Kent geen andere beperking dan die welke ons is opgelegd door de tegenwoordige om standigheden. De oorlog tegen Moskou is een veldtocht van de Europeesche orde ning tegen de bolsjewistische barbaarsch- heid. Spanje heeft tot dusver nog nooit in den strijd ontbroken, waarin beslist werd over de sterkste idealen van zijn nationaal gevoel. Behalve de vele rede nen van algemeenen aard, welke Spanje daarvoor heeft, moet gewezen worden op een speciaal motief, dat Spanje’s houding bepaalt. Dat zijn de 60.000 Spaansche kinderen, die in de jaren 1936 en 1937 door de Sovjets geroofd en weggesleept zijn. Op de vraag naar de uitwerking van de jongste gebeurtenissen op de Spaan sche buitenlandsche politiek, betoogde Serrano Suner met nadruk, dat Spanje zijn buitenlandsche politiek dientenge volge met nog grootere stelligheid heeft bepaald. Tot dusver was het standpunt van de Spaansche regeering tegenover de Euro peesche vraagstukken reeds logisch, maar thans is dit in verhoogde mate het geval. Spanje is in dit opzicht volkomen eens gezind De uitwerking van de jongste gebeurtenissen op de verhouding tusschen Duitschland en Spanje is een steeds toe nemend gevoel van sympathie en onbe perkte bewondering voor het Duitsche volk, zijn onoverwinlijke Weermacht en zijn roemvollen Führer. Gevraagd naar de uitwerking van den oorlog tegen de Sovjets op de komende nieuwe ordening van Europa verklaarde de minister het volgende: „Naar mijn meening is de overwinning op de Sovjets de conditio sine qua non voor den eindstrijd tot reorganisatie van Europa en voor de toekomstige ontwik keling van ons continent. Na de nieuwe ordening van het geheele Europeeschf economische stelsel kan ons werelddee aan de hóngerblokkade, waarvan de z.g. groote democratieën droomen, zoolang het hoofd bieden, als het noodig is. Maar ik geloof, dat de overwinning van de as op de Sovjets, de wereld ook dichter bij den vrede zal brengen.” Tenslotte gaf hij als zijn meening te kennen, dat na de Duitsche overwinning in het Oosten, de kritieke situatie voor Groot-Brittannië haar hoogtepunt zal bereiken. lukten met zware verliezen voor den vijand, evenals een aanval van enkele vliegtuigen tot in de streek van Ham burg. Vijf Britsche vliegtuigen werden neergeschoten door jagers en afweerge schut, twee door marinegeschut, een door een patrouillevaartuig. Gedurende den nacht zijn aan de Kanaalkust nog twee Britsche gevechtsvliegtuigen door lucht afweergeschut neergehaald. In den afgeloopen vijandelijke vliegtuigen gebied verschenen. Op 27 Juni heeft kapitein Balthasar zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht behaald; eerste luitenant Lessmann behaalde op 30 Juni zijn 21ste en 22ste overwinning in de lucht. Bij den aanval op Riga heeft zich de commandant van een regiment infanterie, kolonel Lasch, door persoonlijke dapperheid bijzonder onderscheiden. Het D.N.B. heeft van militaire zijde de volgende toelichting op het Weermacht bericht van gisteren ontvangen In het gebied van Galicië rukt de Zui delijke vleugel van het Duitsche front op niet te stuiten wijze op. Ook het Sovjet- weermachtbericht spreekt van een terug tocht aldaar en van het verlies van Lem berg. Het staat echter vast, dat dit in het geheel geen stelselmatige ontruiming is, zooals de Sovjets het willen doen voorko men en dat de Duitsche troepen bezig zijn, bij het onophoudelijk terugdringen van de Sovjetformaties de vruchten van den zwa- ren strijd rondom Lemberg binnen te ha len. Ongeveer hetzelfde is de toestand verder ten Noorden in het gebied van Luck. Hier werd in de afgeloopen dagen de door de Sovjets aangekondigde aanval van een Sovjet-pantserdivisie, waarvan zij veel verwachtten, opgevangen. Na twee dagen strijd is deze krachtig opruk kende Sovjet-pantserdivisie reddeloos vernietigd. De Duitsche beweging naar het Oosten wint thans ook in dezen sec tor ten Zuiden van de ‘Pripet-moerassen weer meer terrein. Ten Noorden van de Pripet-moerassen duurt de vernietiging van de ingesloten Sovjet-formaties voort. Aan het Noordelijk front zijn, nadat hier in een breed front de Duna, tusschen Dunaburg en Riga, is overgestoken en zoodoende een van de belangrijkste ter- reinmoeilijkheden kon worden overwon nen, de gunstigste voorwaarden voor een verderen opmarsch van den Duitschen Noordelijken vleugel geschapen. Ten Zuiden van de Golf van Riga zijn in het gebied ten Westen van Riga nog Sovjet-strijdkrachten ingesloten, die waarschijnlijk geen kans meer hebben te ontkomen, daar intusschen ook de haven stad Windau in Duitsche handen is ge vallen en er dientengevolge geen versche- pingsmogelijkheden meer bestaan. De onophoudelijke acties van het Duit sche luchtwapen hebben iederen dag weer de operaties van het leger gesteund en de Sovjetluchtstrijdkrachten zoodanig ver zwakt, dat de tegenacties uit de lucht te gen de Duitsche aanvallen aanmerkelijk geringer wordt. Het Duitsche luchtwapen beheerscht het luchtruim aan de grens tot diep boven de ravitailleeringszónes van den vijand. De Duitsche aanval heeft aan het Oos telijke front thans réeds zooveel terrein gewonnen, dat het hiervoor liggende ter rein, de sedert 1939/1940 door de Sovjet- Unie gewonnen Poolsche en Oostzee-ge- bieden zijn als zoodanig te beschouwen, voor het grootste deel in Duitsche handen De Duitsche aanval wordt thans be gonnen op het oude gebied van de Sovjet- Unie. Terwijl van Duitsche zijderhiervoor voldoende frissche troepen ter beschik king staan, hebben de Sovjets in de groo te en bloedige veldslagen reeds een zware aderlating geleden. tuigen en stuka’s in de haven van To- broek twee koopvaardijschepen vernie tigd. Zij verwoestten pakhuizen en brachten luchtafweerbatterijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche ge vechtsvliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttartef. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1